ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 7 Mei 1913. H.H. Adverteerders Onveiligheid vaarwaters. Naar de Openlucht-Meeting. NIEUWSTIJDINGEN. (Zierikzeesche C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschjjnt, is voor Zierikzee f 1,80, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 por 3 maanden. Voor het buitenland, verzending <5éns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9385. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteuri A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 80 ets., meerdere regels 10 ots. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure] BERICHT. Wegens het Pinksterfeest zal do Nieuwsbode op a.s. Maandagavond niet worden uitgegeven. worden beleefd verzocht ons hunne Advertentiën, bestemd voor het nnmmer van Vrijdagavond, zoo vroegtijdig moge lijk te doen toekomen. Groote of be werkelijke Advertentiën gelieve men Donderdag in te leveren. De Directeur, A. J. DE LOOZE Jr. Gasfabriek te Zierikzee. Gemiddelde lichtsterkte en warmte van het gas, gedurende de maand April. Yetphotometer 15,7 kaarsen. Giroud 121 ra/m. Calorimeter 5370 caloriën. DE DIRECTIE. De BURGEMEESTER van Zixbjkzbk brengt de navolgende berichten Victreffende schiet oefeningen ter kennis van zeevarenden, die daarb|j belang kannen hebben, t. \v. Schietoefeningen van het fort Harssem. Ree de ran Texel, 3de District. Volgons raedodeeling van den Minister van Oorlog zullen in de tn aan don Mei tot en met October a.s. schietoefeningon worden gehouden van hot fort Harssens. Ef zal'govuurcl worden niet kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt de reede van Texel tot op 4500 M. van het fort. Op den dag waarop gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien, die drie uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de ware richtingen, waarin gevuurd zal worden. Bovendien zal, op den avond vóór en op den dag dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord geplaatst worden bij het gebouw van den vischafslag aan de buitenharen, vermeldende in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl bij het torpedo-magazijn eu aan den ingang dor haven borden zullen worden ge plaatst, waarop ie aangegeven de beteekenis der gekleurde vlaggen, ala volgt: rood-witte vlag beteekent Noord, wit-zwarte vlag NO., zwarte vlag Oost. Aan de W.-grens moeten schepen, om zooveel mogelijk buiten clen onveiligen sector te blijven, niet boO. de lijn: haven Nieuwediep—Oudeschild komen, tot by de N.lykste mylton en, in het Malzwin varende, zoo Z.lyk mogelijk houden. Schietoefeningen van het fort IJmuiden. 3de District. Volgens inededoeling als voren zullen in do maanden Mei tot en met October a.s., schiet oefeningen worden gehouden van het lort IJmuiden. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector tot op 4500 M. van het fort en begrensd aan de O.zyde door eene ljjn van af het fort in de ware richting NNW. eu aan de Z.-zyde door het Noorderhoofd en eene lyn in de ware richting WZW. van het uiteinde daarvan. De O.lijko grens van dezon Hector zal op het fort aangegeven worden door oen stel palen met rooden driehoek ats topteeken. Op den dag waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zal op den avond vóór en op den dag dat gevuurd wordt, een waarschuwings berd aan don ingang dor Visschershaven worden geplaatst. Ter voorkoming van gevaar en om upoedig de vrjje vaart te kunnen herstellen, wordt ieder dringend uitgenoodigd, het onveilige zeegedeelte te vermyden. Uitvarende schepen moeten daartoe van af den kop der pieren 2 zm. WZW. koersen, of desgcwenscht Z.lyker aanhouden, en eerst daarna om de Noord gaan: binnenkomende schepen, moeten in omgekeerden zin handelen. Schietoefeningen van het fort Pampus. Zuiderzee. 