ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 17 November 1913. 181.3 -17 November 1013. NIEUWSTIJDINGEN. (Z i e r i k z e e s c h e C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlyke nummers 5 cent. Voor het buitenland, vereending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 70ste JAARGANG. No. 9467. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 18 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrjjgbaan Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsmiddags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTEÜI.AP. H I N DER WET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend dat op de Secretarie dezer gemeente ter visie is gelegd een verzoekschrift met bijlagen van JOHANNES MARINUS DEKKER, slager, wonende in deze gemeente, waarbij vergunning wordt gevraagd tot oprichting van eene SLA4 IITERIJ in het perceel, staande in het Korte Groenendal, plaatselijk gemerkt wjjk D no. 464, kadastraal bekend sectie B no. 290; dat op Vrijdag den 28 November aanstaande, te 12 uur des middags, op het Raadhuis dezer gemeente in de Vergaderkamer van het Bestuur, gelegenheid zal worden gegeven tot liet inbrengen van bezwaren tegen de oprichting van bedoelde inrichting en dat zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien tijd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Zierikzee, den 14 November 1913. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Heden is de dag aangebroken, waarop een eeuw geleden, langs onze straten en wegen de jubelkreet weerklonk; „Holland is vrij! Oranje boven! Dankt God!" 't Spreekt van zelf, dat wij thans de gebeurtenissen van dien tijd niet opnieuw in herinnering brengen; wij hebben, nu reeds maanden lang^-dag aan dag kunnen genieten van 't geen over Nederlands bevrijding is gezegd en geschreven. Maar toch kunnen wij niet geheel zwijgen over 't geen in deze maand ons hart vervult. Neen, wij vergeten geenszins de zege ningen door d^n geweldigen despoot aan Europa gebrachteenzijdig en opper vlakkig zou het zijn alleen te spreken van Napoleons dwingelandij en te ver geten, dat hij de „wanne" is geweest in de handen der Zedelijke Werelorde, die het koren van den dorschvloer heeft gezuiverddat hij den bijlslag deed aandreunen tegen de molmende boomen, die moesten worden omgehouwen. Maar toch, 't was een dag der dagentoen een moedig drietal, vóór dat vreemde hulp kwam opdagen, het aandurfde Nederland vrij te verklaren, waardoor ons volk aan zich zeiven werd terug gegeven dat volk, waaraan Prins Willem van Oranje, de martelaar voor de vrijheid, zijn historie gaf. Wij gaan den grooten gedenkdag, den 17 November, daarom met dankbaarheid tegemoet. Maar een andere gedachte dringt zich thans eveneens op den voor grond. Toen kort geleden overal het feest van Neerlands onafhankelijkheid werd gevierd, toen trokken landgenooten en vreemdelingen op naar het voltooide Vredespaleis, dat als 't ware een nieuwe toekomst eerbiedig inwijdt en begroet. Daaraan denken wij nu allereerst nog eens terug. Vredespaleis! Wij weten wel, dat z. g. „verstandige" menschen dien naam met een glimlach op de lippen nemen. Het is waar, do tegenstelling was eok schril Op den dag der inwijding bulderde op den Balkan het kanonen kwamen de vertegenwoordigers der verschillende volken in hun vergaderzalen bijeen om mj^llioenen gouds te bestemmen voor krijgstoerustingen. Vredespaleis! In den voorhof, dat grootsche Christusbeeld der Andes, sym bool van „de eene kudde onder den eenen herder". Vredespaleis I „Huichelarij, anders niets", zegt freule Savornin Lobman, „als Christus wederkwam, zou hij met zyü geesel al die huichelaars uit dien tempel drijven". Wat kan bitterheid iemand toch verblinden! Neen, wij denken daar anders