BENSDORP's 2% cents MELK-CHOCOLADEREEPJES Ingezonden Mededeelingen. Brieven uit Zierikzee. (om te eten) ziju overheerlijk eii zeer voedzaam en versterkend. I Onkosten 10 procent, harnaiiement12 en afrQgeld I 1,50 2-Jarige stieren I 96 en I 76; 2-Jarlge vaarzen f 90 en I 86. Onkosten 10 procent en zoogenaamd aflanggeld 50 cent. Landbouw en Veeteelt. Zierlkzee. Zaterdag vergaderde In het .Huls van Nassau" alhier de aldeellng Zierlkzee der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt In Zeeland. De voorzitter, de heer Hocke Hoogenboom, opende met een betuiging van Ingenomen heid over de talrijke opkomst de ver gadering. Nadat de notulen door den secretaris, den heer M. C. Mulock Houwer, waren voorgelezen, werd door den penning meester, den heer D. Hocke, rekening en verantwoording gedaan van het door hem gehouden beheer over het afgeloopen boekjaar. Een commissie, bestaande uit de heeren P. J. Oast en J. C van Lange- raad werd door den voorzitter tot het nazien van de rekening en bescheiden benoemd. Zy adviseerde, daar zij alles In orde bevond, tot goedkeuring der rekening, In ontvangst tot een bedrag van f 2082 27® en In uitgaaf tot een som van I 807,95®, sluitend alzoo met een batig slot van I 1274,32. Conform het advies werd be sloten. Onder de uitgaven kwam o. a. ook voor een post betreffende het onderzoek der duinen van Haamstede voor eventueele beplanting, Ingesteld door de Heidemaat schappij, waarover een rapport vroeger is uitgebracht. Wellicht dat wij In de gelegenheid gesteld worden dll rapport, dat zeer belangrijk Is, In ons blad aan de lezers mede te deelen. De voorzitter betuigde zgn dank aan de commissie tot het nazien der rekening voor haar moeite, en aan den heer D. Hocke voor zijn zorgvuldig beheer. Tot afgevaardigden naar de hoofdbe stuursvergadering werden gekozen de heeren Hocke Hoogenboom en M. C. Mulock Houwer, die zich belden de keuze lieten welgevallen. Als plaatsvervangende leden werden op voorstel van den voor zitter al de bestuursleden aangewezen. Met het oog op het heerschen van mond- en klauwzeer was, zoo deelde de voorzitter mede, bl] het bestuur der afdeellng de vraag Ingekomen, of het niet mogelijk zou zijn hetzij de verplichte keuring ln te voeren, hetzij den Invoer van vee geheel en al te verbieden. De voorzitter heeft met den rijksveearts deze aangelegenheid besproken, en deze was van gevoelen, dat het niet gemakkelijk zou gaan de keuring weer In te voeren. Wenscheiyk ware het een tQdelQk verbod van invoer te verkrijgen. Op voorstel van den heer M. K. Krepel werd door de vergadering besloten tot den minister het verzoek te richten om den Invoer van vee In dit eiland tljdelQk te verbieden. Hierop werd het woord gegeven aan den heer Kakebeeke, die, na besproken te hebben de wijzigingen, welke de ver- eenlglng van Nederlandsche patroons, Boaz, de Vrljzlnnlg-Demokratlsche Bond en de afdeellng Zierlkzee der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt In Zeeland, In het pachtcontract wensche- IQk achtten, het Engetsche pachtcontract behandelde. In Engeland erft de oudste zoon alles, hetgeen tengevolge heeft, dat het groote grondbezit In ééne hand blijft. Voor den kleinen man is het moeilijk In het bezit van grond te komen. Het pachtstelsel treedt In Engeland sterker op den voor grond dan hier te lande. Verpacht wordt voor een reeks van jaren, óf wat ge woonlijk het geval Is, van jaar tot jaar. In het laatste geval loopt het pachtcontract stilzwijgend door. Door de verpachting voor één jaar hebben de verpachters grooten Invloed op de pachters, vooral In de politiek. In