ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 4 Juni 1913. Mr. R. J. H. PATIJN. (Z ierikzeesche Cour ti ii t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,00 per 8 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9396. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. (Jitgewer-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteur I J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagimiddags uiterlijk 2 ure] Dit nummer bestaat uit twee bladen. STEMMING ter verkiezing voor drie leden van de Provinciale Staten. De BURGEMEESTER der Gemeente Zibrikzee brengt ter openbare kennis, dat op Vr^dag 13 Juul a.s., van des morgens acht tot des namiddags T(jf uur, eene stemming zal plaats hebben, ter verkiezing voor drie leden van de Provinciale Staten, voor hetkiesdistrictZiERiKZEB, waarvoor gis candidaten zyn gesteld deheeren: M. BOLLE Lz., J. H. C. HEIJSE, K. J. HOCKE HOOGENBOOM en A. TIMMERMAN Cz. De stembureaux houden nitting in het Raad huis, en weldat voor het stemdistrict I in de Raadzaal, en dat voor het stemdistrict II in de kamer voor deu Gemeente-Secretaris. Voor het stemdistrict II is de toegang door de Gemeente-Secretarie. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende „Hij, die opzettelijk, zich voor een ander „uitgevende, aan eene krachtens wetteljjk „voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf „van ten hoogste één jaar". Zierikzee, den 3 Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Handelt in 't belang uwer moedors, vrouwen, dochters en zusters, maar bovenal in het belang van de maat schappij door uw stem uit te brengen op onzen candidaat, mr. R. J. H. PATIJN, die in zijn jongste te Zierikzee *ehoudene rede uitdrukkelijk verklaard leeft, dat de concentratie de beletselen wil wegnemen, die aan de toepassing van het beginsel van Vrouwenkiesrecht in den weg staan. Kiest dus allen STEMMING ter verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal De DU ROEM EEST KR der Gemeente Znssmztr brengt ter openbare kennis, dat op Dinsdag den 17en Juni a.s., van des morgens acht tot des namiddags vijf uur, eene stemming zal plaats hebben ter verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Zierikzee, waarvoor als candidaten zgn gesteld de heeren H. C. IIOGERZEIL, H. A. KOOMANS en Mr. R. J. H. PATIJN. De stembureaux houden zitting in het Raad huis, en weldat voor het stemdistrict I in de Raadzaal, en dat voor het stemdistrict II in de kamer voor deu Gemeente-Secretaris. Voor het stemdistrict II is de toegang door de Gemeente-Secretarie. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende „Hjj, die opzettelijk, zich voor een ander „uitgevende, aan eene krachtens wetteljjk „voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf „van ten hoogste één jaar". Zierikzee, den 3 Juni 1913. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Stemming voor de Provinciale Staten op VBIIDAG den l3don JUNI. Wy noodigen de kiezers van Schouwen- Duiveland uit, om op a.s. Vrydag den 13den Juni, zich allen naar het stem lokaal te begeven, teneinde aldaar hunne stemmen uit te brengen op de candidaten der Centrale Liberale Kiesvereeniging, de heeren M. BOLLE Lz., J. H. C. HEIJSE en K. J. HOCKE HOOGENBOOM, beproefde vrijzinnigen, mannen, die steeds in de vergaderingen der Provin ciale Staten met warmte voor de belangen van dit district geijverd hebben. Aan de Kiezen Weldra ruit gjj tot de vervulling van uw burgerplicht worden opgeroepen teneinde een nieuwe volksvertegen woordiging samen te stellen. Is de volksvertegenwoordigingdie binnenkort heengaat, als een