X." 20-42. 2öste Jaarc>'. Zaturdag 17 (October 1885. Nieuwstijdingen. zierikzeesche nieuwsbode Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Slaat Michigan. Ibonnemcnts-Prijs: Voor reide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland 1,00. Voor Noord-AmerikaFranco Nevv-York. - 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag Adverlentlifn j 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advcrlenliën kan geschieden tol Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. I.onilen, 11 Ocl. De twee drijvende stormram men, ilie te Liverpool op de werf der Ilocren Laird torden gebouwd cn vermoedelijk voor de regering ter confederatie van Noord-Amerika bestemd waren, rijn ji. Vrijdag op bevel van liet gouvernement in lag genomen. Men verwacht dal de reglmatigheid cr inbeslagneming door de Heeren Laird voor den Ier zal worden betwist. De Engclsche wclgeving .biedt schepen te wapenen en uit te rusten voor vijandelijkheden legen bevriende stalen. Die wets bepaling is lot nog loe door degenen, die kaper schepen of oorlogsvaartuigen aan de confederatie leverden, ontdoken door de schepen ongewapend en inuitgerusl te laten uitloopen; deze naauwe opvalling van hel verbod der wet is onlangs door een rcgterlijk vonnis, ondanks de van regeringswege ingebragle legenbedenkingen, bevestigd doch de vraag is, of lij val kunnen worden volgehouden waar bet drijvende stormrammen geldt, die dadelijk, zoo als zij van stapel loopen, geschikt zijn lot militaire operation. Ten gevolge van verklikking heeft eergisteren te Warschau cene huiszoeking plaats gehad in liet pa lcis Grabowski, bij welke gelegenheid men wapens, patronen en uniformen moet gevonden hebben De eigenaar van bet palcis en al de mannelijke bewo ners zijn gearresteerd, liet palcis wordt door mili tairen bewaakt. Volgens de Wccner Gen. Corr. moet Murawieff wegens zijn hoogmoedig gedrag tegenover den groot vorst Konstanlijn, toen deze de stad doortrok, in ongenade gevallen zijn. Ook aan Koning George beloonde Murawieff niet veel oplettendheden. De Koning zat op liet station reeds aan het diné toen de gouverneur Item kwam verwelkomen. Daarbij gebeurde hel, dal de Russische generaliteit, welke door den Koning aan tafel genoodigd wasden gouverneur bij zijne komst te gemoel snelde en den Koning met zijnen adjudant aan tafel alleen achterliet. erlijn, 12 Oct. Onder de veteranen van hier Leipzig vertrokken, tol bijwoning der feesten herdenking van de voor 50 jaren behaalde winning op de Franschcn bevinden zich 10 die deel uitmaakten van de kleine bende sen, die destijds hel eerst Leipzig is binncn- ongen en wel door het huis van den Heer pe. De feestcommissie Iiccfl de noodigc maat- len getroffen, dal deze tien veteranen gedurende feesten in dezelfde woning als gasten zullen oevcn, in welke zij lot bevrijding der stad vóór aren gewapenderhand zijn doorgedrongen. Men meldt liet volgende treurige voorval uil tskio, in Moravie. Twee kinderen van eenen ar woonachtigen slagler bevonden zich alleen de ouderlijke woning. Al spelende zegt de ite van liet broederpaar, een knaapje van ruitn iren, tot den jongere: »Nu zullen wij slagler en en ik zal je wijzen hoe vader met de kalveren Hij neemt daarop een mes cn gaat zoo ouw naar de natuur te" werk dat de kleine Ira ontzield op den vloer lag, zwemmende in bloed. '«rijs, 11 Oct. lien brief uit Blidah verhaalt de volgende wijze de executie van Boudière r van liet 3de Afrikaanschc bataljon, door den jsraad van Blidah Ier dood veroordeeld wegens ing lot moord gevolgd door diefstal op een er kameraden Den 5dcn Oct. 