ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 12 Februari 1913. Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. CcLCtL^r (Z ierikzeesche Court» n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAARGANG, No. 9350. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. De Balkan-oorlog. De Turken gingen nabij Boulair tot een offensieve actie over en leverden gedurende drie uur slag tegen de Bul- gaarsche troepen. Over den uitslag van het gevecht worden uit Sofia en Con- stantinopel met elkaar in tegenspraak zijnde berichten geseind. De strijd rondom Skoetari is met hernieuwde hevigheid hervat. De Monte- negrijnen, gesteund door de Serviërs, slaagden er in, op de Tarabosj, twee belangrijke redoutes te bezetten. Te Constantinopel woedde in het kwartier Tophane een hevige brand, waarbij 150 huizen vernield werden. Constantinopel, 9 Febr. De gewezen grootvizier Hakki Pasja heeft gisteren en heden op de Porte een onderhoud gehad met den grootvizier. Men verzekert dat Hakki Pasja belast zal worden met de opdracht, om oflicieuse besprekingen over den vrede te houden met Bulgaar- sche gedelegeerden, die hij te Boekarest zal ontmoeten. Één der Bulgaarsche gedelegeerden zou de gezant van Bul garije te Boekarest zijn. 10 Febr. Naar verluidt, zullen, tengevolge van de Russische bemiddeling te Boekarest, directe vredesonderhande lingen gevoerd worden tusschen Turkye en Bulgarije. Parijs, 10 Febr. De Echo de Paris meent te weten, dat de Turksche gezant te Londen gisteren sir Edward Grey bezocht heeft, om hem te vragen, door zyn tusschenkomst een einde aan de vyandelykheden te maken. Sir Edward Grey heeft geantwoord, dat hem dit verzoek schriftelijk en officieel moet worden gedaan. De Turken hebben zich in de laatste dagen op het oorlogsterrein nogal geroerd. Een telegram uit Sofia (Bul- ganrsche bron) meldt, volgens de Tel., omtrent de actie aan de Tschataldjalinie het volgende: Vrijdagochtend om negen uur begonnen de Turken een voort- rukkende voorwaartsche beweging in drie richtingen. Een sterke colonne, bestaande uit 6 bataljons, gesteund door het geschut van het fort Chavourtabia en de kanonnen van twee kruisers en twee torpedobooten, die te Buyuk Tchek- medje lagen, trok op de Bulgaarsche troepen los, die de stellingen bij Arbaut- keui bezet hielden. De Bulgaren sloegen den vijand door een krachtigen tegen aanval terug tot de brug van Tchekmedie. Een andere colonne, bestaande uit twee bataljons, die van Bagtchekeui oprukten, trok, toen zij bemerkten, dat zij tusschen het vuur van de Bulgaarsche infanterie en artillerie geraakt was, terug tot voorbij Karasou. Een vijandelijk regiment, dat met 'n afdeeling mitrail leuses en een batterij berggeschut liet dorp Geuhjeli verlaten had, werd door de Bulgaren met de bajonet aangevallen en moest in de grootste verwarring en met achterlating van dooden en gewonden terugtrekken. Alle pogingen der Turken, om op de linie Yemkeui en Lazarikeui en in de omgeving van Derkos tot een aanval over te gaan, leden schipbreuk. Hun troepen trokken zich naar hun oorspro nkelij ke stellingen terugG ed urende den geheelen dag vlogen aeroplanes boven de Tchatalja-liuie, teneinde ver kenningen te doen. ITALIË. Uit Monte-Carlo komt het bericht, dat zich in een hötel te Nizza de in de BerlijnBche wereld, waar men zich niet verveelt, zeer bekende graaf Günther von Königsraarck van 't leven heeft beroofd. Graaf Königsmarck was de spruit eener vroeger zeer ryk met aardsche goederen gezegende familie. Hij koos de militaire loopbaan en werd cavalerie-officier. Als jong officier was hij al spoedig in alle plaatsen te vinden waar wedrennen werden gehouden, en hy leefde op een zóó grooten voet, dat hij in betrekkelyk korten tyd zyn vaderlyk erfdeel opmaakte en diep in de schulden raakte. Hy was dus gedwongen er de militaire loopbaan aan te geven. Bijna 15 jaren lang voerde hy het leven van den avon turier. By zijn zeer twijfelachtige