No. 1659. 16e Jaarg. Woensdag, 15 F I860. 'llTOSSSlTDHïra 5??2Z31T7 Nieuwstijdingen. He Nering, 5, No 108. hetzelve. Hen Abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren, t** Noord-Acaerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids. (Staat Michigan.) Abonnements-Prijs: VOOE BEIDE UITGAVEN. Voor 3 maandenf 1,30. Franeo per postin Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika Franco New-York - 3,90. NIEUW Veracbljat: Op Woe.sdag e» Zatnróij. Advertentlën» 10 cent voor eiken regel, tejelregt voor iedere plaateing, SS «eet. be lneending der Advertentiën kan gesehiedei tet Dlngidag en Vrijdag, des voormiddag» 10 ure. Bureau: lierlkiee, Hock van de Scliuithaven B, K*. SI. Brieven en Ingeiondene Stukken Frase*. Napels, 6 Febr. Het ministerie Fiiangieri blijft nog altijd tusschen leven en dood zweven. Koning Frans heeft van zijn plan, ont het leger onder den generaal Pianelli de Romagna te doen binnenruk ken, nog geenzins afgezien. Naar men verneemt is men ook voornemens, een kamp van 10,000 man in Apulie op te rigten. Te Acerra, bij Napels, werd de vaan des opstarids geplaatst; er zijn troepen afge zonden om den opstand te dempen en de stad is in slaat van beleg verklaard. Uit Turin wordt gemeld dat dezer dagen ver scheidene hoofden der eerste adelijke familien uit de Marken en Umbi'ië aldaar vertoefd hebben. Zij waren op reis naar Parijs, maar vonden goed, voordat zij verder gingen een mondgesprek met den graaf Cavour te houden, voornamelijk om diens gevoelen te vernemen, of liet raadzaam zou wezen, den Keizer der Franschen een adres Ie overhandigen, in hun vaderland dour verscheiden honderd personen onder teekend. Bij dat adres werd te kennen gegeven, dat de bewoners van Umbrië cn de Marken zoo lang ingevolge het uitdrukkelijk verlangen van den edelen verlosser van Loinbardije zich van alle revolutionaire bewegingen onthouden hebben; doch dat incn liet onder de tegenwoordige omstandigheden onmogelijk houdt, zich tegen den wil der ingezetenen van die provinciën nog langer te verzetten, daar die vast besloten zijn der pauselijke regering de gehoorzaam heid geheel op te zeggen. Florence, 51 Jan. De Courriére Mercantile van (ienua van 4 Febr. meldt: De effective stand der Fransche regetnenlen in Italië zal, volgens ge loofwaardige berigten, op 2000 man gebragl worden welke hoogte hij nog niet bereikt had. De Fransche armee zou op deze wijze ecne versterking van 13000 man bekomen en op ecne sterkte van 50000 man gebragt worden. Hierbij valt op te merken, dat de effectieve stand gedurende het laatste halfjaar ten gevolge van typhus en koortsziekten met meer dan 6000 man verminderd is. De beide bataljons van liet in Genua liggende tweede regeuicnl van linie hebben bevel ontvangen, zich lot hun vertrek gereed Ie hou den, en men gelooft, dat zij voor een in Pizzighet- tone op te rigten kamp bestemd zijn. De militaire iutendantie in Genua en de overige administratie- korpsen zijn uitgenoodigd kennis te geven, of hun materieel geschikt voor de velddienst is. Uit Napels wordt aan den Indépendance van 1 dezer geschreven, dal het ieger in de Abruzzen dagelijks versterkingen ontvangt en zelfs een regement der garde uit Napels derwaarts gerukt is. Men beschouwt het algemeen als eene uitgemaakte zaak, dat Koning Frans cenen inval in de Romagna wil doen. Men beschouwt liet hier als zeker, dal Koning Victor Etnannel, zoodra dc eerste Pieinontesche sol daat het grondgebied der Romagna betreedt, door den Paus gecxcotnmunieerd zal worden. 