Woensdag 4 Feb1805. \1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Wen abonneert xlch: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, fo Noord-Amerika, bij J. OUINTUS, te Grand Rapids, Staat Michigan. bÜ gob. Abonnements-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland a - 1,60. Voor Noord-Amerika, Franco New-York. - 3,90. Verse li ij nt: Op Woensdag en Zaturdag. Advertentiën: 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing, 35 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tol Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure; K u r e a u Zierikzee, Hoek van de Schuithaven B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. N.° 1909. I9de Jaarg, N ieu vvstij d i n gen Londen, 24 Jan. Als een zonderling spel van hel toeval, meldt men uil Dundee (Schotland) dat de vlag van den consul der federalisten aldaar, tusschen de starren" in tweeën scheurde, waardoor die in twee stukken, het een met dertien en het ander inet elf starren verdeeld werd. Dit is juist het getal starren, dal overeenkomt met de beide Amerikaansche stalen, zoo als zij door Jefferson Davis gerangschikt en bepaald zijn. Londen 29 Jan. Onder dagteekening van eergisteren schrijft men het volgende Sedert gis teren verheugen wij ons in hel heerlijkste weder nadat tien dagen lang onafgebroken {stormen hadden gewoed. Te Londen zelfs was hij minder hevig dan te Dublin en Edinburgh. In laatstgenoemde stad was het gisteren nog gevaarlijk op straat le loopen, want de wind liglle niet alleen menschen en zwaar beladen wagens in de hoogte, maar deed zelfs het nieuwe monument, dat ter eere van de in den lndischen opstand gesneuvelde soldaten van het 78e rcg. opgerigt was, op zijne fondamenten schudden. Door het nog tijdig le steunen werd hel voor totale instorting behoed. Erger lot was menig ander huis beschoren en ongelukken langs de kust telt men hij honderden. Aangaande Polen wordt gemeld dal de ontijdige en harde rekruteringsrnaatregel toch reeds lang ver wacht werd. Reeds vóór het uitbreken van den storm waren vele leerlingen van de hoogste klassen der tymnasiën niet meer opgekomen te Pelrikuu kwam teen enkele gymnasiast der hoogste klassen na de lersvacanlie terug. Sedert den 2Gsten dezer wordt le slaat van oorlog met alle gestrengheid toegepast, jp dezelfde wijze als in Oct 1861. Niemand mag zich, zelfs met eene lantaarn, na 11 uur op straat begeven, op straffe van gearresteerd en door hel standregl gevonnisd te worden. De gevangen insur- geiileu worden geboeid getransporteerd en de Russen gaan daarbij met alle gestrengheid le werk. Zij, die aan den opstond geen deel nemen, staan tusschen twee gevaren de politie en hel revolulionnair schrik bewind wedijveren met elkander en hel laatstge noemde doel zijne kracht gevoelen bij de inning der zoogenaamde nationale belasting. De boeren ont houden zich en bestrijden op sommige plaatsen zelfs de opstandelingen; daarentegen worden verscheidene geestelijken als aanstokers van den opstand genoemd. Petersburg, 30 Jan. Het journal de St. Pé- tersbourg behelst heden een omstandig verhaal der gebeurtenissen in Polen. Het blad betreurt het, dal de geestelijkheid in zoo grooten getale aan den op stand deelneemt, doch is verblijd dat de meerder heid der studenten zich daarvan onthoudt. SOhttfadilatift* Berlijn, 50 Jan. Tijdens den storm op 20 dezer, heeft zich te Munchen liet zoogenaamd St. Elmusvuur vertoond. Inzonderheid werd dit ver schijnsel waargenomen in de voorstad Au, alwaar het kruis op den kerktoren des avonds legen 7 ure omgeven was door een sterk rooden gloed, die met iedere seconde in omvang en helderheid toe nam en langzamerhand in een donker rozenrood overging, lol eindelijk de geheele koepel van het gebouw als door Bcngaalsch vuur verlicht scheen. Dit duurde ongeveer twee minuten, waarin hel zich als ware het in een vurigen straal oploste, die in de hoogte