Europa en verder Eerlijk duurt het langst! Asperges Kverneland lijft Deense fabriek in Drie groentesnijbedrijven krijgen SLT-keurmerk VRIJDAG 7 MEI 1993 Nieuw! Polen en Beriipi, 17-27 mei. Bezoek modern Berlijn èn Polen met de geheel eigen geschiedenis. De Poolse agrarische bedrijven geven een indruk van de Poolse landbouw. In de steden Warschau, Krakow, Wroclaw zijn mooie paleizen en mo numenten te zien. Afwisselende reis. Er zijn nog enkele plaatsen vrij! Bulgarije, 18-25 mei, 8-daagse vlieg reis/busreis. programma o.a.: 2e dag: bezichtiging van de stad Shu- men met de Tombul Moskee; be zoek rotsreliëf "Ruiter van Madara". 3e dag: bezoek agrarisch bedrijf in de vruchtbare Donau-laagvlakte; bezichtiging van het historische stadje Arbanassi. 4e dag: schitte rende tocht door Balkangebergte en de Rozenvallei; bezichtiging Shipka, kerk met gouden toren. 5e dag: rond rit door de hoofdstad Sofia: bezoek Rilaklooster met 1200 muurschilde ringen. 7e dag: tocht langs het ha venstadje Sozopol naar Djuni aan de Zwarte Zee Geniet van rust, ruimte en rozengeur in het hart van de Balkan. Sauerland, Duitsland, 24-28 mei, 5-daagse busreis/4 overnachtingen in Willingen-Usseln. Programma o.a.: 1e dag: bezoek "Prickingshof", agrarisch bedrijf; 2e dag: naar het centrum van Hoch Sauerland, Win terberg; wandeling op de Kahler Asten; 3e dag: tocht door Waldec- ker Land langs dorpjes met vak werkhuizen: bezichtiging imposante "Bruchhauser Steine"; 4e dag: bezoek Schloss Wilhelms- höhe; zwemmen in kurbad in Kas sei; 5e dag: rondleiding "Atta-Höhle", druipsteengrot. Normandië, Frankrijk, 3-10 juni, 8-daagse busreis/overnachtingen: 2 in Amiens, 2 in Caen, 2 in St. Malo, 1 in Rouen. Programma aa. 1e dag: bezichtiging kathedraal Notre-Dame in Amiens; 2e dag: bezoek melkcoö- peratie; per boot naar groentetui nen, Hortillonnages; bezoek melkveebedrijf; 3e dag: bezoek schapenhouderij; via de prachtige steile Falaisekust bij Etretat naar het pittoreske haventje van Honfleur; rondleiding ciderbedrijf; 4e dag D- day: bezoek aan de invasiestranden en Landingsmuseum; bezoek Oma- hastrand; 5e dag: bezichtiging van het bijzondere kasteeltje bij Saint- Germain-de Livet; bezoek kaasma kerij Camembert; 6e dag: rondlei ding groentekwekerij; bezoek aan Le Mont Saint Michel, dorp en klooster op een rots in het water; 7e dag: be zichtiging "Tapisserie" van Koningin Mathilde; vrije tijd in Rouen of Caen. Afwisselend Normandië. Tunesië, 5-12 juni, 8-daagse vlieg/busreis. Dit prachtige land in Noord-Afrika heeft een Arabische sfeer, dat het tot een prachtig reis doel maakt. Bezocht worden o.a. de heilige stad Kairouan met wel 50 moskeeën (waaronder de fantasti sche "Grote Moskee"); de oases van Tozeur en Nefta; Berberdorpjes aan de rand van de Sahara en een melkfabriek en paardenfokkerij. Een andere wereld. Verder: Noorwegen fjorden, 16-24 juni; Graubünden-Zwitserland, 28 juni-6 juli. Voor nadere informatie of uw aan melding, kunt u bellen naar het Se cretariaat van Agrarische Studiereizen, Kleine Oord 179, 6811 HZ Arnhem, tel. 085-512087. Nu ook geopend op zaterdag, 9.00-12.30 uur. Op werkdagen, 8.30-17.30 uur. Wat een schitterend gezicht, die vechtende fazantehanen. Samen met mijn goede jachtvriend ging ik enkele weken geleden naar de "traditionele" duivenavond en daar zagen we, tot vlak voor de auto, hanen met elkaar vechten. Pas op het laatste moment werd het stuk blik op het asfalt ont dekt, snel naar de berm en na een zeer kortstondig "staakt