ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 4 Juli 1913. Eerste Blad. MIL I TI ET EL Al» D. Nader onderzoek van Verlofgangers, (Z ierlkzeesche C o u r a 11 t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Afzonderlijke nummers 5 cent. Voor het buitenland, verzending édnB per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 69ste JAARGANG, No. 9409. Directeur i A. J. DE LOOZE ir. Uitgever-Hoofdredacteur i A. FRAHKEL. Redacteur: J. WAALE. A VE RTENTIEN. Van 13 regels 30 ets meerdere regels 10 ets. By abonnement op voordeelige voorwaarden. Het tarief hiervoor is aan het bureau verkrijgbaar. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschiedon des Maandags-, Woensdags- en Vrydagsmiddags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. De BURGEMEESTER der Gemeente Zikrikzkk brengt bij deze tor openbare kennis, dat de hieronder vermelde verlofgangers, tot het ondergaan van een NADER ONDERZOEK, voor den Militiecommissaris moeten verschijnen op Dinsdag den 39 Jnli 1913, de3 voormiddaga tusschen 9 en 12 uren, te Middelburg, ten huize van den Militiecommissaris, Molenwater M 263. Volg NAMEN Jaar der lichting, Gemeente, Korpsen. nummer. kv VOORNAMEN. waarvoor de veilofgangers "zijn ingelijfd. 1 Hermanus Krakeel. 1905. Zierikzee. 3e regiment veld artillerie. 2 Johannes van As. 1905. id. 4e regiment veld-artillerie. 3 Frans van der Werf. 1909. id. 14e regiment infanterie (Ule infanteric-brigade). 4 Johannes Adriaan Nolet. 1910. id. 14e regiment infanterie (11 Ie infunterie-brigade). De verlofganger moet verschijnen in'uniform gekleed en voorzien van de tot zijne voorgeschreven uitrusting verder behoorende kleeding- en uitrustingstukken, van de wapenen, het ledergoed, de reglementen en de dienstvoorschriften, hem uitgereikt, van zijn zakboekje en van zijn verlofpa-. Hij zij daarbij indachtig, dat de verlofganger niet alleen tjjdens den duur van het onderzoek, maar ook voor {zoolang hjj ter gelegenheid van het onderzoek in uniform gekleed is, onder do bevelen staat van den Militiecommissaris, zoodat hij, die ongeregeldheden pleegt of zich aan een strafbaar feit schuldig maakt, hetzij hij het gaan naar de plaats van onderzoekhetzij tijdens het onderzoek of b\j het huiswaarts keeren, zal worden gestraft volgens het Crimineel Wetboek of het Reglement van Krijgstucht voor het krygsvolk te lande. Indien aan deze oproeping niet wordt voldaan wordt de nalatigé in werkelijken dienst geroepen. Dit geschiedt ook: 1°. wanneer de verlofganger zonder geldige reden niet voorzien is van de hiervoren vermeldo voorwerpen; 2°. wanneer hij de hiervoren vermelde voorwerpen niet allo in den vereischteu staat vertoonten 3°. wauneer hij een of meer van de hiervoren vermelde voorwerpen, aan een ander toebelioorende, als *de zijne vertoont. De duur van dezen werkelijken dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald en bedraagt ten hoogste twee maanden. De verlofganger, die niet voldoet aan eene oproeping voor den werkelijken dienst, wordt, na daartoe door den Minister van Oorlog te verstrekken last, als deserteur afgevoerd en behandeld. Ten slotte wordt de verlofganger opmerkzaam gemaakt, dat hij zich in geen geval kan beroepen op het niet-ontvangen eener bijzondere oproeping, maar dat deze openbare kennisgeving EEN1G en ALLEEN als bewijs geldt, dat de verlofganger behoorljjk is opgeroepen. Indien de verlofganger door ziekte of gebreken mocht verhinderd zjjn op den tijd en de plaats, hiervoren vermeld, voor het onderzoek aanwezig te zijn, zal daarvan zoodra mogelyk ter Secretarie der Gemeente moeten worden overgelegd eene gelegaliseerde geneeskundige verklaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Zierikzee, den 4 Juli 1913. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Het perceel van den Heer HEIMBACH is onder No. 12 aan het lokaal Rijkstelefoonnet alhier aangesloten. De Directeur, SMITT. De kiezers hebben zich uitgesproken ook over de Tariefwet en hebben haar veroordeeld als een onrechtvaardige be lasting en als een groot gevaar voor alle bronnen van onze volkswelvaart. Onze kiezers hebben daardoor getoond te begrypen, wat het kiezersvolk thans over de geheele wereld toont te be grijpen in Engeland, waar de door de Impe rialisten aangeblafte vrijhandel zoo sterk staat als ooit te voren; in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika, waar de kiezers den vrijhande laar Wilson tot President hebben ge kozen, en verlaging of afschaffing der invoerrechten door het Huis van Af gevaardigden reeds is aangenomen, en nog zal worden uitgebreid; in Canada, waar een bond van land bouwers, bestaande uit 14000 leden, heeft verklaard, dat de Tariefwet is een ware brandschatting van hun land, en een belemmering van hun bedrijf, welke zy zich niet langer willen laten wel gevallen ten gunste van enkele bevoor rechten in Australië, waar de bevolking van meening is, dat zy er best kan komen ook zonder bescherming ten koste van de min- en onvermogenden in het moederland in Duitschland, waar de liberale en soc.-democratische kiezers by de laatste Rijksdagsverkiezingen zich hebben ver klaard tegen de bescherming (waarvan men ons hier weet te vertellen, dat zy zoo'n zegen voor Duitschland is) en het overgroote Jdeel der bevolking nog meer dan uit de liberale en socialistische steramen blykt genoeg heeft van de Protectie en daarbij behoorende dure levensmiddelen en vleeschnood; in Frankryk, waar in de Noorde lijke Departementen de duurte en de schaarschte vooral van vleesch, reeds een oproerige beweging hebben ten gevolge gehad, voornamelijk uitgaande van de vrouwen, en waar de vrijhandels beweging onder de mannen van de theorie en van de praktijk steeds meer terrein wint; In België, waar de kooplieden en industrieelen vrijhandelaars zyn; in Brazilië, waar tot tariefverlaging en -opheffing, in het bizonder voor levensbehoeften, is besloten; in Rusland, waar de invoerrechten voor alle grondstoffen, half- en heel- fabrikaten, die bestemd zyn voor de exportnijverheid te dienen, worden afgeschaft; in Zweden, waar onlangs is besloten tot tariefverlaging o. a. voor suiker; in Denemarken, welks bloeiende land bouw en zuivel-industrie door onze protectionisten zoo gaarne op rekening wordt gesteld van de protectie, waarbij zij dan vergeten te vermelden, dat de landbouw mettoebehooren in Denemarken niet beschermd is; inmaar genoeg om te doen zien, dat onze kiezers in hun oordeel niet op zichzelf staan. Wat onze kiezers hebben begrepen heeft deze regeering, die weldra tot het verleden zal behooren, getoond niet te begrypen. Zy wilde, nu de strooming over de geheele wereld is gedraaid, tegen den stroom insturen. In de Tweede Kamer heeft minister Kolkman de verklaring afgelegd: „In 1914 is de Tariefwet er, of wij (het zittend Kabinet) zullen er niet meer zyn.'" De uitslag der herstemmingen heeft de tegenwoordige ministers gedwongen hunne portefeuilles ter beschikking van de Koningin te stellen. Vfrt.- En nu ligt het voor de hand, dat het ministerie, hetwelk, naar wy hopen, binnenkort zal gevormd worden, het aanhangige tariefvoorstel zal terugnemen. Geen regeering trouwens zal ooit weer durven komen met de voor ons land zoo by uitstek ongeschikte bescher mende handelspolitiek, gekoppeld aan het onrechtvaardige belastingsstelsel, dat den druk legt voornamelijk op de arbeiders en neringdoenden. Ook een rechtsch Kabinet zal ver moedelijk nooit een poging daartoe meer wagen te ondernemen. Dat blykt uit de standaard van Zaterdag. Daarin verklaarde namelijk dr. Kuyper, dat „hcogere roeping aan de anti-revol. niet langer veroorlooft verhooging van tarief als deel van haar programma te beschouwen". Wel geeft die verklaring geen hoogen dunk van beginselvastheid, wanneer men bedenkt, dat dr. Kuyper vóór de ver kiezing den vrijhandel noemde een „dogma uit den bajart opgedoken om de Heilige orde te niet te doen en nog maals op te richten, wat God zelf by Babels torenbouw gevonnisd heeft, en toen neersloeg". Maas er blijkt uit, hoe men overigens ook haar qualificeeren mocht, dat de anti-ievolutionnaire partij na de ont- vangene les niet meer zal komen met tariefverhooging, die zij tydens de ver kiezingscampagne bij monde van haar sprekers en bebaters met allerlei schyn- gronden en drogredenen verdedigde. Uit Stad en Provincie. Zlerikzeo, 3 Juli. Jhr. J. F. Schuur- beque Boeye heeft ontslag genomen als wethouder en lid van den Raad. De heer D. Hocke Dz. te Brouwers haven heeft ontslag