ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 7 April 1913. Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierikzeesche C o u r a n t ABONNEME IV»T. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9372. DirecteurA. i. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—8 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdags middags uiterlijk 2 ure De Balkan-oorlog-. De kansen op vrede. Solla, 5 April. De tekst van de nota aan de mogendheden overhandigd luidt: De verbondenen bedanken de mogend heden voor hun pogingen om tot den vrede te geraken. De verbondenen ver langen oprecht om de taak der mogend heden te vergemakkelijken en aanvaarden de voorgestelde voorwaarden onder het volgende voorbehoud: le. Wat betreft de vaststelling van de definitieve grenzen van Tracië, wordt de lyn door de mogend heden aangegeven, aanvaard als basis voor de onderhandelingen, maar niet als definitieve grens. 2e. Turkijé moet de eilanden in de Egeïsche Zee aan de verbondenen afstaan. 3e. De verbondenen meenen bij voorbaat de ontworpen grens regeling van Albanië te. moeten kennen en hopen, dat deze overeenkomst de door hen te Londen voorgestelde grenzeD. 4e. De eisch van een oorlogsschatting moet aanvaard wordende verbondenen beschouwen dit als een der voornaamste punten. De vaststelling van het bedrag zal overgelaten worden aan een commissie, die belast zal zijn met de regeling der financieele quaesties. In die commissie zullen de verbondenen vertegenwoordigd moeten zyn. 5e. De bondgenooten stemmen er in toe, dat de oorlogsoperatieè gestaakt worden, van het oogenblik af, dat hun voorwaarden zyn aanvaard. Belgrado, 4 April. Volgens mede- deelingen uit officieele bron is de overhandiging van het antwoord op het bemiddelingsvoorstel der mogend heden uitgesteld, daar nog wijzigingen in den tekst zullen worden gebracht. Londen, 4 April. De gezanten hebben heden gedurende twee uren vergaderd. De conferentie werd daarop verdaagd tot Dinsdag a.s. Alles is voor de vlootbetooging gereed. Alle mogendheden, behalve Rusland, nemen er aan deel. De ver schillende schepen hebben telegrafisch last ontvangen om zich naar de kust van Montenegro te begeven en deze te blokkeeren. De nadere bizonderheden zullen door de verschillende comman danten worden geregeld. De geheele vloot zal onder bevel staan van den oudsten commandant in rang. Naar men vermoedt, zal dit een Oostenrijker of een Engelschraan zyn Dadelijk na inneming van Adrianopel werd bericht, dat verschillende Duitsche en Roemeensche officieren in de vesting door de overwinnaars waren gevangen genomen. Wat de laatste betreft werd dit insinueerend bericht reeds vroeger geloochend. Nu seint Reuter, dat slechts één Duitsch officier te Adrianopel krijgs gevangen is gemaakt. Het herstel van de orde in Adrianopel vordert slechts langzaam wegens het feit, dat -het verschillenden Turkschen gevangenen gelukt is te ontsnappen. De Köln. Ztg. vermeldt, dat de Bul gaarsche overheid daarom genoopt tot allerlei dreigementen tegenover die personen, welke verdacht worden vangenen verborgen te houden. Daarbij moeten de veroveraars dikwijls van de wapenen gebruik maken en hen, die tegenstribbelen, neerschieten. Volgens berekening van den Bulgaar- schen generalen staf werden Donderdag nog 10.000 Turkache gevangenen vermist, die zich in de Turksche wijken verdekt houden. De Servische troepen worden zoo schielijk mogelijk naar Servië terug gezonden. Hun verliezen schijnen zeer groot te ^zyn geweest en met het door hen behaalde succes niet in verhouding te staan. Ziedaar een nieuwe reden tot ontstemming tusschen de beide bond genooten. De Bulgaarsche soldaten worden daarentegen ijlings naar de Tsjataldzja- linie