ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag 15 Januari 1913. Bouwverordening. Allerhande. -éL NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierikzeesche C o u r a it t). ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar by vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9338. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee geven kennis aan belanghebbenden, dat, zoowel ter Gemeente-Secretarie als ten kantore van den Gemeente-Bouwmeester, gratis formulieren verkrijgbaar z(jn v00r hen> die a*1" hun College vergunning wenschen te vragen voor werken, bedoeld in artikel 64 van de Bouwverordening dezer gemeente. Zieki k/.ek, den 15 Januari 1913. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. VAN DER VLIET, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Het wintert. Onder stormvlagen is het koude jaargetijde eindelijk gekomen, zich open barend in ijs en volop sneeuw. Met vollen teugel geniet thans de schooljeugd. Is er hooger genot voor haar denkbaar dan sleetjerijden en sneeuwbal werpen? Vooral het Ilavenplein alhier is het geliefdkoosd terrein voor haar dartel spel. Toch gaat de jonkheid in haar speelschheid de perken vaak te buiten. Zij maakt volwassenen, inzonderheid de vrouwen, tot haar doelwit. Dit is verkeerd. Dit dient tegengegaan. Aan Hermandad de taak te beletten, dat een geoorloofd vermaak ontaardt in ongepaste, ruwe scherts. Bij de intrede van het nieuwe jaar kunnen wij wat Zierikzee betreft, met voldoening op een lichtpunt wijzèn. Haar bevolking uamelijk is toege nomen, en met die toeneming heeft een bedrijf, dat vroeger hier bloeide, maar geheel in verval was geraakt, opnieuw zyn intrede gedaan. Haar aanwas is voorzeker een heug lijk verschijnsel, wel der moeite waard even aangestipt te worden. In de laatste jaren toch brokkelde haar zielental van jaar tot jaar af, zoodat het scheen, alsof Schouwen's oude hoofdstad den weg van de villes mortes opging. Gelukkig heeft die afbrokkeling thans opgehouden en zelfs voor een vermeer dering van het getal inwoners plaats gemaakt. Die toename is voornamelijk toe te schrijven aan de visschers, die door toedoen van mr. A. J. F. Fokker, den Voorzitter van het Visscherijbestuur, zich te dezer stede metterwoon gevestigd hebben, en natuurlijk het bedrijf, dat zij uitoefenen, hebben medegebracht. Het was goed gezien te trachten in Zierikzee de visschery te doen herleven. Immers, zoo één plaats door haar ligging voor het visschersbedrijf geschikt is, dan is het voorzeker het aan de Ooster-Sclielde gelegen Zierikzee. Klokke twaalf wordt op de meeste Zondagen in het jaar van de pui van het stadhuis afkondiging gedaan van de huwelijkendie zullen gesloten worden. Toehoorders of geen toehoorders weer of geen weer, de Ambtenaar van den Burgerlijken Stand vervult nauw gezet den hem door de wet voorge schreven plicht. Nu is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van den 3en en 5en Titel van het late Boek van het Burgerlijk Wetboek. Wordt dit wetsontwerp tot wet ver heven, dan zal de Ambtenaar van den Burgerlijken Stand in het vervolg ont slagen wezen van genoemde mondelinge afkondiging van de pui van het Stadhuis. Want dan zal de afkondiging ge schieden door middel van aanplakking van één door den Ambtenaar van den Burgelijken Stand opgemaakt geschrift aan het Huis der Gemeente, en wel op Zaterdag. Dit geschrift zal aangeplakt blijven tot na de voltrekking van het huwelijk. De .Ambtenaren van den Burgerlijken Stand, die begrijpelijkerwijze zich niet gaarne aan elke weersgesteld blootstellen, en ook ongraag tot steenen muren spreken, zullen ongetwijfeld met deze verandering ten zeerste ingenomen zijn. Gelijk men weet, heeft het hoofd der katholieke kerk, de Paus, den 2den Paaschdag, den 2den Pinksterdag en den 2den Kerstdag als feestdagen voor de katholieken afgeschaft, zoodat die dagen voor deze geen godsdienstig^ karakter meer dragen. Door die afschaffing hebbengelijk ook uit een arrest van den Hoogen Raad d.d. 13 Mei 1912 blijkt, genoemde dagen in den zin der Zondagswet opge houden te zijn algemeen erkende christelijke feestdagen. Met het oog op dit arrest heeft de regeering een wetsontwerp ingediend