Engeland Is de bodem zeer vrucht baar, men vindt er weinig woeste gronden. De veeteelt Is er van groot belang. Het vee werd gevoederd met de producten van het bedrijf, waardoor het land werd uitgeput. Door de gewoonte werd toen Ingevoerd dat aan den afgaanden pachter voor de meststoffen, die hij In het land bracht, vergoeding werd gegeven door den opkomenden pachter. Die gewoonte werd voor land- en tuinbouw In dwingend recht omgezet. Den boer werd, volgens de pachtwet van 1883, vergoed de ver betering door hem In het bedrijf aange bracht. en wel voor de verbeteringen: le. waarvoor de toestemming van den eigenaar noodlg is; 2e. waarvan de boer schriftelijk kennis moet geven aan den eigenaar; 3e. waarvoor geen vergunning van en geen kennisgeving aan den eigenaar noodlg is. Ontslaat er geschil over de vergoeding tusschen eigenaar en pachter, dan wordt door belde partijen een arbiter aangewezen, wiens beslissing bindend Is. De pachter kan ten fallen tijde schadevergoeding elschen voor de schade door het wild teweeggebracht. Wordt zonder geldige reden de pachi opgezegd, dan kan de pachter vergoeding elschen. Als geldige reden van opzegging wordt beschouwd het nlet-betalen van de pacht, en het verwaarloozen van het land, De arbiters zijn menschen, die hun opleiding op een Instituut ontvangen hebben. Door den spreker werden de nadeelen en voordeelen van de Engelsche pachtwet, die slechts een beperkte strekking heeft, In het licht gesteld. Hij Is van oordeel, dat een wet als de Engelsche pachtwet voor Nederland weinig nut zou stichten. Van de gelegenheid vragen te stellen, werd door de heeren L. Koopman Cz. en J. W. van Oeveren gebruik gemaakt. Bij de rondvraag wees de heer L. Koopman Cz. er op, dat aan de grenzen van Frankrijk waggons met vee van hier staan, die niet door kunnen. Hf zou wenschen, dat pogingen aangewend werden om van Frankrfk gedaan le krijgen, dat vee van hier In geplombeerde wagens naar Zwitserland konden uitge voerd worden. De voorzitter belooft in deze richting werkzaam te zullen zijn. De heer Vis vestigt de aandacht op de besmettelijke borstziekte van paarden in Noord-, Zuid-Beveland en Wacheren. Hy zou willen, dat de Invoer van paarden uit die eilanden verboden werd, en dat stappen hiertoe by de regeering werden gedaan. De voorzitter zal zorgen, dat tot het provinciaal bestuur een verzoek daartoe zal gericht worden. Nog maakt de heer Vis opmerkzaam op de afkeuring door de keuringscommissie van dekhengsten, die door het ryk ver kocht zijn. Hij stelt met 't oog hierop voor tot den minister het verzoek te richten; dat, als een door het rtyk verkochte hengst door de keuringscommissie wordt afge keurd, deze door het rijk wordt terugge nomen. Dit voorstel wordt aangenomen. De voorzitter dankt den spreker voor zijn duidelijke uiteenzetting van het Engelsche pachtiysteem, en hoopt, dat In Nederland tusschen den grondeigenaar en den pachter de verhouding zóó zal zijn, dat geen wet op het pachtcontract noodlg Is. Hierop werd door hem de vergadering gesloten. Dreischor. Vrijdagavond werd alhier door den heer v. Staalen, landbouwonderwijzer, een openbare les gegeven, ter beëindiging van het eerste gedeelte van den wlnter- landbouwcursus. Tegenwoordig waren de heer Kakebeeke, rjjkslandbouwleeraar, twee leden van de Commissie van Toezicht en eenige belangstellenden. Behandeld werden de grond als standplaats voor de planten en het dierlijk lichaam, In verband met voeding, ademhaling en bloedsomloop. Uit de gegeyen antwoorden bleek, dat van het gegeven onderwijs geprofiteerd was. Aan hel einde sprak de heer