Eén jaar Grobeka B.V., nu verder Nieuwe teelten Informatie-avonden Grobeka B.V. Familie Breure uit Coiijnspiaat teelt voor Grobeka zowel radicchio rosso a/s broccolli. Zoon Jacco (zie foto werkt mee bij o.m. het inpakken. Het afgelopen teeltseizoen hebben 35 akkerbouwers vollegrondsgroen- ten geteeld onder begeleiding van Grobeka B.V. Op Flakkee werd gestart met knolvenkel. In West- Brabant, op Schouwen-Duiveland en in Zeeuws-Vlaanderen werd ra dicchio rosso geteeld. De broccoli stond verspreid over heel Zuid-West Nederland. Gerrit Jan Kornet Het startjaar 1991 kende een aantal aanloopproblemen van zeer uiteen lopende aard. Aanvankelijk was de bedoeling te starten in twee gebie den, te weten Schouwen-Duiveland en Tholen. Doordat met name in Tholen de belangstelling tegenviel werden pas vrij laat en ongestruktu- reerd mensen in andere gebieden benaderd. Dit resulteerde in een zeer verspreide teelt met de nodige problemen in de begeleidende sfeer en met name de logistiek. Daar naast was het voor velen aanvanke lijk niet duidelijk waar Grobeka nu wel en niet mee bezig was. Als tweede aanloopprobleem mo gen ook genoemd worden de bui tengewone weersomstandigheden. Door de zeer koude en deels natte junimaand werd de eerste oogst drie weken uitgesteld. Door de ex treme hitte begin juli groeide met name de broccoli op een hoop, wat zowel aan teelt- als afzetkant grote problemen opleverde. De hitte ver oorzaakte bij radicchio rosso en knolvenkel schotproblemen waar door geen hoge opbrengsten kon den worden geoogst. Bij broccoli trad begin juli massaal schermrot op als gevolg van de hitte en de wolk breuken. Koelcontainers Natuurlijk had ook elke teler zijn ei gen aanloopproblemen. Met name de organisatie van arbeid tijdens oogst blijft een knelpunt. Daarnaast kwam bij een aantal mensen al snel de onmisbaarheid van een koelac- commodatie om de hoek kijken, ze ker bij het hete weer. Er werden snel een aantal koelcontainers bij de be drijven geplaatst. Het pakstation "Inpak Oosterland" bleek in staat te zijn de produkten optimaal te ver werken, terwijl er van een regelma tige aanvoer geen sprake was. Ook hier gingen de nodige aanlooppro blemen aan vooraf, maar deze wa ren snel verholpen. In de brcccoli-hausse de tweede helft van juli, moest 's avonds en in het weekend doorgewerkt worden om de toch al zwakke broccoli te ver werken. Het is een prestatie dat er als gevolg van de handelingen in het pakstation geen enkele partij op de veiling is afgekeurd. De methode van afzet via Grobeka kende de nodige aanloopproblemen. Hoewel voor knolvenkel een aantal kontrakten afgesloten konden wor den is dit niet gebeurd, omdat uit eindelijk het areaal knolvenkel te klein was om een continue aanvoer te garanderen. Wel werden er een aantal proefzendingen naar Japan georganiseerd welke misschien het komende seizoen vruchten af werpen. Nieuwe markten Bij radicchio rosso heeft Grobeka zich gepresenteerd als de leveran cier voor de nieuwe markten Ameri ka en Japan. In de topweken werden zo'n 2.500 verpakkingen a 2,5 kg geleverd in luchtvrachtver pakking. De verwachting is dat deze markten ook volgend seizoen in gro tere hoeveelheden beleverd kunnen gaan worden. Broccoli kende een zeer teleurstel lend prijsverloop. Voorafgaande aan het seizoen bleek het onmogelijk broccoli in hoeveelheden op kon- trakt te verkopen. Daarbij kwam de ongelukkige start in kwalitatief op zicht begin juli. Hierdoor daalde de interesse voor export tot een nul punt. Door een groot deel van de broccoli in PVC-vrije folie aan te voeren werd voor de klok gemiddeld genomen toch redelijk voor export gekocht. De eerste helft van het sei zoen daalde de middenprijs tot een paar dubbeltjes onder de garantie prijs. Inmiddels ligt deze ca. twee dubbeltjes boven de garantieprijs. Veel gehoord is het geluid dat Gro beka marktverstorend zou hebben gewerkt door alle broccoli voor de klok te dumpen. Oorzaak van de marktverstoring is echter het gege ven dat bij de