r Zaturdag 19 1805. r l 1098. 19de Jaarg. 1 i fl X Nieuwstijdingen. ÜbiÜgtRltinfe» ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Men abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids. Staat. Michigan. Abonnemcnts-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post., in Nederland Voor Noord-Amerika, Franco New-York. - 1,60. - 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentie n 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advcrtentiën kan geschiedeu tol Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzcc, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en Ingezomlene Stukken Franco. i Vi New-York, 29 April. Beriglen uit alle hoeken der Unie luiden een weinig gunstiger voor onze wapenen en voorspellen iels goeds. Sedert mijn laaislen is generaal Gran! er in geslaagd een groot gclal Irausporlhoolen voorhij de Vickshurg batterijen le brengen, waardoor hij eene landmagt in de flank der rebellen heeft geworpen. De cirkel van bajo- nellen en kanonnen sluit zich naamver en naamver om de henaauwde stad en de hoop is levendiger dan ooit dal zij, afgesneden van toevoer en hulp, eindelijk bezwijken zal. Zuid en Noord, wedijverende om de heerschappij (Ier Mississippi, houden met gelijke belangstelling het oog gevestigd op dien worstelstrijd om een puinhoop, Er valt niet aan 1c twijfelen, dat weinig meer aan den overwinnaar zal ten deel vallen. Toen de booten, begunstigd door den nacht, de batterijen der slad voorbij voeren, slaken de belegerden hunne eigene gebouwen in brand om door de ontzettende vlam den stroom te verlichten, die rustig voorbij schoot met zijne diiizendc krijgers, wier wapenen verlicht werden door die reusachtige fakkels van burgeroorlog, begroet door den donder van driehonderd vijandelijke kanonnen. Hookers «voorwaarts" aan de Rappahannoch schijnt weinig opgeleverd te hebben, en van zijn helden - leger wordt niet meer gehoord. Hel eonigc wat men vernomen heeft strekt tol weinig eer voor de waakzaamheid zijner schild wachten of de Irouw zijner soldaten. Men uuldekle niets minder dan een tele graafkabel, die onder liet waler der Rappahannoch door, het rebellenleger met dat der Unie vei bond I Zoo lang de oorlog duurt is nog geen enkel voor beeld van verraad van de zijde der Zuidelijken vermeld geworden, maar van bet Noorden zijn zij talrijker dan eenig land in zijne geschiedrol behoeft Ie betreuren. Geen wonder, dat Lee een groot generaal is, en Buruside geslagen wordt met een ontzettend verlies. Maar wie rijn de verraders? Raad, of ik verscheur u, zegl de Sphinx. Maar raden, onderzoeken, oordcelen, straffen, de weeg schaal der gorcgligheid honden zoo als den bloed- fakkel van burgeroorlog, kan de regering niel. Hem die zijn land en zijne vlag verraadt, of zijn volk, zijne medeburgers uitmergel! in den vorm van leger-conlracten, enz., wacht immer een kogel of een slrop. In New Orleans vroeg iemand in een hotel aan een Neger, waarom hij geen dienst nam: «llcefl massa ooit twee honden 0111 een been zien vech ten?" vroeg Scipio Afiicaims. »Yes, waarom dat?" «Dan zult gij opgeuieikt hebben, dal hel heen niet vecht. Noord en Zuid zijn de honden, de Neger is liet heen, massa." Konstantinopel, C Mei. Het feesl van den terugkeer des Sullans heeft drie dagen en nachten geduurd. Meer dan 50 inillioen lichten van alle kleuren branddende klcitislc hullen waren geïllu mineerd. Twee nachten hragt de Sultan te Konslan- 1 iiiopel door; den derden nacht bezocht hij Pera. Overal spreidde hel volk lapijlen voor zijn paard uit. Christenen en Turken wedijverden in hulde betoon ondanks hel buitengewone gedrang vielen er ceeiie wanordelijkheden voor. Geene politie, noch here wachten waren ziglbaar. Alle christelijke ikcu straalden in een glans van licliliict prachtigst iren de moskeeën ha/ars en schepen verlicht. Bij eene aardbeving op Rhodus zijn meer dan 10 personen onder de