vertegen woordiging van het geheele Neder - landsche volk te beschouwen? In geenen deele. Algezien van de 500.000 mannen, die als onmondigen het kiesrecht niet bezitten, en die daarop rechtens aan spraak hebben, worden bü de samen stelling der volksvertegenwoordiging al de vrouwen van het bezit van het kiesrecht stelselmatig uitgesloten. Wjj vragen u, kiezers, is dat recht vaardig. Hebben de vrouwen bjj de wetten en Koninklijke Besluiten soms geen belang Waarom mogen zij over de vraag stukken van onderwijs en opvoeding, van openbare zedelijkheid en staats- pensionneering voor de arme ouden van dagen, van arbeids- en kinder wetten, van vrijhandel en bescherming, niet medespreken? Is dit niet een schreeuwend onrecht? Wij doen thans een beroep op uw rechtsgevoel. Helpt mede dit onrecht uit den weg ruimen. Bedenkt, dat in landen, waar het vrouwenkiesrecht is ingevoerd, het voor de gansche gemeenschap nuttig werkt. Een onjuiste bewering. Herhaaldelijk kan men van sociaal democratische sprekers en debaters de bewering hooren, dat liberale ministers nooit hebben getracht den suikeraccijns te verlagen. Deze bewering is in stryd met de waarheid. Het Kabinet-De Meester toch diende op 24 September 1906 een wetsontwerp in, strekkende |om den suikeraccyns te verlagen van f 27 tot f 17. Na de Memorie van Antwoord ver scheen een gewyzigd ontwerp, waarin de verlaging werd voorgesteld tot f 14, als de opbrengst van den drankaccijns in drie achtereenvolgende jaren een zeker bedrag zou opleveren. De verwerping van de Oorlogsbegroo- ting van minister Van Rappard op 21 December 1907, waaraan ook de socialis tische Kamerleden hun door de rechter zijde zeer gewaardeerde medewerking verleenden, had het aftreder, van het Kabinet-De Meester ten gevolge. De huidige Minister Kolkman, die hierop Minister van Pinantiën werd, trok op 10 Maart 1908 het ontwerp tot verlaging van den suikeraccyns in. Uit het bovenstaande blijkt dus zonne klaar, dat wel degelyk het liberale kabinet De Meester een aanzienlijke verlaging van den suikeraccijns heeft willen tot stand brengen. NIEUW STIJDINGEN. NEDERLAND. Apeldoorn, 2 Juni. Even 8 ui Zondagmorgen vertrok H. M. de Koningin in twee auto's, vergezeld van de hofdame Jonkvrouwe S. de Montraoltin en Harer Majesteits Adjudant Jhr. J. C. F. Von Miihlen, van 't Loo naar Arnhem. Daar arriveerde Z. K. H. met Zyn adjudant Jhr. C. L. Van Suchtelen, te 9.01 uit den Taunus. Het Vorstelyke Paar, dat in de voorste auto gezeten over den Arnheraschen straatweg naar Het Loo was gereden, kwam ongeveer 9$ daar aan. H. K. H. Prinses Juliana stond bij aankomst ter begroeting en verwelkoming op het bordes der villa. Een talryke menigte hield zich in do Waldeck Pyrmontlaan op en had 't geluk op eenigen afstand getuige te zijn van de hartelyke begroeting van Z. K. H. den Prins en Prinses Juliana. VGravenliage, 2 Juni. Sinds eenige dagen had het de aandacht getrokken, dat een 17-jarige klerk, werkzaam aan het bykantoor 's-Gravenhage van de Algeraeene Maatschappij van Levens verzekering en Lijfrente, te Amsterdam, zich vrij groote uitgaven veroorloofde aan uitstapjes, kleeding, enz. Zoo was hy Zaterdag vóór acht dagen met een 16-jarig meisje naar Amsterdam gegaan, had daar met haar den nacht door gebracht in een hotel, om den volgenden dag samen een boottochtje te maken naar Urk. De directie van het Baagsche bijkantoor, aan wie een en ander ter oore kwam, wenschte daarom op het laatst der vorige week, dat hy zijn kas zou op maken en verantwoording doen van door hem geïnde en géboekte kwitanties. Onder voorwendsel, dat hij nog