No. n Zaturdag, 25 A I860. fi7e Jaarg. Nieuwstijdingen. JFtssmlttjjl» ZIERIKZEESCBE NIEIIWSRODE Hen Abon iieert zichs Ia Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, [n Noord-Amerika bij J. QUINTUSte Grand Rapids. (Staat Michigan.) Abonnements-Prijs: Voor beide uitgaven. Voor 3 maanden f 1,30 Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika Franco New-York - 3,90. Verschijnt: Op Woensdag en Zaturdag. A dvertentiEnr 10 cent voor eiken regeï. Zegclrcgt voor iedere plaatsing 33 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zie rik zee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondene Stukken Franco. bondon, 19 Aug. Het aantal der Engelsche vrijwilligers, dat kapitein Styles naar liet oorlogs- touneel in Italië vergezellen zal, is reeds tot 600 geklommen. Gisteren leverden zijne appartementen een schouwspel op, dat aan eene vorstelijke receptie deed denken. Zeer verschillend en talrijk waren de bezoekers, die hein hunne sympathie voor Ga ribaldi kwamen beluigen. Londen, 21 Aug. De Times behelst heden een artikel, waarin betoogd wordt, dat, wanneer Garibaldi zich tevreden stelt nadat hij Napels en Rome met Sardinië heeft vereenigd, hij den naam van een tweede Washingthon zal nalaten, doch dat, wanneer hij Venetie aanvalt, zijne revolutionaire strijdmagt vernietigd zal worden, zelfs wanneer hij openlijk door Sardinië legen het Oostenrijksche leger wordt ondersteund. In dat geval zegt de Times zal hij de eene stad, de eene provincie na de an dere verliezen. De Morning Post geeft eveneens hare vrees voor Oostenrijk te kennen. Parijs, 18 Aug. Te Turin begrijpt een groot deel vau het publiek de moeijelijke positie, waarin de Heer de Cavour tegenover Europa verkeert. Uit eenen particulieren brief, geschreven door een der meest vertrouwde vrienden van den minister wordt hel volgende medegedeeldDe Heer de Cavour twijfelt volstrekt niet aan den val van den Koning van Napels. Hoe zou ook zulk eeu zwak bewind nog lang aan de revolutie het hoofd kunnen bieden. Maar juist daarin is de mocijclijk toestand van het Sardinische kabinet gelegen. Heeft Garibaldi Napels veroverd, dan zal hij op Rome aanrukken, wat Sardinië ook aanwende om dit te verhinderen. Dan volgt Venetie. En wanneer Garibaldi daar gekomen zal zijn, en het bewind over bet overige Italië aan den Koning aanbiedt, hoe behoort deze dan te bandelen? Indien hij weigert, handelt hij in strijd met de wenschen van verreweg het grootste gedeelte der Sardiniers. Indien hij aanneemt, trekt Oostenrijk en misschien geheel Duitschland tegen licm te velde zonder dat Victor Emanuel op Frankrijk zal kunnen rekenen. Ziedaar waarom Oostenrijk begrijpt, slechts te moeten wachten, alvorens offensief te handelen. Terwijl storm, regen en nevelen, den hemel in het noorden van Frankrijk verduisteren, mogen daarentegen andere gedeelten van dit land zich in hel heerlijkste weder verheugen. Een brief uit liet Departement Ain meldt, dat aldaar een voorbeelde- looze schoone zomer heerscht, en dal in de Haute Saöne in zes weken tijds geen droppel regen is gevallen. De beriglen uit dat gedeelte van Frankrijk gewagen van een buitengewoon rijken oogst aan veld- en boomvruchten. VranUfort, 18 Aug. Uit Wiesbaden meldt men dal de Koning der Belgen aan het grootherto gelijk Hessische hof, te Darinsladl, een bezoek zal afleggen en daar met den Koning Max van Beijeren eene bijeenkomst zal hebben. Men houdt hel voor waarschijnlijk, dat nog andere Duilsche Vorsten le dier gelegenheid te Darmstadt, zullen komen. De te Turin verschijnende Espero, het meest vertrouwde orgaan van Cavour, verzekert dat Oos tenrijk verklaard heeft, dat het den Koning .van Napels ter hulp zal snellen zoodra Garibaldi het vasteland betreedt. Het blad beweert niet, dal Oostenrijk in eene nota daarmede gedreigd heeft; doch dat het eene diplomalike medcdeelingen in dien zin gedaan heeft, meent hel blad als zeker le mo gen aannemen. In Mantua zijn onder de Hongaarsclie soldalen heimelijk proclamation verspreid van den volgenden inhoud: «Hongaarsclie soldaten