ZIERIKZEESGHE NIEUWSBODE. Vrijdag 3 Januari 1913. RONA Cacao Van houtcn's (Z ierilizeesche Cour a ii t overtreft alle andere goedkoope soorten in smaak, geur, kracht en kleur. Vandaar het verbazer.de succes van dit uitstekende fabrikaat. NIEUWSTIJDINGEN. ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit blad, dat iederen MAANDAG, WOENSDAG en VRIJDAG verschijnt, is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen in Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor het buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAARGANG. No. 9333. DirecteurA. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 13 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet geschieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Gevonden op den openbaren weg: Een zilveren medaillon. rozenkrans. Inlichtingen te bekomen aan het Bureau van politie te Zierikzee, van des morgens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R P. BRONS. Kabel Paramaribo-Cayenne gestoord. Telegrammen voor Cayenne worden langs de noordelijke wegen verzonden met alle gelegenheden en zonder tariefswijzigingen. NEDERLAND. Rotterdam, 31 Dec. Maandagmiddag om 3 uur kwamen twee Belgische dames in het kantoor der firma Van 't Hoff en Pikaar alhier. Het was daar juist zeer druk en van die drukte maakte -een zakkenroller gebruik om een der dames haar portefeuille te ontfutselen, die, volgens haar opgave, 6000 francs aan bankpapier bevatte. De politie, die terstond gewaarschuwd werd, zette de omgeving van het kantoor af, maar de vogel was reeds gevlogen. Aan de wissel- en effectenbank alhier vervoegde zich dezer dagen de heer S. van der Griendt, paardenhande- laar te Den Haag, om chéques te koopen. Hij legde daartoe twee bankbriefjes van f 1000 neer. Een oogenblik daarna waren deze plotseling verdwenen. Ver dacht van deze vingervlugheid wordt een 50-jarig persoon, sprekende met een gebroken Fransch accent, die inmiddels verdwenen was. De schippersknecht G. N. van een motorboot van den Haarleraschen pakschuitdienst, is onder de houten brug aan de Delftsche Poort alhier, met het hoofd tusschen de brug en de motorboot beklemd geraakt. Een oor werd hem afgeklemd. De man is in het ziekenhuis opgenomen. De 12-jarige scholier H. Vreezen, alhier, werd Zaterdagmiddag, toen hy met eenige jongens aan het spelen was, op de stoep van den Grooten Schouw burg, door een pijl, die door zijn speel makker M. van Lommei uit een boog werd afgeschoten, in het rechteroog getroffen. De jongen is in het ooglijders- ziekenhuis aan de Nadorststraat opge nomen en zal vermoedelijk het oog moeten missen. Op den Nieuwen Binnenweg alhier is gisterenavond een 15-jarige jongen, toen hij van een vracht-automobiel der firma R. S. Stokvis Zonen sprong, onder de wielen geraakt. Per zelfde auto werd hij naar het ziekenhuis ver voerd, waar hij bij aankomst overleden bleek. Oldenzaal, 31 Dec. In den nacht ?an Zaterdag op Zondag werd bij Denekamp een vreeselyk drama afgespeeld. Ongaveer tien minuten [buiten de kom van het dorp Denekamp, nabij den rijks straatweg Denekamp-Nordhom, woonde op een boerderytje de circa 50-jarige weduwe Rakens, geheel alleen. Zij be woonde daar een aardig huisje, dat nog onlangs verbouwd werd, en verkeerde in goeden doen. Menschen, nader van haar financieëelen toestand op de hoogte schatten haar vermogen op circa f 20.000. In den nacht van Zaterdag op Zondag, ongeveer 2^ uur, werd een buurman gewekt