Kakebeeke dan ook zijn voldoening uit over het ge hoorde en uitte den wensch, de tien leer lingen den volgenden winter hier weer te zien. Hf besprak het nut van het volgen van dergelijke cnrsussen voor mannelijke leerlingen. Doch ook voor vrouwelijke leerlingen was het volgen van een cursus in land- hulshouding niet minder nuttig. Bij wijze van proef zuilen ln Zeeland dit jaar op een paar plaatsen dergelijke cursussen gegeven worden, terwijl hg tevens ook voor deze gemeente zoo'n cursus In het uitzicht stelde. Met een woord van dank tot alle aan wezigen sloot de heer v. Staalen deze openbare les. De Belgische suikerfabrikanten hebben den prijs der suikerbleten bepaald op f 11,75 per 1000 K.Q., voor welken prijs thans In Zeeuwsch-Vlaanderen, van waaruit groote hoeveelheden naar België worden verzonden, wordt gecontracteerd. Invoer van vee In België. De Invoer van runderen en gelten In België over de kantoren Achel en Hamont, en over de kantoren langs de grens van Nederlandsch- Llmburg, Is verboden, alleen vee, dat voor de slachtbank bestemd Is, wordt toegelaten. De Invoer van levende varkens naar Frankrijk en Zwitserland ls verboden; ge slachte worden evenwel toegelaten. Door de fi'ma Zwanenberg <S Hartog, export slagers te Os, worden thans bij proef vooral zware varkens tot een gewicht van 300 kilo's naar Frankrijk uitgevoerd. Dezer dagen werden belde export- slagerfjen bezocht door handelaren uit Parijs. De gevreesde borstziekte onder de paarden begint zich te Colljnsplaat zoo danig te gevoelen, dat bij een landbouwer reeds het 4e paard daaraan Is gestorven. RECHTSZAKEN. Het gerechtshof te Amsterdam vernietigde Donderdag In hooger beroep het vonnis der rechtbank te Alkmaar, waarbij de ontslagen markimeester B uit Hoorn tot 15 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens moord op juffrouw Markus en poging tot moord op de dienstbode In het gezin, door het zenden eener vergiftigde taart. Het gerechtshof veroordeelde B., conform den eisch, tot levenslange gevangenisstraf. De rechtbank te Amsterdam veroor deelde H., geschorst burgemeester en secretaris van Blarlcum, eerstens wegens het vervalschen van een mandaat door I 5 In f 50 te veranderen ten zijnen voordeele tot een maand gevangenisstraf; de eisch was 3 maanden; ten tweede wegens mis handelen van den veldwachter Brandsma tot f 100 boete subs. 50 dagen hechtenis; de eisch luidde twee maanden gevangenis straf, en ten derde wegens het gebruik maken van een vervalscht authentiek ge schrift, het stellen eener persoonlijke schuld aan den advocaat op rekening der gemeente, tot 6 maanden gevangenisstraf; de eisch was 9 maaaden. Post en Telegrafie. Stavenisse. De heer P. J. Droogendljk alhier slaagde voor het examen als commies der posterijen. (Onder verantwoordelijkheid van den Inzender). Vas 2—5 regds ve» Cti.; elke regel meer lö Ctf. Kinderen groeien flink op, wanneer ge hun regelmatig Quaker Oats geeft, zomer en winter. 's Avonds gegeten, veroorzaakt het een rustigen, gezonden slaap. Het versterkt zoowel lichaam als her senen. Bovendien lusten de kinderen het gaarne, omdat het zoo sma kelijk is. ONDERWIJS. Renesse. Zaterdag hielden de onder wijzers van de afdeellng „Westelijk Schouwen" van het Ned. Ond. Oenootschap eene vergadering. Na afdoening van eenige huishoudelijke zaken werd door den heer Dormaar verslag uitgebracht over eene voordracht door den heer dr. Bos, in Februari 1.1. te Middelburg gehouden. Daarna werd de leesbeurt vervuld door me], Mazure van Dulvendijke, die eene causerie hield over: „Verboden op den grond te spuwen", een verbod, dat in