28 Jan. Een aantal Parijsche dames hebben, volgens eene correspondenlio der Patrie uit Rome, aan den Paus 100,000 fr. in goudstukken van 100 fr. in eeue prachtige gonden schaal aan geboden. We enen, 8 Febr. Naar men verneemt, worden door Oostenrijk op ttienw pogingen aangewend om eene toenadering tot Rusland lot stand te brengen, en men hoopt ditmaal gelukkiger te zijn. In het laatst van de maand Dcc. waren de onderhande lingen in dit opzigt gestaakt, omdat zij geen gun - sttg resultaat voorspelden. Midderwijl schijnt men te Petersburg tot andere gedachten te zijn gekomen sedert de verschijning der brochure de Paus en het Congres, ten gevolge waarvan Oostenrgk het raad. zaam oordeelde de afgebroken onderhandelingen le hervatten. Doordien men weet, dat Rusland niet in alle punten met de Fransche politiek instemt, hoopt men ceniazins op eenen gunsligen uilslag. In diplomatieke kringen gelooft men iutusschen niet, dat men daarom reden heeft te verwachten, dat Rusland de politiek, weike Oostenrijk iu de Ilali- aansche kwestie volgt, zal ondersteunen. Zeker al thans is liet dat Rusland eene wijziging der preli- miitairen van Villafranca raadzaam acht, terwijl het aan de andere zijde bekend is, dat het dc regeling der Italiaanschc kwestie door maatregelen van geweld nimmer aanbevolen heeft. De houding van Rusland zal in allen gevalle eerst dan duidelijk blijken, wan neer de kwestie betreffende den afstand van Savoije en Nizza beslist is. Dat het dien afstand zeer on gaarne zou zien verwezenlijktis zeker. Eeyclen, 10 Febr. Heden werd bij de leregt- zitling der arrondisseinenls-regtbank eene zaak be handeld wegens eenvoudigen diefstal. Als getuige was opgeroepen de eigenaar van liet gestolene, mr. G. W. wonende op een buitengoed aan de Haar lemmer trekvaart, die zich bereid verklaarde getuige nis der waarheid af te leggen, maar uit godsdienstige of gemoedelijke bezwaren weigerde den eed af te leggen. De reglbank heeft dadelijk op de vordering van het openbaar ministerie, dien getuige veroordeeld in eene 'geldboete en het hevel lol grijzeling uitge vaardigd, terwijl de verdere behandeling der zaak tol morgen is uitgesteld, wanneer de gcgrijzelde op nieuw voor de reglbank zal moeten verschijnen. 11 Febr. Een talrijk publiek, dat de au diëntiezaal der arrond.-reglbank niet kon bevallen, was bij de tot lieden uitgestelde leregtzilliiig te genwoordig. Dc getuige mr. G. W. uit de gij zeling waarin hij zich sedert gisteren bevond overgebragt, verklaarde le volharden bij zijne weigering om den eed af te leggen, maar bereid te zijn, als voormalig lid der Doopsgezinde ge meente in plaats van den eed de bepaalde be lofte tot het geven van getuigenis der waarheid te doen, van welke bereidverklaring hij acte ver zocht. Op de vraag van den president, of hij als lid dier gemecnie hekend stond, gaf hij ten antwoord nu niet meer lot een Kerkgenootschap te belmoren, maar noglans dc gevoelens ten aanzien van den Doop en den eed te hebben blijven aan kleven. Het openhaar ministerie eischic daarop de veroordeeling tol ecne gevangenisstraf, den duur door den regtcr le bepalen, mits den tijd van zes maanden niet te bovengaande of van drie maanden, wanneer de wet van 1834 toepasselijk werd geacht. De uitspraak is bepaald op Vrijdag aanstaande, terwijl de behandeling der strafzaak, waartoe het getuigenverhoor betrekking had, dadelijk is voort gezet. Uit Haarlem wordt gemeld: «Naar men verneemt heeft ds. Busken Huët alhier, ontslag gevraagd als predikant, omdat zijne over tuiging hein verbiedt langer de leer der Hervormde Kerk te verkondigen." Ztcrikzee, 13 Febr. Een telegram uit's Hage berigt, dat de ministers van binnenlandsche zaken en van finanlien eergisteren avond, dadelijk na de stemming der Eerste Kamer over de spoorwegwet hun ontslag aan Z. M. den Koning hebben aan gevraagd, welk ontslag door Z. M. is aangenomen. Omtrent het noodlottig vergaan van het Ncder- iandsche fregatschip Maria Elizabeth Margaretha kapitein Baudilz, verneemt men dc treffende bijzon derheid, dat ziclt onder de opvarenden bcvonil een der zoons van den kapitein, een jongeling van 18 jaren. Nadat deze door zijnen vader van boord was gezonden, en, goed zwemmer zijnde, zicit had ge red, keerde hij naar liet