10 mam li "Voorgekiemde" uien in de supermarkt Milieucontroles werken averechts Kwartaal nieuwsbrief PAGV Weinig vertrouwen in natuuronderhoud Aarzelend begin van het voorjaarswerk VRIJDAG 5 MAART 1993 Het blijft in onze NOORD WESTHOEK zo maar een beetje aan het winteren. Verleden week wat sneeuw, wat ik al lang niet meer ge zien had, wat lichte vorst in de nacht en zo zal het wel doorgaan naar het echte voorjaar toe. Over de vorst is de afgelopen tien dagen weer flink zomertarwe gezaaid. Al met al zal er zodoende toch weer heel wat tarwe komen. Gebrek aan alternatief zal het wel wezen. Even zo zullen er nogal wat hectares gerst gezaaid worden. Het bietenareaal dat gezaaid kan worden, zal wel volledig benut wor den, gezien de toch niet ongunstige afrekening die we binnenkort zullen krijgen. De overbieten kon wel beter, maar we moeten niet ieder jaar re kenen op zulke topopbrengsten. Het areaal uien zal er ook wel weer ko men. De vaste telers stoppen er zo maar niet mee. Het is een vaste plaats in het bouwplan en eens zal het prijsniveau toch weer wel eens positief zijn (zo hoopt men). Het aardappeldrama is nog niet ten einde. Wat moet dat worden? Ze zijn voorlopig nog niet op ook. Er is meer in- dan uitvoer en dat is een verkeerde zaak voor ons als export land. "Maar het kan verkeren", zei Bredero. Ze zijn overal goed bij in de ons omringende landen en proberen ook alles te benutten. En al gaan wij er dan altijd vanuit dat kwaliteit on ze waar moet verkopen, dan moet die er ook zijn. Helaas is dat wel eens anders, dat wordt zichtbaar als je zo rondkijkt. Als het maar bij de teler weg is, kan veel. Zo ben ik eens meegeweest (winke len), je ziet dan wat er bij zo'n grote kruidenier te koop is. Hij verkoopt ook aardappelen zoals gewone bint jes. Biologisch getaalde, met een mooie naam, brengen een meerprijs op van 15 cent per kg, dat is mooi meegenomerl. En dan nog iets nieuws, voorgekiemde uien. Ik wist niet dat zoiets kon met alle keurin gen van tegenwoordig, maar ze zijn er nu eenmaal. In de fruitteelt gaat het ook niet zo best als je kijkt naar wat er elke keer doorgedraaid wordt, en ook daar is het einde nog niet in zicht. En dan te weten dat de koelhuizen al weer vol zitten met buitenlandse appels. Die moesten contractueel afgenomen worden, maar ze komen dadelijk ook weer op de markt. En de groen tes die vanuit Zuid-Europa al aange reden worden, om bang van te worden (en voor lage prijzen). En nu de grenzen open zijn, dus geen uit- Het PAGV introduceert dit jaar een nieuwsbrief. Deze verschijnt ieder kwartaal en maakt melding van nieuw verschenen c.q. binnenkort te verschijnen PAGV-uitgaven. Iede re uitgave zal kort worden om schreven. De uitgaven kunnen naar believen besteld worden, met een korting van f 5,— per uitgave (ten opzichte van de losse-verkoop-prijs). Daar naast geeft de nieuwsbrief onder andere informatie over allerlei PAGV- activiteiten die men (onder abonnee-condities) kan bijwonen, zoals de abonneedag, gewasdagen en thema-dagen. Een abonnement op de Nieuwsbrief kost f 25,— per jaar en heeft de naam 'bestel-abonnement'. Iedere bestel-abonnee ontvangt sowieso het PAGV-jaarverslag. Men kan bestel-abonnee worden door f 25,— te storten of over te maken op postrekeningnr. 2249700 t.n.v. PAGV, postbus 430, 8200 AK Lelystad, onder vermelding van 'bestel-abonnement 1993'. en inklaren meer bij de grenzen, is het vervoer vanuit Spanje naar ons land een dag korter. Plus dat de ta rieven daar lager zijn. De transport bedrijven krijgen of hebben het ook al moeilijk. En ook de scheepvaart (binnenvaart) is al 25% minder, en ga zo maar door. Het zal niet meevallen alles weer op een rijtje te zetten, maar het was echter al lang zichtbaar. Het kon zo niet langer. Het toneelstuk dat over al en ook bij ons wordt gespeeld, krijgt geen aanhang (luisteraars) meer, men gelooft er niet meer in. Alles te kort, bezuinigen en over werkgelegenheid praten. De ver koop van goudstaven heeft ook al niet geholpen, het begrotingstekort loopt steeds maar op. Maar niet getreurd, ze gaan alweer een nieuw toneelstuk schrijven. Iedere partij voor zich en dan weer maar hopen dat er velen in geloven. Waar zijn we mee bezig? Verleden week nog een gesprek met een bur- .ger gehad, die ook ons landbouw blad graag leest. Hij wil goed geïnformeerd zijn over het land- bouwgebeuren. Hij had ook het stuk gelezen over het plan Korteweg. Het viel hem op dat geadviseerd