Loonwerksector zit met zodebemesters in de maag Maïs en graan IRS zoekt luizentellers Onwil of onkunde? Bietenprijzen drie gulden per ton hoger dan vorig jaar lit Hp nraktiik VEKABO NIEUWS tafiij I I Prijs C-bieten ca. f 10,— gedaald Jan Bosman adviseur Mestbank West voor Zuidwest Nederland Vandaag in het Land van Heusden en Altena - Biesbosch een dag met sneeuwbuien, die op sommige plaatsen vrij hevig zijn geweest. Voor komende dagen wordt er wat vorst verwacht met wind uit ooste lijke richting. Het kan dus wel eens wat drogend weer worden en dat is om deze tijd van het jaar mooi mee genomen. Dan kan er kunstmest gestrooid worden. Men kan dan ook weer drijf mest uitrijden. Daar is ook ons gebied langzamerhand voor in trek. Toch moeten we ook hier niet gaan overdrijven, vooral opletten dat we richting andere burgers de nodige voorzichtigheid in acht nemen. Want het is zo dat door fouten of slordigheden van één of twee men sen de hele bedrijfstak in een kwaad daglicht komt te staan. We hebben net kunnen lezen in "De Boerderij" dat het beeld van de boeren nog niet zo slecht is dan we gedacht hadden. Laten we het zo houden. Ook hier wordt de mogelijkheid ge boden om CCM te telen voor 22 cent per kg met als tegenprestatie afnamè van 100 ton drijfmest. Dat is een vrij forse hoeveelheid, gezien de komende fosfaatnormen. De aardappelen hebben nog steeds geen betere prijzen. Toch zijn de prij zen van het pootgoed vrij hoog te noemen. We zijn toch wel be nieuwd, hoe dat uit gaat pakken met het areaal. Je moet er toch maar niet aan denken dat je weer zo'n aardappeljaar zou krijgen. De meeste bouwplannen zullen nu wel rond zijn, maar het wordt wel moei lijk. De konservenindustrie heeft het areaal ingekrompen, dat komt in dit gebied nogal fors aan. Nieuwe ci- choreitelers zijn er ook niet meer no dig. Olievlas is niet interessant meer. Alles dooreengenomen zal het wel op meer maïs en graan uitkomen. Het melkjaar is bijna aan het einde. De overschrijding van het quotum is beperkt gebleven. Gezien de prijs k _Jl van het melkvee zijn er nogal wat die moeite hebben om het quotum vol te krijgen. De varkensprijzen zul len wel weer een klap krijgen van de laatste maatregel in verband met blaasjesziekte. Of wordt dit middel gebruikt om de eigen varkensmarkt in Italië op te krikken? De nieuwe organisatie Z.M.O. begint gestalte te krijgen. We zouden dan in Brabant één kring krijgen. Dan zal het naar mijn mening toch wel no dig zijn dat er een soort sub-kringen blijven. Anders wordt de afstand naar ons als leden veel te groot. De meeste leden die hier de kringleden vergaderingen bezoeken, gaan echt niet naar een vergadering die veel verder van hun bed gehouden wordt. En ik denk dat ook de Z.M.O. alleen bestaansrecht heeft als de gewone leden er achter staan want ook de Z.M.O. ontleent haar zin en kel aan de belangenbehartiging van de leden. Het lijkt erop dat loonwerkers te massaal hebben geïnvesteerd in zo debemesters. De benutting van de machines is achtergebleven bij de verwachting. Vele van de huidige zodebemesters kunnen aan de kant om plaats te maken voor een sleep- voetenmachine. Dit concludeert de bond van Loonbedrijven (bovaL) aan de hand van een enquête onder haar leden. De loonwerkers hebben massaal geïnvesteerd in emissie-arme appa ratuur. In de aangewezen gebieden heeft 90 procent van de loonwer kers die in mest doen een machine, en daarbuiten één op drie. De gerea liseerde benutting ligt echter slechts op de helft van het uitgangspunt in de berekening van de adviestarie ven. Veel loonwerkers geven aan dat ze zullen overgaan op een sleep- voetenmachine. Dit betekent dat de huidige zodebemester in veel geval len niet meer nodig is, en dat de be treffende loonwerkers dus een verliespost moeten incasseren. De bovaL laakt de onduidelijkheid van het mestbeleid van de overheid. Het gevoerde beleid heeft er wel toe geleid dat veel mest