ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 30 Juni 1913. Dit nummer bestaat uit drie bladen. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Z ierikzeesche Cour a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederon MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschjjnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,00 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 69ste JAARGANG, - No. 9407. Directeur: A. i. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets» Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagaraiddags uiterlijk 2 ure. FRANKRIJK. Over het onderhoud, dat de minister van Buitenland8che Zaken, Pichon, en de Fransche gezant te Londen, Cambon, gedeeltelijk in tegenwoordigheid van president Poincaré met Sir Edward Grey en Sir Arthur Nicolson over de buitenlandsche politiek hadden, deelt de Londensche correspondent van de Echo de Paris nog het volgende mede: In de eerste plaats is de toestand op den Balkan van alle kanten bekeken. De laatste telegrammen luidden niet zeer gunstig. Een otlicieel telegram, d.d. 26 dezer uit Belgrado verzonden en Woensdag aan Pichon ter hand gesteld, meldde zelfs de terugroeping van den Bulgaarschen gezant te Bel grado. Verschillende middelen werden in overweging genomen om Rusland de taak van scheidsrechter zooveel mogelyk te vergemakkelijken. De andere kwesties, die ter sprake gebracht werden, kunnen als volgt worden samengevat le. Kwesties, die een zuiver Fransch- Engelsch karakter dragen, al3 de hervormingen in Egypte. 2e. Kwesties der algemeene politiek. Hierby bleek, dat tusachen beide regee ringen volkomen overeenstemming bestaat. 3e Middelen en wegen om de samen werking der beide regeeringen nog nauwer en nog meer productief te maken. De Gaulois ziet in het bezoek, dat grootvorst Michael te Londen aan Poincaré bracht, een bewijs, dat ook Rusland bij de plannen, die tijdens het verblijf van den president in de Engelsche hoofdstad uitgewerkt zijn, van nabjj betrokken is, zoodat de Triple Entente hechter en sterker is dan ooit te voren. „Maar de enge gemeenschap tusschen de drie naties aldus eindigt het blad is ook „thans met het oog op de gebeurtenissen, die de rust van Europa wellicht nog in gevaar kunnen brengen, meer noodzakelijk dan vroeger. En dat de band tusschen de leden der Triple Entente door het bezoek van den president sterker geworden is, be hoeven wy niet te betwijfelen". Calais, 27 Juni. President Poincaré is om 1 uur 40 min. te Calais aan gekomen. Antwoordeud op de toespraken in liet stadhuis, zeide president Poincaré, dat de volkeren van Engeland eu Frankrijk thans vereenigd zijn in eenzelfde gedachte van eensgezindheid en vrede. Hij zendt de edele Britsche natie met oen uit drukking van diepbewogen dankbaarheid, een vriendschappen ij ken groet van de Fransche republiek. President Poincaré seinde aan den koning van Engeland, dat hij hem dankte voor de schitterende ontvangst, die het Engelsche volk hem bereid had. De president gaf den koning de verzekering van zijn voortdurende vriendschap. NEDERLAND. Breda, 30 Juni. De pontonnier 1ste klasse, L. M. van Rhee, die in hot militair hospitaal alhier overleden is, is Zaterdag met militaire eerbewijzen ter aarde be steld. Een deputatie van officieren, onderofficieren en minderen van het corps pontonniers heeft den overledene de laatste eer bewezen. Een broeder van den ontslapene dankte, namens de familie, voor de betoonde deelneming. Zierikzee, 30 Juni. Mr. D. Engelberts, officier van justitie by de rechtbank te Assen (vroeger te dezer stede), is Vrydag- avond op 61-jarigen leeftyd overleden. Wy hebben ontvangen het tiende jaarverslag van de Vereeniging het Ziekenhuis voor Schouwen—Duiveland te Noordgouwe. Wy ontleenen daaraan het volgende: Het ledental der vereeniging bedraagt thans 