's morgens 6 uur, begaf zicli liet itizoen van Blidah naar de plaats der cxccutien. c groole volksmenigte bevond er zich reeds. Ten 7 ure kwam Boudière, voorafgegaan door ecu csca- dron huzaren en geëscorteerd door ecne compagnie jagers cn cene compagnie zouavcn. Hij werd Ier linkerzijde ondcrslcund door een zijner kameraden, aan den anderen kant door den pastoor van Blidah. Hij stapte langzaam maar zeker voort en slaagde cr in zijne ontroering te bedwingen. Boudière wilde niet dat men hem zou blinddoeken en ging vrijwillig staan op de plaats, waar hij tol mikpunt zou dienen voor liet peloton, tot zijne executie gecommandeerd. Nadat hij op hartelijke wijze afscheid genomen had van zijn krijgsmakker en den pastoor, commandeert hij zelf op een vasten toon vuur! Daarop wankelde hij en liet zich eer zelf op den grond vallen, dan dat hij door de kogels viel. Hij verwachtte het ge nadeschot van den sergeant. Deze mikte op hel oor, doch het geweer ketste. Daarop stond Bou dière up alsof hij niet gewond wasdreigde met woorden cn gebaren hel pelolon en ging ten tweeden male op den grond liggen De menigte schrecuwdo intussclieu «Genade genade De sergeant deed een nieuwe percussion op liet geweer doch hel genadeschot weigerde even als het eerste. Boudière stond ten tweeden male op, terwijl hij de soldaten met verontwaardiging en met bedrei gingen toesprak. De menigte was huilen zich zelf van woede. Fen geweer werd op nieuw geladen. Boudière, die op nieuw vrijwillig op den grond was gaan liggen, ontving de lading in den linkerslaap en alles was geëindigd. Toen de ongelukkige langs liet peloton ging had hij gezegd »mist mij niet," maar van de elf kogels van het pelolon raakten hem slechts een in den onderhuik, een in eiken schouder en een aan de hand. Ongetwijfeld had de ontroering de hand der soldalen doen heven." Zwolle, 12 Oct. Heden middag zijn wederom veertien der gevangenen, die ten gevolge van den brand in liet deteiitiehuis alhier in slads-localcu be waard worden, per centraalspoorweg naar hel gevan genhuis Ie Utrecht overgebragl. Ook morgen zal een gedeelle dier gevangenen derwaarts vertrekken. De heer van R., alsnog in hechtenis, blijft voorloopig hier. Hij heeft dezen morgen op nieuw een verhoor ondergaan, hetwelk heden avond wordt voortgezet. Wijhe, 12 Oct. Tengevolge van het schoone weder der laalsle dagen begint de natuur te werken als in de maand Mei. Men ziel sommige appelen- boomeu in vollen bloei slaan de lentebloemen ontluiken cn in een tuin alhier bloeijcn de erwten als in hel midden van den zomer. 's ffiravenhage10 Oct. Burgemeester cn wethouders van deze stad hebben ter kennis van de ingezetenen gebragtdat ter gedachtenis viering van het herstel van Nederlands onafhan kelijkheid op 17 November 18G3 van wege de gemeente cene illuminatie zal worden ontstoken en cenigc volksvcrmakelijkliedeu zullen plaats hebben, waarvan hel programma later zal worden bekend gemaakt. Voorts hebben Burg. en NVelh. de in gezetenen uitgenoodigd tul het houden van ecne algcinecne illuminatie op 17 November 1865, ten einde mede te werken lot opluistering van dit feest. 's Gravenltagc, 13 Oct. De audiëntie, die Z. M. de Koning gisteren aan de Belgische mi nisters heeft verleend, heeft ruim een uur geduurd. Daar sedert een paar dagen weder bewegingen des avonds alhier plaats vonden, heeft de burge meester als hoofd der gemeente policie bekend makingen doen afkondigen legen zamcnsclioliiigcn of oploglcn in stralen of op pleinen. Lcyden, 14 Oct. Het stoffelijk overschot van den veclhclovendcn student J. W. N. Mossclmaus, dezer dagen alhier overleden werd gisteren op de begraafplaats bij de Mare poort op eenvoudige wijze bijgezet. Toen de lijkkist in de groeve was nedcrgelaten, bragt de liooglecranr de Vries