ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 12 Maart 1913. Z ierikzeesche Courant). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschynt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9362. Directeur i A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ots., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Zij. die zich met I April a.s. op ons blad abonneeren ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Alle Brievengaarders en Boek handelaars nemen abonnementen aan A. De Directeur, i. OE LOOZE J r. Gasfabriek. Gemiddelde lichtsterkte eD warmte van het gas gedurende de maand Februari volgens de Yetpliotometer 15,41 kaars; volgens de Giroud 123 m/m.volgens de Calorimeter 5220 Caloriën. DE DIRECTIE. Tweede Suppletoir-Kohier van den hoofdelljken omslag 1912. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het tweede Sup pletoir-Kohier van den hoofdelyken omslag dezer gemeente, over dienstjaar 1912, op den 7 dezer maand, door de Gedeputeerde Staten van Zee land is goedgekeurd, op heden aan den Gemeente- Ontvanger ter invordering is gezonden, en van heden af gedurende vyf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in afschrift ter lezing ligt; Voorts wordt in herinnering gebracht, dat binnen twee maanden na de goedkeuring van het kohier de aanslagbiljetten worden uitgereikt, en binnen drie maanden na die uitreiking de aangeslagenen tegen hun aanslag by den Raad bezwaren kunnen inbrengen, by verzoekschrift op ongezegeld papier; alsmede dat ieder ver plicht is zijn aanslag op den by de Verordening op de invordering van genoemde belasting be paalden voet te voldoen. Zierikzee, den 12 Maart 1913. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris.' Suppletoir-Kohier der belasting op de honden 1912. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het Suppletoir- Kohier der belasting op de honden dezer ge meente, over bet dienstjaar 1912, op den 7den dezer maand door de Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd, op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is gezonden, en van heden af gedurende vyf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in afschrift ter lezing ligt; Voorts wordt in herinnering gebracht, dat binnen twee maanden na de goedkeuring van het kohier de aanslagbiljetten worden uitgereikt, on binnen drie maanden nii die uitreiking de aangeslagenen tegen hun aanslag bjj den Raad bezwaren kunnen inbrengen, by verzoekschrift op ongezegeld papier; alsmede dat ieder ver plicht is zyn aanslag op den bjj de Verordening op de invordering van genoemde belasting be paalden voet te voldoen. Zierikzee, den 12 Maart 1913. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Oproeping voor herhalingsoefeningen De BURGEMEESTER van Zierikzee; Gezien de daarop betrekking hebbende op roeping van den Commissaris der Koningin in Zeeland van 11 Maart j.l. Roept by deze op, krachtens artikel 114 der Militiewet: ADRIANÜS JOHANNES RIBBENS en JAN VERMEULE, beiden verlofgangers der gemeente Zierikzee van de lichting 1909, en ADRIAAN CORNELIS VERTON, verlofganger der gemeente Zierikzee van de lichting 1910, allen behoorende tot bet korps torpedisten, om op Dinsdag 25 Maart 1913, by hun korps te Brielle onder de wapenen te komen. Mitsdien zullen zij op bovengenoemden dag met het eerstvertrekkend openbaar middel' van versneld vervoer zich van hunne woonplaats naar de plaats van opkomst moeten begeven, voorzien van hun verlofpas en van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting door hen hy hun vertrek met groot verlof medegenomen. Aan bedoelde verlofgangers woidt onder het oog gebracht, dat, zoo zij in gebreke blyven op den bepaalden tyd onder de wapenen te komen, zy bjj latere opkomst zooveel langer In dienst zullen worden gehouden. Eindelijk worden zy gewezen op art. 98 der Militiewet, volgens hetwelk de verlofganger, die niet aan de oproeping voldoet, als deserteur zal worden behandeld. Zierikzbe, den 12 Maart 1913. De Burgemeester voornoemd, D. YAN DER VLIET. Premltlef-Kohler der belasting op de honden 1913. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat het Primitiet- Kohier der belasting op de honden dezer ge meente, over het dienstjaar 1913, op den 7den dezer maand door de Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd, op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is gezonden, en van heden af gedurende vyf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in af schrift ter lezing ligt Voorts wordt in herinnering gebracht, dat binnen twee maanden na de goedkeuring van het kohier de aanslagbiljetten worden uitgereikt, en binnen drie maanden na die uitreiking de aangeslagenen tegen hun aanslag by den Raad bezwaren kunnen inbrengen, by verzoekschrift op ongezegeld papier; alsmede dat ieder verplicht is zijn aanslag op den by de Verordening op de invordering van genoemde belasting bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, don 12 Muart 1913. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. NIEUW STIJDINGEN. NEDERLAND. Haarlem, 8 Maart. De politie van Haarlem en Bloemendaal heeft een be langrijke aanhouding gedaan: In Aerdenhout het dorp van villa's en buitenverblijven tusschen Haarlem en Zandvoort ligt de villa van den heer J. C. de Vries, oud-deken van de orde van advocaten te Amsterdam. Deze villa was tijdelijk onbewoond. Vrijdagmorgen ontdekte de tuinbaas van mr. De Vries, dat er in den afge- loopen nacht ongenoode gasten in de villa geweest waren. Daarvan gaf hij onmiddellijk aan de politie in Bloemen daal kennis. t Bleek reeds bij het eerste onderzoek dat er zeer veel gestolen was: 3 rijwielen, marmeren pendules, schemerlampen, een zilveren bouilloir, tafelzilver, o.a. een soepterrine, vloer- en tafelkleeden, gor dijnen, bedspreien en een groote ver zameling linnengoed. De politie toog op onderzoek en vond uit, dat er dien nacht bij een smid in den omtrek een handwagen gestolen was. De veronderstelling lag voor de hand, dat de inbrekers zich van dien wagen bediend hadden. Den geheelen morgen en voormiddag was de Bloemendaalsche en Haarlemsche politie druk aan het zoeken naar den handwagen. Men kreeg gegronde vermoedens tegen bewoners van het perceel Delftstraat 18, een zijstraat van den Zijlweg bij de grens Haarlem—O verveen. Daar woont S. met zijn jonge vrouw en twee kindertjes, terwijl bij hen in huis is als commensaal de worstelaar C. R. Tegen 4 uur Vrijdagmiddag had de politie voldoenden grond om een huis zoeking te doen. De inspecteur der Haar'emsche re cherche en de Bloemendaalsche veld wachters Smits en Ronner traden het huis binnen. Zoo gauw de worstelaar R, de mannen der wet zag, wilde hij vluchten Bij zijn arrestatie heeft R. zich vreeselijk verzet. Het was tenslotte noodig hem met een revolver in bedwang te houden. Zwaar geboeid is R onder hoede van 3 politieagenten naar het politie-bureau te Haarlem gebracht. De huiszoeking leverde zeer verrassende resultaten op. In gesloten kasten en verborgen hoeken werden allemaal voorwerpen gevonden die bij de inbraak in Aerdenhout ge stolen zijn. Maar dit niet alleen Men vond ook tallooze voorwerpen van andere diefstallen en inbraken, in de laatste maanden in Haarlem en Bloemen daal gepleegd. O.a. vond men een zeer groote verzameling timmermansgereed schap, op enkele plaatsen