ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 5 Februari 1913. NIEUWSTIJDINGEN. Gtcuz&tesju/ Cccca^cr (Z ierikzeesche C o u r a n t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andfere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9347. Directeur: A. J. DC LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIES Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsraiddags uiterlijk 2 ure. De Balkan-oorlog. Constantinopel, 2 Febr. Een ofTicieuse mededeeling verklaart, dat de Porte aan de Turksche vredesgevolmachtigden te Londen bevel gegeven heeft, eerst na de heropening der vijandelijkheden te vertrekken. De Porte gaf voorts den Turkschen troepen bevel, niet te schieten, vóór de bondgenooten de vijandelijkheden weer begonnen. De Porte achtte het noodig, deze bevelen te geven, om de openbare raeening er van te overtuigen dat de verantwoordelijkheid voor de hervatting der vijandelijkheden uitsluitend komt voor rekening van de verbonden Balkanstaten. 3 Febr. De vijandelijkheden zijn hedenavond precies om 7 uur te Tchatalja en Adrianopel hervat. Bij Tchatalja greep een schermutseling plaats, terwijl bij Adrianopel het bombardement werd geopend. Sofia, 2 Febr. Volgens vertrouwbare berichten zouden de Turksche gedele geerden te Londen aan de Balkan- afgevaardigden te verstaan gegeven hebben, dat zij bereid zijn de onder handelingen voort te zetten. De Balkan gedelegeerden zouden geantwoord hebben, dat zij dit voorstel aanvaardden op voorwaarde, dat de Turken van te voren de voorwaarden van den Balkan- bond aannamen. Het antwoord der Turken is nog niet bekend. Terwijl volgens berichten uit Constantinopelbij Adrianopel reeds hevig gevochten zou zijn, verklaren berichten uit Bulgaarsche bron, dat de vijandelijkheden zich tot eenige geweer schoten beperkten. Een te Belgrado verschijnend blad maakte melding van het gerucht, dat de commandant van Skoetari naar de Servische troepen parlementairs zond om over de overgave der stad te onderhandelen. De officieele bevestiging van dit bericht blijft uit. BRAZILIË. De minister van landbouw heeft een contract geteekend met de maatschappij voor landbouw, handel en nijverheid voor de overbrenging en plaatsing van 10.000 Europeesche landverhuizers gezinnen. AMERIKA. New-York, 3 Febr. Een ontploffing in een bioscooptheater in de vreemdelingen- wijk, in het oosten van New-York, heelt een paniek veroorzaakt, waarbij 2 vrouwen verpletterd zyn en 12 personen onder den voet geloopen werden. Zy zyn naar het ziekenhuis vervoerd. De brand veroorzaakte geen schade en is spoedig gebluscht. Een sigarenfabrikant Bernardo Herrodo, heeft een pakje in de vestibule van zyn woning gevonden en over handigde het aan zijn vrouw, die het open maakte. Een ontploffing volgde, waardoor de vrouw gedood is, terwijl haar echtgenoot en een zekere juffrouw Tughraann, die bij hen in huis woonde, ernstig gekwetst zyn. Mej. Tughraann werkte op een naai-atelier waar gestaakt wordt en had geweigerd aan de staking deel te nemen. De politie onderstelt, dat de stakers de bom gezonden hebben. FRANKRIJK. Brutale boeven hebben een bank- looper van het Crédit Lyonnais te Parys van een bedrag van 45.600 francs be roofd. Volgens verklaringen van den beroofde, een zekeren Joachim Puevo, heeft het geval zich als volgt toe gedragen Pueyo die reeds acht jaar by het Crédit Lyonnais in dienst is had tot tweemaal toe telegrammen ontvangen, waarin hij werd uitgenoodigd zich te begeven naar een zekere vroedvrouw Dondiés, rue Dauphine, die hem in lichtingen geven zou omtrent een bedrag van 1000 francs, onlangs door hem bij het afrekenen vermist. Pueyo begaf zich, na verschillende bedragen geïncasseerd te hebben, naar het opgegeven adres. Op de tweede verdieping trof hy juffrouw Dondiés aan, die evenwel verklaarde van niets te weten. De banklooper daalde dus onverrichter zake de nauwe, stik donkere trap af, toen hij plotseling door twee mannen aangegrepen werd. Zij wierpen hem peper in de oogen en hielden hem