ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 22 Januari 1913. Bouwverordening. NIEUWSTIJDINGEN. (Z lerikzeesche Cour an t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9341. Directeur: A. J. DE L00ZE Jr. Uitgever-HoofdredacteurA. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ots. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vr^jdagsmiddags uiterlijk 2 ure. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee geven kennis aan belanghebbenden, dat, zoowel ter Gemeente-Secretarie als ten kantore van den Gemeente-Bouwmeester, gratis formulieren verkrijgbaar zijn voor hen, die aan hun College vergunning wenschen te vragen voor werken, bedoeld in artikel 64 van de Bouwverordening dezer gemeente. Zierikzee, den 15 Januari 1913. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Algemeen Overzicht. De zes groote Mogendheden hebben door haar gezanten te Constantinopel de gemeenschappelijke nota aan de Turksche regeering laten aanbieden. Deze gingen persoonlijk naar de Hooge Porte, waar de deken der gezanten, de Oostenryksche gezant, aan den Turkschen Minister van Buitenlandsche Zaken het schriftelijk stuk overhandigde, zeggende dit uit naam der zes groote Mogend heden te doen, en verzoekend zoo spoedig mogelyk antwoord te bekomen. De Minister antwoordde, dat de keizer lijke regeering zich met een beantwoor ding der nota haasten zal. Uit de nota is op aandringen van Duitschland de bedreiging met een vlootbetooging, indien onverhoopt Turkye niet aan de wenschen der Mogendheden gehoor geeft, weggelaten. Het schynt, dat Turkije, het wanhopige van zyn toestand inziende, in het onver mijdelijke berusten zal, en afstand doen van Adrianopel en de eilanden in de Aegeïsche Zee. Tot die berustende houding zal vermoedelijk ook hebben bijgedragen de' nederlaag, die de Turk sche vloot in den stryd met de Grieksche geleden heeft. Turkye heeft door een zeeslag willen beproeven het verloren oorlogsprestige te herwinnen. De slag werd echter verloren. De Griek zege vierde. En nu door dezen uitslag de Turksche regeering van haar volkomen onmacht te water en te land overtuigd is, is zy, wil zij de hoofdstad van het ryk niet aan een bezetting door Bul- gaarsche troepen blootstellen, tot vrede geneigd. Bovendien ontbreekt haar de nervus belli, het geld. Zy kan nergens meer crediet bekomen. Zelfs de Khedive van Egypte weigert haar dit. Onder die omstandigheden is het haar onmogelijk den oorlog verder voort te zetten. Het odium van het vredesverdrag, waarby Turkye op Constantinopel na al zyn grondgebied in Europa aan de Balkan- staten moet afstaan, durft de Turksche regeering niet alleen op zich te nemen. Daarom heeft zy een Nationale Ver gadering, samengesteld uit senatoren, grootwaardigheidsbekleeders en oelema's bijeengeroepen, teneinde haar advies over den toestand, waarin zy geplaatst is, in te winnen. Deze Nationale Vergadering komt heden te Constantinopel bijeen. Frankrijk heeft in den persoon van Poincaré, den voorzitter van den Minister raad, een nieuwen President gekregen. Deze zal den 18den Februari, het tijd stip, waarop volgens de wet Faillières moet aftreden, zyn hooge waardigheid aanvaarden. De keuze van een President geschiedt in Frankrijk door het Congres, dat uit de Kamer en den Senaat is samen gesteld. Dit komt te Versailles bijeen. Men heeft indertijd in de Grondwet deze stille plaats voor de Presidentskeuze aangewezen, teneinde te voorkomen, dat het woelige Parysche volk door op tochten en manifestaties beproeven zou invloed op de verkiezing te oefenen. Voorzeker een zeer verstandig voorschrift. Poincaré heeft niet al de stemmen der republikeinen verkregen. Paras, Minister van Landbouw had