in Bloemendaal gestolen. De politie liet een verhuiswagen komen 't Duurde vrij lang eer alle gestolen waar ingeladen was. Menig verhuis- vrachtje is dan ook geringer! Eindelijk tegeu 6 uur was alles klaar, werd de zweep over de paarden gelegd en ging de verhuiswagen naar het Haarlemsche politiebureau. S. was dien middag niet thuis gekomen. Blijkbaar heeft hij bemerkt, dat de politie hem op het spoor is. Het vermoeden is, dat hij reeds naar het buitenland is ge vlucht. De huiszoeking verwekte in de volks buurt zeer veel kijklustigen. Donderdagavond om elf uur, toen de raadsleden der gemeente Schoten van de vergadering van den raad naar huis terugwandelden, zakte plotseling één der leden, de 65-jarige heer P. J. H. Louwerse, ineen. Toen men hem onder zocht, bleek hij gestorven te zyn. De raadsleden droegen het lijk van hun ambtgenoot naar diens woning. De heer Louwerse had een dienstijd als raadslid van 19 jafen. Hardinxveld, 8 Maart. Als bizonder- heid kunnen wy melden, dat op de rivier De Merwede bij deze gemeente in 2 dagen 225 zalraèn zyn gevangen. Verscheidenen waren gebeten door zeehonden. De totale waarde bedroeg 2600 gulden. Gouda, 11 Móart. Inzake het verzoek van het hoofdbestuur der schippersver- eeniging „Scbuttevaer" om te willen bevorderen, dat alhier een nieuwe sluis wordt, aangelegd, werd van den Minister van Waterstaat de mededeeling outvangen, dat omtrent deze aangelegenheid overleg gepleegd wordt met het provinciaal bestuur van Zuid-Holland en dat dit overleg zooveel mogelijk zal worden be spoedigd. Rotterdam, 10 Maart. Zondagmiddag, omstreeks 4,30 uur, is op den Nieuwen Binnenweg, hoek Heemraadsingel, de auto van den aviateur L. van Bussel in volle vaart ter zyde tegen een motor wagen van lyn 8 aangereden. De auto werd bestuurd door een 21- jarigen leerling-chauffeur, onder toezicht van den heer Van Bussel. In de auto zaten 2 kinderen van den heer Van Bussel, resp. 5 en 6 jaar oud, een Noorsche en een Duitsche zeeman. Het gevolg van de botsing -was, dat de heer Van Bussel bewusteloos werd opgenomen en een café moest worden binnengedragen. De Noor en één der kinderen werden ernstig door glas scherven gewond. Twee geneesheeren verleenden de eerste hulp. De heer Van Bussel werd bijgebracht en de Noor naar het zieken huis vervoerd. De auto werd zoodanig beschadigd, dat hy per wagen vervoerd moest worden. Van de tram is slechts een ruit gebroken. Bergen-op-Zoom, 10 Maart. Vrijdag nacht is een belangrijke diefstal gepleegd bij G. aan den Wouwschen straatweg. Een bedrag van ongeveer f 600 werd vermist, waaronder begrepen de spaar penningen van een bejaarden commensaal, welke ongeveer f 400 bedroegen. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 12 Maart. De afdeeling Zeeland" van de Kon. Nederl. Politiehond-Vereenigiug hield j.l. Zaterdagnamiddag haar eerste jaar vergadering onder voorzitterschap den heer A. Arnoldi. Uit het jaarverslag van den secretaris en penningmeester bleek, dat de afdeeling in het eerste jaar van haar bestaan, zoowel moreel als financieel op vooruit gang kan bogen en dat in de afdeeling twee dresseerclubs zijn opgericht, n.l. een te Kruiningen en een te 's-Heer-Arends- kerke, waarvan de leden zich geregeld onder deskundige leiding met hun honden oefenen. Besloten werd, behoudens goedkeuring van het hoofdbestuur, om op den lleu en 12en Juni a.s. op een terrein tusschen Middelburg en Vlissingen eene keuring van politiehonden te houden, tot ver krijging van het certificaat eu om aan den raad van iedere gemeente in de provincie Zeeland een circulaire te richten, om zoodoende de belangstelling voor de politiehond-beweging wat op te wekken