I Italië treedt voor zijne vrijheid in het strijdperk. Het beslaan van Italië is dat van Hongarije. Strijdt gij voor ons, dan zullen wij voor u strijden. Ten dage dat Venctic wordt bevrijd, zult ook gij verlost worden. Maar voor het tegenwoordige is het noodig dat gij met Garibaldi naar Napels en Rome trekt. Leve Hon garije Leve Italic 1" Op gedrukte biljetten leest men: «Turr, door Garibaldi afgevaardigd, heeft zich niet Kossuth verstaan. De dag nadert." ©BaRlieïa, 19 Aug. Te Hardcnberg loopen de gemeente en vooral de financiële zaken zoodanig in de war. dat de gemeente-ontvanger de beambten niet op zijn tijdkan beta len, o. a. moet de onderwijzer nog van 1S38 eene som van ruim ƒ200 ontvangen. KwolSe, 21 zVug. Heden stond voor liet provinciaal geregtshof in Overijssel tcregt Herman us Hietberg, van beroep rijks-vcldwaohter en opziener der jagt en visscherij gestationeerd te Raalte, als beschuldigd van drie misdaden van valschhcid in openbare of authentieke geschriften door hem als bekleedcr eener openbare betrekking, gepleegd, door valschc feiten in acteu tot de uitoefening van die betrekking beboorende op te geven als of zij in waarheid hadden plaats gehad. De procureur-generaal requireerde de schuldigverklaring en eene gevangenisstraf van min stens 5 en hoogstens 20 Jaren, benevens 3 geldboeten ieder van f 30. De ambtshalve aan den beschuldigde toevoegde verdediger, de Heer Mr. R. Sandberg, concludeerde tot zijne vrijspraak. WiJSae, 19 Aug. Gisteren namiddag omstreeks 3 ure woedde bier een geweldige Z. W. wind, die gedurende den gebcclen nacht aanhield. Stortregens en geweldige hagelbuijen wisselden elkander beurtelings af, terwijl bliksemstralen gedurende bijna den gcheelen nacht de duistere lucht doorkliefden. De meeste vrucblboomen, als mede te veld staande boekweit, hebben hierdoor eene aanmerkelijke schade geleden. E^OCreiiaOffacS, 18 Aug. Naar wij uit goede bron ver nemen, bevinden zich thans te Maastricht een vijftiental jezuiten, die uit de Siciliaansche stad Palermo door de rcvolutionnaire trawanten van Garibaldi verjaagd zijn. Amsterdam, 22 Aug. Een oud lid, hetwelk reeds vele jaren zijne contributie aan het weduwen- fonds van te Winkel en Rietveld voldaan heeft, las in het Handelsblad van Vrijdag jldat door de leden van Roozendaal een aantal wijzingen zijn voorgesteld, waarvan de voornaamste is, om de uilkeeringen der weduwen le verminderen, enz. Hij vraagt, of dat nu verzekering vuur weduwen kan genoemd worden en of wijlen de echtgenoolcn van die weduwen wel een gerust sterfuur zouden gehad hebben, hij de voorwetenschap, dat er later zulke cgoislische voorstellen zouden gedaan worden, namelijk om een niet onbelangrijk deel te ontnemen van datgene, waarop die weduwen met hunne kin deren gerekend hebben. Hij is van oordeel, dat aan hel principe, dat is verzekering aan de weduwen, niet mag worden te kort gedaan. Wat nu betreft de verhooging der contributie met het maximum van 100 pCt. is hij met het oog op art. 19 van het reglement vast overtuigd, dat dit regtens niet mag geschieden. Dat art. zegt toch bepaald, »deze contributie zal noch aan verhooging noch aan vermin dering onderheven zijn" en dus kan niemand der beslaande leden genoodzaakt worden zich daaraan le onderwerpen. gclicvenïmgen, 19 Aug. In den afgcloopen naetit heeft onze plaats weder voet schade geleden. De stürm die uil liet zuidwesten vrij sterk heeft grwoed, heeft name lijk onze visscliersvtoot zeer geteisterd, van de 126 schuiten waren er 119 aan wal. Door den storm stootten zij tegen elkander en velen sloegen van liet strand af naar de zee zijde, zoodat zij vlottend raakten; bijna al de vaaituigen leden door een en ander sommigen in meerdere, sommige in mindere mate. De schade door de pinken van de reeders A. Mos, A. Beekhuizen en M. Bruin geleden, mag intusscllcn zeer aanzienlijk worden getieeten en wettigt nog grouler dan die, welke voor een zestiental jaren onder soortgelijke omstandigheden aan de op het strand staande pinken werd veroorzaakt. BSeriüizee, 25 Aug. Nopens de