856. Alleen op Nieuwerkerk heeft zy niet minder dan 160 leden. Dit prachtige voorbeeld moge de ingezetenen van andere gemeenten tot navolging prikkelen. Want zoo er één inrichting op dit eiland aller steun verdient, dan is het voorzeker het Ziekenhuis le Noord- gouwe, dat blijkens 't telken jarestygend aantal patiënten inderdaad in een be hoefte voorziet. Van de 87 patiënten ondergingen er 41 een operatie. In het bestuur kwam een gewichtige verandering. Jhr. O. A. van Citters, de financier van het driemanschap, dat een tiental jaren geleden het eiland doortrok van dorp tot dorp, om de groote betee- kenis der oprichting van een Ziekenhuis op Noordgouwe te bepleiten, de man ook, die van af die oprichting volstrekt belangeloos, met grooten ijver en nauw gezetheid de administratieve aangelegen heden behartigde, ging zyn gemeente verlaten, om zich te gaan vestigen te Arnhem. Was dit een groot verlies, omdat men den raoreelen steun van dezen voor een belangryk deel verder zou moeten missen, ook met het oog op de financien was het minder voordeel!g, daar men zou moeten overgaan tot het be noemen van een bezoldigd boekhouder, die den eveneens nieuw te benoemen administrateur ter zyde kan worden gesteld. De Algemeene Vergadering koos tot administrateur den heer Jhr. Van Adri- chem Boogaert, burgemeester van Brou wershaven, die zich deze benoeming liet welgevallen. Daarop werd tot boekhouder gekozen de heer J. Vyverberg, hoofd der school te Noordgouwe, die ook be reid werd bevonden deze functie aan te nomen, voorloopig tegen een salaris van f 100 per jaar. Op een der lsten dezer maand ge houden vergadering op „Heesterlust" werd door den directeur, dr. L. M. Metz, eenige hartelijke woorden tot den schei denden administrateur gesproken. Hierop richtte zich rar. D. van der Vliet namens de heeren van de Finantieele Commissie tot den heer Van Citters, hem bedankend voor de vele en belangelooze diensten door hem aan de inrichting bewezen. Als bewys van waardeering en erkente lijkheid bood hy hem aan een fraaie in eikenhouten lijst gevatte ets, als een geschenk van - en herinnering aan het Ziekenhuis. De heer Van Citters dankte den heer Van der Vliet voor de hartelijke woorden tot hem gesproken, en verklaarde zeer gaarne het mooie geschenk te aan vaarden als een aandenken aan do aangename samenwerking, waaraan het zeker mede te'danken zal zyn, dat hy het Ziekenhuis nu kan verlaten in een toestand, die niet anders dan bloeiend en groeiend genoemd raag worden. De inkomsten bedroegen f 6720,06, de uitgaven f 5597,59, zoodat er een batig saldo is van f 672,47. By den dienst der directe belastingen, etc. zyn verplaatst met ingang van 1 Juli de kom. le klas H. Venema van Roosendaal naar Temeuzende kom. 2e kl. A. de Maker van Hoedekenskerke naar Bergen-op-ZooraA. II. Rararaeloo van Nieuw-Namen naar Hoedekenskerke A. Haeck van Bergen-op-Zoom naar Zierikzee; K. Vos van Philippine naar Goes; J. de Vos van Wernhout naar Tholen; E. de Kouseraaeker van Sint- Jansteen naar Terneuzen; C. H. Hop van Rucphen naar Bruinisse; A. v. d. Leide van Woensdrecht naar Putte; met ingang van 1 Augustus de kom miezen 3e kl. II. P. Videier van Bergen- op-Zoom naar Vlissingen (haven); A. J. Geilleid van Nieuw Namen naar Hon- lenisse; E. L. Bregenbeek van Renesse naar Zevenbergen; J. Nyboer van Ruc phen naar Nieuw Famen en II. Libbenga van Riel naar Renesse. Brouwershaven, 28 Juni. Doordat de hit van den petroleumhandelaar K. N alhier schrikte van 2 paarden, begon hy te steigeren, met het gevolg, dat kar en berijder in een raodderput terecht kwamen. Ware de reeds bejaarde man niet door toegesnelde personen er uit gehaald, zou hy zeker in den modder gestikt zyny daar hy zichzelven onmoge lijk er uit redden kon. Per voertuig werd hy naar zijn woning gebracht, waar dadelyk geneeskundige.hulp