cene treffende luiido aan de nagedachtenis van den ge liefden leerling, wiens ijverkunde en talenten aan een uitmuntend karakter gepaard, zulke schoone verwachtingen van hem hadden doen opvatten cn die zoo vroegtijdig van deze aarde was heengegaan. Daarna herdacht de heer mr. Mom Visch den hooggeschat ten vriend, die in de herinnering van allen, die niet hem hadden mogen vorkcercn, zon blijven voortleven, waarop ds. Moltzcr, van Haarlem, namens de achtergelaten betrekkingen, een woord van dank bragt aan hen, die van hunne vriendschap voor of belangstelling in den thans ontslapene, blij ken hadden gegeven. Middelburg, 12 Oct. Eergisteren stonden voor het provinciaal gercglshof alhier teregt M. Iluibrcgtsc en J. J. de Pagter, dijkwerkers, wonende te Wesl- kapellc, heiden beschuldigd van in gemeen overleg en met gewelddadige inbraak in den nacht van den 27slcn up den 28stcn Junij II. verschillende lin nengoederen Ie hebben ontvreemd bij een landbouwer Ie Meliskcrko. liet hof heeft hen aan die misdaad schuldig verklaard cn hen veroordeeld lot cene correctionele gevangenisstraf van 4 Jaar, benevens in de kosten van liet geding. middelburg, 15 Oct. L. J. Crooij, tol dus ver binnenvader in hel burgerweeshuis te Zierikzee, die jl. vrijdag door het hof in Zeeland lot zeven jaren tuchthuisstraf en ecne geldboete van [8 is veroordeeld, heeft den volgenden dag tegen dal arrest cassatie aangetcekeud. Zierikzee, 15 Oct. Tot kapellaan hij de roomsch katholieke gemeente alhier is benoemd de heer Muller, thans Kapel laan te Goes. Men schrijft uit 's Hertogciihosch aan de Amst. Cl. dd. 10 dezer Als schrijver van het geïncrimineerde artikel van den Noord-Brabanterwaarover ik u vroeger de bijzonderheden heb medegedeeld, is hij de politic thans hekend geworden den heer van Logclium, rus tend pastoor Ie Arnhem. Men verneemt dal op den lslcn Nov. a s. de spoorweg Rozcndaal Bergen-op-Zooui geopend zal worden. De lieer P. van Eek Poppe, genees-, hed en verloskundige tc Maassluis, maakt in de R. Cl. het publiek opmerkzaam op een uiterst eenvoudig cn volgens hem vrij zeker middel tegen de zoo gevreesde keelziekte. Door telkens kleine stukjes ijs te gebruiken, moet het gevaar binnen weinige uren wijken en heeft men tijd om een geneesheer te raadplegen. Dit middel tnoct door dr. Grand Boulogne te Vera-Cruz met een uitstekend goed gevolg aangewend zijn. SÊet nieuws van den Dag. De Weener Presse vaart voortdurend lievig uit tegen de maatregelen van gewelddie door de Russen in Polen genomen worden. Volgens de verzekering van dal blad hebben niet alleen de opstandelingen maar zelfs de landeige naren, die zich in liet geheel niet met den opstand bemoeijen, cr vrecsclijk door te lijden. Het doel van Rusland zegt de Presse isom zich voor de kosten ter bedwinging van den op stand schadeloos te stellen, en uil dien hoofde heft het eene ongehoorde schatting van allen, die een stuk land bezitten. Vele Ooslcnrijksche onderdanen en o. a. ook prins Sanguszko cn graaf Alfred Potocki welke laatste lid van het Huis der Heeren in Oostenrijk is, zijnhoewel niet in Polen wonendein die belasting aangeslagen, de eerste voor 40,000 roe- hels en de laalsle voor 50,000. Daar nu deze heeren die te Wcencu wonen deze belasting nog niet betaald hebben, zijn hunne landgoederen door Russische benden bezet. En wat nog meer verbazing moet wekken, is, dat een inwoner van Krakau, dat thans cene Ooslcnrijksche stad is, voor 5000 roebels is aangeslagen, omdat hij even huilen de stad een klein lapje land bezit, dat ongelukkig op Russisch grondgebied is gelegen. Generaal Berg huist thans zoo barbaarsch te War schau, dat hij Murawieff-Alva bijna de loef afsteekt. Zooals