No. 1707. Nieuwstijdingen sOtufatltlsiirir» 16e Jaarg, meel is op Spclenrijders r van hel/clve I len terug ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Men Abonneert tlch: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noord-Amerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids. (Staat Michigan.) Abonneittcnts-Prijs: VoOtt BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maandenf 1,30 Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika Franco New-York - 3,90. V e r s c h ij n t Op Woensdag en Zaturdag. A dvcrtentiëni 10 cent voor eiken regel. Zegelregt voor iedere plaatsing 33 cent. De inzending der Advertentiën kan geschieden tot Dingsdag en Vrijdag, des voormiddags 10 ure. Bureau: Zierikzee, Hoek van de Schuithaven, B, No. 94. Brieven en Ingezondcne Stukken Franco. Woensdmg, 1 Augustus I860. Londen, 26 Julij. De ongelukkige Ieren, die liunnc nederige woningen verlaten hadden, in de verwachting van op het grondgebied des Pausen een aardsch paradijs te vinden, komen van lieverlede, geheel ontnuchterd, in hun vaderland terug. Eenige dagen geleden zag men een zeventigtal dier nieuwe kruisridders in een beklagenswaardiger! toestand le Dublin aankomen, die bitier over de ondergane behandeling klaagden en naar het bureau van het door Dr. Culler uitgegeven dagblad gingen, 0111 te verzoeken den persoon le spreken, die hen onder den naam van Pauselijk agent had aangeworven. Deze was echter niet le vinden. Die lieden leden aan alles gebrek en verzekerden, dat zich le Liver pool ongeveer 150 hunner insgelijks bedrogen land- genoolen in den slaal der diepste ellende bevonden. Genua, 26 Julij. Garibaldi heeft bij zijn ver trek uit Palermo Sislori mei het dictatoriaal gezag belast, hetwelk echicr na de komst van den ge neraal Dcprelis aan dezen is overdragen. Do (roe pen van Garibaldi hebben Milazzo ingenomen, maar daarbij groolc verliezen geleden. Men zegt dat Garibaldi aan den voet en zijn zoon aan den schou der is gewond. Garibaldi heeft eenige bewoners van Milazzo doen fusileren, oindat zij tegen hem hebben gestreden. Turyn 97 Julij. Beriglen uil Messina van den 25sten over Genua ontvangen meldendal bij Mi lazzo 780 Garibaldisten en 1223 Napolilanen zijn gesneuveld; aan beide zijden zijn vele gewonden. De kolonel Bosco heeft den 21sten gevraagd om le kapilulerenindien hem de militaire eer werd toegestaan. Garibaldi heeft dit geweigerd. Men geloofl dat Garibaldi inel 14,000 man legen Messina zal oprukken. De commandant der vesting heeft aan den Franschen consul bevolen, om de Fransche onderdanen aan boord van een fregat op te ne men. Er is een gerucht in omloop, dat de bezet ting der ciladel van Milazzo zich voor de opstan delingen heeft verklaard. Garibaldi is lot bescher - mer van Sicilië uilgeroepen. Hij beeft den Heer Crispi lol zijn secretaris benoemd. Parijs, 95 Julij. Wat betreft de inneming van Melazzo op den weg naar Messina door de troepen van Garibaldi, daaromtrent verneemt men het vol gendeDe generaal Cosenz had vernomen, dat de Napelscho kolonel Bosco, aan bel hoofd cener vrij aanzienlijke strijdmagt, tegen den kolonel Medici was opgerukt. Oogenblikkelijk begaf hij zich nu op rnarsch, om de Napelschen dien weg af te snijden en maakte zich meester van bet stadje Padi, waardoor Bosco tusschcn twee vuren geraakte en genoodzaakt werd zoover achter Melazzo terug le trekken, dat Cosenz in de beste gelegenheid kwam van die plaats in le nemen. Na dit gedaan te hebben, heeft bij kolonel Medici verlaten, om zicli met zijn corps en eene batterij van 10 stukken bij Garibaldi aan boord le begeven. Op bevel van den Paus, heeft op 8 dezer le Bome eene bijzondere plegligheid plaats gehad. In navolging der lsraëlilen, die de arke des verbonds naar hunne legerplaats overbragten, is de overoude afbeelding der H. Maagd uit de Santa Maria Mag- giore in pleglslatigen optogt naar de kerk dei Gesu gedragen; liet beeld