vervoerdwaar de gevechten onophoudelijk voortduren. Men houdt deze voor de inleiding tot de algemeene bestorming. FRANKRIJK. Sinds eenigen tijd wordt er hevig gevochten tusschen de administratie der Fransche domeinen en mevrouw Fallières. Het gaat om niets meer of minder dan om de kippen van mevrouw Fallières. Toen deze republikeinsche darae-van- buiten zeven jaar geleden met haar echtgenoot voor de eerste maal haar intrek nam in het slot Rarabouillet, stond zij er verbluft over, dat de kippenren van het slot nagenoeg leeg was. Zij liet daarom van haar eigen landgoed jrachtige kippen komen, rashoenders en iet domeinbeheer verstrekte haar twee trotsche hanen. Toen het presidentschap van den heer Fallières nu onlangs afgoloopen was, kreeg zijn echtgenoote precies evenveel kippen terug, als zij indertijd naar Rambouillet had laten komen. Zij heeft zich hierover zeer boos gemaakt, want het aantal kippen is in de zeven jaar van haar bewind aan merkelijk toegenomen en zij meent aan spraak te mogen maken op de geheele nakomelingschap. Daarvan willen de beambten van de domeinen-administratie echter niemendal weten: Weineen, mevrouw, betoogden zy, de beide hanen waren staatseigendom, en zonder die hanen hadden de kippen toch geen eieren kunnen uitbroeden. Geen hanen, ;een kiekens. Maar mevrouw Fallières liet zich niet uit het veld slaan. Zij antwoordde, dat de beide hanen van den staat reeds jaren geleden aan verval van krachten gestorven waren en de tegenwoordige pasja's in de kippen ren van Rarabouillet door haar hennen uitgebroed zyn. „Zeer juist", repliceert de administratie „maar die hanen zijn hanen van onze hanen". De stryd is nog niet bijgelegd. Misschien kan de Fransche Académie in deze quaestie aanleiding vinden tot het uitschrijven van een prijsvraag. Parijs, 5 April. Hedenmorgen om 6 uur trachtte de ter dood veroordeelde moordenaar Lacombe over het dak van de Santé-gevangenis te ontvluchten. Zyn poging werd evenwel bemerkt; de hulp van de brandweer werd ingeroepen om den man weer in handen te krijgen. Toen Lacombe geen uitweg meer zag, sprong hy van het dak naar beneden en was onmiddellijk een lyk. ENGELAND. London, 4 April. Naar aanleiding van de bedreigingen, door de suffragettes geuit, wordt langs de spoorwegen ge- patroulleerd. Desondanks is een gedeelte van het station Oxted in Surrey door een ontploffing vernield. Een andere aanslag is by Stockport in Lancashire gepleegd, waar een blikken bus in een ledigen trein ontploft is; een wagon werd vernield. BELGIË. Brussel, 4 April. De Gazette zegt naar aanleiding van de uitspraak in het proces over de nalatenschap van Koning Leopold IIMen verzekert, dat de staat genegen zou zijn tot een schikking ter zake van het grondbezit, schilderijen, enz., zooals de minister van justitie te kennen heeft gegeven in den brief, dien hij uit naam van den staat aan het Hof van Cassatie richtte, toen dit de partyen had aangespoord, de zaak minnelijk te schikken. Naar bericht wordt, zal de Nieder- füllbach-stichting nog aanleiding geven tot moeilijkheden en zal nog een beroep worden gedaan op Keizer Wilhelm. Van een treurige en eigenaardige ongelukkenreeks vertelt het Hbl. van Antw.: Dinsdag viel een 16-jarige jon geling te Meenen in de Leie en verdronk Een uur later kwam een met een paard bespannen wagen langs de Leie gereden, Het dier schrikte door het geblaf van een hond, rukte zich los, viel in het water en verdronk eveneens. Een jongen, die zich op de plaats bevond, waar bet eerste ongeluk was geschied, en hoorde zeggen, dat ook nog een paard was verdrongen, fietste naar die plek toe. Onderweg verloor hij echter een klomp. Hij greep ernaar met het ongelukkig gevolg, dat