op milieuvrien delijke wijze is aangewend, maar deels ten koste van de loonwerker. Een duidelijk meerjarenbeleid, waar- De vergelingsziektewaarschuwings- dienst zoekt voor 1993 suikerbie tentelers die tussen half mei en half juli wekelijks bladluistellingen willen uitvoeren in hun bietengewas. De tellingen zijn nodig om bruikbare en betrouwbare informatie te ver krijgen over de ontwikkeling van de bladluizensituatie in het bietenge was. Aan de hand hiervan bepaalt het Instituut voor Rationele Suiker- produktie (IRS) of het nodig is voor een bepaald gebied een waarschu wing uit te laten gaan. Belangstellenden moeten zich vóór 15 maart schriftelijk opgeven bij het IRS, postbus 32, 4600 AA Bergen op Zoom. Als genodigde bezochten wij on langs het Horeca-symposium in de Vlaanderenhal te Sas van Gent, waar vijf prominente spre kers hun verhaal hielden. Zij dis cussieerden later in forum-verband met de aanwezi gen onder leiding van Aad van de Heuvel, de bekende televisie presentator van het programma "Ook dat nog". Afgevaardige- den van het Europees parlement, "Horeca Recron", Landbouw schap en een spreker uit België hielden allen een korte inleiding voer het plattelands- en hoeve toerisme. Het waren zonder uit zondering goede sprekers. Leerzaam en interessant voor de vele aanwezigen, met de nodige kritiek, op- en aanmerkingen vanuit de sprekershoek. Teleurstellend was het verhaal van de heef Mares, voorzitter van het Landbouwschap, die verkondigde dat recreatie op een landbouwbedrijf maar een mar ginale opbrengst geeft. Bij enke le bedrijven langs de kust kan hij zich nog wel voorstellen dat het toerisme een zodanig inkomen verschaft, dat zij dankzij deze neven-inkomsten kunnen overle ven, wanneer de situatie in de landbouw slecht blijft. Ook zou bij de landbouwers de kennis ontbreken om een goed recrea- tiebedrijf als neventak te kunnen exploiteren. Dat al tientallen jaren logies met ontbijt en kamers op boerderijen, caravans en huizen en botenstel- ling verhuurd worden, dat kwam niet uit de verf. Jammer dat juist een landbouwvoorman op een bijeenkomst van veel horeca- en AMPEREN IJ DE CS)0£R EDERAT/E ZEELAND recreatieondernemers zich zo negatief uitlaat over het platte- landstoerisme. Het getuigt niet van kennis van zaken. Gelukkig kwam er vanuit de zaal een felle reaktie. Dat juist in Zee land het kamperen bij de boer een niet meer weg te denken bron van inkomsten is, die voor vele landbouwbedrijven de mo gelijkheid schept om te overle ven. Niet enkel aan de kust, maar ook in het achterland. Het verhaal van Mares was ko ren op de molen van de recrea tieondernemers die het plattelandstoerisme in welke vorm dan ook oneerlijke concur rentie en een kwalitatief minder produkt vinden. Dat algemeen secretaris van Recron Nederland de heer De Zee hier uitgebreid op inhaakt kan ik me goed voor stellen en begrijpen. Die staat ook voor zijn organisatie met een kritische achterban. Maar juist nu er mogelijkheden zijn voor subsidie vanuit Brussel om het plattelandstoerisme te promoten en te stimuleren laat een woordvoerder van de eigen landbouworganisaties het platte landstoerisme vallen als een baksteen. Onwil of onkunde, on begrijpelijk! Hoe de subsidie ver deeld gaat worden is nog onduidelijk, maar we proberen als kampeerboerenorganisatie hier ook een graantje van mee te pikken. Als Vekabo opereren we nu ook grensoverschrijdend en de nieuwe Vekabo Nederland- gids is in den lande zeer positief ontvangen. Misschien zijn dat criteria om voor subsidie in aan merking te komen. Vergaderingen Het vergaderseizoen draait op volle toeren. Ook Vekabo heeft nog twee belangrijke vergaderin gen namelijk Schouwen- Duiveland op 5 maart om 19.30 uur in Ellemeet, waar uitleg ge geven wordt over samenvoeging van de drie Zeeuwse Vekabo's en informatie over de structuur van federatie Vekabo Nederland. En op donderdag 18 maart a.s. om 19.30 uur in