3de District. Volgens mededocling als voren zullen'in de maanden Mei tot en met October a.s. schiet oefeningen worden gehouden van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (0 c.M.), waarby onveilig wordt gemaakt een sector, begrensd door de ware fichtingen NW. door Noord tot ZOtZ. (191#), tot op 4500 M. van het fort- Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van het fort Pampus eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oetening halfstok en oen uur vó-'-r de oefening geheel voorgeheschen W°Bovendieii zullen tegelijkertijd en op dezelfde wjjze roodo vlaggen waaice van de batterjjen Diemerdam en Durgerdam, de Westbatterjj naby Muiden on den kerktoron te Muiderberg. Zierikzee, den 7 Mei 1913. Do Burgemeester voornoemd. D. VAN DER VLIET. Maandag, den tweeden Pinksterdag, moeten allen, die op Sckouwen-Duiveland het beginsel van staatspensionneering zijn toegedaan, optrekken naar Haamstede. De nabij wonenden te voet. De verafwonenden per fiets, met de boot, of in een rijtuig. Allen moeten er naar toe, zoowel mannen als vrouwen, zoowel de jongen van dagen, als de bejaarden van leeftijd. Om te getuigen voor ons schoon, edel beginsel van staatspensioen. Om te openbaren onzen wil, dat wij afkeerig zijn van Talma's dwangwet: die zelfs de armsten der armen nood zaakt van hun armoede premie te betalen die schoenlappers, schippers, nering doenden en alle kleine bazen, welke op hun ouden dag even bard behoefte aan steun hebben als de loontrekkende arbeiders, aan de diakonie of aan het armbestuur harteloos prijs geeft; die de kleine werkgevers dwingt voor hun werklieden een hooge premie te betalen, maar hun zelve op hoogen leeftijd de noodige voorziening in hun dringende behoeften onthoudt; die de weduwen der arbeiders in weer wil /lof »v ^\i - - 1 gepiekerd hebben om de geëischte week- premie te kunnen betalen, wreed uitsluit; die een leger van goed bezoldigde ambtenaren schept, dat grootendeels zal leven van de zuurverdiende premies, die de arbeiders betalen moeten. Toonen moeten wij door onze aan wezigheid in grooten getale, dat wij een wet verfooien, die met het waarachtig volksbelang in volslagen tweestrijd is. In God's vrye natuur, op het open veld, moeten wij onzen gemeenschap- pelijken wil aan hen openbaren, die in don Haag regeeren en ons dc wetten opleggen. En zoo, wat niet te hopen is, het weer ons niet gunstig mocht zijn, dan zullen wij voor ons met eiken godsdienst strookend beginsel manifesteeren in de 8choono Protestantsche kerk van Haam stede, die voor dit doel welwillend is afgestaan. Op dan, mannen en vrouwen, naar de meeting te Haamstede. De Balkan-oorlog. Constantlnopel, 3 Mei. De minister van Buitenlandsche Zaken stelde aan den oudste der gezanten het antwoord der Porte ter hand, waarin zy ver klaart, de uitnoodiging der mogend heden, om onmiddellijk de vyandelyk- heden te staken en gevolmachtigden voor de vredesonderhandelingen te benoemen, te aanvaarden. De Otto- maansche regeering heeft haar vertegen woordigers reeds benoemd en kiest, wat haar betreft, weder Londen als plaats van bijeenkomst. 