by .de eerste stemming zoovele stemmen op zich vereenigd, dat geen volstrekte meerderheid verkregen was, zoodat een tweede stemming noodig bleek. Eerst by deze stemming werd Poincaré ver kozen verklaard. Het Fransche Ministerie heeft by Faillières zyn demissie ingediend, waarop deze Briand belast heeft met de vorming van een nieuw kabinet. Deze is in de uitvoering van zyn opdracht naar wensch geslaagd, en heeft voor zichzelven de portefeuille van Binnenlandsche Zaken bestemd. Het nieuwe Ministerie bestaat uit alle richtingen der republikeinsche linkerzijde. Opgenomen daarin is niet de ex-Minister van Oorlog, Millerand, die zich door zyn weder in dienst nemen van den in de Dreyfuszaak berucht geworden kolonel Du Paty de Clam onmogelijk heeft gemaakt. Het Etigelsche Lagerhuis heeft onder groote geestdrift de Home-Rulewet, waarbij Ierland een eigen Parlement verkrijgt, in derde lezing met 368 tegen 258 steramen aangenomen. De Ministe- rieelen en Nationalisten hieven, toen de uitslag werd voorgelezen, een donderend gejuich aan. Buiten het Parlements gebouw stond een dicht opeengepakte menigte de beslissing van het Lagerhuis af te wachten. Toen zy bekend werd, gaf de menigte door luid gejuich haar vreugde te kennen. Het conservatieve Hoogerhuis, dat in eerste lezing de Home-Rulewet heeft aangenomen, zal haar by de tweede lezing vermoedelijk verwerpen. Maar daarmede is de wet slechts tijdelijk van de baan. Want dan komt zij bij het Lagerhuis terug, die haar opnieuw behandelt, goedkeurt en terugzendt naar het Hoogerhuis. Als dat spelletje zich nog éénmaal herhaalt, dan wordt ondanks de oppositie van het Hoogerhuis de wet aangenomen, in werking gesteld en toegepast. In België is door den afgevaardigde Van de Velde een wetsontwerp inge diend, waarvan de strekking is in de Grondwet die artikelen te herzien, die de invoering van het algemeen, gelijke kiesrecht beletten. Gelijk men zich her inneren zal, bestaat bij onze zuidelijke buren het meervoudig stemrecht. Wordt dit wetsontwerp verworpen, dan willen de socialisten uitvoering geven aan het reeds door hen genomen besluit van een algemeene werkstaking. Zij wenschen aan die werkstaking de grootst mogelyke uitbreiding te geven, zonder eenige uitzondering te maken noch ten aanzien van de verlichting noch ten aanzien van het vervoer. Om redenen van menschelijkheid zal echter de staking zich niet uitstrekken tot het personeel van hospitalen, van den ge zondheidsdienst, van de waterleiding en van de brandweer. De Amerikaansche Senaat heeft het door het Huis van Afgevaardigen aan genomen immigratie-wetsontwerp ver worpen. Dit ontwerp bepaalde onder anderen, dat elke emigrant inplaats van vier dollar hoofdelijke belasting vijf dollar moet betalen, en dat vreemde lingen, die geen staatsburgers kunnen worden, niet worden toegelaten. De Balkan-oorlog. Het antwoord der Porte op de nota der mogendheden. Constantinopel, 18 Jan. De minister van Buitenlandsche Zaken, Noradoung- hian, heeft aan den ministerraad het ontwerp van het antwoord op de nota der gezanten voorgelegd. Men verneemt, dat het antwoord aan dringt op het behoud van Arianopel door Turkye, le. omdat de Bulgaarsche inwoners van Adrianopel verreweg in de minder heid zyn, vergeleken met de Muzelmannen en de andere Christenen; 2e. met het oog op de schitterende verdediging van Adrianopel door het garnizoen 3e omdat het verlies van Adrianopel met zyn tempels liet aanzien en den invloed van den Islam zou vernietigen; 4e omdat het verlies van Adrianopel, dat de poort van Constantinopel is, het bestaan van het keizerrijk in gevaar zou brengen. De Porte verzoekt daarom aan de mogendheden deze voor het keizerrijk vitale kwesties