hij zijn even wicht verloor en met zijn rijwiel in de Leie verdween. Ook deze jonge man verdronk. Het rijwiel en het paard werden op gehaald. De lijken der beide jongelingen waren echter bij het afzenden van het bericht nog niet gevonden. NEDERLAND. Amsterdam, 5 April. In den kelder van perceel 11 iti de Groote Bickerstraat heeft de 74-jarige witwerker Johannes Slaterus, wonende Haarlemmer Hout tuinen 221, zyn werkplaats. Toen eenige timmerlieden, die aan het perceel werkzaam zyn, Vrijdagmorgen om 8 uur hun gereedschap gedurende hun schafttyd in den kelder wilden bergen, kwam hun een sterke gaslucht tegemoet. Binnentredende vonden zij den ouden man bewusteloos op een bank liggende. Door personeel van den geneeskundigen dienst, inmiddels ter plaatse gekomen, werden met behulp van het zuurstofappa raat langdurige pogingen aangewend, ten einde de levensgeesten op te wekken. In hoogst bedenkelijken toestand werd de man vervolgens per auto-ziekenwagen naar het Binnengasthuis vervoerd. Omtrent de oorzaak van het ongeluk tast men in het duister. Behalve op de tweede verdieping is in het perceel geen gas. Men vermoedt, dat in één der buizen onder de bestrating een lek is ontstaan met het gevolg, dat de man, toen hy heden in den vroegen morgen zijn werkplaats binnenging, door het gas werd bedwelmd. s-Gravenhage, 5 April. Vanwege de Engehche regeering is hier te lande overeenkomstig een rapport eener Engel- sche staatscommissie, officiëel kennis gegeven, dat de Engelsche regeering, ofschoon er niet op uit den invoer uit het buitenland te belemmeren, genood zaakt zou kunnen zijn, scherpe maat regelen te nemen tegen den invoer van artikelen uit andert landenindien bewezen is, dat die artikelen het uitbreken van mond- en klauwzeer of miltvuur in Engeland hebben veroorzaakt. Met het oog hierop wordt gewezen op de noodzakelijkheid van algeheele medewerking onzer veehouders ter voorkoming van de hernieuwde uit breiding van mond- en klauwzeer hieT te lande, daar dit voor de belangen van den landbouw bij den uitvoer van verschillende producten ver strekkende gevolgen zou kunnen hebben. Blijkens haar rapport is de leger- commissie, ten aanzien der legervoeding, vóór het stelsel van rijks voeding. Zij acht de voeding wel voldoende, maar bezuiniging mogelijk evenals een aan zienlijke besparing op de etensbereiding, die zij aan gediplomeerde koks wil op dragen. Voorts wensebt zij vereenvoudiging in de voeding der cadetten en leerlingen van den hoofdcursus, brood verstrek king aan het leger uit de centrale militaire bakkerijen en opheffing der militaire slachterijen, die duurder vleesch afleveren dan particuliere slachters. Ten aanzien van paardenaanschaffing is zij voor de vereeniging van de remontedepots, en de rijschool onder één hoofd. Rotterdam. Volgens telegrafisch bericht van den gezagvoerder van het „Sommelsdyk", een der vrachtschepen van de HollandAmerika-Lyn, is 'tstoora- schip Donderdag te Havana aangekomen met stormschade, die zhïh voornamelijk tot het dek bepaalt. Door den storm zijn twee man der equipage, vermoedelijk een bediende en een kolentremraer, gedood. Nader vernemen wy, dat de namen der beide omgekomenen zyn J. J. van Reuzel, kolentremmer en R. Brouwer, bediende. Dordrecht. De monitor Reinier Claessen heeft Vrydag in de Dordtsche Kil een baggermolen, die te Spaarndam thuis behoorde en gesleept werd door de „Dina" van den heer A. Smits alhier, aangevaren en in den grond geboord. Persoonlijke ongelukken kwamen daar bij niet voor. Bergen-op-Zoom, 4 April. De gemeente raad heeft besloten aan de commissie tot herdenking van Ne» rland's onafhan kelijkheid een subsidie toe te kennen groot f 4000. Deze feestelijkheden zullen bestaan