ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Maandag 10 Februari 1913. Eerste Blad. NIEUWSTIJDINGEN. cclco^c (2 ierikzeesche Couran t>. ABONNEMENT. De abonnementsprys van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschynt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No 9349. Directeurs A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteifrs A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure HINDERWET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS vim Zierikzee maken bekend dat op de Secretarie dezer gemeente ter-visie is gelegd een verzoekschrift met bijlagen van J. J. A. VAN VELTHOVEN, van beroep wagen maker. wonende in deze gemeente, waarbij ver gunning wordt gevraagd tot oprichting van een BENZINE-MOTOR van 3\<2 paardekraclit, tot het in beweging brengen van machines voor houtbewerking, in zijne werkplaats, staande op de Lammermarkt, plaatselijk gemerkt wijk B no. 268, kadastraal bekend sectie A no. 1723; dat op Maandag den 24 Februari aanstaande, te 12 uur des middags op het Raadhuis dezer gemeente in de.Vergaderkamer van het Bestuur, gelegenheid zal worden gegeven tot het in brengen van bezwaren tegen de oprichting van bedoelde inrichting; en dat zoowel de verzoeker als zjj die be zwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór dien tjjd, op de Secretarie dezer gemeente kunnen kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Zierikzee, den 10 Februari 1913. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester." JAN SNELLEN. Secretaris. De Balkan-oorlog. Partys, 7 Febr. De correspondent vart de Matin te Sofia verneemt uit goede bron dat Adrianopel hoogstens nog een week de door de Bulgaren doorgevoerde strenge belegering zal kunnen volhouden. De stad is nog voor 7 dagen van aard appelen voorzien en bezit voorts nog wat conserven vleesch; petroleum en zout ontbreken sindgeruimen tyd. Skorbut is onder de belegerden uitgebroken en eischtj vrij veel slachtoffers. Van Turksche zijde wordt beweerd, dat de stad het nog drie weken kan uithouden, daar zy uitstekend geapproviandeerd is. De consuls te Adrianopel herniewden by de mogendheden hun protest tegen de wijze, waarop door de Bulgaren de stad gebombardeerd wordt. Nogmaals drongen zy op maatregelen tot bescher ming der vreemdelingen aan. Koning Ferdinand van Bulgarye is naar het Bulgaarsche hoofdkwartier, te Demotika, vertrokken. De Snd-Slavische Correspondenz meldt volgens de Tel., dat men in welingelichte kringen te Konstantinppel met bezorgdheid den loop der gebeurte nissen gadeslaat. In leidende, Turksche regeeringskringen schynt men het hoofd reeds verloren te hebben. Br heerscht in de Turksche hoofdstad feitelyk anarchie. De grootvizier, Mahraoed Sjefked pasja, zou, nadat hy van zijn inspectiereis aan de Tchatalja-linie te Konstantinopel teruggekeerd was, met opzet vermeden hebben, om aan wien ook, den indruk mede te deelen, dien hy daar gekregen heeft. Alle personen, met wie hy in aanraking kwam, ver zekeren echter, dat hy in een zeer neerslachtige stemming verkeert. Volgens betrouwbare berichten, be treffende den toestand in het Turksche leger, moet de militaire wanorde thans nog grooter zijn, dan op het oogenblik, dat de staatsgreep werd uitgevoerd. Men moet echter niet vergeten, dat door. de tegenstanders der Jong-Turken voortdurend de ongunstige berichten in de wereld gezonden worden, om de tegenwoordige regeering te compromit- teeren. Deze berichten dragen er natuur- lyk niet toe by, om de positie van het huidige kabinet en van den grootvizier gemakkelyker te maken. De tijdingen omtrent de nederlaag der Turken, by Gallipoli, heeft in de hoofdstad groote ongerustheid gewekt. Te Stamboel worden voortdurend ge heime vergaderingen gehouden door de tegenstanders van het comité en men kan er zeker van wezen, zoo schrijft de Siid-Slavische Correspondenzdat by de eerste, groote nederlaag van het Turksche legerde tegenwoordige regeering omvergeworpen zal worden. •Voortdurend duikt het gerucht op, dat Mahmoed Sjefked pasja reeds zijn ontslag zou hebben