geld- manipulaties werd hij twee jaren geleden door zyn noodlot achterhaald. Wegens zwendelspeculatie in bouwterrein werd hij te Glogau tot 4 maanden gevangenis straf veroordeeld. Graaf Königsmarck was zesmaal ge trouwd en even dikwijls gescheiden. Het trouwen was zijn specialiteit, daar hij zich hierdoor de middelen voor zijn avontuurlijk leven wist te verschaffen. FRANKRIJK. Men is in Frankryk ongerust over de mildheid, waarmede de gezworenen tegenwoordig de misdaden beoordeelt, waarbij hartstocht in het spel is. Want hoe zachter de jury's optreden, des te meer neemt het aantal dezer hartstocht misdaden toe. Dit blykt ten duidelykste uit de volgende cijfers: Yan 1896 tot 1900 werden er 183 van deze moorden gepleegd en van 1905 tot 1910 305, terwijl er in de vorige maand alleen 18 begaan werden. Thans hebben een aantal afgevaardig den, in de overtuiging, dat de jury's zoo dikwyls het „niet-schuldig" uit spreken, omdat de Fransche wet moord aanslagen buitengewoon streng straft, by de Kamer een wetsontwerp ingediend, waarbij den rechter bevoegdheid verleend wordt, om voor hartstocht-misdaden een minimum-gevangenisstraf van 5 jaar te eischen. ENGELAND. Londen, 10 Febr. De telegraaflijnen tusschen Glasgow en Londen zijn Zater dag doorgesneden. Verscheidene uren is elke verbinding tusschen beide handels centra verbroken geweest. De vernieling is eerst toegeschreven aan den storm, maar een onderzoek heeft uitgewezen, dat ook de ondergrondsche kabels ver nield zyn. De kabelhuisjes, die met de ondergrondsche lijnen in verbinding staan, heeft men in de lucht laten vliegen. De bovengrondsche lijnen zyn met scharen doorgesneden. Men twijfelt niet of men heeft hier met daden der suffragettes te doen. BELGIE. Woensdag zal de algeraeene raad der arbeiderspartij den datum der algemeene staking vaststellen. Men denkt, dat wel 350.000 arbeiders het werk zullen neer- leggen. In ieder geval zullen de arbeiders in mynen, glasblazerijen, steengroeven, metaal- en sigaren-industrie, wevers en spinners, de havenarbeiders van Ant werpen en Gent en de gemeentewerklieden der groote steden tot de stakers behooren. Uit Stad en Provincie. Terneuzen, 10 Febr. Eenigen tijd geleden hebben wij meegedeeld, dat 22 Juni a.s. de feestelyke opening zal plaats hebben van het kanaal Terneuzen- Gent. Wij vernemen dat ter gelegenheid van deze openingsplechtigheid en ter gelegenheid van de Gentsche Wereld tentoonstelling, groote internationale jachtfeesten georganiseerd zijn door het Gentsche tentoonstellingscomitó voor de jachtfeesten, waarbij de Kon. Zeilclub, de Gentsche Jachtclub en de Motor bootclub van Vlaanderen haar mede werking zullen verleenen. De Duitsche en Hollandsche jachten, die aan de feesten zullen deelnemen, komen over Dordrecht en Middelburg 20 Juni te Terneuzen aan, de Engelsche en Fransche jachten over Ostende te Zeebrugge. Den 20 Juni worden voor de Engelsche, Fransche en Belgische vaartuigen regatta-wedstrijden gehouden tusschen Zeebrugge en Terneuzen en voor de Hollandsche, Duitsche en Belgische jachten tusschen Vlissingen en Ter neuzen. Den 21 Juni zullen de deelnemers en eigenaars der jachten tusschen Vlissingen en Terneuzen verblyven en daar de havenwerken bezichtigen. Tevens komen dien dag te Terneuzen de kleine Gentsche jachten. Op 22 Juni heeft de officieele in- wyding van het kanaal Terneuzen-Gènt plaats, waarbij koning Albert en koningin Elisabeth van België tegenwoordig zullen zyn. De geheele jachtvloot zal zich daarby door het kanaal naar Gent begeven, waar de officieele ontvangst op de tentoonstelling zal plaats hebben. De volgende dagen worden zeilwed strijden op het kanaal gehouden, bezoeken gebracht aan de havenwerken van Gent enz., met bijkomende feestelijkheden. 25 en 26 Juni wordt in één der ge bouwen van de Tentoonstelling het Congres van de „Ligue Maritieme" gehouden. 