in een historischen optocht, de uitvoering van een cantate enz. De dienstweigeraar V., uit Breda, in garnizoen te Geertruidenberg, is naar de V. 11. O. meldt, gisteren uit de gevangenis te 's-Hertogenbosch ont slagen. Hy is tot inkeer gekomen, en is nu trotsch op zyn uniform. Uit Stad en Provincie. Wissenkerke. Vrijdag j.l. Vergaderde de gemeenteraad. Aanwezig waren alle leden. Na de opening werden de notulen der vorige vergadering gelezen en goed gekeurd. Ingekomen waren: 1°. een bericht van den onderwijzer C. van Es, dat hij hoopte op 1 April in dienst te treden; 2°. een schrijven van den heer A. v. d. Maas, berichtende, dat hy zyn benoeming tot lid der plaatselijke schoolcommissie niet aanneemt; 3°. een schrijven van de heeren C. Jansen, F. Kipperraan en A. Heyboer te Kamperland, berichtende, dat zy de benoeming tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim niet aannemen. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. De salaris-regeling voor den onder wijzer Van Es wordt daarna vastgesteld (f50 boven 't wettelijk minimum). Naar aanleiding eener aanbeveling der plaatselijke schoolcommissie wordt lid dier commissie benoemd de heer H. G. v. Kempen, burgemeester. Uit een door Burgem. en Weth. aan geboden aanbeveling worden tot leden der commissie tot wering van school verzuim te Kamperland benoemd, de heerenC. Vos, J. P. de Kara en M. Goudswaard. Als leden van het stembureau voor de raadsverkiezingen worden benoemd voor 't bureau te Wissenkerke de heeren M. Maris, S. J. de Regt en C. N. v. d. Heyde met den burgemeester als voor zitter voor 't bureau te Kamperland de heeren: J. M. Marcusse, J. Rottier en C. Vos met den wethouder J. C. Schip pers als voorzitter. Ongeveer dezelfde heeren zullen het stembureau vormen voor de verkiezingen voor de Prov. Staten en voor de Tweede Kamer. Op een verzoek- van den heer H. v, Pagee, om op zijn beurt het gemeente- schilderwerk te mogen verrichten, wordt gunstig beschikt. Een gelijke beschikking werd genomen op een verzoek van H. K. Kramer, om de helft der bouw kosten van den scheidsmuur tusschen zijn nieuwe schilderswerkplaats en het brandspuithuis voor rekening der ge meente te nemen. De ondernemer van den omnibusdienst op de Middelburgsche boot had een verhooging verzocht zijner gemeentelijke subsidie met t 150. Burgera. en Weth. stelden voor f 100. Uit enkele mede gedeelde cijfers bleek, dat de dienst een tekort opleverde van f 535. Het voorstel (f 100 verhooging) werd aan genomen onder herinnering aan de ver plichting om de route over Geersdyk te nemen. Daarna volgde een vry uitvoerig wegen-debat, dat in hoofdzaak op het volgende neerkomt. Burgera. en Weth. zyn van oordeel, dat de openbare wegen dringend ver betering vragen, doch achten die ver betering een onbegonnen werk, als de gebruikers van den weg niet tot mede werking bereid zyn. Het college stelt daarom voor, de politie-verordening aan te vullen met een bepaling omtrent het schoonmaken der wielen, die den openbaren weg be rijden. Bezwaren en voordeden worden overwogen, uitloopende op aanneming der bepaling met algemeene steramen. Alsnu komt aan de orde een voorstel van Burgem. en Weth. tot verbetering der wegen. Het college had een des kundige voorlichting ingewonnen, waaruit bleek, dat een radicale verbetering, n.l. een geheel nieuwe aanleg der wegen met ingewalste macadam en een be keiing van den Geersdykschen weg naar de haven aldaar, minus den weg door den Willempolder, f 42000 zou kosten. Een atioopende leening tot dat bedrag plus het jaarlyksch onderhoud der wegen zou een uitgaaf vorderen van ruim f 3800 's jaars, mits de betrokken jolders te vinden waren voor een ver- ïoogde bijdrage hunnerzijds