ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 27 Juni 1913. BERICHT. Schuldvorderingen over 1912. De verlossing. (Z ierikzeesche Courant). ABONN E]M ENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9406. Directeur: A. i. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. (Iroote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagzmiddug» uiterlijk 2 ure Dit nummer bestaat uit twee bladen. Zij, die zich met I Juli a.s. op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Alle Brievengaarders en Boek handelaars nemen abonnementen aan. De Directeur, J. DE LOOZE Jr. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gelet op de circulaire van den heer Commis saris der Koningin in deze provincie van den 25 dezer, A no. 407, 1ste afdeeling; Noodigen de ingezetenen dezer gemeente uit hunne rokeningen en bewijsstukken wegens fichuldvorderlngeu ten laste van het Rijk, de Provincie eu de Gemeente over het dienstjaar 1912 ten spoedigste in te dienen en daartoe den uitersten termijn (30 Juni) niet af te wachten. ZnsRiKüBB, den 27 Juni 1918. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Een juichkreet is uit duizenden en duizenden in ons vaderland Woensdag avond opgegaan, toen op de vleugelen Vftn tologrofrf Jc VrJIjOc lUWO IGl> 11ÖII doordrong, dat het coalitiegebouw was ingestort, en de mooie Meiboom van dr. Kuyper onder de puinhopen er van bedolven lag. Een donderende juichkreet steeg op van den Dollart tot de Schelde. Geen wonder! Vjjf jaren achtereen heeft een zeer groot deel van het Nederlandsche volk het reactionnaire dwangjuk met diepen weerzin gedragen. De coalitie, sterk door haar meerder heid in Tweede en Eerste Kamer, onder drukte de parlementaire minderheid, dreef door de macht der stemmachines haar wil in alles door, begunstigde in het openbare leven haar partjjgenooten en geestverwanten, kweekte en beloonde huichelarij met staatsbetrekking en eer bewijs, en bedreigde de nationale in stellingen, waardoor ons volk verdraag zaam en welvarend is geworden, met ondergang en verderf. De openbare school, die geen onder-" scheid maakt tusschen de kinderen van hetzelfde vaderland, moest vernietigd worden, zoo luidde overeenkomstig de bekende uitspraak van dr. Kuyper, het regeeringsvoorstel tot herziening van artikel 192 der Grondwet. Het vrijhandelstelsel, waardoor ons volk in de rij der welvarende natiën een eerste plaats thans inneemt, moest worden prijsgegeven en vervangen door een tariefstelsel, waardoor voornamelijk de neringdoenden en arbeiders werden getroffen, omdat de eerste levensbe- noodigdheden belast werden en daardoor in prijs zouden stijgen. Daarbij kwam, dat de regeoring, doof voor den volkseisch om staatspension- neering, met behulp van een slaafsche meerderheid het Duitsche dwangstelsel van premiebetaling tot wet had verheven. Zij was zich echter in dit opzicht zóo bewust in strijd met de volksovertuiging te hebben gehandeld, dat zij met ver krachting van haar eigen grondbeginsel het amendement van Dujjs overnam om aan de zeventigjarige loonarbeiders onder bepaalde voorwaarden een wekeljjksche uitkeering van twee gulden uit 's Itijks schatkist toe te kennen. Dat zoovelen, die het noodig hebben, waaronder de weduwen een allereerste plaats innemen, van die uitkeering werden uitgesloten, deerde haar niet in het minst, Zij verkeerde nameiyk in den waan dat met dit brokje staatspensioen, het welk aan het volk als een lokaas bg de stembus werd toegeworpen, zjj een handige zet op het politieke schaakbord had gedaan. IJdele waan De