den mond dicht, zoodat hy niet om hulp kon roepen. Hij werd bewusteloos, ontdekte, toen hy weer bijkwam, dat al het geïncasseerde geld gestolen was en begaf zich naar een apotheek, waar zijn oogen uitgewasschen werden. Vervolgens heeft hy by de politie aangifte van het gebeurde gedaan. Zyn verklaringen bleken evenwel eenigszins tegenstrijdig en waren voor namelijk in tegenspraak met die van genoemde vroedvrouw. Desniettemin heeft men het niet noodig geoordeeld, hem gevangen te houden. DUITSCHLAND. Kleef, 2 Febr. De tolbeambten te Kranenburg ontdekten in een van Amsterdam komenden sneltrein in de richting Keulen een zeer omvangrijke saccharinesmokkelarij. In een wagon le kl. werd onder de kussens 150 pond saccharine gevonden. De voorraad was in kleine zakjes ingedeeld. De beide inzittenden wisten te ont vluchten. De ééne reiziger liet al zijn bagage en zelfs zijn overjas in den steek. Twee Hollandsche beambten, die aan gehouden werden als verdacht van medeplichtigheid, moesten wegens gebrek aan bewijs weer worden vrijgelaten. Berltyn, 31 Jan. In deze stad en om streken heerschte heden een hevige sneeuwstorm, die op vele plaatsen strem ming van het verkeer ten gevolge had. Ook in het Silezische gebergte viel een groote hoeveelheid sneeuw, terwijl in het koninkrijk Saksen, te Zittau, een per sonentrein ontspoorde. Bij Zittau is Vrijdagavond om half zeven een personentrein door den ge weldigen stormwind om verge waaid. Acht waggons en de locomotief werden van de rails geworpen. Zeventig passagiers moes ten uit de beschadigde coupé's te voor schijn gehaald worden. Drie personen werden gewond. NEDERLAND. Leeuwarden, 2 Febr. Een zesjarig knaapje alhier waagde zich op het ijs, met het gevolg, dat de kleine waaghals door den dunnen ysvloer zakte. Zyn beide broertjes, jongetjes van 10 en 12 jaar, het ongeluk bemerkende, snelden toe, en om hulp te bieden, gingen beiden op het ys. Het mocht hun echter niet gelukken, hun helpende handjes toe te steken, want spoedig verkeerden zy in dezelfde netelige positie als hun broertje. Toen werd om hulp geschreeuwd. Vele omwonenden kwamen op het geroep toeloopen, o. w. de moeder van de drenkelingen. De vrouw bedacht zich een oogenblik en sprong toen pardoes in het water. Nu moest dus aan vier drenkelingen hulp worden geboden. Twee arbeiders en een brievenbesteller, die inmiddels op de plaats van het ongeluk waren gekomen, mocht het toen gelukken de moeder en haar drie kinderen te redden. Het jongste knaapjS was reeds be wusteloos, doch door de goede zorgen van den brievenbesteller Tanja, die de kunstmatige ademhaling op den kleine toepaste, was het bewustzyn spoedig teruggekeerd. Amsterdam, 3 Febr. Aan de matrozen en mariniers alhier werd Vrijdag bij het middagmaal voor het eerst, bij wijze van proef, Argentijnsch vleesch verstrekt. Niet alleen in de marine-directie aldaar, doch ook in Willemsoord en Hellevoet- sluis werd vandaag deze proef in de kazernes en aan boord der oorlogsschepen genomen. Aanvankelijk zou ook op de Kweekschool te Leideu Argentijnsch vleesch gegeven worden, doch de ver ordening aldaar verzet zich er tegen. De eerste proef in de directie Amsterdam moetnaar meegedeeld werd, een gunstig resultaat hebben gehad. Intusschen zal zij, ook in ver band met de weersgesteldheid nog in Maart en Mei herhaald worden. Daarna zal aan den Minister omtrent het Argentijnsch vleesch een rapport worden uitgebracht. 