aangevraagd. AMERIKA. New-York, 6 Febr. De commissaris van politie Walsh heeft bekend, dat hij groote geldsommen heeft afgeperst van bordeelhouders, bezitters van rendez- voushuizen en obscure hotels. Door hem en twee of drie lyftrawanten en ver schillende politie-agenten werden in vyf jaar tyds op deze wyze ongeveer driekwart millioen dollar geïncasseerd. De commissaris van politie, Waldo, heeft kapitein Walsh, die bekend had, zich te hebben laten orakoopen uit zijn lunctie ontzet, evenals een inspecteur en twee andere kapiteins, die door Walsh in diens bekentenis genoemd werden. Het verhaal van Walsh zal Maandag aan de groote jury worden voorgelegd. 7 Febr. De Araerikaansche kies rechtvrouwen hebben een nieuw raiddel verzonnen om van zich te doen spreken. Zij hebben n.l. een bank opgericht, dio uitsluitend door vrouwen wordt beheerd. De bank zal den naam dragen van Nationaal Suffragettesbank. Eenige rijke Amerikanen, waaronder de bekendste raillionnairs, hebben zich bereid verklaard geld voor het oprichtingskapitaal voor te schieten. HONGARIJE. Praag, 6 Febr. In zyn woning werd gisterenavond gevonden de herbergier Husak met zyn vrouw en vijf kinderen. Allen waren door gas gestikt. Do onge lukkige vader, wiens goederen door den deurwaarder eergisteren in beslag waren genomen, had een gasslang door gesneden en met zyn familie den dood afgewacht. ENGELAND. De aanslagen der kiesrechtvrouwen op de brievenbussen duren nog altyd voort. Zoo had er te Dundee één plaats, die de ernstigste gevolgen had kunnen hebben. Een postbeambte, die zyn verzamelde brieven op het hoofdkantoor op de sorteertafel wierp, zag tot zijn niet geringen schrik de heele massa in brand vliegen. By pogingen om het vuur te blusschen bekwamen vier men schen tamelyk ernstige brandwonden, terwyl van een vijfde da kleeren vernield werden. Lange buizen met phosphor en andere stoffen werden onder de brieven gevonden. Zy waren in lange enveloppen gesloten, geadresseerd aan minister Asquith. In Bowstreet werd Jane Short, een bejaarde vrouw uit Letchword, veroor deeld, omdat zy in Pall-raall eenige ruiten vernield had. De veroordeelde zeide, dat zy noch het stadsbestuur, noch de wetten erkende, en dat zy nog meer ruiten zou vernielen, zoodat de schade, die nu 75 pond sterling bedroeg, den volgenden keer wel 175 zou bedragen. Te Birmingham werden verschillende ruiten door suffragettes met diamanten beschadigd, zoodat meii ze door nieuwe heeft moeten vervangen. Deze zal den naam van Nationale Kicsrechtbank dragen. Vrijdagavond tijdens de zitting van het Lagerhuis, stond een man op de publieke galery plotseling op en schreeuwde door de zaal„Ik protesteer tegen de schandelijke behandeling, die vrouwen wordt aangedaan!" Hij werd zoo snel mogelijk door suppoosten uit de zaal gezet en daar mede was het incident afgeloopen. Mansfield (Nottingham), 8 Febr. Hedennacht werden dertien man gedood in de kolenmijn Ruff'ord, by Mansfield, tengevolge van het breken van een ketting, waaraan een bak was gehecht, die 800 gallons water bevatte. De bak sloeg van een hoogte van 150 meter tegen den bodem van den put; de slachtoffers, die daar arbeidden, ver pletterend. Liverpool, 8 Febr. Tydens den storm, die gisteren hier gewoed heeft, is een scheepje, toebehoorende aan de admini stratie der dokken, volgeslagen en gezonken. Slechts één der opvarenden kon gered worden. De 10 overige ver dronken. DUITSCHLAND. Keulen, 6 Febr. Heden hadden hier twee opzienbarende arrestaties plaats. In hechtenis genomen werden de politic-commissaris Hannermann, onder beschuldiging van diefstal van docu menten, en advocaat „Justizra" Leyen- decker, onder verdenking van oplichting. Men is van meening, dat beide arrestaties in verband staan met een geval van spionpage. BELGIË. Brussol, 7 Febr. De Kamer heeft het voorstel tot het in overweging nemen der grondwetsherziening met 99 tegen 83 stemmen verworpen. Twee afgevaar digden stemden blanco. Door vijf afgevaardigden is in de Kamer een wetsontwerp gedeponeerd, waarin voorgesteld wordt te Spa en te Ostende, gemeentelijke