instortende muren bedolven, rca 2000 mciischcn zijn zonder huisvesting. Taczanowski werd volgens Russische beriglcu dezer dagen zwaar gewond en zijn korps verscheidene malen geslagen. Die zware verwonding heeft hem echler niet belet den Russen voortdurend werk Ie verschaffen, van Peiseru naar Cltocz le rukken, zich daar den aden met het overschot van hel korps van Young Blaiickcnhciin Ie verecnigen, den Silen na eene schermutseling met de kozakken lings den weg naar de Tuliszkower bossclien in le slaan en den Gdeu na een vermoeijenden logt de slad Kolo le he reiken. Hier werd hij 's avonds len 0 ure door eene aanzienlijke ovcrmagl aangetast. Na een ge- vcchl, dal twee uren duurde, dreef hij de Kussen naar Kouin terug en hragt hen liisschen iict dorp Koscielcc en liet boschje onmiddellijk voor Kolo zware verliezen toe. Den 7den 's morgens verliet Taczanowski Kolo en rukte verder in eene rigting, die door de Polen geheim gehouden wordt. Bij hei gevecht voor Kolo maakten de Polen van drie, de Russen van vier kanonnen gebruik. Het hevel over de afdeeling van het korps van Taczanowski, dal lol dusver door Faiieheux was gevoerd, doch die gewond in Posen ligt, is aan Turuo opgedragen. Het korps onder Oborski is lusschen Leuczyzc en Pianlek geposteerd, (lus zuidelijk van Kutiio, aan den weg van Warschau naar Kouin aan de VVartlie; hel schijnl, dal heide korpsen eene gemeenschap pelijke opcralie legen Kalisch in het schild voeren. De iusurgenten ontvangen nog steeds versterkingen uit Posen. Zij Iracluen hel kamp van Taczanowski le bereiken, legen hetwelk, naar luid van een berigl der O. P. uil Ostrowoeen Russisch korps uil Kalisch in aantogl moet zijn. Den Oden dezer heeft Jerioranski bij Tomaszow eene overwinning op de Russen behaald die 5300 mail slerk waren Daarvan werden er 'rOO gedood de Polen lelden 100 dooden of gewonden. Uit Warschau wordt tld. 0 dezer liet volgende gemeld Sedert ccnigc dagen was dooi hel revo- luliunnaire coinmilc bevel gegeven, dal de inwoners der voorstad Praga (12000 iu getal) limine huizen moeslim verluien Dit zonderling bevel gaf aanlei ding lol een naauwkeiirig onderzoek, en men be- mcrkle 's avonds personen, die heimelijk bezig waren naar hel legcnover de cilailel liggende fori op den regleroevcr der Wcichsel mijnen aan le leggen. De mineurs zijn gevangen genomen; zij verklaarden, dal men dut fort met zijne 800 man sterke bezet ting. den aanzienlijken voorraad kruid enz. den 13 in de lucht .wilde laten springen. Berlijn 10 Mei. Bij het graven van eene bron le Lcmbcrg stort te op eene dieple van 00 voel een gedeelte van de wanden met de houten schoringen in len gevolge waarvan twee perso nen werden bedolven. Zes dagen lang hadden zij zonder voedsel op (len bodem van den pul door- gcbragl, toen het gelukte hen Ie hereiken. Een der heide geredde personen was geheel uitgeput, maar men hoopl hem loch in het leven le behouden. Parijs, 10 Mei. In de Rue des Mölinels had zich gisteren eene groote volksmenigte verzameld voor een huis waaruit men vreesselijk hoorde schreeuwen vloeken en kermen. Dal geraas kwam van de vierde verdieping, waarvan een der vensters half geopend was. Spoedig werd het geheel geopend en waren de locschouwers verstrooid sommigen woedend anderen lagchcnd de eersten hadden eene massa dolle kallen op hel hoofd gekregen die hen Ier dege hadden gekrabl en gehelen. Policie-agenlen drongen hel huis binnen en kwa men spoedig terug met een man, die bijna naakt, geheel bebloed en in de gruolsle drift was. Men had alle inoeile hem meester le blijven Ziehier wat er was gebeurd De man was zekere S. oud koopman en door verkeerde speculatie geruïneerd Sedert ceuigen lijd gaf hij blijken van krankzinnigheid, maar <1 ic zickie was zoo weinig gevaarlijk dal een persoon, die met hem woonde, gemeend had gerust ccuige dagen op reis le kunnen gaan. Toen hij alleen was, kreeg S. weder een aanval