genomen als hoofd ingeland van het Waterschap Schouwen. Bevorderd tot opzichter van den Rijks Waterstaat 2e klasse, W. A. Dor- maar Pz., thans 3e klasse. By den heer J. A. Sleeswyk, uit gever te Bussura, is verschenen een keurige met groote zorg uitgevoerde kaart van Noord-Nederland, waarop niet alleen alle gemeenten, tot de kleinste toe, voorkomen, maar waarop ook alle spoor-, tram-, straat-, grind-, zand- en waterwegen duidelyk zyn aangegeven. Ook kan men daarop nagaan den kortsten afstand tusschen de voornaamste plaatsen onderling. Inzonderheid voor hen, die Noord-Nederland in de puntjes willen kennen, is zulk een kaart onmisbaar. Tevens is by dienzelfden uitgever verschenen een handige atlas van Neder land voor wandelaars, wielryders en automobilisten. Deze atlas, naar ófficiëele gegevens bewerkt, munt uit door groote nauwkeurigheid en fraaie bewerking. Ons werd toegezonden het prospec tus van het Bouwkundig Instituut „Nederland", een te Arnhem gevestigde onderwij8-inrichting. Dit instituut, waar van de heer E. J. Rothuizen directeur is, verstrekt het onderwijs niet slechts mondeling, maar ook per correspondentie, leidt op voor alle bouwkundige examens, en voor de verkryging van het diploma voor architect-waterbouwkundige en ge wapend beton-constructeur. In het prospectus wordt o. a. een beschryving gegeven van de wyze, waarop het onder wys aan gemeld instituut is ingericht. Om als leerling te worden toegelaten, moet men behoorlyk lager onderwys hebben genoten. Wie zich van den gang van het onderwys op de hoogte wil stellen, vrage inlichtingen aan genoemden directeur, die deze onder toezending van prospectus gaarne verstrekt. Korkwerve. In een vergadering der opgeroepen burgerij op j.l. Donderdag avond alhier, werd in beginsel besloten, het onafhankelykheidsfeest te vieren op 1 Augustus a.s. Het gekozen comité tot regeling daarvoor bestaat uit de heeren: C. J. Boogerd, Eere-Voorzitter; J. J. Steur, Voorzitter; P. Berrevoets Sz., Secretaris; S. M. Hanse, Penningmeester; G. J. v. d. Cingel, H. Viergever, P. Boot Kz., J. J. Boot en H. Beye, leden. SIrjansland. By het gehouden examen voor 2de Luitenant is o.a. geslaagd de heer J. P. C. van Wachem. St.-Flllpsland, 2 Juli. Dezen morgen vloog boven onze gemeente een vlieg machine in Zuidelijke richting. Zeer duidelyk kon men deze onderscheiden, terwyl 't geweldig geraas van den motor goed hoorbaar was. Stavenlsse. Volgens den alhier vau wege het K. N. M. Instituut te Do Bilt bij Utrecht geplaatsten regenmeter, viel alhier in Juni 1.1. 108,5 m.M. regen (in 15 aftappingen), tegen 97,9 in 1912 en 66,1 in 1911. De hoogste barometerstand in de laatste maand was 770, de laagste 756 m.M. De herstemming voor een lid van den gemeenteraad alhier zal plaats hebben Woensdag 9 Juli a.s. De heer K. A. de Graaf verkreeg bij de eerste stemming 80 steramen. Oud-Vossemeer. Van den landbouwer Elenbaas, waarvan wij 14 dagen geleden meldden, dat hij met één zijuer beenen een maaimachine terechtkwam, is dezer dagen de voet afgezet moeten worden. Nu zou de toestand nog al bevredigend zijn. Tholen, 2 Juli. De Franscbe vlieger Bindijonc, die, zooals bericht was, heden morgen om 8 uur Den Haag zou ver laten, om via Brussel naar Parijs te vliegen, is vanmorgen alhier, onge veer 9,30 uur gepasseerd. Door de per sonen, die hem zagen vliegen, werd de hoogte op ongeveer 200 Mgeschat. Ook werd met een groote snelheid gevlogen. Binnenkort zal ook alhier geregeld Argentijusoh vleesch worden aangevoerd. Een winkelier is bezig zijn winkel voor den dagelijkschen verkoop in te richten. Vlisslngcn. De kassier J. G. de J. alhier, die failliet is, en verleden week hechtenis werd genomen, verdacht van verduistering, is in vrijheid gesteld en de tegen hem verleende rechtsingang door de rechtbank te Middelburg inge trokken. O N D E R W IJ 8. De heer M. den Engelsman, volontair- onderwijzer aan de openb. lagere school te Oud-Vossemoer, komt als no. voor op de voordracht vau onderwijzer aan de openb. lagere 9chool te Overschie. Poortvliet. Ronoomd tot onderwijzer (volontair) aan do bizondore school alhier, de heer C. Ilagè Qz. van St.