bijeenkomst van Z. M. tien Koning met Koning Leopold van Belgie, te Wiesbaden, schrijft men van daar het volgende: »Z. M. de Koning der Belgen arriveerde hier juist tijdig genoeg om een bezoek hij Z. M. den Koning der Nederlanden af le leggen. Zoodra eerst - gemelde in zijn hotel was afgestapt, heeft een zijner adjudanten zich naar de villa begeven, alwaar Z. M Willem Hl gedurende eenige weken zijn verblijf hield. Onmiddelijk na de terugkomst van den adju dant, vertrok Koning Leopold in een open rijtuig, met twee paarden bespannen, derwaarts. Zoodra de Koning der Nederlanden den ouden achtbaren Koning Leopold de villa zag naderen, ging hij hem te gemoet, om hem hartelijk de hand le drukken en te verwelkomen; vervolgens begaven beide vorsten zich naar de groote salon, alwaar zij omtrent twee uren met elkander hebben doorgebragt Wat ge durende deze conferentie lusschen beide is be sproken, is niet hekenil. Bij liet vertrek van Koning Leopold uit de villa heeft men opgemerkt, dal beide vorsten elkander een zeer minzaam vaarwel toe riepen." Een brief van Abd-el Kader geeft ons de volgende echte bijzonderheden, aangaande de moorden in Damascus. De Emir schrijft aan de bestuurders der zijde-fabrieken te Krey: Damascus 27 Ziihege 1270 (Julij 18.) Geliefde en geachte vrienden 1 Ik verlang hartelijk u le zien, en bid Allah, dat hij u moge bewaren. Ik heb uwen geëerden brief van den 15 ontvangen, waarin gij vraagt wal de Christenen te Damascus overgekomen is. Weet dan, dat op Maandag den 9 Julij, ten twee ure des namiddags, de oorlog is uitgebroken, ter zake dat eenige Museltnannen gestraft werden, die de Christenen bcleedigd hadden. Deze Muselmannen, liepen schuimbekkend van woede, en tot de tanden toe gewapend, naar de Christcnwijk, en begonnen te moorden, te branden, en te gelijker tijd te plunderen. De Turksche soldaten kwamen hen bijstaan, onder voorwendsel, om een einde aan de ongeregeldheden te maken, maar inderdaad, om met de muiters de banden in een te slaan, en met hen le rooven, te moorden, en te plunderen. Eenige oude Muselmannen beproefden deze onge regeldheden legen le gaan, maar de Turksche officieren, wcnschlen den vrede niet, integendeel, zij hitsten hunne soldaten tegen de ongelukkige Christenen aan, die door horden plunderaars van de verschillende sekten der stad werden besprongen. Daar ik nu zag, dat de zaken zoo wanhopig stonden, verloor ik geen tijd, om deze ongelukkige Christenen onder mijne bescherming 16 nemen. Ik snelde voorwaarts met mijne Algierijnen, en het gelukte ons, het leven van mannen, vrouwen en kinderen te redden, en ze met ons naar huis te nemen. Deze stand van zaken duurde maandag en dingsdag, gedurende welken tijd de monsters niet ophielden de ongelukkige Christenen te vennoorden, te ver branden, en uil te plunderen, zonder dal de gou verneur hun eenige hulp verschafte. Ik liet den HeerLanusse, de Fransche consul, en eenige andere Franschen halen, om ze tegen de woede van het graauw le beschermen. Woensdag, onder voorwendsel dat men eenige Muselmannen vermoord had gevonden, begon de slagling op nieuw. Eu nogtans heeft Damascus een gouverneur, maar het is even als of het er geen had. Wat mij aangaat, ik betreur het ongeluk dat de Christenen getroffen heeft. De plaats waar hunne huizen gestaan hebben, is niet meer kenbaar, alle woningen zijn tol asch verteerd. Hel getal der vermoorden is nog niet met zekerheid bekend, maar men berekent het op 550Ü. Al de Europeanen, die ik bijeen verzameld heb, zijn in veiligheid in mijn huis. Ik voorzie in al hunne behoeften, en bid Allah dat hij de ongelukkige Christenen voor deze dweepers bescherme. Abd-el Kader Ben Mahi-Eddin. Het Memorial de fa Loire bevat een uittreksel uit ceil brief, gedagtcekend 19 julij van een inwoner van Damascus, die wonderbaarlijk aan een vreesse- lijken dood ontkomen is, en nog de volgende ijsselijke bijzonderheden van het bloedbad le dier stede me dedeelt. Onder anderen werd eene vlugtende christen-familie in de nabijheid der moskee van Zckie door eene woeste horde omsingeld; in