ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 31 October 1913. HEEL NEDERLAND EERSTE BLAD. DRINKT MEN (Z ierlkzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 70ste JAARGANG, No. 9460. Directeur], A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRANKEL. RedacteuP! J. WAALE. ADVERXEN X;I E N. Van 13 regels 30 ets meerdere regels 10 ets. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief biervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagsmiddags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Postkantoor te Zierikzee. Lyst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van hier verzonden, gedurende de 2e helft van October 1913: Mej. B. Kort, Haringplaats 43, Rotterdam. Framein Mally Geibel, Schamhorst- st.rasse 12 (Duitschland). Te Dreischor ter post bezorgd N. V. American Modegids, Graafsche- straat 7, Nijmegen. „NOTA. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de „stukken te vermelden, opdat deze „by onbestelbaarheid aan hen kunnen „worden teruggeven". Algemeen Overzicht. Nadat 28 jaren lang Brunswyk door een regent geregeerd werd, zal nu aan het hoofd van dezen staat komen een hertog. Tengevolge namelijk van het besluit van den Duitschen Bondsraad, die met algemeene stemmen Pruisen's voorstel aannam, dat er nu geen be zwaren meer bestaan den Brunswykschen troon door hertog Ernst August te doen bestijgen, heeft deze de regeering als souverein over Brunswyk kunnen aan vaarden. Gelyk men weet, is deze Ernst August gehuwd met de dochter van den Duitschen keizer, en door dit huwelijk is aan de vijandschap, die tu8schen de stamhuizen van Hohenzollern en Cumberland sedert bijkans een halve eeuw bestaat, een liefdevol einde ge maakt. Die vijandschap was ontstaan door de bezetting en inlijving van Hannover door Pruisen in 1866. Toen bad de blinde koning van Hannover in den oorlog van Oostenrijk tegen Pruisen de zyde van Oostenrijk gekozen, wat de occupatie en annexatie van zyn rijk ten gevolge had. Hannover werd en bleef een Pruisische provincie. De ontroonde koning en zyn afstammelingen erkenden den nieuwen staat van zaken niet, maar bleven met hun partygenooten voort durend tegen de inlijving protesteeren. Zoolang zy in hun protesteerende houding bleven volharden, gedoogde de Bondsraad niet, dat de hertog van Cumberland, die recht had op den Brunswykschen troon, dezen beklom. De Bondsraad wilde dat recht wel erkennen, mits de hertog van Cumberland afstand deed van al zyn aanspraken op den Hannoverschen troon. Dat werd door hem geweigerd. Sedert is Cupido als bemiddelaar opgetreden. De jonge hertog, Ernst August, werd smoorlijk verliefd op de dochter van den Duitschen keizer. En de schoone prinses beant woordde deze liefde. Het gevolg was, dat beiden met elkander trouwden. Wegens deze echtverbintenis werd nu geen formeele afstandsverklaring geëischt. Zoowel in de nauwe verwantschap, waarin nu beide stamhuizen tot elkander stonden, als ook in de omstandigheid, dat 's keizers schoonzoon officier in het Pruisische leger is, en als zoodanig den eed op het vaandel had afgelegd, zag men voldoende waarborgen, dat de Bruns- wyksche hertog geen aanspraken op Hannover zou laten gelden. Twee processen trekken tegenwoordig in de geheele beschaafde wereld de algemeene aandacht. In de allereerste plaats dat van Krupp, hetwelk te Berlijn wordt gevoerd. In dat proces is als bezwarend getuige opgetreden Van Metzer, die vroeger bij Krupp in dienst was, maar daaruit ontslagen werd, en die, om zich nu op Krupp te wreken, aan den socialistischen afgevaardigde Liebknecht omtrent Krupp de bekende onthullingen deed, die tot dit proces hebben geleid. Hij was ontslagen, of juister weggejaagd geworden, omdat hy zich 40.000 mark had laten betalen door hem, dien hy by Krupp aanbevolen had voor den post van diens vertegen woordiger in Italië, een post, dien hy niet langer meer wenschte te bekleeden. Men verwachtte dus van dezen aarts vijand van Krupp belangrijke ver klaringen. Die zyn dan ook niet uitge bleven. Zy hebben geleid tot een huiszoeking by hem. Op tal van brieven die op de zaak van Krupp betrekking hebben, werd door de rechtbank beslag gelegd. Uit