ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 31 Maart 1913. Eerste Blad. ididq vao siaosaroeiaers. (Z ierlkzeesche C o u r a tl t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bjj vooruitbetaling. 69ste JAAR6ANG. No. 9369 DirecteurA. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteurs A. FRANKEL. Redacteurs J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ots. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vry dagsmiddags uiterïyk 2 ure Dit nummer bestaat uit twee bladen. BEKENDMAKING. Door Zyne Excellentie den Minister van Oorlog is het volgende bepaald Aan de verlofgangers van de MILITIE, die behooren tot de lichtingen 1906, 1907 en 1908 der 1NFANTER IE, de lichting 1906 der VESTING ARTILLERIE, de lichtingen 1906 en 1908 van het Regiment GENIETROEPEN, de laatste lichting alleen voor zoover betreft de TELE- GRAAF-COMPAGNIEËN, de lichting 1908 van het Korps PONTONNIERS en de lichtingen 1907 en 1909 van het Korps TOR PEDISTEN, die in 1913 voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen, alsmede aan de milicien sergeanten van do jongere lichtingen tot die korpsen behoorende, zal, voor zoover zij dit zullen verlangen, kunnen worden vergund, om, wanneer zy voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zyn, buiten de kazerne te overnachten, mits hunne woning (vaste of tijdelijke) in of naby de garnizoensplaats gelegen is en de ver gunning niet aanleiding geeft tot het afleggen van zoodanige afstanden, dat daardoor invloed wordt uitgeoefend op den goeden gang van den dienst en van de oefeningen, o. a. tengevolge van, buiten deze, opgedane vermoeienis. De onmiddellijke chef (compagniescommandant of als zoodanig optredende officier) zal hebben te bepalen, in verband met den afstand, waarop de betrokken persoon van de kazerne woont, wie voor de hierbedoelde gunst welke nie mand van eenigen dienst vrystelt in aan merking komt; zullpnde van de verleende vergunning (en van het eventueel intrekken daarvan) aan den commandeerende-officier moeten kennis gegeven worden. Zjj. die voor de meergenoemde gunst in aan merking wenschen te komen, moeten daarvan UITERLIJK TWEE MAANDEN VOOR DEN DAG VAN OPKOMST SCHRIFTELIJK KENNIS GEVEN aan den voornoemden onmiddelly ken chef. Aan hem, die eenmaal gevraagd heeft buiten de kazerne te mogen overnachten en wien dit is toegestaan, wordt daarin geen logies meer verstrekt, dan in gevallen, waarin de betrokken chef dit ten gevolge van straf of om andere redenen noodig mocht achten, terwyl voorts niet dan by hooge uitzondering ter beoor deeling van den commandeerende-officier de gunst kan worden verleend aan hen, die zich NA het hiervoren aangegeven tijdstip (van 2 maanden vóór de opkomst) daarvoor nog mochten aanmelden. De Commissaris der Koningin in Zeeland, DIJCKMEESTER. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat in de plaats van JAN SUURLAND, commissaris-deken-kolenmeter der genoemde vereeniging zyn benoemd a. tot deken, JAN MALLANDER b. tot commissaris en kolenmeter, A.DR1ANUS DEN BOER Lz. Zibbikzer, den 31 Maart 1913. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 31 Maart. Benoemd tot rechter in de rechtbank alhier mr. P. van Regteren Altena, thans subsituut-griffier by de rechtbank te Zutfen. Benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen te Bergen-op-Zoom A. Veen- man, thans te Goes; tot inspecteur te Goes A. A. Versluys, thans inspecteur voor ambulanten dienst. Drelschor. Evenals voor den winter 1911-12 stelde de „Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen" voor het laatste leesseizoen weer een reizende bibliotheek van 100 boekwerken beschikbaar voor deze gemeente. Was het aantal lezers het vorige jaar 50, dezen winter was het gedaald tot 36. Gedurende 15 weken werden