in overweging te nemen en by de Balkanstaten de noodige stappen in het belang van den vrede te doen. Wat de eilanden in de Egeïsche Zee betreft, verklaart het ontwerp van het antwoord, naar vernomen wordt, dat Turkije weigert de eilanden naby de Turksche kust gelegen, af te staan, maar bereid is de onderhandelingen over de meer verwijderde eilanden voort te zetten. NEDERLAND. IJmulden, 20 Jan. Het s.s. „Hollandia", van de Kon. Holl. Lloyd, dat bij de scheepsramp te Vigo krachtdadige hulp heeft geboden, is hedenmorgen alhier binuengeloopen. Eén der geredde passagiers vertelde dat de „Hollandia" tot zeer dicht onder de rotsen genaderd is, daarbij schijnt de schroef, die zooals wij meldden, verloren is gegaan, op een uitstekend rotspunt te zijn geslagen. De „Hollandia" moet in het geheel 84 personen hebben gered. Nader wordt uit Vigo gemeld, dat van de 134 personeD, die zich op het bij Leixols gestrande Engelsche stoomschip „Venonese" bevonden, er 91 zijn gered. Er zijn 43 personen verdronken. Het bericht, dat alle opvarenden gered zijn, schijnt dus onjuist. Amsterdam, 17 Jan. Hedennacht on geveer drie uur werd de hulp van de brandweer ingeroepen voor een brand op het bovenhuis van jkrceel Elandsgracht 51. Dit bovenhuis bevat twee verdiepingen. De eerste werd bewoond vóór door het echtpaar Splinter, achter door het gezin van den timmerman Leffers, bestaande uit man, vrouw en acht kinderen. De familie Splinter was te elf uur naar bed gegaan en harl in het aangrenzend keukentje het fornuis laten branden. Te drie uur ontwaakten man en vrouw beiden door Let schreeuwen van do kat. Het vertrek stond toen vol rook. Zij kleedden zich zoo spoedig mogelijk aan, waar schuwden de buren, en holden de trap af en de straat op. Ook de bewoners van de tweede verdieping konden zich nog bijtijds in veiligheid begeven. Uit den aard der zaak ging dat niet zoo spoedig bij het talrijke gezin Leffers, dat het achtergedeelte van de brandende eerste verdieping bewoonde. Gelukkig was in het brandende huis een bakkerij (van de weduwe Siemous) gevestigd, zoodat er dadelijk hulp kon worden verleend door de bakkersknechts, 't Gelukte dan ook nog vóór de brand weer was aangekomen, de vrouw en een drietal kinderen te redden. Met behulp van de brandweermannen, die dadelijk met brandladders toeschoten, werden nog vier andere kinderen veilig door de ramen naar buiten gebracht. De vader was toen nog doende met het jongste kind, een jongetje van zes maanden. Toen hij dat uit het wiegje genomen had belette de rook hem de ramen te bereiken, zoodat hij met 't kind op den arm naar boven liep. Bevangen door den rook liet hij het kind vallen en kon het, welke pogingen hij ook deed, niet terug vinden. In deerniswaardigen toestand vond de brandweer hem op het dak, met brand wonden aan het hoofd, den hals en de beide handen. Het gelukte, hem behouden beneden te brengen, maar toen de brand weermannen het huis konden binnengaan vonden zij het kindje, helaas, dood op den grond liggen. Het was door den rook gestikt. Het lijkje werd naar het politiebureau op de Lauriergracht vervoerd. De vader werd per auto-braucard van den genees kundigen dienst naar het Wilhelmina- Gasthuis gebracht. Nadat zijn wonden aldaar verbonden waren kon hem wor den toegestaan naar de zijnen terug te keeren. De vrouw en de kinderen waren inmiddels door verschillende buren liefde rijk opgenomen. De brandweer was den brand na een klein uur werkens meester. Toen bleek, dat de geheele eerste verdieping, het achtergedeelte van de tweede verdieping en de zolder geheel waren uitgebrand. NoordwUk a. Zee, 20 Jan. Vrijdag avond heeft een moordaanslag plaats gehad op den boekhouder van de Hout