verdween en aan het verschijnsel een einde maakte. Den volgenden dag vertoonde het zich in Nassanbcuern, met dit onderscheid, dat in ccne lievige stormvlaag, vergezeld van sneeuw, hij de spits van den kerktoren een bliksemstraal in sloeg, zonder eenige schade aan le riglcn of zon der iels te verzengen, met achterlating van een rooden gloed die het geheele kruis omvatte en uitdoofde in de gedaante van een komeclslaart. Te Gennach stond des avonds de met koper gedekte toren als iu vollen gloed, terwijl te gelijker tijd de drie uitstekende punten en de voel van het kruis in eleclrisch vuur schitterden, hetwelk zich te midden ecner felle sneeuwbui vertoonde als vier vurige bollen. Dit verschijnsel duurde ongeveer 20 minuten. JFrawitijfi. Parijs, 29 Jan. De Nouvelliste cle Rouen deelt mede, dal thans een Russisch schip aldaar in de haven ligt, komende met eene lading wol van Odessa en welks ballast grootendecls bestaat in Fransr.be kogels, voor Sebastopol bijeenverzameld, en welke thans aan de Fransche gieterijen ver kocht worden. Dit is tegenwoordig zoozeer ge bruikelijk, zegt genoemd blad, dat minstens drie vijfden der Fransche en Engelsche kogels, op Se bastopol en zijne versterkingen verschoten, weder als ballast in de havens der beide rijken zijn te ruggevoerd. De proteslanlschc dames in Frankrijk tcekenen een adres aan de koningin van Spanjewaarin gratie wordt verzocht voor Matamoros en Alhemar, die tot negen jaar tuchthuisstraf zijn veroordeeld wegens het uitleggen van het Evangelie en het doen hunner gebeden volgens de gebruiken der hervormde kerk. La Droit meldt, dat zaturdag te Parijs een man, na cenigcn lijd op den zuider-loren van de Nolre-Dame te hebben vertoefd, gebruik heeft ge maakt van een oogenblik waarop hij zich alleen bevond, om zich naar beneden le storten. "ij is regtstandig op eene borstwering nedergekomen. Dooi de hevigheid van den schok waren de beide beenen letterlijk van de romp afgescheiden, die op den omloop bleef liggen, terwijl de beenen iu een af geschoten ruimte nedervielen, waarin de lieer Sau- vage, aannemer der hcrstellings-werken aan hel kerkgebouw, zijn bureau houdt. De zelfmoordenaar scheen ongeveer 45 jaar oud te zijn. Zonderlingen opmerkenswaardig is hel, bij een zoo geweldigen val, die de ledematen vaneeuscheurde op eene wijze waarvan welligt geen tweede voorbeeld bestaal, dat het gelaal van den ongelukkige de volkomeuslc kalmte bewaard had, en de bril, die hij in zijn zak had, zelfs niet gebroken was. Uil papieren bij hem gevonden, en met zeer vaste hand geschreven, blijkt dat hij in krankzinnigen toestand vei keerde. Hij was vroeger timmerman en thans concierge van een huis in de rue du fauburg du Temple. Hij was niet onbemiddeld, en de eenige reilen welke men voor zijne wanhopige daad weel le vindon, is hel verlies van een proces. Ewoïlc, 27 Jan. Gister in den vroegen och tend, vertrokken van hier de heer regler-coinmissaris, de heer officier van justitie met eenen Griffier, ver gezeld van den stads-heelineeslcr van Raalle en de med. doel. Kros, zich op weg begevende in de rig - ting van Hasselt. Wij veronderstelden eerst dat er een of ander zwaar strafbaar feil gepleegd was, maar hebben vernomen dal do reis van genoemde liecren betrekking heeft op een zeker persoon uit Vollenhoven of des zelfs omstreken die jl. Zon dag voor den heer rcgler-commissaris alhier had moeten verschijnen, maar niet gecompareerd is. Die persoon kreeg op zijne reis herwaarts eene bloedspu wing terwijl hij zich op den dijk tusschen Zwart sluis en Hasselt bevond, daar men hem bewuste loos gevonden heeft. Daar men hel niet geraden vond om dien persoon naar Zwolle te doen vervoe ren heeft de juslile zich naar hem begeven, ten einde omtrent de aan hem gepleegde mishandeling de noodige inlichtingen le vei krijgen Coevorden, 30 Jan. De Vechldijk hij Ru- inelenkamp is doorgebroken hel water staal in