boeken ter lezing uitgegeven, waarvoor de gemeentekamer welwillend ten gebruike was afgestaan. In dezen tijd werden aan de lezers uitgereikt 366 boeken. Bnrgh. In de afgeloopen week is alhier eene algemeene leden-vergadering gehouden van de vereeniging tot be vordering van het Vreemdelingenverkeer in de gemeente Haamstede en Burgh. In het jaarverslag van den secretaris den heer M. Griep, werd met dankbaar heid melding gemaakt, van de totstand koming van den flinken trap aan de Duinen van Westen-Schouwen, welke in eene langgevoelde behoefte voorziet. De vereeniging liet in het afgeloopen jaar uitstekende geslaagde wandelkaarten vervaardigen, en gaf sluitzegels uit. De rekening van den penningmeester sloot met een flink batig saldo. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren C. J. Reisinger te Haamstede en G. A. van Zuyen en W. G. Boot beiden te Burgh. Zoowel op- en aan de duinen van Westen-Schouwen, als achter het bosch van het Slot Haamstede, zullen van wege de vereeniging eenige banken worden geplaatst. In een in de afgeloopen week ge houden vergadering van den Dijkraad van den cal. polder Burgh en Westland, is de begrooting voor het dienstjaar 1913 "14 vastgesteld in Ontvang opf 9982,86£ Uitgaaf opf 15948,911 Brainlsso. De heer J. Okkerse te Andel, geboren alhier, is benoemd tot buitengewoon opzichter bij het uitvoeren van baggerwerk en het maken van een grond8torting met stroom leid enden do m in den westelijken mond der Zandkreek, bezuiden de Goudplaat. Scherpenisse. Donderdagmiddag werd alhier de benoemde burgemeester D. Kleppe geïnstalleerd. Nadat de waar nemende burgemeester de vergadering geopend had, sprak deze als volgt: Mijnheer de Burgemeester, Waarde Zoon Uit de voorgelezen stukken heeft de gemeenteraad officiëel kennis genomen van uwe benoeming tot bnrgemeester van Scherpenisse, tevens van uwe be- eediging als zoodanig door den heer Commissaris der Koningin. Ik heet u dan ook hartelijk welkom op deze plaats. Wij wenschen u geluk met het vertrouwen door de Regeering in u gesteld en bevelen u de belangen van onze gemeente ten zeerste aan. Wij zullen hopen, dat de krachten die in u te bespeuren zijn, zullen medewerken om den bloei en de vrede onder uw bestuur te bevorderen. Ik verzeker u, wanneer ge zijt, die ge behoort te wezen, dut de achting der ingezetenen niet achterwege zal blijven. God geve u de noodige lust, gezondheid, wijsheid en kracht om te arbeiden tot nut en heil onzer gemeente. Als derde dienaar der Koningin, als hoofd van het plaatselijk bestuur alhier, zij uw oog altijd gericht op Gods hand. Wij verlangen in den raad, dat u reke ning zult houden met Gods ordonnantiën. En met dat voor oogen, kunt u zeker ten nutte onzer gemeente zijn. Op ons aller medewerking zult gij zeker kunnen rekenen. Wij bevelen ons in uw achting en vriendschap aan. Als vader behoef ik hier niet te ver zwijgen, dat vele gedachten en aandoe ningen in mijn gemoed opwellen, te veel om er uiting aan te kunnen geven. Want wie had het ooit kunnen of durven denken, dat ik op mijn ouden dag deze hooge onderscheiding zoude mogen beleven en dat mij het groote voorrecht gegund zoude worden op mijn 87-jarigen leeftijd u, mijn eigen zoon, te mogen installeeren als burgemeester van ons dorp. Het vervult mijn ziel geheel en al. Maar toch wil ik persoonlijk, als vader, dit nog zeggen. Onder al het goede, dat ik je van harte toewensch, moet ge dit niet vergeten: Ik hoop, dat nooit een gevoel van verhevenheid of trots in je zal opkomen, wil daarom be denken, dat ge nu wel burgemeester wordt over een kleine 1400 inwoners, maar dat het u past te beginnen met van hen allen de dienaar te zijn; dan alleen kunt ge verwachten, dat die allen, over wie ge gesteld wordt, zich gedrongen zullen voelenu als