ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Vrijdag 2 Mei 1913. Vlechtwerk Eerste Blad. HAAIJER - Tholeu, Dit nummer bestaat uit drie bladen. RECLAME S. Vrijstelling van geestelijken. MIL I T IE. Vrijstelling van kostwinners. Jacht- en Vischwater. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (Z ierikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat lederen MAANDAG, WOKNSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,00 per 3 maanden. Voor het buitenlandverzending ééns per week f 10 por jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG, No. 9383. Directeurs A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur a A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE IV. Van 1—3 regels 30 et?., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrydagsmiddags uiterlyk 2 ure. 15- regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. aan 't stuk gegalvaniseerd, in alle maten en prjjzen. Punt- en Aflielnlngsdraad, Asphaltpapler en Draadpalen. H.H. Timmerlieden en Smeden vraagt prijst! MILITIE. De BURGEMEESTER der gemeente Zierikzee maakt bekend, dat omtrent den bieronder ge noemden ingcschrevone voor do militie, lichting 1914, dezer gemeente, op zijn aanvrage om vrij stelling van den dienst als geestelijke, door Gedeputeerde Staten dezer provincie de achter zjjn naam vermelde uitspraak is gedaan Naam van den ingeschrevene. Uitspraak. Plaum, Arnoldus Petrus Maria. Voor een jaar vrijge steld als student in de godgeleerdheid. Van deze uitspraak kan gedurende tien dagen, te rekenen van den datum dezer bekendmaking, bij de Koningin in beroep worden gekomen lo. door den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door zjjn vader, moeder, voogd of curator; 2o. door elk der overige voor de gemeente ingeschrevenen of door zyn vader, moeder, voogd of curator 3o. door den Commissaris der Koningin in de provincie. Do personen, onder lo. on 2o. bedoeld, moeten het verzoekschrift, waarbij in beroep wordt gekomen, behoorlijk met redenen omkleeden en ter secretarie dezer gemeente inleveren. Verzoekschriften, niet ingericht of niet inge leverd op de hierboven aangeduide wjjze, kunnen geen gevolg hebben. Zierikzee, den 30 April 1913. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. De BURGEMEESTER der gemeente Zierikzee maakt bekend, dat omtrent de hieronder ge noemde ingeschrevenen voordo militie, lichtingen 1913 en 1914, dezer gemeente, op hun aanvrage om vrijstelling van den dienst wegens kost- wlunersehap door Gedeputeerde Staten dezer provincie do achter ieders naam vermelde uit spraak is gedaan. Namen der Ingeschrevenen. Jobse, Jacob Jan (lich ting 1913) Peute, Adriaau Trjjselaar, Cornelis van Beveren, Pieter Duson, Pieter de Vries, Jan a -a. aj A a.- u Uitspraak. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zji, die voor het seizoen van 1913—1914 eeue jacht- of vlschacte verlangen, zich daartoe ter Gemeente- Secretarie behooren aan te melden. Hij noodigt de belanghebbenden uit de aan vragen van vischacten vtfrtr <len 25 Mel, en die van jachtacten vóór den 1 Juli tun. in te dienen, onder opmerking, dat de inzending, op straffe van het uitblijven eener beschikking, door zijne tusschenkomst behoort te geschieden. Zierikzee, den 28 April 1913. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Voor een jaar vrijge steld wegens kost winnerschap. Idem. Idem. Idem. Idem. Vrijstelling wegens kostwinnerschap geweigerd. AMERIKA. Niemand zal er vreemd van opkyken, wanneer men hoort dat in Amerika, het land der onbegrensde mogelijkheden, een nieuw record is geslagen. Daar woont, zooals uit de laatste bevolkings statistiek is gebleken in den staat Arkansas, te Walnut, een 93-jarige grysaard, Elisor, genaamd, die vader is van niet minder dan vyftig kinderen. Driemaal is hij gehuwd geweest en behalve 50 kinderen heeft hij nog 125 kleinkinderen, is hjj overgrootvader van zes en bet-overgrootvader van 27 kinderen. Zjjn jongste kind is 11, zjjn oudste 65 jaar oud. Van deze uitsprakon kan gedurende tien dogen, te rekenen van den datum dezer bekend making. bij de Koningin in beroep worden ge komen 1°. door den ingeschrevene, wion de uitspraak geldt, of door zjjn vader, moeder, voogd of curator *2°. door elk der overige voor de gemeente in geschrevenen of door zijn vader, moeder, voogd of curator 3°. door den Commissaris der Koningin in de provincie. De personen, onder 1°. en 2°. bedoeld, moeten het verzoekschrift, waarby in beroep wordt «e komen, behoorlijk met redenen omkleeden on ter Secretarie dezer gemeente inleveren. Verzoekschriften, niet ingericht of niet in geleverd op de bierbovon aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hobben. Zierikzee,den 30 April 1913. De Burgemeester voornoemd, D. VAN DER VLIET. Zierikzee, 2 Mei. Woensdagavond ver gaderde in de bovenzaal der sociëteit van den heer Verwer, de „Vereeniging tot bevordering van vreemdelingenverkeer in Zierikzee en in de eilanden Schouwen en Duiveland". De voorzitter, de beer Gelderman, opende de 17de algemeene vergadering met een kort woord, waarin bij, betreurend de schrale opkomst, deze toeschreef niet aan gemis aan belangstelling, maar aan de slechte weersgesteldheid. Door den secretaris, den heer Heim- bach, werden de notulen voorgelezen, die onveranderd werden goedgekeurd. In verband met de notulen deelde de voorzitter mede: a. dat door het gemeentebestuur de toezegging is gedaan eenige rustieke banken te plaatsen op den weg naar Schuddebeurs b. dat alsnog pogingen zullen aan gewend worden tot verlaging der tarieven van de spoorboot; c. dat „Floralia" bedankte voor de aangebodene subsidie van f 10, omdat het gemeentebestuur het onderhoud der plantsoenen thans in eigen beheer heeft. Hierop werd door den secretaris bet jaarverslag uitgebracht, waaraan wij het volgende ontleenen: Tot meerdere reclame werden door het bestuur aan alle Schilders vereenigingen gratis gidsen gezondon. Burgein. en Wetb. van Zierikzee be schikten welwillend op ons verzoek om vergunning tot bet aanleggen van een rozenperk in het plantsoen aan het Havenplein. Als gevolg biervan is nu met medewerking van den lieer Leeuwe. den bekenden rozenkweeker alhier, die voor zijn rekening de rozenstruiken leverde een veelbelovend perk aangelegd. Aan de A. N. W. B. werd verzocht in Duiveland meerdere wegwijzers te plaatsen. Het plan tot het oprichten van een bad-hótel te Renesse, moest wegens het niet tot stand komen van de tram verbinding voorloopig opgeschort worden Aan de Z. V. V. werd op haar aan vraag om subsidie geantwoord, dat geen subsidie verleend kon worden, maar dat het bestuur de Z. V. V. gaarne bij wed strijden wil steunen door bet verstrekken van raedailjes. Het ledental der vereeniging daalde van 228 in 1912 tot op 195 op heden, Deze achteruitgang is bijna geheel tc wijten én aan overlijden én aan vertrek naar elders. Op den 18 Mei zal een serie voetbal wedstrijden tus8chen vier verschillende vereenigingen gehouden worden. Tijdens de wedstrijden zal een muziekgezelschap opwekkende stukken spelen. Op bet terrein zullen tegen betaling vau een kleinen prijs stoelen beschikbaar zyu. Ook zal in dit jaar een tentoonstelling van Indische kunst alhier gehouden worden. Een levendig applaus viel den secretaris voor zijn zaakrijk jaarverslag te beurt. Ook de voorzitter bracht hem hulde. De penningmeester, de heer C. de Looze, deed rekening en