ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 14 Mei 1913. r Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. ADVERTENTIEN. (Zicrikzeesclie C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschynt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9387. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagsmiddags uiterlijk 2 ure. De Balkan-oorlog. Het voorloopig vredestractaat tusschen Turkye en de Balkanstaten, dat de ge- zanteu-conferentie te Londen ontworpen heeft, bestaat uit 7 artikelen. In art. 2 wordt bepaald, dat de Sultan van Turkije aan dc koningen der Bal kanstaten het grondgebied afstaat ten Westen van de lijn van Enos aan de Egeïsche Zee, naar Midia aan de Zwarte Zee, met uitzondering van Albanië. De juiste grenslijn van Enos naar Midia zal vastgesteld worden door een gemengde commissie. In art. 3 wordt de zorg over de be paling van de grenzen van Albanië en alle kwesties Albanië betreffende over gelaten aan de zes groote mogendheden. In art. 4 verklaart de Sultan bet eiland Kreta aan de Balkanstaten af te staan en ten bunnen behoeve af te zien van alle rechten op dat eilaud. In art. 5 verklaart de Saltan aan de zes groote mogendheden de beslissing over te laten over bet lot van alle Turksclie eilanden in de Egeïsche Zee behalve Kreta en over bet voorgebergte Atbos. In art. 6 verklaren de Sultan en de Balkanstaten de regeling van de linan- cieele kwesties op te dragen aan een internationale commissie, die te Parijs bijeen zal komen en waar de contrac- teerende staten een vertegenwoordiger zullen hebben. Art. 7 bepaalt, dat de kwesties nopens-de krijgsgevangenen en don handel door bizondere overeenkom sten geregeld zullen worden. Art. 1 bepaalt, dat van af de ratificatie van dit verdrag vrede en vriendschap zal bestaan tusschen den Sultan en de Balkanstaten. De groote brand te Skoetari woedde Vrijdagavond nog voort. Er waren toen vijf bazaarwijken verwoest en de aange richte schade bedroeg 20 millioen frs. De verliezenlijst van de Bulgaren omvat ongeveer 86.000 dooden, gewonden en zieken. Onder dézen zijn 300 officieren aan dooden, ruim 900 officieren aan zieken en gewonden en 26.000 minderen aan dooden; ongeveer 59.000 minderen zijn ziek, gewond of vermist. De schermutseling tusschen Bul- §aren en Grieken in de streek tusschen erres en Drama was al eenigen tijd aan den gang, toen de Bulgaren met infan terie, cavalerie en artillerie de Grieksche voorposten aanvielen over de beele linie van Pangbegon tot Elevtherokori. Zij richtten hun aanvallen ook op Woelts jista teneinde zich van^de brug meester te maken en zich in zuidelijke richting naar JOrbano te begeven om de eerste Grieksche brigade af te snijden en het gebied van Audela en Strymou te be zetten. De aanvallen duren voort. Men boort kanongebulder van den kant van Elevtherokori, Palesjkori, Nikisani en Woeltejista. De beele week door moeton Bulgaar- sche benden de Grieken in de streek van Alistrare en Drama hebben aangevallen Schrijvende over deze voorvallen, uiten de bladen de vrees, dat de opgewonden heid van de troepen van de bondgenooten aan de betwiste grenzen tot onherstelbare gebeurtenissen zal leiden. De officieus© pers verkleint echter de beteekenis van bet gebeurde. AMERIKA. Uit Nogales, in den staat Arizona, komt bet bericht, dat in do afgeloopeu week in een gevecht bij Guaymos in den staat Sonora, dat drie dagen beeft geduurd, 500 