hel dorpde omstreken van Grainsbergen zijn overstroomd. In weerwil der gesloten sluisdeuren staat hier liet water 9,60 hoven A. P. Het water is op dit oogenblik vallende. Voor de reglbank te Assen werd in hel laatst van Nov. een meisje uil Hoogevcen in hechtenis genomen, verdacht van valschc getuigenis te heb ben afgelegd. Zij bleef lol nu toe, dus bijna 2 maanden gevangen, toen hel geldeken was, dat zij de waarheid had gesproken, en hel hof hare iu vrijheid stelling beval. Wie zal haar hare twee maanden gevangenis vergoeden Texel, 28 Jan. Toen men heden de pogingen tot redding der schipbreukelingen van hel in de Eijcrlandsche gronden zittende schip, die men gis teren wegens de duisternis had moeten staken, wilde hervallen, zag men met deelneming dat het schip in den afgeloopen nacht uit elkander was geslagen en alle opvarenden waren omgekomen. Hel schip was in den nacht van 26 op 27 dezer in de Eijcrlandsche gronden vervallen. De schip breukelingen hebben bijna een etmaal in het scheeps want, in het gezigt van land, doorgebragt. Men kon hen van den wal gemakkelijk waarnemen. Zij hebben de pogingen ter hunner redding aangewend kunnen zien, doch ook bemerkt hoe de reddingboot telkens werd teruggeworpen en genoodzaakt was naar het strand terug te keeren. Voorzeker een vrecselijkcn toestand. De bemanning der reddingboot heeft echter ge daan wat zij kon. Dat de onsclukkigen niet zijn gered is alleen een gevolg van den grooten af stand tusschen hel schip en het strand en van de lievige branding. De naam van het schip en de destillatie is nog onbekend. tJtrecht, 30 Jan. Heden heeft dr. J. J. van Oosterzee hel hooglecraarsambl aan de hoogeschool alhier aanvaard, met hel houden eener plegtige lalijnschc oratie de scepticismohodiernis Theologie caute uilando, dat is: over het scepticisme (de twij felzucht), door de licdcndaagsche godgeleerden bedacht zaam te ontwijken. De redevoering door eene inlei ding van meer persoonlijkeu aard voorafgegaan, en inet de gewone toespraken besloten, handelde ach tereenvolgens over hel karakter den oorspronghel rde vrucht en de genezing van den hedendaag- schen twijfel op theologisch gebied. 's Ctravenhage, 2 Febr. Z. M. heofl benoemd lol Minister van Koloniën, de heer J. D. Fransen van de Puttethans lid van de Tweede Kamer. Dordrecht, 50 Jan. Gisteren avond omstreeks II ure is te Hendrik Ido Ambacht brand ontstaan, waarbij 4 schuren en 4 woonhuizen, bewoond, be halve door de eigenaars en eigenaresse, door nog 4 huisgezinnen, in de asch gelegd zijn. De brand is begonnen in de schuur, loebehoorende aan Jan de liaan, van wien de 2 schuren en de 2 woningen zijn verbrand. Verder heeft zich de brand mede gedeeld aan de schuur en het woonhuis van de Wed. van de Vin en aan de schuur en het woon huis van Abraham Versluis. Van de Haan is alles verbrand, waaronder ook ccne portefeuille met f 1600 en een zakje met geld, inhoud onbekend. Van de overigen is het huisraad alleen gered. Alles is legen brandschade verzekerd. Zierikzee, 5 Febr. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandschc Zaken van 28 Jan. II. is bepaald dat de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Gericraal in ons hoofdkiesdistrict, wegens hol overlijden van den Heer Mr. S. H. Anemacl moet plaats hebben zal ge schieden op 12 dezer en de herstemming zoo noodig, op 26 daaraanvolgende. Bij eene aanschrijving van den minister van binnenlandschc zaken zijn de burgemeesters der gemeenten, waar dienstdoende schutterijen aanwezig zijn, uitgenoodigd om voortaan de cxcercilicii le doen plaats hebben onder de leiding van officieren en onderofficieren uil hel slaande leger, eu worden zij tevens uitgenoodigd om bij de excerciliën de goede verstandhouding tusschen de officieren en onderofficieren der schutterijen en van het leger le doen bewaren. Iri Pruisen gaat hel thans alles behalve plei zicrig toe. Degenen, die