ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 16 April 1913. Cacao VAN HOUTEN'S NIEUWSTIJDINGEN. (Z lerlkzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdfit iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,00 per 8 maanden. Voor het buitenland, verzending déns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAARGANG, No. 9376. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur A. FRANKEL. Redacteuri J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ots., meerdere regels 10 ats. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. EN VOORAL 's MORGENS, S MIDDAGS EN 'sAVONDS EEN KOP Schuldvorderingen ten laste van het Rijk, de Frovlucte en de Gemeente. Do BURQF.MEESTF.R on WETHOUDERS ran zlerlkzf.fi Gelet op de circulaire van den heer Commis saris dor Koningin in deze provincie van den 4 April j.l., A no. 220, le afdeeling; Noodigen de ingezetenen dezer gemeonte uit, om hunne rekeningen en bewijsstukken, wegens schuldvorderingen ten laste van het R.jjk, de Provincie cn de Gemoente, over het jaar 1912, ter plaatse waar het behoort, ten spoedigste in te dienen, en daartoe den uitersten termyn (30 Juni) niet af te wachten, ten einde te voorkomen, dat hunne vorderingen, ten gevolge van te late indiening, ats verjaard moeten worden besehouwd. Vorderingen ten laste van hot Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, behooren vóór 1 Mei a.s. bjj genoemd Departement te worden overgebracht. Zibbikzu, den 15 April 1913. De Burgemeester on Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. AFKONDIGING Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur to Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Breda is executoir verklaard het voljaarsch kohier be treffende de Personeel© Belasting dezer gemeente over het belastingjaar 1918, no. 2, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zibjukzbe, den 15 April 1913. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd D. VAN DER VLIET. De Balkan-oorlog. Hot antwoord dor mogendheden aan do geallieerden. Hoiia, 13 April. De gezanten der groote mogendheden overhandigden Geschof het antwoord hunner regee ringen. De mogendheden nemen met groote voldoening kennis van de voor nemens der geallieerden ten opzichte van het staken der vijandelijkheden en antwoorden als volgt op de vier in de nota der geallieerden vervatte punten. Het eerste punt geeft geen aanleiding tot eenige opmerking. Wat het tweede punt betrelt, doen de mogendheden opmerken, dat, daar het lot der eilanden in de Egeïsche Zee in handen der mogendheden in berust, dit punt niet dan onder voorbehoud kan worden aanvaard by het nemen van een besluit, betreffende sommige dier eilanden. Aangaande het derde punt, verklaren de mogendheden, dat zy bereid zyn, dadelyk aan de geallieerden de Noorde lijke en Noord-Oostelyke begrenzing van Albanië te doen kennen, en dat de Zuidelijke en Zuid-Oostelyke grens hun zal worden medegedeeld, zoodra zy is vastgesteld. Aangaande het vierde punt heet het, dat, daar de oplossing van alle financieele kwesties in handen eener technische commissie is gesteld, die te Parys zal byeen komen, en waaraan afgevaardigden van de oorlogvoerende partyen zullen deelnemen, de mogendheden raeenen, dat er geen aanleiding is, om op het oogenblik nader in t© gaan op het beginsel der schadeloosstelling. Geschof antwoordde, dat hy met de bondgenooten, betreffende de nota der mogendheden zou beraadslagen. Belgrado, 12 April. De voorzitter van den Servischen ministerraad is naar Uskub vertrokken, teneinde met generaal Putnik de territoriale- en grens-kwesties te bespreken. Algemeen gelooft men, dat de definitieve vredesonderhandelingen den 21 en April geopend zullen worden. SPANJE. Aanslag op koning Alfons. Zondagmiddag omstreeks 1 uur is te Madrid een brutale revolver-aanslag op den koning gepleegd, onder de volgende omstandigheden Nadat een troepen-dófiló had plaats gehad als slot der militaire feesten, naar aanleiding van het uitreiken der vaandels aan de recruten, in de avenue Castellana, begaf de koning zich te paard en gevolgd door den generalen staf naar do Alcalastraat, om naar het paleis terug te keeren. Terwijl men de Bank van Spanje passeerde, trad een individu uit de menschenmassa naar voren, snelde naar den koning, greep met zyn linkerhand de teugels van het paard, terwyl hy met zyn rechter een revolver uit zyn zak