-Annaland. Landbouw en Veeteelt. Ziorlkzoo, 3 Juli. Heden hield de Bond van Vlasser9 te Dreischor eene vergadering in het hotel „De Faam", teneinde te komen tot de oprichting van een Bond van Vlassers over geheel Schouwen en Duiveland. De vergadering was goed bezocht. Het doel, dat er echter mede beoogd werd, is niet bereikt. Men zal nu trachten in elke gemeente van dit eiland een afdeeling te stichten. Daarna zal een algemeene vergadering belegd worden, waarop nogmaals zal beproefd worden een Bond van Vlassers over geheel SchouwenDuiveland in het leven te roepen. Schouwen. Het loopt den landbouwers met het hooien niet erg mede. Eiken dag donker weer en vlaagjes regen, waardoor de werkzaamheden vermeerderd en het binnenhalen van het hooj ver ijdeld worden. De opbrengst der weilanden is dit jaar buitengewoon goed. Tot nu toe is de kwalitteit uitstekend, doch het aanhoudende gure weer- zou daarin spoedig veranderring kunnen brengen. St.-Annaland, 4 Juli. Niet rekende op het wegblijven van het kwaad in de aardappelen (het moet zich ook al ver toond hebben), zijn vele verbouwers van dat gewas tegenwoordig druk bezig met het besproeien ervan. Wie ze meer in 't groot verbouwt, maakt daarbij ge bruik van een sproeiwagen, waarmee wel 20 gemeten per dag gedaan kunnen worden, tegen een enkel gemet met een kleine machine. De vele regenbuien geven echter menige teleurstelling by dat werk. In de op 1 Juli j.l. te Roosendaal gehouden algemeene vergadering der vereeniging Coöperatieve Beetwortel suikerfabriek te Dinleloord, werd tot plaatsvervangend lid der finantieele commissie benoemd de heer H. A. Hanken te Wilhelmiuadorp en werd besloten tot oprichting eener pulpdrogerij, terwijl het gevraagd crediet voor aan schaffing eener automatische diksap- weeginrichting en voor aankoop van grond, grenzende aan hot terrein der fabriek, toegestaan werd. Op het eiland Voorne en Putten zijn dezer dagen, naar de N. R. C. "meldt, voor Zuid-Afrika aangekocht 24 stuks 2- 3-jarige koeien, alle in geschreven in het Nederl. Rundvee- Stamboek of volbloed-afstammelingen van ingeschreven runderen, tegen prijzen tusschen de f 400 en f 600. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Kerkwerve. By de op Donderdag j.l. gehouden aanbesteding van varkens voeder, door de bestaande vereeniging alhier, is het erwten- en gersterucel gegund aan A. J. Boogaart, en de maïs aan de firma Ribbons, zijnde de laagste inschrijvers. Oosterland, 2 Juli. Ten overstaan van notaris Korteweg, werden heden alhier in het openbaar verkocht4.76.50 H.A. bouwland en 76.40 Aren dyk en weiland aan Jonkersweg onder Ooster land, voor f 701 per gemet. 1.99.10 H.A. weiland aan het wekken in den Stolpweg onder Nieuwerkerk, voor f 1170 per gemet. Mr. TROELSTRA BIJ DE KONINGIN. KERKNIEUWS. Israëlietische Kerk. Zierikzee. De heer Ph. Cohen, gods dienstleeraar by de Israëlietische Gem. alhier, .heeft het beroep naar Dieren aangenomen. Ned. Iierv. Kerk. Door de kerkvoogdij te Oud-Vossemeer is gevraagd aan het gemeentebestuur om gedurende de restauratie der kerk gebruik te mogen maken van een tweetal school lokalen der openb. lagere school. Naar aanleiding van het bericht dat mr. P. J. Troelslra, gevolg gevende aan de tot hem gerichte uitnoodiging toL con onderhoud, zich Zatordag 5 Juli a.s. naar liet Loo zal begeven, merkt Hel Volk op: „Wij achten hei niet ovorbodig hierbij op te merken, dat dit onderhoud vol strekt niet beteokont, zooals ons blijkt dat sommigen denken, dat de Koningin aan Troelstra een ministersportefeuillo zou aanbieden. Bij een kabinetskrisis behoort het in een parlementair ge regeerd laud tot de konstitutioneele gewoonte, dat het hoofd van den staat zich door de voorzitters der beide Kamers den vice-president van den Raad van State, de ministers van staat en de leiders der voornaamste politieke partyen laat inlichten over den politieken toe stand cn over de meest voor de hand liggende oplossiug der' kabinetskrisis. Eerst daarna draagt het staatshoofd, aldus van verschillende kanten voor gelicht, aan een of ander staatsman de vorming van een ministerie op. Tot dusver was de S. D. A. P. steeds vau dit politiek krisisoverleg uitgeslotenhaar groei maakte ook aan die uitsluiting een einde. Troelstra's onderhoud met de koningin

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1