ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 15 Augustus 1913. Eerste Blad. Dit nummer bestaat uit twee bladen. KENNISGEVING. Opening Jacht op klein wild. INVALIDITEITSWET. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. 1813-1913. (Z i ejp ikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per Veek, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9427. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgewer-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteur i J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagimiddagi uiterlijk 2 ure DE COMMI8SAR1S DER KONINGIN IN ZEE LAND; Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van 8 Augustus 1913, no. 161; Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87); MAAKT BEKEND: lu. dat de opening der jacht op kléin wild is bepaald als volgt: a. in de Dames-, Anna-Maria en Völcker- polders op Zaterdag 30 Augustus 1913, met zonsopgang, met uitzondering van die op hazen en fazanten, waarvan de opening wordt bepaald op Zaterdag 27 September d.a.v., met zonsopgang; b. in Zeen wsch-Vlaanderen op Maandag 1 September 1913, met zonsopgang, met uitzondering van de jacht op fazanten, welke op Maandag 29 September d.a.v., met zonsopgang, wordt geopend c. in het overige deel der Provincie, op Maandag 1 September 1913, met zons opgang, met uitzondering van de jacht op hazen en fazanten, welke op Maan dag 29 September 1913, met zonsopgang, wordt geopend: 2°. dat voor de geheele Provincie de korte jacht zal geoorloofd zijn dagelijks en de lange jacht op Maandag, Woensdag en Zaterdag van iedere week, alsmede op de vier dagen, voorafgaande aan de sluiting der jacht, alles met uitzondering van de Zondagen. Middblburg, 9 Augustus 1913. De Commissaris der Koningin voornoemd, D IJ C K M E E S T E R. De BURGEMEESTER der gemeente Zikhikzkk; Maakt bekend, dat in deze gemeente zijn aangewezen om hun, die eene rente aanvragen als bedoeld in artikel 369 of artikel 370 van de Invaliditeitswet, bp de invulling van- het formulier van aanvrage behulpzaam te zijn, de beeren J. KRAMER, Ambtenaar ter Secretarie van de gemeente, en J. C. LUNENBERG, Gemeentebode van Zierikzee. Zierikzee, den 15 Augustus 1913. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. en ten slotte liep het geval zóó hoog, dat de bewaarders gebruik moesten maken van hunne sabels, om de opstandigen achter slot te krijgen. Eenigen van het 30-tal souteneurs zijn naar het huis van bewaring te Alkmaar overgebracht. VlaardlDgen, 13 Aug. Voor de be trekking van havenmeester in deze gemeente hebben zich niet minder dan 130 sollicitanten aangemeld. Botterdam, 13 Aug. Bij het binnen komen in de haven alhier ontdekte Dinsdag de bemanning van het zeilschip „Lauriston", liggende in de Rijnhaven, in de pompkast van dat schip een man, die zich gedurende de reis van Taltal (Chili) naar hier, welke 140 dagen duurde, verborgen heeft weten te houden voor de opvarenden. Hoe de man zich ge durende al dien tijd van voedsel heeft voorzien, is een raadsel. Gisteravond ougeveer kwart voor zessen bevond zich op de spoorbaan aan de Raampoortstraat alhier de 30-jarige hulparbeider-machinist in dienst van de Staatsspoor B. J. Diessen. De man moest uitwijken voor een trein die van het station D. P. kwam, bestemd voor Roosendaal. Dit uitwijken geschiedde juist ter plaatse, waar de spoorbaan achter het café Loos op de viaduct een bocht maakt, en Diessen zag daardoor niet den extra-trein aankomen, arriveerende uit Kevelaer met bedevaart gangers. De machinist van den trein uit Kevelaer, J. N. H., uit