ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 11 Juli 1913. OAMES-HAARWEBKEN. Beslist eenigst adivs hier ter stede. (Z ierikzeeschc Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iedere» MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maande». Afzonderlijke nummers 6 cent. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9412. DirecteurA. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsmiddags uiterlijk 2 ure Dit nummer bestaat uit drie bladen. RECLAtMES. 1-5 regels 75 etelke regel meer 15 ct. Coiffeur. Colifeuse. Dames bewaart Uw uitgevallen Ha a r, alle soorten Coiffures kunnen er van vervaardigd worden. Verkleurde Branche's, Torsade's, Vlechten en Transformaties, worden door mij binnen 2+ urén weer in de origineele kleur gemaakt (gegarandeerd). Alle kwaliteiten Haar worden bij mij verwerkt, van de lijnste tot de ordinairste soortentegen scherp concurreerende prijzen. JOH. BANDA. Zie Étalage. Zie Étalage. Ex-grlmeur van het Chlneosche Theater ,,'1'halla", Weltevreden, Ncd.-Ind. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 11 Juli. Gisterenavond ver gaderde in het „Huis van Nassau" alhier de Neutrale Middenstands-Vereeniging. De voorzitter, de heer Wiebols, opende de vergadering. Na voorlezing der notulen door den heer v. d. Valk ging men over tot ballotage van een drietal adspirant-leden, die alle drie met overgroote meerderheid werden aangenomen. Hierop deelde de voorzitter mede, dat vanwege het bestuur een schryven tot den directeur der Gasfabriek gericht was, waarin over de slechte gasverlichting geklaagd werd, en verzocht werd daarin verbetering te brengen. De directeur had daarop geantwoord, dat de slechte gasverlichting vermoedelijk te wyten was aan naphtaline-afscheiding, maar dat hy trachten zou het euvel op te heffen. Geconstateerd werd, dat het gas inderdaad thans beter brandt. Medegedeeld werd, dat te dezer stede in de herfst of in het begin van den winter een tentoonstelling van vervalschte levensmiddelen zal gehouden worden. Deze tentoonstelling gaat uit van het ryksbureau te Leiden. Vervolgens werd behandeld de agenda voor de algemeene vergadering en het congres van den Middenstandsbond, te houden op 23 en 24 Juli te Middelburg. De vergadering verklaarde zich vóór een uitbreiding van het informatiewezen en voor het incassowezen in dien zin, dat door een informatiebureau vanwege den Bond alleen de kwade posten zullen geïnd worden. De vergadering verklaarde zich tegen algemeene coöperatie, en tegen coöperatie van winkeliers. Met het oog hierop zou haar af gevaardigde stemmen vóór de motie van de Arnherasche Vereeniging voor Handel en Nftverheid. Deze motie luidt: „De Arnhemsche Vereeniging voor Handel en Ny verheid, erkennende het goed recht van ieder om coöperatieve inkoop- vereenigingen op te richten, is van meening, dat het niet ligt op den weg van den Bond als zoodanig om de coöperatie zelf ter hand te nemen of te bevorderen, omdat daardoor een deel der leden wordt benadeeld". Men was gekant tegen de door Arnhem voorgestelde contributie-verhooging. By de rondvraag stelde de heer Uyl voor by den Raad aan te dringen op wyziging der verordening, betrekking hebbende op het rondbrengen van brood in gesloten wagens of manden. In plaats van gesloten wenschte hy, dat gelezen zou worden gedekte wagens of manden. Mr. Polvliet merkte op, dat de kwestie in de Commissie van Strafverordeningen besproken is geworden. De Commissaris van Politie was tegen een wijziging in dien zin omdat men voor de bedekking zich zou kunnen bedienen van allerlei onsmakelijk uitziende doeken. De Raad besluit betreffende de af- en overschrijving in de begrooting voor 1912. De door Gedep. Staten goedgekeurde verordening ingevolge art. 114bis der Gemeentewet betrekking hebbende op de invordering van weeggeldén. Een brief van Gedep. Staten houdende terugzending van de verordening tot liefiiog van weeggelden, met de mede- deeling, dat het wensclHijk is die op "te nemen in de verordening tot heffing van kaai- en havengelden. In verband met een gevraagd advies aan de griffie, op die verordening be trekking hebbende, welk antwoord nog niet is ingekomen, wordt de beslissing voorloopig aangehouden. Adres van C. Padmos J. Az. e. a. houdende verzoek om tegemoetkoming in de betaalde pachtsommen aan het Rijk, vanwege de gemeente te