een bedrag van f 7,80 te innen had en dan een ronde som kon verantwoorden, wist hy op dat oogenblik het opmaken van zijn kas uit te stellen. Toen de gerezen argwaan door zyn uitblijven versterkt werd, belde men het adres op, waar hij de f 7,80 zou ont vangen, waarop bleek, dat hij daar inderdaad kort te voren was geweest. Uit het daarna door den brigadier- rechercheur Van der Drift ingestelde onderzoek bleek, dat hy by een passage bureau alhier een biljet naar Amerika had genomen, om Zaterdagmiddag per I. „Noordam" daarheen te vertrokken. Gebleken is, dat het jongeraensch ruim f 1500 had verduisterd. Inmiddels kwamen by de directie en by zyn ouders brieven in, waarin de knaap schreef, dat het zijn plan was, zich zelf van het leven te berooven. Eón dier brieven was uit Voorburg ge schreven op postpapier van één der café's aldaar. Zaterdagavond, omstreeks 9 uur, is zyn lyk, met een schotwond in de hart streek, gevonden door een gezelschap, dal in de Nieuwe Scheveningsche Boschjes wandelde. By het lijk lag een revolver en het rijwiel van den knaap. Op hem werd een bedrag van slechts f 1,30 gevonden. Gorlnchem. Onlangs werd gemeld, dat de vrouw van den arbeider C. B., te Vuren, bij deze gemeente, en diens commensaal in het Huis van Bewaring te Dordiücht zijn opgesloten als ver dacht van vergiftiging van B. De vrouw heeft thans, naar de Dord. Ct. meldt, bekend, dat zy gepoogd heeft haar man te vergiftigende commensaal ontkent medeplichtig te zyn. B. wordt thans by zyn ouders te Beesd verpleegd. De geneesheer aldaar, die hem behandelde, vermoedde al dadelijk, dat B. vergiftigd was. In het gezin van B. zyn vier kinderen. Rotterdam, 3 Juni. Gisterenmiddag werd alhier op het Schuttersveld, van wege de S. D. A. P., een betooging gehouden voor de invoering van het algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen, welke door een 3000 raenschen werd bijgewoond. Op twee spreekgestoelten spraken achtereenvolgens Spiekman, Van Hinten, Mendels en Bergmeyer. Na afloop werd een optocht met banieren georganiseerd, waaraan 39 verschillende groepen, vertegenwoordi gend 200 vcreenigingen, mét ruim 300 afgevaardigden, deelnamen. Was reeds op het terrein by af wisseling de samenkomst door muziek afgewisseld, aan den optocht namen vier muziekkorpsen deel. De stoel, omstreeks 4 uur georgani seerd, werd te ongeveer 6 uur op de Coolvest ontbonden. De geheele betooging werd door droog weder begunstigd. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 2 Juni. In het café „Juliana" trad Vrijdagavond als spreker op de heer H. Scholtens, directeur eener christelijke kweekschool te Rotterdam. Hij had tot onderwerp: „De door de regeering voorgestelde wyziging van artikel 92 der Grondwet biedt de beste oplossing van het onderwijs-vraagstuk" Door den voorzitter der centrale anti- revolutiounaire kiesvereeniging, den heer D. Mulder, werd de vergadering met gebed geopend. In zijn inleidend woord zeide deze, dat, toen onlangs door een anti-revolutionnairen spreker over staats pensioen werd gesproken, éèn der debaters de opmerking maakte, dat de strijd ge opend werd met een onderwerp van materialistische strekking, iu sUde met een van geestelijken aard. De anti-rev. partij stelt, zeide spreker, er een eer in de geestelijke belangen boven de stoffelijke te laten gaan, al beeft zij ook voor de stoffelijke belangen van bet volk een open oog. De opmerking was voorbarig. Want van deu beginne aflag het in ons voornemen voor het onderwijs-vraagstuk een spreker te doen optreden. Eu als zoodanig heeft zich de heer Scholtens bereid verklaard, die