Nijmegen, remde uit alle macht, zoodra hij het gevaar bemerkte, maar het was te laat. Diessen werd door de locomotief ge grepen, geraakte er onder en beide beenen werden hem •'afgeredenhet rechter onder de knie, het linker naby den voet. Naar men verneemt was zijn toestand naar omstandigheden redelijk goed. Oudc-Tongo. By Kon. besluit is de heer D. A. Arend?, arts alhier, roet ingang van 16 Augustus 1913, benoemd tot officier van gezondheid der 2de klasse by de zeemacht. NEDERLAND. Lemmer, 13 Aug. Het was gisteren ouder de visschersbevolking alliier ver van rustig. Bij één hunner had de Rijks verzekeringsbank beslag gelegd op den inboedel, wijl hij niet genegen was de premie voor de Ongevallenwet te betalen. De premie was hem te boog. Gisteren zou de inboedel publiek ver kocht worden en vele visschers stonden vóór bet verkoopbuis. Één hunner bood voor elk stuk 1 cent, totdat door iemand in bet buis voor een kast f 3 geboden werd. Toen kwam er gisting. Men eischte, dat de bieder ook buiten zou komen, en toen deze niet gauw genoeg kwam, ging men hem balen. De politie kon er weinig aan doen. De bieder bleek een kommies oit een na burige stad te zijn, die nu niet meer bood Weer werd nu elk stuk gemijnd voor 1 cent. De Bank kwam niet tot hot baar toe komende bedrag, en de hoed van den kommies moest bet ontgeldenbij werd door de visschers in stukken gescheurd. Door bet kalme optreden van den waar- nemenden burgemeester is het niet tot verdere handtastelijkheden gekomen. Hoorn, 13 Aug. Reeds geruimen tijd heeft er een geest van ontevredenheid febeerscht in de Rijkswerkinrichting te foorn, en wel in die afdeeling, waar de souteneurs zijn ondergebracht. Ze klaagden over het bun te machtige werk, dat ze moesten verrichten, u.l. linnen weven en ook waren ze lang niet tevreden over het voedsel, dat hun wordt verstrekt. Dezer dagen hebben ze den directeur hunne eischen kenbaar gemaakt, Toen deze niet ingewilligd werden, weigerden de souteneurs te werken, en toen één hunner wagens ernstig wan gedrag celstraf kreeg, trokken de anderen partij voor hem. Ze dreigden met messen, Zierikzee, 15 Aug. Verscheidene inge zetenen dezer gemeente zijn door een Voorloopig Comité per onderstaande cir- cnlaire uitgenoodigd aanstaanden Dinsdag in café „Juliana" byeen te komen, ter beantwoording van de vraag, of de natio nale onafhankelijkheid, die wij in 1813 herkregen hebben, hier feestelijk behoort herdacht te worden, en zoo die vraag bevestigend mocht worden beantwoord, tot samenstelling van een programma, en tot vaststelling van den dag, waarop feest gevierd zal worden. Feestelijke herdenking onzer Nationale Onafhankelijkheid In geheel Nederland is uit het volk de aandraug gekomen tot feestelijke herdenking van het heuglijk feit, dat een eeuw geleden ons Vaderland, bevrijd van het Fransche dwangjuk, in de rij der onafhankelijke staten van Europa zijn zelfstandige positie hernam. In tal van gemeenten is dit historisch feit reeds luisterrijk herdacht geworden. In tal van gemeenten zal dit blijkens de berichten in de dagbladen nog ge beuren. Zal Zierikzee ten achter blijven, waar zelfs uit de omliggende plattelands gemeenten de blyde feesttorien jubelend tot haar doordrongen? Neen, dat mag niet. Ook wij, Zierikzeeënaren, waardeeren in hooge mate de herkrijging van ons nationaal volksbestaan. Ook ons gemoed wordt met innige vreugde en met blijde erkentelijkheid vervuld, wanneer wij de huidige gelukkige regeering onder het Doorluchtig Stam huis van Oranje vergelijken met den voor onze voorouders zoo