zal daar lot 29 Julij blijven; gedurende dien tijd zullen in die kerk dagelijks predicalien en godsdienstoefeningen gehouden wor- den, ten einde, zegl de Paus, Gods bescherming le krachtiger in te roepen over de kerk en de gebeele Christenheid tegen de aanslagen der boozen, wier plannen reeds gedeeltelijk zijn gelukl. Zoodanige plegligheid beeft alleen in buitengewone omslandig- 1 heden plaats, laatstelijk is het geschied in 1857 bij bel woeden van de cholera. Beriglen van Palermo van 24 dezer over Genua ontvangen melden, dal in de gevechten van 16 en 17 dezer voor Milazro 580 rrian der Napolilanen buiten gevecht zijn gesteld. Den 20slen hebben de troepen van Garibaldi met de bajonet Milazzo aan- gelast; cr ontstond een hardnekkig gevecht, de Napolilanen trokken op liet kasteel terug. De ge neraal Dcprelis is den 2!slen le Palermo aange komen en beeft zich naar bel kamp begeven. Frankfort, 25 Julij. Volgens beriglen uit ver schillende oorden van Zwitserland heeft de inschrijving voor Garibaldi niet meer dan 4022 francs bedragen. De Eidgeniissische Zeitung doet een beroep op liet Zwitsersche volk, om, iu plaats van gelden bijeen le brengen tot ondersteuning van Garibaldi, liever bijdragen te storten op bei altaar des vaderlands, ten einde den nood te lenigen van ben, die bij de vreeselijke onweders, welke een groot gedeelte van Zwitserland hebben geteisterd, have en bezittin gen hebben verloren. Weeraen, 24 Julij. Volgens beriglen uit Peslh van gisteren is bij aanplakking elke zamenscboling van bel publiek verboden. Dienlcngevolge vertoonden zicli des avonds ua acht uur in de nabijheid van liet kolDjhuis Zriny minder personen dan de vorige dagen. Er zuilen ongeveer 7 i 800 man bijeen zijn geweest. Op uitnoodiging der politie ging bet voile spoedig uiteen. Vier wecrspanningcti, tot den handwerkssland bchoorendc, werden gearresteerd. Ten 10 ure 's avonds was de rust volkomen hersteld. Niet zonder zorg ziet men inlussclien den 20slen der volgende maand le gemoet, wanneer de kardinaai- aarlsbisschop van Hongarije, onder assistentie van het gebeele Hongaarsche episcopaal, het feest van den bescherm-heilige van Hongarije, bet St. Slepliaims-feest, in persoon zal vieren en daarbij allen, die door geboorle, stand en naam tot de aanzienlijksten des lands belmoren, verschijnen zullen. 96 Julij. Zeer treurig luiden de beriglen over de verwoesting, welke een orkaan gedurende de zonsverduistering alom iu Zwitserland heeft aangerigl. Die orkaan, welke drie uren duurde, ging met een zeer hevig onweder, wolkbreuken en hagelslag gepaard. De sterkste boomen werden ontworteld, de telegraaf palen omver geworpen, bruggen, wegen en landerijen door overslrooiniogen verwoest. In het vermaarden kersenland Lowenz beeft de hagel alles verpletterd. Hoe vele rnenscberi liet leven hebben verloren is nog niet bekend. Tc Gcrsau, aan den voet van den Rigi, zijn er zes omgekomen. De duisternis, door de zonneclips aanmerkelijk vermeerderd, maakte het looncel nog akeliger. In vele buizen moest men op het midden van den dag licht ontsteken. yt.e BSt-nssel, 26 Julij. Aan den Nord wordt uit Athene geschreven, dat de Gricksche regering voor nemens is vier compagnien troepen toe le voegen aan de strijdmagt, welke de Weslersclie mogendheden zullen afzenden Ier bczelling van Syrië. Het blad wijdt bovendien een artikel aan de grnweien in Syrië en duet uitkomen, dat de vrede tussclien de Drnsen en Maroniten gesloten, niets beteckent. In 1845 toch werd ook door ben ecu vrede geleekend. In dat verdrag betuigden beide stammen, dat zij met welwillende gevoelens jegens elkander bezield waren en voorlaan in goede ver standhouding Ie zanien wcnschtcn le leven; loon was die conventie in zekeren zin uilvoerbaar, want heide partijen hadden met afwisselend geluk tegen elkander gestreden; liet was iu één woord een burgeroorlog. Maar wat is liet thans geweest? Eene slagtiug der zwakke partij door de sterke. Hoe kan hier dus in gemoede aan vrede gedacht worden? !Jar<3cnt>cig, 26 Julij. Als eene zeldzaamheid vermelden wij, dal de vorige weck eeuc koe, van den landbouwer J B., in bel Ambt Meppen, drie welgeschapen kalveren beeft geworpen. Maastricht, 26 Julij. Heden morgen vond men in de nabijheid der Moesmarkt alhier het lijkje van een pasgeboren kind. Ten gevolge der loepen- de geruchten nam in den loop van den dag de politie een dienstmeisje van 18 jaren in verzekerde bewaring, op hetwelk zware vermoedens van kinder moord rusten. 