burgemeester te erkennen, waardeeren en achten. En thans, mijn zoon, geef ik u, als burgemeester van Scherpenisse, den ambtspenning over, en verzoek in u het voorzitterschap van deze vergadering te aanvaarden. Hierop antwoordde de burgemeester het volgende Geachte Vader Mijne Heeren! Op het oogenblik, dat ik de gewich tige betrekking van burgemeester mijner geboorte- en woonplaats aanvaard, past het my in de eerste plaats mijn dank erkentenis te brengen aan God den Heere, die alles regeert in Hemel en op aarde en wiens hulp ik zeer behoef voor de taak, waartoe ik mij thans geroepen zie. Mijn 'dank aan Hare Majesteit Onze Geërbiedigde Koningin die mij met deze hooge onderscheiding heeft willen ver eeren; aan Zijn Excellentie den Minister van Birmenlaudsche Zaken, die mij aan Hare Majesteit heeft willen voordragen, en aan Zijne Excellentie den Commissaris der Koningin, die zijne medewerking niet hoeft willen onthouden. Een woord van dank aan u, mijn hooggeschatten vader voor de goede wenschen mij zoo even door u gesproken. Bij uw noodig geworden ontslag nit den raad weet ik uit aller naam te spreken, zoo ik u dank zeg voor de vele en langdurige diensten aan de gemeente bewezen, en hoop ik. dat u nog een aantal jaren na dezen arbeid in goede gezondheid de rust daarvan mag genieten. Verder, mijne heeren 1 zal het mijn ernstig streven zijn onpartijdig en strikt rechtvaardig de gemeentebelangen ouder Gods zegen te mogen helpen bevorderen en voorstaan. Mijn innige wenseh is zonder aanzien des persoons voor alle ingezetenen niet alleen een burgemeester maar ook een burgervader te zijn. Nu ik gereed sta het voorzitterschap van den raad te aanvaarden vraag ik den krachtigen steun en de medewerking van u, mijnheer den wethouder, en u heeren raadsleden. En mijnheer de secre taris op uw hulp mag ik daar wel op rekenen. Wil waar het dienstig kan zijn mij met uwe administratieve kennis voorlichten en laten wij steeds in goede verhouding samenwerken in het belang der gemeente. Ten slotte beveel ijc mij aan in de achting van alle geineenie-ambtenaren en van lien die op eenigerlei wijze in dienst betrekking tot de gemeente staan, hun daarbij de verzekeriug gevende dat zij bij getrouwen dienst steeds op mijne hulp zullen kunnen rekenen. Hiermede verklaar ik het burge meestersambt te aanvaarden. Nadat hij nog door dhr. Joh. Rijstenbil, tijdelijk wethouder, was toegesproken, sloot de voorzitter de vergadering. Tholen. Door de anti-rev. Kiesvereen. is benoemd tot afgevaardigde naar de Deputaten-vergadering te Utrecht de heer D. van Hiele en naar de Centrale te Goes eveneens de heer D. van Hiele (Secundus de heer Joh. Janssen). Coltynsplaat, 29 Maart. Voor de op 7 April a.s. te houden stemming voor twee leden van den gemeenteraad alhier zijn candidaat gesteld de heeren: M. J. Contant (a.-r.), H. M. Haringman (lib.) en I. P. van der Weele (lib.). Middelburg, 29 Maart. De heer W. Hovy, lid der Eerste Kamer voor Zeeland, schonk aan „Middelburg Vooruit" een bedrag tot aankoop van een verguld zilveren medaille voor haar Festival. Alle herkozen bestuursleden van ge noemde Vereeniging hebben thans hunne herbenoeming aanvaard met uitzondering van den heer P. van Langeraad, die door drukke bezigheden zich genood zaakt ziet voor zyn herbenoeming te bedanken. Vllsslngen, 29 Maart. Reeds hebben zich by het Cantate-Coraitë voor de onafhankelijkheidsfeesten 150 zangeressen en zangers aangemeld. Met het oog op vermeerdering van garnizoen alhier is aan de gehuwde onderofficieren, welke gehuisvest zyn in de voormalige raarinierskazerne aangezegd een woning in de stad te betrekken. Vermoedelijk wordt dit gebouw tot wapenkamer ingericht. Biervliet, 30 Maart. Op uitnoodiging van de Biervlietsche afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering, hield