waren fabriek „De Kroon" alhier. De dader heeft drie revolverschoten gelost op genoemden heer, doch zonder ernstige gevolgen. De vermoedelijke dader is Zaterdag middag in verhoor genomen, waarvan de uitslag nog niet geheel bekend was. Er schijnen geen plannen tot diefstal bestaan te hebben, maar enkel wrok. De vermoedelijke dader, zekere V. toch, was eenigen tijd filiaalhouder te Katwyk geweest voor bovengenoemde firma, doch ontslagen. Op deze wijze vermoedt men, heeft hij wraak willen nemen. Katwtyk aan Zee. Vrydagavond is hier een kinderroover op heeterdaad betrapt. Het vyf-jarig zoontje Cornelia van den heer A. v. D. wonende Zee- steeg, alhier, was te halfvijf aan het spelen naby „De Zwaan", toen een net gekleed persoon van circa 20-jarigen leeftyd komende uit genoemd hotel, het kind meelokte, onder belofte van het een dubbeltje te zullen geven. Hij nam het kind, dat te jong was, om argwaan te koesteren, mee langs het strand in de richting Scheveningen. Zekere C. V., die dit gezien had en de zaak niet vertrouwde, waarschuwde toen L. H., die zoo spoedig mogelijk het tweetal achterop ging en het by den Tweeden Paal, dus een halfuur ten Zuiden van Katwijk, inhaalde. Het was inmiddels reeds donker ge worden. De vreemdeling gaf, zonder een woord te spreken, het kind aan H. over, maar ging een eind weegs met hem mee, totdat hij by het Schuitengat naar de duinep liep en daarin verdween. De vader van het kind deed zoo gauw mogelyk van het gebeurde aan gifte by de politie, die den vermoede- lijken dader reeds op het spoor is. Later heeft men hem nog weer in „De Zwaan" gezien, om zijn rijwiel en cape, die hy den eersten keer had achter gelaten, te halen. Gelukkig, dat de ontvoering van het kind gauw bemerkt werd, want dat hier geen goede bedoelingen in het spel waren, staat vast. Lelden, 20 Jan. Het was een op luchting, toen Zaterdagavond werd ver zekerd, dat men den dader van den afschuwelijken moord op den negenjarigen Karei Freike in handen had. Er deden reeds allerlei fantastische verhalen de ronde, van knaapjes, die door een onbekenden jongen mau waren aangehoudendie hen met verschillende middelen poogde buiten de stad te lokken. Nadat hij eerst bekend had het vijf jarig knaapje te Katwijk te hebben ontvoerd, heeft hij, nadat de tolgaarder aan het Zijlhek waar hij eerst met den knaap en later alleen was voorbij gekomen hem pertinent erkende, ten slotte de misdaad bekend. De aangehoudene is een zoon van een geacht handelaar in glas- en aardewerk uit de Donkersteeg, genaamd Antonius Johannes van der S., oud 23 jaar, die studeerde voor Katholiek priester, doch wegens zenuwen eenigen tyd met vacantie thuis was. De Leidsche politie heeft hem nu ter beschikking gesteld van den burgemeester van Leiderdorp, die hem heeft doen overbrengen naar het Huis van bewaring te 's-Gravenhage. De stemming van het publiek jegens den moordenaar was zeer bitter. Men schoolde samen vóór de woning der ouders vau den dader. De ouders van het vermoorde knaapje ondervonden veel deelneming. Het lijkje is overgebracht naar het Boerhaave-Laboratoriumalwaar prof. Boeke en dr. Heelst, door den kanton rechter beëedigd zijn om de sectie uit te voeren. Het optreden der Leidsche politie in deze zaak verdient allen lof. De recher cheur van politie Lucasse, die den draad te Katwijk opvatte, welke tot de ontdekking geleid heeft, alsook de nasporingen van de inspecteurs Balfoort en Eskens, hebben in dezen groote diensten bewezen. Oldenzaal. Een zoon van den heer N. X. Ph. M. Vos de Wael, burgemeester te dezer stede, is als door een wonder aan een doodelyk gevaar ontsnapt: De heer Vos de Wael Jr. was op de terugreis naar Katwyk, waar hij student is, toen