schip terug, om zijnen vader, die niet zwemmen kon, zoo mogelijk te redden. De kapitein echterwilde het leven zijns zoons aan zulk eene wanhopige poging om le redden niet blootstellen, en zond hem terug. Naanwelijks was de jonge Baudilz weder op het drooge of liet denkbeeld dat zijn vader moest verdrinken overmande hem, en wierp zicit op nieuw in zee, en trachtte ten tweeden male, op hel wrak teruggekeerd zijnen vader le overreden zich aan zijne krachten toe le vertrouwen. Maar de kapi tein wilde daarvan niet hooier» cn beval zijnen zoon nu met gezag het zinkende wrak te verlaten. De zoon bereikte daarop weder het strand en zoo als bekend is, de kapitein vond zijn graf in de golven. Men schrijft betreffende deze scheepsramp nog uit Camaret dd. 2 dezer, dat van de elf ver dronken personen der cquipaadje zeven lijken zijn gevonden, waaronder die van den doctor, dc twee stuurlieden, den bootsman en den hofmeester. De overige lijken had men, in weerwil van alle daartoe aangewende pogingen, niet kunnen vinden. Door de zorgen van den heer Falloy, commis saris der keizerlijke Fransche marine, zijn de gevonden lijken op liet kerkhof te Camaret ter aarde besteld. De geheele bevolking van dat zeeplaatsje betoonde de meeste deelneming in het lol der ongelukkigen. De zeven lijkbaren, elk door vier man gedragen, voorafgegaan door den geestelijke dier gemeente werden gevolgd door hovengemelden keizerlijken commissaris, door de 15 geredde schipbreukelingen liet geheele personeel der marine aldaar, verschei dene beambten der douane, het gemeentebestuur met den maireen eene onafzienbare menigte volks. Dal alles vormde een treffend schouwspel. Nadat de kisten in het graf waren ncdergelalcn, rigtte de lieer Falloy een roerend woord met betrekking tot deze droevige plegligheid tot de omstanders cn dankte allen voor de betoonde deelneming. Daarna ging men diep getroffen uileen. 1 ii a J GEïlENGDE BEKIGTEtV. Bij vonnis der arrondissements-regtbank te Mid delburg, zijn de zaagmolens aldaar verklaard in staat van faillissement, en de werkzaamheden zijn geslaakt; een bewijs dus dat groole heeren ook door dc ton kunnen springen. Te Middelburg wurden reeds groole toebereidselen gemaakt, om den verjaardag des Konirigs op aanstaanden Zondag plegtig le vieren Er worden vlaggen gereed ge maakt van dwangbevelen die moeten hangen aan vlaggcnstokken die garriisairen verbeelden, terwijl er soepketels voor trommels zullen gebruikt worden bij het muzijk der schutterij, rondgevoerd wordende op een spoorweg door de stralen van Middelburg. Een bakker, die levens molenaar is te H., zal weldra de diaconie vervolgen, om het brood voor den armen alléén te leveren, doelt men vreest dat de armen zijn brood niet zullen lusten. De diaconie aldaar wordt thans sterk gezift, en wel door mannen die wenschen zelf met liet zakje te gaan. Een metselaar te H. die ook eene be trekking bij het kerkbestuur heeft, schijnt veel beltagen te hebben om alles te gaan rond bazuinen wat in het collegie onderling wordt besproken, terstond na de behandeling. Ook schijnt de kerkvoogdij aldaar, de kracht der wetten, betrek - kelijk het beheer der kerkelijke administration, niet goed te kennen. Een commies te Nwordt aangeraden, zijn mond wat digter te houden, of er zal bekend gemaakt worden, waarom hij krenten brood present doet. Te Turin staal een zeep zieder teregt die zijne concurrenten door ban dieten om hals liet brengenin den tijd van drie jaren heeft hij niet minder dan 7 zich op deze vreemdsoortige wijze van den hals gescheept. Krien le Krimpen aan de Lek heeft dezer dagen weder een nieuwen Aak willen opzetten om zijue zoons aan het werk te houden, doch werd daarin verhindert door Griet, en moet nu de omgevallene heiningen weder opriglen. Te Zwijudrecht is den verjaardag van den heer Sterk verleden week plegtig gevierd geworden; op alle spicring-scbuilen wapperden