Aansprakelijkheid bij stalling van caravans Samec BV van start in drie vestigingen De juiste balans? Cursus 'Als boeren niet meer gaat' Cebeco-Handelsraad draagt Cozo over aan Agro Delta Sociaal Voorlichting Einde Regeling Tegemoetkoming Ziektekosten Zelfstandigen nncw Cavo Latuco neemt handelsbedrijf over Beëindiging door gezondheidsklachten Stel, u stalt in uw schuur caravans van particulieren. U hebt netjes een stallingscontract opgemaakt, waar in u eventuele aansprakelijkheid voor schade aan de caravan uitsluit. Voorheen kon u dit overeenkomen, voorzover er maar aan de zijde van u geen sprake was van grove schuld of opzet. Het nieuwe Burgerlijk wetboek hangt aan dit beding het kaartje "onredelijk bezwarend". Dit houdt in dat de caravaneigenaar naar de rechter kan stappen en dit beding kan laten vernietigen. Wat betekent dit nu voor u als boer- caravanstaller? Schade niet gedekt Dit betekent dat u aansprakelijk kan worden gesteld én bent voor de schade. Voorbeeld: u rijdt met uw tractor over het erf, plotseling schiet uw voet van de koppeling. De trac tor rijdt de caravan in puin. U denkt de schade is gedekt op de tractor- WA. Mis, schade aan goederen van een ander die u onder uw hoede hebt, is niet gedekt. Ook biedt de aansprakelijkheidsverzekering voor bedrijven (AVB) geen verhaal. Ook hier staat zo'n uitsluiting. Het gevolg is geen dekking. U moet zelf op draaien voor de schade. AVB-polis De meeste verzekeraars zullen hun AVB-polis uitbreiden, zodanig dat deze schade gedekt wordt. Wel moet dit apart op de polis aangete kend worden en zal dit gepaard gaan met extra kosten. Ook als de caravan-eigenaar de ca ravan kasko verzekerd heeft is de uitbreiding van uw AVB nuttig, om dat de schade door de kaskoverze- keraar op u verhaald kan worden. Zo ook het eigen risico voor de caravan eigenaar. Het lijkt me daarom zinvol de verze keringspolissen eens uit de kast te halen en te bekijken of u goed ver zekerd bent. J.L. Mieras De regeling Tegemoetkoming Ziek tekosten Zelfstandigen wordt per 31 maart 1993 beëindigd. Zelfstan digen en ex-zelfstandigen hebben nog tot 1 april van dit jaar de moge lijkheid om een aanvraag in te die nen voor een tegemoetkoming in de premie voor de particuliere ziekte kostenverzekering Al in 1991 is aangekondigd dat de regeling na 1993 niet meer verlengd zou worden. In de afgelopen jaren is het bedrag van de tegemoetkoming al in enkele stappen verlaagd. Degenen die voor de aanvraagperio- de 1992/1993 een tegemoetkoming hebben ontvangen, komen ook nog in aanmerking voor een slotuitke- ring. De hoogte van de uitkering is 25% van het in het tegemoetko mingsjaar 1990/1991 geldende uit keringsbedrag. Het is niet nodig dat de betrokkene over het jaar 1990/1991 ook een tegemoetko ming heeft ontvangen. Voor meer informatie kunt u bellen naar de SUC (Stichting Uitvoering Compensatieregeling), tel. 03403-92592. J.L. Mieras De directies van Agrarische Unie- Vulcaan B.V. en Cavo Latuco heb ben overeenstemming bereikt over de overname van de handelsactivi teiten in West-Nederland door Cavo Latuco. Hierbij zijn betrokken de AUV-vestigingen in Burgerveen en Naaldwijk. Per 1 maart 1993 zullen de groot handelsactiviteiten met name op het gebied van gewasbescher mingsmiddelen, tuinbouwmeststof- fen, Birchmeier spuitapparatuur en Tina messen worden ondergebracht in een zelfstandig opererend bedrijf "Agrarisch Belang" B.V. te Burger veen. De handelsactiviteiten voor boeren en tuinders worden volledig voortgezet binnen Cavo Latuco. Opening van de Samec-vestiging Steenbergen Per 1 maart 1993 is Samec BV gestart met haar aktiviteiten. Sa mec BV is het bedrijf waarin Cebeco-Handelsraad in Rotterdam en Cehave nv in Veghel hun mechanisatie-aktiviteiten in Steen bergen en Zeeuws-Vlaanderen heb ben ondergebracht. "Samec" staat voor samenwerkende mechanisatie- bedrijven. De werkzaamheden van de huidige zes vestigingen zullen medio 1993 worden