menscben zijn gesneuveld, Er ,is een trein met petroleum en hout blokken naar bet terrein van den strijd gestuurd om de lijken te verbranden Generaal Obregon rapporteert, dat de regeeringstroepen 500 man aan dooden en 200 gekwetsten hadden. De officieren, die wederzijds gevangen waren genomen, werden door beide par tijen terechtgesteld. TURKIJE. Drie officieren van de vloot in de Dardanellen hebben gemuit; andere offi eieren zijn mede in opstand gekomen en bet is niet onmogelijk, dat de geheele vloot aan het muiten slaat. ITALIË. Homo, 9 Mei. In het Italiaansche dorp Osnao bij Corno heeft een boeren vrouw rattenkruid, dat zy voor geraspte kaas hield, in het eten gedaan. Van de leden sterke familie stierven reeds 2, men heeft geen hoop de anderen in het leven te houden. ENGELAND. Londen, 9 Mei. Het mooie buiten verblijf Oak Lea te Sower bij Wood, in het district Barrow, is verbrand. Propagandageschriften der suffragettes zijn in de omgeving gevonden. liet buis was niet bewoond en behoorde vroeger aan den fabrikant Schneider. DUITSCHLAND. Iu een privaat werden twee pas afge sneden menschenbeenen ontdekt. Ze bleken afkomstig van eon twaalfjarigen leerling eener lagere school. Des avonds vond men bet hoofd, den romp en de overige lichaamsdeelen in een pakket aan het Potsdamscbe station. Het onderzoek van de stukken van den zoo gruw elyk vermoorden Berlynschen schooljongen Otto Klaehn beeft uitge wezen, dat hij gewurgd is. Het pakket, waarin de romp enz. verborgen waren, bad al geruimen tijd bij de hoofdtrap van het Potsdamsche station gelegen, vóór men den inhoud er van nakeek. Men dacht dat iemand het daar neergelegd had, om het weer spoedig te komen halen. Het is nog niet zeker, of er een raisdryf .tegen de zeden gepleegd is. NEDERLAND. De Rijp. Bij het opmaken van de gemeente-kas bleek, dat er een tekort was in de gemeentekas en hierop is de ontvanger gearresteerd. Hij werd gevan kelijk naar Alkmaar overgebracht. Aruhem, 10 Mei. Kapitein Meyer van het 8e reg. infanterie alhier hoorde hedenmorgen by een oefening te Velp vrouwengegil. Het kwam uit een woning in de Waterstraat. De kapitein en eenige manschappen drongen de woning binnen, waar de bedstee bleek in brand te staan. Een ziek kind, dat in de bedstee lag is verbrand. De vermoedelijke oorzaak ia het spelen met lucifers. Apeldoorn. H. M. de Koningin heeft het derde zendingsfeest van de classikale commissie binnen de classis Arnhem der Ned. Herv. Kerk bijgewoond, dat ge geven werd op terreinen, die aan H. M. toebehooren. VGtravenliage. Het wetsontwerp aan gaande de opening der stembus tot 8 uur kwam Zaterdag in de Tweede Kamer in stemming. Er werden 21 stemmen voor, 29 tegen uitgebracht. Daar slechts 50 leden aanwezig bleken, moest dus de vergadering verdaagd worden. Nu komt de Kamer beden weer bijeen om te stemmen. Breda. Het vijfjarig zoontje van den groentehandelaar v. G. te Tilburg, dat bij familie alhier logeerde, is bij liet spelen met een revolver, die in de bed stee lag, door het afgaan van het schot zoodanig gewond, dat het spoedig daarna is overleden. die zoo goed beloond zijn voor hun degelyke studie, maar niet minder aan den directeur, den heer Van Steenbergen, die trotsch kan zyn op de resultaten van zijn degelijke leiding. St.