20sle .laarg. 11 oensdag 7 October 1805. m N.° 2051). Nieuwstijdingen. Swjgjelawft. Ut*. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. NI en abonneert zieli: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, (n Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staal Michigan. Abonnements-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland - 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York. - 3,90. V e r s c li Ij n t t Op Woensdag en Zaturdag Advertentie nt 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 30 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tol Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure B u r e a u t Zier ik zee, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondcne Stukken Franco. Londen, 27 Scpl. De oogst hier te lande is ilil jaar zoowel wat hoedanigheid als hoeveelheid betreftheerlijker dan hij menschen geheugen heeft plaats gehad. In plaats van meer tarwe In te voe ren, dan uns land opbrengt, zooals gewoonlijk liet geval is, is de opbrengst dit jaar veel grooter ge weest, dan wij gewoonlijk invoeren. De opbrengst der tarwe is in een middelmatig jaar op middel matig land 4-1/, bushels per acre dit jaar heeft zelfs ligt land 31/, en zwaar land 6'/i bushel per acre opgebragt. Hel gewone gewigt van het bushel wordt op Gi'/s pd. berekend dit jaar bedraagt het 67 pil. lie gèhcelc opbrengst zal niet minder dan 8 miljoen quarters bedragen tegen 6'/v miljoen, die voor een gewoon goed jaar berekend worden. De garsloogsl is bijna even goed als de prachtige, van verleden jaar. De haver is zoo schoon als tarwe en weegt 42 pil. hel bushel legen 50 pd. in gewone jaren. Booncti zijn beneden het middel matige, hoewel zij hier en daar in Essex 6 quarles per acre hebben opgeleverd. De aardappels zijn overal vrij van ziekte, en zeer goed, hoewel wal klein van stuk. In Schotland valt de oogst ook uitmuntend uit, in Ierland zal hij die van een gewoon jaar zijn maar, over het geheel genomen konden wij nooit met meer letterlijke waarheid zeggen Gij kroonde! het jaar Uwer goedheid en llwc voetstappen druipen van vettigheid. De Great Eastern is wel het ongelukkigste van .Ti'r'e schepen. Naauwelijks is er gemeld, dat men 50,000 pd. sl. nuoilig had om schulden te betalen, indien men niet mogl besluiten om het vaartuig te verknopen en de compagnieschap te ontbinden, of nu zegt de Timesdal hel schip geregtclijk in beslag is genomen wegens liet over zeilen van de Janc nabij de kust van Ierland. Ten gevolge van den aanslag op het leven van den generaal Berg is eene «zuiveringscommissie" be noemd, die in last heeft, de schuldigen en nict- schuldigen aan den Poolschcn opstand op te sporen. Volgens de geheime instruction, welke deze merk waardige commissie hekomen heeft, zijn alle inwoners van Warschau zonder onderscheid voorloopig als verdacht aan den opstand Ie beschouwen en is op hen de wel in al hare gestrengheid toepasselijk. Alleen diegenen, wien het gelukt hunne onschuld voor de commissie te bewijzen, zullen van den maatregel verschoond blijven. Elk inwoner van Warschau zal op een bepaalden dag voor die com - missie meelen verschijnen om zijne onschuld te beplei ten; hij, die gedeeltelijk of geheel verdacht zal schij nen, wordt met ballingschap of gevangenisstraf bedreigd. De commissie is in 24 seclien verdeeld, me permanet zitting houden. Men hoopt binnen zes maanden lijds het verhoor ten einde te brengen. De heriglgever der Wccner Sonnt. Zeilung heeft rpeds inzage bekomen van een dergelijk bewijs van décharge, door deze commissie uilgcrcikl. Het luidt woordelijk aldus: »N. N. kwaliteit, woonachtig wijk no. huis no. is heden voor de ingestelde zuivcrings com missie verschenen, en nadat hij den plcgtigen eed afgelegd heeft, dal hij noch direct noch indirect met (Ie legen Z. M. Czaar Alexander II onzen allergenadigslen lieer, geriglte rebbellie in verband slaat, noch geslaan heeft; nadat hij bij de Heilige Drieëenhcid