N.» 1985. iWoensdag 2 Maart 1865. |9de Jaarg. Nieuwstijdingen SDhutadilawfr* De Schelde-Tol. ZIEMMEESCME MEUWSBODE. Men abonneert ilch: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika, bij J. QUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. Abonnements-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York. - 3,90. Ferschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentlën 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 33 cwit. De inzending der Advertentiën kan geschieden tol Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuilhaven, B, No. 94. Brieven en Ingczondene Stukken Franco. i 'w<rn^r.x .mm Londen, 20 Maarl. 111 do beriglen uit New- Yoilt vuil 7 Miiart wordt gemeld il.it in Detroit ecne betreurenswaardige gebeurtenis heeft plaats gehad, bij welke op nieuw is gebleken van den afkeer van ile blanke bevolking van bel neger-geslacht. Aldaar is een neger geval beschuldigd van bet heleei'igen van een blank meisje. Terwijl hij naar de gevangenis werd geleid, beeft de menigte pogin gen aangewend om zich van den persoon des aangeklaagden meester te maken voorzeker met geenc vriendschappelijke bedoelingen. De soldaten met liet geleide belast, hebben hunnen gevangene verdedigd, en ten slotte gebruik gemaakt van hunne vuurwapenen. Daarop is een geweldig oproer ont staan, gedurende hetwelk eenige negers zijn mis handeld, ettelijke buizen zijn geplunderd, en 10 ii IS personen om het leven zijn geraakt. Te New-York is zekere Nicolas Longwortli overleden. Hij begon zijne loopbaan als schoon - maker eu was later advokaal ook was hij een uit muntend botanist Keus pleitte bij voor een paarden dief en ontving van dezen uil dankbaarheid twee kleine koperen distilleerketels;deze verruilde hij legen 55 morgen moestuin en dit was de aanvang van zijne fortuin, die bij zijn overlijden ruim 20 milliocn dollars beliep. Uil Warschau wordt gemeld, dat teeds verschei dene generaals zich bij den grootvorst over den treurigen toestand van bel leger beklaagd hebben o. a. verklaarde prins Sch.icliowsky, dat hij bij Pies kowa Skala, toen bij in hot slot slechts 300 iusur- genlen vond, terwijl liet hoofdkorps met Langiewicz naar liet iroscli geretireerd was, terstond bevel gaf om op Ie breken en de iiisurgenlc» te vervolgen. Dit bevel werd echter niet uitgevoerd, de soldaten moesten aan hunne zucht tot plunderen voldoen cu de generaal zag zich genoodzaakt van de vervolging van den vijand af Ie zien. Een telegram uit Tarnow meldt eene overwinning door Langiewicz op Schacliowsky den 17 en '18 dezer behaald, waarbij de eerstgenuemden vele oorlogsbe hoeften beeft buitgemaakt. Weenen, 18 Maart. Naar luid van beriglen uit Krakau, wordl sedert Maandag Insschen de in- surgcnlen onder Langiewicz eu een Russisch corps, sterk 8000 man, in de omstreken van Clirobrzc gevochten. Maandag avond waren de Polen genood zaakt af te trekken, bij welke gelegenheid de bagage in handen der Russen viel. Woensdag werd liet gevecht bij Zagoscic herval, hetwelk ten nadeele der Polen uitviel. Donderdag hernieuwden de Rus sen den strijd nabij Busco eu sloegen do iiisurgeiitcn andermaal. De uiteengejaagde opstandelingen namen grootendecls de vlugt over de Weichsel. Men verneemt, dat de vierde militaire divisie in Bessarabie staande, is opgerukt naar Polenzij zal worden vervangen door de dertiende divisie, welke thans dc bezetting vormt van liet noord oostelijke gedeelte van bet militaire disliicl Odessa. J'arijs, 19 Maarl In weerwil der tegenspraak, schijnt liet bcrigl van dc verergering der wonde van Garibaldi noglans door brieven te Genua ont vangen, bevestigd tc worden. Dc zwelling vari den voet nam toe en dreigde lol liet been te zullen overslaan. Sedert eenige dagen werd, behalve zijne bloedverwanten en zeer enkele vertrouwde vrienden, niemand bij den generaal toegelaten. Voor liet gcrcglsliof van bet departement Haute-Marne stond dezer dagen een schoon zestien