ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 27 Augustus 1913. J. A. DE BRUYNE, NIEUWSTIJDINGEN. (Z icrikzeesclie Cour h n t A B O.N N EM ENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat ioderen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 6 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9432. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIEN. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Bij abonnement op voórdeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydaggmiddaga uiterlijk 2 ure STEMMING voor de Provinciale Staten, op Woensdag den 3,lei1 September.. Wij noodigen de kiezers van Schouwen- Duiveland uit, om ter verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten, op Woensdag den 3den September, hunne stemmen uit to brengen op den heer Directeur der Ryks Hoogere Burger school te Zierikzee, die wegens zyn vrijzinnige beginselen, groote bekwaamheden en vele ver diensten, door de Centrale Liberale Kiesvereeniging van dit district en door de Vrijzinnig-Democratische Kiesver eeniging van Zierikzee met algeraeene stemmen candidaat is gesteld voor de Provinciale Staten van Zeeland. Komt, vrijzinnigen, allen den 3den September trouw ter stembus op. Meent niet, dat een Statenverkiezing van niet zoo groot gewicht is als een Kamerverkiezing. Die raeening immers is een dwaling, daar de Provinciale Staten tevens een politieke taak te vervullen hebben, aangewezen als zy zjjn de leden der Eerste Kamer te kiezen. Hier in Zeeland zou die dwaling het noodlottig gevolg kunnen hebben, dat de meerderheid, die nu in de Staten links is, naar rechts verplaatst werd. Daarom blyve op 3 September geen vrijzinnige van de stembus weg. ZWEDEN. Stockholm, 25 Aug. Gistereuavond om 9 uur liep iu de buurt van Norrtelge een torpedoboot op eon motorboot. De opvarenden van dit laatste vaartuig, negen in getal, geraakten te water. Één man en twee vrouwen verdronken, de anderen werden gered. ITAIjIË. Naar uit Milaan gemeld wordt, is Messina, dat, zooals men weet, na de hevige aardbeving in 1908 weer geheel werd opgebouwd, door een cycloon verschrikkelijk geteisterd. Tal van huizen werden vernield en meer dan 150 families zjjn dakloos. De streek rondom de stad is geheel overstroomd. Troepen en brandweerlieden zyn op de plaats des onheils aanwezig. Met levens gevaar moesten tal van bewoners uit de vensters gered worden, daar het water tot groote hoogte gestegen was. De hevige stortregens hebben aanzien lijke schade aangericht. Een stoomtram werd onder een rotsblok, dat van het gebergte neerstortte, geheel bedolven. Ook te Napels en in andere plaatsen van Zuid-Italié moet het hevig ge stormd hebben. DUITSCHLAND. Diisseldorf, 25 Aug. De directie van de Aschafl'enburger Verein maakt be kend, dat een employé van haar bij kantoor aldaar, St. genaamd, tengevolge van verliezen door speculaties op de beurs zich aan de kas van het kantoor heeft vergrepen en voor een bedrag van 239.000 mark heeft ontvreemd. St. is voortvluchtig. BELGIË. Prinses Louise van Coburg heeft naar aanleiding van de verschillende tegen haar ingediende aanklachten tot straf vervolging tot haar verdediging o.a. de volgende verklaring afgelegd, waarvan de juistheid echter nog op bewys wacht Alle beschuldigingen door rar. Inhoffen te Berlyn en mevrouw Anna Schneemann tegen ray ingebracht, zyn onjuist en hebben slechts ten doel my te bewegen elk vergelijk met den Belgischen staat aan te nemen. Ik verklaar, dat rayn aanklagers, die beweren door my tot den bedelstaf gebracht te zyn, ray op een buitensporige wyze hebben afgezet. Ten bewijze daarvan wil ik slechts twee gevallen noemen. Mr. Inhoffen heeft my 240.000 guldon geleend. Daarvan