werd later te zaaien en om zodoende minder produktie te krijgen. De vraag was: heb je op de foto gezien dat er op Tholen al aardappelen gepoot zijn? Ik heb ve len over de vorst en in de mist al zien zaaien, is dit nu jullie antwoord op een dergelijk plan om veel pro blemen op te lossen? Het platteland van WEST BRABANT ZUID draagt van oudsher de politie een warm hart toe. Omgekeerd heb ben de mannen en vrouwen van Hermandad weinig hoofdbrekens met het buitengebied. Deze opstel ling begint echter te veranderen. Po litie is dagelijks meermalen op de landwegen te zien en dat gaat min of meer bedreigend werken. Op de landbouw komt het over of zij beze ten zijn van milieudelicten. Het uitoefenen van de controle op o.a. de mestwet gaat de perken te buiten. Veehouders en akkerbou wers die met onderwerken van mest in regel zijn krijgen zelfs fre quent bezoek. Meestal vanaf een af stand worden de werkzaamheden in de gaten gehouden. Het heeft de af gelopen tijd dan ook al processen verbaal geregend. Een loonwerker somde een aantal "overtredingen" van zijn klanten op. Niet onderwerken van vaste mest f 1.000,— boete. Niet tijdig onder werken van dunne mest f 1.500,— boete. Voor het kappen van een boom f 2.000,— boete. Bespuiten van een stuk talud f 500,— boete. Het niet insturen van een papiertje, inzake het AM-beleid f 500,— boe te. Na een kleine rekensom kwam hij tot een totaalbedrag van f 12.000,-. Dit heeft slechts betrekking op een klein gebied en van de gevallen waarover de boer gepraat heeft. Ve len verbergen een boete door erover te zwijgen. Voor de staatskas loont het de moeite om politie, AID en miliéu-ambtenaren een gerichte op dracht te geven. Een politieman liet weten dat zij heus niet gelukkig zijn met dit beleid. Ook daar krijgen de mannen die het vuile werk op moe ten knappen opdracht van bovenaf. Het oplossen van een inbraak zet meestal toch geen zoden aan de dijk. Bij de landbouw is schijnbaar nog geld te verdienen. De huidige opstelling van de over heid kan over een tijdje averechts gaan werken. Land- en tuinbouwers bepalen straks hun eigen weg. In vesteringen in het milieu is leuk maar dan moet er wel geld zijn, en dan moeten de produkten wel meer opbrengen. Een doorn in het oog is het voor veel ondernemers dat zij worden gepakt en dat de burger on gestoord zijn gang kan gaan. De auto blijft heilig ondanks dat dit voertuig voor de meeste uitstoot zorgt. Tuinders moeten de eerste halve millimeter van hun kas opvangen omdat er schadelijke residuen in kunnen zitten. Olieresten die op de wegen belanden verdwijnen na een regenbui via het talud in de sloot en het waterschap moet de rest doen. Zoals het er nu naar uitziet zullen de controles nog scherper worden. Iedere gemeente is bezig bestaande hinderwetvergunningen na te kijken. Aanpassingen vergen weer de nodi ge investeringen. In het LAND VAN AXEL is er deze weken nogal wat aan de hand, wanneer het gaat over het invullen van de zogenaamde "groene ruim te". Dat wil zeggen de ruimte, het bouw- of weiland of dijkvlak wat tot nu toe altijd door boeren beheerd is geweest. Beheerd op een manier die tot nog toe gestoeld was op economische belangen, doch wat er toe heeft bijgedragen dat het Zeeuwsvlaamse landschap er uit is gaan zien zoals dat nu is. Een landschap dat door zeer veel mensen als mooi en karakteristiek wordt ervaren en wat jaarlijks door menig toerist wordt bewonderd. De "groene beleidsmakers" menen echter dat behoud van het huidige landschap niet voldoende is, doch wensen uitbreiding van de gebieden die als landschappelijk waardevol worden gezien. Van achter het bu reau wordt een lijn op de kaart gezet en dat zou de toekomstige begren zing moeten worden. Dat het over De eerste plantuien zitten ook weer in de grond, aldus enkele praktijkschrijvers. Op dit moment krijgen we op WEST ZUID-BEVELAND nog een periode met temperaturen 's nachts onder het vriespunt en overdag jammer genoeg, afwisselend sneeuw, hagel of regen. Toch is er afgelopen week al wat werk op de akkers verricht. Er is wat kunstmest gestrooid voor al op wintertarwe en graszaad. Verder zijn ook plantuien gezet. Of deze teelt wordt ingekrompen, ge zien de slechte resultaten kan ik niet zeggen. Wanneer dit niet het geval is, is dit eens te meer een bewijs dat men weinig alternatieven heeft om over te gaan op andere teelten die wat meer zekerheid bieden. Was vorig jaar de cichorei een ge was waar men wat van verwachtte, dit