geconcentreerd in drie vestigingen: Schoondijke, Lams- waarde en Steenbergen. De schaal vergroting brengt een efficiëntere werkwijze met zich mee. Samec BV beschikt over drie moderne, goed geoutilleerde werkplaatsen, van waaruit het bedrijf een uitgebreid programma trekkers en werktuigen aanbiedt voor elke tak in de land- en tuinbouw. Samec BV is gezamenlijk eigendom van Cehave nv en Cebeco Mechan Holding, de mechanisatiegroep van Cebeco-Handelsraad. De agrarische aan- en verkoopcoö peratie Cebeco-Handelsraad in Rot terdam heeft per 1 maart 1993 op en overslagbedrijf Cozo in Zwijn- drecht verkocht. De nieuwe eige naar wordt Agro Delta, eveneens gevestigd in Zwijndrecht. Cozo slaat granen, rijst, peulvruch ten en zaden op en over. De capaci teit is 35.000 tot 40.000 ton. De onderneming heeft een belang van 60% in Silo Dordrecht, een op- en overslagbedrijf met een silocapaci teit van circa 20.000 ton. Cebeco-Handelsraad bezit 100% van de aandelen van Cozo. Van oudsher was de onderneming bestemd om het overaanbod van de oogst op te slaan voor verschillende coöperaties. Die functie is van steeds minder belang geworden. Momenteel vervult Cozo nauwelijks nog een taak voor de coöperaties. Gezien het feit dat de onderneming niet meer tot de kernactiviteiten be hoort, heeft Cebeco-Handelsraad tot verkoop besloten. Cozo is een goed renderend bedrijf dat zich heeft toegelegd op hoog waardige op- en overslag van kwali- teitsprodukten voor de voedingsmiddelenindustrie. De acti viteiten van Cozo sluiten goed aan bij die van Agro Delta. Dit bedrijf slaat bulkprodukten, kunstmeststof fen en stukgoed op en over. De ca paciteit van deze onderneming is circa 125.000 ton. Agro Delta had al een belang van 40% in Silo Dor drecht. Udenhout Vanaf maandag 22 februari ligt op het gemeentehuis gedurende een maand ter inzage het ontwerp bestemmingsplan "Buitengebied 2e herziening Kuil 9". Gedurende deze termijn kan een ieder tegen het ontwerp-bestemmingsplan schrifte lijke bezwaren indienen bij de ge meenteraad. Fijnaart en Heijningen Vanaf 18 februari ligt gedurende een maand op het gemeentehuis ter in zage het ontwerp van het bestem mingsplan "Buitengebied, partiële herziening 1992 (gewijzigd d.d. ja nuari 1993). Gedurende deze ter mijn kan een ieder bezwaren indienen bij de gemeenteraad. Op 16, 17 en 18 maart wordt op Volkshogeschool Zeeland te Aar denburg (Zeeuws-Vlaanderen) de cursus "Als boeren niet meer gaat" gegeven. De cursus is bedoeld voor boeren en boerinnen die door ge zondheidsklachten hun bedrijf voor tijdig moeten of moesten beëindigen. Het komt vaak voor dat boeren en boerinnen moeten vaststellen dat hun lijf niet meer wil. Meestal ge beurt dit na vele jaren volle inzet voor hun bedrijf. De meeste gezond heidsklachten ontstaan door fysieke overbelasting, door een onjuiste werkhouding en soms ook door (be- drijfs)stress. Boeren en boerinnen met gezond heidsklachten zitten in een moeilijke situatie. Het werk op het bedrijf moet immers doorgaan en vervan-' gende bedrijfshulp is niet altijd voor handen. Agrariërs voelen zich maar al te vaak gedwongen om de klach ten voor lief te nemen en door te werken. Onherstelbare medische schade en arbeidsongeschiktheid liggen dan op de loer. Als ze het be drijf niet langer kunnen voortzetten, breekt voor de boer, de boerin en hun gezin een moeilijke tijd aan. De pijn hiervan gaat vaak samen met de letterlijke pijn van bijvoorbeeld een hernia. Alle gezinsleden krijgen op de een of andere manier met de beëindiging te maken. Zo komen er ineens veel minder collega-boeren op het erf; een isolement dreigt. Steun van collega's De sociaal-economische voorlich tingsdiensten (SEV) van de standor ganisaties en Volkshogeschool Zeeland willen de betreffende boe ren en hun gezinnen steun bieden. Onder andere gebeurt dit met de cursus "Als boeren niet meer gaat". Door deze cursus brengen wij boe ren en boerinnen met elkaar in con tact. Ze