Meliskerke, ver gadert Vekabo Walcheren. De sprekers zijn mevrouw ir. Lijnse en burgemeester Den Boon van Veere en tevens voorzitter van het piketteam Zeeland. Zij zullen spreken over de kwaliteitscriteria waar een kampeerboer minimaal aan moet voldoen. Uw aller opkomst wordt op prijs gesteld en hopelijk kan uw bestuur nog wat nadere aktuele informatie geven voor het ko mend seizoen. Er kunnen op de vergaderingen nog aanduidings borden besteld en stickers ge kocht worden! Een goed kampeerseizoen toegewenst! Vooral a/s gevolg van het onduidelijke mestbeleid van de overheid weten de loonwerkers niet waar ze aan toe zijn, aldus de bovaL In vesteringen blijken op korte termijn al weer achterhaald. De overheid zou een duidelijk meerjarenbeleid moeten voeren. op de hele agrarische sector haar in vesteringen kan afstemmen, zou veel beter zijn. Door het aantal re gels bovendien te beperken en de uitwerking ervan door de sector zelf te laten invullen zou de landbouw meer gestimuleerd en minder ge frustreerd worden, aldus de bovaL. Veehouders stimuleren Een deel van de veehouders maakt op vrijwillige basis gebruik van de zodebemester, volgens de loonwer kers in toenemende mate. Toch wordt in de gebieden waar zodebe- mesten in het voorjaar niet verplicht is minder gebruik gemaakt van de zodebemester dan in de aangewe zen gebieden. Bovendien liggen de tarieven daar ver beneden de ad viestarieven. De bovaL concludeert dat de subsidie voor loonwerkers om hen te stimuleren emissie-arme apparatuur aan te schaffen, beter besteed had kunnen worden om de veehouders te stimuleren om over te gaan tot emissie-arme aanwen ding van mest. De loonwerkers, zo is gebleken, zijn ook zonder subsidie wel bereid te investeren. De prijzen van de mengprijsbieten oogst 92 zijn ongeveer drie gulden per ton hoger dan die van vorig jaar. CSM betaalt per ton op meerjarig contract geleverde BMS-bieten f 120,— (vorig jaar f 117,— Sui ker Unie betaalt f 120,86 per ton (vorig jaar f 118,10). De prijzen zijn excl. BTW, en gelden bij een suiker gehalte van 16 procent en een ge middelde winbaarheid. De prijs voor C-bieten is fors ge daald. De CSM betaalt voor op meerjarig contract geleverde C- bieten f 25,— per ton (vorig jaar f 34,75), de leden van de Suiker Unie ontvangen per ton C-bieten f 25,80 (vorig jaar f 36,27). De prijzen van de BMS-bieten zijn wel lager dan die van twee jaar ge leden. Toen betaalde de coöperatie ve industrie f 121,77 per ton en de particuliere industrie f 120,50 per ton. Bovendien was de prijs voor C- bieten twee jaar geleden (oogst 90) veel hoger dan nu, ruim boven de 40 gulden per ton. De daling van de C-prijs is een gevolg van de lage we reldmarktprijs van suiker. De CSM hanteert een suikergehalte verrekening per procent van f 10,10 per ton BMS-bieten en f 1,45 per ton C-bieten. De verrekening van de winbaarheidsindex ten opzichte van het campagnegemiddelde van 87,2 wordt verrekend met f 0,81 per punt Wl voor mengprijsbieten en f 0,12 per punt Wl voor C-bieten. In deze prijzen zijn de afkoop en winst deling van pulp inbegrepen. Sinds kort is Jan Bosman uit Wol- phaartsdijk als mestadviseur werk zaam bij de Regionale Mestbank West te Haarlem. Zijn werkgebied is het Zuidwesten, dat wil zeggen Zeeland, de Zuidhollandse eilanden, de Hoeksche Waard en een klein ge deelte van West-Brabant. De taak van de mestadviseur is het stimuleren van het gebruik van dier lijke mest bij akkerbouwers en het begeleiden van veehouders in het werkgebied bij het verbeteren van de mestkwaliteit en afzet. Kortom, bemiddeling en advies. Ook voor het nemen van mestmonsters kunt u bij de mestadviseur terecht. Jan Bosman is iedere maandag op het kantoor van de mestbank in Haar lem bereikbaar onder telnr. 023-319037. De rest van de week werkt hij vanuit huis en is bereik baar onder telnr. 01198-2157. Jan Bosman

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 13