19de Jaara;. Woensdag 15 April 1865. N.» 1989. Kieuwstijdingen. Weerklank van Amsterdam Holland op zijn smalst. ZIERIKZËESCHE NIEUWSBODE. Men abonneert ilch: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekbandelaren en Postdirecteuren, [n Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. 1 b o n n e m c n t s - P r ij s Voor buide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York. - 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. A d vertentiën 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertenliën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des vooriniddags 10 ure; Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuilhaven B, No. 94. Brieven en Ingczondene Stukken Franco. Kerlijn, 8 April. Er wordl hier een fonds bijeengeiiragt lot oprigling van een vondelinghuis. Een alhier gevestigd geneesheer, dr. Ruge heeft zich in ecne brochure legen dit pian vcizet. Hij bc- ivijst daarin, dat de kindermoord in alle landen, waar vondelinghuizen Inslaan, meer voorkomt dan daar waar ze niet bestaan Verder betoogt hij dal ligtziiiiiigheid en buitensporigheid door deze instel lingen in hoogc male bevorderd worden. Ie Mainz werden van 1799 tot '1811 slee,hls dertig kinderen te vondeling gelegd. Hen 7 Nov. 1811 stichtte Napoleon daar ccii vondelinghuis, waarin gedurende ccii tijdsverloop van veertig maanden BIG kinderen werden gebragt. Later werd het geslicht opgeheven en in de negen volgende jaren bedroeg hel aantal verstoolenen niet meer dan zeven. Bij deze ge legenheid werdt aan het feit herinnerd, dal Ie St. Petersburg de helft -an alle geboren kinderen in liet vondelinghuis gebragt worden. Voor de rcglbauk van gezworenen in Opper- Bcijcrcn werd den 9 en 10 Maart de zaak behandeld van' zekeren Matthias Bruniihuber aangeklaagd wegens moord met voorbedachten rade en daarbij geplecgden diefstal. Het slagtoffer van de misdaad was een löjarige jood uit Kricgshaber, die in dc maand Augustus van liet vorige jaar zijn ouderlijk huis had verlaten, ten einde zijne handelsartikelen, gou den- en zilveren voorwerpen in hel district Landsberg te verknopen. Hij was den 12 Augustus Ie Uuter- liergcn aangekomen Hes namiddags ten drie ure luid men hem nog voor het liuis van Brunnhuhcr gezien, dien hij zijne waren te koop veilde en was op diens uilnoodiging bij hem in huis gegaan. Sedert dien tijd was de ongelukkige Israëliet verdwenen lol dal men kort daarna zijn lijk met afgesneden hals in de rivier de Leclt zag drijven. Onder zulke omstandigheden moest natuurlijk de verdenking op Bruniihuber vallen, die wegens zijnen haal legen de joden algemeen bekend stond. Aanvankelijk loochende hij alles stout weg, maar zcide eindelijk: wel nu, ik heb hel ook gedaan, lit heb zoo'n ilooilelijken hekel aan de joden en heb Item daar om in mijne slaapkamer getokt, hem daar onverwacht iu den strot gegrepen en hem den hals afgesneden, waarna hij nog een kwartier lag te spiiiiievoelen en toen stierf. De aangeklaagde werd ter dood ver oordeeld. Het vonnis mankte op hein geen merk baren indruk. Maar welke denkbeelden hier ie lande sommigen in o11ze hoogvcrlichte dagen van de joden koesteren, moge dienen, dat de verdediger, die den moordenaar ambtshalve was toegevoegd, als ecu bewijs van den trap van beschaving waarop zijn cliënt stond, mededeelde, dal hij gezegd had vernomen to hebben, dat de joilcn, ecne groole som gelds voor zijn bloed geboden hadden, en dat hij hoopte dal de koning zulk ecne barbaarschbeid niet zou gedoogen. Arnhem, 10 April. Sedert eergisteren middag wordt alhier vermist een 8jarig meisjegenaamd Anna Toom,ui, wier moeder verblijf houdt in dc slaapstede van A. L. alhier. Vermoedelijk is dit kind, dal zeer armoedig gekleed was, met het voor nemen lot plegen van bedelarij medegevoerd door zeker lijarig meisje, vroeger te Rotterdam woon achtig, en die hare ouderlijke woning aldaar, voor ongeveer 8 dagen iu slilte verlaten hebbende, thans mede iu die slaapstede verblijf hield. 