gebleken iswerd uil liet paleis van Zamoyski geene hom op liet rijtuig van generaal Berg geworpen, maar wel uit de straat, digi hij dat huis. Barbaarsch was de wijze, hoe dit statig gebouw geplunderd en verwoest werd hoe lid prachtig huisraad, kunststukken van hoogc waarde, hoeken, schilderijen, door de wocsle soldaten uil de ramen op de stiaat werden gesmeten, cn hoe zij schatten aan zilver en kleinodiën roofden, zonder noglnns koopers voor hun huil tc kunnen vinden. Daarenboven beval generaal Berg, dal de gelicclc voorstad Krakau door de soldaten bezetcn de gemeenschap gesticmrl zou worden. Hiermede nog niet te vreden, liet hij zijne hel honden, de soldaten, tegen de ongelukkige bewoners los, die alle mishandelingen, die duiveisclie hoos heid weel te bedenken, van hunne heulen tc ver duren hadden. In een oogenblik waren 1500 menschen van alles wat zij hadden beroofd. De op straal geworpen meubelen, piano's, hoeken, klccdercn, tapijten, enz., werden op een hoop ge sleept, en daarna in brand gestoken. Nadat de soldaten gedurende zeven uren hunne woede den teugel gevierd hadden, sleepten zij hunne mannelijke gevangenen ten getale van twee honderd, met wonden cn kneuzingen bedekt naar de citadel Deze ongelukkigen waren bijna naakt en limine kleèren van liet lijf gescheurd. De mceslcu waren zelfs blootshoofds. Onder hen waren verscheidene grijsaards, wier vermoeide en wanhopige blikken de omstanders tol tranen roerden. De vrouwen cn kinderen van hunne natuurlijke beschermers beroofd, zagen zich aan de beleedigingcn en vuile scherts van de dronken soldaten blootgesteld, zonder huis vesting, zelfs zomler kleederen. Hel is wel te verwachten, dat generaal Berg na zulke blijken van gehechtheid aan den Czaar Ie hebben gegeven, ook weldra van dezen een even hartelijke» brief zal ontvangen als generaal Mura wieff, aan wicn Z. M. schrijft «Door uwe onvermoeide werkzaamheid, en uwe krachtige maatregelen, zult gij spoedig tot hel gc- wensclitc doel geraken. De orde is reeds bijna overal waar gij bevel voert, teruggekeerd. Ik dank u derhalve voor uwe pogingen want wij zullen daardoor weldra het wettig gezag hersteld zien cn de oproerige» bedwongen." De Jankezen kraaijen nog lang geen koning, cn toch bluffen zij om liet hardst. De leer van Monroe moet ten uitvoer gelegd worden, is het dagelijksch refrein der New-Yorksclie bladen, de Zuidelijken tol de Unie tcruggehragt, cn de Fransclien uit Mexico verdreven. Hoe echter door Texas te komen, dat door de geconfedereerde» is bezet cn in Mexico tc geraken is de grootc vraag. Want de expeditie naar Texas van New-Orlcans gezonden, is reeds voor een gedeelte op hare schreden teruggekeerd daar zij onder hevel van generaal Franklin duchtig den neus heeft gestooteu toen zij eene landing bij Sabine City wilde beproeven. Van de 40,000 stemgeregtigden Ie Baltimore zijn zegt men 34,000, die met hel Zuiden syin- pathiseeren. Zij worden alleen door de krijgswet, door generaal Schcnck afgekondigd, van deze daad van ontrouw weerhouden. Volgens de dagbladen uit Richmond, voeden de gcconfcdercerden steeds de hoop, dal zij door dc Europeschc mogendheden erkend zullen worden. Deze bladen verzekeren, dal de keizer van Frank rijk geen Europesclicn oorlog wil aangaan, uil vrees, dat Europa zich dan met zijne plannen aangaande Mexico en de Zuidelijke stalen van Amerika zon bemoeijen. De gcconfederccrden verzekeren nu, dal zij 200,000 man, tegen dc troepen der Unie op de been kunnen brengen, cn schijnen er volkomen zeker van dal zij hun doel zullen bereiken. GEMENGDE RERIGTEN. Bij de rijm-cnmmissic te Middelburg is nog

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1863 | | pagina 1