jarig meisjeAlice Rousselleregl beschuldigd van haren groutvader met ecne bijl Ie hebben vermoord. Zij bail met cciieii jongeling, dien zij beminde, in liet huis van cciien beer, met name Vignet, eenige bijeenkomsten gehad, en bail Vignol van lijd lot tijd voor zijne vriendelijkheid geschenken In levensmiddelen cu geld gegeven. Toen nu door toedoen van den grootvader deze bijeenkomsten en de geschenken aan Vignol ophielden overreedde deze ellendeling bel meisje, om baren grootvader Ie vermoorden. Hel meisje baatte haren grootvader niet, doelt was door liet onophoudelijk aanzetten van baren incdepliglige lot de misdaad overgegaan. Alice Roussel werd tut tienjarige dwangarbeid, en de 74jarige Viguot lol lSjarige tuchthuisstraf ver oordeeld. Hoorn, 18 Ma art. Een der loteliugen op een der dorpen in onze nabijheid is zoo zwaarlijvig, dat liet hem onmogelijk was hier voor den raad te verschijnen, dewijl hij zich wegens zijne dikte niet te voet herwaarts kon begeven. Dc officier van gezondheid zal derhalve naar Item worden afgevaardigd om hem te keuren. Hij weegt zegt men ruim 2(30 pond. 's Dertogenbosch, 19 Maart. Heden werd voor liet front der troepen aan een 20jarigen on derofficier, de zoon eener voorname familie iu Hol land, liet vonnis van den krijgsraad voorgelezen, waarbij hij, wegens bel teil eigen bate aanwenden van eenige gelden die hein iu zijne opgenoemde hoedanigheid waren Ier band gesteld, werd ver vallen verklaard van den militairen stand en ver oordeeld lot twee jaren kruiwagenstraf. Dordrecht, 18 Maarl. Naar wij vernemen, is lieden morgen bij kerkmeeslcren der Nederd. Herv. gcmee.ilc ter dezer stede ingekomen ceue missive van den lieer A. Vos van Hagesteiu, lid van bun collcgie, waarbij bij keunis geeft, dat hij als geschenk beschikbaar steil de aanzienlijke som van f 6000, lot hel maken van de noodige toestellen ter verlichting van onze grootc kerk door gas. Axel, 22 Maarl. Na vele vergeefsclie beroepen te hebben gedaan, mogt de Herv. gemeente al hier dezer dagen liet verblijdend berigl ontvangen, dal Ds. J. G. ISlaauwpredikant Ie Steeiidcren cu Bronkhorsl, bij Zulphcn, bet beroep naar deze gemeente beeft aangenomen. Op den li April aanstaande zal door dc Roomsch-Calholijkc kerkfabriek alhier worden aan besteed bel bouwen van een nieuw kerkgebouw en toren lot dusver bail die gemeente alhier ziclt van eene noodkerk bediend. De communicatie tusscbcn deze plaats en omliggende gemeenten, iu de laatste jaren door kunstwegen voortreffelijk verbeterd, zal dit jaar iluor de daarslclling van een grindweg reglslreeks van bier lot Zaamslag niets meer te wcnschcn over laten de aanbesteding daarvan is bepaald op den 27 April eerstkomende. Duist, 20 Maait. Jongstleden Maandagmorgen is de schuur van den landbouwer van Duijze staande een kwart mus van deze stad aan den straatweg op Sl.-Nikolaas, iu de gemeente Clinge, totaal afgebrand, met al bet zich daarin bevindende vee, bouwgereedschap enz. Deze schuur was sedert ongeveer 2 jaren nieuw gebouwd als zijnde op die plaats de vorige toen inede door brand ver nield. Oorzaak onbekend en grootendecls alles vcrassurccrd. Kierikzee, 23 Maart liet wetsontwerp lol af- koopbaarslelling der tienden, is in de zitting der Tweede Kamer van den 19 dezer aangenomen met 4G tegen 15 stemmen. De Eerste Kamer zal alzoo binnen kort voor de derdemaal over dit voor den landbouw zou belangrijke wels-ontwerp moeten beslissen. Z. M. heeft eervol ontslagen op zijn verzoek den Hr. P. Vermaal, als ontvanger der dir. bel. en acc. Ie Sl -Maartensdijk c. a., behoudens aan spraak op pensioen. ESct nieuws van den Dag. Onder al hetgeen thans de aandacht van dc beschaafde wereld bezig houdt, bekleedt voorzeker de worstelstrijd in Polen eene eerste plaats. Italië, zelfs dc broedermoordende oorlog in de eens vcrecnigde staten van Noord-Amerika de voor Frankrijk zoo noodlottige expeditie in Mexico, zijn daardoor als het ware op