ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 2 Juli 1913. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Z ierikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending één. per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 698te JAARGANG, No. 9408 Directeur: A. J. DE LOOZE ir. Uitgever-Hoofdredar.teur A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. De aangevraagde buiten gewone machtigingen tot liet schieten van schadelijk gedierte, kunnen door belanghebbenden ter Gemeente-Secretarie worden afge haald. Door de vereenigde volkeren van don Balkan werd Turkije, dat reeds door den oorlog met Italië aanmerkelijk verzwakt was, zoodanig lam geslagen, dat het op de'vredes-conferentie te Londen een zeer groot deel van zijn rijk in Europa aan do verbondene overwinnaars moest afstaan. Deze hadden bij de oprichting van hun bondgenootschap wel een overeenkomst getroffen betreffende de verdoeling van het te veroveren grondgebied, maar iu weerwil daarvan hadden zij, toen het op stuk van zaken kwam, met elkander ernstige kwestie gekregen over 't aandeel, dat elk zou krijgen, en niet 't minst over de afbakening der grenzen. Bulgarije kon met Servië en Griekenland daar omtrent niet tot een vergelijk komen. Het geschil hierover ging zóó hoog, dat Rusland er zich mede bemoeideon voorstelde aan zijn scheidsrechterlijke uitspraak de hangende twistpunten te onderwerpen. De betrokkene partijen namen daarmede genoegen, en zouden haar gevolmachtigde Ministers tot bloot legging en verdediging van haar belangen naar Petersburg zenden. Maar voordat deze daarheen zijn vertrokken, zijn de geweren der tegen over elkander staande legers als van zelve afgegaan. Evenals een paar straatjongens, die met elkander aan het bakkeleien zijn geweest, elkander beschuldigen het eerst begonnen te zijn, evenzoo beschuldigen de Bulgaren de Serviërs on Grieken, en deze wederkeerig de Bulgaren het eerst geschoten te hebben. Het gevolg er van is geweest, dat over de geheele linie hevig gevochten is geworden. De uitslag hiervan schijnt in het voordeel van Bulgarije te zijn geweest. De Bulgaren namelijk zijn in hun toeleg het Grieksche leger van dat der Serviërs te scheiden, zoo al niet ge heel geslaagd dan toch een stuk gevorderd. De oorlog is nu wel niet verklaard, maar deze bloedige gevechten schijnen ons evenwel toe het voorspel van den oorlog te zijn. Ook in Saloniki is tusschen Bulgaren en Grieken gevochten. De Grieksche generaal Kalbaris heeft den bevelhebber der Bulgaarsche troepen te Saloniki schriftelijk gesommeerd de wapenen uit te leveren en de stad te verlaten. Hij stelde hiervoor een termijn vast. Was do termijn verstreken, voordat aan zijn sommatio was gevolg gegeven, dan zou hij de Bulgaarsche troepeu als vyandelyke troepen beschouwen en behandelen. De Bulgaarsche bevelhebber weigerde de wapenen af te geven en de stad te ver laten. Hierop werd het Bulgaarsche kamp omsingeld en genomen. Wat zal Rumenic doen, nu de tweede Balkan-oorlog ontbrand is? Zal het neutraal blijven, en gelijk in den eersten Balkaustrijd den uitslag afwachten, of zal het partij kiezen hetzij voor Bul garije, hetzij voor Servië of Griekenland Als een gevolg van den eersten Balkan8trijd kan men beschouwen de versterking van het Duitsche leger, dat nu, door de aanneming van de bekende leger wetten in den Duitscben Rijksdag, in vredestijd 130,000 man meer zal bedragen, en een nog betere bewapening zal verkrijgen. Ook in Rusland zullen de militaire strijdkrachten een aaumerkelijke uit- breiding erlangen. Nieuwe infanterie- en cavalerie-regimenten zullen gevormd worden, on het aantal kanonnen zal aanzienlijk worden vermeerderd. In Frankrijk is op