die brieven bleek zonne klaar, dat Krupp wel wist, dat Brand, zyn vertegenwoordiger in Berlijn, zich van immoreele middelen bediende om ambtsgeheimen te weten te komen, die voor de firma Krupp uit een zaken oogpunt van belang waren. Maar er bleek tevens uit, dat Van Metzen, de hoofdgetuige, zelf niet vry uitging, en dat hy, hoewel wetend wat Brand deed, by Krupp schriftelijk aandrong het tractement van dezen „zoo nuttigen en werkzamen ambtenaar" te verhoogen. Het tweede proces, dat nog steeds de aandacht trekt, is dat te Kief in Rug- land gevoerd wordt. Het geldt hier niet een persoon, die den Joodschen gods dienst belijdt, en die reeds meer dan twee jaren onschuldig gevangen zit, te treffen, neen de opzet van het geheele proces is, om de belijders van den Joodschen godsdienst in een verachtelijk daglicht te plaatsen. Men wil het doen voorkomen, dat de Joden Christen- knapen dooden, en het bloed van deze in hun ongezuurde brooden op Paasch- feest gebruiken. Ware het niet, dat een dergelijke dwaze beschuldiging in landen, waar de beschaving niet is doorgedrongen, by de domme, bygeloovige menigte geloof zou vinden, men zou er spottend de schouders over optrekken. De gods dienst toch der Joden straft hem, die een raensch doodt, onverbiddelijk met den dood, en verbiedt pertinent het gebruik zelfs van dierenbloed, zoodat een overtreding van dit verbod als een groote zonde beschouwd werd. Aan de bepalingen der Joods-:.*» wet moet elke food gehoorzamen, zóówel rabbijnen en schriftgeleerden al; leeken. Geen hunner mag daarvan in het minste afwyken. Ware in den Joodschen gods dienst, waaruit de Christelijke en de Mahomedaansche eerediensten zyn voort gesproten, hetzij in de Thora of in don Talmud één bepaling te vinden, die een dergelyk griezelig gerecht rechtstreeks of zijdelings zou voor schrijven, de Joodse he godsdienst had niet eeuwen van (vervolging kunnen trotseeren. Hy zou niet meer bestaan, want zyn belijders zouden zich met afkeer daarvan hebben afgewend, en of Christenen bf Mahoinedanen zijn ge worden. In Rusland zelf gelooft dan ook het denkend gedeelte der bevolking niet aan de juistheid der beschuldiging. Het weet, dat deze met een politieke bedooling van bovenaf gedekreteerd is, teneinde aan het volk, dat over den regeeringsvorm, dgn willekeur en de onderdrukking ontevreden is, een ge- wonschte afleiding te geven. En evenals men in den Romeinschen keizerstijd aan de uitgehongerde wilde dieren de Christenen als voedsel toewierp, evetizoo werpt men thans in Rusland aan het reactionnaire moede en naar vrijheid en gerechtigheid dorstende volk, het bloed der Joden voor. Dat begrijpen de ont wikkelde klassen in Rusland ook. En In de Ityksdoeraa vonden deze haar uiting. De leider der kadetten, Miljoekof, zeide in zyn interpellatie over deze aangelegenheid, dat de pers in Rusland nooit zoo gekneveld is geworden als nu. Niets, zoo sprak hy, wordt onbe proefd gelaten om het beruchte Beilis- proces aan de openbaarheid te onttrekken door allerlei impressieve maatregelen. Hy verzocht de Doema een afkeurend oordeel uit te spreken over de geheinie krachten, wier werken Rusland zoozeer tot schande strekken, 't Is tyd, dat wy kadetten alle verantwoordelijkheid voor het Beilisproces van ons afwerpen. Zyn interpellatie werd urgent verklaard, en de daarin geuitte wensch, een einde te maken aan de vervolgingen der pers, met 149 tegen 106 stemmen aangenomen. In Mexico heerscht op het oogenblik Huerte oppermachtig. Hy bekreunt zich niet om de constitutie, en tracht allen, die hem in den weg staan, uit den weg te ruimen. Dat heeft hij ook beproefd met Felix Diaz, dien hy had uitge- noodigd naar Mexico te komen. Felix Diaz bevond zich te Vera Cruz, waar hy zijn intrek had genomen in een hotel, gelegen naast het gebouw van het Amerikaansche consulaat. Gewaar schuwd door vrienden, dat hij 's nachts zou overvallen en vermoord worden, vluchtte hy over het dak van het consulaatgebouw. De Amerikaansche consul stelde hem hierop in de gelegen heid de wijk te nemen op een Ameri kaansche kanonneerboot. Aldus redde hy zyn leven. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 28 Oct. Iu eene buiten gewone openbare zitting der arron- disseinents-rechtbank had liedeu de installatie plaats van den heer uir. E. J. H. M. Ryckevosael als officier van justitie. 31 Oct. Morgen herdeukt de heer J. L. Dulfer den dag, waarop Mj een veertig, jaren geleden bij de boekhande laars S. Ochtman Zoon alhier in be trekking trad. Ilij was daar geplaatst bij de afdeeling Boek- en Bijbelbinderij, en heeft zich in die afdeeling, waarvan hij het hoofd is, onderscheiden door zijn bewonderenswaardige kunstvaardigheid, zoodat hij met recht den eerenaam ver dient een kunstenaar in zijn vak te zijn. Daarbij bescheiden, werkzaam eu onkreuk baar eerlijk stond hij bij genoemde Firma hoog in aanzien, die daarvan dikwerf blijken gaf en dan ook zeker niet dezen gedenk waard igen dag onopgemerkt zal laten voorbijgaan. Aau het smaakvol, artistiek werk, dat hij leverde, is het voornamelijk toch te danken, dat in 1877, 1889, 1895 en in 1903 (tweemaal) deze Firma voor de uit de hand vervaardigde prachtbanden en kerkboeken bekroond is geworden. Zijn verdiensten zijn dan ook bij zijn vijf-en-twintigjarig jubileum ge waardeerd geworden. Wij waren er ge tuigen van, toen hem in een even keurige als vleiende toespraak de bronzen medaille en het diploma vau wege de Maatschappij van Nijverheid werden uitgereikt. Moge de wakkere jubilaris, die zich iu de algemeene achting zijner modeburgers verheugen magnog vele levensjaren geuoegelijk doorbrengen. Bij Kou. besluit is benoemd bij de infanterie, bij den staf, tot inspecteur aau het wapen, de kolonel F. D. Buijse, commaudant van de 1ste infanterie brigade. Tenbehoeveu der Oudheidskamer is ten geschenke ontvangenvan N. N. 4 zilveren en 3 koperen oude munten, van den heer Joh. Hoogenboom te Deventer, een fotografie van Zeeuwsche kleederdrachteu op de tentoonstelling, dit jaar te Middelburg gehoudeu waarop o. a. voorkomt een pop met Schouwsche muts. Door het aftreden van de leden en plaatsvervangende leden der commissie van aanslag in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten met 31 December a.s., zijn door Gedep. Staten benoemd iu die commissie tot lid voor: den kring Zierikzee: O. J. v. d. Bout en J. A. Legomaat te Zierikzee; den kring St.-Maartensdijk: J. L. Groe- uewege te St.-Maartensdijk ou J. W. Wagtbo te Tholen de kring Cortgene: G. P. N. Moerland te Tholen on P. Tazelaar te Colijnsplaat tot plaatsvervangend lid der commissie voor den kring ZierikzeeK. J. Hoeke Hoo genboom te Zonneinaire en J. v. Schel ven te Zierikzee; den kring St.-Maartensdijk W. Moelker te Tholen en C. W. Snijder te Oud- Vosseineer den kring Cortgene J. W. v. Nieuweu- huijzen te Cortgene en A. van Hee te Wissenkerke. Serooskerke, 30 Oct. Hedenmiddag had in onze gemeente een treurig on geval plaats. De landbouwer M. B. keerde met paard en wagen van de haven terug. By genoemde M. B. was op den wagen gezeten, 't 5-jarig zoontje zyns broeders. Door onbekende oorzaak sloeg, even vóór den ingang van ons dorp, het paard op hol, en kwam in razende vaart onze gemeente binnen hollen. Het eerst moest een lantaarnpaal het ontgelden, welke in drie stukken brak. Vervolgens kwam de wagen in botsing met de zerke palen, welke rondom de kerk staan, waarvan er één by den grond afbrak. Hier mocht het M. B., die op den wagen was blyven zitten, gelukken, het paard tot staan te brengen. M. B. kwam met den schrik vry, terwyl aan de wagen zoo goed als niets be schadigd was. Het paard bekwam een diepe snede in den linkervoorpoot. Erger liep het intusschen met het 5- jarig kind af. Reeds vóór het dorp viel het kind van den wagen en kreeg een of meer wielen over het lichaam. Met gapende wonden aan het hoofd en aan één der beenen, werd het kind in deerniswaar- digen toestand by een onzer inwoonsters binnengedragen. De in alleryl ontboden geneesheer was spoedig ter plaatse, en achtte het noodzakelyk, het knaapje onmiddellijk naar het ziekenhuis te doen vervoeren. Tengevolge van de ontslagname van den heer W. Boot, wegens vertrek naar Renesse, zal hier op den 5en Nov. een verkiezing voor den gemeenteraad worden gehouden. Noordwelle. Gisterennamiddag ouge- veer 3 ure daalde in eene weide onder deze gemeente een luchtballon neder, waarin twee heeren gezeten waren. Zij waren, naar men ons mededeelde, omtrent half twee te Gent opgestegen tot het houden van een proeftocht. De wind dreef ze in N.