te voorschijn haalde en zich gereed maakte op den vorst te vuren. Deze, den moordenaar vóór zich eiende, liet zyn paard steigeren. Het is aan die daad van koelbloedigheid en aan de rijkunst des konings to danken, dat hij niet getroffen werd door den eersten kogel, die het paard aan de borst wondde. Onmiddellijk greep een politie-agent den dader om het middel en beproefde hem met stokslagen te overmeesteren, zonder te kunnen ver hinderen, dat nog twee projectielen in de richting des konings afgeschoten werden. Deze schoten waren echter te hoog gericht. De eerste kogel maakte een zwarte streep op den handschoen des konings. Officieren en het gevolg des konings omringden onraiddellyk van alle kanten den souverein. De politie en de troepen deden de trottoirs aan beide zijden ontruimen, hetgeen tot een kleine paniek aanleiding gaf, waarbij een aantal personen gewond werden. Het woedende publiek wilde namelijk den dader lynchen. Na eerst van zyn paard afgestegen te zyn, steeg de koning weer in het zadel en riep„Leve Spanje" I" De volksmenigte antwoordde roet donde rende toejuichingen. Tc raidden van een groote geestdrift zette de koning zyn rit voort, en bereikte zonder eenig verder incident om kwart voor tweeën het paleis, langs den geheeleu weg geestdriftig toegejuicht. De dader van den aanslag is een meubelmaker, 26 jaar oud en heet Rafaëel Sancha Alegreby zyn verhoor bekendo hy anarchist te zyn, en van Parys over Bordeaux en Barcelona naar Madrid te zyn gekomen. Behalve de pleger van den aanslag zyn nog drie personen gearresteerd, een individu, waarsehynlyk een Fransche taalonder wijzer, die zich aan de zyde van den dader zou hebben bevonden en die kort te voren met hem zou hebben gesproken, maar die met hem in geen betrekking sohynt te staaneen persoon, die in de Alcallastraat gearresteerd werd met een revolver in de hand, en die weigerde op alle vragen te antwoorden en ten slotte een vrouw, over wie geen bizonder- hatleu gegeven worden. De dader verklaarde, dat toen hy den koning zag voorbijgaan, het boosaardige plan in zyn geest opkwam. Daar hy een revolver in zijn zak had, greep hy deze onmiddellijk en gedwongen door een onweerstaanbare macht, had hy ge schoten. Nader blykt, dat /oowel de politie als de hospita van S.vncho Alegre ver denkingen tegen hem hadden, doch maatregelen werden niet getroffen. Het diplomatieke korps en andere aanzienlijke Madrileensche persoonlijk heden begaven zich naar het paleis, om den koning geluk te wenschen met zyn behoud. De koning zou in de laatste dagen een aantal dreigbrieven hebben ontvangen. ENGELAND. Londen. 14 April. In den later, namiddag werd in de city eenige opschudding teweeggebracht door de ontdekking van eon bom, die zich in een melkkan bevond en tegen een pilaar aan de buitenzijde van de Bank van Engeland geplaatst was. Een politie agent, dio de bom vond, dompelde haar onmiddellijk in een in de nabijheid gejogen fontein en voorkwam aldus een ontploffing. Het ingestelde onderzoek toonde aan, dat de bom op een weten schappelijke wijze was samengesteld. Zy bevatte een hoeveelheid kruit, een electrische battery en een horloge. BELGIË. Oostende, 14 April. Zaterdagochtend omstreeks 3 uur, tijdens een sneeuw storm, bpproefden twee Blankenbergsche schuiten No. 26 en 67, de haven alhier binnen te loopen. Ze hadden reeds veel van het slechte weer te lyden gehad, want van beide waren de zeilen ge scheurd en óén ervan had bovendien haar mast gebroken. Naby de hoofden gekomen werden ze plotseling door een zee omgegooid en togen den kop van het Westerhoofd geslingerd. De broze scheepjes liepen weldra vol. Het gelukte echter den opvarenden op het hoofd te springen en kort daarna zagen zy het eene vaartuig zinken, terwyl het andore, door de golven meegesleurd, iets verder op het strand vastgeraakte. Do algemeeno staking in België. Gent, 14 April. Bijna alle arbeiders van de gemeentewerken staken. In de spinnerijen en woveryen werkt de meerderheid der arbeiders. In de metaal industrie i3 de staking nagenoeg algemeen. Onder de ceraentwerkers wordt door enkelen gestaakt. De lossers werken Brussel, 14 April. Alle diensten func- tionneeren geregeld in Brussel on om streken. De traras ryden, en ongeveer een derde van de fabrieksarbeiders staken. In Charleroi is de staking algemeen in het kolenbedryf, enkele uitzonderingen daargelaten. Het noodzakelijke werk