hel niet van zich kunnen verkrij gen, koning Wilhelm en de zijnen op stroop ei wierook te trakteren, maar in plaats daarvan naakli waarheden Ie zeggen, moeten daarvoor zwaar boelen De heer Grabow, die bij het aanvaarden vai het voorzitterschap in hel huis der afgevaardigdci de jonkerpartij c. s. leelijke dingen verweet za nu wegens majesteitsschennis vervolgd worden. En toch vermeent de man waarheid le hebbei gesproken, en waarheid maakt vrij, zelfs in Pruissen zoo denkt mijnheer Grabow en duizenden en dui zenden met hem. De Grieken zijn nog koningloos. Naar men zegt zou de heer Eliot met permissie van keizer Nap. den hertog Ernest van Saxen Cobur; Golha, die kroon hebben aangeboden. Het beste was maar dat ding in publieke veiling te brengen, misschien vond hel dan bij afslag we een nemer. Men weel soms niet waar de echt» liefhebbers zitten. Hare Spaansche Majesteit heeft dezer dager, eene groote vreugde gesmaakt, liet is aan de spaan sche Franciscaner monniken gelukt, en wel met wei nig moeite, om hij de Marokkaansche regering ver gunning tot het bouwen van eene roomschc kerl te Rabat te verkrijgen. De mahometaansche inarokkancn, zijn dus vri wat verdraagzamer tegen de christelijke Spanjaarden dan de christelijke Spanjaarden, legen hunne eigene landgenoolen, die wel is waar ook christenen, maai protestanten zijn en daarvoor mededoogenloos ii kerkers worden geworpen, iets, dat geheel iets an tiers is dan vrijheid van godsdienst le mogen ge nieten, of kerken te mogen bouwen. Het zou ook zeer le bezien slaan, of de marok kanen het wel hij de spaansche regering zoudei gedaan krijgen eene moskee in Spanje Ie inoger bouwen, al spraken zij even mooi over de deugi der verdraagzaamheid als de franciscaner motiiken. De keizer van Oostenrijk, die in den jongster lijd eenigzins ongesteld was is thans aan de heleri hand. De protestanten in Silezic, ten getale van 70,000 op eene bevolking van 420,000, die lol nog tor wel in alle lasten des lands moesten dcelcii zonder eenige lusten mede le genieten, terwijl de R. Katho lieke kerken cu scholen altijd ruime sommen trokken, vragen nu voor hen tijdvak van 3 jaren ccne jaar- lijksche bijdrage van 2000 florijnen voor het op riglen eener proteslanlschc normaal school. Zij hopen dat dit hun billijk en geensins overdreven verzoek door de regering zal toegestaan worden. GEMENGDE BERIGTEN. Onder Brieppe zal er één van de drie zijn chocolade wijfje, dat hij als een SintNicolaas geschenk gekregen heeft, verruilen tegen eene springlevende schooncter wijl de twee overige de hunne nog zullen bewaren loL in lengte van dagen. Ook vliegt er bijna eiken avond van Brieppe een tamme doflerik naar Schendersweg 0111 een duifje te lokken doch cr worden netten gespannen om hem te vangen, en dan zal men hem pluimen. Te Sl.-Annaland wordt Jan aangeraden zich eerst goed le verzinnen eer hij met Bellije in de echtscbuiL slapt want gaauw getrouwd, is gaauw berouwd} en nu zegt men: Jan gij moest eerst goed verzinnen Of gij den kost voor Beth kan winnen \Yant zij is volstrekt niet mak En gij krijgt dan menig pak. «Zie, dal is nu brood zoo wit of liet porselein is,'' zcide een schipper verleden week aan de overzij van den Moerdijk, en bij lachte. »Ja antwoordde een ander, »lang hebben wij brood gegeten van Amerikaansch graan dal in de bosscbcn groeit, van Noord-Brabant, maar nu komen er al Engelsche schepen met porselein-aarde voor de meelfabrieken dus geen wonder dat het brood zoo wit is als porselein." Drie burgers te Tzullen verpligt worden hunne dochters des zondags in huis le bonden, daar zij zoo dartel worden dat zij met oude en jonge beeren kennis willen maken. Een 49jarige stalknecht le II. beginnen zijne beenen te krom le worden, zijn hoofd te inal en zijne vingers te stijf, om langer meer de noodige diensten le. kunnen bewijzen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1863 | | pagina 1