hoogen leeftijd overleden de markies Henri Rochefort, die voornamelijk tijdens de regereering van Keizer Napoleon III een groote rol gespeeld heeft. Hij was de man, die de Napoleontische dynastie met zijn scherpe pen fel en hardnekkig bestreed. Van olke volksdemonstratie, van elke straat- betooging was hij de ziel. Nadat Napoleon III gevallen was, nam zijn invloed, zijn populariteit gaandeweg af. In de laatste jaren werd zijn naam in de buitenlandsche 'pers aldus zelfs niet eens meer genoemd. Do Belgische regeering heeft bjj de I Kamer een wetsontwerp ingediend, waarvan de hoofdstrekking is, de invoering van den leerplicht en de ver schaffing van nieuwe voordeelen aan de bizondere scholen. Naar aanleiding van dit wetsontwerp heeft de liberale linkerzyde der Kamer in een door haar gehoudene vergadering een motie aangenomen, waarin zy le. de bepalingen van het ontwerp bestrydt, die ton doel hebben de gelyk- stelling van het confessionneel met het openbaar onderwys, en de beperking van het laatste; 2e. aandringt op verbetoring der on voldoende bepalingen van het ontwerp inzake den schoolplicht DE BALKAN. Istlb, 30 Juni. De Bulgaren overvielen hedennacht de Servische troepen in de omstreken van Istib. In de eerste morgenuren had een aanval plaats op Rotkar en Zletovo. Het gevecht duurt voort. Bovendien vielen de Bulgaren de Serviërs aan by Vallandowo, wat van den kant der Serviërs beschouwd wordt als een bewys, dat de Bulgaren zonder oorlogsverklaring de vyandelykheden begonnen zyn. Saloniki, 30 Juni. Uit Grieksche bron. Gisteravond om 7 uur vielen de Bulgaren de Grieksche voorposten nabij de baai van Elecitera en in de omstreken van de Pravichta, by de rivier Strimon en de zuidelijke helling van den berg Panghaion, aan. Om elf uur deden andere Bulgaarsche troepen eveneens een aanval op de Grieksche voorposten by Pravichta en de zuidoostelijke helling van den berg Panghaion. Twee Grieksche bataljons trokken terug naar de monding van de Strimon. Volgens inlichtingen van den generalen staf vielen drie Bulgaarsche regimenten de Servische voorposten aan den linker oever van de Vardar, tegenover G uevgheli, aan. De Serviërs trokken, door de over macht der Bulgaren genoodzaakt, terug en bezetten om 7.45 uur des morgens Guevgheli. De Bulgaren deden een aanval op de Grieksche voorposten bij Nigrita. Sofia, 30 Juni. De Bulgaarsche regeering gelastte haar vertegenwoordigers te Bel grado en te Athene te prostesteeren tegen de incidenten, veroorzaakt door de aanvallen der Servische en Grieksche troepen en tegen de concentratie van Servische en Grieksche troepen tegen over de Bulgaarsche linies, met het klaarblijkelijke doel om incidenten uit te lokken. De regeering werpt alle verantwoordelijkheid voor de gevolgen, die uit een dergelijke handelwijze aan den vooravond van een vreedzame oplossing der geschillen kunnen voort vloeien, van zich af. NEDERLAND. Oudewater. Zaterdag kreeg onze ge meente onverwacht bezoek van twaalf deserteurs van het regiment cavallerie uit Utrecht. Deze krijgslieden waren over IJselstein en Montfoort naar Oude water geloopen, onderweg bedelende by de boeren. De landlieden hadden hen op brood met kaas, eieren, melk en bier getracteerd wat natuurlijk in goede aarde viel. Te Oudewater kwam echter aan het lieve leventje een eindeacht der deserteurs werden op het stadhuis in bewaring gehouden, tot ze door een brigadier der veldwacht in ontvangst werden genomen. De vier anderen waren reeds per trein van hier vertrokken. De oorzaak der desertie was onvoldoende voeding, welke klacht volgens den brigadier, zeer gegrond was. Rotterdam, 1 Juli. Op het westelijk handelsterrein aan de Van Vollenhoven- straat alhier