No. 1656. Zaturdag, 4 Februari# I860. 16e Jaarg. du, Nieuwstijdingen. 13-clgls. ZIERlkZEESCIIE NIEUWSBODE. len 8 ure; Men Abonneert zich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Nooid-Araerika bij J. QUINTUS, te Grand Rapids. (Staat Michigan.) Abonnements-Prijs: Voor beide uitgave*. Voor 3 maandenf 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika Franco New-York - 3,90. Variehljnt: 0[. Woensdag eu Zaturdaj. idVertentlSm 10 cent voor eiken regel. Zcjclrcgt voor iedere plaatsing 35 ««at. Be inzending der Adverlenlicn kan geschiede» l.i Dingsdag en Vrijdag, des voormiddagi 10 ara. Bureau: Zie rik zee. Hoek van de Schuilhaven, B, Ne. 91. IJrieven en Ingczundcne Stukken Franco. Londen, 28 Jan. Weinige Jagen voor Kersmis zond een voornaam slagter Ie Brighlo liet fijnslo deel van een schaap, dat van de tentoonstelling van Smitficl afkomstig was, aan den Keizer der Franschen ten geschenke. De zaak was nagenoeg vergelen, toen de stagier dezer dagen, door lus- schenkomst van den Franschen ambassaileur Ie Londen een eigenhandigen brief uit de Tuilerien ontving lot dankzegging voor het gezondene en levens een gouden medaille met Zr. Mr. becldtenis. De me daille wordt gezegd een innerlijke waarde van 20 guinjes te hebben. Rome, 29 Jan. Na de demonstratie van jl. zondag heeft de generaal Goyon bij ccuc dagorder te kennen gegeven, dat het zijne laak was de rust te bandhaven, en dat hij iedere manifestatie zou beletten. De beweging in de Marken duurt voort; de be volking beklaagt zich over de duurte van bet brood. Te Macerala en Ancona is de gisting minder groot; evenwel is de schouwburg te Ancona gesloten. Madrid den raad ontvangen hebben, om niet te spoe dig gebruik te maken van de omstandigheden, die tot liet sluiten van den vrede kunnen leiden. Parjjs, 28 Jan. De Presse deelt beriglcn mede uit Turyo, die voor Sardinië niel gunstig luiden. Engeland wil namelijk volstrekt niets welen van deelneming aan een mogelijken oorlog in Italië. Het wil slechts zijn invloed aanwenden om een inter ventie Ie voorkomen; meer niet. Frankrijk wil dit ook, daarin zijn dus beide mogendheden liet volko men eens. Mogt evenwel Oostenrijk interveniëren dan houdt Frankrijk zich alleen aan de traclateu van Zurich en is liet bereid Sardinië, het bezit van de Mincio linie le waarborgen, tnaar overigens niets verder le ondernemen ten gunste dier mogendheid zoodat een oorlog lusschen Oostenrijk, Rome eu Na pels aan de eene zijde en Sardinië en de Midden- ltaliaausche Stalen aan de andere zijde, thans alles behalve onwaarschijnlijk is. De brievenschrijver voegt er bij, dat dit de tegenwoordige stand tier kwestie is, volgens personen die gewoonlijk goed in gelicht zijn. Het behoeft evenwel niet gezegd le worden, dat die beriglen allezins bevestiging be hoeven. De Constitutionncl laat op den door den Paus aan de bisschoppen gerigten brief een artikel van zijnen redacteur Grandguillot volgen, waarbij deze er zijn leedwezen over betuigtRome even als vóór den oorlog onder den invloed van Ooslenrijk te vinden. Aangezien de Paus, dus leest men verder, weigert, den hem gegeven raad le volgen, beeft Frankrijk zijn pligt vervuld. Nooit zal Frankrijks raad in bedreigingen of dwang ontaarden, lioe groot ook de onregtvaardigheid jegens helzelvc moge zijn, zij zal liet nooit de rol der gematigdheid en der bescherming in Rome doen verlaten; in geval tan nood zou het den Paus zelfs nog tegen de regeringloosheid verdedigen. Wanneer echlcr het politiek gezag tan den Heiligen Vader beslemd is om eene nieuwe krisis Ie ondergaan zou de verantwoordelijkheid daarvoor niet op de grootmoedige natie rusten, welke alles doet om dit gevaar af te wenden, en die steeds zal bereid zijn om hare krachtige ondersleuning le verleenen, welke op dit oogenblik miskeud wordt. Men verneemt nit Madrid, dat de Koningin het verlangen heeft te kennen gegeven, dat er zoo spoedig mogelijk een einde mogt worden gemaakt aan den oorlog niet Marokko, ten einde, indien hel noodig mogt zijn den Paus met eene gewapende magt eu andere hulpmiddelen te kunnen bijstaan. Dit denk beeld zou titans hij de Koningin reeds zooveel