waarbij bepaald wordt, dat overal, waar in een wet of koninklijk besluit ge sproken wordt van feestdagen, daaronder verstaan zullen worden de twee'de Paascli- en Pinksterdagende beide Kerstdagen en de Hemelvaartsdag. Dit wetsontwerp is, daar het grootste deel der Nederlandsche bevolking tot het Hervormde Kerkgenootschap be hoort, alleszins toe te juichen. Te meer, daar in het Bovenmaassche onze katholieke mede-burgers die tweede dagen als vrije dagen blijven vieren. Maar gewenscht ware het geweest, dat de regeering ook den Nieuwjaarsdag als Christelijke feestdag had aangemerkt. Niet alleen met het oog op den feitelijken toestand. Maar ook ter wille van de consekwentie. Want in artikel 4 van het reeds bovenbesproken en ongeveer gelijktijdig ingediend wetsontwerp tot wijziging van het Burgerlijk Wetboek wordt de Nieuwjaarsdag met den Zondag gelijk gesteld. De Balkan-oorlog. De Porte droeg haar gevolmachtigden te Londen op, opnieuw te beproeven, zich met de Bulgaarsche onderhandelaars in verbinding te stellen en, zoo deze poging mislukte, naar Constantinopel, terug te keeren. Wegens meeningsgeschillen onder de gezanten der groote mogendheden te Constantinopel, konden tot nu toe bij de Porte geen gemeenschappelijke stappen tot herstel van den vrede gedaan worden. De Turksche regeering overweegt de byeenroeping van een nationale conventie, om over den internationalen toestand te beraadslagen. I>e toestand In Adrianopel. Naar men zegt zal volgens de Turken Adrianopel het nog wel tot Maart kunnen uithouden. Een oudgouverneur dier stad verzekerde aan een journalist, dat Adrianopel van voldoei.de levensmiddelen was voorzien voor eer. langdurig beleg. Er zouden o. a. 15000 stuks vee heen gebracht zyn. De bevolking, die voor den oorlog 75000 bedroeg, schatte de oud gouverneur thans op 50.000, waarbij men niet moest vergeten, dat daarvan nog velen gevlucht zijn. De meeste gezinnen, zoo veronderstelde hy, zouden voldoende levensmiddelen hebben voor zes maanden. Voorts werd er veel kaas gemaakt in Adrianopel en de onmiddelyke omgeving. Die wordt gewoonlijk in November verkocht. Toen dus het beleg voor de stad geslagen werd, was alle voorraad nog aanwezig. Ook moet er veel graan zijn. Petroleum is er niet meer, maar men behelpt zich met kaarsen van ossenvet. Twee leerlingen van het Bulgaarsche gymnasium te Adrianopel, die de stad hebben weten te ontvluchten, vertellen ook, dat er nog geen broodsgebrek in de belegerde stad is. Brood, zoo deelden zij mede, wordt allereerst aan de soldaten, dan aan de Moharamedaansche gezinnen en dan aan de Christenen verstrekt. Er zijn te Adrianopel vele Zigeuners, en dezen koopen van de winkels meer brood op dan zyzelf noodig hebben, om het dan aan de Christenen tegen hooge prijzen te verkoopen. Zout is er niet meer en menigmaal gelukt het den Turkschen soldaten aan de voorposten hun brood by de Bul gaarsche voorposten .te ruilen. Dit is verboden, maar de gelukkige bezitter wordt benijd. Vet en gedroogde groenten zijn er nog. De trekosssen zijn geslacht, de paarden niet, daar de Turk geen paardenvleesch eet. Aan voedsel voor de dieren is gebrek. Men maakt voor deze koeken van meel. Petroleum is niet meer te krijgen, slechts maan en sterren verlichten den nacht, maar buiten werken nog de zoeklichten der Turken en Bulgaren. Hout om te stoken ontbreekt, maar wie een kachel heeft, weet het nog wel te vinden. Zoodra het donker wordt, raag niemand meer op straat, men hoort slechts de hoeven van de paarden. Het garnizoen van 50.000 man is tot 35.000 verminderd. Atlionc, 11 Jan. IJit Korfoe wordt gemeld, dat het dorp Keramissa in Epirus, door de Turken en Albaneezen totaal verwoest is. Dertig vrouwen en- kinderen werden vermoord, terwyl tal van andere vrouwen gevangen genomen werden. De dorpen Arakova, Chlorno, Malouko, Kokkino, Reveni, Lithari en Aliko, werden geplunderd en in brand gestoken. ENGELAND. In deze week zullen in Groot- Britannië de verzekerden het eerst de voordeelen kunnen genieten, welke uit de verzekeringswet voortvloeien. Op gezag van Lloyd George heeft lord Haldane verklaard, dat de verschillende categorieën van personen, die daartoe in de termen vallen, a.s. Woensdag