heeft gistermiddag een ernstig ongeluk plaats gehad. De sleeper J Broersen, 40 jaar, in dienst van de firma J. en A. v. d. Schuyt, wilde op het terrein een wagen, bespannen met twee paarden, doen keeren. De paarden liepen door, waardoor de man met den langen boom tegen den muur werd gedrukt. De borstkas werd hem ingedrukt, zoodat hy onmiddellijk dood was. De ongelukkige laat een weduwe met zeven kinderen achter. Zicrlkzoo. Bij het laatst te Breda ge houden examen voor don officiersscursus, slaagde o. a. de heer Jac. Boogerd alhier. Bij Kon. besl. 'n benoemd bij het wapen der infanterie tot majoor, de kapt. H. J. Gasille, geb. alhier. Door den heer J. J. Vijverborg, commies by de Directe Belastingen te Goes, is tegen 16 Juli a.s. als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. De heer C. Vijverberg Lz. te Rotterdam, geboortig van Bruinisse, is bevorderd tot len luitenant bij de Land weer. H. M. de Koningin is voornemens Woensdag 2 Juli het Zendingsfeest op het landgoed Raephorst met een bezoek te vereeren. H. M. wordt Dinsdagavond van Het Loo in de residentie verwacht. De dichter-zanger Speenhoff heeft Woensdagavond al do verkiezing ge vierd met het volgend rym De verkiezing in de gemeente Rolterdani Is een uitkomst geworden voor onze openbare boterham Gelukkig was er een andere man Geon Lob geen Kolk- maar Spiekman Met oen meerderheid van ruim duizend zwarte stippen Wist deze S. D. A. P.er «le Kamer in te wippen Behalve wat ie in één heeft gollikt Heeft ie in twee ook nog een plaats ingepikt. Zwart is onder. Vrijheid boven Heemskerk er uit, er in Van Vollonhoven. De uitslag der Kiezing voor de anti revolu tion nairen is Veertig en vijf' Rjjnit op pjjn in je ljjf. De uitslag voor rood en de liberalen Wisten de vjjf en vijftig te halen. Het Katholieke gevaar En 't heele rechtsche bëzwaar Is uit mekaar. En voor de volgende vier jaren Krjjgen we geen grijze haren, Rotterdam van harte gefeliciteerd De Kamer is links en de boel is gekeerd. Westoiyk Schouwen. In deze bloem bollenstreek is men thans druk bezig met het rooien der bolgewassen. Niet tegenstaande het gewas te lijden heeft gehad van de langdurige vochtigheid zijn de bollen goed ontwikkeld, zeer gaaf en goed gezond. De opbrengst is vry bevredigend. Ronosso. De kommies 3de klasse bij 's ryks directe belastingende heer H. Libbenga te Riel (Noord-Brabant) is met ingang van 1 Augustus Renesse als standplaats aangewezen. Noordgouwe. Volgens den alhier ge plaatsten regenmeter, bedroeg de regen val in Juni j.l. 93.2 ra.M. Deze maand, die de vorige maanden van dit jaar in regenval overtreft,! telde 15 regendagen. Op den len Juni viel- niet minder dan 28,6 ra.M. Ouwerkerk. Vorige week maakten de kinderen van de hoogste klassen der school een reisje naar Rotterdam. Be- gUDstigd door goed weer, was de reis voor de kinderen van het begin tot het einde een waar feest. Was de wandeling door de stad op zich zelf reeds een ge not, de vreugde bereikte haar hoogte punt, by_ het bezoek aan de Dieregaarde. Na een tochtje met de electrische tram door de stad en een wandeling door het park was de tyd voor de terug reis aangebroken. Mogen we allen, die het hunne bij gedragen hebben om dezen dag tot een prettigen, en blyden in het kinderleven te maken onzen dank brengen voor hunne medewerking en belangstelling. In het bizonder hun, die zoo bereidwillig hunne rijtuigen beschikbaar stelden om de jeugd van Kappelle af to halen. Oostorland. De heer Van Meurs alhier is benoemd tot dagelyksch opzichter by de betonwerken van het waterschap Schouwen aan den zeedyk van Borren- damme. BÜ gunstig weer zal het muziek gezelschap „O. F." a.s. Zaterdagavond in de muziektent op de