met 5 a f600. De heer De Regt kon zich vereenigen met den aanleg van den keiweg, maar vond den voorgestelden ombouw der andere wegen in eens wat te krasliever zag hy een proef genomen op een gedeelte. De heeren Schippers, Van Hee en De Jonge hadden in 't land van Cadzand ongewalste macadara-wegen gezien, die de praktijk goed voldeden en meenden dus dat men de proef met gewalste wegen vermijden kon om kosten te sparen. De heer Van itee herinnert er aan, dat de jaarlyksche kosten van 't onder houd der wogen thans ook ongeveer f 3800 bedragen. De heer De Regt wenscht de clausule omtrent de by dragen der polders uit "t voorstel te lichten, opdat weigering der ingelanden dan de zaak zou doen afspringen. De heer Van Hee acht zoo'n weigering ondenkbaar, gezien het belang, aat de ingelanden hebben by goede wegen naar hun land. De andere leden vereenigen zich daarmee en het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. „En als de verhaiding niet tot stand komt vóór de bieten-carapagnie van '13?" vragen de heeren Rottier en Dieleman, „dan wordeb de wegen weer als vroeger met grind verzorgd". Eén der Kamperlandsche leden vraagt nog, of de verordening op het straat- schuren ook geldt voor het trottoir te Kamperland. Wel wis en drie I" antwoorden Burgera. en Weth. De heer Dieleman: „Kan dat niet van gemeentewege gebeuren De voorzitter zegt onderzoek toe. Toen 't was ongeveer half één geworden werd de openbare ver gadering veranderd in een petit comité ter behandeling van het kohier van den hoofdelijken omslag. Dat werk hield de heeren nog tot 's avonds halt zeven byeen. Raadslid van Wissenkerke te zyn is dus geen sinécure. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. In de Woensdagavond te Middelburg gehouden vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen werd door den secretaris, den heer mr. W. Polman Kruseman, het jaarverslag uit gebracht. In dit verslag worden allereerst woorden van groote waardeering uitgesproken ter nagedachtenis van den heer M. Fokker, die in het begin van dit jaar overleed en die 29 jaar penningmeester van het genootschap was en sinds 1895 ook con servator van de Zelandia Illustrata; in beide funties heeft de heer Fokker zéér veel voor het genootschap gedaan. In plaats van wijlen den heer Fokker werd tot tijdelijk penningmeester be noemd de beer mr. G. J. Sprenger; terwijl de heer dr. K. Ileeringa, rijksarchivaris voor Zeeland zich bereid verklaarde als conservator der Zelandia Illustrata op te treden. Tot leden van bet Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen zijn benoemd: a. Te Middelburg: P. de Bruijne, makelaar on vice-consul van Groot-Bri- taunië en Ierlanddr. II. E. H. van Loon, 2e redacteur der Middolburgsck Courant en' letterkundige: J. Morks, directeur van het stedelijk muziekkorps; A. A. Noske. uitgever en muziekverslaggeverH. van Oordt, lioofdingeniour-directeur van den waterstaat in de 11e directie; M. J. van Puijenbroek, apoth.; jhr. G. L. Schorer, luitenant ter zee le klasse; W. Temper man, leeraar in de Fransche taal aan het gymnasium en J. J. Wap, arts. b. Iu Zeeland (buiton Middelburg): M. E. O. Bongaerls, ingenieur van 's rijks waterstaat te Goes; II. G. vau Grol, leeraar in het Nederlandscli aan de H. B. S. en gemeento-arekivaris te Vlissingen; J. Hoogenboom, architect te Re nesseL. J. van Voorthuijzen, lid der Prov. Staten en voorzitter der vereeniging Nehalennia te Domburg; J. P. Wolland, iugenicur van 's rijks waterstaat te Terneuzen. c. Iu Nederland (buiten Zeeland): mr. dr. J. J. Boiisson, hoofdcommies bij het departement van landbouw, nijverheid en handel te 's-Gravenhage; jhr. mr. dr..

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1