wordt gedaan door ter plaatse geroepen werkwilligen, in de metaalindustrie is gedeeltelijke staking. In de glasindustrie zal de staking nog niet beginnen. Uit La Louvière komt bericht, dat in het geheele bekken de staking volkomen is. Er zijn 25.000 stakers. In een enkele fabriek wordt niet gestaakt. De trams naar de omringende plaatsen zullen van avond ophouden met ryden. Men heeft een telegraafdraad doorge sneden op de lijn HodengRoeilx en MienauxBrussel. Te Luik is de staking in de meeste takken van nijverheid begonnen. In tien kolenmijnen wordt gestaakt. In de staats- wapentabrieken werken 1400 van de 3500 arbeiders. Te Mons is de staking algemeen. Daar hebben 35000 mijnwerkers en 2000 wagen- voerdois het werk neergelegd. In de metaalfabrieken en in de keramiet- fabrieken is de staking eveneens algemeen. De traras ryden. Men heeft te Quevrain geconstateerd, dat de helft der arbeiders naar Frankrijk is gegaan om werk te zoeken. Volgens de berichten, hedenochtend door het stakingsooraitó ontvangen, breidt de staking zich in de industrieele centra nog voortdurend uit, vooral in het Waalsche gedeelte van het land. Het coraitó schat het aantal stakers op 350.000 man, terwyl de regeering beweert, dat er slechts 250.000 man zyn. Het is zoker, dat, indien het aantal stakers van heden een week lang zich kan handhaven, vele andere werklieden eveneens gedwongen zullen worden, tegen hun wil den arbeid neer te leggen. Donderdag komen te Brussel 200 kinderen van stakers uit Verviers aan; zy zullen by de burgerij ondergebracht worden. Dien dag zullen eveneens kinderen uit Antwerpen en Aalst naar Nederland vertrekken. Een vereeniging te Bergen heeft op zich genomen, 1000 kinderen te onderhouden. Te Brussel staken de handschoen makers, do rijtuigmakers, de metselaars en ge deeltelijk de schilders, de werklieden uit de klein-industrie en de stratenmakers. Er is tot nu toe geen enkele aanslag op de vrijheid van arbeid gepleegd. NEDERLAND. Amsterdam, 14 April. Er is gisteren weer een droevig auto-ongeluk gebeurd. Twee kinderen van een brandwacht, die dienst doet aan de kazerne in de Hont- horststraat, meisjes van acht en negen jaar, waren, na eerst by vader een poosje vertoeld te hebben, uitgegaan om haar grootmoeder op te zoeken. Ze huppelden vroolyk over het Museumplein, zonder zich te bekommeren over hetgeen er om haar heen gebeurde. Daardoor zagen zij ook niet, dat er een auto naderde. De kinderen waren opeens pal voor den wagen, zoodat de chauffeur een ongeluk niet meer voorkomen kon. Het oudste meisje werd overreden en was helaas onmiddellijk dood. Het jongste kreeg zeer ernstige kwetsuren en werd naar het Wilhelmina-Gasthuis vervoerd. Haar toe stand is niet zorgwekkend. Haarlem, 14 April. Aangaande den vierdubbeien moordaanslag te Velzen kan nog het volgende gemeld worden. By de familie De Vr. op villa „Sohoonen- berg" vertoefde sinds eenigen tyd een broer van den hoer De Vr., een zenuw lijder, die pas uit een inrichting to Loosduinen was ontslagen. Zijn toestand werd echter weer minder, waarom hy door dr. Bont en een verpleger van Meerenberg Zaterdag gehaald zou worden. Zy werden echter met revolverschoten begrobt, de dokter werd in den neus en naast het oog getroffen, de verpleger in den schouder. Een slagersknecht, die juist aanwezig was, drong de kamer binnen, doch werd door de revolver in bedwang gehouden, terwyl de heer De V. hem gelastte den zwaar gewonden doctor uit de kamer te sleepen. Ondertusschen waren een tweetal buren, de burgemeester, de veldwachter De Ruiter en de spoorweg-arbeider Hamers ter plaatse gekomen. De chef-veldwachter De Ruiter kreeg aan beide zijden in de borst een kogel, de spoorweg-arbeider Hamers een kogel in den buik, zoodat beiden neerstortten. De Ruiter had echter nog de tegen woordigheid van geest, de boeien uit den zak te halen, terwijl van een ondeol- baar oogenblik de anderen gebruik wisten te maken om den woesteling te over mannen en in de boeien te slaan. Inmiddels had men per auto genees kundige hulp gehaald. De gencosheeren, drs. Heslinga, De Groot en Bok, kwamen met pleegzusters van het „Witte Kruis" uit Velsen en lJmuiden, terwyl ook dr. Westerman uit Haarlem hulp kwam verleenen. Dr. Bolten werd daarop in een ziekenwagen en de anderen in auto's en met den trein naar het Diaconessenhuis alhier overgebracht. De besteller, Hamers, is er het sleohtst