Leiders en Lijders Initiatiefnemers niet in de kou laten staan Weer een stukje boerenvrijheid weg Toekomstgerichte bedrijven krijgen hardste klappen Teeltinformatie IRS Nadat er in het begin van de vorige week nog wat kunstmest over de vorst gestrooid is en er ook nog voorzichtig wat aardappelen gepoot zijn, is het mede door de winterse buien wat het buitenwerk betreft weer rustig op THOLEN EN ST. PHI- LIPSLAND. Wat meer tijd om aan dacht aan krant en vergaderingen te besteden. Opvallend is daarbij dat de Landbouw in de afgelopen week op zeer uiteenlopende wijze in het nieuws is geweest. Dat het finan cieel slecht gaat zal een ieder nu zachtjesaan wel bekend zijn, maar wat de toekomst betreft zijn er toch opmerkelijke ontwikkelingen te sig naleren. Op de algemene kringvergadering benadrukte de gedeputeerde me vrouw De Vries-Hommes nogmaals dat ze het beste voor heeft met de natuurontwikkelingsplannen op Tholen en het daar onmiskenbaar aan verbonden nabuurschap. Tij dens haar inleiding groeide er een gevoel van: "Dat zullen wij geza menlijk wel klaren". Maar nadat bleek dat de boot niet wacht en een burgemeesterspost lonkt, blijft er van dat "wij-gevoel" maar weinig over. Zij kiest voor een zekere toe komst, wij zullen die toekomst met een andere gedeputeerde weer wat onzekerder tegemoet gaan. Aan Landbouw zit ook onmisken baar het woord Landbouwschap vast. Een aktiegroep is opgericht, ZLM-voormannen tonen begrip, maar kunnen niet oproepen tot on dersteuning van deze aktie. Burgelij- ke ongehoorzaamheid zit niet in hun pakket. Wel is het opvallend dat de grote mannen wiens naam begint met een L. nu toch ook hun neus richting Landbouwschap gaan rich ten. Luteijn en Van Leeuwen hebben zich duidelijk uitgedrukt, aldus de verslagen in de pers. Wellicht kon den zij ook niet anders na de duide lijke uiteenzetting van onze voorzitter Van der Maas die de grote L van ZLM al lang een hart onder de riem tracht te steken, nu de broek er mee ophouden niet meer lukt. Deze L zullen wij missen in de ZMO, waar Van Leeuwen nu het voortouw Het Instituut voor Rationele Suiker- produktie (IRS) te Bergen op Zoom verstrekt teeltinformatie gedurende het groeiseizoen via een telefonisch antwoordapparaat. De informatie heeft vooral een attenderend karak ter. Het antwoordapparaat is 24 uur per dag bereikbaar via het nummer: 01640 - 56800. Voor PC-gebruikers is er het video tex systeem Agrinet (voorheen Vi- tak) waarin de teeltinformatie van de suikerindustrie opgenomen is vanaf pagina 6222. Voor meer in formatie over Agrinet kunt u con tact opnemen met het Agrinet-secretariaat te Lelystad: 03200-26151. Afgelopen zondag sneeuwde het in Nederland zowaar weer eens. Het landschap kreeg even een wit aanzien, maar van een echte 'sneeuwdeken' was geen sprake. neemt. Onmiskenbaar een leider van het overlegmodel, die het in de toekomst wellicht moeilijker zal krij gen met de achterban van de ZLM dan met het Haagse circuit. In elk geval hebben "lijders" binnen de ZLM op dit moment al wat meer be reikt dan de leiders van de CLO's, nu er een gesprek komt met de ak- tiegroepen en het Landbouwschap. Mogelijk dat Mares dan ook op die zelfde dag nog een gesprek kan or ganiseren met boeren die zich aangesproken voelen door zijn uit spraak op het symposium in Sas van Gent: "Boer niet gebaat met mini-camping". Dit is vast een aflei dingsmanoeuvre, want: "Is de Landbouw wel gebaat met veehou ders in het oosten van het land die massaal "vergaten" een hinderwet vergunning aan te vragen, meneer Mares, om zodoende ongebreideld hun veestapel uit te kunnen breiden en dan nog beperkingen te gaan vormen voor zij die dat wel hebben gedaan?" Of is de uitspraak ontstaan doordat er wat jaloezie in schuilt, strontboe ren maken immers minder kans op toerisme. Het gebruik van het "ont beren van voldoende kennis" is ze ker lariekoek. Kennis is te koop en zijn wij al niet lang voorgehouden dat wij meer "ondernemer" moeten zijn? Het Landbouwschap of ZLM had ook meer moeten "ondernemen" ten aanzien van het verstrekken van topografische kaarten ten behoeve van Mc. Sharry. Eerst werd voorge houden dat deze kaarten niet geko pieerd mochten worden, nu mag dat wel. Waarom per afdeling dit niet met een kaart geregeld, nu kan het topografische noodlotpunt er wel eens zorgen dat je vier kaarten voor het zelfde perceel nodig hebt. Beter nog, waarom naast het moe derkaartsysteem van de PD weer een