4 Mei. Er is bevel gegeven, om de vijandelijkheden te staken het geen feitelyk reeds geschied js tot dat de vrede zal zyn gesloten. Constantlnopel, o Mei. In officieele kringen wordt verklaard, dat, indien zich in den loop der vredes-onderhandelingen te Londen ernstige raeeningsverschillen zouden voordoen, deze aan het oordeel van eene mogendheid zouden onder worpen of door het Haagsch Hof van Arbritage beslecht worden, zoodat dus een hervatting van de vijandelykheden onmogelijk is. Cettlnjo, 8 Mei. Er heeft gisteren een bloedig gevecht van eenige uren plaats gehad tusschen de troepen van Dsjavid. Pasja en Essad Pasja. Dsjavid Pasja werd totaal verslagen en zyn troepen zijn naar verschillende kanten gevlucht. De Serviërs openden Essad Pasja den weg naar Durazzo en een deel van zyn troepefe is zegevierend die stad binnengetrokken. Volgens berichten van verschillende zyden is Essad Pasja in Midden-Albanië meester van den toestand. Skoetari, 3 Mei. De Skoetari-quaestie nadert haar vreedzame oplossing. De Koning heeft hedenmiddag met .alle generaals krijgsraad belegd. De meerder heid sprak zich uit voor toegeven. Men verwacht, dat Montenegro nu zal toe geven en zich aan den wil der mogend heden zal onderwerpen. Parijs, 4 Mei. Uit St.-Petersburg wordt aan de Eclair geseindIn een brief aan den Tsaar verklaart de Koning van Montenegro zich bereid Skoetari te ontruimen tegen economische en territo riale schadeloosstelling. Rusland zou dit standpunt in beginsel willen steunen. Londen, 5 Mei. Het Montenegrynsche gouvernement deed de Engelsche regee ring officieel weten, dat het, daar zyn waardigheid zich verzet te zwichten voor een afzonderlijke manifestatie, het lot van Skoetari weer in de handen der mogendheden stelt. London, 0 Mei. Het Reuter-agentschap verneemt, dat de gezanten gisteravond het ontwerp der vredesvoorwaarden aan hunne regeeringen seindenwelke te Londen zyn vastgesteld als gevolg van de tusschen de gezanten gevoerde be- au ut, aai ae goeuKeuring der betreffende regeeringen Donderdag zal binnenkomen. AMERIKA. Zaterdagmiddag is te New-York een optocht gehouden, waaraan werd deel genomen door 80.000 in het wit gekleede kiesrecht vrouwen en 1500 in 't zwart gekleede heeren. Geen enkele onge regeldheid is by deze kiesrechtbetooging voorgevallen. GRIEKENLAND. Atliono, 0 Mei. Schinas, de moordenaar van den Koning van Griekenland, heeft heden door zelfmoord een eind aan zyn leven gemaakt. ENGELAND. Gravin Cottenham, dochter van markies d'Abergavenny, is dood in het bosch by Elvenden Priory, Goring-on-Tharaes, op het landgoed van graaf Cottenham, ge vonden. De graaf zelf vond haar met een schotwond in de linkerborst tegen een boom liggen. Eenige passen verder lag haar jachtgeweer. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat zij het slacht offer van een jachtongeluk is geworden. Voordat het ongeluk ontdekt werd, had de graaf juist zyn drie zoons, wier vacantie geëindigd was, naar hun school te Reigate gebracht. Toen hij hiervan terugkwam en zyn vrouw niet aantiof, liep hy het bosch in, waar hy haar in bovenbeschreven toestand aantrof. Gravin Cottenham, die 46 jaar oud was, was een hartstochtelijke jaagster. Zy gold vroeger voor een verblinde schoonheid. Graaf Cottenham, waarmede zy tien jaar gehuwd was, was haar tweede man. Van haar eersten man, genaamd John Blundell Leigh, was zy gescheiden. Haar dood wekt in de hooge Engelsche kringen groot opzien. Londen, 3 Mei. Hedenmorgen vroeg hebben de kiesrechtvrouwen den nieuwen vleugel van de openbare school te Aberdeen in brand gestoken. De schade wordt op vijfhonderd pond geschat. Propaganda-geschriften waren rondom het gebouw gestrooid. 