over, omdat wij, Goddank! nog niet blind zijn voor den ideëelen kant der dingen. Als Christus wederkwam en die torens naar den hemel zag wijzen, dan zou hij dankbaar die begroeten als de profetie van de verwezenlijking van zijn hoog en schitterend ideaal! Vredespaleis! Wij stemmen toe, de naam, nu eenmaal uit den volksmond opgeschreven is minder juist. Beter ware het te spreken vanGerechtshof der Volken. Die naam klinkt meer verheffeud en drukt de roeping van het grootsche bouwwerk beter uit. En in dien Daam ligt ook zoo machtig veel wat verheft en van een betere toekomst spreekt. Als „door recht vrede" gehandhaafd wordt, als de geschillen tusschen de volken niet worden beslist door het zwaard, maar door de stem van het recht, dan nadert de wereldvrede. Het is waar, die schuilt nog weg in dd nevelige verte, maar hij nadert lang zaam, maar zeker. Doch daarbij moet ééne voorwaarde worden vermeldDe volken moeten willenmoeten gebruik willen maken van dat „Volkerengerechtshof", moeten rechterlijke uitspraak willen stellen in de plaats van ruw geweld. Maar zijn het dan niet de regeerringeny die den oorlog maken? Wat voor invloed kunnen de volken hierop laton gelden? „Ieder tijdperk heeft de regeering, die het verdientis een oud en waar spreek woord. De regeeringen zijn de uil- voerende machten van des volks wil. Wie dit bedenkt, zal de groote verantwoordelijkheid gevoelen welke op ieder persoonlijk rust, om mede te werken tot het bereiken van het schoone doel. Weet gij wel, wordt ons tegemoet gevoerd, dat gij veel te groote woorden toekent aan de beteekenis van den individueelen mensch? Wat zullen zij voor invloed uitoefenen, wier werkplaats op den „achtergrond des levens" staat? De massa wordt immers bewogen door de hoogstaanden, niet alleen in ontwikke ling, maar ook in maatschappelijken zin? En toch, de volkswil bestaat; maar die is niet wat de onnadenkende massa wil; bij deze speelt de zelfzucht, het eigenbelang meestal de hoofdrol. Neen, de volkswil in zijn eenig ware gedaante is de uitdrukking van 't verlangen der verstandig en zedelijk hoogstaanden, dat ten slotte door de meerderheid wordt gedeeld en dan aanwijst in welke richting zal worden geregeerd. Maar, zegt men, dan zullen toch de grootste volken de beslissing nemen. Niet altijd. Ook hier geldt het antwoord de kleinste zij een held". Ieder persoonlijk heeft hier een roeping te vervullen, kan en moet invloed uit oefenen op het geheel. Niemand mag zich te klein of te onbeteekenend achten. De tempel der toekomst is uit duizenden steenen opgebouwd, en elke steen heeft zijn waarde en zijn plaats. Zie naar den forschen eik. Breed spreidt hij zijn bladerkroon naar alle zyden uit, maar diep in den grond bevinden zich duizenden wortels, waarvan zelfs bet kleinste vezeltje medewerkt om het voedend sap te helpen opvoeren naar omhoog. Dat is het beeld van den enkelen mensch, ook van den schijnbaar minst beduidende. En nu zien wij weer op naar dat „Vredespaleis" of liever „Gerechtshof der Volken". Als de volken maar willen dan zullen meer en meer diulr in dat paleis de geschillen worden beslecht, de oorlof voorkomen, en het „vrede op aarde" telkens minder een illusie zijn. Als de volken maar willen! Zeker! Maar daarvoor moet worden gewerkt. De gewetens moeten worden wakker geschud. Allen, die bun invloed kunnen laten gelden in kerk en school en huis gezin en maatschappij en overalwaar zich een vruchtbaar arbeidsveld moge bevinden, daartoe gearbeid, zonder op houden, onvermoeid, ten einde toe. Ieder mensch, die zijn roeping begrijpt, worde een arbeider van dien heerlijken tempel der toekomst. „Elke deugd begint thuis". Als wij, ieder in zijn omgeving en zijn huis, bekampen wat verdeeldheid kan brengen, wegnemen wat scheiding