heeft hy 150.000 gulden terugontvangen, terwijl ik bovendien nog een jaar lang zijn zeer luxueus leven heb bekostigd. Thans maakt mr. Inhoffen voor de resteerende schuld aanspraak op 600.000 gulden. Oorspronkelijk had hy 9001)00. gulden geeischt, maar op aanraden van een zijner bloedverwanten, die hem er op wees, dat hy wegens woeker gearresteerd zou worden, verminderde hij dit bedrag tot 600.000 gulden. Hij beweert, dat hij door mij geruïneerd is, maar in werkelijkheid heeft hy twee auto's gekocht en heeft hy in Monte Carlo en op de Parijsche renbanen zyn vermogen verspeeld. Mevrouw Anna Schneemann, die even eens een aanklacht tot strafvervolging indiende, heeft mij voor 78.000 gulden een villa verkocht en 125.000 gulden geleend. De villa werd op 100.000 gulden geschat en was met 180.000 gulden belast. Van haar vordering had ik mevrouw Schneemann 150.000 gulden afbetaald. Thans verlangt deze schuldeischeres voor de overige 125.000 gulden, niet minder dan 3000.000 gulden terug. Zelf heeft ze ray geschreven, dat zij natuurlijk bereid is, wanneer ik het proces tegen den Belgischen staat niet win, haar aanspraken dienovereenkomstig te reduceeren. Wat het proces tegen dan Belgischen staat betreft, ben ik overtuigd, dat dit te mynen voordeele beslist wordt". Wat de advocaat, rar. Inhoffen te Berlijn, daartegen inbrengt, is ook niet malsch. „De Belgische prinses, zegt hij, heeft zich er niet slechts toe bepaald, my, als onervaren jongeling, rayn geheele ver mogen onder allerlei valsche voor spiegelingen af te zetten, maar nu beweert ze nog, dat ik woekerwinst eisch en dat ik myn geld erdoor heb gelapt. De my betreffende, door de prinses gedane mededeelingen zyri van a tot z gelogenook, dat de prinses mij 300.000 francs zou hebben terugbetaald. Zulk een bedrag betaalt men toch niet zonder kwitantie I Verder is het onwaar, dat de prinses een jaar lang rayn luxueus leven heeft bekostigd. Ik had van de prinses 6 procent als interest van door haar geleend geld te vorderen en met veel moeite kreeg ik, tot einde 1911, bedragen van 10 francs los. Van dat geld heb ik geleefd en sedert heb ik geen cent meer gekregen. Tegen de waarheid is het ook, dat ik mijn geld in Parys zou hebben zoek gemaakt: de prinses had het ray reeds voor dien tyd afgenomen. Een eigenaardig licht op de, prinses werpt de bewering, dat zy slechts 240.000 gulden van mij zou hebben gekregen". Inhoffen weidt dan nog verder uit over financieele transacties en zegt dan „Wenscht prinses Louise, dat ik ook op andere punten haar geheugen wakker schudt? Dan herinner ik aan den verkoop van een geheel niet bestaande bibliotheek, aan een gefantaseerde verzameling kost bare pelswerken, schilderyen enz". Mr. Inhoffen zag de prinses gaarne wegens oplichting vervolgd. NEDERLAND. Apeldoorn, 25 Aug. Een ingezetene alhier meende op een zolderkamertje reeds geruimon tijd muizengeritsel te hebbeu waargenomen. Gewapend met een scherpe pen, zou hij maar eens een goeden prik wagen, om den knabbelaar te treffen, doch hoe koos hij het hazen pad, toen door de gemaakte opening tal van wespen op hem afkwamen en staken aan hoofd en nek. Met eon masker ge wapend stelde een imker een nader onderzoek in en nu bleek, dat tusschen de dakpannen en het behangsel zich een zwerm wespen bevond, groot genoeg om een emmer te vullen. Hoe die lieve diertjes weg te krijgen? Leidon, 25 Aug. In de openbare zwemplaats alhier is Zaterdagmiddag een droevig ongeluk gebeurd. Een 21- jarig jongmensch werd door kramp be vangen en verdween in de diepte. Nadat hy spoedig op het droge was gebracht heeft men gepoogd de levensgeesten op te wekken, wat echter niet meer mocht baten. VGravenhage, 25 Aug. Op den