verantwoording van het door hem gehouden beheer. Een commissie, bestaande u?t de heeren dr. Spruyt en W. C. de Crane, onderzocht de rekening, en bevond haar accoord. Zij werd goedgekeurd in ontvangst tot een bedrag vau f 361,19 en in uitgaaf tot een som van f 288,58, sluitend alzoo met een batig saldo van f 72,61. Aan de beurt van aftreden waren de bestuursleden, de heeren C. de Looze eu J. van de Ven. Zij werden, terwijl mede aanbevolen waren de heeren C. M. Bal en J. Bouweus, herkozen. Meende bet bestuur, dat het buiten de lijn der vereeniging lag mede te doen aan het Plan 1913, het was van oordeel, dat het op haar weg lag om bij gelegenheid van de laiidbouw-tentoon- slelling alhier teekenen vain leven te geven. Maar het bestuur van landbouw bad zich reeds in verbinding gesteld met „Nut on Genoegen". Een aanbod aan „Nut en Genoegen", om mede in de kosten te dragen, werd door deze vereeniging van de hand gewezen. Op verzoek van den heer Klok zal de vereeniging bij den te houden nationalen schietwedstrijd, haar belangstellingtoonen. Besloten wordt op voorstel van den keer De Muralt, dat het bestuur het initiatief neemt tot een adres-beweging der burgerij aan Gedep. Staten om een beteren stoombootdienst van Middelburg op Zierikzee in het leven te roepen, daar de booten, die voor deze haven ongeschikt zijn, vaak in de haven uren lang blijven liggen, tot groot ongerief van de reizigers. Gewezen werd op de duisternis by de Nobelpoort, wanneer de kalender volle maan aanwyst en dientengevolge de lantarens niet branden, maar de maan achter dichte wolken verscholen, haar licht niet kan uitstralen. Zij, die in den winter 's morgens vroeg met de tram vertrekken willen, moeten wegens de duisternis tastend en zoekend den weg vinden. Een voorstel om tegemoet te komen in de kosten van f -100, voor het maken van een kuil of observatiepost ten behoeve van den nationalen schietwedstrijd, vond geen instemming. Dr. Spruyt deelde mede, toen door één der leden de waterleiding ter sprake gebracht werd, dat de boringen bij Haamstede afgeloopeu zijn. Hij hoopt, dat de vereeniging zal medewerken de totstandkoming der waterleiding te helpen bevorderen. Den voorzitter werd voor zijn activiteit ten behoeve van de vereeniging onder applaus der vergadering hulde gebracht. Hierop sluit de voorzitter de ver gadering. De provincie Zeeland telde op 1 Jan. 1913 117.566 mannen en 118.593 vrouwen, te zamen 236.149 inwoners Middelburg 8862 mannen en 10.063 vrouwen, te (zamen 18.925Vlissingen 10.721 mannen en 11.086 vrouwen, te zamen 21.876; Neuzen 4516 mannen en 4723 vrouwen, te zamen 9232. Morgen(Zaterdag)avond zal het Kamerlid De Jong voor de vierde en laatste maal zyn lezing over en tegen de Tariefwet houden op ons eiland, en wel te Bruinisse. Ook dezen keer zal zeker de Conferentiekamer schier te klein blyken te zyn, om alle belangstellenden te bergen. De toegang en het debat zyn vry. Onnoodig is het te wyzen op het groote gevaar, vooral voor een visschersplaats als Bruinisse, van een wet als de genoemde. Men kenne dus zyn plicht en zorge ter vergadering te zijn. Donderdagnamiddag had de jaar- lyksche bevordering van leerlingen der Ambachtsschool alhier plaats. De voorzitter der Vereeniging, de heer J. A. de Bruyne, leidde de bevor dering in met een toespraak, waarin hy den burgemeester, de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwys, de ouders der leerlingen en de belang stellende leden, welkom heette. Hy wees op hetgeen de leeraren gedaan hebben om de leerlingen zoover te brengen, drukte zyn spijt uit, dat de heer Jansraa, de leeraar in het smeden, wegens zyn a.s. vertrek naar Leeuwarden, aan de inrichting zal ont vallen. die met