ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Woensdag I Januari 1913. Eerste Blad. Terugblik» (Z i e r i k z e e s c h e C o u r a n t ABONNEMENT. De abonnementsprijs van dit bladdat iederen MAANDAGWOENSDAG en VRIJDAG verschynt', is voor Zierikzee f 1,30, voor alle andere plaatsen Nederland f 1,60 per 3 maanden. Voor bet buitenland, verzending ééns per week, f 10 per jaar bij vooruitbetaling. 69ste JAARGANG, No. 9332. Directeur: A. J. DE LOOZE Jr. Uitgever-Hoofdredacteur: A. FRANKEL. Redacteur: J. WAALE. ADVERTENTIE N. Van 1—3 regels 30 ets., meerdere regels 10 ets. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De inzending moet gesohieden des Maandags-, Woensdags- en Vrijdagsmiddags uiterlijk 2 ure. Dit nummer bestaat uit drie bladen. 1912 behoort tot de geschiedenis. Veel, in dat jaar voorgevallen, stemt tot weemoed, stemt tot droefheid. Herdenken velen op den dag, waarop de aarde haar kringloop om de zon volbracht heeft, de dierbare betrek kingen, die in het afgeloopen jaar hun ontvallen zijn, welt by die herdenking in menig oog een smartvolle traan, schreien moest de geheele menschheid over de ontzettende rampen, waardoor het jaar, dat achter ons ligt, zich gekenmerkt heeft. Hoevelen liggen niet op den bodem der zee begraven, die welgemoed de reis over den Oceaan ondernamen, en niet bevroedden, dat het een reis was, waarvan zy nimmer tot de hunnen zouden wed.rkeeren Hoevelen zijn er niet, die 's morgens vergenoegd van huis togenmaar 's avonds daarin niet terugkwamen, omdat zy in de mijn, waarin zij werkten, door het gas gestikt waren Hoevelen zyn niet in den oorlog op het slagveld gebleven, die van het leven nog zulke schoone verwachtingen koesterden I Laten wy, voordat wy een terugblik werpen op de belangrijkste gebeurtenissen van 1912, in gedachten een oogenblik by hen wylen, die onverwachts een zoo jamraervollen dood stierven. En als wy dezen zedelyken plicht vervuld hebben, laten wij (fan tot de levenden terugkeeren, troosten, waar te troosten valt, lenigen, waar te lenigen valt, in het kort, doen, wat ons menschen, wier lot in Godes hand is, door ons gevoel wordt voorgeschreven. Op staatkundig gebied valt, wat België betreft, te vermelden, dat de verkiezing aldaar voor de volksvertegen woordiging in een regeeringsgezinden geest is uitgevallen. De vrijzinnigen konden by de stembus geen meerderheid behalen, hetgeén aan verschillende oor zaken moet toegeschreven worden. Bestond toch in België niet het meer voudig stemrecht, maar gold daar het eenvoudig en rechtvaardig beginsel, dat elk burger, hoe vermogend en hoog geplaatst hij ook zyn moge, slechts één stem mag uitbrengen, dan ware ver moedelijk de electorale stryd geëindigd met een zegepraal der vrijzinnigen. Dan had zelfs de kunstgreep der regeering om schier aan den vooravond der ver kiezingen de tractementen der ambte naren te verhoogen, teneinde de steramen van deze voor de gouvernementeele candidaten te winnen, haar niet kunnen helpen. In een lijnrecht tegenovergestelde richting vielen in Duitschland de ver kiezingen voor den Rijksdag uit. Daar was de uitslag, dat van de twaalf raillioen stemmen, die werden uitgebracht, vier en een kwart millioen zich voor de sociaal-democratische candidaten ver klaard hebben, zoodat van deze honderd en-tien gekozen werden. In Berlijn zelfs, de residentie des keizers, en den zetel der regeering, werden, behalve in district één, al de socialistische candidaten gekozen. Deze uitslag heeft velen niet verrast. Hjj werd voorzien. In een land toch, waar de reactie de macht in handen heeft, en die macht schromelijk misbruikt, zal die party, die vyandig tegenover de regeering staat, met reuzenschreden vooruitgaan. Een gevolg van den beteekenisvollen vopruitgang der sociaal-democratische fractie m den Rijksdag was, dat zy een stem in het kapittel van het Presidium verkreeg. Maar de keizer weigerde om die reden het Presidium te ontvangen, zoodat na veel vyven en zessen