Ge- dempten Burgwal zetten Zaterdagavond omstreeks 9 uur eenige, onder den invloed van sterken drank verkeerende mannen den boel op stelten ou molesteerden ustige voorbijgangers. Een politie-agent, die op het rumoer kwam toeloopen, arresteerde een hunner als den belhamel an de razende en tierende kerels. Hij werd echter1 daarop door drie anderen aaugegrepen, op den grond getrokken, geslagen en geschopt, zijn signaalfiuit werd hem afgenomen, terwijl de woeste lingen ook trachtten hem zijn sabel te ontrukken. Juist toen een van het viertal den agent bij de keel te pakken had, en deze het erg benauwd kreeg, kwam een gemeente-werk man hem te hulp. Onder voortdurend hevig verzet gelukte het den agent en den werkman den arrestant in bedwang te houden, totdat op het Spui meerdere politie-agenten te hulp schoten. Toen werd ruim baan gemaakt, waarbij gevoelige klappen met de sabel werden uitgedeeld. Een van het viertal werd met een hevig bloedende wond aan het hoofd overgebracht naar het commissariaat aan de Nieuwe Haven, doch de drie anderen wisten to ontkomen. Ook eenige politie-agenten hadden min of meer ernstige kwetsuren opgeloopen: één was aan een der handen gekneusd, zoodat hij buiten dienst moest worden gesteld, een andere had een buil aan het ïoofd en een dikke knie. Gisteren zijn nog twee der vechtersbazen opgespoord, terwijl nog naar den vierden wordt gezocht. Tegen bet drietal is proces-verbaal op gemaakt ter zake van wederspannigheid in vereeniging gepleegd. Te dier zake zijn zij door den commissaris van politie in de 2e afdeeling, den heer Dietz, ter beschikking van de justitie gesteld. Alle drie, waarvan er twee thuis be- hooren iu de Bloemstraat en de andere in do We8terbaeustraat, zijn heden over gebracht naar het huis van bewaring. In den afgeloopen nacht heeft in de Boekhorststraat een geheimzinnige inbraak met moordaanslag rplaats gehad Toen de bewoners van het heeren-mode- magazijn der firma R. en T. omstreeks middernacht thuis kwamen, vonden zij de tuindeur open staan. Het bleek hun, dat tijdens hunne afwezigheid het huis was doorsnuffeld. Ontboden politie door zocht de woning, zonder een spoor van inbrekers te ontdekken. Nauwelyks was de politie vertrokken, of de heeren R. en T. hoorden geritsel in den tuin en toen zij uit eon geopend bovenraam omlaag in den tuin keken, werd een hunner plotseling door een revolverschot, blijkbaar van het dak af gelost, ernstig achter in den hals verwond. Het opnieuw ingesteld politieonderzoek met behulp van politiehonden had evenmin resultaat. De verwonde is naar het ziekenhuis vervoerd. Omtrent den geheimziunigeu moord aanslag in do Boekhorststraat alhier meldt men nog het volgende: Lettende op de richting in welke het revolverschot is gelost, ligt het vermoeden voor de hand, dat het schot van het dak van het huis van de firma, of van een der aangrenzende woningen is gelost. Van den dader is echter tot dusver nog geen spoor ontdekt. Als bizonderheid kan nog worden medegedeeld, dat op een avond in de afgeloopen week blijkbaar ook in het huis der genoemde firma is ingebroken. Ook toen word echter, voor zoover men heeft kunnen nagaan, niets ontvreemd, De politie heeft natuurlijk gisteren den geheelen dag haar onderzoek voortgezet. Rotterdam, 25 Aug. Een treurig onge val heeft gisterenmiddag te Oostvoorne velen hevig ontsteld. In den fraaien zoraerschen Zondag waren met de „Maasnymph" en met de tram een groot aantal menschen te Oostvoorne gekomen, die naar de oude en slechte gewoonte vooral in de zee hun genoegen zochten. Het strand te Oostvoorne is buiten de plaats door het gemeentebestuur voor de badkoetsjes aangewezen, by eb niet zonder gevaar. In 't bizonder by de