ander uitvinden? Gebrek aan kennis bij het Landbouwschap?? Op NOORD-BEVELAND zijn door de vele neerslag van het afgelopen weekeinde de voorjaarswerkzaam heden even in de ijskast gezet. De afgelopen week is door velen benut om zomertarwe en/of gerst te zaai en. Ook zijn er plantuien gezet. Ver der is er door menigeen kunstmest op de wintertarwe en op percelen bestemd voor bieten gestrooid. Als de weersvoorspellingen uitkomen kan men ook aanstaande week over de vorst kunstmest strooien, maar dit is even afwachten. De aanvraagformulieren voor de subsidie op de McSharry-gewassen moeten voor 1 maart ontvangen zijn. Als dit niet het geval is, is het verstandig om daar zelf zo snel mo gelijk achteraan te gaan. De aan vraag welke 15 mei binnen moet zijn, dient vergezeld te gaan van een topografische kaart. Deze kan men op Noord-Beveland op 10 maart in het Drentehuis te Geersdijk tegen betaling van f 16,— verkrijgen. Let dus op uw zaak! Als het goed is heeft een ieder die Landbouwschapsheffingplichtig is een dezer dagen een oproep in de bus gekregen om de Landbouw schapsheffing niet te betalen, leder een is vrij om te doen en laten wat hij wil, maar ik denk dat we de initi atiefnemers van deze actie niet in de kou moeten laten staan door in ieder geval de betaling geruime tijd op te schorten, zodat men mis schien bij het Landbouwschap toch eens in de gaten krijgt dat de belan genbehartiging zoals deze nu wordt gedaan niet, en dat geldt zeker voor akkerbouw en fruitteelt, werkt. Overigens wil ik u erop wijzen dat de Landbouwschapsheffing wette lijk verplicht is, maar dat mag hope lijk geen beletsel vormen om in ieder geval een eerste aanmaning af te wachten. Ook in de afgelopen week is de prijs van de aardappels niet verbeterd, hij is eerder verslechterd, voorzover dat nog kon. En in zo'n tijd zie en hoor je dat er voor volgend jaar contrac ten worden afgesloten voor prijzen die niet of nauwelijks kostendek kend zijn. Uw praktijkschrijver vraagt zich dan af of dit nou wel zo verstandig is. Ik denk dat je hiermee de markt voor het volgend jaar alweer naar beneden haalt. Immers, een boerenwijsheid leert ons om in een slecht aardappeljaar geen contrac ten voor de volgende oogst af te sluiten. Tot slot zou ik willen eindigen met een klein lichtpuntje. Er zijn op Noord-Beveland uien verkocht voor een dubbeltje per kg. Ik hoop niet dat dit een kortstondige opleving in de uienmarkt is, maar dat de prijs van uien nog verder op zal lopen zo dat diegene die nog vrije uien heeft hiervan nog kan profiteren. Maart is nog maar amper begonnen of hij is al bezig zijn staart te roeren. Afgelopen weekeind deed het in WALCHEREN, nadat het eerst zo'n 15 mm had geregend nog even win ters aan met een besneeuwd land schap en zoutstrooiers op de weg. Wel een heel verschil met enkele da gen daarvoor met de kunst meststrooiers op het land. Het leek wel of het voorjaar al was be gonnen. Deze enkele dagen met droog weer en droge grond zijn door velen be nut om zomertarwe te zaaien. Ook is er al gerst gezaaid. Voor veel grond in ons gebied nog aan de vroege kant, maar de tijd zal leren wie gelijk heeft. Vorig jaar werd om streeks deze tijd ook gerst gezaaid en dat is goed terecht gekomen. Al leen waren de omstandigheden toen gunstiger. Overigens lijkt het er op dat het gerst-areaal dit jaar sterk zal uitbreiden en deze schrijver is benieuwd hoe het uiteindelijke Wal- cherse bouwplan er deze zomer uit zal zien. Ondanks het feit dat veel theoretici vanaf de zijlijn roepen dat de akker bouw moet intensiveren om te over leven, bestaat de indruk dat veel praktici met hét prijsdebacle in veel plantaardige sectoren van dit sei zoen in het achterhoofd, juist de an dere richting op denken. Hun argument is: weinig of geen verlies en wellicht nog een plus. Misschien heeft het er ook mee te maken dat veel collega's in ons gebied er al één of andere nevenactiviteit naast het bedrijf bij hebben. Het droge weer van de afgelopen Ook in MIDDEN-EN OOST BRABANT is men geschrokken van het totaal export verbod van leven de varkens. De prijzen waren al niet goed mede door het vorige blaasjes incident en nu deze klap er weer bo venop. Neen, hier zat niemand in de gehele agrarische sector op te wachten. Ook de vogelpest is hier nog steeds actief en wat te denken van de bruinrot in onze regio tegen de Bel gische grens aan. Op deze manier krijg je een versnelde selektie van bedrijven, maar