maakt, dan wordt door ons kleine doen, de volkswil geheiligd. Maar dat gaat zoo langzaam, zegt men. Zoudt gij dan willen, dat de graan korrel in de vore gestrooid, eensklaps een aar zou voortbrengen, en zelfs het rijpe koren in de aar? -De natuurwet is onschendbaar, ook op het gebied van het geestelijk leven. Werp het zaad maar in den akker de oogstijd komt, komt zeker 1 17 November 1913. Voor honderd jaar de kluisters verbroken, de vrijheid her wonnen. Thans de plicht vervuld te werken met alle macht aan de verwezenlijking van het vredesideaal, dan zal het beeld der Andes in het voorportaal van dat Volkerengerechtshof" geen bespotting zijn, maar de profetie van de heerlijke verwachting: „Eens zal' niemand meer leed doen of verderven op den ganschen berg der heiligheid Gods". Mr. V. M. ZWITSERLAND. Territet, 13 Nov. In een vaartuig vond men het lyk van een beambte eener Scheepvaartmaatschappij, die door revolverschoten gedood was. Toen de overledene naar zijn woning werd over gebracht vond men daar de lyken van zyn vrouw en zyn beide kinderen, respectievelijk 14 en 15 jaar oud, die eveneens gedood waren. DUITSCHLAND. Een buitengewone brutale diefstal is Woensdag-namiddag te Frankfurt ge pleegd. Op de tweede étage van een perceel in de Kronprinzenstrasse is een filiaal van de Pforzheiraer byouterie- fabriek gevestigd. Toen even na twee uur twee bedienden de zaak, die van 12 tot 2 uur 's namiddags gesloten is, binnentraden, werden zy door vyf ge maskerde mannen overvallen. Binnen weinige minuten waren zij door de roovers overweldigd, op den grond ge worpen en aan handen en voeten gebonden. De bandieten maakten zich lierop meester van tal van gouden en zilveren voorwerpen, waarna zy wisten te ontkomen, zonder herkend te zyn. Eerst om drie uur 's namiddags werd de misdaad ontdekt, toen de andere bedienden in de zaak kwamen. BELGIË. By gelegenheid van de jaarlyksche paardenmarkt te St.-Lievens-Hauthem heeft Woensdag een ernstig trara-ongeluk plaats gehad. Wegens de drukte waren een aantal extra-trams ingelascht, maar daar de ljjn op den weg van Geeraards- bergen enkel spoor heeft, moest alles geschieden door wisseling. Eén der extra-trams, die een half uur vertraging had, wilde het kruispunt voorbyryden om tijd te winnen, doch by een bocht kwam plotseling een ledige trein aan gereden en een botsing was onverraydelyk. Vijf wagons werden tot splinters ge slagen, terwijl de andere ingedrukt werden en ontspoorden. Meer dan dertig personen werden ernstig gewond van wie één reeds overleden is en verschil lende in levensgevaar verkeeren. Het parket van Oudenaerde heeft een onderzoek ingesteld. NEDERLAND. I.linuldon, 13 Nov. Ruim 14 dagen duurt nu reeds de staking, waarvan de ernstige gevolgen hier geducht gevoeld worden. De vischhandel, de steenkolen handel, de ijshandel, alles staat nage noeg stil. Haven- en transportarbeiders, vischlossers, fabrieksarbeiders, enz., allen zyn tot werkloosheid gedoemd. Treurig is de aanblik van de visscheryhaven met een vloot van 100 stilliggende trawlers. Is 't solidariteit met een der partyen, dat absoluut geen Engelsche of Duitsche trawlers thans te IJmuiden hun vangsten aanvoeren, waar ze zeker kunnen zyn van pryzen, by geen benadering in Huil, Grimsby of Geestemünde te maken? Heden was geen* enkele trawler aan de markt. Slechts eenige kustvisschers met een weinig platvisch. Wel kwam in de haven de geboycotte stoomtrawler „Sint Nicolaas", doch die is met zyn vangst weder vertrokken om te Vlaardingen te markten, daar men geweigerd zou hebben, na lossing, het schip van steenkolen, ijs en victualiën te voorzien en de reeder dan gedwongen zou zyn, zonder dat te vertrekken of het schip op te leggen. Het ziet er hier allesbehalve rooskleurig uit, en de St.