ingeroepen werd. Noord wel le. By enkele candidaat- 8telling zijn tot leden van den gemeente raad gekozen verklaard de heeren LJ Fiom Pz. en K. Moelker. Stavonlsse. In de 1.1. Vrijdag alhier gehouden raadszitting werd benoemd tot gemeente-opzichter de' heer P. C. H. van Oost. Medegedeeld werd, dat de vordering van J. van Zuyen contra de gemeente door het gerechtshof te Den Haag is ontzegd en voornoemde persoon J. v. Z. in alle onkosten is veroordeeld. Zondagmiddag, pl. m. 1 uur, was de kramer Olderzon uit Bergen-op-Zoom, die met zijn schiettentjo „Oefening baart kunst" alhier op de kermis staat, bezig zyn eenvoudig middagmaaltje gereed te maken. By het braden van een stukje spek boven een petroleumtoestel, sloeg de vlam in het bradende vet. Een oogenblik daarna stónd het bovenzeil van het tentje in de laaie. Door hulp van eenige burgers werd het brandende deel er af gerukt, on zoodoende de verdere voortgang van den brand gestuit. De arme eigenaar had zich deerlijk aan de handen gebrand en moest heelkundige hulp inroepen. Dadelijk besloten eenige omstanders morgen een inzameling voor den armen kramer te houden. Aanbestcdlngon, Verkooplngen enz. Korkwervc, 30 Juni: Bij de 1.1. ge houden aanbesteding van het verbouwen der opeuharo school is het werk gegund aan den loagsten inschrijver, den heer Chr. Slager te Haamstede voor f 5845. Stavennlsse. LI. Vrijdag werd alhier doorden heer H. W. Zachariasse voor den heer A. Keur aanbesteed het bouwen van een woonhuis. Gegund werd het timmormauswerk aan den heer D. Roozemond a f 711, het metselaarswerk aan den heer L. Lemson a f 544, het schilderswerk aan den heer J. v. Dalsen a f115 het smids- werk aan de wed. C. Kersteloo a f39,50 totaal 1409,50. De begrooting bedroeg f 1417. 0 N D E R W IJ 8. By kon. besl. is benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Utrecht, dr. T. dc Haan, thans leeraar aan de ryks hoogere burgerschool te Zierikzee, met toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking. De heer B. Geleijnse, geb. te Nieuwerkerk, slaagde bij het examen aan de Kon. mil. academie te Breda voor 2en luitenant inf. h. t. 1. Cortgene. Alhier vergaderde Zaterdag j.l. de afdeeling Noord-Beveland van het Nederl. Onderw. Gen. Het minder gunstige weer had blijkbaar enkele leden thuis gehouden. Als ga6t was de heer C. v. Es van Wisseukerke aanwezig. De voorzitter opende de bijeenkomst met een kort welkomstwoord, en herin nerde aan den afloop der Kamerver kiezingen, die het dreigend débacle van het openbaar onderwijs gelukkig had afgewend. Van de Directie der Levens- vezekerings-Maatschappy van het Ge nootschap waren een aantal exemplaren van zijn tarief voor Groepsverzekering met verklaring daarvan ingekomen, die aan de aanwezigen werden uitgereikt. Als afgevaardigde ter Algemeene Ver gadering van het N. O. G. te Winschoten werd de heer H. Blok te Colynsplaat aangewezenals zyn plaatsvervanger de heer Swenne te Wissenkerke. Over een drietal punten van den beschrijvingsbrief ontspon zich een levendige discussie. Den afgevaardigde werd vry mandaat verleend. schap wordt door ds. J. de Leur van Zonnemaire waargenomen. K E R KJ I E U W 8. Ned. Herv. Kerk.. In de plaats van Jhr. .1. F. Schuur- beijue Boeye, die bedankt heeft, is tot ouderling te Zierikzee benoemd de heer A. J. van Schelven. Noordgouwe. Door voortdurendo on gesteldheid van onzen predikant ds. J. A. Schouten treedt mot 1 Juli de ring Brouwershaven op ter waarneraiug der preekbeurten. Het tijdelijke consulent Sport. VOETBAL. Begunstigd door mooi voetbalweer hadden gister de wed strijden plaats. Om half één speelde „Sparta" uit Middelburg tegen „Z. V. V." II. Zooals wy reeds schreven was „Sparta" veel sterker, wat zy ook in doelpunten uitgedrukt heeft door met 51 te winnnen. Toch komen de jonge „Z. V. V.'ers" een woord van