door den voorzitter werd verwelkomd eu aan de vergadering voorgesteld. Hierop verkreeg de heer Scholtens het woord. Deze gaf een historisch overzicht van den schoolstrijd, die volgens spreker reeds dagteekent uit den Graventijd. Hij hesprak de wet van 1806, die het gebed bij den aanvang en het einde van den schooltijd voorschreef: de Grondwet van 1848, waarbij het onderwijs vrij werd verklaard, en het lager onderwijs tot een voorwerp van de aanhoudende zorg dor regeering werd gemaakt, de wet van 1857, toen men de godsdienstige neutraliteit kreeg de wet van 1878, de subsidieering der bizondere scholen onder Mackay in 1886, toen, zooals spreker zich uitdrukte, het beginsel van staatsopvoeding van het kind werd losgelaten, en de gelegenheid ge geven werd het kind te doen opvoeden door de ouders. Aan deze voorstelling knoopte spreker zijn beschouwingen vast, waaruit dan zou moeten blijken, dat de staat steeds dwang bad geoefend, terwijl zijn partij de vrijheid voorstond. Hij verdedigde ten slotte het regeerings- voorstel in zake artikel 192 der Grondwet. De rede van den geachten spreker, hoewel keurig naar den vorm, heeft ons eenigermate teleurgesteld, omdat zij o. i. niet drong in het hart der kwestie. Voor het debat gaven zich op de heeren A. Geluk en P. A. Perrels. Eerstgenoemde constateerde, dat de spreker een bespiegeling heeft gehouden over vrijheid en dwang. De zaak, waarop het aankomt, is deze, of de door deze regeering voorgestelde wijziging van art. 192 in het belang van het Neder- landsche volk is. Debater verdedigt het recht van den staat te zorgen voor het onderwijs van het kind. Hij stelde in het licht, dat de anti-rev. eischen: „De Bijbel op de school", terwijl daarentegen de katholieken volgens het voorschrift van hun kerk de Bybel niet eens mogen lezen. Vandaar de neutraliteit, die ons in de schoenen geschoven is. Hij wijst er op, dat van de Nederlandsche jeugd de openbare school bezoekt. En toch houdt de regeering blijkens haar voorstel tot wijziging van art. 192 der Grondwet daarmede geen rekening. Zij wil de openbare school den kop indrukken. Hij herinnert er aan, dat dr. Kuyper gezegd heeft van de Nederlandsche jeugd moet op de bizondere school komen. Tal van nieuwe schooltjes zullen ver rijzen als de voorgestelde wijziging van art. 192 der Grondwet wordt aangenomen. Het peil van volksontwikkeling zal daar door dalen, gelijk door debater in don breede wordt betoogd. En wat de vrijheid der ouders betreft de school te kiezen die zij voor hun kinderen noodig achten die vrijheid is vaak denkbeeldig. Want de ouders worden door onthouding van be deeling, door weigering van doop en door tal van andere middelen, die door debater werden opgesomd, tot het zenden van hun kinderen naar de bizondere school gedwongen. Dit is dwang en geen vrijheid, waarvan de spreker den mond zoo vol had. Wij zullen, zeide debater, de openbare school, waartegen indertijd een laster campagne op touw is gezet, tegen eiken aanval verdedigen. Zij is en moet blijven het bolwerk der nationale eenheid. Acht tien jaren lang heeft hij hier op de openbare school onderwijs gegeven aan kinderen»van Hervormden, Katholieken en Israëlieten. Nooit heeft men hem of één der andere onderwijzers kunnen be schuldigen, in strijd te hebben gehandeld met art. 35 der Wet op het Lager Onder wijs. Zij hebben steeds rekening ge houden met de godsdienstige overtuiging van andersdenkenden. En dat is het mooie beginsel van onze openbare school in het geheele land, waarvoor ieder onderwyzer, ieder Nederlander, pal moet staau. Het openbaar onderwijs moet