tramwagens, stations, In scholen enz. en overal waar veel publiek komt, wordt aangetroffen. Of evenwel aan dat uit een hygiënisch oogpunt noodlg en nuttig ver bod de hand gehouden wordt, of er niet velen uit onverschilligheid of onfatsoen tegen de waarschuwing In zich bezondigen door op den grond te spuwen, daarvan gaf spreekster eenige voorbeelden ter illustratie. Reizend met de tram Brouwershaven- Rotterdam mocht zy van een mede-reiziger het onaangename en onhebbelijke daarvan ondervinden en kwam zij tot de treurige ontdekking, dat zelfs een conducteur, die In de eerste plaats zich streng aan het verbod diende te houden, de vieze ge woonte had telkens op den grond te spuwen. Naar hare meening moest de directie der R. T. M. het verbod beter doen handhaven en strenge maatregelen toe passen. In Amerika worden dergelijke overtredingen terdege gestraft. Wijzend op de groote gevaren van besmetting, be sprekend het zeer onaangename van die vleze gewoonte In de school, de tram, de kerk zelfs, bepleitte spreekster het goed recht van het overal en voor ieder zichtbaar opgehangen verbod: „Verboden te spuwen". Benoemd tot onderwgzeres te Haar lemmermeer mej. M. C. de Qroot te Haamstede. Stavenisse. Aanstaanden Vrijdag 17 Maart houdt de afd. „Tholen" van het „N. O. Q" hare vergadering te Scherpe- nlsse. Na afdoening van verschillende huishoudelijke zaken, als: behandeling Ingekomen stukken, benoeming afgevaar digde alg. vergadering en rekening en verantwoording, zal de heer J. W. H. F. Buijze als spreker optreden, met het onderwerp: „Het aanleggen van een Insectenverzameling". Colljnsplaat. Het herhallngs-onderwljs voor jongens op de openbare lagere school Is ook weer geëindigd, n.l. met 10 leer lingen, die trouw de lessen volgden. Dat voor meisjes Is daarop dezer dagen aangevangen met 8 leerlingen, het grootste aantal dat tot nogtoe voorkwam. KERKNIEUWS. Beroepen bij de Herv. Qem. te Tholen, (voor de tweede predlkantsplaals, die sedert een reeks van jaren vacant Is), ds. D. van Lutterveld te Bergschenhoek. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Qem. te Sprang door ds. P. de Looze te Waarder. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Pastoor te Wormerveer den ZeerEerw. Heer 1.1. M. Rombouts, die Kapelaan was te Watergraafsmeer (Am sterdam). Noordgouwe. De diaconie der Ned. Herv. Qem. alhier zal zich doen vertegen woordigen op de diaconale conferentie, welke op den 19den April a.s. te Amster dam zal gehouden worden. Serooskerke, 12 Maart. Met 22 tegen 12 stemmen Is het recht van predikants beroeping en kerkeraadsbenoemlng over gegaan van den kerkeraad op de stem gerechtigden, herstelling alzoo van den toestand van vdór 1901. Eikerzee, 10 Maart. De godsdienst oefening met lichtbeelden was hedenavond In de Ned. Herv. Kerk zeer druk bezocht. De op het doek gebrachte afbeeldingen werden uitvoerig en duidelijk verklaard door ds. Van der Linde. Na de tafereelen, op het Heilige Land en op de Schotse kusten ^betrekking hebbende, werden de ellendige gevolgen van het drankmisbruik aanschouwelijk voorgesteld. 13 Maart. Op Zondag 19 Maart zal er van 11 tot 12 ure een stemming worden gehouden door stemgerechtigde leden der Ned. Herv. Kerk alhier om te beslissen of de beroeping van predikanten en de benoeming van ouderlingen en diakens In de eerstvolgende 10 jaren zal geschieden door den kerkeraad, of, zooals nu, door een kiescollege. Bruioisse. Door stemgerechtigde lid maten der Ned. Herv. Kerk alhier Is besloten, dat het beroepen van predikanten enz. zal geschieden door het kiescollege, zooals tot dusverre. Er werden 45 stemmen uitgebracht, waarvan zich twee en veertig voor het kiescollege en drie voor den kerkeraad verklaarden. St.