lof toe voor hun volhardend spelgoed oefenen en meer op elkaar vertrouwen zal hun zeker ten goede komen. Hoe nu de uitslag van den wedstrijd Zeeland-Vooruit I Z. V. V. I te melden. Officieel is deze gewonnen met 21 door Zeeland-Vooruit, doch 11 of liever 2—1 voor Z. V. V. zou de uitslag moe ten heeten. Wy laten hier een kort verslag volgen. Al spoedig blijken de beide elftallen tegen elkaar opgewassen te zyn, de „Z. V. V." iets in de meerderheid. Na 15 minuten maakt „Z. V. V." haar 1ste goal. Voortdurend blijven zy aanvallen zoodat de Goesche verdediging handen vol werk heeft. Z. V. V. weet in deze periode een hoekschot te forceeren. Als deze uitgetrapt is, kapt de rechtsbinnen den bal mooi in, zoodat deze juist over de doellijn terecht komt. Een goal voor „Z. V. V." dus. Doch do Zeeland-Vooruit-keeper trapt van daaruit den bal het veld in. „Z.VV" protesteert, doch de scheidsrechter kent dit doelpunt niet toe. Voor rust weet Goes gelyk te maken 11. Na de hervatting wegen de partyen tegen elkaar op. Na een half uur spelens wordt een schot op doel gelost, welk door den Z. V. V.-keepor niet voldoende weggewerkt wordt. De bal ligt op ongeveer 20 c.M. voor open goal, van waaruit deze door een toeschouwer het veld wordt ingetrapt,. „Zeeland- Vooruit" beweert dat de bal over de doel lyn is Igeweest, waartegen „Z. V. V." protesteert. De scheidsrechter, die midden in 't veld staat, kent echter dit punt toe, alhoewel do grensrechters met zekerheid verklaren dat de bal niet over de doel lyn is geweest. Hoe kan dan de scheidsrechter van zoo'n afstand zien of de bal al dan niet over de lyn is geweest en dan zoo'n beslissing geven Indien nu echter „Zeeland-Vooruit" fair geweest was, zou zy dit punt als ongeldig moeten heeten daar „Z. V. V." over een zeker doelpunt het geschil bijlegde. Was de scheidsrechter niet te veel op de hand der Goeschenaars r We schrijven dus terecht „f— 1 of 2—1 voor Z. V. V." zou de uitslag moeten heeten doch aan deze beslissing valt nu niets meer te veranderen Hoewel 21 vóór Goes kunnen wy niet schrijven de wedstrijd door hen gewonnen is. Integendeel 1 {Ingezonden). Art. 369 van de Invaliditeitswet. Minister Talraa heeft aan de burge meesters een schrijven gericht, waaraan we het volgende ontleenen. Art. 369 treedt op 3 Dec. a.s. in werking. Dat wil zeggen, dat te beginnen met Dinsdag 9 Dec. a.s. de 70-jarigen en ouderen voor zoover zy aan de bepalingen van art. 369 voldoen (in dè laatste tien jaren minstens 156 weken in loondienst zyn geweest) ten post kantore wekelijks eene rente van f 2 zullen kunnen afhalen. Voor dien tyd zal dus zooveel mogelyk moeten worden bepaald, welke personen op 3 Dec. op eventueele rente recht zullen hebben. De beslissing daarover komt toe aan de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam. Wil echter een snelle en juiste be slissing op verzoeken om rente mogelyk zyn en zullen do personen, dio volgens de wet recht hebben op een rente, be hoorlijk bereikt worden, dan is by de voorbereiding der beslissingen de hulp onmisbaar van personen, door hun werk kring of door jarenlange inwoning met dergelijke personen bekend. Ik stel ray daarom voor te bevorderen, dat het land zal worden verdeeld in 76 districten, in icdur waarvan een com missie zal zetelen, die zal worden belast met het geven van advies aan de Rijksverzekeringsbank over by haar ingediende aanvragen om rente. Over de samenstelling dier commissiën worden de commissarissen der Koningin door mij geraadpleegd. Bovendien echter sehynt het my noodig, dat in iedere gemeente één of meer personen worden aangewezen, geschikt om de ouden van dagen, die een rente willen verzoeken, in te lichten en hun behulpzaam te zyn bij het invallen van een formulier van aanvrage. Ik teeken nbg aan, dat de rente, be doeld in de art. 369 en 370, niet het