Bestrijding IBR in rundvee aanpakken hippï/th nieuw/ Veehouderij ■ÖaW Laat nu maiskuil onderzoeken Derde Vleesveetentoonstelling in Oud Gastel Wintertoeslag zeugen Nestor Zeeuwse ruitersport gehuldigd Veehouderij KNLC: 17 De bestrijding van IBR in de rund veehouderij is, sinds de ziekte twin tig jaar geleden voor het eerst voorkwam, nog niet serieus aange pakt. Vanuit de Kl-organisaties wordt nu grote druk uitgeoefend om die bestrijding grootschalig aan te pakken. De afdeling veehouderij van het KNLC ondersteunt dat. Binnen de EG wordt op dit moment al gestreeft naar het vrijmaken van de Kl-stations van IBR via de zoge naamde 'spermarichtlijn'. Dat geeft ook in Nederland grote problemen door de grote verspreiding van de ziekte. Frankrijk en Duitsland wer ken daarnaast aan regionaal uitban nen van de ziekte door vee uit te stoten. De Nederlandse veestapel is nogal besmet met IBR. Voor de gemiddel de veehouder is het echter econo misch niet de moeite waard om op grote schaal BR-besmet vee weg te doen. "Het is meer een politieke ziekte dan dat hij ons op het bedrijf voor de voeten loopt," zo formuleer de de afdeling veehouderij het. Maar politieke ziektes zijn ook ziektes. Vooral dé vertegenwoordigers met relaties naar het Kl-bedrijfsleven trokken fel van leer in de vergade ring. De Kl-organisaties lopen nu al tegen het probleem op. Maar over een aantal jaren gaan de Brusselse regels ook voor de veehouderijbe drijven problemen geven, zo werd gesteld. Nu al wordt bij de export van vaar zen steeds meer de eis gesteld dat ze IBR-vrij moeten zijn. Daarbij valt geen onderscheid te maken tussen geënte dieren en zieke dieren. Het is denkbaar dat men straks de ge- zondheidsstatus van het bedrijf wil weten. "En dan liggen we plat want we hebben er nooit iets aan ge daan," aldus Henk Los (LMIJ). Slachthuis Er wordt wel geënt tegen IBR. Maar is geen administratie van welke be drijven in welke mate last hebben van IBR. En er is dus ook geen ma nier om aan te tonen dat er aan het probleem gewerkt wordt. Als de Brusselse regels consequent worden doorgetrokken, dreigt na 1 januari 1993 zeventig procent van de export-omzet van het Kl- bedrijfsleven weg te vallen. "Als ge beurt wat nu op stapel staat is dat een ramp. Als we niks doen komen we straks gigantisch in de proble men," stelde Henk Berends (Gelder- sche Mij.). Henk Los, die ook voorzitter is van Holland Genetics, sprak zelfs van het compleet elimi neren van de Kl-organisaties. "Als de meerderheid in Europa er voordeel in ziet kan binnen een paar jaar een veehouder een koe met IBR niet meer aan de buurman verko pen. Dan is alleen nog vervoer naar het slachthuis toegestaan," zo schetste Jan Haikens (DVLG) de ge varen voor de veehouders. De afdeling veehouderij meent dat daarom de veehouders overtuigd moeten worden van het belang van de bestrijding van deze ziekte. Dat zal geld kosten maar het moet wor den opgebracht. den. Dit houdt in, dat u in een stren ge winter meer, en in een zachte winter minder voer mag verstrekken dan de toeslag aangeeft. Het blijft noodzakelijk om de konditie van uw zeugen goed in de gaten te houden (zie tabel 2). Indien u automatisch voert, dan kunt u tabel 2 hanteren bij de instel ling van de dosators. Daarnaast is het zowel bij automatisch voeren als bij het voeren met de schep van be lang dat u regelmatig naweegt hoe veel voer u werkelijk aan de individuele zeug verstrekt. Tabel 1. Voerschema zeugen Samengevat Het voeren van zeugen is belangrijk voor een goed bedrijfsresultaat. Als richtlijn kan gebruik worden ge maakt van het voerschema. Bedenk wel dat dit een richtlijn is en dat u altijd moet blijven kijken naar de in dividuele zeug. Daarnaast moet er in de komende maanden in onver warmde stallen rekening gehouden worden met de wintertoeslag. Hier