5 Febr. De vorige week omstreeks drie uur in den morgen vond de agent Van Zanten van't bureau Leidscheplein by het doen van zyn ronde op een der banken in het vondelpark een jonge man slapend liggen. Hij wekte hem en vroeg waarom hy in dit koude jaargetijde den nacht buiten doorgebracht. De jonge man antwoordde niet, doch haalde een revolver te voorschyn, met de bedoeling op den politieman aan te leggen. De agent wilde hem het wapen ontrukken. Bij de worsteling, die daarop ontstond, ging het schot af en wondde den agent licht in den duim, doch trof daarna den jongen man in het hart. Stervend werd hy naar het Wilhelmina- gasthuis gebracht, waar hij weldra den geest gaf. Het door politie ingestelde onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat men te doen had met den zeventienjarigen loopknecht K. uit de Tuinstraat. Hy was in betrekking by een bestel dienst hier ter stede, en werd dezer dagen uitgezonden om een bedrag van f 134 te innen. Met dit geld ging hy er van door. Zyn patroon deed aangifte van de verduistering en door de politie werd ijverig naar den jongen man gezocht. By fouilleering bleken zich nog slechts 14 centen in de zakken van den doode te bevinden. De wonde van den agent Van Zanten is gelukkig onbeduidend, zoodat hy waarschijnlijk zijn werkzaamheden wel weder zal kunnen hervatten. VGravenhage, 4 Febr. H. M. de Koningin is voornemens zich Donderdag avond a.s. andermaal voor eenige dagen naar den Taunus te begeven, ten einde den 7en Febr. (den trouwdag van hare Majesteit met Prins Hendrik) met Z. K. H. door te brengen. Rotterdam, 3 Febr. Bij een.opkooper in de Pupillenstraat op Oud-Delfshaven is Zaterdagavond door de politie zekere J. P. aangehouden, wiens aanhouding door de justitie te Middelburg en Zierikzee was gevraagd als zijnde hij verdacht van oplichting. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 5 Febr. De bekende tooneelspeelster, mevr. Anna Wensma Klaassen, van Amsterdam, thans decla- matrice, gaf Maandag voor de leden van het departement Zierikzee der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen een voordrachtavond in de Concertzaal. De zaal was goed bezet. Mevr. Anna Wensma Klaassen is een bekoorlijke verschijning, die ongedwongen en met gratie optredend, al dadelijk het publiek daardoor voor zich innam. Begaafd met een buigzame, welluidende stem, droeg zij op verschillend gebied met veel talent tal van gedichten voor. Zoowel in de voordracht van de hooge poëzie, als in die van populaire gedichtjes, waarvan wij een reeks van haar te hooren kregen, was zij in één woord kunslenares. Zij bracht de personen, die het onder werp der gedichten vormden, als het •vare voor het voetlicht, zoodat wij, figuurlijk gesproken, deze konden waar nemen. Zij declameerde en acteerde. Den geheelen avond wist zy het auditorium geboeid te houden. Met ernstige, verhevene poëzie zette zij den avond in, met een door haar zelve vervaardigden geestigen monoloog (alleenspraak) in proza besloot zij dien. Het daverend applaus, dat haar ten deel viel, was voorzeker een welverdiende huldiging van haar kunst. De bataljons van het 3e reg. inf. uit Middelburg en Vlissingen zullen van 18 tot 28 Augustus e.k. een kamp betrekken op het terrein „Kijk in de Pot" te Bergen-op-Zoom, ter deelneming aan de bataljons- en regiments- en brigade-oefeningen onder leiding van kolonel Collette. Wij herinneren onze lezers en inzonderheid onze lezeressen aan de be langrijke en nuttige lezing met licht beelden over de kwakzalverij, die de heer G. Abrahams a.s Vrijdagavond in het „Huis van Nassau" zal houden. Ook niet-leden worden tegen betaling van vijf cent toegelaten. Nieuwerkerk. Dinsdagavond j.l. hield de afdeeling V. W. „Johan Willem Friso" en de schietvereeniging „Graaf Adolf van Nassau" een algemeene ver gadering in het hotel „De Meebaal". Tegenwoordig 46 leden. De voorzitter opende de vergadering met den wensch, dat het een gelukkig jaar mocht zijn voor de leden, maar dat bovenal ook het jaar voorspoedig mocht zyn voor de afd. en de schiet vereeniging. Voorts bracht hy een woord van dank aan allen, die in het afgeloopen jaar door hun steun blijken hadden gegeven in te stemmen met ons doel en streven, inzonderheid bracht hy een woord van dank aan den eere voorzitter, den EdelAchtbaren Heer Burgemeester en het gemeentebestuur voor hun steun en blyken van sym pathie. Spreker dankte de aanwezige leden voor hunne opkomst en betreurde het, dat weer zoovelen schitterden door afwezigheid, dat nog altyd zooveel laksheid en lauwheid onder de leden heerscht, doch hy