kunnen elkaar helpen bij het verwerken van het verlies en bij het vinden van een nieuwe zinvolle in vulling van hun toekomst. De moge lijkheden van betaald werk komen hierbij aan bod. Verder wordt in de ze cursus aandacht besteed aan be langenbehartiging voor en door agrarische arbeidsongeschikten en aan verzekeringsfaciliteiten. Informatie en opgave De cursus duurt drie dagen en om vat twee overnachtingen. Voor de cursisten die dit willen is er na enige weken een terugkomdag. De kosten bedragen f 100,— per persoon, in clusief maaltijden, overnachtingen en cursusmateriaal. Het is de be doeling in de zomer en in het najaar opnieuw cursussen te organiseren voor agrariërs die vanwege hun ge zondheid moeten stoppen. Meer cursusinformatie is te krijgen bij de SEV-(st)er in de regio en bij Jolein Meijers en Jacques Roumen, agrarische cursusleiders van Volks hogeschool Zeeland. Vragen wor den vertrouwelijk behandeld. Ook is informatie te krijgen van mensen die de cursus "Als boeren niet meer gaat" in Zeeland eerder volgden. Hun namen zijn - wederom vertrou welijk - verkrijgbaar bij bovenge noemde cursusleiders van de Volkshogeschool. Het telefoonnum mer van Volkshogeschool Zeeland is 01177-1259. Relatief veel klachten bij de Natio nale Ombudsman gaan over de snelheid van afhandelen van be zwaarschriften en aangiften door de belastingdienst. Er wordt weinig ge klaagd over een publieksonvriende- lijk optreden van de ambtenaren zelf. Een van de sporadische zaken die de Ombudsman te behandelen kreeg op dat punt vond zijn aanlei ding in de cijfers voorkomende op een balans van een echtpaar dat zijn zaak, inclusief het winkelpand, wenste te verkopen. Een koper vin den was geen probleem, doch deze vreesde dat de financiering van de aankoop - op basis van het aanwezi ge cijfermateriaal - niet rond was te krijgen. Voor de verkopers was dit oplos baar, hun boekhouder zette zich aan het werk en presenteerde een "ge flatteerde" balans en winst verliesrekening. De koop kwam ver volgens probleemloos tot stand. Na ongeveer een jaar, de koper was nog wat geld schuldig aan de verko pers, ontstonden de moeilijkheden. De "goede" zakelijke verhouding was zodanig bekoeld dat de koper dreigde de fiscus de "geflatteerde" omzet- en winstcijfers toe te zen den, hetgeen uiteindelijk ook ge schiedde. Aanslagen, die wegens omstandig heden direct invorderbaar waren, met een bedrag van ruim f 800.000(!) werden opgelegd. Beslaglegging op banktegoeden, een advertentie in een landelijk dag blad geplaatst door de Ontvanger van 's Rijksbelastingen volgde. Een foutgelopen communicatie tussen fiscus en belastingplichtingen resul teerde in inschakeling van de Om budsman teneinde "recht" te halen. Los van diens eindoordeel in deze kwestie kan blijft als de conclusie overeind dat het opstellen van een onjuiste balans het begin is geweest van alle ergernis. Het echtpaar had beter een koper kunnen zoeken die de financiering rond kon krijgen op basis van de werkelijke cijfers. Window-dressing Ook in "slechte" tijden zijn onder nemers soms geneigd om de cijfers beter voor te stellen dan de werke lijkheid, bijvoorbeeld door opwaar dering van nog niet verkochte voorraden. Men noemt dit wel "window-dressing". Bedacht dient te worden dat een dergelijke presen tatie nimmer is toegestaan en vroeg of laat tot problemen zal leiden, b.v. bij de financiers van het vreemde vermogen. De geloofwaardigheid van de onder nemer wordt dan fors aangetast, zodat bij een volgend zakelijk con tact de financier zich zeer kritisch zal opstellen, hetgeen de verhou ding tussen bank en ondernemer niet ten goede zal komen. Waar ver trouwen ontbreekt zal dit leiden tot een breuk in de relatie, hetgeen voor de ondernemer altijd tot extra kosten zal leiden. Ook in deze blijft dus recht overeind staan "Eerlijk duurt het langst". J.J.C. Zegers Accountantsunie ZLM

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 4