jhr. De Muralt van Zierikzee Vrijdag avond een lezing over Staatspensioen, zonder premiebetaling, 't Was natuurlyk het doel der afdeeling den candidaat der vrijzinnigen in dit district voor de Tweede Kamer ook eens te hooren, en de kennismaking is zeer meegevallen. Wy gelooven wederzyds. Alle leden, ruim een honderdtal, waren op hun post, en dan nog een honderd andere belang stellenden waren aanwezig, die geheel of ten deele ongetwijfeld voor de Staatspensionneering kunnen gewonnen worden als leden. Dat de spreker, hiermee in verband, van de Tarief wet niemendal wilde weten, spreekt wel van zeiven, en 't is dan ook niet te ver wonderen, dat de coalitiepartijen den spreker duchten in politieke redevoe ringen, die hij elders houdt. Althans in het katholieke orgaan in onze provincie, de Nieuwe Zeeuwsche Courant, van 29 dezer, wordt gewaarschuwd voor bezoek zijner lezingen, als een ver nieuwing van vorige waarschuwingen. Voor de rechterzijde is het dan ook maar het beste om het kiezersvolkje dom te houden. Hoe zou men ze anders wijs kunnen maken, dat Talma's wetgeving slechts 5 cent per week aan den arbeider kost tengevolge der Tariefwet? En toch staat die bewering gedrukt in een courant uit Hulst, van Zaterdag 29 Maart. Mr. Van Best, de tariefraan, komt aldaar de verhoogde invoerrechten in bescherming nemen. Alsof alles nog niet duur genoeg is? Zaterdag sprak de heer De Muralt te IJzendyke, voor de Lib. Kiesv. in het district, dus daags na Biervliet. Terneuzen. Volgens mededeeling van het Loodswezen aan B. a. Z. zijn de zwarte lichtboei No. 4] en de stompe ton No. 5 van het Pas van Terneuzen onderling van plaats en van nummer verwisseld. Westdorpo. Alhier is uit een kreek het lijk opgehaald van een naar schat ting ongeveer 30-jarig onbekend mans persoon, dat na bekomen vergunning van den officier van justitie is begraven. Thans is men op het vermoeden ge komen, dat deze vondst in verband zou kunnen staan met een Vrydag der vorige week te Ieperen (België) gepleegden broedermoord. De molenaar was op bloote voeten en blootshoofds gevlucht, gekleed in blauw linnen broek. Het lyk werd aldus in de kreek ge vonden en terstond is geconstateerd, dat het er nog maar eenige dagen kon ge legen hebben. Aanbestedingen, Yerkooplngen enz. ZIcrikzoo, 31 Maart. Ten overstaan van den plaatsvervangenden notaris G. J. Lunenberg, werden heden alhier in het openbaar verkocht twee woonhuizen en erf, in de Nieuwe Boogerdstraat alhier, het ééne voor f 3625 en het andere voor f 1100. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. De intrede van dr. J. P. Cannegieter, te Middelburg is voorloopig vastgesteld op Zondag 18 Mei e.k. De bevestiging zal plaats hebben door zyn vader, predikant te Winterswyk. Aangezien de Nieuwe Kerk voor de restauratie gesloten zal zyn, hebben beide diensten in de Oostkerk plaats. Tholen, 31 Maart. Zondag j.l. nam ds. M. B. Verkerk, beroepen predikant te Oude Tonge, in de namiddag-gods dienstoefening afscheid van zyn ge meente alhier, met een rede naar aanleiding van Habakuk 3 2. Nadat door den consulent ds. Klomp van Poortvliet den scheidenden leeraar in hartelijke bewoordingen was toegesproken werd door de gemeente den leeraar staande toegezongen Ps. 121 4. Het kerkgebouw was tot in alle hoeken bezet zelfs van heinde en verre waren er menschen aanwezig. ColJJnsplaat, 29 Maart. Bij de heden gehouden stemming voor een lid in het college van notabelen (vacature Swemer), is gekozen met 39 van de 50 uitgebrachte geldige stemmen, de heer L. van der Moer. Geref. Kerk. Beroepen te Leiden, ds. A. Mak- kenze, te Tholen. Landbouw en Veeteelt. Zierikzee, 31 Maart. Zaterdag ver gaderde in het „Huis van Nassau" de Afdeeling Zierikzee der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. De