hoopte, dat dit ons niet zou ontmoedigen voor de toe komst, daar 1912 ons getoond heeft, dat wy op den goeden weg zyn, en laten wy daarom allen eendrachtelijk samenwerken in dit jaar, om een schrede nader te komen tot ons doel, n.l. „allen weerbaar", want dat is het ideaal waarnaar wy streven. Wy mogen niet rusten voordat dit is bereikt, en daarom weg met alle laksheid en lauwheid, trouw de oefeningen gevolgd met den ernst, zich te bekwamen als oorlogs- schuttor. Nadat geen bezwaar was gemaakt tegen toelating van 15 nieuwe leden, deed de secretaris voorlezing der notulen der vorige vergadering, bracht vervolgens verslag uit over 1912, waarbij bleek, dat de afdeeling toen 120 leden, de schietvereeniging 74 leden benevens 9 donteurs telden, en dat buitendien de onder-afd. in de gymnas tiek „Prinses Juliana" was opgericht met 23 leden. De rekening van den penningmeester, die werd nagezien en in orde bevonden door de heeren S. K. van Oost, F. Cats en J. Flikweert, sloot voor de afdeeling met een batig saldo van f 65,21 en die van de schietvereeniging met een na- deelig saldo van f 57,35, zoodat na overschrijving het jaar sloot met een batig saldo van f 7,86. Aangenomen werd op 24 Maart (2den Paaschdag) schietoefeningen te houden op de baan en om met de geregelde oefeningen te beginnen op 19 April a.s. Besloten werd den huishoudelyken wed strijd in te richten als de provinciale met vrije- en eere-baan en dan de op brengst vrye-baan geheel uit te keeren aan de winners. Aangenomen werd nog dezen zomer een cylinder-geweer aan te koopen voor de oefeningen. Het bestuur werd mach tiging verleend bij het bezoeken van wedstrijden, buiten ons district, zoo noodig, dit uit de kas te steunen. Daar de beschrijvingsbrief van de algemeene vergadering van de Z. S. B. nog niet kon worden behandeld, werd het bestuur gemachtigd, die met den afgevaardigde te behandelen. Ten laatste werd besloten binnenkort een propaganda-avond te houden voor V. W., die tevens ten doel zou hebben, de leden eens een genoegelyken avond te verschaffen door afwisseling van eenige voordrachten, te geven door een lid onzer afdeeling. {Niet van onzen Correspondent). Wis8enkerke. In de j.l. Maandag ge houden aigemeene vergadering van de schietvereeniging „Koningin Wilhelmina" alhier, bleek uit de rekening van den penningmeester, dat over het afgeloopen jaar was ontvangen f 84,35 en uitge geven f 83,145zoodat het goed slot bedraagt f 1,205. Bij de gehouden oefeningen werden aanmoedigingsmedailles behaald in het juist schieten met scherp door A. Oele, met 58 puntenG. de Rijder met 59, en Th. Wolse met 57 en in 't oorlog- schieten met marga door N. D. van der Heijde met 55 en door A. de Looff met 57-punten. De eischen voor het behalen van deze medailles zullen voor het vervolg ver zwaard worden. Verder werd besloten, om met Paschen een onderlingen wedstrijd te houden en om steun zich te wenden tot de Afdeeling „Volksweerbaarheid" om subsidie. De aftredande bestuursleden P. den Boer en dr. P. J. Fret, werden met algemeene stemmen herbenoemd. 0 N D E R W IJ S. Het mondeling gedeelte van de eind examens der Rijks Hoogere Burgerscholen in Zeeland zal dit jaar te Goes worden gehouden. De totale opbrengst van de 34ste Unie-collecte voor de scholen met den Bijbel bedraagt f 101.821,54^, dat is f 5781,56$ meer dan in 1911. De Ruyterschool te Vlissingen. Op Zaterdag den lsten Febr. j.l. werd aan bovengenoemde school door een commissie, in tegenwoordigheid van den chef van den techuischen dienst der Radiotelegrafie, een examen afgenomen aan drie candidaat-stuurlieden, tot het verkrijgen van een diploma voor radio telegrafie. Het examen liep over de vaardigheid in seinen en opnemen, de telegrafische voorschriften en algemeene kennis van toestellen en electriciteitsleer. Aan twee van de drie candidateu kon een diploma worden uitgereikt. Hierbij dient vermeld, dat dit de eerste candidaat- stuurlieden in Nederland zijn, die

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1