-Maartensdfik. Al langer tyd was zekere J. B. lastig en trachtte zyn naaste omgeving vrees in te boezemen en verschafte hij politie en justitie eenige bezigheid, doch zoo bar als in den nacht van Donderdag op Vrydag had hy het nog niet gemaakt. Omstreeks het middernachtelijk uur laveerde hy naar de woning van zijn vader en eischte dringend binnengelaten te worden. Toen aan zijn verzoek geen gevolg werd gegeven, manoeuvreerde hy met een geladen revolver, lostte een schot in de richting van de woning, waarvan de kogel door het raam in de binnensluiting drong. Hiermede achtte hij zich waarschijnlijk gewroken, want de overige patronen schoot hy af in de lucht, en verliet daarna het operatie- terrein, om zich te wiegen in Morpheus' armen in de landbouwschuur van den heer Groenewege, waaruit hij Vrydag- morgen werd gewekt door de dienaars van Hermandad, om overgebracht te worden naar de keukenkelder der bewaarschool (het arrestantenlokaal), waar hij in overpeinzingen den dag heeft doorgebracht met uitzicht Zaterdag de reis naar Zierikzee te mogen aan vaarden, teneinde zich aldaar nader te verantwoorden omtrent zijn nachtelyk avontuur. Goes, 13 Mei. Zaterdagavond reed de vrachtrijder J. M. met kar en paard over den overweg by wachtpost 48 te s Heer Arendskerke, toen een snel- goederentrein aankwam. De locomotief freep en verbrijzelde de kar en slingerde en voerman er uit, die bewusteloos terzijde van de rails bleef liggen. Hij bleek er later met een paar kleine hoofdwonden af gekomen te zijnook het paard is ongedeerd. De trein stopte, daar de machine vol houkzat. De over wegwachter is geschorst. Hoewel anders een nauwlettend ambtenaar, had hij thans vergeten den weg af te sluiten, De man is zeer onder den indruk van het gebeurde. Gisterenmiddag daalde te 's-Heer Hendrikskinderen een luchtballon, ge merkt „Avia no. 1", die met 3 passa giers des morgens te Brussel was opgestegen. Ballon en inzittenden keerden van Goes naar Brussel terug. De 11-jarige J. G., te Nieuwdorp, viel van een rijdenden wagen macadam, brak den nek en. was dadelijk dood. Vlissingen, 10 Mei. Den 20en Mei a.s. arriveert alhier het jacht van den koning van Engeland met den koning en de koningin aan boord. Het wordt om 2 uur 's middags verwacht en blyft waarschijnlijk tot den 27en hier liggen, dan keert het koninklyk echtpaar terug. Zy gaan, naar men weet, de huwelijks plechtigheid te Berlyn by wonen. Uit Stad en Provincie. &t.-Fllipsland, 14 Mei. Als 't waar is, dat gedeeld leed maar half leed is, dan is 't ook niet minder waar, dat-gedeelde vreugd dubbele vreugd is. Ons fanfare corps „Concordia", dat zoo kranig uitgekomen is op 't festival te Middel burg en in 't marsch-concours den 2en prys behaalde, maakte dezen morgen, ternauwernood van de reis terug, een ommegang door de gemeente. Met 't vaandel, waaraan 't zegeteeken gehecht, voorop, en omstuwd door een talrijke menigte, trok „Concordia" onder 't spelen van eenige stukken, door de verschillende straten. Daarna gaf het gezelschap nog een kort concert in de tent. Na 't spelen van den marsch, die uitbundig toegejuicht werd, trok men naar huis toe, ora uit te rusten op de lauweren, zoo schitterend behaald. Eere aan de leden van „Concordia' een ander tarief zou kunnen vastgesteld worden. Hy wees er op, dat de ervaring van dergelijke bestaande vereenigingen heeft geleerd, dat hiermede in normale omstandigheden kan worden toegekomen. In principe werd besloten een dergelyke vereeniging op te richten, en gaven zich staande de vergadering reeds eenige leden tot deelneming op. Als voorloopige^ bestuursleden werden aan gewezen de bestuursleden der afdeeling „Tholen en St.