ingang gevonden hebben, dat het uiterst moeijelijk zal vallen haar daarvan af te brongen. Naar tnen er bij voegt zon de maarschalk O'Donnell juist om die reden uit Weenen, 26 Jan. De berigten uit Italië tuiden voortdurend lioogst verontrustend, en men begint zicli reeds eigen te maken de gedachte, dat de definitieve regeling der Italiaanschc kwestie door een nieuwen oorlog zal worden voorafgegaan. De toerustingen, welke Frankrijk en Pie- mont met grooten ijver voortzetten, bewijzen dat ook deze beide mogendheden eenen nieuwen oorlog in Italië niet onmogelijk achten. Ann «le Lombardische grenzen worden tegen Venetië sterke legermassa's, meest Franschen, ge concentreerd, en volgens de jongste berigten heeft men van de zijde van Piemont een begin gemaakt met de versterking van de Mincio-linie. Bij deze werkzaamheden wordteen buitengewonen ijver ontwikkeld. Ongetwijfeld zou Oostenrijk slechts in het uiterste geval eenen nieuwen kampstrijd wagen, namelijk wanneer Venelic ernstig mogt worden bedreigd, daar men minder dan ooit van deze pro vincie afstand denkt te doen. Naar men verneemt, is de luitenant-veldmaarschalk v. Mayerhofer, die de aanwerving van vrijwilligers voor liet pauselijk leger alhier bestuurt, lot opperbevelhebber over liet geheele pauselijke leger benoemd, en heeft hij zich reeds bereid verklaard deze benoeming aan lo nemen. De berigten uit Rome over de plannen der pause lijke regering zijn van tegenstrijdigen aard. Terwijl sommigen willen weten, dat de paus besloten zou hebben oin dc Romagna niet door kracht van wapens ontler zijn gezag terug le brengen, wordt door anderen verzekerd dat'de pauselijke nunitus eene depêche zou hebben ont vangen, waarhij de kardinaal Antonelli hem kennis geeft, dat de Paus wel degelijk voornemens is de oproerige onderdanen van den Heiligen Stoel door kracht van wapens te onderwerpen, tiet zal weldra moeten blijken, welke van deze beriglen waar is. Men zegt, dat de be noeming van den gepensioneerden Ooslenrijkschcn generaal baron Mayerhofer, een der ijverigste leden der Severinus* vereenigingtot opperbevelhebber over dc pausselijkc krijgsmagt geschied is onder verklaring, dat hij voor het geval van ernstige eventualiteiten ook het kommando over die hulptroepen zal voeren, welke uit Napels liet gebied van den Kerkdijken Staat zullen binnenrukken. liet schijnt dientengevolge, dat de Paus het aanbod van den Koning van Napels om hein met een leger te onder- steunen, niet geweigerd heeft. Wat daarvan ook zijn moge j zooveel is zeker, dat men hier te Weenen het plan om eenen aanval te doen, niet zou goedkeuren. Indien het mogelijk ware geweest twee maanden geleden gewapender- i hand tusschenbeiden te treden, dan zou men daarin zeker geen bezwaar hebben gezien; doch onder tegenwoordige omstandigheden keurt men zulks af omdat Sardinië het leger der Liga ongetwijfeld met eene aanzienlijke krijgsmagt zou te hulp snellen. Antwerpen, al Jan. Een bewoner van 2de wijle die in de afgeloopenc weck zeer beschonken le buis kwam, verbeeldde zich op zijne kamer niets dan nullelooze meubelen le zien. liij begon dan vooreerst met zijne vrouw van den trap le smijten, zonder er zich over te bekreunen, of zij armen en beeiien brak. Toen trok hij liet venster open, en liet pot cu pan, tafels en stoelen met dc slraatkeijen kennis maken. Wanneer de policie aankwam, niet het inzigt om dezen nieuwerwelschcn realist naar eene plaats te brengen, waar er in zake van meubelen, niets dan eene brits te vinden is, had hij zich voor- zigtig uit dc voelen gemaakt. De vrouw bad ge lukkig maar ecnig onbeduidende kneuzingen bekomen. Deventer, 51 Jan. A!s een blijk tint ook alhier het geloof aan loovcrijcn waarzeggerijen en daar mede gepaard gaande afzetterijen nog niet verdwenen is, diene het volgende onlangs plaats gehad hebbende voorval. A. S. van beroep naaister, sinds een tijdlang ongesteld zijnde, en zoo het schijnt, geen genoegzaam vertrouwen op haren geneesheer be zittende, besloot, uit zich zelve of op aanraden van anderen, de kunde in te roepen van eene alhier woonachtige kaartlegster, die zeide dat A. S. was belooverd, en wel sinds zes