den achtergrond geschoven. En geen wonder! Hel is geen alledaagsch schouwspel eene kleine natie Ic zien opslaan, om het knellend juk van haren overmatigen beheerscher af te schudden. Van daar dan ook dat deze kampstrijd, de blikken van geheel de wereld tol zich trekt, nu de verdrukte Polen den ongclijkcu kamp wagen om hunne vrijheid en na tionaliteit te herwinnen. Zie hier een adres, door den wereldberoemde» Victor Hugo aan het Russische leger gerigt. Het luidt aldus: Russische soldaten, wordt mensehon Dit oogenblik biedt u de gelegenheid aan, u dien roem te verwerven wat ik u bidden mag, laai die niet nutteloos voorbijgaan. Hoort, zoo lang het nog lijd is! Ik spreek tot u. wanneer gij dezen woeslen oorlog doorzet. Ik spreek tot u, gij officieren, die een edel hart in uwen boezem draagt, maar door de luim van uwen be heerscher, van uwen rang ontzei, naar Siberic kunt gesleept worden. Ik spreekt tot 11, gij soldaten, die gister dienaars waart, en lieden slaven zijt. Ik spreek tot u, die uit de armen uwer moeders, uwer bruiden, uwer bloedverwanten gerukt zijl, gij, die als onderdanen van den knoet, slecht behandeld, slecht ver pleegd wordt; voor lange jaren, ja, voor eeuen onbe- paalden tijd lot dc krijgsdienst veroordeeld zijt, die in Rusland harder, dan elders de hardste gevangenis is. Ik spreek tot u, wanneer gij als slagloftcrs, legen slagtoffers partij trekt, wanneer gij in dc heilige ure, waarin hel eerbiedwaardige Polen opslaat, in de laatste ure, waarin u de keus wordt gelaten tusschen St. Peters burg, waar en Warschau, waar de vrijheid troont, wanneer gij in dezer» beslissende» strijd uwen pligt miskent, uwen broederpligtWanneer gij tegen de Polen met den Czaar, uw cu bun gemeene zaak maakt wanneer gij onderdrukten, uit de onderdrukking geen ander nut trekt, dan den onderdrukker te ondersteunen. Wanneer gij uit uw ongelijk uwe schande maakt. Wanneer gij, die Ifct zwaard iu handen lubt, u iu dienst van liet despotisme begeeft het monster, dat u allen verplettert, Russen en Polen! Wanneer gij iu pluals van op tc slaan, en u tegen den der natiën te kceren, bij de overmagt van wapenen en getal, vuig deze heldhaftige natie onderdrukt, die op liet eerst \au alle region, op liet regt van een vaderland aanspraak maakt. Wanneer gij in de negentiende eeuw den moord van Polen voltooit, dan zeg ik u mannen van het Rus sisch leger, dat gij u nog verre beueden de Zuid-Ame- rikaansche benden verlaagt, en u den onwil van geheel de beschaafde wereld op den bals baalt. Dc misdaden van liet geweld zijn cn blijven misdaden. Door de ge- licele wereld verafschuwd te worden is ecne vreeselijke marteling! Russische soldaten laat u door bel voorbeeld der Polen begeesteren, maar beveelit ze niet, wat gij in Polen voor u licht, is geen vijand, maar een voorbeeld Ier navolging. Of de woorden van Frankrijks grootcn dichter veel indruk bij liet gros der soldaten van liet Russische leger zouden maken, indien die bun ter oore inoglcn komen, moge het volgende, dat wij uit de Breslauer Zeilung overnemen, voldingend bewijzen men zal er uit kunnen zien, boe zachtmoedig de mannen van den knoet met hunne vijanden moeten omspringen, wanneer zij zoo liefderijk met hunne vrienden omgaan, als wij hier me- dedeelcn In de kreilz Wlocklavcc kwam eene Russische kolonne op het landgoed Uuisclavise, de bezitting eener uit het hertogdom Posen afstammoude gravin, B. De dame zelve was afwezig en in liet dorp heersclilc de grootste rust. Het huis werd omsingeld cn geheel leeg geplunderd. De aanvoerder der bende, een overste of majoor, hield een revolver op dc borst der kamervrouw, eene onderdaan van Z. M. den koning van Pruisen, dc gehoorzame die naar van den Czaar en eischte de sleutels van den wijn kelder en bet zilvergoed. Met de mannelijke bedienden van het kasteel, allen Pruisische onderdanen, veroorloofde men zich eene kleine grap, die natuurlijk wegens de goede verstandhouding