's sacrtogenbosch, 10 April Gedurende eeni- gen lijd werden de schepen, in deze. geineenlc vertoevende, des nachts van dc louwen, waarmede ze bevestigd waren, beroofd. He waakzame politie wist de daders al spoedig op Ie sporen. Alhoewel er verschillenden bij gebrek - aan bewijs werden vrij gesproken, veroordeelde dc rcglbauk gisteren echter een der beklaagden wegens diefstal hij nacht. De aldus ontvreemde louwen werden, naar men hoort, stuk gesneden, en er als cene nieuwe industrie vloermatten van gemaakt. Zlerlkzce, 10 April. Wij vernemen, dat de Heer J. J. van Kerkwijk, Lid van do Tweede Kamer der Staten-Gencrnal voor dit District op zijn verzoek onbepaald verlof heeft verlangd uil 's Rijks dienst; even als vroeger dc Hceicn erin Die/gelen en va» Muiken. Hierdoor vervalt hel bezwaar, door sommigen hij dc verkiezing van dien fleer in hel midden gebragt: dat hij niet oii.ifhan kelijk zou zijn van hel Ministerieaangezien dat Ministerie thans niets meer met den Heer van Kerkwijk te maken heeft. Zeker is het nuttig dat men iu Nederland wele hoe men iu hel buitenland over ons Vaderland en zijne bewoners denkt. Dal hel menig tijdschrift nog voortdurend gelukt zijne lezers ten onzen kosle vrolijk Ie maken, lecren wij op nieuw uit de Quarterly Review. Aan een artikel «over liet drijvend wegzinken der Neder landen" onllcencu wij de volgende fragmcnlen «De geschiedenis der Nederlanden gewaagt van vele overslrooiniiigen welke niet liet gevolg van stormen of vloed, maar waarschijnlijk van het weg zinken van den grond waren. De bekende aanwe zigheid van turf op eene aanmerkelijke diepte under de zee Ier hoogte van de Belgische kust, zet kracht bij aan de onderstelling dat de vlakte droog land vroeger veel uitgestrekter was dan thans De ver zakking schijnt van hel zuiden naar hel noorden te zijn gegaan; want Holland is aan dit onheil veel meer blootgesteld geweest dan Belgio. De straten van Calais zijn vijf voel, die van Grcvcliugen en Duinkerken drie voel, die van Osteude slechts één voel hoven peil van hoog water terwijl die van Amsterdam en Rotterdam verre beneden dit peil liggen. De geheele Vlaamscbe kust heeft in den loop der eeuwen een gedeelte van haar strand ver lorcn, waarvan de breedte een li twee mijlen be draagt. «Zondanige veranderingen in de hoogte van de op pervlakte der Nederlanden, welke ongetwijfeld haren oorsprong hadden in veelvuldige wisselingen van dit gedeelte der aardkorst, schijnen op gezette tijden Ic hebben plaats gehad Inliet jaar 1110 bedekte de zee door eene vrecsselijke inbraak een groot gedeelte van liet Vlaainschc gebied, verwoeste een aantal dor pen en veranderde eene rijke, bebouwde landstreek in eene zandwoestijn. Volgens van Bitiyssel vond de bevolking eene loevlugt in Engeland en vestigde zich in Northumberland aan de oevers van de Tweed; later trok zij naar Pembrokeshire en koos haar ver blijf in den omtrek van Haferfordwest. Het is merk waardig en pleit voor den onderaardschen oorsprong dier bewegingen, dat in hetzelfde jaar waarin deze groole omwentelingen in den bodem plaats hadden, Eugelschc kroniekschrijvers vermelden dat dc rivieren de Trent, de Meihvjy en de Theems iu hoogc mate den schok daarvan ondervonden en dal hare bedding bijna droog werd. De landstreek welke In Holland voortdurend door den Oceaan werd overstroomd, is ontzaggelijk groot. De Zuiderzee golft over een bodem die voorheen eene volkrijke, wel bebouwde vlaklo was Reeds lang zou de zee Holland en een deel van Belgie bedekt hebben, zonder hel omvattende stelsel van indijking en sluizen, waardoor het volhar dend vernuft van den mcnsch «grendels voor den afgrond heeft geschoven." Wanneer er noord-westen winden waaijen, wast dc vloed te Katwijk, aan de monding van den Rijn, I I voel, de Lek, bij Vinnen, rijst 17 voet boven du bodcmhoogic van Amsterdam. Holland wordl dus voortdurend door overslrooiniii gen bedreigd, en