maandenOp de vraag wie dc toovenaar is, wordt geantwoord er zal iemand met een zwart uitzigt over de onder deur komen kijken en dio is het. Nu wi( het geval dat dc winkelknecht van den heer K., naar de naaister A. S. dc boodschap komt brengen, dal zij den volgenden morgen hij mejufvr. K. moei komen naaijen en ziedaar de niets kwaads vermoeden de en van alles onbewuste jongen als toovenaar aangeduid, en Ihnns als zoodanig in en misschien ook buiten de stad bekend. En dat zij werkelijk belooverd is, blijkt uil de kransjes in liet bed ge vonden, met pijpenstelen en wie weet wal al meer, zoodat geen mensch in slaat is ze le ontwarren. Dc loovcnaar wordt dan ook onder Iranen en ge jammer zijne daad verweten, en geen verstandige redenering is in slaat, de betooverdc van dal dwaze denkbeeld le doen terugkomen. j&aandaen, 30 Jan. Nog was dc afgrijsselijkc mis daad der vergiftiging, waarvan de schuldige op liet stadhuis alhier in verzekerde bewaring werd gehouden, het onderwerp der verschillende gesprekken, toen het volgende daarmede in verband slaande voorval de aan dacht der politic tot zich trok. In den avond van den dag, dat de schuldige hare misdaad zelve bekende, werd aan baar adres op bet stadhuis een' brief bezorgd, waarvan de inbond Len doel scheen te bobben 0111 dc schul dige moed in te boezemen, terwijl de schrijver verklaarde hare gevoelens te dcelen en ook hetzelfde voornemen te heb ben. Het is zeer ligt te begrijpen, dat deze brief cenige ongerustheid baande, dewijl men niets anders vermoedde, dan dat dc betrokkene familie door een tweede poging tot vergiftiging werd bedreigd. De politie beijverde zich op nieuw, om ook dezen dader op te sporen. Dc slem- pel van het papier, waarop de brief was geschreven, droeg veel tot de ontdekking bij, zoodat men den brief schrijver al spoedig bad uitgevisclit, doch de verbazing steeg ten top, toen men een knaapje van 14 jaren (dc loopjongen van een kamerbehanger alhier) als den da der zag arresteren. Nadat deze aan liet bureau van politie was gebragt, ontdekte men, dat bij een rekwest aan Z. M. den Koning bij zich had, behelzende een vei zoek om gratie voor de bcwusle C. W. Loopwijk waarvan de verzending zeker door zijne onverwachte arrestatie was verhinderd. Men heeft het voor den tlrif- tigen 14jarigen romanheld nuttig geoordeeld 0111 hem cenige dagen kostelooze huisvesting tc bezorgen. Men beweert, dat de stijl en het schrift van het rekwest voor zijne jaren bijzondere opmerking verdienen. MJflrfcIIjurg, 50 Jan. Jl. donderdag namid dag is op den Singel buiten de Seisbarrière alhier, in dc woning van dc weduwe Reinierse, tijdens laatstgenoemde zich naar de kerk der gemeente Onder bet kruis had begeven en zicli ook geen der overige bewoners te huis bevond, eene poging tot diefstal met overklimmirig gepleegd, vergezeld van in- en uitwendige braak. Do buren hebben echter reeds spoedig op het vernemen van ecnig gerucht zich derwaarts bege ven, waarop de dader is ontsnapt met achterlating van een ladder. Als verdacht van zich hieraan schuldig gemaakt le hebben, is liet der politie echter gelukt reeds spoedig tc ontdekken zekeren persoon, die vrijdag voorloopig in verzekerde bewaring is genomen en overgebragt naar het huis van burgerlijke en mi litaire verzekering alhier, doch zaturdag weder op vrije voelen is gesteld. Voor eenigen tijd heeft dc administratie der rijksbelastingen proces verbaal doen opmaken tegen het bestuur van het muziekgezelschap uit kunst liefde alhier, op grond dat men de wekelijksche oefeningen des donderdags avonds, waarbij ook de gewone leden worden, toegelaten als concerten meende Ic moeten aanmerken en liet bestuur alzoo ook voor die bijeenkomsten als aan patent onder worpen beschouwde. Een beroep op gedeputeerde stalen dezer provincie heeft alsloen echter ten gevolge gehad dat die ver volging niet is doorgezet daar genoemd collegie do bedoelde oefeningen niet rangschikt onder de concerten, zoodanig als men bij de wet op hel patcntregl heeft op liet oog gehad. In weerwil dezer administratieve beslissing is echter naar wij vernemen andermaal in de afgeloopcnc weck Ier zclfdcr zake proces