Markt een concert geven. Tholcn. Naar men ons van hier mede deelt hebben een aantal leden der vrijzinnige kiesvereeniging hun lidmaat schap opgezegd, als zynde een gevolg van het niet-beginsel-vaste, zeer ondoel matige optreden van een gedeelte van het bestuur dier vereeniging, ten aanzien van de eerstkomende gemeenteraads verkiezing. Goes, 30 Juni. Het zoontje van den heer J. van de P. te Ellewoutsdyk kreeg dezer dagen door het spelen met een blikje een onbeduidend wondje aan één van de vingers. Thans is het knaapje aan bloedvergiftiging gestorven. Coltynsplaat, 1 Juli. Aan de Maandag alhier gehouden stemming voor twee leden van den gemeenteraad hebben 283 van de 305 kiezers deelgenomen. Van de 280 geldige stemmen waren uitgebracht op de heeren W. Potappel (aftr.), A nth. Verburg, Ph. C. Engelvaart en W. de Regt respectievelijk- 163, 143, 130 en 112 stemmen, zoodat de twee eerslgc- noemden gekozen zijn. De Boxerreu „Boyorix Origo" van den heer J. v. d. Drift alhier verwierf op de 2-daagsche hondententoonstelling te Breda een zeer eervolle vermelding in open klasse. Cortgene, 30 Juni. Tengevolge van het vertrek uit deze gemeente van den heer Groenewoud, is er een vacature in don gemeenteraad ontstaan. 1 Juli. Alhier zal op Woensdag 9 Juli het onafhankelykheidsfeest worden gevierd, naar men zich voorstelt, op schitterende wyze voor ons dorp. Do gelden daartoe werden op ruime wijze verstrekt door de ingezetenen. Op het programma staan o. ra. onthaal der schooljeugd, optocht, volksspelen, wed strijden in het ryden, het uitvoeren van zang en instrumentale muziek, en tot slot vuurwerk. Vllsslngeii, 30 Juni. Een opvarende van het lichtschip „Noordhinder" heeft een zakje met 200 kronen opgevischt. DE MURALT In Z.-Vlaanderen 0. D. Aanbestedingen, Verkoophigen, enz. Zierikzee, 2 Juli. Ten verzoeke van den heer C. J. van den Bout, on ten overstaan van den notaris H. J. van Nouhuys, werden heden in het openbaar verkochtkoeien voor f 320, f 30S, f 304, f 301, f 300, f 208, f 258, f 255, f 220, f 211, f 189. 0 N I) E R W I J S. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Brouwershaven de heer J. Jonker te Schuddebeurs (Noordgouwe) De Commissie voor bewaarschool akte-examens heeft o. a. toegelaten voor de akte onderwijzeres mej. C. J. Swenne van Wissenkerke. Op de 69ste algeraeene vergadering der onderwyzers-vereeniging in het Arrondissement-Zierikzee, die den llen Juli te Renesse zal gehouden worden, zal de heer J. G. Nyk, directeur der Rijkskweekschool te Middelburg inleiden -Iets over het geheugen en de be- teekenis er van by het onderwijs". Door den heer C. J. Reisinger zal voorgedragen worden „De Werkstaking" naar Coppée. Landbouw ou Veeteelt. Schouwen. De handel in vlas te velde is dit jaar niet zoo levendig als het vorige jaar. De pryzen zijn vry wat lager en variëeren tusschen f 120 en f 180 per Schouwsch gemet. Er is nog heel wat vlas van verleden jaar aanwezig en de kwaliteit van het te veld staande gewas laat wel wat te wenschen over. Colljnspluat. Naar men ons mededeelt, is hier 't kwaad in de aardappelen ge constateerd. Men is druk bezig met het besproeien met Bordeausche pap. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Zondag 21) Juni deed ds. Elenbaas des namiddags zijn intrede in de gemeente te Borsele, na des voormi'ddags bevestigd te zyn door ds. Bins van Ellewoutsdyk, den consulent. De laatste sprak naar aanleiding van het 16e vers uit Hande lingen 26, terwijl ds. Elenbaas tot tekst had gekozen Araos 5 vers 6, daarvan het eerste gedeelte. Zoowel des voor als des namiddags was hel kerkgebouw geheel gevuld met toehoorders. De nieuw gekozen afgevaardigde naar de Kamer voor het district Oostburg, de heer jhr. R. R. L. do Muralt, bracht Zaterdag j.l., vergezeld van zijn vrouw en zoon een bezoek aan enkele gemeenten van het district beoosten den Braakman. Per automobiel werden bezocht West- dorpe, Sas-vau-Gent en Hoek. Op deze plaatsen bleek grooto belangstelling van de zijde der bevolking. Vooral was dit bet geval te Wcstdorpo en te Hoek, in welko laatste gemoento do nieuwe af gevaardigde door het gemeentebestuur op liet raadhuis werd ontvangen in tegenwoordigheid van bijna alle raads leden. Een groote menigte was daar op de been, welke in de verste verte geen plaatsje kon bemachtigen in het lokaal van den heer De Keuning, waarom do lieer De Muralt haar van af het balkon toesprak. Ongeveer half negen kwam de hoor De Muralt terug te Neuzen, waar een groot aantal belangstellenden zijn komst verbeidde in de zaal van het hótel „Do Commerce" waarin een smaakvolle ver siering als hulde aan den heer De Muralt was aangebracht. Evenals to Westdorpe en Sas-van-Gent werd aan mevrouw Do Muralt een bouquet aangeboden. Na een woord van welkom door den voorzitter der liberale kiesvereeniging, den heer J. do Feijter, hield de heer De Muralt een rode, waarin hij dank betuigde aan allen, die in meerdere of mindere mate aan zijne verkiezing hebben medegewerkt, in het belang der vrijzinnige beginselen en het land. O. m. ook aan de redactie van de Middel- burgsche Courantdie meerdere uit voerige verslagen plaatsto van door hem gehouden redevoeringeu. In den breede huldigde bij daarna de verdiensten vau den scheidenden af gevaardigde, den heer Vorsterman van Oyen. Algemeen werd mot een driewerf hulde aan den heer Vorsterman van Oyen ingestemd. De heer De Muralt wijdde vervolgens enkele woorden aan den politieken toe stand, dien hij, ondanks het kiezen van 18 sociaal-democraten, niet zoo ongun stig inziet. Vervolgens werd o. m. het woord ge voerd door den heer J. van dor Peijl en door den heer Ph. J. van Dixhoorn te Axel, die, al is hij ook bij de herstemming voor de Prov. Staten weder gevallen, in verband met het op hem uitgebrachte, steeds klimmende stemmencijfer, den moed nog niet opgeeft, als het groote aantal kiezers, dat hem steunde, ook licm getrouw wil blijven. Deze bijeenkomst, die ook door een aantal dames werd bijgewoond, werd opgeluisterd door een strijkorkest. Na afloop noodigde de heer Do Muralt de besturen van de kiesvereenigingen in de omgeving en die van de afdeelingen vau volksonderwijs en staatspension- neering aan een souper, waarbij nog verschillende aangename berinneringen aan den gevoerden strijd werden op gehaald en do verdiensten van verschil lende personen gehuldigd. MCt.) Ken beschouwing van Mr. Troelstra. De leider der sociaal-democraten heeft zich door hot persbureau Vaz Dias laten interviewen over den politieken toestand. Hy zoide o. a., dat er gevallen kunnen zyn, waarin de sociaal-demo craten vóór een oorlogsbegrooting stemmen, omdat dan hun vóórsfcemmen beleekentstrijd tegen het meer- militaristische deel der Kamer, steun van de minder-militaristische groep. Om verschillende redenen kwam heb mr. Troelstra voor, dat het optreden van een socialistisch minister niet noodig is, indien slechts een vrijzinnige regee ring met voortvarendheid werkt aan de uitvoering van haar eigen programma, en dat integendeel het weerstands vermogen van een dergelyke regeering zwakker zou ayu, als er wel, dan als er geen socialist in zou worden opge nomen. Hy had by dit alles alleen geredoneerd uit de politieke constellatie van het oogenblik en de parlementaire vooruitzichten en mogelijkheden onder een vrijzinnig kabinet. Overigensde meer principieele quaestie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1