het Presidium anders werd samengesteld. In het Roer-gebied braken ter ge legenheid van een mijnwerkersstaking, tengevolge van provocatie door de politie, onlusten uit. De regeering liet hierop tot handhaving der orde de geheele Roerstreek met troepen bezetten. Het honderdjarig bestaan der wereld beroemde ijzerfabrieken van Krupp te Essen, waaraan thans 70000 arbeiders werken, werd feestelijk gevierd. De keizer en de rijkskanselier woonden als blijk van belangstelling in deze nationale industrie persoonlijk het feest by. Tydens het leest werd in het naburige Bochum de mijnbevolking door een mynontploffing, waarby 110 mijnarbeiders hun leven lieten, in diepen rouw ge dompeld. De feestvlag te Essen werd na het algemeen bekend worden van de de mijnramp, terstond ingehaald. In het Pruisisch Huis van Afgevaar digden werd de socialist Borchardt wegens zijn ongehoorzaamheid aan den voor zitter door de politie uit de zittingszaal verwijderd. Hij had namelijk vóór het spreekgestoelte post gevat, en weigerde zijn standplaats te verlaten. De socialisten beschuldigden hierop de politie haar boekje te zyn te buiten gegaan, omdat de wet met vyf jaar gevangenisstraf hem straft, die een afgevaardigde in de uitoefening van zijn ambt verhindert. De hooge invoerrechten en het verbod tot invoer van levend vee hadden in het geheele Duitsche rijkin zonderheid in de groote steden, een zoodanige vleeschschaarschte ten ge volge, dat de pryzen van het vleesch tot een ongekende hoogte stegen zoodat het eten van vleesch een zaak van weelde was geworden. Natuurlijk heerschte hierover bij een groot deel der bevolking groote ontevredenheid, die in talrijk bezochte protestmeetings zich uitte. Men drong daarin aan op afschaffing der veerechten. Geen protectie was de leus. Aan de eenzydige bevoordeeling door het gouvernement van de adelyke grondbezitters moest een einde komen. De regeering, zwichtend voor de nood zakelijkheid, gaf verlof tot invoer van levend vee uit Nederland. Een groote ontroering maakte zich van de Berlynsche bevolking meester, toen bekend werd, dat in het toevluchts oord voor dakloozen „Die Palme" zoo velezwervers, tengevolge van vergiftiging stierven. Een nauwgezet onderzoek bracht aan het licht, Jat de vergiftiging veroorzaakt was door het gebruik van raethyl-alcohol. Een drogist uit Char- lottenburg werd als de vervaardiger en de leverancier van dit vergif gevangen genomen, en door do rechtbank ver oordeeld. De verhouding van Duitschland tot Engeland schijnt aanmerkelijk verbeterd te zijn. In laatstgenoemd ryk bracht een raynwerkersstaking, waaraan 1.750.00 mijnarbeiders deelnamen, een groote stagnatie in den handel en in het ver keer teweeg. De steenkool toch levert het stoomvermogen, zoodat zonder steen kool de fabrieken niet kunnen werken, de treinen niet kunnen rijden en de booten niet kunnen varen. De Minister- President Asquite, die zich door zyn Staatspensioenwet voor de arme ouden van dagen een onsterfelyken naam gemaakt heeft, diende, teneinde aan deze reuzenstaking een einde te maken, by het Lagerhuis een wetsontwerp in van de volgende strekking. In elk. arbeidscontract van hen, die ondergronds in de mynen werken, zou voortaan het minimum-loon moeten bepaald worden. Tot vaststelling van dit minimum-loon zou in elk mijndistrict een commissie benoemd worden, samengesteld uit myn- eigenaars en mijnwerkers met een on- zijdigen en onafhankelyken prrsident als voorzitter. Dit wetsontwerp werd door het Parlement aangenomen. En de aanneming had tengevolge, dat aan de staking een einde kwam. De indiening van het Home-Rule- ontwerp, waarbij aan Ierland autonomie wordt verleend, deed in het Noorden van dit eiland, waar de Protestanten het overheerschend element der bevolking vormen, een beweging ontstaan, waarbij met feitelijk verzet gedreigd werd, in dien het ontwerp tot wet verheven werd. Zy koesteren namelijk ,de door niets gemotiveerde vrees, dat wanneer Ierland een eigen