rampzaligen tijd der Fransche overheerscliing. Laten wy, Zierikzeeënaren dan ook niet blijven stilzitten, maar ons gereed maken tot een gezamenlijke feestviering. Alleen door eendrachtige samenwerking vau alle standen en richtingen kan een feest, waardig de hoofdstad van Schouwen- Duiveland, georganiseerd worden. Volgens de Invaliditeitswet komt aan personen mannen en vrouwen die op 3 December 1913 zeventig jaar of ouder zyn, een rente toe van f 104 per jaar, die in wekelyksche terraynen van f 2 aan de postkantoren zal worden uitbetaald. Om voor zulk een rente in aanmerking te komen, is echter noodig het voldoen aan bepaalde voorwaarden, waarvan de voornaamste is, dat men in het tydvak van 3 December 1903 tot 3 December 1913, of wel in het tydvak van 10 jaren, dat onmiddellijk vooraf ging aan het bereiken van den leeftijd van70 jaar, ten minste in 156 weken loonarbeid heeft verricht, tegen een loon van niet meer dan f 1200 per jaar. Weken in dat tydvak, waarin de arbeid door ziekte werd onderbroken, tellen, onder zekere voorwaarden, voor het geheel of voor een deel mede als weken, waarin loonarbeid werd verricht. Heeft ieder van twee echtgenooten aanspraak op een rente, dan bedraagt ieders rente f 1,50 per week. Onder „loonarbeid" wordt niet alleen vaste arbeid verstaan. B.v. ook de losse arbeider, die óón dag in de week werkte de vrouw, die een enkelen dag in de week arbeid in dienst van een ander verrichtteworden geacht, in die week „loonarbeid" te hebben verricht. Ieder, die aanspraak op een rente meent te kunnen maken, wordt thans in zyn eigen belang geraden, zich zoo spoedig mogelijk te vervoegen by één dor personen, in de gemeente, waar hy woont, aangewezen om by de invulling van het formulier behulpzaam te zyn. Binnen het gebied der Commissie te Zierikzee zijn aangewezen tot personen, die ouden van dagen by het aanvragen eener rente, als bedoeld in de artikelen 369 en 370 der Invaliditeitswet, behulp zaam te zyn: Burgh: M. Griep, onder wyzer aldaar. Haamstede: W. Boot Wz., secretaris dier gemeente. Renesse: L. H. Dorraaar, hoofd eener school aldaar. NoordwelleG. Bonder, secretaris dier gemeente. Serooskerke (Sch.)G. J. Barentsen, hoofd eener school aldaar. EllemeetM. Lokkerlandbouwer aldaar. Eikerzee P. Hanse, koopman aldaar, DuivendijkeJ. de Keijzer, hoofd eener school aldaar. Kerkwerve: C. J. Boogerd, burge meester dier gemeente. Zierikzee: J. Kramer, ambtenaar ter secretarie, en J. C. Lunenberg, gemeente bode dier gemeente. Noordgouwer: A. Prinse, ambtenaar ter secretarie dier gemeente. Brouwershaven: H. M. Beije, ambte naar ter secretarie aldaar. ZonnemaireL. K. Kluyt, onderwyzer, cn J. van de Velde, gem.-veldwachter. beiden aldaar. Dreischor: A. Verjaal, ontvanger dier gemeente. Nieuwerkerk: S. K. van Oost, ont vanger dier gemeente. OuwerkerkJ. J. Romeyn, ontvanger dier gemeente. OosterlandJ. W. Matthysse en J. M van der Welle, beiden aldaar. Bruinisse: B. J. van Oeveren, secretaris dier gemeente. St.-PhilipslandC. van Bendegora en P, Minderhoud aldaar. St.-AnnalandJ. Pólderman, secretaris dier gemeente. Stavenisse: A. F. Hanssens, secretaris dier gemeente. St.