voorzitter, de heer Hocke Hoogen- boom, opende de schaars bezochte ver gadering en gaf de reden op, waarom de agenda niet tijdig ter kennisse van de leden gekomen is. De heer Krepel van Bruinisse is van meening, dat de agenda in de Nieuws bode had moeten gepubliceerd worden. De secretaris, de heer Mulock Houwer, zeide, dat de agenda in het Landbouw blad stond, waarin zij gratis wordt opgenomen. De heer Krepel, zegt, dat de Nieuws bode meer dan 't Landbouwblad gelezen wordt. Hierop werden de notulen gelezen en goedgekeurd. De penningmeester, de heer Geluk, doet rekening en verantwoording van het door hem gehouden beheer. De heeren Fr. Krepel en Schikker werden door den voorzitter met het nazien der rekening belast. Deze bevonden haar in orde, zoodat zy onder dankzegging aan den penningmeester werd goedgekeurd in ontvang tot een bedrag van f 2401,99 en in uitgaaf tot een som van f 919,35, sluitend alzoo met een batig saldo van f 1482,64. Tot afgevaardigden naar de hoofd bestuurdersvergadering werden gekozen de voorzitter en de secretaris. Aan de orde is het programma voor de alhier te houden Landbouwtentoon stelling. De voorzitter deelt mede, dat de datum der tentoonstelling wegens de verkie zingen nog niet vastgesteld kon worden. Op Dinsdagavond zal de hoofdbestuurders- vergadering gehouden worden, op Woens dag in den voormiddag om half tien, de algemeene vergadering, die door een rijtoer en een diner zal besloten worden. Des avonds zal van wege „Nut en "Genoegen" in Parklust een concert worden aangeboden. Donderdag is voor de ten toonstelling bepaald. Om acht uur zal men reeds de tentoonstelling kunnen bezoeken. Des namiddags en des avonds zal een concert, uitgaande van „Nut en Genoegen", worden gegeven, dat met een vuurwerk bij Parklust en een bal in de Concertzaal zal besloten worden.' De prijzen voor het tentoontoongestelde worden hierop bepaald. Op verzoek vau den heer C. Koopman zal op de hoofdbestuurdersvergadering de aanstelling van een rechtskundig adviseur ter sprake gebracht worden. Hierop werd door den voorzitter de vergadering gesloten. Droischor. De alhier gevestigde Boerenleenbank hield Zaterdagavond hare jaarlijksche algemeene vergadering. De vergadering werd gepresideerd door den heer J. C. van Langeraad, voorzitter der commissie van toezicht. Na lezing der notulen van de vorige vergadering, werd ter tafel gebracht het verslag der bank over het afge loopen jaar. Aan dit verslag ontleenen we de volgende cijfers. By het begin van het boekjaar 1912 was het tegoed der inleggers van spaargelden f 29980,33, terwyl werd bygebracht f38113,62, met den intrest der spaargelden f 881,11, samen bedragende f 68975,06. Terug gevraagd werd f 46195,57, zoodat het boekjaar sloot met een tegoed van de inleggers van f 22779,49. Aan voor schotten werd uitgegeven f 27375, terwyl werd terugbetaald f 4810. In loopende rekening had de bank uitstaande f 5921,11. Aan renten van voorschotten was ontvangen f 1270,41, terwijl aan spaarrente, rente van opgenomen kapi talen, administratiekosten en andere lasten was uitgegeven f 1159,08®, zoodat de bank dit jaar een winst maakt van f 111,32s. Waar deze winst het vorige jaar ruim f 59 was, blykt duidelyk, dat 1912 voor de bank een gunstig jaar was. Het ledental bedroeg ultimo December 47. Verder was nog aan de orde de benoeming van den kassier, die aan de beurt van aftreding was. Met algemeene stemmen werd de heer Van Staalen als zoodanig herbenoemd. Bij de sluiting wekte de voorzitter de aanwezigen op propaganda te maken, ieder in zyn kring, teneinde nog meer ingezetenen voor het lidmaatschap te winnen. NIeuwerkerk. Vrijdagavond werd het eerste winterhalfjaar van den Landbouw-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1