6 Mei. Hedennacht om halfdrie zag een politie-agent dat een vrouw een blikken bus met een brandende lont en een etiket met het opschrift „Votes for women" voor den hoofdingang van een groot hotel neerlegde. De vrouw is ge vangen genomen en voor den politie rechter verschenen. Haar zaak is verdaagd en zy is gevangen gehouden. DUITSCHLAND. Berlijn, 5 Mei. Toen de groothertog van Baden, Friedrioh II, gisterenmiddag, van Karlsruhe komend, om kwart voor drieën op het hoofdstation te Mann heim aankwam en daar met zijn gemalin in een rijtuig had plaats genomen, om naar de Mannheimer wedrennen te ryden, sprong plotseling een man op de treeplank met een geopend mes in de hand. Hy trachtte den groothertog het wapen in de borst te stooten, doch Friedrich II gaf hem met zyn sabel knop zulk eeri hevigen slag op het hoofd, dat hy achterover op den grond tuimelde. De dader, Anton Jung ge naamd, die, naar men beweert, niet wel by het hoofd is, werd onmiddellijk door de politie gevangen genomen, die groote moeite had hem te verdedigen tegen het woedende publiek, dat in dichte ryen by de aankomst van den groot hertog langs den weg geschaard stond, en alles in het werk stelde om den misdadiger in handen te krijgen en te lynchen, wat evenwel niet gelukte. De groothertog bleef zeer kalm; hij liet zich, in weerwil van het voorgevallene, toch naar de plaats brengen waar de wedrennen gehouden werden; hy bleef den geheelen dag te Mannheim, waar hy 's avonds een voorstelling van Carmen bijwoonde. Later verklaarde hij nog, zelf niet gezien te hebben, dat de dader een mes in de hand droeg. De groothertog hoopte, dat van het gebeurde geen groote ophef gemaakt zou worden, daar de geheele zaak feitelijk niets te beteekeneri had. Op het politiebureau ondervraagd, gaf Anton Jung uiterst verwarde ant woorden. Hy beweerde o. a., dat hy in opdracht handelde van een bende anarchisten, wier namen hy niet noemen wilde. Hy is behanger van beroep en M r&vL,-.N&ar0hii. vejzekert, heeft willen vermoorden, doch was hij -Y-l dan, hem een smeekschrift te over- ïandigen, waarin hy hem om hulp vroeg. Helgoland, 5 Mei. By het lichten van het voorste gedeelte der bij Helgoland gezonken torpedoboot „S. 178" is het groote lichterschip „Ober Elbe" van den „Nordischer Bergungverein" gisteren middag door den Noord-Oost-storm omgeslagen. De kapitein, de stuurman en vyf matrozen verdronken; elf man werden gered. Holioinark, 6 Mei. H. M. de Koningin heeft den directeur van het sanatorium, waar de Prins genezing voor zyn neuralgieën vond, prof. Friedliinder, begiftigd met de huisorde van Oranje. De gezondheidstoestand van den prins is thans uitstekend. De neuralgieën zijn volkomen geweken. De prins maakt groote wandelingen. BELGIË. Te Brussel is dezer dagen een bekend griffier van de Rechtbank aangehouden, die voor meer dan 30.000 frs. heeft ver duisterd. De schuldige was een liefhebber van paardenrennen, d. w. z. van het wedden, eu verloor daarbij zooveel, dat hij tot oneerlijke praktij keu overging. De minister-president heeft in de Kamer medegedeeld, dat de commissie ter bestudeering van het kiesrecht- vraagstuk in den loop van Mei zal worden samengesteld. NEDERLAND. VGravenliage, 6 Mei. De Koningin arriveert morgenochtend streng incognito te Arnhem, om per auto naar het Loo door te reizen, en is voornemens den 7 dezer in Den Haag den feestavond by te wonen, die gegeven wordt ter huldiging van de uit den Balkan terug gekeerde ambulances. Rotterdam, 5 Mei. Zondagavond ver voegde zich by mej. E Seeuwen, Hooidnft ,55, de man van wien zy gescheiden leefde. Hy maakte drukte en wierp, toen hem niet werd opengedaan, dreigbrieven door de brievenbus. Ten laatste schoot hy door de brievenbus een revolver af, waarvan de kogel door de tochtdeur ging en in den muur werd teruggevonden. Hy nam toen de vlucht, doch werd later in zyn woning gearresteerd. Hy verklaarde niet de bedoeling gehad te hebben, zyn vrouw te dooden. Op de scheepswerf der firma Rijkee en Co., te Charlois, is de bankwerker P. Breukhoven, tengevolge van het uitschieten van een blok ijzer, dat op de schaafbank lag, bekneld