vlaggen, cn des avonds was er groot diner of soepmaal. Hel was een feest, zoo als er nog nooit een is geweest. Te Rotterdam is men vorwoudert, dat het schip Maria uit do varkenssteeg nog niet bevracht is naar Middelburg, want al is de stuurman weggeloopen, er zijn er nog meer zonder vaart, en voor zulk een mooi opgetuigd schip zijn nog al liefhebbers tc vinden. Naar men zegt zal het dorp P. Polder herdoopt worden, en den naam krijgen van klein Schaarbeek, omdat er zoo veel ezels zijn van een uitmuntend ras. Naar hel zich laat aanzien, zal liet wéér tusschen Frankrijk en Oostenrijk aan het plukharen gaan. Ook beginnen de Hongaren op nieuw. Een heer le Krimpen aan de Lek, is van de trappen gevallen, cn heeft zijne lip zoodanig bezeerd, dat hij er de koorts van gehad heeft, doch is er gelukkig met céne visite van een schelling afgekomen. Vader Jacob te Goudswaard zal eene zijner dochters uilhuwelijken aan Tieleinan, omdat dio hem aan dingen helpt die hij niet krijgen kan. Ook zijn er nog drie dochters bij hem te be vragen, doch voor geen ambachtsman, omdat die te gering zijn, terwijl Flip nu ook wel fortuin maken zal al is hel in de pastory niet. Een timmerman te M. is cr nu doorgedronken, en zal nil lid worden van het afschaffings genootschap, want dan zal hij niet meer om oude schuld ge maand worden door zijne buren. Aldaar gooit een boeren-zoon briefjes over de onderdeur bij zijne buren, omdat hij te beschaamd is zijue bood schappen zelf le doen. In de Langstraat is een vogel ontsnapt, cn die Item terug brengt zal goed beloond worden. Eene dame te Neuzen is naar Axel geweest, doch had haar geld vergelen, en moest toen geld leeneu, dat zij met scheldwoorden heoft terug gegeven. EEN WOORD by de verwerping; der spoorwegwet door de Eerste Hamer. Schoon niet gewoon voor het publiek te schrijven, is echter dc teleurstelling te grievendom te zwij gen bij de verwerping door de Eerste Kamer van eene vooral voor Zeeland zoo belangrijke zaak waar het, in den voislen zin, eene levenszaak mag genoemd worden. Als men de beraadslagingen in de heide kamers nagaat, valt het duidelijk in hel oog, onder welken invloed die gehouden zijn. Het is grnotendeels Amsterdam dat al wat mogelijk is heeft aangewend om zijrt wil te doen zegevieren. Amsterdam ver langt gecue spoorwegen als men alleen maar zijn waterweg verbetert; de doorsteking van Holland op zijn smalstdit is zijne leus en f 18,000,000 buiten de kosten lot verbetering van liet N.-Hollandsche kanaal uit het bloed en zweet van het voik hij een te brengen, dal is niet teveel, als alleen Amsterdam maar geholpen istot opbeuring van het gebccie vaderland heeft het geen penning veil. Amsterdam dal zich hel hart van Nederland noemt, maar niet wil begrijpen dat als de aderen niet ge voed worden het hart ophoudt Ie leven. Naauwelijks is het wetsontwerp gevallen or reeds is ecne nieuwe aanvraag om concessie gedaanen wel zonder guaranlie van rente; maar wie ziet hier niet do adder onder het gras? Men tracht zich met voorbijgang van een groot gedeelte van de zuidcr- lijn, onder schijn van het voordeciigsle aanbod, van de concessie meester te makencn wat zou het gevolg zijn? na de zaak op de lange baan te hebben geschoven zou men eindelijk verzoeken daarvan ont slagen te wezen, omdat men geen geld zou kunnen krijgen, want waar zal zonder reute-gnarantic geld tc bekomen zijn, voor een net van spoorwegen welks rigtiugen ik hier liefst niet beoordeelen wil. Zoo als bekend is heeft men bij eene vroegere aanvraag door aanzienlijke Amsterdamsche huizen gedaan; gemeend dat geen geld dan tegen 5 pel. guaranlie te verkrijgen zou zijn is nu op eenmaal het geld zoo goedkoop geworden dal hel nu zonder guaranlie kan verkregen worden? Neen landgenoolenniet van die zijde hulp verwachtde handen ineen geslagenvooral ia

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1860 | | pagina 1