zijner ziekle. Hij wist op zijne kamer zooveel katten als hij maglig kou wor den, bijeen le verzamelen, deed ze allen in een zak en ging daarna le lied. Plolseling ontwaakt dour hel geschreeuw dezer dieren die uit den slecht loegehoiidcii zak hadden welen le komen meende hij, loen hij hunne oogen in de schaduw zag schilleren dat hij in de hel was, omgeven van ecu groot aantal duivels. Hij greep een groot mes en begon tegen de kallen te vechten, die den strijd moedig volhielden en hem met wonden over dekten. Telkens wanneer hij een van zijne vijanden kou grijpen wierp hij dien het vensier uit. Men heeft den ongelukkige naar een krankzinnigen-ge slicht overgcbragl. Le Droit verhaalt, dat een goed gekleed lieer le Parijs in een magazijn van juwcclen kwam en met zeer veel kennis van zaken naar jinveclen vraagde. Men gaf hem 20 sluks op een blaauw papier Ie hczigligcn, en hij hekeek die zeer naauwkeiirig met eene loupe. De winkelier zag dal hij iels in zijn zak slak, lelde dadelijk de overblijvende diamanten en zag dat er slechts 19 waren De heer werd gearresteerd en men bespeurde dat er in zijne loupe negen gaaljes waren geslepen, die met was waren gevuld. Door de loupe vlak op de diamanten le houden, drukte hij die in de was, waarin zij ble ven vastkleven. Men vond ook bij hem eene waarde van 530,000 fr. aan aandeden in de fransche en itnliaanschc rcnle. Groningen 9 Mei. Dat het bijgeloof ook hier nog zijne aanhangers teil bewees hel vol gende voorvalBij een ingezeten dezer slad was een van de kinderen sedert lang ongesteld; welke geneesmiddelen men ook aanwendde, de toestand bleef dezelfde. Ten laalsle werden «Ie ouders op hel denkbeeld geliragldat het kind wel behekst kou zijn, en zij sloegen daaraan werkelijk geloof, liet bcililegoed werd onderzocht en waarlijk, men vond in een der kussens een krans van vceren en werd zo» doende iu liet dwaze denkbeeld versterkt, dat hel kind bctooverd was. Maar hoe nu de heks te vangen? Men besloot heden nacht 12 uur, wan neer de kwade geesten op de been zijn, den krans le verbranden, mankte lol dat einde den schoorsteen en alle uitgangen digt en wachltc builen de deur, met stokken gewapend den vijand af. Na ruim een uur wachlens, zonder dal er eene licks kwam op dagen, moest men do vervolging eindelijk opgeven. Daar dit voorval in eene volkrijke buurt plaats had, ontbrak het daarbij niel aan nieuwsgierigen. Itleppcl9 Mei. De persone van welker overlijden men niet stellig overtuigd was waar van wij melding maakten is heden Ier aarde besteld nadat men alvorens van het overlijden zekerheid had verkregen. Te Zandberg trof den oden dezer een oppas send echtpaar eene allerdroevigste ramp. De vrouw van J. Lammers, in liet Vallervecn (gemeente üdoorn), was uitgegaan om eene boodschap le verriglen op de naburige Zandberg Terug komende bevond zij dal haar huisje eene prooi der vlammen was geworden. Maar dit is niet alles; ook lm mie drie kinderen zijn verbrand, benevens eene koe, kalf, drie Friesclie schapen en fwee lamineren. Arnlicm, 11 Mei. Naar men verneeml, zoude een boerenknecht het huis zijns meesters te Vaassen, onder Epe, opzettelijk in brand hebben gesloken, waardoor bel met onderscheidene sluks rundvee geheel is iu de ascli gelegd. De dader inoci zich reeds in handen der justitie bevinden. 's Ilertogenbosch, 11 Mei. Heden namiddag is iu liet naburige Amersode, aan gcuc zijde der Maas, brand ontslaan, zonder dal men daarvan ilc oorzaak weet. Twaalf iiuizcii zijn geheel vernield. Een paard en een kalf zijn levend verbrand. Mciisclienleveus zijn niel le betreuren, dank zij de tegenwoordigheid van geest en moed van ecu jon geling van 13 jaren, die zich eerst doornat maakte, loen in een brandend huis liep en daaruit een kind reilde. 