speelgelegen- heden op te richten. Het hazardspel zou alleen toegestaan worden in besloten kringen, waarvan de inwoners, dier steden geen deel mogen uitmaken. Een deel der winst zou geschonken worden aan de vereeniging tot het bouwen van goedkoope woningen en aan de arbeiders pensioen-fondsen, en een ander deel aan de gemeentebesturen voor de openbare werken en de onkosten van het bad seizoen. NEDERLAND. Hoorn, 8 Febr. Gisterenmorgen heeft in het laboratorium van het Rijks- landbouwproefstation alhier een ernstig ongeluk plaats gehad. Door het springen van een glazen buisje werd dr. Otte de Vries aan beide oogen verwond. Men vreest dat hij het licht uit één der oogen zal moeten missen. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 10 Febr. Vrijdagavond trad in bet „Huis van Nassau" voor de vereeniging „Algeraeene Ontwikkeling" als spreker over „Kwakzalverij" op de heer C. J. Abrahams, arts te Arasterdam. Van do gelegenheid dezen spreker te hooren, haddeu ook vele niet-leden tegen betaling van een geringen entrée-prijs ;ebruik gemaakt, zoodat de zaal flink jezet was. De voorzitter, mr. H. Polvliet, opende de vergadering met een inleidend woord, waarbij hij te kennen gaf, dat het bestuur de bijwoning dezer bijeenkomst om twee redenen voor niet-leden had opengesteld 1°. omdat men meende, dat het onder werp verdiende in ruimen kring bekend te worden; 2°. omdat deze avond in zekeren zin een propaganda-avond is. Hij deelde mede: 1°. dat in het bestuur twee vacatures waren. Jhr. De Muralt had namelijk zijn bestuursfunctie neder- gelegd, terwijl mr. Prikken deze gemeente metterwoon zal verlaten. In de volgende vergadering zal het bestuur ten einde in deze twee vacatures te voorzien, met een aanbeveling komen; 3°. dat mr. Salm uit Amsterdam den volgenden maand in de vereeuigiug zal spreken over de interessante vraag, of de hemellichamen bewoond zijn. De voorzitter stelt vervolgens dr. Abra hams, den spreker van dezen avond, aan de vergadering vooren geeft dezen het woord. Dr. Abrahams ging, alvorens zijn onderwerp te behandelen, tot de oudheid terug, toen de volksgeneeskunst nog beoefend werd door de hoofden der geslachten. De resultaten waren toen zeer sober. Allengs gaat de uitoefening der geneeskunst in andere handen over, namelijk in die der priesters, die gratis geneeskundigen bijstand verleenden. Ook deze verdwenen van het tooneel der geneeskunde, en in hun plaats kwam de geneeskundige, die van zijn vak een studie maakte, eti het als ambacht uitoefende. Van dat oogenblik af ontstond de kwakzalverij. Zoolang toch niet de geneeskuust beoefend werd, was er geen reden voor kwakzalverij. Er was immers niets te verdienen. Daar de regeering echter zich niet met de zaak bemoeide, geen examens eischte en geen diploma's uitreikte, zoo verkreeg men een grooter aantal onbevoegden dan bevoegden. Het publiek kwam dikwerf bedrogen uit. Men viel in handen van kwakzalvers. In het Corpus Plippo- craticum, een boek, dat meer dan 300 jaren vóór Christus geschreven werd, wordt over de velen geklaagd, die fraai uitgdedost, schreeuwerig en brutaal optreden. Men heeft, zeide spreker, twee soorten van kwakzalverij naast elkander. Voor eerst de kwakzalvers, die uit medelijden raad geveD. En ten tweede de kwak zalvers, die het zijn om geld te verdienen. Beide soorten bestaan nog. Jan en Alleman geven middelen aan de hand. Spreker somt een reeks van die middelen op, die, gelijk door hem werd aangetoond, vaak zeer schadelijk kunnen zijn. Zoo is dit o. a. het geval met spinrag op wonden. Ook Kneip, die de waterbehandeling te pas en te onpas aanbeval, is door de officiëele geneeskunst als kwakzalver beschouwd. De waterbehandeling is geen uitvinding van Kneip. Zij was al in de oudheid bekend. De beroepskwakzalvers zijn nu even schreeuwerig en brutaal als in de oudheid. Men heeft daaronder ver schillende groepen. Vooreerst zij, die iemand per brief genezen. Spreker noemde daarvan aardige staaltjes op. Dan heeft men kwakzalvers, die door electriciteit de menschen trachten te foppen. Men denke slechts aan de