op grond van die wet geneeskundige hulp kunnen wachten. Naar men weet, is er onder de medici in dat land tegen de wet krachtig verzet gekomen. Toch heeft dat betrekkelijk weinig uitgehaald. In de Westminster Gazette leest men althans, dat meer dan 15.000 heelmeesters zich bereid hebben verklaard, zich naar de regelen der wet te schikken, terwijl tevoren was bekend gemaakt, dat tenminste 10.000 doctoren noodig waren om de uitvoering der wet succes te bezorgen. Londen, 13 Jan. Door den zwaren sneeuwval in Schotland, Noord- en Midden-Engeland zyn alle telegraaf- en telefoonverbindingen gestoord. Talryke personen zyn bevroren. Aan de Noord- en Oostkust hadden verschillende scheepsongevallen plaats. Verschillende treinen zyn ingesneeuwd. Het stoomschip „Halifax" van de „Uranium Steamship Company" van Rotterdam naar New-York is door den dichten nevel by Cheructo-head op de kust geloopen. De passagiers (landverhuizers) en bemanning zyn door andere schepen opgenomen. Tengevolge van den dikken mist had in de nabyheid van Birmingham een spoorwegongeluk plaats. De express- trein, komende uit Leicester, kwam in groote vaart in botsing met een gewonen trein uit Walsall, waarvan twee wagons werden ingedrukt. De locomotief van den expresstrein derailleerde. Twee personen werden gedood en een veertigtal gewond. DUITSCHLAND. Berlijn, 10 Jan. Vanavond omstreeks 10 uur brak brand uit in den adjudanten vleugel van het nieuwe paleis van den keizer te Potsdam. De brandweer en infanteriesoldaten wisten den brand, die aanvankelijk een ernstig aanzien had, in den tijd van drie kwartier te blusschen. Een schoorsteen stortte naar beneden zonder ongelukken te veroorzaken. Vele kostbare tapijten en meubelstukken werden beschadigd. De keizer en de keizerin waren op het terrein van den brand tegenwoordig, eerstgenoemde beloofde allen, die aan het blusschen deelnamen een kartigen dronk uit zijn kelders. Een soldaat in Noord-Sleeswyk had verlof gevraagd om het Kerstfeest thuis te mogen gaan vieren. Een officier, die 's mans kamer inspecteerde, vond een exemplaar van het Deensche blad Flensborg Avis. In plaats van verlol kreeg de arme drommel drie dagen arrest, wegens het lezen van oen staats gevaarlijke krant. Het is gebleken, dat de moeder van den soldaat de Flensborg Avis gebruikt had tot het inpakken van een versnapering voor haar zoon-lands- verdediger 1 De hoofden van scholen in het Groot-Hertogdorfl Oldenburg zijn ver plicht, opgave te doen van de bij hen werkzaam zijnde ongehuwde onder wijzers, die alsdan zullen worden aan gezocht in het huwelijk te treden, daar zij anders zullen worden ontslagen. Alleen onderwijzers, die voor hun ouders of minderjarige broers en zusters den kost winnen, zyn aan dit voorschrift niet onderworpen. By Batzlow (in Brandenburg) op het landgoed Ringenwalde, is een drie voudige moord geschied. Het landgoed werd bewoond door een 51-jarigen rentenier, diens 10 jaar jongere vrouw, twee dochters van 16 en van 5 jaar, terwyl een knecht van 30 jaar en een twintigjarig dienstmeisje voor de be diening zorgden. De rentenier, een zekere Kalisz, zou zich Zaterdagavond met zyn geheele gezin naar een nabij gelegen dorp begeven om een bruiloft by te wonen, de knecht zou hen met den wagen naar het station brengen en Dinsdag w«er afhalen. Inderdaad zagen de dorpsbewoners den knecht verscheidene malen den kant van het station oprijden, doch hjj keerde steeds alleen terug. Een dezer nachten brandde evenwel een hooimyt op het land goed af. By het uiteenhalen van de over blijfselen vond men twee bijna geheel verkoolde lyken, die na onderzoek van Kalisz en diens vrouw bleken te zijn. De slachtoffers hadden een touw om den hals en zyn waarschijnlijk eerst gewurgd en daarna in het hooi gegooid, dat, naar men aanneemt, in brand gestoken is, om alle sporen van de misdaad te verbergen. Toen men zich met de treurige vondst naar het landgoed begaf, trof men daar niemand aan. Het huis scheen geheel uitgestorven, ook de knecht, dien men nog kort te voren gezien had, was zoek. Later heeft men op het erf van het landgoed ook het lyk van het dienst meisje gevonden. De vrees, dat ook de beide kinderen vermoord zouden