hy zich achter Amersfoort in een zygang langs de coupé's van den snel trein begaf. Waarschijnlijk tengevolge van een bocht, welke de spoorlyn daar heeft, maakte de trein een zwenking, waardoor de heer Vos de Wael Jr. tegen het portier terecht kwam dat eensklaps openvloog. Door zyn tegenwoordigheid van geest wist hij zich aan het portier vast te grijpen en in dien toestand is hij, ge deeltelijk buiten den trein hangend, in bewusteloozen toestand te Hilversum aangekomen, waar de conducteur hem opmerkte. Nadat hem in een wachtkamer eenige opwekkende middelen waren toegediend, kwam hij weder by en bleek hy gelukkig ongedeerd. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 21 Jan. De Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht hield heden in het „Huis van Nassau" een leden vergadering. De leden waren talrijk opgekomen. De presidente heette met een hartelijk woord de vergadering welkom, hierbij vooral het woord tot de nieuwe leden richtende. De secretares las de notulen en het jaarverslag over 1912. Beide werden onveranderd goedgekeurd. Daarna bracht de penningmeesteres, mej. J. A. Vooren, verslag uit van haar financieel beheer over 1912. De rekening, nagezien door een com missie, bestaande uit mej. J. Pomes en den Hr. van Almkerk, werd in orde bevonden. De presidente dankte de penning- meesteres voor haar accuraat beheer. Aan de orde was nu de verkiezing van 3 bestuursleden, waarvan twee, n.l. de dames H. Leupen en J. A. Vooren zich wel, doch mej. A. C. Vooren zich niet herkiesbaar stelden. De twee eerstgenoemde bestuurleden werden herkozen, en als derde bestuurs lid mevr. Korlvinke gekozen. Daarna werden nog enkele besprekingen gehouden over het al of niet houden eener openbare vergadering eind Februari. Een definitief besluit kon nog niet worden genomen, daar de beslissing afhing van de toezegging der spreekster, die de afd. wenscht uit te noodigen. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de presidente, na een woord van dank aan de gewezen secretares, de vergadering. Wegens staking in het Amster- damsche drukkersbedrijf verschijnt het Januari-nummer van het Maandblad voor Vrouwenkiesrecht niet. Vrydagavond trad in het „Huis van Nassau", voor de schoenmakers- patroonvereeniging „Schouwen en Duive- land als spreker op de heer Van Heeswijk, van Rotterdam. Er was een veel te klein getal belanghebbenden tegenwoordig. Genoemde heer sprak naar aanleiding eener verklaring, die zyn firma dezen herfst ontving, en die luidde als volgt: „Door styging van de prijzen der grondstoffen, en door dat ik niet intijds gezorgd heb de pryzen der door my vervaardigde, en te verkoopen en ver kochte voorwerpen voldoende te ver- hoogen, ben ik hoe langer hoe meer in myn zaken achteruitgegaan, niettegen staande ik van den vroegen morgen tot den laten avond steeds hard heb ge werkt, en daarom ook altyd ruim werk heb gehad en nog heb. Dientengevolge ben ik thans niet in staat op tyd geheel aan myn geldelijke verplichtingen te voldoen, zooals uit onderstaande be cijfering zult zien". Hierop volgde een opgave van het passief en actief, welke aantoonde, dat er ongeveer 15 pCt. in den boedel zat. Uit deze verklaring putte de spreker de punten, waarop de schoenmakers patroon te letten heeft, wil hy niet in hetzelfde euvel vervallen. In de eerste plaats dient hy precies te berekenen, wat hy uit een huid leder versnijdt, en wat hy eruit halen kan, (De meeste echter werken maar voort, en eerst na langen tyd bemerken zy, dat zij niet hebben geleefd van hun verdiensten maar van hun ontvangsten Meer dan eenig ander leidt het schoen makersvak daartoe. Ten 2e dientde

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1