en te verzoeken om aan de politiemannen, in het bezit van een politiehond, eenige vergoeding te ver strekken. Do aftredende vice voorzitter, de heer J. van Splunter te Scbuddebeurs, en de secretaris, de heer J. J. M. Drent te Vlissingen, werden als zoodanig herkozen. Te Souburg bestaat, met het oog op het festival te Middelburg, het voornemen om aan den gemeenteraad te verzoeken de Pinkster-kermis te vervroegen en Zaterdags te doen be ginnen. Door Gedep. Staten zijn door plaatsing op de werkliedenlijsten (ongevallen verzekering) benoemd tot lid de heer W. Blaas, timmerman te Tholen en tot zijn plaatsvervanger de heer G. Bareman, bootwerker te Terneuzen. Kerkwerve. Het kohier van den hoofdelijken omslag der burgerlijke ge meente alhier ligt van 5 Maart j.l. ge durende 5 maanden in de secretarie voor de belanghebbenden ter inzage. Bezwaren kunnen binnen dien tijd op ongezegeld papier bij den Raad worden ingediend. Brouwershaven, 11 Maart. Ons Nuts- departeraent alhier mocht gisterenavond het genoegen smaken wederom in zyn vergadering te zien optreden mevr. Joh. van Loonvan den Berge, die ons het begin van het vorige jaar ver gastte op eene causerie over den schrijver H. Beunke en eenige van diens novellen met zooveel succes voor droeg. Thans gaf zij eene causerie ten beste over den Vlaaraschen schryver Cyriel Buysse en vervolgens een ge deelte van Grueten Broos door dien schryver geschreven, waarop zy liet volgen het Heksenlied van E. van Wildenbroek, alle welke stukken meester lijk door haar werden voorgedragen. Na de pauze ging zy van ernst tot humor over, en liet achtereenvolgens hooren „Onze Jour", „O Meneer' „Een Bof", welke stukken door de aan wezigen met belangstelling werden aan gehoord en waarom menig keer hartelijk gelachen werd. De voorzitter was dan ook zeker de tolk van de aanwezigen,, w. o. ook niet-leden, die tegen een klein entrée van dezen voordrachtenavond konden profiteeren, doch waarvan slechts een schaarsch gebruik was gemaakt, toen hy de spreekster dankzegde voor de ge- houdene voordrachten en haar de verzekering gaf, dat men weer had ge noten en haar gaarne een volgenden winter wederom zoude zien optreden en haar daarom een tot weerziens toeriep. St.-Filipslaod, 11 Maart. Hedenavond hield 't fanfare-corps „Concordia" zyn gewone jaarvergadering. Uit 't uitge brachte verslag bleek, dat in 1912 de ontvangsten waren f 132,51, terwijl de uitgaven bedroegen f 150,30, alzoo sluit 't jaar met een nadeelig saldo van f 17,79. Aan de beurt van aftreding was de heer J. J. Schoo, als vice-voorzitter, die by acclamatie herkozen werd. Uitgeloot werd het renteloos aandeel (f 25) no. 1 betaalbaar 1 Mei a.s. In beginsel werd besloten deel te nemen aan 't Festival dat 2en Pinksterdag te Breda gehouden zal worden. Met voldoening wees de voorzitter op den bloei der vereeniging, wat 't aantal werkende leden aangaat, Hun ijver en vorderingen zyn boven allen lof. Jammer is 't evenwel, dat zoovele ingezetenen, die „Concordia' konden en moesten steunen, nog niet als kunstlievend- lid zyn toegetreden Het geldt hier toch een vereeniging, die men in onze gemeente noode zou willen missen, wier streven 't is te be vorderen, wat schoon en goed is en die al zoo dikwyls wat poëzie gebracht heeft in ons zoo prozaïsch leven. Bij menige festiviteit is al zoo duidelijk gebleken, dat, een muziekgezelschap onmisbaar is. Men herinnere zich slechts wat „Concordia" presteerde by 't Juliana- feest en wat zal 't zyn, wanneer wy dezen zomer op waardige wyze ons 100-jarig onaf hankelykheidfeest vieren. Ook dan zal van 't gezelschap weer heel wat gevergd worden. Laten dus zy, die nog geen lid zyn, hun