aan toe. Zaterdagavond is hy geopereerd en de operatie slaagde zeer goed. Dr. Bolten's toestand is ook ernstig. Beter maken hot de pleegbroeder Bonte en de veldwachter De Ruyter. Gebleken is, dat de kogel in de longatreek de long niet heeft geraakt. Naar men hoopt, zal hy met eon week of drie weer op de beon zyn. By onderzoek van de revolver bleek, dat de Browning, dio geladen was geweest met twaalf kogels, er nog vier bevatte. De V. heeft dus acht schoten gelost, waarvan er zes troffen. In Velsen en omgeving verwekt het voorgevallene veel opschudding. Vooral is do deelneming voor hot gezin van den beBteller Hamers, die een vrouw en vier kinderen heeft, zeer groot. Omtrent den toestand der Zaterdag te Velsen gewonde personen, valt te melden, dat hedenmiddag de toestand van dr. Bolten zeer ernstig was; die der drie andere gewonden is bevredigend. Uit Stad en Provincie. Zlorlkzeo, 16 April. Maandagavond vergaderde in de koffiekamer der Concertzaal, het Departement Zierikzee der Maatschappij „Tot Nut van 't Alge meen". Mr. Van Geuns leidde als voorzitter de vergadering. Door den secretaris, mr. Pleyte, werden de notulen voorgelezen, die onveranderd werden goedgekeurd. De voorzitter deelde naar aanleiding van de in de vorigo vergadering door mr. Canes geuitto klacht over den minder gunstigeu toestand van de localiteit, waarin de volksbibliotheek gehuisvest is, aan de vergadering mede, dat hij het lokaal bezocht had en den indruk had ontvangen, dat de toestand, al was die dan ook niet schitterend, nog zoo slecht niet is. De volkslezing, die wij dit seizoen gehad hebben, heeft tot zijn leedwezen niet voldaan. Daardoor is echter het bestuur niet afgeschrikt, maar het zal, wetend, hoe nuttig volkslezingen werken, daarmede voortgaan. Wellicht gelukt het uit ons midden iemand te vinden, die geneigd is een lezing voor het volk te houden. En gebeurt dit, dan hopen wij, dat die meer in den smaak zal vallen. Hierop werd verslag uitgebracht over den toestand der Volksbibliotheek. Uit dat verslag bleek, dat de commissie der Volksbibliotheek een ander lokaal wenschelijk achtte, dat het getal van hen, die van do bibliotheek gebruik maken, aanmerkelijk gedaald is, omdat van de zijde der Christelijke Jongelings- vereeniging, en ook van Katholieke zijde volksbibliotheken zijn opgericht, en dat de heer Van Zij verden niet meer als commissaris te beschouwen is. Met het oog op de omstandigheid, dat ook de commissie der Volksbibliotheek over het lokaal klaagt, waarin de bibliotheek gevestigd is. doet de voorzitter de toezegging, dat door het bestuur de verkrijging van een andere localiteit ernstig zal overwogen worden. De rekening der Volksbibliotheek werd door een commissie, bestaande uit de heeren mr. Bakker eu L. Koopman, onderzocht en in orde bevonden, en door de vergadering goedgekeurd. De verkiezing van een commissaris der Volksbibliotheek, wegens periodieke aftreding van den heer Lakenman, werd op voorstel van mr. Bakker tot een volgende vergadering aangehouden. De commissie zal worden uitgenoodigd zoowel met het oog op de periodieke aftreding van genoemd commissielid, als met 't oog op do omstandigheid, dat de heer Van 'Zijverden niet meer als com missaris te beschouwen is, ter aanbe veling twee dubbeltallen in to dienen. De heer Van Zijverden, die later ter vergadering verscheen, zoide, dat hy wegens zyn bezigheden niet in de ge legenheid was zijn functie, goed waar to nemen. Over het gehalte der boeken word geklaagd. De voorzitter zal met de commissie deze aangelegenheid be spreken. Als commissaris der spaarbank werd herkozen do heer M. C. Mulock Houwer, die periodiek moest aftreden. Mede aan bevolen was de heer F. A. Kloppert. Afgevaardigd werd naar de Algemeene Vergadering te Amsterdam mr. Pleyte, die zich hiervoor beschikbaar had ge steld. Als plaatsvervangend afgevaardigde werd gekozen mr. Prins. Mr. Pleyte zal mede het Departement vertegenwoordigen op de bijeenkomst te Amsterdam, waarop de Volksbiblio theken zullen besproken worden. Do behandeling van den beschrijvings brief gaf geon aanleiding tot belangrijke discussies. Herkozen werd als bestuurslid met schier algemeeno stommen het periodiek aftredend lid, jhr. R. de Muralt. Mede aanbevolen was de hoer II. J. van Nouhuva. Ter vervanging van mr. J. C. H. Prikken, die alR bestuurelid bjdaukt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1