gezworen hoeft, dat met zijn medeweten toch hij, noch zijne vrouw en kinderen, noch zijne verkliedcn en leerjongens of andere dienstboden, 'ok geene met hem min of meer bevriende personen nel de zoogenaamde nationale regering in ccnige elalie staan of haar schalling betalen; dat noch tij, noch bovengenoemde personen wapens en andere trijgsbehoeften verborgen hebben, werd hem dit lertificaat uitgereikt Mogl de onwaarheid van een Ier bovenstaande opgaven blijken, dan zal N. N. zonder verder verhoor als tneineedigc levenslang naar Siberië verbannen worden. Hetzelfde zal geschie den, wanneer N. N. eene ter zijner kennis gekomen strafbare onderneming legen de wettige regering door bovengenoemde personen niet tijdig aangeeft. «Namens de zuivcrings-commissie, getcckcnd De nationale regering stelt thans pogingen in liet werk om de in hel huis van Zamoyski geroofde voorwerpen en kostbaarheden zooveel mogelijk meester te worden en aan de regtinatige eigenaars terug Ie geven. O. a. werd dezer dagen eene damespels van 2000 rochels waarde voor 10 roebels bij eene vrouw teruggekocht, die er dien prijs aan een soldaat voor betaald hadeen sieraad van hrillantcn en paarlen ter waarde van 8000 roebels voor 5 roebels bij een herbergier. Ilel dragen van stokken is insgelijks weder verheden, en reeds hebben wegens overtredingen van dit gebod talrijke arresla- licn plaats gehad. De meeste bewoners van hel paleis van Zamoyski worden nog op de citadel gevangen gehouden. Uil Volhynie wordt gemeld, dat de schattingen op hel platteland door den gouverneur Anncnhofï met de meeste gestrengheid ingevorderd worden. Gebrek aan contant geld dwingt de edellieden, op hunne goederen aanzienlijke sommen Ie bcleeueu. Men verneemt echter, dat de Israelite!!, in wier handen zich do groote kapitalen bevinden, van deze omstandigheid geen partij trekken, maar bereid willig, zelfs zonder rente, aan de grondeigenaars geld lecncn. De Czas spreekt hel berigl legen, volgens het welk in de kloosters drukpersen en wapens zouden zijn gevonden. De Keizer van Oostenrijk heeft ter ondersteuning van de noodlijdenden in Hongarije een miljoen schepels koren opgekocht. De Berliner Reform deelt hel volgende mede: Een leerjongen, die voor zijn palroon. ecu brief mei duizend daalders waarde naar den posl moest brengen, had uil vrees van dal kostbare stuk uit de hand te verliezen hel in zijn rokzak gestoken Toen hij nu op hel postkantoor gekomen, den brief aan den beambte wilde overgeven, merkte hij lot zijnen schrik, dat hij hem uit zijn zak, waarin on gelukkig een gat was, verloren had. Radeloos van angst vliegt hij uit hel postkantoor naar de Keur vorstenbrug en springt in hel water, doch werd dadelijk door een schipper gered. Ilij worstelde nu als een razende met zijn levensredder om toch zijn wanhoopig besluit ten uitvoer te brengen. Door de worsteling scheurde de ruk van het jonge niensch waardoor de brief voor don dag kwam, die tusschcn de voering van dat kleeditigsluk was blijven steken Parijs, 1 Oct. Bcrigtcn uit Rome melden eenparig, dat de ex Koning van Napels eindelijk het wanhopige van zijn toestand inziet en gevolgelijk besloten heeft Rome Ie verlaten. De voortdurende geschillen lusschen den opperbevelhebber van hel Fransche bezctlingslegcr en den kardinaal de Mérode, geschillen, waarin de kardinaal zelden slaagt ilc bovenhand te behouden, hebben den Koning geleerd, dal het voor hem het verstandigste is voor de overmagt Ie bukken. Rrusscl, 2 Oct. De dagbladen van Charleroi hebben dezer dagen van een ergerlijk voorval melding gemaakt, liet betrof de weigering der R. K. gees telijkheid te Ransarl om hel lijk van een Prolc- stantsch meisje op behoorlijke wijze te laten begraven. Dezer dagen heeft te Oekcl, nabij deze stad, een soortgelijk voorval plaats gehad, waarover onze dag bladen, zonderling genoog, hel diepste stilzwijgen hchhcn bewaard. Een jongman was namelijk zonder den bijstand der geestelijkheid