door blijft de konditie van 'uw zeu gen en het geboortegewicht van de biggen beter gewaarborgd. Zodoen de kunt u nu al de basis leggen voor goede technische resultaten in 1992. Arie van Andel (DLV Varkenshouderij Breda tel.: 076-202681) periode kg voer/dag I water/dag periode individuele groeps- huisvesting huisvesting Oktober 0.1 - November 0.25 0.1 December 0.4 0.25 Januari 0.4 0.25 Februari 0.25 0.1 Maart 0.1 - Er moet op korte termijn een goede administratie komen zodat in ieder geval duidelijk is hoe de situatie is. Op die basis moet er een plan ko men om de ziekte aan te pakken. Los: "Hoe later je het aanpakt, hoe groter de kosten. Je komt dan meer in de richting van stamping out. Als je nu aan de gang gaat kun je in een jaar of vijf via natuurlijk verloop ver komen. Gerard Westerhof Zaterdag 9 november van 9.30 tot 15.00 uur wordt voor de derde maal de Vleesveetentoonstelling in Oud Gastel gehouden. De organisatie is er in twee jaar tijd in geslaagd deze najaarsshow uit te laten groeien tot de grootste vleesveetentoonstelling in de regio West-Brabant. Vorig jaar waren er in de speciaal daarvoor aangepaste hal van mane ge Reigershof maar liefst 125 run deren te bewonderen. Belgisch Wit-Blauw, verbeterd Rood-Bont, Zwart Bont en enkele buitenlandse runderrassen zijn ook 9 november weer present. Onder de deelnemers aan de Gastelse najaarsshow bevin- Een veekeuring op de Gastelse vleesveetentoonstelling van vorig jaar. den zich bekende Nederlandse top fokkers. Prijsvraag Tijdens de tentoonstelling onder werpt een deskundige jury van zes experts de runderen per kategorie aan een zorgvuldige keuring. Nieuw element is dat het publiek na enkele keuringen uitleg krijgt van de juryle den over het hoe en waarom van hun keuze. Verder lopen vrijwilligers van de organisatie herkenbaar rond om de mensen meer te vertellen over de aanwezige dieren. Hoogte punt van de dag is de verkiezing van een mannelijke en een vrouwelijke kampioen. De kampioenskeuring speelt zich tussen 14.00 en 15.00 uur af. De tentoonstelling zelf duurt van 9.30 tot 15.00 uur. Aan het evenement is voor het pu bliek een prijsvraag verbonden. Be zoekers kunnen gratis een gokje wagen naar het gewicht van een speciaal voor de prijsvraag aanwezi ge koe. Aan het eind van de dag wordt het juiste aantal kilo's bekend gemaakt. De winnaar van de eerste prijs krijgt een vleeswaardebon van vijftig gulden. Een leuk element voor bezoekers met kinderen is dat ook dit jaar weer zogende koeien met hun kalf jes te bezichtigen zijn. Uitleg over het fokken van vee en de verschil lende runderrassen wordt volop door deelnemers en organisatie ver strekt. Drachtig (0.97 EW) eerste 60 dagen 2.2 8-10 60 - 85 dagen 2.7 8-10 laatste 30 dagen 3.3 10-12 Zogend (1.03 EW) dag van werpen 0.5-1 20-25 eerste week geleidelijk om hoog naar 1% van het li chaamsgewicht 0.5 kg per big Gust (0.97 EW) van spenen tot dekken ge durende max. 10 dagen 3.5 10-12 na deze 10 dagen (of na dekken) 2.2 8-10 bij temperaturen beneden de 18 graden moet per graad onder de 18 graden 100 gram voer per dag extra verstrekt worden. Opmerking: bij andere EW-waarde voergift aanpassen. Tabel 2. Standaard wintertoeslag toeslag in EW per dag Voor zijn bijzondere staat van verdienste op het landelijk kam pioenschap van de Federatie is de Zeeuwse dressuurkampioen Cees Steendijk uit Kruiningen op de laatste Levade in Park en Bos te Apeldoorn gehuldigd. In 1947 reed hij zijn eerste KNF kam pioenschap mee als Zeeuws dressuurkampioen. Dat gebeur de toen in Den Haag. Sindsdien heeft hij Zeeland talloze malen als Zeeuws dressuurkampioen vertegenwoordigd en werd in 1966 met Felix zelfs Nederlands dressuurkampioen. Hij maakte alle verhuizingen van de KNF kampioenschappen mee: van Den Haag naar Utrecht en ver volgens naar