- Nicolaas-verrassing voor IJmuiden zal slechts de gard zijn. Amersfoort, 15 Nov. Omtrent de opgraving van het lyk van een zekeren d. K., ongeveer IJ jaar geleden alhier overleden, verneemt men het volgende Het lyk, dat in vergevorderden staat van ontbinding verkeerde, is Vrijdag avond der vorige week opgegraven en Dinsdagavond weder ter aarde besteld, maar het kan nog wel eenige dagen, misschien zelfs weken durenaleer geconstateerd is of er inderdaad in de overblijfselen vergif aanwezig was. De 28-jarige d. K. is den 20en Maart 1912, na slechts enkele dagen ongesteld geweest te zyn, onder hevige krampen overleden. Hy was eerst 10 weken te voren in Jan. 1912 getrouwd met Johanna d. K., die, naar gezegd wordt, in intieme verhouding stond met een stillevenden boer, by wien ze vroeger te Zwamraerdam gediend had. Na den dood van haar man, werd zy weer huishoudster by d. B., die zich inmiddels hier in de buurt gevestigd had. Zeer tegen den zin van d. B., koesterde de 29-jarige vrouw echter nieuwe trouwplannen, waarvan d. B. haar zelfs door dreigementen trachtte te weer houden zoo liet hy zich bijvoorbeeld in het publiek aldus uit: „ze kan wel ondertrouwen, maar niet trouwen, want dan schiet ik me dood en zy gaat de gevangenis in". Het voorgenomen huwelyk sprong daags voor de voltrekking af, maar de uitlatingen van d. B. hadden de aan dacht van de justitie getrokken en vermoedens gewekt. De verdere nasporingen hebben geleid tot de opgraving van het lyk van d. K. De vrouw is echter niet in hechtenis genomen. Aan de toerekenbaarheid van d. B. wordt door psychiaters getwyfeld. Haarlem, 15 Nov. Vrijdagmorgen 10 uur liep P. v. P., wonende in de Koolsteeg, in een vlaag van verstands verbijstering, zoo uit zyn bed, enkel gekleed in zijn hemd, naar zyn aan staanden schoonvader, R., wonende op den Burgwal. Daar sprong hij door het raam naar binnen en gaf den schoenmaker met een byl een slag op het hoofd. Gelukkig werd deze niet ernstig gewond. Het gelukte P. weer naar zyn woning en in bed te krygen, maar eenige oogenblikken later gelukte het hem weer ontsnappen. Andermaal liep hy ongekleed naar het huis van zijn verloofde en ging daar haar vader met een schoenmakersmes te lijf. De waanzinnige liep naar de kamer van zyn verloofde, maar gelukkig slaagde hy er niet in verdere ongelukken te veroorzaken. Hy liep nu weer de straat op, doch werd daar gepakt door een adjunct-inspecteur van politie en een agent. P. werd naar 't politie-bureau en vandaar naar het St.-Elizabeth's gasthuis gebracht. Het voorgevallene wekte in de buurt groote opschudding. Rotterdam, 15 Nov. Een waker van den particulieren gecontroleerden nacht veiligheidsdienst alhier, zag hedennacht in de Schie een voorwerp dry ven. Ver moedende, dat een mensch in het water lag, wierop hy een dreg uit en haalde een vrouwspersoon op. Toen zjj bijna boven was, rolde een 5-jarig meisje uit hare rokken. Beide waren buiten kennis, doch niet dood. Door het flinke optreden van den waker, spoedig bijgestaan door genees- heeren uit het St.-Franciscus-gasthuis en enkele burgers, slaagde men er in by betden de levensgeesten weer op te wekken. De vrouw was genaamd J. B., huis vrouw van J. d. O. Zy verklaarde, dat zy wegens het slechte leven, dat zy by haar man had, besloten had zich van het leven te berooven en wel met haar stiefdochtertje, een kind uit het eerste huwelijk van haar man. Beiden zyn toen naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 15 Nov. Gisterenavond kwamen hier aan de schipper, de knecht en een jongen van een gezonken schip. Volgens de mededeelingen van den schipper was het de bemanning van den motor „Zeeland" van Papendrecht, dien raiddag met bieten vertrokken van Nieuw- en St.