No. 1653. 16e Janrg Woensdag, 25 J 1860. Nieuwstijdingen. Shwimfett. ZIERIKZEESCHE MEIWSRORE. Men Abonneert «Ich: In Nederland, bij den Uitgever. Bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. In Noard-Amerika bij J. QUINTÖSte Grand Rapids. (Staat Michigan Aboonemcats-Prijs: Voor beide uitgavek. Voor 5 maande"f 1,30. Franco per post, in Nederland- 1,60. Voor Noord-Amerika Franco Nevv-York - 3,90, Verschijnt! Woensdag cn Zaturdag. A drertentlëm 10 cent voor eiken regei. 7.egclregt voor iedere plaatsing 35 «ent. Bi- inzending der Advertentiën kan geschieden UI Dingsdag en Vrijdag, des eoormiddags 10 ure. Bureau: Zin ritzee. Hoek van de Sehnithaven B, No. 94. Brieven en Ingczondcno Stukken Franoo. a.cni3scsaan-raajii/ tsttrasssszasy**. New-York50 Dec. Heden trof deze stad wederom eene van die groole rampenwelke reeds meer dan eens de vernieling van gchcelc buurten dier stad hebben na zich gesleept. Des morgens tusschcn 5 en 4 ure namelijk ontstond er brand in cene fabriek van spiegels en lijsten in de Beekman-straat, die zich, gevoed door een aantal ligt ontvlambare stoffen, zoo als droog hout, harst en vernis, al spoedig aan het belendende huis mededeelde. Daar de telegrafische gemeenschap met de andere dcelen der stad reeds dadelijk was afgesneden en dien ten gevolge de hulp van daar langer uitbleef dan gewoonlijk, terwijl daarenboven de felle koude de brandspuitgasten in hun werk belemmerde en tel kens het waler in de slangen lot ijs deed stollen, hadden de vlammen maar al te ruim spel, om zich niet slechts aan andere helende gebouwen mede Ie doelen, maar zelfs tot andere slralen, waaronder sommige uil enkel houlen huizen bestaande, uit te strekken. Onderscheidene stoom-brandspuilen, Don derde brandspuitsgasten werkten onophoudelijk, de laatste met die soort van woede, welke den vreem deling bijna angst aanjaagt, de toegangen tol het toooeel van den brand waren gebarricadeerd. De surveillance der policie op de dieven, was geregeld, in één woord de brand was georganiseerd, maar woedde niettemin onverminderd voort. In het ein de was de gehecle ruimte, den vorigen dag nog door een aantal straten ingenomen, niets meer dan een puinhoop. De schade wordt op minstens een milliocn dollars (twee en een half millioen gulden) geraamd; vijf honderd werklieden zijn voor een tijd lang van arbeid beroofd, een aantalhandelaars en winkeliers zijn genoodzaakt naar een ander verblijf om Ie zien, vijftig arme familien zijn slechts aan de vlammen onlkomen om de heerschende felle koude ten prooi Ie vallen. Intussclicn zal het ook thans weder niet aan den bijstand der liefde ontbreken. I Parjjs, 18 Jan. De justitie is alhier tot de ontdekking gekomen, dat er in liet huis Rue St. Anne, no. 39, eene .afschuwelijke misdaad is gepleegd. Eene dame van 23rjarcn, Marie Anne Tourtoulon genaamd, had ongeveer zes weken geleden, op de vierde verdieping van dat huis cenigc appartementen betrokken. Zij leefde daar stil cn afgezonderd, deed zelve hare boodschappen en verrigtte het meeste huiswerk, doordien zij geene dienstbode hield, terwijl zij nooit eenig bezoek ontving en slechts op de wandeling vergezeld werd door een heer die bij de huisgenooten onbekend was. Heden morgen werd nu door een der buren de opmerking gemaakt, dat jufvrouw Marie reeds sedert een paar da gen niet was uitgegaan, en daar de huisgenooten toch anders ook niet gewoon waren dat zij den geheelen dag op hare kamer bleef, besloten deze te onderzoeken, of zij wélligt ongesteld was geworden. Op herhaald ge klop aan hare kamerdeur geen antwoord krijgende, ont bood men den commissaris van politie. Deze liet dc deur openbreken en ontdekte in de heide eerste vertrek ken niets dat ecnige aanleiding tot kwaad vermoeden kon geven doch naauwclijks was hij tot hare slaap kamer doorgedrongen, of er deed zich een akelig schouw spel op. Marie Tourtoulon lag tussclien dc deur en het ledekant, vreesselijk bebloed en blijkbaar vermoord op den grond. Zij was geheel gekleed. Aan den hals en dc borst ontdekte men diepe wonden, die rnet .een scherp snijdend werktuig moesten zijn toegebragt. Een der kussens was van het bed genomen bet onderla ken was aan het hoofdeinde vol breed e bloedstrepen