Westplaat, waar de zandzoora snel enkele meters diep daalt, is het hoogst gevaarlyk voor niet ervaren zwemmers te water te gaan. Aldaar waren gisterenmiddag te twee uur M. Kleinjan, wonende te Rotterdam, met zyn zoontje en enkele familieleden vroolyk aan het baden. Schrikkelyk werd de vreugde verstoord. Het elfjarig zoontje van Kleinjan kwam op de diepe plek en zonk plotseling weg. De doodelijk ontstelde vader snelde zyn kind te hulp, doch hij kon niet zwemmen en deelde het lot van den knaap. Een zwager van Kleinjan waagde zich een eind in zee, om beiden te hulp te komen, doch daar hij ook niet zwemmen kan, waagde hij zich niet te ver. En hij zag zijn zwager en zijn neefje voor zijn oogen verdrinken. Velen in de nabyheid waren van het schrikkelijk ongeval getuigen en enkelen gingen hulp halen. De dorpsveldwachter SToordhoek en zijn collega's rijksveld wachters snelden met een dreg toe en ook een sleepbootje, dat aan de pier lag, voer naar de plaats des onheils. Er werd ijverig gedregd, van het strand af en van de sleepboot, meer dan een uur lang. Naargeestig was onder een plots zwaar bewolkte lucht en een kouden regenval het zenuwachtig zoeken naar de beide lijken. Helaas was dit tevergeefs. Met den opkomenden vloed waren de armeKleinjan en zyn kind vermoedelijk de rivier op weggedreven, dan wel in een geul geraakt en diep verzonken. - 26 Aug. Per electrische spoor van Rotterdam (Hofplein) naar Den Haag, werd gisterenavond 9.15 uur verzonden een houten geldkist met ijzeren beslag, inhoudende f 4000 aan bankpapier en specie, toebehoorende aan de Zuid- Hollandsche Electrische Spoorweg-Maat schappij, zijnde de recette der laatste dagen alhier ontvangen. In de geldkist bevonden zich o. m. 12 bankbiljetten van f 25, 90 van f 10, 2 gouden pondjes, 2 halve gouden pondjes, twee 10 Mark-stukken en vijf 1 franc-stukken, de rest specie. De geldkist is vermoedelijk onderweg uit de trein gevallen of geworpen. De recherche uit Rotterdam en Den Haag doet onderzoek in de zaak. Omtrent het bezoek van het Koninklyk Echtpaar op 4 September aan Rotterdam, wordt nader gemeld, dat behalve het raadhuis en het établissement Fyenoord, ook zullen bezocht worden de ambachtsschool en de gemeentelijke vuilverbranding. Ook wordt weder een vaartocht gemaakt. Bergen-op-Zoom, 25 Aug. Een hevige brand, die Zondagmorgen omstreeks half tien alhier uitbrak, heeft de groote drooginrichting van draineerbuizen der fabriek van de firma Mulock Houwer voor het grootste gedeelte verwoest. Door het spoedig optreden der brand weer van de gemeente, onder leiding van den directeur D. Scheffelaar, en met hulp der artillerie onder bevel van majoor jhr. Storm van 's Gravezande, benevens van een afdeeling infanterie onder bevel van den len luit. Van Keulen, kon de raotorzaal bewaard blyven; benevens een in de nabyheid gelegen fouragemagazyn der artillerie. De drogerij brandde geheel uit. Ver zekering dekt de schade. De oorzaak is onbekend. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 27 Aug. Naar ons wordt medegedeeld zal, op a.s. Zondag 31 Aug., '8 avonds 8 uur, van wege het Leger des Heils alhier, een oogst- en dankfeest gehouden worden. Niet alleen zal dien avond naar aan leiding van dat feest gesproken worden, doch tevens zullen in de versierde zaal de verschillende productenzooals groente, fruit, enz. door vrienden der organisatie verstrekttentoongesteld worden. Den volgenden dag weder om 8 uur zal de verkoop plaats hebben, terwijl de winst daarvan gebruikt zal worden ten behoeve van den arbeid te dezer stede. Tevens zal des morgens om halftien een feestelijke meeting gehouden worden, onder leiding van Ensigne Heinhuis en luitenante Mulder, bijgestaan door