-Filipsland" van deZ. L.O., die ieder voor zich in hun woonplaats, deelneming zullen trachten te verkrijgen en by wien men zich voorloopig tot deelneming kan aanmelden. Blykt de deelname voldoende te zijn, dan zal zoo spoedig mogelijk tot definitieve oprichting worden overgegaan en de statuten worden vastgesteld. Hierna sloot de voorzitter de vergadering, de hoop uitsprekende, dat de in het werk gestelde pogingen succes mochten hebben. Niet van onzen gewonen Corves' pondent. Door de Provinciale Commissie voor de Vee verbetering in Zeeland, is o. a. bepaald, dat voortaan voor Tholen en St.-Philipsland maar ééne keuring zal plaats hebben, n.l. te St.-Maartens- dijk. De keuring te Oud-Vossemeer vervalt dus. De keuringen zullen zich in het vervolg ook uitstrekken tot vrouwelijk fokvee. van hij zich heeft gewend tot het bestuur van het waterschap, om zoo mogelijk eenige bijdrage te ontvangen tot voorziening in zijn verder levensonderhoud. Het bestuur heeft zyn verzoek welwillend ontvangen en met algemeene instemming van ingelanden is goedgevonden om hem een bjjdrage van f 4 per week ten laste van het waterschap toe te kennen. Ondergeteekende is niet in staat zijn blijdschap over het genomen besluit onder woorden te brengen. Oud en versleten, doch zonder bekom mernis te zijn voor zijn verder levensonderhoud, kan alleen door in-zoodanig-geval-verkeerenden volledig worden ingedacht. Hij betuigt daarom bij deze zijn oprechten en innigen dank èn aan het bestuur én aan ingelanden zoo voor het gedane voorstel, als voor het daarop gevallen jesluit, met belofte daaraan ook in het vervolg gedachtig te zullen wezen. Tholen, 1 Méi 1913. P. KUYPER Jz., terwijl ook ondergeteekenden met den uitge- brachten dank van harte instemmen. J. J. VAN DER SANDE en Echtgenoote. RECHTZAKEN. Landbouw en Veeteelt. Stavenlsse, 8 Mei. Gisteren hield de afdeeling „Tholen en St.-Filipsland" der Zeeuwsche Landbouw-Onderlinge, hare gewone jaarvergadering te Scherpenisse. Na de uitlegging der rekening over 1912, benoeming afgevaardigden naar de algemeene ledenvergadering te Goes, verkiezing van bestuursleden, en eenige andere huishoudelijke zaken stelde de voorzitter voor, om voor de eilanden Tholen en St.-Filipsland te trachten een onderlinge Hagel verzekering in het leven te roepen. Hy stelde voor, ora als hand leiding bij de oprichting te gebruiken, de statuten van een dergelyke^ met succes werkende vereeniging in Zuid- Beveland, of in andere streken van onze provincie. Hy wees er op, dat natuurlijk dadelyk een flinke reservekas moest gevormd worden, en gaf in overweging ieder toetredend lid een entréegeld te doen storten van f 1 per H.A. bouwland, hetgeen direct als reserve belegd zou worden. Verder werd besproken om de gewone jaarlyksche contributie te bepalen op 25 cent per H.A. bouwland, terwyl eventueel een tweede storting, indien noodig, weer 25 cent per H.A. zou bedragen, en dat voor fynere vruchten, zooals vlas en dergelyke nog Zierikzee, 9 Mei. Door de arrond.