's Gravenliage, 11 Mei. Wij vernemen met zekerheid dal morgen ochtend de drie lr.icl.ilc» met Belgie, als: 1°. dal nopens de Maasafiappingen, 2°. dat omtrent den afkoop van den Scheldelnl, en 5°. liet liandelstraclaal, aan liet minisleric van buitcnlnndsclie zake» zullen gelcckcnil worden. Hel is le Delft allertreurigst gesteld met bei groole nanInI zieken. A'ari de 3 compagnie» sol- dalen van hel 4' regiment, liggen er 4 compagnicn iu liet gasthuis. Botterdam, 11 Mei. Ten bewijze, hoe talrijk dil jaar de slakken zijn op het land, wordt gemeld, dat iu de gemeente Gieseuilam hij den lieer W. .1 op een sink aardappelland van sleehls 46 roeden reeds 5175 slakken zijn gevangen. Werkendam, 10 Mei. Door opheffing der kostschool voor jonge jufvrouwen alhier, zullen 2 nevens elkander slaande gehouwen (alwaar gezegde bloeijcndc inrigling vroeger in plaats had, maar door een zamculoop van omstandigheden is Ie niet gegaan,) eerlang in hel openbaar worden geveild, zijnde genoemde huizen uitiiuiiilcnd voor school, fabriekzaak of iels dergelijks geschikt. Brouwershaven, 15 Mei. Heden had de aanbesteding plaats van het houwen vari eene nieuwe Spuisliiis en verilero werken Ier verbetering van de haven alhier, waarvan aannemer is geworden den Heer Verliuijl Quaclielaar te Vlissingen, voor de som van f 55800. Kierikr.ee, 15 Mei. Bij Iict ontwerp van wel op de personele belasting thans hij (ie Tweede Kamer ingediend, zij» de grondslagen dienstboden en paarden weggelaten en wordt voorgesteld van de huurwaarde 6 percent, van iedere deur of ven sier 68 cent, van iedere stookplaats f 4,cn van het mobilair een percent Ie heffen. Men schrijft ons uit liet voormalig 4de dis- Iricl van Zeeland Naar wij vernemen is hel do- meiubestuur tegen 15 Mei e. k. voor den Hengen Raad gedagvaard tol hel verstrekken van schadever goeding en interessen aan de concessinuaristcn van Damine, wegens de in April jl. plaats gehad heb bende feitelijke inbezitneming van de gronden, ge legen iu de Aardeuburgsche-havcn- en Diuinépolders, welke bij eiiularresl van 3 Dec. 1862 door dat hoogslo regtcrlijk collegie aan den slaal der Ne derlanden zijn toegewezen Slceds kliinl de span ning. Men is nieuwsgierig hoe en op welke wijze deze zaak len einde zal komen. Algemeen Handelsblad.) In de volgende week verwacht mei le Nieuwe Diep 500 loleliiigen, die als zeesoldaten aan boord van Z. M. drijvende ballerij Ncptunus zijn inge lijfd cn daar als zoodanig zullen worden geoefend. De verdragen lusschen België en Nederland, behoudens de goedkeuring der wetgevende magl eu de bekrachtiging der heide vorslen, lol stand ge komen, sijn eergisteren le 'sGravcnhagc door de vertegenwoordigers der beide mogendheden gelec- kend. Zoo als bekend is bevallen zij 1. eene overeenkomst betrekkelijk den afkoop van de Schel delol, 2 regeling van hel geschil betreffende de aflappingen van de Maas en 5. regeling van we- derzijdsche handelsbelangen. De arroiidissemcnls regihank le Amsterdam hccfl jl donderdag een meisje van 15 jaren wegens brandstichting veroordeeld tut opsluiting in een ver beterhuis voor den tijd van vijf jaren. Zij wordl beschuldigd van hvee brandstichtingen in den avond van 23 januarij en op 24 januarij en twee op 26 jauuarij jl., mei gevaar van mcnschenleveiis iu den door hare ouders bewoonden kelder. Hel gevaar was echter telkens spoedig te keer gegaan. De verstandelijke ontwikkeling liet hij hel kind, volgens deskundigen, veel le wensclicn over; liet openbaar ministerie hield echter vol dal zij met volkomen oordeel des oiidersclteids had gehandeld cn eischic daarom hel dubbele van den haar door de regihank later opgelegde straf. Men verneeml dat de veroordeelde zich legen dal vonnis in hooger beroep beeft voorzien. nic'» a a ii- is ir« (lid ij "kstc. <1 der J r n ttkff over 1 (rele- dt'or door cl/er l)o In a«rl, Di va ii rtidcj zicli lui II i nar eer- oral ij (ic ileil cn$. ijl« zen. gc-f tea»- (o lie vil "Ui zen -•cn IJ de I n eld cl» ad tc t-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1863 | | pagina 1