overleden. Toen men tot de begrafenis zou overgaan, wilde de pastoor het lijk in den hoek der repronvés doen plaatsen. De burgemeester, die een jaar geleden nog in eene soortgelijke zaak de regten der maatschappij wist te handhavenbeweerde dat de aangewezen plek niet groot genoeg was. De pastoor viocg daarop per telegraaf aan den aartsbisschop van Mcchclen verlof, om ecu stuk gromls van het kerkhof te mogen «ontheiligen" en hij den afzonderlijken hoek te voegen. Middelerwijl bleef het lijk boven aarde en was hel kerkhof mot straatjongens bedekt, die allerlei wan ordelijkheden bedreven. Eindelijk gaf de aartsbisschop hel gevraagde verlof en werd hel lijk Ier aarde besteld, doch zóó, dat het onmogelijk is op hel kerkhof te komen zonder over liet graf van den bedoelden persoon Ie loopen. %xvolIe, 3 Ocl. Nopens de zooveel gerucht makende zaak vail Ds. v. R. kunnen wij het vol gende mcdedeelen Niet lang geleden werd door de rcglbank alhier in het openbaar een vonnis uitgesproken, waarhij Mevr. de Wed. Pruimers geschorst werd in de voogdij over haar vijfjarig dochtertje, en zulks op grond, dat er geruchten zonden loopen dat zij in eene zeer naauwe betrekking leefde met den Heer v. Rijnpredikant hij de Ilerv. gemeente alhier, terwijl voorts, hangende hel geding tot ont zetting uit de voogdij, een provisionele voogd over dat minderjarig kind is benoemd. Ten gevolge van dat vonnis heeft de provisionele voogd zijne pupil opgevorderd doch in steile van haar aan dezen af te slaan, heeft Mevr. Pruimers haar ver- horgen en, zoo men zegt, huilen's lands gezonden, waartoe l)s. v. Rijn, bij wien Mevr. Pruimers met haar kind haar intrek had genomen, zou hebben medegewerkt. Deze daad welke zou daarstcllen het wegvoeren van een minderjarige, heeft aanleiding gegeven lol eene gcreytclijke instructie en is een tal van getuigen door den Heer regtcr-eommissaris gehoord, waaronder nok Mevr. Pruimers en Ds. v. Rijn, hetwelk aanleiding gaf lot eene groole op schudding, zoudal het gereglsgcbouw telkens als het ware belegerd was. Met een der getuigen deed zich liet volgende incident voor. Deze weigerde namelijk getuigenis af te leggenwaarop hij, na door de rcglbank gehoord te zijn hij vonnis in gijzeling is gesteld tol dal hij aan zijne verpligtiug zou hebben voldaan. De gcluige kwaiu den vol genden dag tot inkeer en is dan ookna zijne verklaring te hebben afgelegd, onmiddclijk uit de gijzeling ontslagen. Dingsdag avond vertrokken Mevr. Pruimers en Ds. v. Rijn per extra rijtuig naar Arnhem, zoo men zeide, om een rcglsgeleerde te consulteren. Toen echter den volgenden dag de regtbank dagvaarding in persoon tegen hen verleende, met bevel van gevangenneming legen Ds. v. Rijn wegens hel wegvoeren van de minderjarige en niede- pligtigheid daaraan, is üs. v. Rijn te Arnhem aan gehouden en naar Zwolle gebfagl. Donderdag mor gen had er een gcroglelijk onderzoek zoowel ten zijnen huize als (en huize van Mevr. Pruimers plaats. Er hcerscht sedert een paar dagen eene algemcene sensatie in de stad. De ondcrwerpelijkc zaak dringt al hel overige nieuws op den achtergrond. De kerkeraad heeft zich ook onledig gehouden met het onderzoek naar de geruchten die omtrent bedoelden Predikant loopen, en, naar men verneemt, moet uit dat onderzoek zoo veel zijn gebleken dat de kerkeraad aanleiding vond de zaak naar het klassikaal bestuur te verwijzen. Met groole belangstelling ziet men hel einde van deze in alle opzigtcu treurige zaak te gemoet. Ds. v. Rijn heeft overigens vele aanhangersdie de waarheid van de loopende geruchten voor alsnog in twijfel trekken. Op 26 September jl. is met hel doel om haar aan het loezigt van den voogd te onttrekken, heimelijk uit Zwolle vervoerd, Margaretha Danielle Pruimers, oud 5 jaar, haar en wenkbraauwen bruin, oogen blaauw, anngc/.igt rond, beter Frausch dan Hollaiulsch sprekendebegeleid door eene Zwitsersche gouver nante Lydia Schiess genaamd, oud 20 jaar, gestalte langhaar blond voorhoofd