verbaal opgemaakt. In het jaarverslag van den toestand onzer provincie, uilgebragt in de zomervergadering der slóten van het afgeloopcnc jaar, wordt mcdcdecling gedaan dat gedeputeerde staten redenen hadden ran do kas van den ontvanger te bevelen, en dat gevonden om in zekere gemeente eene opneming hij die gelegenheid aan de daarmede belaste com missie feiten gebleken zijn, die de eerlijkheid van eenen vroegercu, nu ontslagen ontvanger in een zeer twijfelachtig licht stellen, en dat deze welligi bet onderwerp van een geregtelijk onderzoek zou den kunnen uitmaken. Dat geregtelijk onderzoek beeft alsnu plaats gehad cn lot bet gevolg geleid, dal de voormalige ont vanger van Foil Bath, zekere Moerdijk, deze week in arrest is genomen en herwaarts is overgebragt om voor bet provinciaal gcreglsliof in Zeeland Ic regt tc staan wegens verschillende valscbliedcn in zij ne registers en het verduisteren van gemeentegelden. «koes, 30 Jan. Heden nacht heeft onze stad ecu grout verlies geleden, door tiet overlijden van haren oudsten hervormden leeraar, \V. L. van Oosterzee. Hij ving in Sept. 1805 zijn werkkring te Drakei aan en was op twee na de oudste in dienst zijnde predikanl in Nederland. Hij bekleedde meermalen het voorzitter schap der synode. GEMENGDE BERIGTEN. Een ex-leverancier van hooi, slroo en haver, di wegens bedrog lol drie maanden cellulaire gevangene werd veroordeeld, doch voorlvluglig was, is grain- verleend der eenzame opsluiting, cn zit nu in dr gijzclkamer le X. op de pistole. Daar die man rijk geworden is door bedrog, zegt menGeld dal stom is, maakt regt dal krom is. Te Br.... wordt een commies die nu geen krimp heeft, verzocht, zijne schulden beter le betalen, en van zijne vrouw geene prinses te maken. Gestolen te B.een vijftig snoeken, waarvan een bankroetier zijne maag goed heeft mede gevuld. «Gaat toch maar niet naar den Ingenieur, en maakt hel geknoei niel bekend," zeide een werkman te Q. legen een baas, omdat hij hem uict betalen wou voor hei kappen van kagchel-houl, en toch werd dit werkloon in rekening gebragt. Drie dames en een diender le G. worden verzocht, als zij weder den Korendijk bezoeken, zich wat fatsoenlijker tc gedragen. Mar.... le G., moest beter op de dieven passen, en hen niet vragen om partijtjes te maken. .1 Hoeveel kinderen will gij school laten gaan? vroeg een lid der schooi commissie le R. aan iemand.» Drie,'" anlwoordc bij., »Zoo, betaald dan oogcnblikkelijk 70 cents, want de scllool-comiiiissio borgt niet," was het antwoord. '»Dan staat het hier gelijk met dc gouden kan te Middelburg, daar moet men ook vooruil betalen," zeide hij, eu hij betaalde de gevraagde som. Aangekomen te Oude Touge: eene Noord-Brabanlsche plank om doorgezaagd le worden, dat niemand welen mag. Bij een boer te Kamperland is benoodigd een paar bunders land om knechts op le zaaijen die goeil legen bet grommen kunnen, en vooral 's morgens vroeg. Teregl gekomen aldaar: Nclleljc, doch de belooning is geweest, nul. »Als ik altijd aan de wet voldoen moet, dan.leg ik mijn schild neder," zegt dc secretaris van eene sociëteit le Or, omdat hij dikwijls de wel overtreed. Een toeziende voogd te Melissant wordt verzocht, om wanneer hij weder hij Diua komt, wat beter loc te zien dat hij niet kenbaar is. Aldaar zegt eene ijainc, dat zij een goed gezigt heeft voor trompet-blazer, en zal waarschijnlijk bij dc schutterij als horen blazer worden ingelijfd. Een Israëliet te Zeven - wordt verzocht zijn paspoort le komen afhalen, het kost maar een klein fooitje, nog minder als een daalder die bij op een slagthank wel eens verspeelt. Tc Wisscnkerkc is liet laatste overschot van eene vergadering vcrsmeeril met een bittertje, waardoor de Eendragt zoo zeer werd bevorderd, dat alle leden bitter dronken. Te Ncuz. zingt ramt: Andries! liet meisje dat gij mint, Dat is locli niet tot u gezind, Al hebt gij haar een sloof gemaakf, Gij zijl niet lot uw doel geraakt,' Neen, timmerman het zal niet gaau, Die spijker op den kop te slaan, Want hoe gij 't wendt, of hoe gij 't staart Hel is den Moriaan geschuurd. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1860 | | pagina 1