electrische gordels. Anderen trachten uit het godsdienstig gevoel der menschen munt te slaan, en verkoopen middelen zoogenaamd afkomstig uit een klooster. Dit is o. a. het geval met de Abdijsiroop uit het klooster Santa Paulo. Het klooster men vergeefs zoekenmaar de fabrikant er van woont te Rotterdam. Het middel, dat heet te helpen tegen vele ziekten, is volkomen waardeloos. Andere kwakzalvers gebruiken middelen van doktoren, zooals de Pinkpillen. Het zijn staal pillen, die slecht bereid en ongelijk van samenstelling zijn. In gevallen, waarin het gebruik van staal s aangewezen, helpen zij wel. Maar het middel is gevaarlijk, omdat de kwak zalver zegt, dat het helpt tegen allerlei kwalen, zelfs tegen tering. Andere soorten van kwakzalvers zijn de slaapsters, de juffrouw met koffiedik, de haarkundige, en de urinekijkers. Spreker verhaalde eenige vermakelijke gevallen. Zoo had iemand aau een kwak zalver in Rotterdam een fleschje zooge naamde urine gezonden, en kreeg tot antwoord, dat de patient lijdende was aan ruggemergzwakte en verslapping van den buik. Het gezonden fleschje echter bevatte gewoon duinwater> gekleurd en schuimend gemaakt. Spreker legt uit, hoe de kwakzalvers aan de attesten komen, die zij in de couranten laten afdrukken. Of zij worden gekocht, of de aangeduide personen lestaan niet. Hij komt er tegen op, dat de couranten de kwakzalvers-advertenties opnemen. Er is een blad in Amsterdam, dat alleen aan kwakzalvers-advertenties jaarlijks f 3G000 verdient. Met een krachtige aansporing aan het publiek het maatschappelijk kwaad te bestrijden, eindigde spreker zijn levendig toegejuichte rede. Na de pauze kregen wij duidelijke op de kwakzalverij betrekking hebbende lichtbeelden te zien, die door spreker op geestige wijze werden toegelicht. De voorzitter dankte den spreker voor zijn voortreffelijke rede. Hij twijfelt niet of het gesprokene zal aan velen de oogen geopend hebben. Gisteren werd in het Hotel „De Faam" van wege de S. D. A. P. een openbare vergadering gehouden, waarin als spreker optrad de heer H. A. Koomans van Breda, de Karaer-candidaat der S. D. A. P. voor dit district. Na door den heer Van der Doe, den leider dor vergadering, aan het talryke publiek te zyn voorgesteld, verkreeg de heer Koomans het woord. Hy begon met te zeggen, dat deze verkiezings strijd een Iel en fanatiek karakter zal dragen, wat de schuld is van de kerkelijke partijen, die onder de valsche leuze: „Voor God en Christus", den stryd voeren. Traden de socialisten openlijk in het strydperk op,, de kerke- lyken voeren den strijd in de stilte, want zij geven geen debat, en komen niet in debat. Wat de burgerlyke partyen betreft, zy streven er naar om het regeerings- kasteel te veroveren. Zy hebben belang by de instandhouding van de kapita listische maatschappij. De arbeiders voeren een stryd tegen het kapitaal, zij hebben te letten op hun eigene belangen, op verkorting van den langen arbeidsduur, op verzorging van den ouden dag, enz. Zy moeten zich niet laten verdeelen, maar acht geven op hetgeen hen vereenigfc. Doet men iets voor hen, dan geschiedt het onder den drang van het bewust- geworden proletariaat. Tegenover de coalitie staat de con centratie. By beide is het te doen om de macht, waarbij de arbeiders het loodje leggen. Wy sociaal-demokraten, zegt spreker, stryden ook om het bezit van de macht, maar wij stryden daarby voor ééne groep, de arbeiders. Spreker toont aan, dat het geloofs- cement, waarop de coalitie steunt, niet van goede kwaliteit is. Dit bleek by de Kamerverkiezing te Ommen, by de steenhouwerswet, waartegen 6 rechtsche kamerleden stemden, by de Bakkerswet, die, beoogend de afschaffing van den nachtarbeid en den Zondagsarbeid, werd afgestemd. OVer deze afstemming was de verontwaardiging by de Christelijke arbeiders zóó groot, dat Aalberse zich gedrongen gevoelde een nieuw ontwerp- Bakkerswet in te dienen. Maar dit is niet in behandeling gekomen. De Christelijke meerderheid heeft geen tijd om aan de bakkersknechts te denken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1