die ook op de peluw en het overige beddogocd zigtbaar waren. Aan het voeteneinde vond men tusschen de dekens een bebloeden dolk. .Naast het ledekant stond ->p een waschtafeltje eene lampetkom, die even als de wanddoek, duidelijke sporen droeg dat zich iemand bloed van de handen had gewasschen. Overigens was er even wel nergens het een of ander te zien, waaruit men verder iets kon opmaken. Alles lag in de kasten en meubelen zoo in orde, dat de moordenaar blijkbaar niet ten doel had gehad om zich van het of ander meester te maken. Te oordcelen naar den toestand, waarin men het lijk vond, niocst de moord reeds vier of vijf dagen geleden gepleegd zijn, terwijl men ook uit verschillende omstandigheden ken nagaan, dat de ongelukkige in eene hevige worsteling tegen den misdadiger bezweken was. Alles droeg wijders genoegzame kcnteckcnen om te be sluiten, dat zij op liet punt zijnde van uit te gaan of juist te huis komende, overvallen was. De commissaris van politic liet zich terstond door de huisgenooten een signalement geven van den persoon, die haar ge woonlijk op dc wandeling vergezelde, cn gelijk daarbij verklaard werd, op haar verzoek ecnige dagen te voren voor altoos bij de deur was afgewezen. Ten gevolge der daarop ingestelde nasporingen wist de justitie nog dcnzelfde» dag, dat dc bedoelde persoon, die een sterk zuidelijk accent had, in de rue Frangaise woonde voorts dat hij Philippe Cheette en koffermaker van beroep was. De kleederen, die uit zijne garderobe te voorschijn werden gehaald en die de ambtenaar van justitie hem gebood aan te trekken, kwamen volkomen met de daarvan gegeven beschrijving overeen, terwijl het tevens bleek dat hij aan de band cene verscbe wond had, waaromtrent hij geene voldoende opheldering scheen te willen geven. Door den regter van instructie cn den substituut-griffier der regtbank op de plaats der misdaad en in tegenwoordigheid van het lijk gehragt verklaarde hij in het eerste stoutweg van niéts te weten, ofschoon hij door al de huisgenooten en andere getui gen terstond voor den bedoelden persoon werd herkend. Later liet hij zich evenwel ontvallen, dat hij de vermoorde, die bij hem niet onder 'den door haar opgegeven naam, maar onder dien van Gelina bekend was, sedert liet laatst der vorige weck niet had gezien, waarop men hij verdere ondervraging in zijne antwoorden zooveel contradictie opmerkte, dat hij terstond in verzekerde bewaring werd gesteld. De lijkschouwing onder toe- zigt van dr. Tardieu, heeft tot de ontdekking geleid dat de wonden slechts niel dén gevonden dolk kunnen zijn toegebragt, terwijl men daarbij ook nog andere verwondingen aan het hoofd en het cene oor bespeurde. Tot nog toe zijn er omtrent dit gruwelijk feit geCne andere bijzonderheden bekend. Op last van liet departement van oorlog zal liet te Toulon ter reede liggende gepantserd fregat Gloire len spoedigste in zoodanig voldoenden staat gebragt, geapproviandeerd en bemand worden, als volgens dc beslaande bepalingen vereisebt wordt, 0111 lol cene maritime expeditie onder zeil Ie gaan. Do equipage zal behalve de officieren en 10 ka- defs uil 570 man beslaan. Wal de verdedigings middelen van dit vaartuig betreft, daaromtrent wordt opgemerkt, dat liet bekleed is met stalen platen Ier dikle van 12 duimen, waardoor liet le gen de zwaarste projectilen len volle bestand zal zijn, -terwijl bet tevens zal voorzien worden van een stalen werktuig om andere vaartuigen aan boord Ie klampen, benevens bet benoodigd aantal stukken met gelrokken loopen. Naar aanleiding van dit stelsel van bewapening levert een onzer Revue's een inderdaad schrikwekkend tafereel van de verwoestingen, die ten gevolge der laatst in praktijk gcbragle middelen ter vernieling, in den oorlog zullen worden aangcrigt. Dit is trouwens wel na te gaan, als men in aanmerking neemt, dat bij de artillerie nu algemeenc stukken met getrok ken loopen worden ingevoerd, waarmede men, bij eene draagwijdte van 4000 meters, tien schoten per minuut kan lossen, terwijl voorlaan op de schepen cn forten geene andere kanonnen mogen gebruikt worden. Én toch, al moge de krijgskunde in dit opzigt al cene verbazende hoogte bereikt hebben, zoo Iaat liet zich evenwel niet