een oogwenk zijn de zwaarden getrokken, de wocstaards werpen zich het eerst op den eerwaardigen grijsaard, het hoofd van het gezin, die uitroept: »Ik ben christen, dood mij, doch spaart het leven der vrouwen en kinderen. «Ongeloovige hond antwoordthem een der bloed dorstige moordenaars, «ziedaar om te beginnen," terwijl hij hem met zijn sabel een slag op de hand toebragtdie de grootvader over zijne wcerlooze kinderen en kleinkinderen uitgestrekt hield, zoodat deze bloedend ncdervalt. Daarop grijpen twee der turksche beulen den patriarch, snijden hem neus, lip pen, kin en ooren af; met een scherp mes, wordt hem een kruis op hel voorhoofd gesneden en daarna de huid over de oogeu getrokken. Razend van pijn en wanhopend loopt de rampzalige blinde grijsaard tastende door de straten, om hulp en hijstand jam merende, doch niemand durft hem die te verlceuen of het slagtoffer binnen zijne woning te laten. Niet minder vreesselijk schouwspel vertoonde zich in ecu hollandsclien bazar, op geringen afstaud van Seraï, aan het oog van genoemden briefschrijver. Nadat de kanibalen deze woning waren binnen gedrongen en haar geplunderd hadden, doch vruch teloos naar het zilver en een groot gedeelte dor goederen en kostbaarheden, die den vorigen dag door de eigenaars waren geborgen, zochten, werden zij woedend. De ellendelingen grepen de echtgenoot van den bazarhoudcr, mevr. Ferner, honden haat- een touw aan het been en lieten haar nu met het hoofd naar beneden uit het venster zakken, iu welke houding de ongelukkige onder luid geschreeuw een tijdlang spartelde, terwijl de booswichten op de straat haar aangezigt met ioskrnid beschoten en weder anderen uit de vensters brandende lappen op hare klcoderen wierpen, die daardoor in brand geraakten zoodat zij eindelijk, door de vlammen verleerd, onder de ijsselijkslc smarten den geest gaf. Inmiddels lag de echtgenoot der gefolterde vrouw de heer Vernergehouden aan handen en voeten voor den brandenden baard en moest dit afgrijsselijk tooneel aanschouwen. Toen de plunderaars hem later verlieten en zijne banden lossneden, was hij dood. De tcgeu den haard gekeerde helft van zijn ligchaam was letterlijk geroosterd. Dezer dagen moeten 200 man van elk in- fanlerie rcgiment te Antwerpen vereenigd zijn om aan de fortificatiën te werken. Zonder de troepen van de genie en van den trein mede te rekenen, zullen er derhalve 5200 arbeiders aanwezig zijn. Jl. Zondag is in de St.-Jakobskerk te Gent eene mis gezongen, tot het vieren van liet jubelfeest van Francies Cristeleoud 80, en Johanna Lcfcvere oud 81 jaren. Zij zijn 60 jaren getrouwd en maken sedert 50 jaren deel van het gilde van O. L. Vr. GEMENGDE BEIUGTEN. Sedert de opheffing van den accijns op het geslagt in Belgie, gaat de politic met ijver voort de slagters- winkels en hallen le onderzoeken, of «laar ongekeurd vlcesch voorhandenis, en zijn er reeds verscheidene slagers gear resteerd, die eene zware straf wachten. Te Zierikzec ziet men zoo naauw niet; daar worden de keurmeesters maar bezoldigd, en doen er niets voor, dan het geld opstrijken; zij weten zoo min hoe veel nuchtcren kalveren er geslagt worden, waar het toch op geschreven moet staan, als de Keizer van Japan het weet. Ook worden de wetten in het algemeen beter gehandhaafd in Belgie dan in Nederland; zoo heeft het hof van appel te Brussel vele geestelijken veroordeeld, ter zaken van bet inzamelen van den Sinl-pieterspenning, ingevolge een koninklijk besluit van Willem I, waarbij het verbodeD wordt collecten te doen zonder vergunning van een of ander bestuur. En hoewel de wetten van Willem I, tot zelfs de Zondags wet toe. stipt in Nederland worden opgevolgd, beeft men nog niets van den Sint-pieterspcnning vernomen. Te Goes spreekt men zoo druk over de gas-vcrlichting, dat zelfs de kleine kinderen op straat zingen: O. wat een schande, Het gas-liclit wil niet brande; O, wat een verdriet, Als men de werken ziet. Dus Hulde nan die onderneming, Wie kan bet beter wenschen?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1860 | | pagina 1