tusschen Czaar cn Alexander en koning Wilhelm niet meer dan billijk was. leder dier heeren werd namelijk op 60 ferme knoelslagen getrakteerd, ten einde de ovcrgaie van wijn- en zilvergoed klem bij te zetten, hetgeen echter onze, om hunne matigheid en eerlijkheid zoo wereldvermaarde Russen, ditmaal niet ge lukte. Het zijn heden de vrije volken, die de orde in de we reld moeten herstellen, die verbroken is door begeerlijk- beid van het despotisme. Verlaat dc Polen niet! Wan neer wij allen ze helpen, zooals het onze pligt is. dan zullen wij een heiligen pligt vervullen, en dan zal de wereld zich in eene door God gezegende welvaart mogen verheugen 1» Frankrijk heeischt meer dan gewone geestdrift voor de Polen. Duizenden Zomncn, die den Krimoorlog heb ben meegemaakt, willen weer gaarne een dansje met de Russen wagen, en zoo ziji» er ook Polenrienden in Zwitserland, Italic 9 Zweden, enz. die maglig graag willen meedoen. Volgens de laatste beriglen leden de Polen voortdu rend gevoelige nederlagen. GEMENGDE HERIG 1EN. De opstand iu Polen is weder zoo goed als gedempt de voornaamste aanvoerders zitten reeds acliler liet slot, eu er zal weder een klein men- sclicB-slaglcrijlje plaats hebbener zullen nog lagere dienst knechten gevonden worden dan Rus sische officieren cu hculs, eu dat zijn beuls knechten, om voor een paar roebels edele mannen tc out hoofden. Ook hebben de Amerikanen wéér moorddadig slaags geweest, waarhij de Noordelijke infanterie iu de pan is gehakt of krijgsgevangen gemaakt. Dc prins cn prinses van Wallis heb ben de wittebroodsweken achter den rug, en zullen zich nu laten zien tc Londen. lu Circassie hebben de Russen zicli weder beroemd gemaakt; verscheidene dorpen hebben zij iu brand gestoken, de inwoners vermoord die niet gcvlugl zijn en hebben alles gestolen wat waarde bad en draag baar was. De Belgen zullen dan eindelijk meester worden van de Scheldevoor 36 milliocn franc zullen zij den Schelde Tul afkoupeu van Neder land. Iu Nederland zal bet aan de sublalen vergund wurden utu bij regenachtig weder met parapluies te loupen, terwijl bij exercitiën zij pa- rapluies up liuimc geweren zullen moeten zeilen, cu mogelijk in de wiuler-maaudeii wel Yslandsclie wanten aandoen en klompen. Een kwarteltje aan den groenen weg ouder Nourdgouwc Is met de paardenmarkt te Zierikzee iu een hoepel ge vlogen lot grootc vreugde van bare ouders, die zeggen: liet staal mijn dochter zeer patent Eu 'l kost niet meer dan achttien cent. Te Kerkwcrve windt ccue vruuw verzocht wanneer zij weder uil het logeren gaat, zuo veel onwaar heden niet te vertellen, daar zij anders nergens meer zal genoudigd worden Jufvrouw L. te Oude Tunge wordt bedankt voor bet gooijeu met water, cn moest baar mondje wat digi huudcu, want Loetje I kunt gij niet begrijpen Dat bet babbelen led ij k slaat Wilt gij veel van anderen zeggen, Ziet dan eerst uw eigen kwaad. XXTG-SZOITDBITS STTTSZHiJ. Mijnheer de Redacteur Ik neem de vrijheid U vriendelijk Ie verzoeken het volgende in Uw blad Ie plaatsen De Hond of Wester Schelde slroomenrle van af hel foil Bath, waar hare moeder dc Schelde zich in twee armen verdeelt, naar hare uitwatering voorhij Vlissingcn in de Nuordzee, is hel reglmalig eigendom van Nederland. Met hel eindigen van den tachtigjarige» wor stelstrijd lege» Spanje, werd dat gedeelte van Vlaanderen onder den naam van Zcemvsch Vlaan deren bekend, bij den Munsterschen vrede in zes- licnhonderd acht en veertig aan de zeven vcrecnigde gewesten afgestaan, en als een deel aan de provincie Zeeland toegevoegd. De Schelde is dus, zoo als wij zeiden het eigendom van Nederland mag nu vragen wij een vreemde zonder toestemming van den bezitter iemands eigendom binnengaan? hel antwoord zal wel ontkennend zijn, en wordt dit toe gestemd, dan kan men al dadelijk besluiten dat geen schip eener vreemde mogendheid dc Schelde

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1863 | | pagina 1