het vuren" laaide de strijd weer op. Een eerlijk gevecht, de sterkste wint en krijgt de hennen bij zich. Soms zie ik 7 of 8 hennen met een haan, maar ook 1 of 2 hen nen per haan komt voor. Wees dus niet verbaasd als dit laatste in uw veld zo is en u ziet/krijgt minder aanwas, want lastig val len van een broedende hen door de haan is zeer wel mogelijk. Nog even kunt u deze vechtpar tijen zien, de wintertarwe en zo- mergerst groeien met deze hoge temperaturen snel. Hazen ge noeg gezien en ook hier is het net zo als bij de fazant, de sterkste wint het gevecht om de moer, in een felle maar eerlijke strijd. Dat het een hard gevecht is bewijzen de plukken wol die je vooral 's winters kunt zien. De koppeltjes patrijzen nemen gelukkig toe en ik hoop op een goed broedseizoen. Over eenden kan ik kort zijn: meer dan vol doende. Helaas zie ik nog teveel woerden achter één eendje aan jakkeren. Ik denk weieens dat er steeds meer woerden bij komen, en dat gaat echt ten koste van de eendjes! Eigenlijk is er in onze provincie (maar ook in heel ons land) veel wild. Je moet er wel op uit zijn om het te zien! Als je met 80 of meer kilometers per uur door de polder scheurt zie je niks. Echter, zij die een open oog en oor heb ben, in onze haastige en jakke rende wereld zich de tijd gunnen rustig door het polderlandschap te rijden (het is nu schitterend mooi met bloeiende boomgaar den en mooie bermen), zien ont stellend veel wild. Wijs als jager gerust op de prima wildstand. In had enkele weken geleden iemand op bezoek die jagen maar zielig vond. Dét was een prima reden voor een ge sprek dat goed en open gevoerd werd. Zij vroeg, ik antwoordde. Na afloop nodigde ik mijn be zoekster uit, om in de auto dwars door het veld te rijden, waar al vele jaren wordt gejaagd. De verrekijker in de hand gedrukt en wat mijn oog zag, kon zij van dichtbij bewonderen. Ogen en mond vielen open van verbazing. "Eigenlijk nooit zo op gelet". Op wildschade aan wintertarwe (smienten) afgelopen winter heb ik gewezen, en ze verwonderde zich dat in een of twee nachten zoveel werd afgevreten, pure schada Alles bij elkaar een klein uur in de auto. "Wat een wild, zelden zoveel bij elkaar gezien!", was het eerlijk antwoord. Helaas is het niet altijd zo. Ik hoorde over de zeer tendentieu ze enquête van een zich noe mende "natuurbeschermende" instanties, een maand geleden. Het eieren zoeken zou de stand van de kievit negatief beïnvloe den. Pure leugens werden naar voren gebracht. Zou een werke lijk eerlijk antwoord voor hen le denverlies betekenen? Wel nee!! Maar dat zou deze instanties wel sieren!! En nu, onzin verkondi gen. Gelukkig werden op een juiste en vooral eerlijke manier deze onwaarheden ontzenuwd door vakmensen uit het veld, de werkelijke natuurbeschermers en de wetenschappers. En dat laatste, eerlijk zijn, dat duurt nog steeds het langst!! T. Huis in 't Veld Kverneland AS uit Noorwegen, in Nederland vertegenwoordigd door Boeke-Heesters B.V. te Lelystad, heeft de Deense fabrikant van land bouwmachines Taarup gekocht. Dit is een belangrijke stap in de strate gie van Kverneland om haar range voederwinningmachines uit te brei den. Door deze overname zal de ge consolideerde omzet van Kverneland stijgen met ca. 30% tot ca. 360 miljoen gulden. Naast de balenwikkelaars "Silaw- rap" en balenverkleiners "Silachop" complementeert Kverneland met deze acquisitie van Taarup haar ba sis range van voederwinningma chines. Opnieuw mogen drie groentesnijbe drijven het