jaar zijn de vooruitzichten ook hiervoor niet al te geweldig. Wan neer op dezelfde condities als vorig jaar gecontracteerd werd, zouden er toch veel collega's de teelt uitbrei den of indien daarvoor de kans ge boden werd, daarmee beginnen. Het valt niet mee om een bouwplan samen te stellen. Van telerszijde zou men graag middels contracten wat risico's vermijden, maar de afne mers zijn zeer terughoudend zodat de prijzen waarvoor gecontracteerd worden alleen bij hoge kilo opbrengsten en goede kwaliteit nog kostendekkend zijn. Bij het aanbreken van het voorjaar loopt het vergaderseizoen ten einde. Waren enkele jaren geleden nog veel vergaderingen overdag, tegen woordig vinden deze steeds meer in de avonduren plaats. Veel akkerbou wers werken vooral in de winter bui ten het eigen bedrijf, genoodzaakt door de financiële toestand op de bedrijven. Om ze op een vergade ring te krijgen dient dit 's avonds te gebeuren. Op zich is dit geen be zwaar, erger is dat soms noodzake lijke werkzaamheden blijven liggen of niet op tijd kunnen gedaan worden. Ook is het veelal nu dat voor het be tere werk dat er buiten de landbouw is, de kennis en opleiding van de landbouwers niet aansluit bij datge ne wat hiervoor nodig is. En dat men dan ingezet wordt om werk te verrichten waarvoor weinig oplei ding of scholing nodig is. Eén en an der kan al gauw leiden tot te weinig tijd en aandacht voor het eigen be drijf en daarom zou het ontzettend welkom zijn dat er mogelijkheden komen om voldoende inkomen te verdienen binnen het eigen bedrijf. Ik weet zeker dat dit voor de toe komst meer zal bijdragen aan de kwaliteit en leefbaarheid van ons gebied dan maatregelen zoals de aanwijzing van bloemdijken waarbij er ook vooral in een gebied als de Zak van Zuid-Beveland in landbouw- kringen terecht veel verzet is. andermans eigendom gaat, schijnt geen belemmering te zijn. De P.C.B.L. heeft nog niet alle voor lichtingsbijeenkomsten afgerond of een waterhuishoudingsplan van de provincie doet al weer de ronde. Doel van dit alles is om ten behoeve van de natuurwaarden het waterpeil wellicht te verhogen. En zo zou de consequentie van het aanvaarden van het natuurbeleidsplan, niet los gezien kunnen worden van een ver anderd peilbesluit. En wat dat bete kent kunt u wellicht het beste zien als u weet hoever de drainage nu aan het bestaande waterpeil is aan gepast. Dan is er ook nog het fenomeen bloemdijken. In onze kring wel spo radisch op de kaart voorkomend, maar toch kan dit in de toekomst beperkingen teweeg brengen bij het economisch beheren van land bouwbedrijven. Dat veel bedrijfsge- noten de verschillende plannen niet meer uit elkaar kunnen houden is begrijpelijk. Figuurlijk zien ze door de bomen het bos niet meer. Dat er dan ook nog een herinrichting aan komt of een ruilverkaveling met ad ministratief karakter waarin dergelijke zaken versneld kunnen worden gerealiseerd, is voor sommi gen een aangrijpingspunt om al bij voorbaat op tegen te zijn. Maar juist in een landinrichting kan er wellicht gestuurd worden. Wordt er geen versnippering van natuurge bieden bevorderd en kan er met buf ferzones rekening worden gehouden. Desnoods kan er worden uitgeruild om aan mogelijke overlast te ontkomen. Want over een aantal dingen is bijna iedereen het eens. Er is weinig vertrouwen in de instan ties die het in de toekomst allemaal zullen gaan onderhouden. En al is de intentie aanwezig om dat wel verantwoord te doen (zonder aan- palenden overlast te besparen) dan zal het hoogstwaarschijnlijk ontbre ken aan de financiële middelen, en zal misschien daardoor de wal het schip doen keren. Want ondanks de gigantische plan nen lijkt de achteruitgang in de va derlandse economie harder toe te slaan dan menigeen heeft verwacht of willen inzien. Dat dit voor de schatkist gevolgen heeft mag dui delijk zijn. Grote ondernemingen als DAF, Philips, Hoogovens, DOW Che mical en noem maar op zullen wei nig in de nationale huishoudpot deponeren. En zoals het er nu naar uitziet lijkt ook op het agrarische front als fiscus maar mager weinig te halen. Of we daar echter ook weer gelukkig mee moeten zijn is een heel ander verhaal. De voorspel de problemen waarin veel bedrijven terecht zullen komen, lijken nu be waarheid te worden. De eerste slachtoffers lijken te zijn gevallen in onze streek en dat er nog zullen vol gen lijkt onafwendbaar.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1993 | | pagina 10