ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 21 April 1913. Eerste Blad. Dit nummer bestaat uit twee bladen. NIEUWST IJ DINGEN. Uit Stad en Provincie. (Zierikzeesche Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dut iederon MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzec f 1,80, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending dóns por week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9378. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRÜNKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 18 regels 80 ets., meerdere rogels 10 ots. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrjjdagimiddags uiterijjk 2 ure' NEDERLAND. Rotterdam, ld April. Het aantal inbraken in do omgeving van Wester singel MathenesserlaanHeemraads singel enz., nam de laatste weken onrustbarende afmetingen aan. Voor namelijk was het op huizen gemunt, die aan de achterzyde gemakkelijk te bereiken zyn langs brandgangen of tuinen. Daar de dieven zich in hoofdzaak bepaalden tot het meenemen van contant geld en verder zich te goed deden aan ververschingen. wyn, vloesch en sigaren, terwyl het tafelzilver onaangeroerd werd gelaten, rees het vermoeden, dat men niet met de gewone soort inbrekers te doen had, doch met landloopers of opgeachoten jongens, die op avontuur uit waren. De laatste nachten waren bizondere voorzorgsmaatregelen getroffen om den heeren den voet dwars te zetten, en zoo was de politie der 4e afd., versterkt met een aantal agenten in burgerkleeding, die des nachts buitengewoon scherp toezicht hielden. Daarbjj kwam, dat in den naoht van Woensdag op Donderdag wakers van den Gecontr. Particulieren Nachtveilig- heidsdienst, die surveilleerden in de omgeving van de Westerstraat en het Westplein, hadden opgemerkt, dat zich een paar verdachte lieden in de richting van de Parklaan hadden begeven. Een controleur en enkele wykbewakers stelden daarop gezamenlijk een onderzoek in in den tuin van mr. W. A. Mees, aan de Parklaan no. 9, die uitstedig is en in welken tuin zy de heeren dachten te vinden. De groote tuin achter het huis van den heer Mees grenst aan den tuin van den heer C. H. van Dam, wonende Koningin Emraaplein en aan de tuinen van de heeren 14. P. Hoyer en J. van Hoboken Azn. en dr. E. van Ryckevorstel, wonende Parklaan. In dat complex tuinen nu hebben de verdachte personen zich weten schuil te houden, althans zy moeten daar geweest zyn, maar zyn niet gevonden, en hebben vermoedelijk later onopgemerkt weten te ontkomen, 's Morgens werd daarop het onderzoek door de politie der 4e afd. voortgezet en werden voetafdrukken in verschillende tuinen gevonden. Ook werd een portefeuille met papieren gevonden ten name van Duitschers. Terwyl de draad hierdoor aan de politie in handen gegeven, door de politie werd gevolgd, kwam er bericht, dat twee Duitschers, die liepen te lanterfanten in het plantsoen aan het Heeraraads- plein, een agent van politie hadden aangesproken om onderkomen. Deze beide Duitschers werden als vreemde lingen zonder raiddel van bestaan gebracht naar het hoofdbureau Haagsche Veer en daar bleken ze te zyn de 25-jarige kantoorbediende F. Grube en 18-jarige slotenmaker C. Becker, beiden uit Hannovor. In verband met het vinden der portefeuille werd nu het onderzoek voortgezet en daarby bleek aan de politie van het bureau Witte de Withstraat, dat de beide Duitschers sedert 5 weken verblyf hielden in een logement aan de Feyenoordstraat. Hun bagage werd aan een nauw keurige inspectie onderworpen en onder deze werden toen gevonden eou koperen klompje, een zilveron ledikantje en een boekje met postzegels, afkomstig van den diefstal met braak ten huize van den heer Alex. Van Buren, assuradeur aan den Westersingel no. 00, alwaar met Paschen in den nacht van 23 op 24 Maart j.l. ingebroken werd en o. ra. 200 gld. ontvreemd werd. Voorts werden gevonden in de bagage