SLT-keurmerk gebruiken. Hun gesneden groente en fruit vol doet aan strenge eisen op het ge bied van hygiëne. De drie bedrijven zijn Barbico in Barendrecht, Moll Ne derland in Zoetermeer en N. Schoonbroodt in Heerlen. In totaal mogen nu negen groentebewer- kingsbedrijven het keurmerk voeren. Maandelijks krijgen zij controle op de hygiëne in het bedrijf en de bac teriologische kwaliteit van hun pro- dukten. Die controle is in handen van een onafhankelijk laboratorium. Het SLT-keurmerk is een kwaliteits garantie voor de afnemers van groentesnijbedrijven: detailhandel, horeca en instellingen. Van de Nederlandse tomaten en paprika wordt zo'n 80 procent ge teeld met behulp van biologische bestrijding van schadelijke insecten. Bij deze teelten komt dus vrijwel geen chemische bestrijding meer te pas. In het jaar 2000 zal het gebruik van bestrijdingsmiddelen in bloemen, bloembollen, groenten en fruit 60 procent lager liggen dan nu het ge val is. Asperges, men kan er niet aan voorbij. De koningin onder de groenten. Een bij uitstek heerlijke voorjaarsgroente, een primeur met een verrukkelijke, zachte, zeer aromatische smaak, zowel de witte als de groene. De groe ne is weliswaar wat kleiner van stuk, maar is in het algemeen iets vleziger dan de witte. Ze be vatten ook meer vitaminen, en qua smaak doen ze beslist niet onder voor de witte. Door klima tologische omstandigheden groeien de groene asperges in ons land vrij moeizaam, daar de ze asperges bovengronds wor den gekweekt. De aanvoer is dan ook aanmerkelijk kleiner dan van de witte, maar neemt toch gestaag toe! Alhoewel de prijzen zeer variabel kunnen zijn, blijft de witte asperge toch vrij duur, vooral in de klasse extra, waar de code A of dubbel A de meest gangbare van is. Koop de asperges zo vers moge lijk in, niet te ver vooruit dus. Is dit om één of andere reden niet te vermijden, wikkel ze dan ste vig in een vrij vochtige doek en houd ze in de koeling. Let er op dat de asperges mooi recht zijn, stevig en een beetje vochtig aan voelen. Bovenal moeten ze mooi blank van kleur zijn en de kopjes dik en gesloten. Eventuele roestsporen verdwijnen meestal bij het schillen van de asperge. Schil de asperge met een goed scherp mesje of neem een dun schiller. Begin iets onder het kop je, steun de asperge met de hand of leg hem plat op tafel. Snij het meestal vrij harde, droge en hou terige onderste stukje eraf (gooi het niet weg eventueel gebrui ken voor het maken van soep). Om wat handiger te kunnen werken, kunt u de asperges het beste bundelen na ze geschild te hebben in bosjes van 6 a 8 stuks naar gelang de dikte. Bindt ze met een stukje bindtouw of ga ren op. Zet ze op in ruim koud water (5 a 6 gram zout per liter water) en breng ze aan de kook (35 a 40 minuten naar gelang de dikte). Controleer de gaarheid door mid del van een vork door even in het midden van de asperge te prik ken. Glijdt de vork zonder weer stand in de asperge dan zijn ze gaar. Laat ze beslist niet langer koken dan noodzakelijk is, daar de asperges dan snel aan geur en smaak zullen verliezen. Schep vervolgens de asperges uit het kookvocht laat ze even uitlekken (eventueel op een asperge- rooster). Verwijder de touwtjes en serveer ze eventueel op een linnen servet, zodanig dat u ze volledig kunt afdekken. Gooi het kookvocht niet weg, maar ge bruik het voor het maken van an dere gerechten (invriezen). De toepassing van asperges zijn legio: conserven (glas, blik, diep vries), vers, zowel als hoofdge