Klein fruit zoekt winst in vervroegen en verlaten Akkerbouwer plant twee hectare pruimen Nieuwe teelten Teelt vraagt veel kennis en arbeid 13 Het vervroegen en verlaten van de oogst in het kieinfruit zorgt voor hogere opbrengsten. Hier een beeld van de frambozenpluk Op ongeveer 100 bedrijven in het Zuid-Westen van Nederland, bestaat houtig kieinfruit met als belangrijk ste gewassen bramen en bessen. De gemiddelde oppervlakte houtig kieinfruit per bedrijf, exclusief de zwarte bessen, is minder dan 1 ha. De oppervlakte zwarte bessen op de bedrijven varieert van 5 tot 15 ha. Dit is de enige teelt van houtig kieinfruit die voor de industrie wordt geteeld en die machinaal wordt geoogst. In het verleden werd het kieinfruit vaak gecombineerd geteeld met groot fruit. Door de specialisatie van de fruitbedrijven naar grootfruit is het kleinfruitareaal in het Zeeuwse sterk verminderd of ingekrompen. De oogst van het kieinfruit vindt plaats in de periode van eind juni tot half augustus, met uitzondering van de bramen die later (eind augustus tot half oktober) worden geoogst. De laatste jaren proberen diverse bedrijven, vooral in het midden van het land, de oogst te spreiden. Door het plaatsen van plastic tunnels of regenkappen kan het gewas worden vervroegd of verlaat. De aanvoer van het produkt buiten de aanvoer- piek is gunstig voor de prijs. Arbeid De teelt van houtig kieinfruit is ar beidsintensief. Hiervan vraagt de oogst ruim 90% van de totale ar beid. Het totale aantal arbeidsuren per ha is voor framboos 4000 uren, voor braam 3100 uur en voor rode bessen 3500 uur. De plukprestatie is gemiddeld voor bramen 6 kg/uur, frambozen 3,5 kg/uur en rode bes sen 7 kg/uur. Tijdens de oogst wordt gewerkt met losse arbeid. Losse plukkers(sters) zijn in de zo mermaanden wel te krijgen, erbui ten valt dit soms wat tegen. Bij het vervroegen of verlaten zal men hier mee rekening moeten houden. Vervroegen Het vervroegen van de oogst ge beurt door het plaatsen van plastic tunnejs over het gewas. Vanaf eind januari wordt de tunnel gesloten ge houden waardoor een gunstig micro-klimaat in de tunnel ontstaat en het gewas geforceerd wordt. De oogst kan hierdoor vier weken ver vroegd worden (eind mei). Het kli maat moet met luchten worden beheerst. Zowel frambozen als rode bessen komen in aanmerking voor vervroe ging. Belangrijk is dat hiervoor een van nature vroeg ras wordt geko zen. Bij frambozen zijn dit de rassen Glen Moy, Glen Clova of Spica zijn; bij rode bessen de rassen Jonkheer van Tets of Junifer. Verlaten Het verlaten van de oogst gebeurt door regenkappen (bogen met transparante folie) over het gewas te plaatsen. Kort voor het begin van de rijping van de vruchten worden de bogen boven het gewas ge bracht. Door de lichte beschaduwing door het folie wordt de rijping iets ver traagd. Belangrijk voor het effekt is dat het gewas en de vruchten wor den beschermd tegen regen en wind. Hierdoor kunnen ze langer blijven hangen zonder dat de vruch ten beschadigd worden of rotten. Nietalleen bramen, maar ook herfst- frambozen en de late rassen van zomerframbozen en rode bessen ko men in aanmerking om te worden verlaat. Late rassen zijn bij zomer frambozen de rassen Marwé en Schönemann en bij rode bessen de rassen Rolan, Stanza, Rondom, Rondom J en Rovada. Met de rode bessenrassen Rondom J en Rovada is het goed mogelijk de oogst te rek ken tot eind september begin oktober. Investering De investering voor een tunnel is minimaal f 25,— per m2 en de jaar- kosten (afschrijving, rente en onder houd) ongeveer f 5,50 per m2. Dus bij de oogst van frambozen van 1 kg/m2 moet de prijs minimaal f 5,50 per kg hoger zijn, bij rode bessen een oogst van 1,6 kg per m2, minimaal f 3,44 per kg. De laatste jaren is gebleken