toegenomen aanvoer in 1991 de export t.a.v. 1990 met 30% is teruggelopen en zelfs is ge halveerd t.o.v. 1989. Een uitgebreide marktanalyse zal moeten aangeven hoe deze ontwikkeling weer is te keren. Hoewel het aanvoerseizoen bij het schrijven van dit artikel nog niet is afgelopen kunnen ten aanzien van de uitbetaalprijs de volgende kon- klusies getrokken worden. Alle telers kunnen rekenen op een nabetaling. De broccoli-telers op 10 tot 20 cent per kg, de knolvenkelte- lers op circa 40 cent per kg en de radicchio-rosso telers op 60 tot 70 cent per kg. Samenvattend mag gezegd worden dat alle deelnemende partijen er bin nen Grobeka zonder al te veel kleer scheuren vanaf zijn gekomen, dit terwijl er toch vaak zoveel leergeld betaald moet worden. Al met al een goede basis om in 1992 op grotere schaal verder te gaan. 1992 De teelt van broccoli, knolvenkel en radicchio rosso zal in 1992 worden gecontinueerd. Grobeka zal met na me pogen de teelt van radicchio rosso uit te breiden gezien de toch specifieke teeltmogelijkheden van dit gewas in Zuidwest-Nederland. Daarnaast zal indien mogelijk gestart worden met prei, ijsbergsla en bleekselderij. Blijvend probleem blijft echter het gemis van zoet wa ter, wat met name voor knolvenkel, ijsbergsla en bleekselderij onmis baar is. In principe wil Grobeka in 1992 in heel Zuidwest Nederland aktief zijn. Er zal echter gestreefd worden 'teeltcentra' te kreëren zodat de on De beschikbaarheid van koe/ac commodatie was een van de knelpunten in het eerste jaar van Grobeka. derlinge samenwerking en het uit wisselen van ervaringen betere kansen hebben. U kunt hier zelf aan meewerken door uw interesse bij naaste kollega's bekend te maken zodat eventueel gezamenlijke aktivi- teiten ondernomen kunnen worden. In samenwerking met o.a. de ZLM, de CBTB, Cebeco Zuid-West en de Verenigingen van Bedrijfsvoorlich ting zal Grobeka binnenkort in elke regio een informatie avond organi seren waar u zich op de hoogte kunt stellen van de aktiviteiten van Grobeka. De data van deze bijeen komsten vindt u ook in deze bijlage. U ontvangt van uw eigen organisa tie een uitnodiging voor de avond in uw regio. Tevens is Grobeka verte genwoordigd op de Infomarkt d.d. 3 december te Goes. Voorbereiding Voor uw eigen planning is het be langrijk te weten dat de eerste plan ten voor de vroegste teelten in 1992 half januari gezaaid moeten worden. Na deze informatiebijeenkomsten zullen begin januari gewasbijeen komsten worden georganiseerd waar de teelt en de planning door gesproken worden. Gezamenlijk kunnen we ons dan voorbereiden op de nieuwe teelten in 1992. Be denk dat er een behoorlijke voorbe reiding nodig is om een nieuwe teelt tot een goed einde te brengen. Wanneer u in 1992 wilt oogsten dan moet u direkt aan de slag gaan. Heeft u teelttechnische vragen dan kunt u bellen met het team DLV te Westmaas (tel. 01864-3288) of met Schouwen-Duiveland: 25 no vember 1991, 20.00 uur, We grestaurant De Blauwe Keet, Rijksweg 6 te Oosterland. Zuid-Beveland: 26 november 1991, 20.00 uur, Ontm. centrum De Stenge, Stengeplein 1 te Heinkenszand. Noord-Beveland: 2 december 1991, 20.00 uur, Restaurant Zeelandia, Voorstraat 42 te Coiijnspiaat. Oost Zeeuws-Vlaanderen: 10 de cember 1991, 20.00 uur, Cultu reel centrum De Halle, Rooseveltlaan 1a te Axel. Walcheren: 12 december 1991, de groentespecialist van Cebeco Zuid-West, de heer Jan Mas (tel. 01672-2990, 's morgens tussen 8.00 en 9.00 uur). U kunt uiteraard ook altijd met Grobeka bellen, de heer Gerrit Jan Kornet (tel. 01806-55437). Gerrit Jan Kornet, Grobeka B.V. 20.00 uur, Vèr.geb. Ons Huis, Burg. Adelaarstraat 26 te Me- liskerke. West Zeeuws-Vlaanderen: 17 december 1991, 20.00 uur, Zaal Wijffels, Willemsweg 9 te Schoondijke. Tholen: 18 december 1991, 20.00 uur, De Wellevaete, Hoenderweg 133 te St. An- naland. West-Brabant: 23 december 1991, 20.00 uur, Hotel v. Tilburg, Burg. van Loonstraat 87 te Steenbergen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 6