eenige prent briefkaarten uit ElBpeet en Nunspeet ontvreemd in den nacht van Dinsdag op Woensdag j.l. ten huize van mevrouw de weduwe M. J. De Bas, aan den Heemraadssingel De Duitschers werden door zooveel bewijsmateriaal alras tot bekentenis gebracht. Uit armoede hadden zy ge handeld, zeiden zy. Op hun rekening moeten gebracht worden de inbraken bij de heeren Kolff, rar. Sucrmondt, Van Buren, mevrouw de weduwe Schaedtler aan den Westersingel, by de heeren Sohilthuis en De Vries aan den Haringvliet Z.Z., by den Rijksbetaal meester aan de Baan, bij den hoer Hulstkamp en dr. Van Woerkom aan de Mathenesserlaan en bij mevr. De Bas aan den Heemraadssingel. Onbegrijpelijk is het, hoe de beide Duitschers, die hier heg noch stog wisten, zoolang ongemerkt hebben kunnen logeeren en rondloopen. Indien er geen termen gevonden worden de beide vreemdelingen over de grenzen te zetten, kunnen zy een paar jaartjes voor rekening dor Nederlandsch schat kist een gevangene kost 300 gld. per jaar in een onzer gevangenissen govoed, vorpleegd en zedelijk verbeterd worden, om na afloop van hun Btraftyd over de grenzen geëxpedieerd te worden. De inbrekers h»dden by hun arrestatie tricot onderbroeken aan, ontvreemd ten huize van dr. Van Woerkom; de inbraak daar gepleegd bekennen zy, evenals die ten huize van den heer Van Buren, bij mevr. De Bas en bij den heer Hulst kamp. IHnteloord, 19 April. Hedenmorgen was de zoon van den timmerman A. v. Tooren bezig met repareeren der jalou- zieën aan de 2de openbare school. De bank, waarop hjj de ladder had geplaatst, kantelde en weldra tuimelde onze ambachtsman van een betrekkelijk aan zienlijke hoogte naar beneden. Onder hevige pijnen werd hy per rijtuig huis waarts gebracht, waarna geneeskundtge hulp werd ingeroepen. Al spoedig bleek, dat door den val een arm was ontwricht, die door den geneeskundige werd gezet. Do vader, die in den namiddag per fiets dorpwaarts reed, gleed uit en kwam zoodanig terecht, dat by onderzook bleek, dat hy hetzelfde ongeluk had opgeloopen als zyn zoon. Zterlkzce, 21 April. Wy herinneren belangstellenden aan de politieke lezing die de heer W. J. C. van Santen, candidaat voor de Tweede Kamer van de Vrijzinnige Concentratie voor het district Franeker, morgenavond (Dinsdag! zal houden voor do Vrijzinnige Propa- gandaclub te Zierikzee, in het Huis van Nassau alhier. Naar wy vernemen, zal de hoer Van Santen a.s. Woensdagavond een politieke lezing houden voor dezelfde club in het Café De Roo te Oudendijk (gemeente Ellemeet). Zaterdagavond trad in het „Hótel de Faam" als spreker op de heer Kooman8, de candidaat der Sociaal- Demokratische Arbeiderspartij voor de Tweede Kamer. De heer Van der Doe opende de niet talryk bezochte vergadering met een korte toespraak, en gaf daarna het woord aan den spreker van den avond. Daar wij reeds vroeger een uitvoerig ver slag van 't onlangs door den heer Koonians gesprokene gegeven hebben, zoo kunnen wij beden met het volgende volstaan. Hij zeide, dat bij de a.s. verkiezingen de kleurlooze middenstof den doorslag zal geven, en dat nu de tariefwet van de baan is, do kans dor concentratie in Juni meerderheid te zullen worden, verkeken is. De S. D. A. P. zal echter versterkt uit den stryd te voorschijn komen, en hy koestert de hoop, dat de zeven Kamerzetels,', die zij nu heeft, zullen verdubbeld worden. De burgerlijke partijen komen bij de verkiezingen steeds met leuzen om de kiezers te vangen. Al wat zij voer de arbeiders doen, is leugen on bedrog. Wy leven in oen tijd van sociale wetgeving. Dit is te danken aan de vooruitstuwonde kracht van het prole tariaat. Hij brengt hulde voor hetgeen Talma deed, maar deze zit vast aan het conservatieve blok. Men gevoelt, dat do coalitie door het christelijk boginsel niet wordt vereonigd. Dit blykt o. a. uit de afstemming van de Bakkerswet door de christelijke meerderheid. Deze vreesde, dat