27 Julij. Heden middag waren wij geluigen van een ander treurig voorval. De maréchaussee bragt den landbouwer Sm. van liet naburig dorp Berg gevangen binnen. De ongelukkige had iu een lievigen twist zijne dochter dood geslagen, Dit meisje had verkeering met een boerenknecht, hetwelk gevolgen schijnt te hebben gehad. De ontdekking daarvan was de oorzaak van dezen noodlolligcn doodslag. ESaarlesa, 28 Julij. Heden namiddag omstreeks 5 ure is boven deze slad een ongemeen lievig onweder losgebroken, bij welke gelegenheid de buiten bet Zijlhek gelegene molen, genaamd de Zijlmolen, loebehoorendc aan den Heer A. Ketting de Koningb, is getroffen en geheel afgebrand. De belendende woningen hebben niet geleden. Van verdere ongelukken heeft men tot dusver niet ver nomen. Leiden, 28 Julij. Gislcrcn namiddag had alhier een droevig ongeluk plaats, in de katoenfabriek van de Heeren van Wensen en Driessen, flrina de Heyder cu Comp. aan de fleerengraclit. Van de loogkelel in de vcnverij, welke door sloom wordl verhit, sprong eensklaps bet deksel af, met het ongelukkig gevolg, dal vijf werklieden deerlijk gebrand zijn, waarvan een in zoodanigen toestand verkeert, dal men voor het behoud van zijn leven vreest; de ongelukkige is dadelijk naar hel ziekenhuis overgebragi; van de overigen is nog niet veel te zeggen, aangeziea de loog diep inbrandt. 's EEertogctiJjosc'i, 26 Julij. De Zwitsers, die bij liet 5de rcg. infanterie alhier gedetacheerd zijn, geven der politie cn den militairen reglcr de banden vol werk. LI. zondag bad er in ccue herberg alhier eene lievige vechtpartij plaats tussclien een 20 tal Zwitsers en een 8 lal dragonders; van beide partijen werden er gewond cn een Zwitser is aan de iu dat gevecht bekomen wouden lieden overleden. Nu weder deserteerden gisteren een 10 lal van die onruslige gaslen. Niet zoodra werden zij ge mist, of de 1ste luiten, der marechaussee rende hen met eenige manschappen achterna en slaagde er in ze le Woensel, op ongeveer 5 uur afstand van hier, in de rigting der Belgische grenzen le achterhalen. Hier kwam liet tot eene kleine scher mutseling, doch de Zwitsers moesten al spoedig voor de marechaussées, die 14 in getal waren, onder doen; onder dit sterk escorte zijn zij heden middag 111 bet militair buis van bewaring alhier overgebragi. Korl nadat zij verzorgd waren, ont stond er weder eene vecht partij tussclien eenige Zwitsers onderling, doch deze werd spoedig door lussclieiikoinst van politie en gewapende magt ge- sluit. Het behoeft wel nicl gezegd le worden, dat onze vreedzame burgers ganscb niet met deze twist zieke en woelige vreemdelingen zijn ingenomen. ISrenta, 28 Julij. Gisteren namiddag ten 23/4 ure keerde de kolonel Stieltjes, kommandaut van bet 2e regeinent vesting-artillerie, van een wan delriil in de stad terug. Aan den Gimiekepoorl gekomen werd door eenige personen aldaar opge merkt, dat de gang van het paard onregelmatig was, waarom inen aan den officier voorstelde af te slijgeu. Deze echter trachtte zijn weg te ver volgen. Naauwelijks was hij eenige passen verder gereden, of bet paard viel, zoodat liet achterstel bet eerst den grond raakte, met dal ongelukkig gevolg, dat de kolonel bezijden afgleed en door omkauteling van bel paard daaronder geraakte en nog een trap op de borst bekwam. Alle mogelijke geneeskundige hulp werd van dat oogenblik aan