aanzien, dat zij daarmede op een punt van tijdelijken stil stand zou zijn gekomen, daar op dit oogenblik alle hulpmiddelen der wetenschap worden le baat genomen om die draagkracht der vuurmonden door stoom en elcclriciteit nog zooveel mogelijk le ver meerderen. Hierbij moet men niet uit het oog verliezen, dat schepen, die niet van het boven genoemd omkleedsel zijn voorzien, in den strijd tegen een fregat als dc Gloire reeds bij den eersten schok in den grond worden geboord; doch daaren tegen valt het ook terstond in het oog, dat wan neer zulke gepantserde vaartuigen met elkander in aanraking komen, een van beiden insgelijks te gronde moet gaan; ja liet is de vraag, of dit bij liet aan boord klampen door den geweldigen schok niet met beiden bet geval zal zijn. De kans is dus voor ieder der slrijdvoerende partijen even ongunstig, en deze nieuwe lakiiek kon dan ook wel eens tot eindresultaat hebben dat bet bijna on mogelijk werd een zeegevecht te leveren, aangezien liet ouder zulke omstandigheden al zeer aan schepen en strijders zou ontbreken. spoedig middelburg, 20 Jan. Heden is aan liet lo kaal van bet provinciaal bestuur ouder nadere goedkeuring aanbesteed de aanleg ccner telegraaf lijn van Bergen op Zoom over Tholen, Slavcuisso en Vianen, naar Zicrikzee, niet liet onderbond lot den 51 December 1800, en zulks in twee pcrccclen. Daarvan zijn aannemers geworden, voor het eerste perceel, van Bergen op Zoom lot Slavcnisse, de lieer H. P. Hols tc 's Gravenliage, voor 2372, cn voor bet tweede perceel van Stavehissc tot Zierikzec, de lieer O. Kuijk te Breda, voor f 5300. Elerïkzee, 25 Jan. De eerste kamer der sta ten generaal is tot de behandeling van het spoor-- weg-oiiliverp bijeengeroepen legen woensdag 1 February c. k. Benoemd lol kantonregter le Tholen, de lieer mr. 0. J. Pické, advocaat te Middelburg, eu tot griffier bij de arrondissements-rcglbauk te Zierikzee, de beer inr. J. de Fremcry, thans substituut grif fier te Amersfoort. Thans is openbaar gemaakt het verslag der commissie van rapporteurs van de eerste kamer der slalen-gcneraal omtrent liet ivefs-ontwerp nopens de Noorcler- en Z uider-Spoorwegcn. Uit dat ver slag blijkt hoofdzakelijk, dat de meerderheid der leden den aanleg van spoorwegen noodzakelijk achten. Allen waren liet eens, dat hel hoofddoel moet zijn verbinding der zeehavens met liet bui tenland en bevordering van bet binnenlandsch verkeer. Over liet aantal cn de rigting der voor gedragen lijnen werden door zeer vele leden be zwaren geopperd. Benige maakten daarvan echter hu mie goed- of afkeurende stem niet afhankelijk. Wat den Zuiderspoorweg betreft, werd door vele ieden niet goedgekeurd de terzijdestelling van Noordliolland en Utrecht. Zij meenden dat door dc voorgedragen rigting Amsterdam en 's Bosch schade zouden lijden. Ook vond trien bet onstaat kundig, naijver tusschen groole handelsplaatsen op te wekken. Onderscheid ene leden beschouwden deze grieven niet vrij te zijn van overdrijving, vooral daar in het ontwerp de lijn Arnhem Nijmegen is opgenomen. De gevaren van overbrugging der ri vieren werden breedvoerig besproken, zoowel in goed- als afkeurenden zin. Vele leden meenden, dat zonder dit middel geen spoorwegen in ons land mogelijk waren. Tegen de brug aan den Moerdijk werden inzonderheid vele bedenkingen aangevoerd. De Zeeuwscho lijn werd door som migen sterk aangeprezen en door anderen beden kelijk geacht. Wat de financiële zijde der ont werpen betreft, was men liet vrij algemeen eens, dat dc voorwaarden hoogst belangrijke en bezwa rende offers van de schatkist vorderden. Vele leden waren daarenboven van oordeel dat deze offers de krachten der schatkist te hoven gaan. Vooral had den vele leden bezwaar tegen de voorgedragen rente - garantie. Tegenover die bezwaren werd door vele leden aangevoerd, dat, wil men spoorwegen, er dan ook aanzienlijke subsidie cn garantie van staatswege noodig zijn. De regering heeft in baar antwoord alle de bedenkingen breedvoerig beantwoord en haar voorstel nader toegelicht. Een gedetineerde van 't algemeen depót van discipline te 's Hertogcnbosch bevond zich sedert eenigen tijd in 't hospitaal aldaar en was zijn her stel zoo nabij, dat hij weldra zijne