-Joosland naar Zeven bergen. Buiten de Zandkreek gekomen, kreeg het schip zooveel wind en water, dat de dekkleeden het niet meer konden houden en lossloegen; pogingen om die weder vast te maken, mislukten. De schipper sloeg daarbij overboord, doch werd door een volgende golf weder op het dek geworpen. Het schip kreeg weldra zooveel water in, dat het op slagzy geworpen werd. Zy besloten daarop het te verlaten en begaven zich in de boot, zonder iets te kunnen redden. Het was toen half 5 ure; zij be vonden zich by de bolton aan 't Brabantsch vaarwater. Het water stond woest en nadat zy twee uren Tang met alle kracht hadden geroeidkwamen zy uitgeput aan de Val aan den dyk. Doornat en rillende van kou, uitgeput van vermoeienis, bereikten zy deze stad, waar zy door het Burgerlijk Armbestuur en de Gemeente van het noodige werden voorzien en den volgenden morgen huiswaarts konden keeren. Het schip is gezonken. De Afdeeling Zierikzee van den Bond voor Staatspensionneering zal den 9den December, den dag, waarop de zeventigjarigen de eerste rente-uitkeering aan het postkantoor in ontvangst zullen nemen, feestelijk in de Concertzaal vieren. De rentetrekkers zullen tot bijwoning van dit leegt worden uit- genoodigd. De rente-commissie van het district Zierikzee heeft 1152 aanvragen om in het genot te komen van een wekelyk- sche uitkeering ontvangen en behandeld. De laatsten zyn door haar den 12den November verzonden. Drelschor. In een j.l. Zaterdagavond gehouden vergadering van de afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering, die bijgewoond werd door slechts 17 leden, werd besloten een feestvergadering te houden op 9 December a.s. en tot bij woning dezer vergadering uit te noodigen de ouden van dageD, die op dezen dag hunne eerste ouderdomsrente zullen ont vangen. Het bestuur zal, bijgestaan door een staande de vergadering gekozen commissie van drie personen, de noodige maatregelen nemen om deze feestver gadering te doen slagen. Nadat nog als lid van het bestuur der afdeeliug gekozen was de heer A. P. der Weduwen, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Eikerzee, 14 Nov. Tot lid van het Burgerlyk Armbestuur is door den Ge meenteraad gekozen de heer J. Priemus, in de plaats van het overleden lid W. de Vrieze. DulTcndyke, 14 Nov. Ter herinnering aan onze nationale onafhankelijkheid werden heden de schoolkinderen in de feestelyk versierde school vanwege de gemeente onthaald, en daarna kreeg elk schoolgaand kind nog een fraaie gedenk plaat. De burgemeester toonde zijn belangstelling door zyn tegenwoordig heid. Brulnlsse. In de Woensdagavond gehouden vergadering van den „Varkens- bond-' werd door den boekhouder, de heer J. Vijverberg, rekening gedaan van het gehouden beheer. Uit de rekening bleek, dat de ontvang sten, met inbegrip van f 76,62 rente over 1912, hadden bedragen f 836,07. De uitgaven bedroegen f 220,12, zoodat er een goed slot was van f 615,95. Aangegeven waren 255 varkens. Daar van werden als ziek aangegeven 37 varkens. Van deze zyn 17 gestorven en 20 verkocht en opgeruimd. In 't geheel ging verloron voor een bedrag van f 861,80. Wegens verkoop werd ontvangen f 460, zoodat uitbetaald werd f 401,80. Iugeëut werden 123 varkens. Het aantal leden van den Bond ver minderde wegens bedanken en vertrek met 9 leden, zoodat het aantal leden thans 193 bedraagt. Bij de verkiezing van bestuursleden waren aan de beurt van aftreding de heeren J. v. d. Berge Jz. en Math. Jumelet W.Mz. Laatstgenoemde bedankte als be stuurslid. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren Jz. Jumelet W.Mz. en A. Zeedijk. Na afloop dezer vergadering kwamen in hetzelfde lokaal, „de Conferentiekamer", bijeen de leden van de afdeeling van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1