geraakt tusschen dat blok en den muur, waardoor hy een aantal ribben brak en zyn longen ernstig werden gekwetst. Nadat dr. W. van Rossen een voorloopig verband had gelegd, is de getroffene per rijwiel-brancard der vereeniging „Eerste Hulp" naar het Ziekenhuis gebracht. Zaterdagavond zyn verschillende werkwillige sleepers door kwaadwilligen mishandeld gewordenook een gewezen sleepersbaas en diens vrouw. Ook werden by patroons en bazen ruiten ingeworpen. Heden is by verschillende patroons door werkwilligen de arbeid hervat. De politie heeft hare maatregelen uitgebreid. Het verlof der politie-agenten is inge trokken en deze zyn met revolvers gewapend. Tilburg, 5 Mei. In het R.-K. gasthuis te Nieuwkuyk (N.-Br.) kregen, naar de N. R. Crt. meldt, Vrydag twee oude mannen ruzie. De één, B. uit Tilburg, nam een stok en sloeg den ander, De H. uit Nieuwkuyk, zóó hard op het hoofd, dat deze bewusteloos neerviel. Hy kwam weer by, maar Zaterdagmorgen vond men hem dood op bed liggen. Zaterdag middag is B. in hechtenis genomen. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 6 Mei. Het concert, gisteren avond door de zangvereeniging „Musica" in de Concertzaal gegeven, mocht zich niet verheugen in een talryk bezoek, en zooals menigmaal, de afwezigen hadden wederom ongelijk. Reeds de aanblik van het koor, zooals het thans als een indrukwekkende schaar dames Rfp.rmfe tot groóte vreugde, wam; aai „Musica", na deze groei ook een tijdperk van bloei tegemoet zal gaan, daaraan behoeft niet te worden getwijfeld. De solisten hebben aanzienlijk bij gedragen tot het slagen van dezen avond. Mejuffrouw Elisabeth van der Leeuw zong eene aria uit Samson et Delila, van Saint-Saens, en verder liederen van Wagner, Loewe, Hulle- broeck, Schubert en Brahras. Hoewel de zangeres met een lichte heeschheid bleek te kampen, vermocht zij toch de aanwezigen onder den indruk te brengen van haar sympathiek geluid. Vooral in de liederen van Hullebroeck en Brahms paarde zij een liefelijke voordracht aan groote kunstna het laatste vielen haar een schat van bloemen ten deel en zong zy als toegiftje „Het Venster- liedeke" van Nicolai, De violiste, mejuffrouw C. G. Bouman, bracht ten gehoore een aantal stukken van Handel, Mozart, Haydn, Smetsna en Wieniawski, en deed zich terstond kennen als iemand, die haar instrument volkomen meester is. Het klassieke Adagio van Mozart werd inderdaad op klassieke wijze gespeeld, maar ook het bevallige Menuet van Haydn en de zwaar te behandelen Mazurka van Wieniawski vielen geheel binnen het kunnen der violiste. De levendige bijval van het publiek werd beloond met een tocgiftje „la Cygne" van Saint-Saens. Mejuffrouw G. M. A. Nachtweh en on de heer A. van den Houten hadden de soli uit „Schön Ellen" voor hun rekening genomen. Eerstgenoemde, één der trouwe Rotterdamsche hulptroepen, kweet zich op inderdaad buitengewone wyze van haar taak; haar zang was een der schoone momenten van den avond. Wy koesteren den wensch een andermaal wat meer van dat schoons te hooren te mogen krygen. De heer Van den Houten, wiens schoone prestaties hier ter stede nog versch in het geheugen liggen, stond haar waardig ter zyde en zong zyne party met warmte en uitdrukking. De koornummers waren „Zigeuner- leben" van Schumann; „Ruim Baan", van Cath. van Rennes„Beim Sonnen- untergang", van Gade, en „Schön Ellen", van Bruch. Hoewel af en toe de gelijk heid en maatvastheid te wenschen overliet, werd het geheel vlot en klankrijk gezongenhet hoogtepunt werd bereikt in het slot van „Schön Ellen", dat van een waarlyk impo- neerende werking was. De koorbegeleiding was ditmaal in

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1