recht, a/s in salades, soepen, sauzen, ragout, en in vele vis-, vlees- en kipgerechten of combi natie daarvan! Uit vele, vele aspergegerechten is het heel moeilijk om een keus te maken. Deze is het geworden: een kou de aspergeschotel met ardenner- ham, overgoten met ravigotesaus voor 4 personen. Dit is er voor nodig: 1 kg geschilde en gekook te asperges (zie boven) en laat ze goed koud worden; 16 plakjes ardennerham. En maak de saus op de volgende wijze: (meng in onderstaande volgorde) 2 theemosterd; 3 a 4 hardgekookte ragfijn gehakte eieren; 7 eetI kappertjes iets fijn snijden; Z2 eet! kervel, Vi eetI. bieslook, 1 eetI. peterselie, iets zout en peper; 1 d! witte wijn, azijn en 2 dl. olie; roer het goed door elkaar. Dresseer de asperges op een platte schaal. Giet er wat van de saus over (rest apart) en leg er de plakjes ardennerham om heen. Garneer het eventueel met wat fijn gesneden ijsbergsla. Geef er tot slot wat dun gesne den bruin stokbrood bij. Tip: Ook in de magnetron kunt u de asperges koken. Kook ze daarbij niet in al te grote hoeveel heden. Per keer 500 gram af gedekt. Op de hoogste stand 6 8 minuten. M.A. van der Vliet DE IDEALE SHOVEL VOOR HET BOERENWERK TE KOOP grote partij: GE BRUIKT STALEN KAN TOORMEUBILAIR w.o. bu reaus, schuifdeurkasten, bu reaustoelen, vergaderstoelen enz. Kom er snel op af en doe uw voordeel. De Krijger Bors- sele. Tel. 01105 - 1S79. BEMIDDELING bij aan- en verkoop en TAXATIES van Agrarisch Onroerend Goes in Zuid-West Nederland. A. Moggré O.G. St. Kruis. Tel. 01170 - 52674. TE KOOP: 3-kleurige fox hondjes, 6 weken oud. Tel. 04168 - 1420. TE KOOP: Same Explorer 65 DT, Same Explorere 70 DT, Zuidberg fronthef met aftak- as, Hassia aardappelrooier, Cappon IDO 13-tand culter, Mc. Cormick 724 met stuur- bekr., Mc. Cormick 844S met stuurbekr., Same Taurus 60 DT. Cebeco mechanisatie BV Middelburg 01180 - 14957 01103 - 1704. TE KOOP: nieuwe Karömat hogedrukreinigers 170 atm., 900 1/u. nu 1.400,- excl.; nieuwe en gebr. Koltec schrikdr. app.; Schouten wei- landbloter 2.75 m; schotel maaier; harken en schudders; Miedema kipper 5 ton; vee drinkbakken. Landb. Mech. Bedr. J. Lorier, van 't Hof weg 2 Gapinge. Tel. 01180 - 36477. TELECOMMUNICATIE, draadloze telefoons, telefax, beantwoorders met semafoon oproep, doorkiezers, etc. Bel voor info: Becotex, tel. 01131 - 2406. UW VERTROUWDE adres voor: aan- en verkoop van melk- en mestquotum, akkerbouw- en veeteeltbedrij ven. Marcel Obels O.G. b.v. taxateur, Wouw tel.: 01658 - 1570. GEBRUIKTE BETONKLIN- KERS, gebakken klinkerkei en, w.f. klinkers en natuur steenkeien. Pekaar Bestra tingsmaterialen b.v., tel. 01131 - 2069. SLACHTKUIKENS, STROOISELMEST met ge garandeerde gehaltes! De ge wasbeschermer van der Wal B.V., 01877 - 1200 - 2935 - 1508. BEWAKING OBSERVA TIESET d.m.v. camera monitor. Bel voor info: Beco- tex: tel. 01131 - 2406. GERARD BREURE, taxa teur agarisch o.g. Dinteloord 01672 - 2614. Bemiddeling koop en verkoop. KIPPEMEST te koop in soorten en garantie, 01155 - 61875/65052. C. Steendijk, Axel. KETT1NGWIELEN - TAND WIELEN - aandrijfkasten - motoren - regelaars, etc. Transportbanden - bakken - trechters - milieubakken. Re paratie - onderhoud - plaat- constructiewerk in staal en roestvaststaai. Handel Constructie H. Meeuwsen, Kreeft 4, Yerseke. Tel. 01131 - 3878. Fax 3978. LUCHTFOTO van uw be drijf, woning of omgeving. Bel Johan de Groene LUCHTFOTOGRAFIE. Tel. 01192 - 2087.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 10