ontvangen, zulks naar aan leiding vau de omstandigheid, dat hunne mossel perceelen onbruikbaar zijn ge worden, daar zij gedeeltelijk zijn in genomen voor het leggen van den havendam. Het voorstel van Burgem. en Weth. is om adressanten deel besloot dan ook de verordening intact te laten. De heer Doeleman raadt aan geen rekwest aan den Raad te zenden, maar af te wachten, of één der bakkers een procesverbaal krygt. De heer Hondsmerk merkt op, dat de Commissaris van Politie het artikel handhaaft, zoolang de raad het niet wijzigt. Maar de bakkersknechts mogen vervoeren, want in de verordening wordt van de bakkers gesproken en niet van de bakkersknechts. Mr. Polvliet merkt op, dat de Hooge Raad heeft aangenomen, dat het doen vervoeren gelyk staat met het vervoeren. Nadat nog eenige zaken van minder gewicht besproken waren, werd vergadering door den voorzitter gesloten. Wij hebben ontvangen het verslag der Spaarbank van het Departement Zierikzee der Maatschappij tot Nut van het Algemeen over het jaar 1912. In het afgeloopen jaar werd ingelegd f213.262,885 en uitbetaald f 250.000,57. zoodat meer werd uitbetaald dan ingelegd f36737,685. Het getal inleggers vermeerderde met 139. Gespaard werd op school A f 382,04, op school B f 478,55 en op school C f212,25, op de Christelijke school f264,29, op de Roomsch Kath. Par. school f 339,06 en op de Ambachtsschool f 17,65. De Spaarbank maakte een saldo-winst van f 3992,51. Hiervan werd uitgekeerd aan het Departement f250, aan Onderling Hulpbetoon alhier f 850, aan de Bewaar school voor on- en minvermogenden f 300 en aan de Ambachtsschool f 100, te zamen f 1500, zoodat rest f 2492,51. Dit bedrag zal by het reservefonds worden gevoegd. De balans sluit in debet en credit met f 1.203.793,20. Na verdediging van stellingen werd te Leiden bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer Lodewijk Hendrik Creutzberg, geboren te Ooster- land (Zld.), wonende te Echteld bij Tiel. De 40ste Algemeene Vergadering van den Volksbond tegen drankmisbruik zal te Amsterdam inplaats van op Donderdag 28 Aug. a.szooals aan vankelijk was bepaald r worden ge houden op Woensdag 27 Augustus e.k, Het Volk meldt, dat de heer H. v. Kol, het eerste soc.-democratisch lid der Eerste Kamer de Staten van Friesland kozen hem Dinsdag thans te Moekden vertoefd en op de terugreis is naar ons land. Hy zal einde Juli hier aankomen, Brulnisse. Iq de vergadering alhier gehouden door den gemeenteraad, die door alle leden werd bijgewoond, werd na voorlezing en goedkeuring der notulen door den voorzitter medegedeeld, dat waren ingekomen de volgende stukken Een brief vaji Gedep. Staten houdende toezending van het goedgekeurd raads- hunner betaalde pacht per jaar te resti- tueeren gedurende twee jaren, wordt met algemeene stemmen aangenomen. In verband daarmede wordt tevens de be grooting gewijzigd. Op een adres van de Eerste Nationale Arbeidscontract- en Ziekteverzekerings- Maatschappij „Het Roode Kruis", houdende mededeeling, dat zij werklieden in dienst der gemeente tegen ziekte wil verzekeren, wordt niet ingegaan, op grond dat deze aangelegenheid mettertijd van Rijkswego wel geregeld zal worden. Een brief van W. N. Elenbaas, houdende mededeeling, dat hij zijne benoeming tot weger aanneemt, met dank voor het in hem gestelde vertrouwen. De Staten tan oninbare posten be treffende den hoofdei ijken omslag en de hondenbelasting worden met algemeene stemmen goedgekeurd. Daarna worden de heeren Hoogerheide, Jumelet en Bolier aangewezen tot leden der commissie belast met het nazien der gemeente-rekening en die van het Burg. Armbestuur. Ten slotte wordt aan M. Krijger op gedragen het maken van een loopsteigertje op den kop van den havendam, over eenkomstig hot door den gemeente- opzichter ingediende ontwerp en be schrijving. Daarna wordt de vergadering gesloten St.-Filipsland, 10 Juli. Gistermiddag ruim 12 uur vloog boven onze gemeente op geringo hoogte een vliegmachine, zoodat men met 't gewapende oog de beide inzittenden goed" kon ouderscheiden. Hoogstwaarschijnlijk was dit de Fransche vliegenier Levasseur, die des morgens met zijn mecanicien te Londen was op gestegen naar Rotterdam en Amsterdam. Ilij is dan ook 's middags in de Park haven neergekomen. Zijn machine is n.l, een watervliegtuig. Het onafhankelyksfeest zal alhier gevierd worden op Donderdag 24 Juli, St.