het muziekkorps en zangkoor van Ierseke. In de op 26 Augustus te Capelle gehouden vergadering van ingelanden van den polder „De Vier Bannen van Duiveland", werd de rekening over het dienstjaar 1912/1913 goedgekeurd en vastgesteld in ontvang op f 59011.14. uitgaaf - 67228.72. Nadeelig saldo f 7617.58. De begrooting 1913/1914 werd naar aanleiding dier rekening gewijzigd en het onvoorzien dier begrooting gebracht op f 3328.15, blijvende in ontvang en uitgaaf vastgesteld op het totaal bedrag van f 66075.64. Mededeeling werd gedaan dat het reservéfonds volgens den koers van 15 Augustus j.l. bedraagt in totaal f 10808.125 Een voorstel van het bestuur tot aankoop van een gedeelte terrein tot het delven eener nieuwe waterleiding aan den Stolpweg, „Steenzwaan", werd aangenomen met 29. stemmen vóór, 1 tegen en 3 onthoudingen, terwyl het bestuur nog gemachtigd werd het voor den Noorddyk liggend schor van den eigenaar te koopen voor den be dongen prijs. De dijkbaas des polders werd wederom voor één jaar benoemd als zoodanig. Benoemd is tot adjunct-commies bij het rijksarchief in Zeeland mr. A. Meerkamp van Embden, thans tijdelijk adjunct-commies aan het rijksarchief te Utrecht. Ontheven is van zijn functie vau plaatsvervangend lid van den militieraad in Zeeland voor de militielichting 1914 mr. F. B. Evers, advocaat en procureur te Middelburg en als zoodanig is benoemd mr. M. vau Toulon van der Koog, griffier van den raad van beroep (Ongevallenverzekering) aldaar. Onlangs is medegedeeld, dat er in de kringen der S. D. A. P. te Amsterdam ontstemming heerscht over het feit, dat in een openbare vergadering de heer A. Fortuyn aan zyn partijgenoot mr. P. J. Troelstra, diens demagogisch optreden verweet. Deze kwestie is Zaterdagavond in de afdeeling Amsterdam VI der S. D. A. P., waarvan de lieer Fortuyn deel uitmaakt, behandeld met het resultaat, dat met groote meerderheid van stemmen een motie van afkeuring tegen den heer Fortuyn werd aan genomen. Is men wel ingelicht, dan zal de heer Fortuyn zich hierbij niet neerleggen, doch een uitspraak van het a.s. congres der S. D. A. P. uitlokken. De motie luidt: „De huishoudelijke vergadering, overwegende, dat het lid der Kamer fractie, Troelstra, in de Tweede Kamer verklaard heeft, dat wij soc.-democraten het vaderland moeten verdedigen; dat deze raeening in strijd is met de socialistische overtuiging en geen steun vindt in eenig internationaal besluit; dat het Troelstra ook niet gelukt is noch in de Kamer, noch in de Plancius- vergadering eenige voor ons aanneem bare verklaring voor zijn uiting te geven dat deze uitlating nadeelig is voor de propaganda, omdat de arbeiders geen vaderland kennen, dit overlaten aan de bourgeoisie en met elkander internationaal slechts het klassebelang der onder drukten hebben te verdedigen, verklaart, dat Troelstra ten deze het arbeidersbelang zeer ernstig heeft ge schaad en besluit deze motie openbaar te maken. Met algemeene stemmen, op die van Fortuyn Sr. en Jr. na, werd zij ver worpen. Noord-Schouwen, 26 Aug. Verplaatst met ingang van 1 September e.k. de lichtwachter G. van Gelder, van Renesse naar 's ryks-kustverlichting te Stellendam. Coltynsplaat, 26 Aug. Geschiede de overvaart aan het Katsche veer tot heden met een roeiboot (in gunstige omstandigheden met een hoogaars, thans wordt dit overzetveer bediend met een motorboot. Maandagmorgen is de motor- dienst op officicele wijze geopend. Daartoe waren uitgenoodigd (en voor het grootste deel tegenwoordig) de burgemeester van Colijusplaat en Kats en de gemeenteraadsleden van deze beide gemeenten. Ongeveer elf uur werden de heeren op de boot ontvangen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1