het grootbedrijf scbade zoude lyden. Ook kwam dit uit bij de behandeling der Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering. De christelijke arbeiders zijn dan ook bitter teleurgesteld. Dit bleek op de jongste vergadering van „Patrimonium". Men tracht nu de coalitie bijeen te houden door den strijd aan to binden tegen de openbare school. Dc regeering stelt bij de door haar voorgestelde herziening der Grondwet in art. 192 de bizondere school vooïop. Stelselmatig wordt tegen de openbare school een lastercampagne gevoerd. De ouders worden geprest hun kinderen naar de bizondere school te zenden. Spreker wijst op den vooruitgang van de bizondere school in de laatste vijf jaren. Vijftien millioen gulden kost de bizondere school aan den staat, terwijl 13} millioen voor de openbare school uit 's rijks schatkist wordt uitgegeven. De bizondere school ontvaügt uit de staatskas meer dan de openbare school. Daarmede is men echter nog niet tevreden. Men wil nu, dat de bizondere school regel zal worden. Spreker betoogtdat de arbeiders noodig hebben het algemeen kiesrecht. Hij weidt er over uit, dat de vrije liberalen aan de lsto Kamer willen toekennen het recht van regres, dat door hem bestreden wordt. Ook werd in zyu.reile do politieke per soonlijkheid van mr. Patijn besproken. Ilij verweet hem dubbelzinnigheid ten opzichte van de staatspensionneering. In het Januarinummer van „de Pensioens partij" werd gezegd, dat mr. Paiijn geen klaren wyn schonk. Mr. Patijn wilde tot bestrijding der kosten van de staatspensionneering een pensioensbelasting heffen van f 1,50 het jaar. Als het ware door Schaper ge dwongen, verklaarde hy latur de lage loonen van de ponsioensbelasting te willen vrijstellen. In het jaarverslag van den „Bond voor Staatspensionneering" staat, dat vau mr. Patijn betreffende het staatspensioen een bevredigend antwoord ia ingekomen. Spreker acht dit onbetrouwbaar. Dc concentratie wilde de vrijwillige verzokering voorop stellen en eerst daarna met staatspensionneering komen. Spreker beweerde, dat de staats pensionneering van de sociaal-deinokratie was uitgegaan. Spreker voer uit tegen de concentratie, togen de burgerlijke partijen en inzonder heid tegen de landbouwers van deze streek; bestreed, schilderend de rampen van den oorlog op den Balkan, het militairisme, en beschuldigde coalitie en concentratie van baantjesjacht. Aan het slot van zijn rede werd door hem do houding der concentratie by de behandeling der invaliditeitswet aange vallen. Van do gelegenlieid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer Frünkel, die het afkeurde, dat spreker zijn tegen- candidaat, mr. Patijn, trachtte afte breken, te meer, daar deze niet tegenwoordig was, teneinde zich te verdedigen. In het algomeen miste hij in de rede van den spreker een uiteenzetting van do beginselen zijner partij. Met den spreker verschilde hij van gevoelen ten opzichte van Kolk man's tariofwet. Dit ontwerp moge tijdelijk van de baan zyn, het dreigt als hot zwaard van Damocles boven onze hoofden. Want wanneer in Juni de reactie mocht zege vieren, dan wordt Kolkmans wetsontwerp dat niet is ingetrokken, in behandeling genomeu. Daarom is het onze plicht te zorgen, dat de vrijzinnigen bij de Juni- stembus de zege bevechten, teneinde dit onheil te voorkomen. Tegen de bewering van spreker, dat de burgerlijko partijen tegen den 1 yd der verkiezingen met leuzen komen om kiezers te vangen, en dat al wat zij voor de arbeiders doen, slechts leugen en bedrog is, protesteerde hij, als zijnde dit onwaar. Want ook de burgerlijke partijen zijn vóór den Vrijhandel, vóór algomeen kiesrecht, vóór do openbare school en vóór do staatspensionneering. Hier in deze streek strijden w\j reeds vele jaron voor do staatspensionneering. Dank zy dien strijd hebben wij op SchouwenDuiveland een Federatie van meer dan 2000 leden. Er bestaat dan ook