-MaartensdykJ. van Nieuwenhuyze, secretaris-ambtenaar aldaar. Scherpeni8seL. C. van Doorn, secre taris dier gemeente. PoortvlietW. Dronkers, secretaris dier gemeente. Tholen: F. Naerebout, secretarie-amb tenaar aldaar. Het Dagelijksch Bestuur van het Waterschap Schouwen heeft op de voor dracht voor ingenieur van genoemd Waterschap gesteld de heeren J Vliegenthart, civiel-ingenieur te 's-Graven- hage en J. T. Huisman, civiel-ingenieur te Groningen. By de gisteren gehouden stemmingen ter voorziening in de vacature van hoofd ingeland a. door het bedanken van den heer D, Hocke Dz. werden uitgebracht op J. M. v. d. Bout 89, C. W. den Boer 63, M. Hoogenboora 50, J. L. Kashoek stemmen en G. van der Sluis 1 stem, zoodat een herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. M. van den Bout en C. W. den Boer; b: door het vertrek van jhr. J. F. Schuurbeque Boeye werden uitgebracht op W. G. Boot Jz. 86, J. L. Kashoek "1, W. ten Haaf Hz. 24, M. Hoogenboora 11, C. W. den Boer 7, J. M. v. d. Bout stemmen en W'. G. Kashoek, C. W. Boot, C. Boot elk 1 stem, zoodat een herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren W. Q. Boot Jz. en J. L. Kashoek. Het is voor onze katholieke mede burgers vandaag feestdag. Uit al hun woningen wappert de feestvlag. 't Is namelyk heden vijf-en-twintig jaar geleden, dat pastoor Karskens, het geestelijk hoofd der katholieke kerk alhier, tot priester gewyd werd. Deze belangryke gebeurtenis kon en mocht niet onopgemerkt voorbijgaan. Gisterenavond werd de jubilaris door een deputatie uit het feestcomité met een rytuig, dat versierd was met de Pauselijke kleuren, van Zype gehaald. In Capelle werd den jubilaris de eerste bloemenhulde gebracht. Hier aangekomen werd terstond naar de kerk gereden, die met vlaggen, bloemen en planten smaakvol getooid was. Toen ten zeven ure pastoor Karskens de dichtbezette kerk binnenkwam, werd hem door alle aanwezigen op de wyze van het Oostenrykscho volkslied toe gezongen Alleluja! Welkom feestling! Welkom, Priester van den Heer! De Englenkoren zien met ootmoed Op uw majesteit terneer. Hoe ook, boven alle schepsels, God aan ons zyn weldftan spreidt: Klein is 't, nietig by de grootheid Die God U thans heeft bereid. Priester, Herder, zie de beden Van ons aller hart vervuld! O, wij zien U, feestling, heden Met den Priesterglans omhuld. Met van vreugde stralende oogen Staren we op Uw zilvren kroon, En ons hart juicht opgetogen: Welkom, Horder, in deez' woon. Laat ons lied dan luid weerklinken: Alleluja, looft den Heer! Hem, den God der Englenkoren, "Hem zy dank en eeuw'ge eer! Heil U Priester van Gods kerke U zjj macht en majesteit! Alleluja Allrfuja Priester zijt Ge in eeuwigheid! Hierop werd het Plechtig Lof ge zongen, waarna door het feestkoor op indrukwekkende wyze met een feest cantate de kerkelyke plechtigheid, die aan den feestdag voorafging, besloten werd. De feestdag werd ingezet met de ge bruikelijke missen. Om 9 uur was het Plechtige Hoogmis met feestpredikatie, door Pater Reynenberg, een geboren Zierikzeeënaar. Alle aanwezigen zongen daarna op de wyze van »Akn U, o Koning der eeuwen" een uit drie cou pletten bestaand feestlied. De jubilaris werd in het middaguur door de leerlingen der Eerw. Zusters met zyn jubileum hartelijk gelukgewenscht. Door een koor van leerlingen der R.-K. Parochiale school werd hierop een feest cantate uitgevoerd, waarna nog een gemengd feestkoor een cantate zong. Namens de gemeenteleden werd een prachtig dubbel eetservies den jubilaris ten geschenke aangeboden. De heden namiddag'gehouden receptie was druk bezocht. Ook van de zijde van andersdenkenden mocht Pastoor Karskens, die na in Amsterdam en Leiden kapelaan te zyn geweest, in 1906 tot pastoor te dezer stede werd bevorderd, vele blijken van belangstelling ontvangen. Het in sommige bladen voorkomend bericht, dat de rechtsche partij in dit district geen candidaat voor de Provin ciale Staten zou stellen, ter voorziening in de vacature van