volksvertegenwoordi ging verkrijgt, zy als zynde do minder heid, door de Katholieken zullen onder drukt worden. De stichter van de Salvation-Army (Leger des Heils) Charles Boot, is op hoogen leeftijd ontslapen, betreurd door zijn volgelingen, en bewonderd door zijn tijdgenooten om het reuzenwerk, dat hij tot stand heeft -gebracht. De Frausche republiek bestaat nu 43 jaar, en is in die jaren 'dank zij de wijze, gematigde politiek van h;.ar voormannen, een krachtige staat geworden, dié "in de rij der Groote Mogendheden een be- teekenisvolle rol vervult. In Afrika heeft zij door haar protectoraat over Marokko haar invloedsfeer uitgebreid. De Sultan vau dit rijk, Moelai Hafid, ziende, dat hij nu feitelijk niets meer te zeggen had, heeft de teugels van het bewind neêr- gelegd, en voor de geldelijke schadeloos stelling, die hij van Frankrijk kreeg, een pleizierreisje naar Parijs ondernomen, waar hij tot groot vermaak der Parisieuues oenigen tijd een leven van vroolijken Frans leidde. Védrines, de bekende vliegenier, meende als hoogvlieger aanspraak te mogen maken op een zetel in de Nationale Vergadering. Hij werd candidaat gesteld, en vloog in zijn ééndekker gezeten, van de éêne plaats van het kiesdistrict naar de andere, teneinde zich aan de kiezers voor te stellen en als candidaat zich aan te bevelen. Van uit zijn ééndekker sprak hij de menigte toe, die hem, als hij had uitgesproken, geestdriftig toejuichte. Hij haalde hot echter bij de stembus niet. Zijn tcgencandidaat verwierf 7700 stem men, en hij, die plan had, als hij gekozen mocht worden, naar het Palais- Bourbon te vliegen, waar de vergaderingen der Nationale Vergadering gehouden worden, verkreeg 7000 stemmen. Groot was zijn teleurstelling en die van zijn bewonderaars. De zittingen van het^IIongaarsche Huis van Afgevaardigden kenmerkten zich door woeste, stormachtige tooneelen. De oppositie, die door de meerderheid onderdrukt werd, zocht in obstructionisme haar heil. Zij maakte met fluitjes, trom mels zooveel misbaar, dat het onmogelijk was zich verstaanbaar te maken. De woeste scheldwoorden werden naar het hoofd van den voorzitter Tizza, geslingerd. Herhaaldelijk werd de oppositie door de politie met geweld uit de vergaderzaal verwijderd. Maar zij bleef in haar tactiek elke beraadslaging onmogelijk te maken, hardnekkig volharden. Eén harer leden, Kovay genaamdloste zelfs in zijn woede uit zijn revolver drie schoten op den Minister-President. Deze werd niet geraakt. Hy werd echter gevangen ge nomen, maar door de jury vrijgesproken. Italië ondernam een rooftocht naar Tripoli en Barka, veroverde een groot gedeelte van dit aan Turkije toebehoorend grondgebied, en dwong door zijn machtige vloot dit rijk tot den vrede te Lausaune, waarbij het de annexatie van Tripoli en Barka door Italië erkende. Een moordaanslag werd op den koning gepleegd, toen hij naar het Panthéon reed om een zielmis voor zijn vader Humbert bij te wonen. Een zekere Dalba, een anarchist, vuurde op dén koning zijn revolver af, maar raakte hem niet. De gevangen genomen dader verklaarde de daad Lgepleegd fe hebben om de slacht offers van den oorlog te wreken. Wat Rusland betreft, de staatkundige toestand in dit rijk is nog weinig ver beterd. Het despotisme heorscht er nog ongestoord. De nieuwe Rijksdoema, die onlangs gekozen is, bestaat, dank zij het kiesrecht, zooals het door de regeeriug is ingevoerd, grootendeels uit mannen, die voorstanders zijn van een onbeperkte alleenheerschappij. Van volksrechten is geen zweem te bespeuren. Geen wonder, dat onder een dergelijk regime het socialisme welig tiert. Aan de Lena werd door de kozakken een bloedbad onder de arbeiders aan gericht. Deze hadden wegens de daling van het loon en de stijging der prijzen van de levensbehoeften het werk gestaakt, en hielden ongewapend een optocht. In de nabijheid der troepen gekomen, besloten zij op aanraden van een ingenieur terug te keeren, en hun schreden te richten naar do mijn. Juist