ten aanzien van de beginselen, die spreker hier besproken heeft, geen principieel verschil tusschcn hem en de vrijzinnigen. In strijd mot de feiten is het, dat mr. Patijn wat betreft de kwestie dor staats pensionneering geen klaren wijn geschon ken heeft. Mr. Patijn heeft het vorige jaar in Brouwershaven gesproken, on op die vergadering zich onbewimpeld ver klaard vóór invoering van staatspension neering zonder premie-betaling ten be hoeve van do arme ouden van dagen. U speolt het Januarinummer van de „Nederl. Pensioen partij" tegen mr. Patijn uit, maar U noemt het antwoord, dat mr. Patyn aan don Bond voor Staatspension neering gaf, en dat iu hot jaarverslag bevredigend genoemd wordt, onbetrouw baar. Dat is moten met twee maten. Debater zal trachten dat antwoord to verkrijgen en zal hot dan in de Nieuwsbode pnbliceereu. Mr. Patijn wil de kosten tot bestrijding der Staatspensionneeringzoo noodig vinden uit een pensioensbelasting. Hij zeide dat in do Kamer ter loops, en be doelde, wat later uit zijn antwoord aan do heer Schaper dan ook duidelijk bleek, dat hij do lage loonen van die belasting wilde vrijatellon. En niet gedwongen gaf hij dat antwoord. Want mr. Patijn is er do man niet naar om zich te laten dwingen. Hij is een vrije Nederlander, evenals u en debater. Ou waar is het, dat de „Bond voor Staatspensionneering" het beginsel' van staatspensioen voor de ouden van dagen gestolen heeft van de socialisten. Het tegendeel is waar. De socialisten hebben het van den „Bond voor Staatspension neering overgenomen". Wat de baantj68najagerij betreft, waaraan zich ook de concentratie zonde schuldig maken, debater deelt aan spreker iets uit deze omgeving mede, namelijk, dat in Brouwershaven de socialisten, toen zij op een gegeven oogenblik in de afdeeling van den „Bond voor Staats pensionneering" aldaar de meerderheid hadden, zij daarvan gebruik' hebben gemaakt, om al de liberale bestuursleden vau bet kussen te werpen en zelve daarop plaats te nemen. Als tweede debater trad op de heer L. Bouter, die zeide, dat de socialisten vroeger het beginsel van staatspensioen voor de loonarbeiders voorstonden, en eerst later daaraan een algemeen karakter hebben gegeven. Spreker handhaafde in zijn repliek zijn standpunt, maar gaf te kennon, dat bij een oventueele herstemming de socialisten liever duizend Patijns zouden stemmen, dan 6én coalitieman. (Daverend applaus). Onder dankbetuiging aan den spreker voor zijn leerzame on wolsprekende rede sloot de voorzitter deze vergadering. By kon. besluit is aan de gemeente Brouwershaven verleend een voorschot van ten hoogste f 12.700, teneinde die gemeente in staat te stellen een voor schot van gelijk bedrag te verleenen aan de Brouwersche Bouwvereeniging ten behoeve van den aankoop van grond voor en den bouw van acht arbeiderswoningen Met ingang van 1 Mei wordt de ontvanger A. J. van Iersel ontheven van de tydelyke waarneming van het kantoor Hilvarenbeok, en het beheer van het kantoor Noordwelle zal door hem den 2en Mei na kantoortijd worden aanvaard. Maandag 28 dezer bezoekt de Commissaris der Koningin de gemeenten Stavenisse, St. Annaland en St. Philips- land. De heer J. J. van der Peyl, uit gever te Ierseke, zal uitgeven een boekwerk, dat in wekelyksche afleve ringen vers.chynen zal en getiteld is „Uit lang vervlogen dagen", „Iets uit Iereke's verleden". Daarin worden op boeiende wyze de lotgevallon verhaald van eenige zyner bewoners uit het laatst der 13de en hot begin der 17de eeuw. Het boek, dat een beeld geeft van Ierseke's verleden, zal met de vijftiende aflevering voltooid zyn. De balans van de Thoolsche Baok, uitgebraobt in do jongste algemeeno vergadering van aandoe! houders wijst aan een bedrag van f 417.318,4o1w.o. aan de debetzijde debiteuren f218 903,051 en prolongaties f 191.000. Aan de credit zijde: deposito's f 44334,831, aandeel houders f20,000, crediteuren