-Annaland, 11 Juli. Woensdagmid dag, ongeveer kwart voor eene, hebben vele raenschen hier een vliegmachine zien voorbijtrekken. Duidelijk konden zy het zware gesnor van den motor hooren Over het eiland St.-Philipsland zagen ze haar spoedig weer verdwynen. St.-Maartensdyk. Viel er in de laatste jaren voor den arbeidersstand alhier een eenigszins betere toestand te constateeren tengevolge van meer geregeld werk te kunnen vinden, thans valt er dit jaar voor de veldarbeiders weinig te roemen. In den vollen zomeityd toch, dat iedere hand naar werk verlangt en men zou mogen verwachten, dat dit ook te viuden is, loopen hier thans een 30-tal arbeiders, die in de kracht van hun leven zijn, werkloos rond. 't Ware voor velen te hopen, dat zij thans in de gelegenheid gesteld konden worden hunne werk krachten elders te kunnen verkoopen, Scherpontsse. Bij het kort doch hevig onweder, dat alhier Woensdagnamiddag woedde, werd een rund van den land bouwer B. Nelisse gedood. Zeven menscken die eenige meters er van daan stonden bleven ongedeerd Ond-Vossemcer. Dinsdagavond ver schrok een paard, dat voor een tilbury gespannen was, met het gevolg, dat men aan den Oud-Voasemeerschen dijk van de helling roldeinzittenden en )aard kwamen er uitstekend af, maar "iet rijtuig was zóó beschadigd, dat voor herstel wel f 100 zal geëischt worden. Wemeldlnge, 8 Juli. Van het klipper schip „Oraet Labora", schipper Roukema, geladen met kolen voor Tholen, werden door een rukwind op de Ooster-Schelde, nabij Stavenisse, mast en tuig over boord geslagen. De sleepboot „Mina" bracht het söhip alhier binnen. Znldzande, 10 Juli. Woensdagmiddag sloeg de bliksem in de kolossale landbouw- schuur van den landbouwer J. Leenhouts te Zuidzande, met het gevolg, dat zij tot den grond afbrandde. Eenig stroo alsmede ongeveer 50 H.L. jjedorschte granen enz. zijn mede ver brand. Goes, 10 Juli. In deze gemeente is de verkiezingsstrijd voor den gemeen teraad ditmaal met buitengewone heftig heid gevoerd. Reeds lang was er in deze streek, tot nu toe als goed rechts be schouwd, een kentering waar te nemen. Dank zij het flinke optreden van -de liberale partij, door woord en geschrift, hebben de verkiezingen, welke nu achter ons liggen, duidelijk doen blijken, dat het district Goes en voornamelijk de hoofdstad daarvan met de coalitie ge broken heeft. Bij de jongste verkiezingen zijn de liberalen er in geslaagd, een aftredend anti-rev. Statenlid door een liberaal te vervangen en bij de kamerverkiezing kon jkr. De Savornin Lobman, die jaren lang eiken liberalen tegen-candidaat ver achter zich liet, niet meer dan 400 stemmen hooger komen dan de heer Moojen, een jonge tot nu too onbekende vrijzinnige. Dit zal ook wel de reden zijn geweest dat de heer Lohman zich nog niet uit het parlement terugtrok. Gebeurt dit toch, dan is het district Goes voor de coalitie verloren. Bij de nu gehouden gemeenteraads verkiezing is Goes duidelijk vrijzinnig gebleken. Tegenover de vier aftredende liberale leden had de coalitie een viertal rechtschen geplaatst en voelde zich daar bij zoo zeker van de overwinning, dat reeds weken van te voren de hier ter stede verschijnende coalitiebladen, De Zeeuw en de Nieuwe Zeeuwse!ie Courant wier redacteuren zelf candidaat waren zich over de op handen zijnde liberale nederlaag vroolijk maakten. In den nacht vóór de verkiezing speelden zich in de stad de leukste tooneeltjes af. Iu drie groepen trokken S. D. A. P.ers, die ook een kansje gewaagd hadden, liberalen en coalitie' mannen door de straten, teneinde elkander het z.g.n."pakken te beletten. De ladder, welke een coalitiegroep voor den nacht arbeid badt gereed gezet, was spoorloos verdwenen en op een reserve-ladder zat man aan man een rij vrijzinnigen die pertinent weigerden op te staan, toen de coalitiemannen met boenders en stijfsel ten tooneele verschenen. Zelfs de politie moest er aan te pas komen. Dienzelfden nacht werd huis aan huis, door een vrijzinnige groep een strooibiljet verspreid dat door de rechtscbe partij beantwoorc, en nog voor zonsopgang gedrukt en eveneens verspreid werd, zoodat beide biljetten broederlijk in de brievenbussen der GoeseDaars rustten. Maar, dank zij de krachtige liberale actie, ook op den stemmingsdag, zijn de liberale candidaten meteen flinke meerder heid uit de stembus gekomen