-W. richting en beducht, dat de ballon in de Noordzee zou terecht komen, waren ze genoodzaakt te dalen. De ballon werd ingepakt om naar Gent te worden opgezonden. Per rijtuig reden de luchtreizigers naar Zierikzee. Zonnemalre. 29 Oct. Hedenvoormiddag om 11.60 daalde de ballon „Vers 1' azure", bemand met de heeren Girardin en Liefraans (een Hollander, wonende te Oudenaarde) iu polder Bloois noer. Hij was om 10.06 te Gent opgestegen, met het doel te Brouwershaven te landen. De reizigers vertrokken naar Zierikzee met de tram van 2.20 terwyl de ballon om 5,26 naar Brussel werd gezonden. By het inpakken en wegbrengen van den ballon ondervonden de reizigers de meeste bereidwilligheid. ttrulnlsse. In de Woensdag gehouden vergadering van den Gemeenteraad werd het voorstel van den heer Hoogerheide, om 1 pCt. van de voor eigen pensioen verschuldigde premie voor rekening der gemeente te nemen met 4 tegen 2 stemmen verworpen. De heer Jumelet was afwezig. Door den heer Van Vessera werd nu voorgesteld om de inkoopsom van ge meentewege te betalen. Daar over dit voorstel de stemmen staakten, zal hier over in eene volgende vergadering beslist, worden. Stavoulsse. In de l#)den Donderdag avond alhier gehouden vergadering van de leden van „Nut en Genoegen" is met algemeene stemmen besloten tot opheffing en ontbinding der vereeniging, wegens de geringe opkomst op do uitvoeringen en het totale gebrek aan medewerking. De in kas zynde gelden en de eigen dommen werden, na een donatie aan de „Volksbilfliotheek", geschonken aan het fanfarekorps„Eendracht". De ver- eeniging heeft 27 jaren levens gehad. In de laatst gehouden gemeente raadszitting alhier moet ook nog besloten zijn tot verhooging van haven en kade- gelden. Naar men verneemt circuleert alhier een adres aan Heeren Gedepu teerde Staten dezer provincie om ge noemde verhoogingen niet goed te keuren. Oud-Vossemeer. In een Woensdag 1.1. gehouden vergadering van ingelanden van het waterschap alhier, werd een voorstel, om aan den aannemer der werken tot verbetering van de zeewerin gen, een bedrag van f 3500 toe te kennen als tegemoetkoming in den tegenslag bij de uitvoering der werken geleden, met 36 tegen 21 stemmen verworpen. In de'vergadering van den Raad van Dinsdag 1.1., is de gemeentebegroo- ting vastgesteld met een eindcijfer van f 19009,555, waarin begrepen een gehl- leeuing ad f 3020 voor de restauratie van den gemeentetoren. Inzake de regeling der betaling van de pensioeusbydrage voor de ambtenaren, werd besloten van wege de gemeente te betalen 2 pCt. voor eigen personen en 2 pCt. voor weduwen en weezen: Wissenkerke. Woensdagmiddag half 3 dreef een luchtballon in noordelyke richting over de oostzyde dezer gemeente, in de richting ongeveer naar Zierikzee. Het was niet duidelyk te zien of de ballon een mand met* passagier droeg. Middelburg. Gisterenavond werd alhier eene vergadering gehouden uitgeschrovcn door het comité dat zich ten doel stelde te komen tot de oprichting eener kies- vereeniging voor den gemeenteraad op vooruitstrevendon vrijzinnigen grondslag. Nadat een duidelijke uiteenzetting van het doel was gegeven en nadat uit de discussies gebleken wasdat zoowel vrijzinnig-democraten als unie-liberalen zich in deze kiesvereeniging zullen thuis gevoelen, verklaarden 28 der 29 aan wezigen zich bereid als lid toe te treden en werd eene commissie benoemd, wier taak het zal zijn statuten en reglement samen te stellen en propaganda voor het uitbreiden van het ledental te maken. Deze commissie koos uit haar midden tot voorzitter den heer J. H. Dei- bel, tot" secretaris den heer F. A. Hiller; terwyl verder zitting hebben de heeren mr. J. Adriaanse, dr. J. C. Bolle en mr. M. J. de Witt Hamer. Yllssingen, 30 Oct. Hedenmorgen had by de groote kraan op de Maatschappij de Schelde een ongeval plaats, dat ge lukkig goed is afgeloopen. Tengevolge van een vergissing van den kraanbe8tuurder, die bot hijschblok

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1