grooten yver de leer lingen in zyn vak onderwezen heeft. Hy sprak vervolgens de leerlingen toe, die na 3 of 4 jaar hier de cursus gevolgd te hebben, thans de Ambachts school zullen verlaten, voorzien van een diploma, op het bezit waarvan tegen woordig bij vele betrekkingen gelet wordt. Wyzend op de vlucht, die de industrie hier te lande genomen heeft, zette spreker uiteen het nauw verband tusschen het ambacht en de nyverheid. Hij spoorde hen aan, om, als zij de Ambachtsschool verlaten hebben, voort te gaan met hun studie, in het belang van hen zelve. (Applaus). Hierop werden uitgereikt Het diploma Timmeren aanK. J. van Gastel, J. J. Heuseveldt, J. J. Kosten, L. Geluk, J. G. Tuinder, H. J. Brandt en N. M. Steur. Het diploma Smeden aan C. Siere- veld, L. C. Ribbens, A. J. Pomes, C. de Graaf, J. L. v. d. Zande en J. van Leeuwen. Het diploma- Schilderen aanN. Reinhoud en K. Telle. Aan de leerlingen A. v. Westenbrugge, F. C. Jacobi en J. H. Kok kan het diploma worden uitgereikt, zoodra zij tot de 4e klasse der Avondschool voor Vakonderwijs zijn toegelaten. Bevorderd werden naar de 4de klasse De schilders: C. Boogerd, C. A. Overbeeke, J. W. Gudde en A. Peute. Bevorderd werden naar de 3de klasse De timmerliedenC. P. Kuyper, L. Verbost, M. J. Padmos Nzn.. A. P. Plaum en L. Jonker. De smedenP. Pluyt, J. Mensch, J. Lerason, H. Dekker en M. K. Steur, en de schildersJ. P. Paret, L. J. Leeuwe en J. Verloo. Bevorderd werden naar de 2de klasse De [timmerliedenP. B. Davidse, S. van de Velde, G. Wandel, M. Pad mos Dzn., J. Berrevoets, W. F. Gilden, P. J. Eijke en P. Versteeg. De smedenJ. M. VertonD. M. Matthysse, C. de Kuyper, J. E. Krakeel, R. P. Hogerheyde, J. Berwald, A. M. Schoo, W. J. Hack, C. Goettsch, en *N. J. Geleijnse. De schilders: A. M. C. Deurloo, A. Deurloo, D. J. Telle, en C. A. Lokker. Een der leerlingen, die het diploma verwierven, Van de Zande geheeten, dankte namens hen allen de leeraren voor het genoten onderwys. De directeur der Ambachtsschool, de heer Pomes, sprak hierop de leerlingen op eene treffende wyze toe, en be ral de Ambachtsschool, die op het particulier initiatief gefundeerd is, in aller belang stelling aan. Hiermede wa9 de plechtigheid afge- loopen. Bruinisse, Men bericht ons, dat van wege het „Leger des Heils" der ge combineerde afdeelingen Goes en Zierik zee, op Maandag 12 Mei e.k., (2en Pinksterdag) groote Openlucht-meetings zullen gehouden worden op de weide bij 't café v. d. Est te Bruinisse. Een feestboot met een groot aantal heilsoldaten uit Goes zal pl.ra. half 10 uur sraorgens in de tramhaven arriveeren, vanwaar men in optocht naar het terrein zal marcheeren, waar de eerste samen komst om halfelf een aanvang zal nemen. 's Middags zal een muziek en Zang feest plaats hebben, waaronder mannen- kwartet, vrouwenkoor een 7 tal nummers (marschen, selectie's) van het muziekkorps In den namiddag zal men een sluitings demonstratie houden, waar veie sprekers en spreeksters het woord zullen voeren en muziek en zang een leeuwen aandeel zullen hebben. Als men met mooi weder begunstigd wordt, dan belooft het een heele betooging te worden. St.-Anualand, 2 Mei. Dinsdagavond trad in „De Gouden Leeuw" op, mej Staas, propagandiste van den Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht. De vergadering, welke bezocht werd door een zestigtal personen, waaronder echter maar 8 dames waren, werd geopend door een bestuurs lid van de afdeeling „Tholen". Op zeer duidelyke wyze bracht de begaafde spreekster het aandachtig luisterende publiek op de hoogte van hetgeen de Bond beoogt, en van hetgeen de Bond doet in het belang van de toekomst der vrouw, waartoe bijvoorbeeld behoort het oprichten van kookcursussen, waar