door een- knetterend geluid. Hy spoedde zich naar buiten en bemerkte brand bij de wed. R. Onmiddellijk snelde hij naar haar woonhuis, drong er binnen en zag een gedeelte van 't huis reeds in vlammen staan. Hij verder een of meer kasten opengebjroken en het bed opgeslagen. Toen hy den naam vaiJJde vrouw luid riep en geen antwoord kjeeg, begaf hy ziclx weder naar buiten'"oen bleek, dat ook een vrij groote ruit aar» de voorzijde van 't huis was vernield. Inmiddels was nog een tweede persoon ter hulpe gesneld. D#ar men vermoedde, dat de vrouw, die in alle opzichten nog een kranige vrouw was, het brandende huis ontvlucht was, poogde Jfien haar koe te redden, wat dan ook gelukte. Toen 't huis door 't vuur was vernield, vond men in een keldertje tusschen de verbrande massa, een vreeselijk ver minkten vleeschklorap. Men meende, dat het hoofd van den romp was ge scheiden. Boven dit keldertje bevond zich een klein slaapvertrek, waarvan de deur gesloten was, toen de buurman 't huis binnenkwam. Zeer waarschijnlijk heeft men dus de vrouw eerst vermoord, daarna 't aan wezige geld hoeveel is niet na te gaan gestolen en vervolgens het huis in brand gestoken. Van een familielid der zoo tragisch om 't leven gekomen vrouw vernamen we nog, dat ze de laatste dagen f 300 had ontvangen-voor verkocht vee. Zy was een in alle opzichten flinke en oppassende vrouw, die echter herhaalde lijk haar vrees voor inbrekers had te kennen gegeven. Het afgebrande perceel wordt bewaakt. Maréchaussee en politie stellen een uitgebreid, onderzoek in. Tot nog toe echter zonder resultaat. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 3 Jan. Omtrent het in ons nummer van Maandag 1.1. medegedeelde betreffende het te water springen eener vrouw, die door haar man zou zijn gered, vernemen wij nader, dat beide personen zijn gered door den heer J. M. Verkammen, opziener bij de visscherijen, die gekleed te water sprong en zoowel de vrouw, die reeds het bewustzyn grootendeels had verloren, als den man zoolang boven water hield, totdat zij in een roeiboot konden worden opgenomen en vervd%ens aan den wal gebracht. Qr. Van der Kwast verleende de eerste geneeskundige hulp. Genoemde heer Verkammen verwierf reeds twee medailles voor het redden van drenkelingen. Door Z.Ex. den Minister van Waterstaat is benoemd tot buitenge woon opzichter, J. M. Boot Nz., laatst te 's Gravenhage. Hedenmorgen wilde een kleine jongen op een motorvaartuig springen. Hij sprong echter mis en viel in liet water. Gelukkig werd hij opgemerkt en spoedig op bet droge gebracht. Verschenen is Tabernaeen maand blad gewijd aan de inrichting, meubi leering en installeering van moderne winkels. Het blad verschijnt te Rotterdam, Nieuwe Haven 37, en wordt op aanvraag franco toegezonden. Door het anti-Tariefcomité is uit gegeven een geschrift, waarin door mr. Th. M. Verster de vraag „waarom geen bescherming", helder en zaakrijk wordt beantwoord. Wij raden de lezing van dit hoogst belangrijk actueel geschrift een ieder, hij moge vrijhandelaar of protectionist wezeD, ten sterkste aan. Door den heer E. Deen te 's-Hage is een brochure geschreven, waarin de Djambi-Concessies worden besproken. Wij kondigen de verschijning er van aan, hopen later or op terug te komen. Volgens het Hbl. v. Antw. schat men, dat met de waarde van de ge zonken „West-Hinder", de vergoedingen aan weduwen en weezen enz., er bij 250.000 franken zal te betalen zijn. Naby Waarde op de Wester-Schelde zijn Woensdagnacht de roef en de inboedel aan boord van het schip „Anna Maria", schipper Dekker, totaal verbrand. Oorzaak onbekend. De heer A. de Weerd te Middel burg heeft voor de benoeming van gemeente-geneesheer te Biervliet be dankt. De Bond van Nederl. Onderwijzers, te Groningen in vergadering bijeen, stelde op voorstel van de [afdeeling Amsterdam f 2000 beschikbaar voor verkiezingsdoeleinden. Noordgouwe. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Jan. j.l. 851 personen, n.l. 418 mannen en 433 vrouwen. In de maand December j.l., die 17 regendagen telde, is volgens den alhier geplaatsten regenmeter 89.1 m.M. water gevallen. '|In het afgeloopen jaar, dat 159 regendagen telde, is 875,8 m.M. regen gevallen, d. i. ruim 200 m.M. boven het gemiddelde. Bruinisso. Donderdag is aan de Oude- Tongsche vleie een stoomboot aan den grond gevaren met stukgoederen geladen. Hulp werd verleend door drie schippers uit deze gemeente, die de lading hebben overgenomen. Een schipper uit Tholen is waar- schynlyk door de duisternis misleid met Nieuwjaarsavond in de haven geloopen. Op zijn hulpgeroep snelden enkele per sonen toe, wien het mocht gelukken den drenkeling te redden. St.-Filipsland, 2 Jan. Door den ge meenteraad is herbenoemd tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim de heer J. J. Schoo. St.-Maartensdy k. De bevolking bedroeg op '31 Dec. 1912: 1415 mannen en 1410 vrouwen, te zamen 2825 personen. Zy bestond in 1911 uit 2835 personen. Scherpenisse. Door de benoeming van den heer I. van Es, burgemeester alhier, tot burgemeester van Hoogvliet, zal er een vacature ontstaan in dezen gemeenteraad, in den dijkraad, in de commissie tot wering van schoolver zuim, in het' college van notabelen en in het kiescollege. De gehouden nieuwjaarscollecte heeft alhier opgebracht f 115,75. Hier van werden bedeeld 10 gezinnen met f 5, 11 met f 4, 5 met f 3, 1 met f2,50, 2 met f 1,50 en 1 met f 1,25. Voor dé vacante betrekking van fairbankweger aan de weegbrug „Een dracht maakt macht" alhier, hebben 3 sollicitanten zich aangemeld. De R. K. woningbouwvereniging „St. Joseph" te Oudenbosch, heeft den bouw van 18 arbeiderswoningen opge dragen aan den heer W. L. Klos alhier. Oud-Vossemcer. De werklui uit Enge land keerden op Oudejaarsdag weer naar hun haardsteden. Naar wordt ge meld, zouden een aantal er binnenkort weer werk kunnen vinden met het rooien van hout en het geschikt maken van land voor de teelt van bieten. Ierseke. Als bewijs van de verbazende drukte die in deoesterverzending heerscht moge dienen, dat de vorige week op één dag werden verzonden 27 volle voeren oesters. Het totale bedrag bedroeg vorige week ruim l\ miljoen. Met ingang van 1 Januari zyn bevorderd tot controleur 1ste klasse bij de visscherijen op 71e Schelde en Zeeuwsche stroomende heeren A, Geensen, J. C. Cornelisse, te Ierseke, en L. Bal te Tholen, vroeger te Ierseke, thans controleurs 2de klasse. Middelburg, 30 Dec. Naar meu mee deelt,, heeft de gemeente-ontvanger, de heer M. Fokker, met ingang van Maart eervol ontslag uit den gemeente dienst aangevraagd om gezondheids redenen. De heer Fokker bekleedde het ambt sinds 1884. In den heer Fokker verliest de ge meente één harer trouwste en beste ambtenaren, die zich ook door bizondere welwillendheid jegens het publiek onder scheidde. 