-Aonaland, 12 Maart. Het recht van beroep van predikanten In de Herv. Kerk Is dus aan den Kerkeraad gebleven. De strijd, die er gevoerd ls tusschen voor- en tegenstanders der bestaande orde, is ge ëindigd met een groote overwinning der eersten ën niets Is natuurlijker dan dat dezen zich daarover verblijdden en er hun vreugde over uitten. Dit deed ook ds. Van Paddenburgh op den biddag na de gods dienstoefening. Ware het hierbij gebleven, dan zou er niet zooveel kwaad bloed gezet zijn, als nu het geval Is, doordat hj de voorstanders van het kiescollege vergeleek by wolven, ln schaapsvacht gehuld, welke in de kudde van Christus kwamen om de orde te verstoren. De ergernis by velen door die woorden gewekt. Is niet gering en zal, vreezen we, nog wel sporen nalaten. Colljnsplaat. Heden had In de con sistoriekamer der Ned. Herv. Kerk alhier, de verkiezing plaats door manslldmaten, teneinde te beslissen of gedurende de eerst volgende 10 jaren het beroepen van een predikant en het benoemen van ouderlingen en diakenen zal worden opgedragen óf aan den Kerkeraad óf aan een Kiescollege. Hieraan werd door 93 van de 210 lid maten deelgenomen, waarvan de uitslag was dat het stemmencyfer voor een Kies college 50 en voor den Kerkeraad 43 bedroeg. Dat er zoo weinig kiezers zyn opge komen mag zeker wel de oorzaak vinden ln de omstandigheid, dat de verkiezing uitsluitend van den kansel werd ter kennis gebracht. Vele kiezers, die niet In de kerk aanwezig waren, wisten dan ook niets af van een te houden stemming dienaangaande. Waarom geen stembriefjes den lidmaten vóór de stemming thuis bezorgd? Myn jongste brief, handelend over den beteekenlsvollen omvang, dien de Bond voor Staatspenslonneerlng In Schouwen— Dulveland verkregen heeft, bevatte aan het slot een opwekking tot allen, die zich by hem aangesloten hebben om ook, als zy op reis zyn of zich elders bevinden, voor onze zaak te Ijveren, en te trachten haar vooral In die streken te verbreiden, waar zy nog niet of nog niet voldoende Is doorgedrongen, teneinde op die wyze door geheel ons land een zoodanige macht te vormen, dat haar rechtselsch van Staatspensioen voor de arme ouden van dagen door regeering en wetgever wordt ingewilligd. Naar aanleiding van dien brief heeft iemand, zich noemend „een belangheb bende", een ingezonden stuk In dit blad geplaatst, waarin hy eenige vragen stelt. Deze vragen komen zakeiyk hierop neer: „Wat Is het stelsel van Denemarken? Aan welke voorwaarden moet men voldoen om In de termen van penslonneerlng te valfen? Waarin beslaat de ultkeerlng? Op welken leeftyd wordt zij uitgereikt en waar moet het geld voor de ouderdoms verzorging vandaan komen?" Ter beantwoording van deze vragen zal schryver dezes ln het kort het Deensche stelsel schetsen: Het Deensche volk, dat een by uitstek demokratisch volk Is, hetgeen reeds biykt uit de omstandigheid, dat een werkman burgemeester van Kopenhagen Is, en dat een onderwyzer by het lager onderwys als minister van blnnenlandsche zaken fungeert, heeft In 1891 het beginsel van Staatspenslonneerlng der arme ouden van dagen opgenomen In zyn wet op de „Ouderdomsondersteunlng van waardige hulpbehoevenden bulten de armenzorg". Volgens die wet heeft een ingezetene van het ryk, hef zy man of vrouw, reeds op zestigjarigen leeftyd recht op ouder domsondersteunlng, wanneer hy of zy niet In staat is zich zeiven en de zynen levens onderhoud te verschaffen. De Deensche wet stelt geen leeftyd, die op zich zelf