plaats onder zijne kameraden op het fort.Papcnbril zoude moeten gaan hernemen, daartoe evenwel had hij naar 't schijnt niet veel lust; daarom heeft hij een tweetal op passers van 't ziekenhuis voor zich trachten le winnen en het met deze zooverre gebragt, dat beide die oppassers gisteren avond 18 dezer, na hem een burgerpakje verschaft te hebben, niet hem, zoo als men 't wel eens noemt, zijn op den zwier gegaan. Laat in den avond werd liet drietal in 'l hospi taal gemist en der policie daarvan kennis gegeven, die dan ook al zeer spoedig dc beide oppassers in beschonken toestand in zulk een druk discours gewikkeld vond, dat zij vergeten hadden een toe ziend oog op bunnen zieke te houden. Deze had van de gelegenheid geprofileerd en zich uil de voelen gemankt, naar 't schijnt met het plan niet weer terug le komen tol nu loc althans heeft men hem nog niet kunnen opsporen. Gelijk te begrij pen is, zijn de heide oppassers voorloopig met een on eervol ontslag uit hunne dienst ontzet. Soordgonwe, 21 Jan. Den 15deu dezer werd in deze gemeente eene dramatische voordragt ge houden, afgewisseld door piano muziek. Ecu cn ander heeft den ingezetenen en velen, van elders opgekomen, een waar genoegen gegeven. Daar de opbrengst dezer uitspanning strekt lot bereiking van een goed doel, moet alle hulde cn lof worden toegebragt aan de vier heeren, waarvan twee uit Zierikzee, die hunnen tijd en ijver zoo belangeloos hebben opgeofferd, om dien gcnotvollen avond aan hel talrijk opgekomen publiek te verschaffen; vooral mag niel vergeten worden dank le brengen aan den verdienstelijken kunstminnaar, den Heer Ezrrmo.n. organist le Zicrikzee, die zoo bereidwillig al-, edelmoedig dc voorgedragen stukken, door over heerlijk piano-spel deed vervangen. GEMENGDE BERIGTEA. [Iet christendom neemt iu Australië zulke groole vorderingen, dat er zendelingen te kort komen om dc inboorlingen le doopen; cn daar .er niemand gedoopt mag worden die twee vrouwen heeft, eten zij er cén op en laten zich doopen. Wanneer er dus in Nederland eens eene herdooping moest plaats hebben, wie weet hoeveel ouderlingen en diakenen dan eenige vrouwen zouden moeten opeten eer zij gedoopt konden worden. De geestelijke geld krisis te X. tracht men uit bet geheugen le wisschcn, tot zelfs op eene tentoonstelling toe. Het spreekwoord is dan ook niet te vergeefsch de wereld wil bedrogen wezen. »Waarom be zoekt gij thans zoo zelden dc kerk vroeg iemand aldaar aan ecu vriend. «Omdat ik geen kool lust uit een bedorven val," antwoorde bij. Te Bier vliet zingt men thans Mijn doopjas is niet naar bcgceren, Waar zij mij willen uieè verceren; Want bij drukt niet op mijn gemoed, Hijis niet van bet mooiste goed. En toch moest ik dat ding aantrekken, Dat pronkstuk voor de grootste vrekken, En dat iu Louwmaand, wilt verstaan, Moest ik er naar de kerk meè gaan. De leeraar sprak wel mooije woorden, Die mijn gemoed maar niel bekoorden, Want vol met vlekken was mijn jas, En nergens was bij goed van pas. Daar zat ik tot een spot der schooucn, Die mij aanzagen voor een vromen, Of voor een gek, of een schavuit, En 'k dacht: ging toch de kerk maar uit. In de varkenssteeg te Rotterdam ligt in lading: het schip Maria, om le Middelburg weder tc gaan lossen, en is reeds voorzien van een sluui ,ian. Te R. is een brandmeester zoo verbitterd op een lid van den Raad, omdat dit achtbaar menscii zijn werk laat dóen door vreemde ambachtslieden, dal hij aan zijne collega's heeft voorgesteld om bun ontslag le nemen, en' voor niets meer in Ie tcckenen. Ook aldaar beeft een groot persoon een club willen vormen en zich aan het hoofd willen stellen; maar bet was maar om dc ratten aan bet spek te helpen om ze later in de val te krijgen. Een heer le Bommel moest geen geld racer geven aan jongens otn meisjes le lokkeu, inaar het gebruiken om het oneffen, effen te maken. Neelljc aldaar is van hare kwaal genezen, en kan nu weer rijnen geven aan een heer als hij voorbij komt. Een persoon te Goudswaard wordt aangeraden, zijne gegcvcne goederen terug le halen, want er is voor hein op de pastorij niets meer te halen. Aldaar moest een boeren-zooi wal

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1860 | | pagina 1