ecnigzins gewelfd oogen blaauw, kleur gezond. De officier van justitie Ie Zwolle verzoekt opsporing der minderjarige en hij ontdekking, opzending onder vertrouwd geleide en berigl. Eleldcr, 2 Oct. Een zeldzaam voorval had hier eergisteren namiddag op de reedc plaats. Kapt. S. Horn, van de Eng. schoener Staving- Goolegeladen met geraffineerde suiker, van Amster dam naar Liverpool bestemd, werd door de rijks ambtenaren alhier betrapt de luiken onder de zegel zijner lading moedwillig Ie hebben gebroken, ten einde zonder schending der zegels bij de lading Ie geraken. De visiteurs niet de commiesen gaven last na proces verhaal van bekeuring Ie hebben opgemaakt, de haven binnen Ie zeilen, hetgeen de kapitein weiger de. Twee commiesen werden aan boord gelaten, terwijl de visiteurs niet de klaringschuit naar den wal zeilden om adsistcntic. Mtdilcrwijl deed de kapitein het anker liglen, haalde zeilen bij en vertrok naar zee. Gecnc aanmaningen braglen hem van zijn voornemen, de conuniescn waren verpligt met hunne zakdoeken te wuiven om spoedige hulp; toevallig bemerkten de commiesen eene vlet, waarin drie personen, dezen werden geseind en kwamen aanboord Die wak kere mannen haalden op last der commiesen de zeilen naar beneden, en wel niet zonder geringen tegenstand van den kapitein en diens vrouw, de eerste die een dcrzclvcn een slag in hel aangczigl loehragl, terwijl de vrouw een tweeden liet vel der hand krabde. I li lusschen kwam hulp. Een der visiteurs kwam met de klaringschuit terug, aan boord waarvan een zcelooós en ccnige manschappen, ten gevolge waarvan de loods de plaats innam van den kapitein en zich op last des visiteurs aan het roer plaatste; eenige oogen- blikken daarna arriveerde er, mede tol adsislenlie eene gewapende sloep, aan het hoofd waarvan een officier van liet alhier liggende wachtschip, alsnog met ecu luoils en een commies, zoodal men koers naar de haven zette, aldaar behouden ten 7 ure aankwam en hel schip lusschen de alhier liggende oorlogsbodems werd gelegd, onder bewaking van ge wapende mariniers en commiesen. De lust om nu weder stilletjes zee te kiezen, zal hem nu voorzeker niet spoedig bekruipen. Hulde moet toegeliragl worden aan de rijks ambte naren en de drie slocperlieilen, die door hun kloek gedrag hebben verhimlc 1 fat dc ambtenaren huns ondanks een reisje naai "Viverp,.-! zonden hebben gemaakt, of wettigt iels éi'jjers ondervondenhulde mede voor de spoedige hulp van woge de Marine. Moge de slraf voor den uioedwiiligcn in eenige verhouding staan, (hoezeer dan minder barhaarschl, met die, door de Engelsche administratie vuor eenige maanden opgelegd aan een Hollander, voor hel sliri- ken van 40 pil. tabak. Nijmegen, 2 Oct. Voor een paar dagen be gaf zich een metselaarsknecht des morgens te 9 ure op den walmuur in de nabijheid der Belvedère, om naar een begrafenisstoet te zien, die zich naar liet nal'ijguandc kerkhof begaf. Reeds eenigen lijd mij merende door het verlies van een kind, ontroerde hem het gezigl der begrafenis in die male, dat hij, duizelig geworden, van den boegen walmuur iu de vestingwerken viel. Eerst des avonds 8 ure werd hij aldaar dour een veehoeder in deerlijk verminkten toestand gevonden en naar zijne woning gchragt, alwaar hij heden nacht, na hevige pijnen Ie hebben doorgestaan, is overleden. Amersfoort, 5 Oct. De volgende geheurlenis leert hoe voorziglig de winkeliers zich Ie gedragen hebben hij dc afgifte van goederen welke door onbekenden op zigt gevraagd worden. Dezer dagen kwam bij den goudsmid M. een fatsoenlijk gekleed persoon voorgevende te zijn secondant hij den instiluteur K aan wiens anderen secondant de scholieren, ter gelegenheid van zijnen verjaardag, een geschenk wilden geven. Daarop zocht de kwasie kooper twee gouden horologiekcllingen uit, Ier waarde van ruim f 50, vroeg en verkreeg van den goudsmid dc vergunning om ze mcê Ie nemen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1863 | | pagina 1