en konden de rechtsche partijen het niet verder brengen dan een herstemming van het aftr. kath. lid met een coalitiegenoot. De N. Z. Crt. maakt thans bonne mine a mauvais jeu en spreekt van een moreele overwinning. Gedurende een hevig onweer, dat gisterenmiddag boven Schore woedde, sloeg de bliksem in het dak van de kerk, Het knetterend geluid, dat bierdoor werd veroorzaakt, deed velen opschrikken. De schade bepaalde zich tot het verbrijzelen van een dertigtal leien. Katten dyke. Ter gelegenheid van de herdenking van Neerland's onafhanke lijkheid zullen alhier op 18 dezer met medewerking van oorlogsbodems der Koninklyke Marine groote feesten govierd worden. Een feestrede zal worden uit gesproken, de schoolkinderen zullen worden getracteerd, een groote optocht zal worden gehouden en een diner-musicale zal worden gegeven. Met een concert, te geven door het muziekgezelschap „Oefe ning en Uitspanning" in de muziektent zal het feest waardig besloten worden. Kortgene, 9 Juli. Nadat j.l. Zondag in de kerk door den predikant een rede was gewijd aan de herkrijging onzer onafhankelijkheid, nu 100 jaar geleden, werd heden alhier een vroolijk volksfeest gevierd, bijgewoond ook door tal van elders wonenden. De feestcommissie heeft alle eer van haar werk gehad; alles ging netjes, was ordelijk en stemde tot tevredenheid. Om 9 uur werden de schoolkinderen ruim onthaaldwaarna zij gingen ziDgen voor des burgemeesters huis en vervolgens zich met allerlei spelen om prijzen onledig hielden. Om 1 uur werd er een optocht met gekroonde wagens gehouden, die „den Prins en zijn gevolg" van 't Raadhuis afhaalden. Naderhand werden deze wagens gekeurd en voor de mooiste prijzen toegekend. Daarna volksspelen. De muziek blies er den ganscheu dag tot 10 uur vroolijk op los, eu vergastte de gemeente op tal van vaderlandsche liederen. Met vuurwerk werd het feest, dat de aangenaamste herinneringen achterlaat, besloten. Hedenmiddag om 12 uur zag men hier tot groote verbazing van de raen schen op de kaai een vliegmachine passeere.n, die snel weer uit het gezicht verdween. Middelburg, 9 Juli. Als een bewijs van hondentrouw kan worden mede gedeeld, dat een inwoner uit Nieuw- en St.-Joosland een hondje had verkocht aan een ingezetene uit, Westkapelle. Het beestje werd per Walchersche tram daarheen vervoerd. Den volgenden dag zat het diertje op de stoep van een familielid van den verkooper alhier. Het zoontje van hem kwam daar dikwijls met het hondje. Het was dus daar goed bekend en bleef op ziju jongen baas wachten. Met hem kwam hij weer te Nieuwland. Yllsslngen, 9 Juli. Voor de Maat schappij „De Schelde" is men thans bezig met het graven van de fundeering voor een nieuw kantoorgebouw op één barer terreinen tusschen de Electrische Centrale en Vlissiogsche Melkinrichting. In dit groote gebouw zullen al do be staande bureaux en kantoren onder gebracht worden. Dit groote gebouw komt 3o meter in den grond te staan en zal 30 meter diep zijn en aan de straat CO M. breed zijn. Het werk wordt uitgevoerd door H. J. Nederborst, aan nemer te Gouda. Het gebouw zal op 1100 palen rusten. Het Belgische stoomjacht „Ulva", hetwelk gedurende dezen zomer plezier reizen tusschen Ostende en Vlissingen moest maken en reeds verscheiden malen Donderdags passagiers alhier bracht is in den afgeloopen nacht, terwyl het ter hoogte van de Westerhaven geankerd lag, lek gesprongen en gezonken. De equipage wist met eigen boot hier aan de wal te komen. De toppen der masten zyn met laagwater van de Boulevard af zichtbaar. Neuzen. Na wegens uit te voeren herstellingen sedert 29 April van het vorig jaar gesloten te zijn geweest, is de middensluis (vroegere sluis voor de groote vaart) alhier weder voor het gebruik open gesteld. Aanbestedingen, Yerkooplngen enz. Burgh. By de op Woensdag 9 Juli j.l. door de landbouwvereeniging „C. et C." gehouden aanbesteding, werdde levering van ongeveer 330.000 K.G.' Kluitkalk gegund aan den heer L. Nolton te Terneuren k f 0,66.J per 100 K.G. Landbouw en Veeteelt. Men meldt uit Zaamslag: De oogt der zilverajuintjes, die hier betrekkelijk veel geteeld worden in vergelijking met omliggende gemeenten, gaat beginnen. De opbrengst zal meevallen en wordt geschat op een baaltje 50 K.G.) per roede, dus op pl. m. 34.000 K.G. per H.A.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1