karakter van armenzorg draagt, maar veeleer is gelijk te stellen mot een uitkeering, uit hoofde, van verzekering verkregen. ïk verzoek u bij de keuze van personen hiermede rekening te houden. Oneerlijke Concurrentie. Door de Algem. Winkeliers-Vereeniging is in eon zeer druk bezochte vergade ring, waarin Mr. C. Frikkers als inleider optrad, met algemeene stemmen besloten, op het Congres te Middelburg het voor stel te doen, bizondere maatregelen te nemen, opdat eindelijk aan den Midden-* stand een wet op de oneerlijke concur rentie worde geschonken. Ten einde aan deze maatregelen kracht by te zetten, heeft Mr. Frikkers zich bereid verklaard, verschillende gevallen van oneerlyke concurrentie te verzamelen en in .rubrieken te rangschikken, opdat duidelyk aangetoond zal kunnen worden, op welke talrijke wijze de oneerlijke handel wordt uitgeoefend. De A. W. V. verzoekt nu allen leden van den Middenstand gevallen van on eerlijke concurrentie te verzamelen en te zenden aan Mr. Frikkers, rechtskundig adviseur der A. W. V. 420 Heerengracht te Amsterdam. Oiomeentoraadsvorklezlngon. Ouwerkerk, 30 Juni. Bij de heden gehouden stemming voor twee leden van den gemeenteraad, zyn gekozen de aftredende leden de heeren A. van de Stolpe en J. C. Verstraate, resp. met 77 en 106 stemmen. De heer Chr. Boo* gerd verkreeg 41 stemmen. Ingezoudeu Stukkeu. Mynheer de Redacteur Een paar dagen na de .candidaatsstelling voor gemeenteraadsleden liier ter plaatse, woonde ik ongezien liet volgend gesprek in den „Achter weg" bjj. Gaarne zag ik dat gesprek tot stichting on onderrichting uiijner dorpsgenooten-mede- kiezers in uw blad opgenomen, om de ware belangen onzer gemeente te helpen bevorderen. Het gesprek werd gevoerd tusschen Mientje en Maatje. MienljeZe hebben den voorzitter der „Kies- vereeniging van Christelijke, eerlijke en zedelyke kiezers en ook zjjn aftredend medelid weercan- didaat gesteld, héIk lioop, dat die luidjes er maar inblyven. Het gaat zóó goed, want ze hebben do gemeente een heel eind vooruitge- bracht." Maatje: „Wa-blief!? Vooruitgebracht'?En gisteren hoorde ik nog verkondigenj: achteruit- geholpen! Hoe zit dat nu?" Wie dorst dat zeggen? Zeker die weggejaagde schoolmeester, die zoo maar zonder niets doen rondslentert. Mientje: Juist, die was het, maar die kroeg- looper heeft overal wat op te zeggen. Laat hy, die altijd met een stuk in de kraag in de school kwam, liever goedmaken, wat ie in de school bedorven heeft. Myn man zegt ook, hij moest zich ergens anders gaan zitten schamen over zyn plichtverzaking en zijn lanterfanten. Maatje: Goed gezegd, buurtje. Nu die domme likkebroer er uit is, gaat liet pas goed. Dat danken we toch maai vooral aan dien braven voorzitter der kiesvereeniging met al die mooie beginsels. Nu leeren onze kinderen gehoorzamen en bidden en danken en stilzitten en nu worden er geen huichelaars meer van gekweekt. Er zjjn hier huichelaars en dwepers genoeg. De kin dertjes zijn nu in eens groote, brave menschen, die zelfs al over de politiek meepraten, want ze behoeven niets anders meer te leeren, omdat ze al zoo groot zyn en alles beter weten dan hun ouders en meesters. Gister kwam die meid 'van me naar huis vliegen en buiten adem zei ze„Moeder, zoit ze, die er inzitten, zeit ze, nioeton er in blyven, zeit ze. Mooi gezegd, hé, en toen ging ze aan het verklaren, hoe die zitters van onze kleine gemeente een voorbeeld maken voor alle andere plaatsen, zelfs voor Rotterdam en Schiedam. Vader moet ze stemmen hoorik zal hem vanavond, als ie thuis komt, wel gelasten Mientje: Zei ze dat? Knap toch, hé! Ja, 'tis een flinke meid. Leert ze altyd nog extra? Maatje: Natuurlek, dat moet. Ze schiet vooruit als een haas, zo vliegt voort al* een reiger." MientjeDat wil ik wel gelooven. Maur om

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1