28 Juni keeren de jachten naar Terneuzen terug en hebben er wedstrijden tusschen Terneuzen en Vlissingen plaats. Van Belgische zijde hoopt men, dat ook H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden de plechtige opening van het kanaal zullen by wonen. Naar wij daaromtrent vernemen, is hieromtrent nog niets beslist. De moge lijkheid achtte onze zegsman echter niet uitgesloten, dat H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins de plechtigheid met Hun tegenwoordigheid zullen ver eeren. in dit geval zullen dan zeer waarschijnlijk enkele Nederlandsche oorlogsschepen naar Terneuzen komen. (Rolt. Nwsbl.) RECHTSZAKEN. Zierikzee, 11 Febr. Door de arron- disseinents-rechtbank zijn heden veroor deeld, wegens 1°. mishandeling, door den schuldige begaan tegen zijn echtgenoote, bij herhaling W. J. C. van E., 45 jaar, schoenmaker te Brouwershaven, tot 4 maanden ge vangenisstraf. 2°. het opzettelijk niet voldoen aan een vordering krachtens wettelijk voorschrift gedaan door een amb tenaar belast met het opsporen van strafbare feiten M. M.20 jaararbeider te Burgh, tot f 5 boete, subs. 1 week hechtenis; 3°. mishandeling, tweemaal gepleegd: J. F. V.66 jaar, zonder beroep te St.-Maartensdijkbij verstektot één maand gevangenisstraf; 40mishandeling C. L. v. T.28 jaar, veldarbeider te Poortvliet, tot f 10 boete, subs 14 dagen hechtenis. Ontslagen van alle rechtsvervolging (in hooger beroep): W. B., 61 jaar, timmerman te Nieu- werkerk:, beklaagd geweest van over treding der woningwet. Plan 1913. Het uitvoerend comité van de feest commissie, welke zich te Vlissingen gevormd heeft met het doel ook aldaar de 100-jarige onafhankelijkheid van Nederland niet onopgemerkt te laten voorbijgaan, heeft thans vasteren vorm gegeven aan de plannen voor die feest viering. Uit die plannen blijkt ten eerste, dat het in het voornemen ligt, de feest viering te doen plaats hebben omstreeks midden Augustus en wel liefst op een Donderdag, dit laatste met het oog op het op dien dag meestal drukke vreerade- lingenbezoek aan Walcheren. Op het voorloopig vastgestelde programma der feestelijkheden dat natuurlijk nog voor uitbreiding vatbaar is komen als hoofdnummers voor de uitvoering eener feest-cantate en een historische en allegorische optocht, en als aanvulling: ringrijden opZeeuwsche paarden (de berijders in Zeeuwsch costuum) en een caroussel rijden, uit gevoerd door dames en heeren (mede gecostumeerd). De feest-cantate is gedicht door den heer P. Landsman te Vlissingen en gecomponeerd door den heer M. H. van 't Kruys, en de inhoud is toepasselijk op het te vieren fëe6t. De optocht, die de cantate in beeld zal brengen, wordt georganiseerd door den heer Bretschneider, die op dit gebied reeds zijne sporen verdiende, en zal bestaan uit de volgende vijf groepen le groep, het vertrek van Prins Willem de Vijfde; 2e groep, Napoleon Bonaparte met diens staf; 3e groep, Lodewijk Napoleon, Koning van Holland, omgeven door de meest bekende personen uit dien tyd; 4e groep, een zegewagen ter herinnering aan de litteratuur uit die dagen (Helmers, Bilderdyk, Staring, Van der Palm enz.); 5e groep Prins Willem, later koning Willem I) omgeven door de uit de geschiedenis meest bekende tijdgenooten. Verder nog een zegewagen voor het zeewezen en de visschery en een van handel en industrie. Maandag 17 Febr. wordt eene ver gadering gehouden van allen, die aan het welslagen der plannen willen mede werken. STORM. In den Atlantischen Oceaan blijft de storm nog maar steeds met groote hevig heid doorwoeden. De „Mauretania", één der reusachtige stoomschepen tusschen Liverpool en New-York, is Zaterdag met een vertraging van 24 uur en leelijk gehavend te New-York binnengeloopen. Zondag, toen 't schip nauwelijks Queens- town verlaten had, werd het al door den storm geteisterd, die Woensdag d.a.v. in een geweldigen orkaan overging, zoodat de golven over het geheele schip sloegen, die zoo krachtig waren, dat de stalen platen op het voordek verbogen werden, dat zij de houten verschansingen weg sloegen, *de zware