dat dit zeer goed mogelijk is. De investering van re genkappen is ongeveer f 15,—/m en de jaarkosten zijn f 3,75/m2. Bij een oogst van 2,2 kg/m2 bij rode bessen moet iedere kg f 1,70 meer opbrengen, bij frambozen een oogst van 1,2 kg/m2 f 3,13 kg. Vooral bij bramen worden de kosten vergoed door dat er meer kwalitatief goede vruchten geoogst kunnen worden. Bij de veilingprijzen van de laatste jaren is gebleken dat de investering ruimschoots werd terugbetaald. Saldo Door de kleine oppervlakten met houtig kieinfruit worden de saldo's per 10 are (1000 m2) berekend. Een saldo is de opbrengst min de direkte kosten. De direkte teeltkosten bestaan uit bemesting, afzet, hagel- verzekering, losse plukarbeid, overi ge materialen en rente voor het omlopend vermogen. Voor de teelt in tunnels of onder regenkappen zijn de kosten daarvan meegenomen. Enkele saldo's van houtig kieinfruit per 1000 m2: - bramen in de volle grond f 1.900,-; - bramen in de tunnels (vroeg) f 5.200,-; bramen onder regenkappen (laat) f 1.400,-; - frambozen in de volle grond f 3.600,-; - frambozen in tunnels (vroeg) f 4.000,-; - frambozen onze regenkappen (laat) f 4.500,—; - rode bessen in de vollegrond f 3.600,-; - rode bessen in tunnels (vroeg) f 6.100,-; - rode bessen onder regenkappen (laat) f 8.600,-. Conclusie Het verhogen en verlaten van houtig kleinfruitgewassen is een interes sante mogelijkheid de oogst te spreiden en de opbrengst te verho gen. De teelt past in principe wel op akker- en tuinbouwbedrijven, maar vraagt veel teeltkennis. Akkerbouwer G.J. Dees uit Waarde gaat dit najaar twee hectare prui men inplanten op zijn 84 ha grote bedrijf. 'We zijn op zoek naar ver breding van het bedrijf', zegt me vrouw Dees. 'Je moet toch iets verzinnen om de teruglopende in komsten uit de akkerbouw te com penseren. De aanwezigheid van zoet water straks hier in de Reigers- bergsche Polder geeft ons wat dat betreft wat meer mogelijkheden'. De fruitteelt is de heer Dees niet ge heel vreemd. Tot in de 70-er jaren teelde hij appels en peren, maar dit viel moeilijk in te passen in het sa menwerkingsverband dat hij destijds met zijn broer aanging. De boomgaard is daarom gerooid. In middels is de samenwerking beëin digd, en is de zoon van de familie Dees in het bedrijf gekomen. 'Dat de bedrijfsopvolger zich aandient is een reden te meer om naar een vorm van diversificatie te zoeken', zegt mevrouw Dees. 'Eén vierde ge was is er niet, dat weten we alle maal, maar mogelijkheden zijn er wel. We hebben er daarvan verschil lende overwogen, zoals bloembol len, zwarte bessen en diverse groentesoorten. De pruimenteelt is in ieder geval de eerste die we erbij nemen'. formatie, en ook de voorlichting heeft ons veel nuttige informatie verschaft'. Vroeg oogsttijdstip In hoofdzaak vanwege het wat vroegere oogsttijdstip van pruimen ten opzichte van appels en peren heeft Dees juist voor pruimen geko zen. 'We verwachten daardoor ge makkelijk aan plukkers te kunnen komen, de grote fruitpluk moet im mers nog beginnen als de pruimen- pluk zich aandient. Overigens proberen we zoveel mogelijk met ei gen arbeid te werken. Andere voor delen van pruimen ten opzichte van hardfruit zijn de lagere arbeidsbe- hoefte (minder snoeien) en ook min der gewasbescherming'. Als er de laatste weken niet zoveel regen zou zijn gevallen zouden de bomen al geplant zijn. De palen staan al wel in de grond. Het plant- materiaal is - opgekuild - ook al op het bedrijf aanwezig. 'Ik weet wel dat je geen appels met pruimen mag vergelijken, maar toch hebben we al wat ervaring met fruit. We zijn bij andere pruimentelers te rade gegaan voor specifieke teeltin- Akkerbouwer Dees: zoet water geeft nieuwe mogelijkheden

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 13