Nederlandsche natie heeft aan de regeering, die haar verlangen om staats pensioen voor allen, die bejaard en be hoeftig zjjn, opzettelijk weerstond, en die haar een op Duitsche leest geschoeide dwangwet opdrong, waarvan zjj hart grondig afkeerig was, bg de stembus toegeroepen Ga heen. Gjj hebt het vertrouwen der natie ganschelgk verloren. Zestig uwer mannen werden een vier jaar geleden naar het Binnenhof af gevaardigd. Slechts vijf en veertig van hen zullen thans in 's Lands Raadszaal torugkeeren. Uw tijd is gekomen. Ga heen. NIEUWSTIJDINGEN. BELGIË. Omtrent het spoorwegongeluk, dat Woensdagmorgen by Mechelen heeft plaats gehad, en dat twee menschen het leven heeft gekost, zijn nadere bizonder- heden bekend geworden. De trein, die om 7,40 uit Mechelen naar Brussel vertrekt, komt gewoonlijk op het 4e spoor en moet wachten totdat de internationale trein Amsterdam-Parijs, die op dit uur het 5e spoor voorbijrijdt, weg is. De gewone trein stond dus ook dien morgen te wachten, toen de internationale trein op het 4e in plaats van op het 5e spoor kwam aangereden en tegen het achtergedeelte van den trein botste. Een schrikkelijk geraas, gevolgd door laatster<ry{uigen"' werden ineen geduwd, zoodat het voorlaatste rijtuig met de achterste wielen omhoog hing. Een verschrikkelijke paniek ontstond. Al het beschikbare personeel vau het station en uit de remise kwam ter hulp gesneld, terwijl de hulp werd ingeroepen van het personeel der andere diensten, alsook de geneesheeren. Tusschen de vernielde wagons vond men het lijk van zekeren Van der Poel, een rijtuigpoetser. Later is nog aan zijn kwetsuren over leden eene De Leeuw, een Maastrichtenaar. Van de negen gewonden, die allen te Mechelen verpleegd worden, heeft één beide beenen gebroken. De sneltrein kon na verwisseling van de locomotief, de reis voortzetten. Geen der passagiers en niemand van het per soneel van dien trein heeft eeuig letsel bekomen. NEDERLAND. Ede, 25 Juni. Gisterenavond zyn 7 miliciens van de mitrailleuse-afdeeling alhier gedeserteerd. Zij wenschten niet deel te nemen aan het aardappel schillen, omdat deze slecht waren, waarop de luitenant Briet met hen ging straf-exer- ceeren. Hierover waren zij zóó ontevreden, dat zij de kazerne hebben verlaten en nog niet teruggekeerd zijn. Amsterdam, 24 Juni. De heer E. P., bouwkundig opzichter, wonende te Sloter- dyk, vond gisternacht omstreeks 1 uur den 22-jarigen grondwerker J. E. van den Dungen op den Haarlemmerweg ondar de gemeente Sloten, ongeveer 100 M. voorby den grenspaal, in bewuste- loozen toestand, en badende in zyn bloed, op den weg liggen. De heer P. deed een auto, die van de richting Sloterdyk kwam, stoppen, waarna de gewonde van den Dungen met dezen auto naar het Wilhelmina Gasthuis werd vervoerd. Waarschynlyk is de ongelukkige het slachtoffer van een aanslag geworden, aangezien druppels bloed ongeveer 20 M. van den grooten plas bloed af op den weg zichtbaar waren. Vermoedelyk is v. d. D., na aange vallen te zyn, nog een klein eindje doorgeloopen en toen neergevallen. Hoe een en ander zich heeft toegedragen ligt nog in het duister, daar v. d. D. nog niet verhoord is kunnen worden. De zaak is by de politie te Sloten in onderzoek. 'g-Gravenhpge, 26 Juni. De Minister raad is hedenmiddag in een buitengewone vergadering bijeengekomen. Minister Heemskerk, president yan den minister raad, vertrekt morgenochtend naar Het Loo, ter ontvangst door de Koningin. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 27 Juni. Wij vernemen uit goede bron, dat de he^r Jhr. De Muralt, gekozen lid voor de T veede Kamer voor Oostburg, met ingang van 1 October ontslag heeft aangevraagd als ingenieur van Schouwen. Bij ministeriëele beschikking is aan den heer A. de Vlieger te VlaardiDgen, met ingang van 1 Sept. op zijn verzoek eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend, met toekenning van pensioen. 26 Juni. In de vergadering van vlassers alhier werd meegedeeld, de afloop van de deputatie, die by minister Talma op audiëntie is geweest. Ze bestond uit den burgemeester van Dreischor en den voorzitter van den Vlassersbond te Dreischor. Het resultaat is, dat de voorgestelde wetsontwerpen, op de vlas-industrie van toepassing, van de baan zijn, dus niet tot stand zullen komen. Voorts werd besloten, aan den gemeenteraad een adres te richten, om de vlasmarkt te Rotterdam een uur later te doen plaats hebben. De volgende week zal een vergadering gehouden worden om tot de oprichting van een vlassersbond voor geheel Schouwen en Duiveland te komen. Door den Commissaris der Koningin zyn benoemd tot zetters voor 's rijks directe belastingen: in de gemeente Haamstede,, de heer A. Giljanise, ter vervanging van den heer M. de Bakker, overleden,.eij in.degeraeente den heer K. Houtermaneveneens overleden. Wij vestigen de aandacht van feest-commissiën en onderwijzers op een gedenkplaat 1813—1913, uitgegeven door den heer CallenbachteNykerk, geteekend door den heer Ising eri bevattende de voornaamste gebeurtenissen in November 1813, uitnemend geschikt voor geschenk aan de schooljeugd bij het aanstaande Onafhankelijkheidsfeest De prys is bij getallen zeer laag gesteld. Op aanvraag is bij genoemden heer gratis verkrygbaar een catalogus van boek- en plaatwerken, op dat feest be trekking hebbende. Men schrijft ons uit het district Middelburg: Tot de schitterende overwinning der vrijzinnigen hebben in de allereerste plaats bijgedragen de twee steden van ons district: Middelburg en Vli9singen. In de hoofdstad verkreeg mr. Van Raalte 1901 stemmen, te Vlissingen 1945. Op den heer Blum waren daar respectievelijk uitgebracht 1159 en 1108 steinmeD, alzoo in deze twee steden 3845 voor liuks en 2267 voor rechts. Bovendien verkreeg de lieer Vau Raalte nog de meerderheid in de volgende gemeenten van het district: Veere, N. en St.-Joos- land, Arnemuiden, Oost- en West- Souburg en Westkapelle. De uitslag is voor de vrijzinnigen zeer moedgevend voor de herstemmingen der Prov. Staten, morgen in Middelburg en Maandag in Vlissingen. Vooral in het district Vlissingen, tot dusver een zeer overwegend rechtscli district, heeft nu de linksclie partij ver de meerder heid en daar zullen Maandag de liberalen zoo goed als zeker 3 zetels behalen, terwijl de kaDS in het district Middelburg eveneens zeer goed staat. Waar in 1909 de lieer Blum in alle Vlissingsche stemdistricten de meerder heid behaalde, hebben zoowel bij de stemming voor de Tweede Kamer, de Prov. Staten, als bij de herstemming voor de Tweede Kamer, de linker- partijen verre de meerderheid behaald, getuige in district I Van Raalte 682, Blum 365, II 582 en 411, en III 681 en 382. Een woord van hulde aan <le leiders der vrijzinnige partijen als in Middelburg en Vlissingen is ten volle verdiend. Brouwershaven, 25 Juni. Toen lieden morgen de landbouwer P. K. wonende alhier, onder deze gemeente bezig was met een bespannen maaimachine met twee paarden het hooigras af te maaien had hy het ongeluk, doordat hij te dicht by het shij werk kwam, aau zijn voeten teen zich zoodanig te verwonden, dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Brnlnlsse. In