f 336.499,52, reserve f 12 500. Volgens de winst- en verliesrekening over het boekjaar 1912 bedroeg de winst f 6894,10, waarvan f 2000 (10 percent) aan aandeelhouders, belasting f 55, tantièmes f 1795,23, extra reserve f3000 en saldo op nieuwe rekening f 133,87. Eikerzee, 21 April. Plet is zeker zeer vermeldenswaard, dat er in het jaar 18 April 1912 tot heden in deze ge meente geen enkele begraving heeft plaats gehad. Immers geen enkel over ly den kwam or voor. Schouwen, 20 April. Ondanks het gure weder doorkruisten talryke groepen van fietsrijders onze polders, zich richtende naar de kleurenrijke velden van 't westen. Zy, die niet gewoon zyn de heerlyke nuances van kleurenpracht te bewonderen, verlustigden zich in al het schoon, dat in Haamstede en Burgh te aanschouwen is. Voor de thuisge- blevenen werden met zorg gerang schikte bouquetten voor de woonkamer meegebracht, die nog vele dagen er meo zal opgevroolykt worden. Renesse. Zaterdag werd een openbare les gehouden met de leerlingen van den tweejarigen landbouwcursusonder leiding van den heer J. Spek. De ver- 6ohillendo onderwerpen op den cursus in details behandeld, werden in den breede besproken. Uit de antwoorden der cursisten bleek, dat de lessen met vrucht waren bijgewoond. De heer Van den Broek, Rykslandhouwleeraar te Goes, wees by zyn toespraak tot de leerlingen er op, dat de praktijk de theorie, wilde men goede resultaten verkrijgen, moest aanvullen. Gaan praktyk en theorie samen, dan alleen en vooral op land bouwgebied kan zeer veel goeds en nuttigs tot stand gebracht worden. Hy spoorde den leerlingen krachtig aan zich steeds op de hoogte te houden van wat landbouwcouranten' melden en ge schriften op het gebied van den landbouw ons ter leering aanbieden, om daarmede voordcel te doen. De leerling Anth. Hanson te Haam stede, dankte den heer Spek voor zyne vele opofferingen, zyn goede leiding en voor al zyne nuttige lessen en wenken, gedurende de twee winters aan de cursisten gegeven. Als souvenir aan de aangename uren bij - en met hem door gebracht, bood hy namens zyne mede leerlingen aan een fraai rookstel, dat dankbaar werd aanvaard. Een diploma werd uitgereikt aan Tonis A. Blom te Renesse; Adr. M. de Glopper te ElleraeetMachiel C. Boot te RenesseL. Hansen te Haamstede Anth. Hanson te HaamstedeL. P. Hansen te Noordwelle; Jacob Blom te Haamstede en Corn. Boot te Burgh. De leden van de afdeeling Renesse van den Bond voor Staatspensionneering hielden Vrijdagavond eene vergadering. Na lezing der notulen van een vorige bijeenkomst, werd verslag gedaan door den afgevaardigde naar de Algem. Verg. te Amsterdam. Verder werden de verslagen gelezen van de Federatie- vergaderingen te Zierikzee, betrekking hebbende op de met Pinksteren te houden meeting. Besloten werd voor de afdeeling een transparant aan te vragen en een Bondsvlag aan te schaffen. Een subsidie, ten bedrage van f 5 wordt verleend. Niets meer aan de orde zynde, sluit de voorzitter na omvraag de vergadering. Haamstede. Zaterdagavond trad de heer De Jongh, lid der Tweede Kamer, op voor een zeer groote menigte belang stellenden, in de zaal van den heer C. Bom. Spreker behandelde, geheel afgescheiden van de politiek, in een boeiende rede de Tariefwet, waarin hy, indien zy tot stand kwam, zooals minister Kolkman zich voorstelde, met sprekende voorbeelden de zeer grove onbillijkheden, de verregaande onrecht vaardigheden en de talryke nadeelige gevolgen vooral voor de arbeidende klasse en den middenstand, krachtig en duidelijk deed uitkomen. Men zie verder het verslag uit Nieuwerkerk in één der vorige couranten. De heer C. M. Bolle, voorzitter der kiesvereeniging, dankte spreker voor zyn doorwrochte, pakkende rede en was zeker de tolk der talryke aauwezigen, toen hy spreker om zyn aangename, leerzame en in alle opzichten vrucht-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1