belang stelling toonen door als zoodanig toe te treden. Stavenlsse, 12 Maart. In de Dinsdag 1.1. alhier gehouden gemeenteraads zitting werd ingetrokken het besluit der vorige vergadering, om palen te plaatsen langs den Oudelandschen dijk. Verworpen werd met 5 tegen 2 st. het voorstel van Burgera. en Weth., om f 10 bijdrage te schenken aan het Comité 1813. De jaarwedde van den lantaarn opsteker werd met ingang van 1 Jan. 1.1. gebracht van f 55 op f 75. Op verzoek van C. D. van Dalen besloot de Raad, dat in het vervolg de opening van de inschrijvingsbiljetten, inzake de grintlevering wat tot dusverre in een besloten vergadering plaats had in het publiek zal plaats lebben. Aan het Burg. Armhest. werd over het afgeloopen jaar een subsidie van f 100 verleend, wegens meerdere be- deelingskosten, om daardoor de rekening sluitend te doen maken. De ontruimings- terrayn, in verband met de onbewoon baarverklaring van het perceel van C. Plansoen, Werd met 6 m. verlengd. Tot onderwijzeres, ingang 1 Mei, werd met algemeene stemmen benoemd raej. M. J. Kauffraann van St.-Maartens- dijk, thans tijdelijk onderwijzeres. In verband met het terugtrekken van no. 1 der voordracht, als zynde elders benoemd, werd wegens het in-corapleet zyn der voordracht, de benoeming van een onderwijzer tot een volgende ver gadering uitgesteld. In verband hiermede werd aan raej. P. H. Plansoen, op haar verzoek, niet met 1 April, maar met 1 Mei a.s. eervol ontslag verleend als onderwyzeres. Herzien werd het Reglement voor het Burg. Armbestuur, in verband met de nieuwe Armenwet. Vastgesteld werd het kohier der hondenbelasting en besloten tot een wyziging der gemeente-begrooting over 1912 en 1913. Tholen. Alhier is een afdeeling van de schippersvereeniging „Schuttevaer" opgericht met een aantal van 24 leden. De heer J. P. de Vries, geb. alhier, opzichter bij 's Rijkswaterstaat, is als zoodanig verplaatst van Bussum naar Zwolle. Hoodekenskerke, 11 Maart. Donderdag a.s. hoopt de wed. Van Poppelen, geb. Westenborger, alhier haar lOlen geboorte dag te herdenken. Het oudje is nog bizonder kras en levenslustig. Coltynsplaat, 11 Maart. Gisteren hield de schietvereeniging „Wilhelmina" alhier hare gewone jaarlijksche vergadering. Aanwezig 18 van de 37 leden. Uit de rekening van den penning meester bleek dat de ontvangsten hadden bedragen f 62,476, de uitgaven f 34,48, alzoo een goed slot van f 27,99*. Herkozen werden de heeren P. de Smit, voorzitter en M. J. Contant, secretaris der vereeniging. Gekozen werd tot commissaris J. Lamse in de plaats van M. J. Karmau, die bedankt had. Als bode L. Munter. Prijswiuners over het afgeloopen jaar waren: le J. Lamse; 2e C. de Lange; 3e P. Huissoon4e Jan de Smit5e M. J. Karman. Besloten werd bij eventueel feest, dit jaar een schietwedstrijd te organiseeren. J.l. Maandag hield de afdeeling Colijusplaat van Volksweerbaarheid hare jaarlijksche algemeene vergadering. Aanwezig 18 van de 42 leden. Uit het verslag van den penning meester bleek dat de ontvangsten hadden bedragen f 18,365, de uitgaven f 12,15, goed slot f 6,215 Besloten werd f 7,50 subsidie te geven aan de schietvereeniging „Wilhelmina". De verkiezing van een voorzitter werd aangehouden tot een volgende ver gadering. In de gisteren gehouden raads vergadering was ingekomen een schrijven houdende verzoek om plaats voor de muziektent (en wel in de achterkerk buurt), van het christelijk-muziekgezel- schap „Soli deo Gloria". Besloten werd tot wederopzeggings toe te staan eene plaats door burgem. en weth. daartoe zelf aan te wyzen. Eenige wijziging werden gebracht in de begrooting 1913.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1