geboden, doch te vergeefs. De Heer Stieltjes is beden morgen ten 7 nrc overleden. Goes, 27 Julij. Een oppassend huisvader M. v. Z. verleden maandag avond le huis komende, maakte zich driftig over bel nog nicl te huis zijn zijner kinderen en begaf zicli ontniddclijk naar de plaats waar bij ben dacht te vinden. Daar gekomen overviel beul eene beroerte die onmirlde- Iijk den dood ten gevolge had. De ongelukkige die aan zenuwtoevallen leed, laat eene vrouw en drie jonge kinderen 11a. Kieuwcrkerk 27 Julij. Heden had op eene plcgligc wijze de installatie plaats van den Heer F. Bonmanals Burgemeester dezer gciucctite. Aan den namiddag cn avond van dien dag braglcn onderscheidene gemeenteleden ZEd. hunne felicitation, welke allen op eene heusclie en gc- pasle wijze werden beantwoord terwijl bovendien de armen eene ruime gifle iu geld ontvingen. De Gemeente koestert de gegronde hoop dat bet vele goede en zelfs edele door zijnen achtens waardige» voorganger wijlen den Heer D. Ilal- lingse begonnen of voortgezet mede in hem een' ijverige» voorstander vinden zal. Daartoe verleene de Albesluurder hem en der Gemeente zijnen milde» zegen. ©uwerkerk, 29 Julij. Heden nam onze veel geliefde en beminde leeraar, Ds. J. van Witzen burgafscheid van deze gemeente, naar aanleiding van Prediker 12, verzen 15 en 14. Na hol uil spreken van den zegen, zongen eenige schoolkinderen het laatste vers van Psalm 121, daarna werd door de gebeele gemecole liet 5dc vers van Psalm 154 aangeheven. !)c toegevloeide schaar was zóó groot, dat liet ruime kerkgebouw dezelve naauwelijks kon bevatten, en waarvan velen helzelve met diepen indruk verlieten. Kïcrikzee, 50 Juiij. Van de Ettgelsche bloem lezing uil Cats Sinnc- en Minnebeelden cn Spiegel van den Ouden en Nieuwen Tij!door Richaiid Pigot, London 1860) zijn in Engeland cn Amerika reeds 2000 exemplaren verkocht. Eiev-Ekzee 51 Julij. Z. M. heeft benoemd tot proc. bij de arrond. -reglb. alhier II. J dc Blaauw le 's Gravcnliage. Men schrijft uil Zeyst, dat sedert, eenige dagen de surtniimerair W. die gedurende de laatste maanden het kantoor van den rijks-ontvanger aldaar heeft waargenomen, is verdwenen met zijne kas. Men zegt, dat hij met zekeren kunstdraaijcr naar Ut recht is gegaan en zich van daar heimelijk over Sche- veningen naar Engeland heeft begeven. Laatstleden Maandag zijn de officier van justitie, regtcr-coui- inissaris cn griffier der arrondisscnients-reglbank to Amersfoort, eene huiszoeking komen doen. Men heeft echter, naar men zegt, niets van belang ge vonden. Als liet gerucht waarheid behelst, dan zou dezelfde surnumerair vroeger liet kantoor te Goor hebben waargenomen, cn ook dit in tamelijk verwarden toestand hebben achtergelaten, zonder dat dit toen in Overijssel aanleiding lot vervolging beeft gegeven. Zelfs wordl verhaald, dal hij daar aan den burgemeester eene aangifte bad gedaan, aisof er des nachts door dieven bij hem was in gebroken, hetgeen bij onderzoek bevonden werd onwaar le zijn. Hoe dit zij, hij is nu voor goed vertrokken, maar het tekort in zijne kas blijft achter. Een conducteur van den Rijn-spoorweg te Arnhem, Vogelzang genaamd, is eergisteren namid dag, nadat bij de plaats-kaartjes ontvangen cn de trein zicli weder iu beweging gesteld had, (men weet niet hoe of waardoor) gevallen en zoodanig door dc rijtuigen getroffen, dal bij dood aan den weg bleef liggen. In een brief uil Napcis lecsl men hel volgende: «Terwijl dc Bourbonschc dynastie Ie Parijs en le Turin om vriendschap en genade gaat smeeke» verliest liet te Napels bij haar eigen volk steeds meer en meer allen steun. De stemming schijnt niets heler dan iu den avond van 25 Junij integendeeldc partijen hebben sedert nog liet hare gedaan om die nog ongusligcr te maken dan zij reeds was. Zelfs hetgeen de aanhangers des Konings in zijn belang ondernemen, valt nadeelig

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1860 | | pagina 1