- rechtbank is tegen J. de M., oud 30 jaar, veldarbeider, wonende te Eikerzee, thans gedetineerd in het huis van bewaring alhier, rechtsingang verleend met bevel .van gevangenhouding en verwijzing der zaak naar de terecht zitting, beklaagd van het plegen van ontuchtige handelingen. Aan den beklaagde is als raadsman toegevoegd mr. J. A. C. van Heusde, advocaat. - De Hooge Raad handhaafde vorige week de veroordeelingen van C. S. H., huisvrouw van F. A. K., winkeliers Middelburg en F. K., zaakwaamei te Terneuzen, door de rechtbank Middelburg ter zake loterijwet-overtre- dingen behoudens splitsing der opg< geldboete van f 5 in twee geld! van f 2,50, en verwees de zaak na Hof in Den Haag. Verwezen werd de zaak tegen D. H., hoo£d-agent van „De Tijdgeest" hechtenis wegens loterywet-overtreding, Verworpen werd het cassatie-1 veroordeeld tot 3 jaar gevangen: gens oplichting voor een bedraw f 60.000, en van A. A. van R., wonende te Sluiskil. Vrijdag 23 dezer zal voor de arrondisseraents-rechtbank te Middelburg behandeld worden de zaak tegen G. H A. v. T., inspecteur der rijksveldwacht te Middelburg, thans buiten dienst, beklaagd' van verduistering en valsch- heid in geschrift. Door het O. M. zyn getuigen gedag vaard, waaronder 2 deskundigen. Vrouwenkiesrecht In Noorwegen. In Noorwegen hebben alle mannen boven de 25 jaar het stemrecht, vrouwen alleen als zy bovendien zekeren welstand bezitten. Een grondwetscom missie heeft nu voorgesteld die voor waarde voor de vrouwen te laten vallen. Het aantal vrouwelijke kiezers zou daardoor met 225,000 vermeerderen. MARKTBERICHTEN. Tholen, 10 Mei. Aan de weekmarkt waren de prijzen als volgt: Jarige Zeeuwsche tarwe f 7,50 a 8,50, nieuwe f a f rogge 6,f 6,75, nieuwe f a f zomergerst f f wintergerst f 5,75 d f 6,25, haver f 4,50 a f 5,bruine booneu f 9, d f 11,—, witte f 10,a f 12,voer- erwten f 7,d f 7,50, kookerwten 3,d f 9,—wikken fd f paardeboonen f 7,50, d f 9,50, )er H.L.koolzaad f d f car wij zaad f d f per 50 K.G., uien f d f chalotten f d fper 50 K.G., kipeieren f 3,15 d f 3,50 per 100 stuks, grasboter f T d f hooiboter f 0,60 a f 0,65 per K.G. Zeetydlugen. Zierikzee. INGEKLAARD: 11 Mei. De barge „Ethel Edith", kapt. W. Jarrett, ledig, van Enge land naar Ierseke. ZIERIKZEE. Tyd van Hoogwater en van Laagwater. Mei. Maans- ouderdom. H.W. L.W. u. m. u. m. 14. 9 voorm. 8.51 2.11 nam. 9.20 2.54 15. 10 voorm. 10.12 3.24 nam. 10.36 4.11 16. 11 voorm. 11.25 4.35 nam. 11.46 5.12 17. 12 voorm. 5.36 nam. 0.28 5.59 18. Z. 13 voorm. 0.44 6.25 nam. 1.16 6.42 19. 14 voorm. 1.33 7. 9 nam. 2. 6 7.25 20. D. t 9Ö voorm. 2.22 7.51 I.OO v. nam. 2.53 8. 8 21. 16 voorm. 3.10 8.33 nam. 3.38 8.53 Tijd van H.W. te Dordrecht 3.15 uur later. 1 L.W. 5.30 8TOOMBOOTDIENST en tusschengelegen plaatsen. Van Vlissingen naar Rotterdam. Van Middelburg naar Rotterdam. Van Rotterdam naar Middelb. en Vlissingen. Donderd. 15 Vrydag 16 Zaterdag 17 Maandag 19 Dinsdag 20 Woensd. 21 Donderd. 22 's m. 6,20 6',20 6,20 I e',20 's m. 8,- 's m. 8, 8*,— - 8,- 8]- Iugezoudeu Stukkeu. Mijnheer de Jtedacteur.' Verzoeke beleefd .onderstaande op te willen nemen in uw blad, waarvoor bjj voorbaat afijn dank. Ondergeteekende, oud omtrent 83 jaar. en gedurende een 63-tal van jaren onder goede bejegening werkzaam geweest als arbeider aan het waterschap „De Vrije Polders" onder Tholen, gevoelde zich niet meer in staat, om als zoo danig nog langor op te treden, op grond, waar- Voor de vierde maal worden opgeroepen tot reclame rechthebbenden op diverse balken, platen en schrooten van ver schillende zwaarte en lengteongemerkt en op verschillende tyden aangespoeld. Noordwblle, 14 Mei 1913. De Strandvonder, HOOGENBOOM.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1