recht op pensioen geeft. Zy bepaalt, dat wie den zestigjarigen leeftyd bereikt heeft en geen voldoend arbeidsvermogen meer bezit, recht krygt op pensioen. Dat recht op ouderdomsverzorging geldt alleen voor hen, die gedurende de laatste vyf jaren geen gemeenteiyken armenonderstand ge noten hebben. Wie een gerecbteiyk vonnis ten zyne latte heeft, dat volgens de publieke opinie een schandelijk en ont- eerend karakter draagt, krygt geen onder steuning. Ook zyn van pensioen uitgesloten zy, wier onvermogen om in eigen onderhoud le voorzien, aan eigen schuld te wyten is, b.v. een gevolg la van ver kwisting of van een losbandig levensgedrag, of die door schenkingen aan kinderen of aan anderen zelve de oorzaak zyn van hun toestand. Wie ouderdomsondersteunlng verlangt, moet een daartoe strekkend behooriyk gemotiveerd verzoek Indienen by het gemeentebestuur van zyn woonplaats, dat beslist, of Iemand op ouderdomsverzorging kan aanspraak maken. Is de beslissing gunstig, dan bepaalt het ook het bedrag der ondersteuning. By de vaststelling van dat bedrag Vordt rekening gehouden met hetgeen men reeds uit anderen hooide heeft. Ook kan het gemeentebestuur voorbygaanden steun verleenen, b.v. aan een zestigjarige, die door ziekte of werke loosheid In nood Is. Deze ontvangt dan tydelyken steun. Voor Kopenhagen Is het maximum van het pensioenbedrag door de gemeente be paald op 30 kronen, dat Is, daar een kroon 66} ct. bedraagt, f 20 per maand. Voor een vrouw Is het maximum per maand 25 kronen, dat Is f 16,62}. De ondersteuning kan behalve In geld, ook In levensmiddelen worden verstrekt, en ook bestaan In de opname In speciaal daarvoor bestaande Tehuizen. De Tehuizen voor pensloentrekkenden staan by de ouden van dagen hoog In aanzien. Zy gaan er graag naar toe. De echtelieden wonen er samen. De opge- nomenen worden er als betalenden behandeld, en door dienstboden bediend. Zy kunnen uitgaan en tehulskomen wanneer zy willen. Alleen moeten zy 's avonds zorgen op een bepaalde klok binnen te zyn. De kosten voor de ouderdomsonder- steunlngen worden voor de ééne helft door het ryk betaald, voor de andere helft door de gemeenten gedragen. De ouderdomsondersteuningen, die ten laste van het ryk komen, konden In Denemarken geheel en al bestreden worden uit de bezulnlngen op de uitgaven voor leger en vloot. Sedert de Invoering der wet op de ouderdomsverzorging zyn de uitgaven voor de armenzorg aanzleniyk gedaald. Hierboven Is reeds gezegd, dat In Denemarken de wet op de ouderdoms verzorging zoowel voor mannen als voor vrouwen geldt. Zoo kunnen In Denemarken de bejaarde weduwen uit de onvermogende klasse door genoemde wet allen geholpen worden, zonder dat zy by armenzorg terecht behoeven te komen. De ouderdoms ondersteuningen aan vrouwen zyn dan ook talryker dan aan mannen. De wet op de ouderdomsverzorging heeft In Denemarken het gaan Inwonen van bejaarde ouders by kinderen zeer In de hand gewerkt, hetgeen tot een ver sterking van het familieleven veel heeft bygedragen. Tegen die wet Is als bezwaar aangevoerd, dat het sparen er door verre van bevorderd wordt. Want, zegt men, gesteld dat de pensioensgrondslag voor een gemeente bedraagt f 4 ln de week, dan zal hy, die I 2 per week heeft overgespaard, van de gemeente wekelyks f 2 ontvangen, en hy, die niets voor den ouden dag heeft over- gegaard, krygt vier gulden. Maar nu heeft de ervaring geleerd, dat de bespa ringen sedert de Inwerkingtreding der wet op de ouderdomsverzorging niet zyn ver minderd. Het tegendeel is juist het geval.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1911 | | pagina 2