wilden zij dat besluit uitvoeren, toen vuur .'gecommandeerd werd. De arbeiders wierpen zich op den grond, teneinde niet getroffen te worden. Maar de soldaten bleven doorvuren, wat tengevolge had, dat driehonderd arbeiders werden dood geschoten. De lijken werden vervolgens van de horloges, kettingen en ringen door de kozakken beroofd. Dit bloedbad had ten gevolge, dat als protest daartegen in een aantal fabriekscontra de werk lieden het werk nederlegden. In Peters burg hielden studenten en werklieden een optocht. Met ontblooten hoofde trokken zij door de straten, zingend het doodenlied „Requiem aeternam". Toen zij op het plein Newsky Prospekt gekomen waren, werden zij door de troepen met den blanken sabel uiteen gejaagd. Toch hadden de betoogingen tegen den gepleegden massalen moord deze uitwerking, dat de Czar den senator Manuchin opdroeg een onderzoek in te stellen naar de arbeiderstoestanden. De directie der Lena-goudmijumaatsckappij had inmiddels den eisch der arbeiders om loousverhooging ingewilligd en den arbeidsduur op acht uur daags vast gesteld. Zoo één volk in het afgeloopen jaar ongelukkig geweest is, dan was het voorzeker de Turksche natie. Eerst werd zij door Italië van haar bezittingen in Afrika beroofd. Dezen roof niet willend dulden, trachtte zij met het zwaard haar gebied te verdedigen. Daar haar vloot echter volkpmen machteloos was, moest zij ten slotte over den vrede onderhandelen. Nog was die niet ge sloten, of er brak in Albanië een opstand uit. Van den zwakken toestand, waarin Turkije zich nu bevond, maakten de verbondene staten Bulgarije, Grieken land, Servië en Montenegro gebruik. Met het pistool op de borst stelden zij aan Turkije eischen, die dit rijk niet kon inwilligen. Hierop brak de oorlog uit. Montenegro opende de vijandelijk heden. Tegen vier legors, die van allo kanten het rijk binnendrongen, was Turkije, dat op een oorlog in het geheel niet voorbereid was, niet opgewassen. Het verloor slag op slag, en moest stad op stad overgeven. Slechts Skoetarie en Adrianopel boden dapperen tegenstand, en houden nog den vijand buiten haar muren. Het Turksche leger was genood zaakt zich achter de laatste versterkings- linie terug te trekken. Inmiddels woedde de cholera en decimeerde het Turksche leger. De Turksche staatslieden, ten volle beseffend den deerniswaardigen toestand waarin zich het rijk nu bevond, sloten een wapenstilstand met drie der oorlog voerende partijen, en knoopten onder handelingen over het sluiten van den vrede aan. Die onderhandelingen worden te Londen thans gevoerd. Daaraan nemen ook deel de Grieksche gevolmachtigden, in weerwil dat Griekenland niet tot den wapenstilstand is toegetreden. Vermoedelijk zal nu weldra de vrede gesloten worden. En dan zullen dankgebeden worden opgezonden naar den Heer der Heir- scharen voor de behaalde zege. Dankgebeden Voor het vergoten bloed van 300.000 menschen. Voor de leeggeplunderde woningen en de afgebrande dorpen. Voor de rondzwervende, noodlijdende grijsaards, vrouwen en kinderen, die hongerig en hulpeloos achterbleven. Het zijn slechts Turken. En 'Turken zijn geen menschen. Tegenover hen mag men onrecht plegen. Hen mag men berooven, martelen, dooden. Is dat, o volk van Griekenland en Bulgarije, soms de leer der algemeene menschenliefde In Amerika werd een nieuwe president gekozen. Er waren drie ernstige candi daten voor de hoogste waardigheid, le weten Taft, Roosevelt en Wilson. De laatste, de candidaat der demokratische partij, werd met een overweldigende meerderheid gekozen. Zijn verkiezing is een verpletterende nederlaag voor de voorstanders van het protectionisme. Wilson behaalde de overwinning, omdat hij als demokraat een vurig aanhanger is van het beginsel van vryen handel. In China werd, nadat de Mandsjoe- dynastie met behoud van de hoogst geestelijke waardigheid van haar rechten op den troon had afstand gedaan, de republiek geproclameerden tot haar president gekozen Joeautjikai. De keizer