juist de toekomst gerichte bedrijven van onze jonge ondernemers zullen door deze hard nekkige ziektes het onderspit delven. Hard, maar wel realistisch. Zij zijn het die momenteel de meeste klap pen krijgen en vaak door de ouderen worden aangekeken van ja, je zult het net als ons zelf moeten doen. Je mag natuurlijk geen financiële offers verwachten van de oudere genera tie, maar bestuurlijk gezien zijn zij het die de meeste macht hebben. Een ieder kan dat voor zich consta teren hoe het bij hem of haar in zijn nabijheid is, of zijn oor te luisteren leggen. Laat het hier geen Frankrijk worden waar het actievoeren van agrariërs steeds gewelddadiger wordt maar ook steeds ongecontroleerder. Maar het eeuwig durende overleggen en compromissen sluiten wordt ook niet meer gepikt door de boerenach- terban. Het bekende voorbeeldje is wel het noodwetje van Alders, wat de Milieudefensie weer niet goed genoeg vindt, zodat men hinderwet vergunningen blijft aanvechten. Nu hebben de eerste bezwaarmakers echter serieuze dreigbrieven gehad. De goodwill is nu aan beide kanten verdwenen en de overheid krijgt de schuld, en deze schuift het weer te rug naar het bedrijfsleven zelf. Om dat deze vele wetten niet als serieus beschouwt, heeft een ieder nu met het bekende wetboek in de hand het recht aan zijn kant. Natuurlijk wil ik niet iedereen over één en dezelfde kam scheren maar een ieder kan hierover het zijne denken. Maar terugkomend op de ziektes, laten we met z'n allen ons verstand gebruiken en zorgvuldig met eikaars belangen omspringen, zodat we over een maand kunnen zeggen, als de lente begint, we gaan er met fris se moed tegenaan en we hebben onze les weer gehad. tijd is in de veehouderij benut om drijfmest over het grasland uit te rij den. De berijd baarheid was goed en daardoor was er weinig insporing. Dit jaar mag deze wijze van uitrijden voor het laatst. Vanaf volgend jaar is injecteren van mest op grasland ver plicht. Voor veel veehouders bete kent dit een flinke kostenpost daar dit veelal loonwerk is. Bovendien is het materiaal zwaarder en daardoor de kans op insporing groter. Ook is nog onvoldoende bekend wat op lange termijn het effect is zowel voor de kwaliteit van de grasmat als ook voor de gezondheid van het vee. Voor de melkveehouders is het ein de van het melkprijsjaar weer in zicht. Al naar men onder- of over schrijder dreigt te worden, neemt men op het laatst de meest uiteen lopende maatregelen, van 3 maal per dag melken tot koeien vroegtij dig droog zetten of soms zelfs ver kopen. Melkkoeien zijn nog steeds levende individuen en dan valt een juist produktiepatroon niet altijd met een schaartje te knippen. Voor de varkenshouders is de afkon diging van het exportverbod van le vende varkens tot 1 april een lelijke streep door de rekening. Veel insi ders twijfelen aan de juistheid van het argument en hebben de indruk dat de blaasjesziekte wordt gebruikt als stok om de hond of in dit geval het varken te slaan. Het is opvallend dat hoe meer men praat over vrij- handelsverkeer, via allerlei soms on eigenlijke argumenten steeds vaker protectionisme wordt toegepast. Binnenkort wordt een ieder die voor MacSharry-steun in aanmerking wenst te komen, dus ook de kleine graanteler, in de gelegenheid gesteld een daarvoor bestemde to pografische kaart af te halen. Hierop moeten alle "MacSharry-percelen" worden ingetekend om controle te vergemakkelijken. In ruil voor finan ciële steun geven we gevoelsmatig weer een stukje van onze boeren vrijheid weg. We worden nog meer gecontroleerd en bespied hetzij van af de grond, vanuit het vliegtuig of per satelliet. Niet alleen in de land- en tuinbouw gaat het momenteel slecht. Heel de economie stagneert, mede als ge volg van teruglopende export. Het lijkt geen korte inzinking, maar een van meer structurele aard. Daarbij spelen ook mee de goedkope impor ten uit de voormalige Oostbloklan den, een verzadiging van veel markten en onze dure gulden. Nogal wat bedrijven welke een be grip geworden waren en werden ge rekend tot onze nationale trots, gaan in sterk afgeslankte vorm ver der of worden soms voor een zacht prijsje verkocht aan buitenlandse concurrenten. Gevolg van dit alles is een sterke stijging van de werkloos heid met alle maatschappelijke el lende vandien. Zou het dan toch waar zijn dat als er een crisis in de landbouw begint, de rest volgt?

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 11