de meisjes kunnen leeren, om een maal van slechts weinige centen op een smakelyke wijze te bereiden. In Engeland, zoo ging de spreekster voort, vindt men een groep van kies rechtvrouwen, die zich niet ontzien allerlei daden van geweld te plegen, en daardoor aan de zaak groot nadeel toebrengen. In art. 5 van de statuten van den Ned. Bond staat echter uit drukkelijk, dat de leden zich hebben te onthouden van wanordelijkheden. Vervolgens wees de spreekster, voor eerst op den grooten omvang, dien de zaak reeds gekregen heeft. Tot den Wereldbond toch behooren reeds 23 landen, en vervolgens op de goede resultaten, die waargenomen worden in de landen, waar de vrouw het kiesrecht reeds verworven heeft. Bij het maken van nieuwe wetten in ons land wordt niet, of althans niet genoeg gelet op de belangen van de vrouw. In verband hiermede noemde zy de Invaliditeitswet en de Auteurswet. Van de gelegenheid om met de spreekster in debat te komen, werd gebruik gemaakt door den heer H. W. Odinks. Hoewel niet conservatief aan gelegd, was hy toch een tegenstander van het kiesrecht voor de vrouwen. De getrouwde vrouw zal in den regel stemmen zooals haar echtgenoot, zoodat deze een dubbele stem krygt, en waar geval zich anders voordoet, daar zal t verschil van opinie tusschen man en vrouw aanleiding geven tot getwist. De ongetrouwde kan ook 't stembiljet wel missen, 't zou voor haar gevaarlijk kunnen worden. Alleen zou hy er toe kunnen komen, 't kiesrecht toe te staan aan weduwen, aan 't hoofd eener zaak staande. Willen de vrouwen gelyke rechten hebben als de mannen, dan dienen de plichten ook gelyk te staan, aan de verdediging van het land zouden ze dus ook deel dienen te nemen. Nu gelooft debater wel, dat ze daarvoor te vinden zouden zyn, indien ze de mooie baantjes konden krygen, b.v. die van officier, en bij de politie die van inspecteur. Mej. Staas, debater beantwoordende, merkte op, dat zy het gevaar vau tweo- dracht niet zoo groot vond. Hoe vaak gebeurt het niet, dat in 't godsdienstige man en vrouw versch ilende gevoelens deelen, terwyl 't huwelijk toch gelukkig is. En wat de bewering betreft, die zoo vaak gehoord wordt, dat de vrouw thuis behoort te zyn, merkte ze nog op, dat dit met den man evenzoo is, ook hy behoort thuis te zyn. Voor soldaat kiest de staat alleen personen, die er physiek voor geschikt zijn, wie de maat niet heeft, wie een of ander, al is 't nog zoo'n klein gebrek heeft, wordt afgekeurd. Maar daarom denkt men er niet aan ze van het kies recht uit te sluiten. Vreemd noemde ze 't verder, dat wie in werkelijken dienst is beneden zekeren rang, niet mee mag steramen. Dat de vrouwen in oorlogstyd belangrijke diensten kunnen bewyzen als verpleegsters, is in den jongsten oorlog weer gebleken. Als politie-assistente moeten haar diensten in vele gevallen ook van groot belang zyn. Toen de heer Odink haar de vraag deed: „Zoudt u soldaat willen zyn?" deed ze de wedervraag„Zoudt u baker willen zijn?", wat aanleiding gaf tot groote vroolykheid. De spreekster voegde er aan toe, dat wanneer de vrouwen eenmaal meer invloed kunnen uitoefenen, ze al haar krachten zullen inspannen om aan dat heillooze bloedvergieten een einde te maken. Met veel nadruk vroeg ze aan 't eind „Waarom de man wel, de vrouw niet?" Als gevolg van 't gesprokene, werd nu medegedeeld, dat er een sub-afdeeling „St.-Annaland" was opgericht met 10 leden en 5 voorstanders. Nadat mej. Si aas nog een klein gedicht had voorgedragen, werd de vergadering, welke een zeer ordelyk verloop had, door de leidster gesloten, die nog de hoop uitsprak, dat een volgende maal meer dames tegenwoordig mochten zyn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1