spiegelruiten op de brug verbrijzelden en ook het telegraaf toestel op de brug wegreten, zoodat de kapitein slechts verbinding met de machinekamer kon krijgen door middel van de spreekbuis. Ook het toestel voor draadlooze telegrafie raakte dien dag onklaar, maar kon na eenige uren weer hersteld worden. Ook uit Engeland komt bericht, dat daar een hevige storm gewoed heeft. Vooral Zaterdag 1.1. moet het erg ge weest zijn. Veel scheepsrampen zijn op de kust gebeurd en een dertigtal per sonen moet daarbij omgekomen zijn. Zooals men reeds meldde, sloeg te Liverpool in de Messey een sloep van het havenbestuur om. Van de twaalf opvarenden verdronken elf. Op den wal zag men in de duisternis plotseling het licht dier boot verdwijnen. Naderhand hoorde men het hulpgeroep van een geredden zeeman, die naar den kant dreef en aan wal werd getrokken. Een Engelsche bark, die met een lading graan op weg was van Ipswich naar Rochester, brak bij de kust midden door, nadat eerst haar zeilen door den wind vernield waren en het roer ge broken was. De kapitein en de stuur paan dobberden 4 uren lang in een kleine sloep op de onstuimige zee rond, alvorens zij het lichtschip in de buurt bereikten. Op een scheepswerf aan de Clyde, in het Noorden van Engeland, verdronken drie mannen in het dok, waar zij bezig waren een boot te herstellen, toen de storm eensklaps de dokdeuren opensloeg en het water met geweld naar binnen stroomde. Een vierde werkman werd op een wonderbaarlijke wijze gered. De vloed wierp hem op den kant van het dok, waar hij bewusteloos werd opge nomen, doch dra weer bijkwam. Het oorlogsschip „Dreadnought" had een moeielijken tocht van Portland naar Portmouth. Het sleepte een groote schiet schijf mee, die losbrak en met moeite weer vastgelegd werd, Op liet land hadden de volgende ongelukken plaats. Te Huil stortte het dak in van een burgewoning: het viel op een bed, waarin twee jonge meisjes van 7 en 13 jaar sliepen. Zij werden gewond, maar levend onder het puin en enkele balken vandaan gehaald. Te Liverpool stortte de achtermunr van twee huizen in. In één der vier aan de open lucht blootgestelde kamers sliepen drie kinderen. Vijf personen werden aldaar op straat door omver gewaaide schuttingen en gevallen dak pannen verwond. Op een heuvel te Bredford woei een stilstaande tramwagen om. De conduc teur en motorman, die er zich alleen in bevonden, kwamen er goed af. In Cheshire werd een boerenarbeider op den weg van zijn fiets geblazen. Hij droeg een hooimes, viel daarop en werd gedood. In Wales en in verschillende streken van Engeland traden rivieren buiten haar oevers. Telegraafdraden werden hier en daar vernield en de machinist van een sneltrein werd daardoor aan het gezicht verwond. Gemengd Nieuws. 73 spelden geslikt. Een Schotsche medicus aldus schrijft de Londensche correspondent van de Tel. deelde dezer dagen in de Lancet het volgende merkwaardige geval mede: In het ziekenhuis te Aberdeen moest een gehuwde vrouw een ernstige operatie ondergaan. En daarbij bleken niet minder dan 73 gewone spelden, 11 haarspelden en een klein stukje staal in haar in gewanden te zitten. De vrouw wist er niets van, hoe die daar gekomen waren. Men vermoedt echter, dat zij geruimen tijd des nachts in haar slaap ongemerkt een speld uit haar nachtgewaad trok, in haar mond stak en onbewust inslikte. Met de haarspelden ging het wellicht eveneens zoo. Zy doorstond langen tyd veel pyn zonder daarvan de reden te kennen. Maar na de operatie werd zij van die pijn verlost, en is nu herstellende. Haar geval is echter wel uniek. Tragisch. Zondagmorgen ging vrouw van Dreumel met haar 8-jarig dochtertje naar de kerk van het dorp Leeuwen, waarvoor zy den weg nam over een plank, die over een niet diepe sloot lag. Daar schijnen zij in de duisternis door een harden wind te zyn overvallen, althans men vond hare lyken in de sloot. De moeder had haar kind omstrengeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1