er wordt eene onophoudelijke waak zaamheid vcrcischl om dc vrecssclijksle ramp af Ie wenden, Zoo verkeerde het land in 1823 in hel grootste gevaar, toen de zee hare golven over Over ijssel Friesland, Noord Brabant co Gelderland uitstortte, en terwijl zij een beangstigend gevoel van onveiligheid hij de bevolking verwekte, tevens den indruk te weeg bragt dat Holland eens plotseling van de oppervlakte der aarde zou kunnen verdwij nen. In weerwil van al zijne voorzorg-maatregelen tegen de zee, kan uien Holland niet als veilig be schouwen. De verzakking van groole gedeelten van zijn grondgebied, zoowel in betrekkelijk nieuwere lijden als in oude geologische tijdperken, is eene uitgemaakte zaak en indien, gelijk men beweert, nog siecds eene langzame verzakking wordt waarge nomen, dan kan men hel wegzinken van het land op een gegeven tijdstip als onvermijdelijk voorspellen. «Belgie is wel is waar minder dan Holland aan dergelijke rampen blootgesteld geweest, doch heeft ook veel door inbraak van de zee geleden. Vele uitgestrekte landouwen zijn op deze wijze in on vruchtbare, zandige gronden verkeerd. Iu hel verre verleden hebben er op gewelddadige wijze geologische veranderingen plaats gegrepen. De lagen steenkolen die inen iu sommige gedeelten des lands aantreft, hebben eigenaardigheden, die men elders zeldzaam ziet. In plaats van vlak of hellend Ie zijn, zijn zij reglslainlig. Daar men nu iu Belgie geen spoor van vulkanische werking kan ontdekken, miiet deze buitengewone rangschikking der lagen door eene plotselinge verzakking van dc aardkost veroorzaakt zijn, en wel lang nadat deze omvangrijke massa's delfstoffen, waaruit dc steenkool overal is samen gesteld zich In zeeën en golven hadden afge zonderd." Zierikzee, 13 April. Men wil welen dat sommige ontwerpen van wet lol herziening van hel belastingstelsel spoedig hij de Tweede Kamer zullen worden ingediend in een bij de Indépendance Beige ontvangen schrijven uit Parijs leest men: «De commissie, die aan liet liiiofd van den Poolscheii opstand staal, doet inocile oin cene gcldlcciiing van tien milliocn francs aan Ie gaan Door de uitgeweken Polen zijn geld middelen verschaft, doch niet in toerijkende male; vooral is er onder de opstandelingen gebrek aan wapenen. Vele Franse,lie onderofficieren, die hun nen cliensltijd bij hel Fraitsclic leger hebben vol- bragt, vertrekken thans om Iu Polen dc benden ge wapende opstandelingen op ecnen regelmaligcn voel Ie brengen. «Kortom, de leiders der beweging willen den strijd, al is het ook maar met gtierilla-henden, voortzetten tot Europa hen te hulp komt." Hel blijkt meer en meer, dat dc opstand door de. nederlaag van Lingiewicz nog op verre na niet bedwongen is en dat hij van liet zuidwesten van Polen naar het noordwesten en noorden van het oude Poolsche rijk verplaatst is. Dc Polen trach ten dc Russische soldaten weder als vroeger af Ic matten en wenden thans dezelfde takliek, die zij in het klein uitgeoefend hebben, in het groot aan zij lokken niet alleen enkele detachementen, maar de geheele in Polen beschikbare krijgsmagl der Russen naar een uilcrst punt om elders linn siag te slaan. GEMENGDE HEI'.IGTEV. Vader van II heeft Amsterdam bezocht om zijne vrienden en bekenden den raad te geven, geen deel te nemen in de gehllcening van 18 millioen tol liet doorgraven van Holland op zijn smalst. Dit doet hij alleen met oogmerk om Tltor- heckc uil hel zadel Ic liglcn, en urn nogmaals hel hoofd van hel ministerie Ie worden; want dan zoude die gehllcening spoedig volgcleekeud zijn. Een Amslerdninsch bankier heeft aan de Noordelijke Stalen van Amerika aangeboden, cene lecning Ie sluilen 100 millioen dollars. Do Parijschc dames hebben eeiiigc halen pluksel gezonden naar de ongelukkige Polen, doelt die zijn in beslag genomen iu Pillissen als oorlogscontrabande. Ook wenden dc dames te Parijs alle mogelijke pogingen aan, om Napoleon to bewegen de Polen te hulp Ie komen; maar rui