de Dinsdag gehouden gemeenteraadsvergadering, die door alle leden behalve den heer Goudzwaard werd bijgewoond, deelde de voorzitter, nadat de notulen waren voorgelezen en goed gekeurd mede, dat was ingekomen htt proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger, waaruit bleek dat alles in orde wae bevonden en in kas was f 5667,695. Vervolgens werd met algemeene stem men aangenomen een voorstel van burg. en weth. tot af- en overschrijving op de begrooting voor den dienst 1912. De voorzitter deelt verder mede, dat burg. en weth. een nieuw reglement voor bet Burgerl. Armbestuur hebben opge maakt. Na voorlezing biervan wordt het met algemeene stemmen vastgesteld en zal bet ter goedkeuring aan Gedep. Staten worden ingezonden. Nog deelt de voorzitter mede, dat burg. en weth. de dagen van stemming en herstemming voor twee leden van den gemeenteraad hebben bepaald op 4 en 11 Juli. Bij de rondvraag vraagt de heer Van Vessem of al een onderzoek is ingesteld naar de lengte der palen, die gebruikt moeten worden voor liet loopsteigertje. De voorzitter antwoordt, dat dit reeds is geschied, doch de gemeente-opzichter is nog niet gereed met de begrooting. De heer Bolier geeft in overweging om de weegbrug, welke met 1 Aug. a.s. liet eigendom der e-emeente wordt, t.e te maken. Na eenige discussie hierover wordt be sloten voorloopig hierop niet in te gaan, daar de tegenwoordige eigenaar de weeg brug volgens de desbetreflëiulo voorwaar den in goeden staat moet overgeven. Daarna wordt de vergadering gesloten. Scherpen Use, 27 Juni. Ingevolge be schikking van Zijn Excellentie den Minister van Oorlog wordt aan do Scbietvereeniging „Prinses Juliana" alhier een subsidie verleend van f450 voor den aanleg hunner schietbaan. Daar dit bedrag nog niet toereikend is zal nog een kleine geldloeuing noodzakelijk zijn. HDe veemarkt van Woensdag 1.1. heeft alhier een zeer kalm verloop gehad. De lijnen waren wel gespannen, maar niet één beest stond or aan. Poortvliet, 24 Juni. In de vergadering van den gemeenteraad werd na vast stelling der notulen van de vorige ver gadering en voorlezing der ingekomen stukken in behandeling genomen het adres van het gemeentebestuur van Tholen, betreffende liet tot stand brengen van een brug over de Eendracht. Met algemeene stemmen werd besloten aan voormeld request adhaesie te verleenen eu daarvan te doen blijken door een adres te verzenden aan Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken. Vervolgens werd besloten op bet verzoek van bet bestuur der school voor baud- en bouwkuudigteekeneu te Tholen voor een verhooging der verleende subsidie een beslissing te nemen, wanneer de begrooting van het dienstjaar 1914 'wordt opgemaakt. Nadat de voorzitter heeft medegedeeld, dat de vernieuwing van den torenspits binnen enkele weken zal geschieden eu de verhanging van de torenklok in de maand Augustus zal plaats hebben werd de vergadering gealoton. De collecte voor het fonds ter aan moediging en ondersteuning van den gewapenden dienst heeft alhier opge bracht f 11,03, tegen f9,595 het vorige jaar. De heeren J. van Gorsel eu M. J. de Graaff, aftredende gemeenteraadsleden, zijn bij enkele candidaatstelling gekozen Bij Koninklijk besluit is tot burge meester alhier herbenoemd de heer J. van Gorsel. Oud-Vossemeer. De collecte voor het fonds gewapenden dienst heeft dit jaar, na aftrek van alle onkosten, opgebracht f 13 Middelburg, 26 Juni. Per strooibiljet werd hedenmiddag bekend gemaakt, dat hedenavond de heer mr. E. E. van Baalle te hall' zeven aanwezig zal zijn in de Concert- en Gehoorzaal en dat alle vrijzinnigen werden uitgenoodigd daar ook aanwezig te zijn. De bijeenkomst zal tegen acht uur eindigen, opdat ieder in de gelegenheid zy zich naar het Schuttershof te begeven, waar prof. Eerdmans uit Leiden debat- teeren zal tegen den heer Ankerman. Toen hedenmiddag een huifkar uit Arnemuiden, waarin drie personen gezeten waren, de St.