blijven de gangmaker van de bizondere school. (Levendig applaus) Als tweede debater voerde de heer Perrels het woord. Deze toonde aan, dat wanneer art. 192 der Grondwet gewijzigd werd, zooals de Regeering het voorstelt, men ook scholen zal krijgen van anar chisten en ongodisten, die van staatswege gesubsidieerd zullen worden. Hij wijst er op, dat de openbare school bezocht wordt door 500,000 kinderen, terwijl op de birondere school 350,000 kinderen gaan. Het Nederlandsche Volk heeft er dus belang bij, dat de openbare school blijft bestaan. Hij herinnert er ten slotte aan, dat de Nationale Bond van Protes- tantsche kiezers besloten heeft niet mede te werken tot de door de regeering voorgestelde oplossing der schoolkwestie, daar die oplossing onchristelijk geacht wordt te zijn, omdat daardoor de on godsdienstige en anti-monarchale scholen van overheidswege zouden moeten worden gesteund. (Warme toejuichingen) Na repliek van den geachten spreker, die evenwel menig punt, waarop hij aangevallen werd, onbeantwoord liet, word door den voorzitter onder dankbe tuiging aan spreker en debaters, de vergadering met dankgebed gesloten. 3 Juni. Ter openbare terechtzitting der arrondissements-rechtbank van heden, werd de heer J. S. L. Korteweg be- eedigd als notaris alhier, benoemd in de plaats van den heer J. Franse, die met ingang van I Januari 1913 eervol ontslagen. In de vergadering van de Afdee- ling Zierikzee van het Algem. Nederl. Werklieden-Verbond werd besloten de candidatuur van het aftredend lid, Mr. R. J. H. Patyn krachtig te steunen en alle pogingen te zullen aanwenden om genoemd Kamerlid, waarop de werk lieden in dit district met recht trotsch zyn, by eerste stemming gekozen te krijgen. Naar men ons mededeelt, zal de wethouder jhr. J. F. Schuurbeque Boeye, onze gemeente metterwoon ver laten. De heer Korteweg, notaris alhier, moet zijn huis hebben gekocht. Op de wereldtentoonstelling te Gent maakt de Nederlandsche af deeling een prachtig figuur. Alle inzendingen uit Nederland zyn in het Nederlandsch Paviljoen bijeengebracht. Vooral de interessaute inzending van onzen stad genoot, mr. A. J. F. Fokker, voorzitter van het Bestuur der Visscheryen op de Zeeuwsche Stroomen, trekt de algemeene aandacht. By Kon. besluit is pensioen ver leend aan H. W. van Gastel, wed. G. C. C. Bethe, leeraar aan een R. II. B. S. ad f 735. Met ingang van 1 Juli a.s. is ver plaatst de kommies by de bel. 2do kl. J. de Vos, van Bruinisse naar Vlaar- dingen. De N. R. C. vermeldt, dat 200 predikanten der Ned. Herv. Kerk, van verschillende richtingen, hun instemming betuigd hebben met het manifest, onder leiding van dr. Slotenmaker de Bruine en dr. Van der Flier te Utrecht vast gesteld. Aanstaanden Zaterdagavond zal onze afgevaardigde, mr. Patyn, in de conferentiekamer te Bruinisse een politieke rede houden. De heden alhier gehouden paarden markt, gaf aan onze gemeente een ongewone drukte, natuurlijk ten voor- deele der neringdoenden. Tal van bezoekers waren uit dit eiland en uit de naburige eilanden stadwaarts gekomen. Aan de Balie en de Varreraarkt waren tal van vreemde kooplieden, hunne waren op hunne gewone lucht hartige wyze te koop aanbiedende. Door den voortdurenden verkoop van jonge paarden tegen hooge prijzen, was de aanvoer op de markt niet groot. Aangevoerd waren 80 paarden, 4 hitten en 1 veulen, verkocht werden 33 paarden, waarvan 13 aan de loterij; de pryzen liepen van t 150 tot f 540, de handel was traag. Noordgouwe. Volgens den alhier ge plaatsten regenmeter, heelt de regenval

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1