hij keizer is, is hij liever bevriend met keizers dan met verdrukte volken, dat vroeger omgekeerd was. Reeds beginnen Fransche officie ren en onderofficieren, die huilen dienst zijn, zich Ie begeven naar Polen, om deel te nemen aan den opstand, lol dat de vorsten van Europa hen Ie hulp komen, eu Polen erkennen als een eigen koningrijk. Dit deden de gekroonde hooiden met Griekenland; dit deden zij met Belgie, nu niet Italië, en waarom zouden zij het nu met Polen niet doen? Een volk inoel meester zijn wien hel hebben wil als opperhoofd een keizer, koning, hertog of president van eene Republiek. In den Haag zal cene bnelc gesteld worden van een gulden op het mishandelen van ezels zonder gevan genisstraf. Ook de honden te Amsterdam zullen een adres van dankbetuiging aan den Gemeente raad indienen, voor zijne belangstelling in de honden. Het voorstel oin eene belasting op (ic bonden te heffen, is met groole meerderheid verworpenmen zoude dan ook op de biljetten van aangifte moeien zetten Mijnheer, een hond mevrouw, een teel; de jonge heer, een groot en hond de dochter een klein teefje; en wie weet hoeveel honden en leven men dan wel in één huis op de keizersgracht zoude vinden, waar men nooit honden zoude ge zocht hebben. Dus geene belasting op de honden. Vertrokken van Seene weduwe naïtr elders, vergezeld van een schoenmaker, om hare duitjes binnen eenigc weken geheel zoek te maken. Die haar vindt eu leregt bezorgd zal beloond worden. Jan te Middelburg vindt thans aan de vest liet meeste genoegen, om ieder tegen elkander op Ie zetten door het verspreiden van onwaarheden van velen. Mielje aldaar tnoesl met geen haring loopen iu den avond langs grachten en bolwerken, want zij zoude haren gouden ring met een agaat- steen ligt mogelijk kunnen verliezen Te Middel burg zal ten tooueele gevoerd worden liet huis seliik geluk van Jan onder dc plak of Dienije heeft den broek aangevolgd door een ond man aan hel wiegeiilnnw, niet bokken-horens op zijn hoofd. Eene ketellappers huisplaag aldaar wordt aangeraden, nu met zooveel verachting niet neder Ie zien op hare vroegere bekenden; maar zij moest bedenken, dal hoogmoed komt voor den val. Jako tc Kerkwerve wordt aangeraden, wat minder van een ander Ie babbelen, want hare tong is te lang en hare beurs Ie ligt. I1TG-SZ01TDE1TB STUZZE1T. O p Dat klinkt anders in de ooren van Nederlands bewoners; het was: Amsterdam heeft geen vreemde hulp noodig voor de doorgraving van Holland op zijn smalst, en nu is liet in den tegen woord igen tijd, de Amsterdainsche aristocratie trekt den voet achter uit, en wil liefst dal anderen het leuzen- werk nit iiunue beurzen betalen, tegen eene rente van 3% ten hoogste, en waarvan de slimme Am sterdammer na de voltooijing er misschien dertig in den zak zal steken Hoe dat hier den naam van aristocraat nog te pas komt, vooral toegewezen aan den thee-, suiker en kancelverkooper, wij dachten, dat na hel jaar achttien honderd acht en veertig, dit woord zijne toepassing geheel had verloren; indien loeit onze geëerbiedigde Koning, de horige Staalsinagtcn van welken aard ook, geen aristocratische!! regerings vorm uitoefenen, hoe komt hel dan in de hersens v.iii een mail met een wit schortje voor achter de toonbank voorwegendetegen over den liberalen regeringsvorm legen over geheel Nederland den aristocraat te vertonnen, en zoo als men vroeger wel eens zcide wij Amsterdam die stad is Koning van Nederland. Mogl het als de tweede koopstad van ons we relddeel op zijne schallen kunnen toornen dit kan waar zijn, doch laat het bedenken, dat daarom de hand niet zwaar mag drukken, op andere gewes ten of koopsteden, aan wien het alle verpligiiug heeft. In een vorig no. gaven wij aan, de betrekke lijke groole der kapitalen bijeengebragt tol het daarstcllcii der Oost Indische Compagnie, slechts een voorbeeld en hel zal duidelijk worden, voor

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1863 | | pagina 1