mr. A. J. F. Fokker, is geheel en al uit de lucht gegrepen. De anti-revolutionnaire partij heeft zelfs nog niet eens vergaderd. Zijn onze in lichtingen juist, waaraan wij niet twijfelen, dan zal op de eerstdaags te houdone vergadering der anti-revolution- uaire kiesvereeniging wel degelijk een candidaat worden voorgesteld. - Ten behoeve der Oudheidskamer ten geschenke ontvangen van den heer A. van Duin, een zandsteen met het opschrift „Anno 1604", gevonden in den grond van het huis op de Breestraat wijk C no. 562. Aan J. N. Elenbaae, burgemeester der gemeente Krabbendyke, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als secretaris dier gemeente. Brouwershaven, 14 Aug. In de gister avond alhier gehouden afdeelings-ver gadering Brouwershaven, Zonnemaire en Duivendijke der Centr. liberale kiesver- eenigiDg werd met algemeene stemmen tot candidaat voor het lidmaatschap der Prov. Staten in de plaats van den heer mr. A. J. F. Fokker gekozen, de heer J. A. de Bruijne te Zierikzee. Als afgevaardigden naar de Centr. Verg. te Zierikzee werden benoemd de heeren N. van Sluis, G. J. Boot en Joost van 'tHof alhier, S. J. Gast te Duiven dijke en N. W. van Putte te Zonnemaire, terwijl de heer G. Huisman daarbij als afgevaardigd lid in het Centraal bestuur zal tegenwoordig zijn. Mede werden in die vergadering her kozen als bestuursleden de heeren G. HuismaD, voorzitter en G. A. Seven- huijsen secretaris, en verkozen in de plaats van den heer Joost van 't Hof, de heer N. van Sluis en in de plaats van den heer D. Hocke Dz., de heer L. A. Vink. Renesse. In de plaats van den "ouden watermolen ter bemaling van den polder „Oosteren Ban" is geplaatst een grootere metalieke moleD, die het overtollige water tijdig van een oppervlakte van pl.m. 250 H.A. zal kunnen afvoeren. De last, dien de duinboeren schier elk aar ondervinden van het water, dat te lang de velden bedekt, zal dan opgeheven zijn. Ouwerkerk, 14 Aug. In de Woens dagavond geboudene vergadering van de Liberale Kiesvereeniging werd tot voor zitter gekozen de heer A. C. van der Have. Met algemeene stemmen werd can didaat voor de Provinciale Staten gesteld de heer J. A. de Bruyne. Tot afgevaardigde naar de vergadering der Centrale Liberale Kiesvereeniging werden gekozen de heeren Job J. Romeyn en A. C. van der Have. Slrjansland, 15 Aug. Door het comité der feestviering alhier is bepaald, dat op Zaterdag 6 Sept. a.s. het onaf hankelijks- feest zal worden gevierd. Het programma der feestviering is als volgt: 8—8|- uur voorm. klokgelui; 89 feestgave aan de armen 9io feestrede in de kerk; 10—11 schoolfeest; 1012 volksspelen. Pauze. IJ uur nam. aantreden voor den gecost. optocht; 2 vertrek optocht naar de lan dingsplaats v. d. Prins; 2} landiüg van den Prins; 2A optocht naar den huize Spru- wyk; 3 de Prins wordt toegesproken door van Limburg Stirum; 3J terug van Spruwijk naar Sirjausland 4J ontbinding van den optocht; 5_G ringrijden op de fiets. Pauze. 79 uur concert; 9J optocht lichtstoet; 10 slotwoord van den voorzitter. Stavenisse. By de 1.1. Woensdag alhier gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad (vac. van 't Hof) werden uitgebracht 227 geldige stemmen. Hiervan verkreeg de heer C. L. Potappel er 104, K. A. de Graaft' 81 en M. P. Tazelaar 42, zoodat er een herstemming op Woensdag 20 dezer tusschen de beide eerst genoemden moet plaats hebben. Oud-Vossemeer. Het zoontje van A. Verhees alhier, dat doofstom is, gaat in Sept. a.s. naar een inrichting te St.- Michielgestelwaar het ventje het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1