zyn, werd gelukkig niet bewaarheid. Men vond ze, verlamd van schrik en uitge put van vermoeienis, in een vensterloos zolderkamertje opgesloten. Zy waren onder vreeselyke bedreigingen door de moordenaars die ten getale van vyf, onder aanvoering van den knecht stonden eerst in een kast en later in het hokje op den zolder opgesloten. De kinderen hadden daar van Dinsdag morgen tot Woensdagavond verborgen gezeten. De dieven hebben de brand kast opengebroken en den inhoud mee genomen. Het schynt, dat de bandieten zich in hinderlaag in den stal opgesteld hebben. Toen Kalisz zich daarheen begaf om |den knecht een en ander op te dragen, hebben zy hem onverhoeds aangegrepen en gewurgd. Hetzelfde lot onderging zyn vrouw, die eenigen tyd later kwam zien, waar haar man bleef. Vervolgens hebben de moordenaars het dienstmeisje met een doek gewurgd en de kinderen opgesloten. Dit moet Dinsdagmorgen in de vroegte geschied zijn. 's Nachts is de hooimijt met de beide lijken in brand gestoken. Woens dag in den namiddag is de knecht het laatst in het dorp gezien. Men heeft omtrent hem geen enkele aanwyzing. Hy was op het landgoed in dienst genomen zonder getuigschriften of andere papieren te hebben kunnen toonen. Men weet zelfs zijn naam niet. Hamburg, 11 Jan. Hedenmorgen werd naby de mond van de Elbe de zee- sfeepboot „Roland" aangevaren door een Deensch stoomschip. De „Roland" begon dadelyk te zinken. By het reddingswerk, dat onmiddellyk aangevangen werd, slaagde men erin de kapitein en 3 manschappen op te pikken. Zes manschappen zyn verdronken. Kiel, 11 Jan. Een jol van de torpedo boot „S 70" is met drie man aan boord op onverklaarbare wijze gezonken, toen zij poogde een by Schleinraiinde aan gespoelde torpedo op te visschen. De nasporingen naar de boot en haar bemanning waren tot dusver vergeefsch. Berlin, 13 Jan. De sneeuwstorm, die Zaterdag boven Engeland woedde, zich vandaar langzaam naar het Oosten uitbreidde, heeft gisteren ook Duitsch- land bezocht. Uit alle deelen van het Duitsche Rijk worden berichten ont vangen over een enorraen sneeuwval, die in het trein- en tramverkeer groote vertraging veroorzaakte. Vooral in het stroomgebied van den Rijn, heeft men van den sneeuwval te lyden gehad. Op sommige plaatsen, zooals in het heuvel land by Kreuznach en ook te Keulen bereikte de sneeuw gisteren reeds een hoogte van meer dan een halven meter. Overal, waar daartoe gelegenheid bestaat, is de wintersport reeds begonnen. Veel vorst is er overigens nog niet geweest; het laagst daalde de thermometer te Würzburg, en daar wees het kwik toch nog slechts vier graden onder nul aan. In Buckow heeft de knecht van een landgoedbezitter zijn meester, diens vrouw en de dienstbode vermoord, omdat hij meende, dat de tweede kwaad van hem had gesproken. De kinderen bleven ongedeerd. Nader meldt de Lolcal Anzeigerdat te Berlijn de aandacht van den herbergier getrokken werd door drie mannen, die keurig in de kleeren zaten, terwijl hy hen kort geleden in slordige pakken gezien had, en die in zijn lokaal een rekening maakten, te groot voor hun maatschappelijken toestand. Dus waar schuwde hij de politie, die nog één van het drietal arresteerde en dezen spoedig de bekentenis ontlokte, dat hij met zijn kameraden aan de drievoudige misdaad schuldig was. Echter zou de knecht, die hun opgaf „Heinrich" te heeten, hen uitgenoodigd hebben, de zakken van zijn beer wat te verlichten, daar deze een vrek was en het loon slecht betaalde. Inderdaad zouden ze bij de kneveling der slachtoffers behulpzaam zijn geweest, maar volgens dit getuigenis heeft Heinrich naderhand de personen, die gebonden waren, gewurgd. De buit voor ieder bedroeg 120 mark. Later zyn nog twee andere jongens gevat. Volgens een eigen bericht in het Hand. blijkt de moordenaar, die zich Otto Schone noemde, niemand anders te zijn, dan de moordenaar Sternikel, die talrijke moorden op zijn geweten heeft en reeds sedert zeven jaar gezocht wordt, maar, ofschoon er een prijs van 10.000 mark op zijn hoofd stond, tot nog toe niet gepakt kon worden. Wel had men hem eenige malen aangehouden, maar altijd had hij weer weten te. ontsnappen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1