blijft dus voor de 400 millioen Chineezen de zoon des Hemels. Japan verloor door den dood zijn zestigjarigen keizer (Mikado). Deze vorst maakte, toen hij den troon beklom, een einde aan het tweekeizérsstelsel, hief het feodalestelsol op, schafte de lijfeigenschap af- en vestigde den sb.at op den grond slag der Europeesche begrippen. Onder .zijn regeering werden schoolplicht en dienstplicht ingevoerd. Hij verstond evenals keizer Willem I de groote kunst bekwame ministers en legerhoofden te kiezen. Met behulp van deze overwon hij China en Rusland, en breidde hij met de inbezitneming van Formosa en Korea zijn grondgebied uit. Hij had door ziju kloek beleid en doortastende maat regelen het geluk Japan te maken tot eeu staat van den eersten rang. Nederland's staatsschip werd in de richting der rechtsche coalitie gestuurd. Het kwam evenwel niet hard vooruit. Want op wetgevend gebied kwam, in weerwil dat de rechterzijde in beide staats lichamen verreweg de meerderheid had, niet veel tot staud. Wel tracht men nu met koortsachtigen ijver 't wetsontwerp- Talma op de invaliditeits- en ouderdoms- verzekering binnen te halen. Maar zoo dit al gelukken mocht, is het een zeer twijfelachtig succes, want een groot deel der Nederlandsche natie is afkeerig van de op Duitsche leest geschoeide dwang- wet, en verlangt staatspensionneering zonder voorafgaande premiebetaling voor de arme ouden van dagen. In het Kabinet kwam weinig verande ring. Alleen trad Wentholt, de minister van oorlog, af, omdat zijn pantserschip was afgestemd geworden. Ziju staatkun dige frontverandering heeft hem slechts tijdelijk gebaat, i Dr. Kuyper trók zich uit de Tweede Kamer terüg, omdat hij vreesde, dat zijn impopulariteit bij een groot deel der natie een nederlaag van zijn partij bij de Juni-steinbus zou ten gevolge hebben. Als hoofdredacteur van De Standaard en achter de schermen van het politieke tooueel bleef hij echter op ziju partijgenooten en geestverwanten een overwegenden invloed oefenen, zoodat hij in 't staatkundig leven nog steeds een zeer gewichtige rol speelt. En daarmede moet ter dege rekening worden gehouden. In Den Haag werden twee betoogingen van beteekenis gehouden. De ééne ging uit vau de sociaal-democraten om te demonstreeren voor het algemeen kies recht. Op hun verzoek tot het houden van een optocht werd door den burge meester afwijzend beschikt. Voor die afwijzing bestond geen gegrond motief, zoodat zij in de liuksche pers vrij alge meen werd afgekeurd. De betooging slaagde niettemin. De andere betooging ging uit van den Bond voor Ned. Onderwijzers en bad ten doel te protesteeren tegen den door de regeering voorgenomen maatregel van een kindertoeslag, die in een motie als vernederend en beleedigend voor den onderwijzersstand gequalificeerd werd, en beschouwd werd tegen te houden de noodzakelijke en spoedige verbetering der onderwijzers-salarissen. Drie groepen der linkerzijde hebben een algemeeneu groi dslag tot samen werking gevonden. Haar concentratie zal ten gevolge hebben, dat bij den aan staanden verkiezingsstrijd de vrijzinni gen gezamenlijk zullen optrekken voor algemeen kiesrecht, staatspensioen en vrijhandel. Onze afgevaardigde, mr. Patijn, be hartigde 's lands zaak in de Kamer met groote nauwgezetheid. Zijn parlementaire redevoeringen schitteren door oratorisch talent, en munten uit door innerlijke degelijkheid. Hij is in onze volks vertegenwoordiging een figuur van groote beteekenis, zoodat ons kiesdistrict er trotsch op mag zijn een zoodanig man naar de Kamer te hebben afgevaardigd. Wij hebben het allerbelangrijkste, dat op politiek gebied in het vorig jaar voorviel, aangestipt. Veel stemde, gelijk wij in den oanhtf reeds verklaarden, tot droefheid. Moge 1913 voor de menschheid gelukkiger zijn I Te hopen is het, dat de Vredesengel niet alleen zijn zetel zal vestigen in het Haagsche Vredespaleis, dat dit jaar zal

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1913 | | pagina 1