2 Jan. Een vermogend Portu geesch Israëliet te Amsterdam, heeft de commissie, die tracht de oude Portugeesch-Israëlietische begraafplaats alhier te behouden, in staat gesteld, de vervallen grafsteenen van de daar be graven Port.-Israëlieten te herstellen. Vlisslngen, 2 Jan. Gedurende het jaar 1912 zyn by den stationschef der Staatsspoor alhier aangebracht 741 gevonden voorwerpen. Parapluies en wandelstokken vormen het leeuwen aandeel. Meerdere stukken van waarde zijn hieronder, als gouden horloges, kettingen, ringen, reisdekens enz. Het meerendeel dezer voorwerpen werd niet opgevraagd, en wordt later ten bate van het Rijk te Utrecht publiek verkocht. Zondag kwam met de mailboot niet minder dan byna 1500 zakken post mede. Zulk een groote mail was nog nooit in één reis vervoerd. Axel. Dezer dagen werd onder deze gemeente een snoek gevangen van eene zeldzame lengte en gewicht. Het gewicht van dat reusachtige dier bedroeg 5£ K.G. en het had een lengte van 1 M. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Oosterland. Op Oudejaarsavond is alhier voor de kerk een gift van f 25 gecollecteerd. H. M. de Koningin heeft een gift van f 2000 besterad voor het Fonds voor Noodlijdende Kerken en Personen van de Ned. Herv. Kerk. St.-Annaland, 3 Jan. Het was verleden Maandag voor de kas van de Herv. kerk weer een goede dag. De plaatsen, die er verkocht werden, brachten goede sommen op, de beste 40,50 tot 60 gld en de huurplaatsen werden ook niet weggegeven. De beste daarvan kwamen op 8 10 gld., één zelfs op meer dan 12 gld. Geen wonder, dat er menschen zyn voor wie zoo'n huurprys te* hoog is. Zij kunnen echter gebruik maken h 5 ct. per keer, van de vouwstoelen, welke in de gangpaden worden geplaatst. Mag de nieuwe gasgloeilichtver- lichting in de Groote Kerk te Goes, die onlangs door de kerkvoogdij werd tot stand gebracht, een belangrijke en tevens welkome verbetering heeten, thans zullen de hardhoorenden onder de kerkgangers zeer worden geriefd, daar heeren kerk voogden hebben besloten ook daar een telefoon aan te brengen. 0 N D E R W IJ S. Burgem. en Weth. van Amsterdam stellen den raad voor over te gaan tot het oprichten van een zoogen. „strenge" school, waar lastige elementen van de lagere school een opvoeding kunnen krijgen, die met hun karakter in over eenstemming is. Benoemd tot hoofd der bewaar school te Mijdrecht, raej. C. M. Smits, thans als zoodanig te Stavenisse. Men meldt uit Deventer: De vier leerlingen der Middelbare Koloniale Landbouwschool alhier, wien onlangs wegens verregaande baldadig heden de bijwoning der lessen tydelyk was ontzegd, zyn thans by ministerieele beschikking voorgoed van de school verwijderd. Aanbestedingen, Verkooplngon enz. Zierikzee, 2 Jan. Bestek no. J419. Herbedelven van eenige waterleidingen in de districten Zuidhoek, Flaauwers en Scharendyke, Dag. Bestuur van het Waterschap Schouwen. Ie perceel. C. v. d. Hoek Gz., kerkwerve, 388. J. Verboom, Serooskerke, - 325. J. Boot Jz., Kerkwerve, - 324. W. v. d. Houten, Zierikzee, - 200. S. Berrevoets Wz., idem. - 190. 2e perceel. J. Verboom, Serooskerke, f 1625. C. v. d. Hoek Gz., Kerkwerve, - 1200. J. Boot Jz., idem, - 1187. P. Berrevoets Sz., idem, - 1140. 3e perceel. J. Verboom, Serooskerke, 395. J. Boot Jz., Kerkwerve, - 380. C. v. d. Hoek Gz., idem, - 365. Gegund aan de laagste inschrijvers. NIeuwerkerk, 3 Jan. Ten overstaan van den notaris TI. J. Nouhuys werden heden alhier openbaar verkocht Gemeente Nieuwerkerk. Het recht van erfpacht met de op-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1