-Janstraat kwam uitgereden, schrok het paard van het orgel van Arnoldus, dat op dat oogenblik bespeeld werd. Tengevolge daarvan kwarh de wagen in onzachte aanraking met den muur van het badhuis. Het voertuig werd daardoor min of meer ernstig beschadigd. Het paard liep weg, maar werd dadelyk gepakt. Do in zittenden kwamen met den schrik vry. Vlissingen, 25 Juni. Hedenmorgen is de 17-jarige S., keukenjongen op het s.s. „Koningin Regentes" van de Mij. Zeeland, in het ruim gevallen. De jongen, die inwendig gekneusd werd, is per brancard naar het St.-Joseph- gesticht overgebracht. De kassier J. G. de Jonge alhier, die de vorige week zijne betalingen staakte, is als verdacht van verduistering, door de gemeente-politie aangehouden. Hij is naar het Huis van Bewaring te Middelburg overgebracht. - De werklieden van de Mij. „De Schelde" krijgen Vrijdag 8 Augustus 's middags en Zaterdag Augustus den jeheelen dag vrij met behoud van hun oon, met het oog op het onafhanke lijkheidsfeest alhier. ok t.o— j- - t, plaats Vermoedelyk doordat een stuk hout in de schroef terechtkwam, kantelde eon in volle vaart zyndc motorboot, bemand met een 2-tal Engelsche mechani- ciens, die met dat vaartuig van Engeland waren overgekomen, ten einde aan den bij gelegenheid van de opening van het kanaal van Ter neuzen naar Gent te houden wedstryd Vlissingen—Neuzen Gent deed te nemen, en die, toen het ongeval plaats greep, juist een proef tocht ondernamen. liién der inzittenden gelukte het een roeiboot, die te Imlp kwam toegeschoten, te bereiken, de andere evenwel ver dween in de diepte. Eerst na bijna 2 uur haalde men hem op. Het is do 28-jarige mechanicien Jack Deakan, uit Wolverhampton. Pogingen om de levens geesten op te wekken hadden geen resultaat meer. Aanbestedingen, Verkooplngon enz. Zierikzee, 2(5 Juni. Ten overstaan van notaris Korteweg werd heden alhier in het openbaar voor het visschery- bestuur verpacht in 8 perceelen het recht tot het weghalen van mosselzaad van de hoofden nabij de Oude Hoeve. l)e opbrengst was van perceel I f 37 perceel II f39; perceel 111 f77; perceel IV f 84; perceel V f 90; perceel VI f 100; perceel VII f 78; perceel V.lll f 54. 27 Juni. Ten overstaan van notaris Korteweg werden heden alhier in het openbaar verkocht: 2,41,65 H.A. weiland aan Jannisseweg en den Zandweg, in deze gemeente, voor f 835 per gemet. 3,21,15 H.A. weiland daarnaast, voor f 686 per gemet. Kerkwerre, 26 Juni. Bij de heden ge houden aanbesteding van het verbouwen der school was ingeschroven door de heeren: St Verjaal, Noordwelle, voor f6595; J. Verjaal, Eikerzee, voor f 6500; A. Prinze, Haamstede, voor f6452; W. Lemson, Kerkwerve, voor f 6378; C. Akkerdaas, Noordgouwe, f 6175; Chr. Slager, Haamstede, voor f 5845. Scherpen Use, 27 Juni. Deze week werd het hooigras in de z.g. karrcvelden voor het jaar 1913, samen 3 perceelen, verpacht aan A. Guiljam alhier voor f55. Middelburg, 27 Juni. Door het polder bestuur van Walcheren werd heden alhier aanbesteed: het maken van een nieuwe glooiing van zuilenbasalt en het I herstellen der paalrijen enz., tusschen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1