Apeldoorn. Volgend jaar hoopt hij als kwieke 70-jarige de vierde verplaatsing van de Levade naar Ermelo op de terreinen van het Federatie Cen trum mee te beleven als deelne mer. Maar dan moet hij eerst nog wel even weer Zeeuws kam pioen worden. Dat zou helemaal uniek zijn. Groots, groter, grootst Meenden we bij het Federatie Centrum al over een geweldige accommodatie van overdekte rij- hallen te beschikken in de vorm van twee maneges van 60 x 20 m resp. 60 x 25 m, nu worden we geconfronteerd met steeds grotere complexen. Het Fries Paarden Centrum te Drachten vergrootte één van de maneges tot een rijhal van 75 x 25 m, die verdeeld kan worden in twee maneges van 35 x 25 m. En nu verrijst er bij het Neder lands Hippisch Centrum te Deur- ne een reusachtig overdekte rijhal van 100 x 25 m die door middel van uitneembare wanden onderverdeeld kan worden in drie maneges. Twee van 40 x 25 en één van 16 x 25 m. Ge lijktijdig komen er in Deurne ex tra stallen bij. Het aantal boxen stijgt van 78 naar 124 en ook de slaap- en verblijfsruimtes voor de studenten en kursisten onder gaan uitbreiding, van 65 naar 105 bedden, met mogelijkheden tot verdere uitbreiding. De Hippi sche Beroepsopleiding zal straks als de uitbreiding gereed is - 1992 eerste fase, 1994 totaal - er wel bij varen. Hengstenkeuring voor 1992 al gaande Al achter de rug zijn de keurin gen van de Connemara's, de Arabieren en de Groningers. Ook in Duitsland zijn de keuringen al volop aan de gang. De keuring van het NRPS - rijpaarden en po ny's met Arabisch bloed - is de eerstvolgende en wel van 21 tot en met 23 november te Ermelo met voorselekties op de eerste dagen. De keuring van Arabische volbloeds nieuwe stijl heeft een verdubbeling van het hengsten- bestand opgeleverd. Van de ruim 80 nieuwelingen werden er on geveer 70 goedgekeurd. Door de nieuwe, internationaal vast gestelde norm, kan iedere Arabi sche volbloedhengst, mits veterinair in orde, goedgekeurd worden. Het resultaat was een bonte verzameling hengsten met weinig eerste premies, terwijl veel hengsten ongelauwerd huiswaarts moesten keren. Er werd zeer verschillend gerea geerd op deze gewijzigde op vatting. Ook bij andere stamboeken bespeuren we onrust met het oog op 1992, maar het zou me niet verwonderen dat er in 1992 nog niets gaat veranderen en dat de diverse Europese richtlijnen er nog heel anders komen uit te zien dan men nu denkt of wenst. Trekpaarden voor het voetlicht Op 22 november vinden IBOP- proeven plaats met trekpaarden en Haflingers in manege "De Eendracht" te Vrouwenpolder- Serooskerke vanaf 9 uur. Het zijn aangespannen proeven, zowel trek- als menproeven. Er schijnt al duchtig voor geoefend te wor den, een verheugend initiatief. De 22ste 's avonds houdt de Stichting Het Werkend Trekpaard een avond voor donateurs en be langstellenden in "De Stenge" te Heinkenszand, waarbij een oude landbouwfilm naast brokstukken van een nieuwe film van Metje Postma vertoond zul len worden. En dan is er 30 no vember de najaarskeuring van trekpaarden, wederom in mane ge "de Eendracht". Het is er ver leden jaar goed bevallen. De aangifte is zeer goed te noemen met liefst 19 merrieveulens. Ver heugend is ook het feit dat er wat nieuwe inzenders bij zijn ge komen. Liefhebbers van de alou de Zeeuwse trekpaardfokkerij kunnen op deze dagen hun hart weer ophalen. i9gl Het Bedrijfslaboratorium voor grond- en gewasonderzoek te Oosterbeek adviseert de veehou ders om zo snel mogelijk de snij- maiskuil te laten onderzoeken. 'Oosterbeek' laat weten dat als vee houders nu het voederwaardeon derzoek aanvragen zij binnen twee a drie weken na monstername het re- neiaftib bn9>hsw floailuBibvrl sultaat in huis hebben. De opbrengsten lopen sterk uiteen, en ook komen er percelen voor waar weinig of geen kolfzetting heeft plaatsgevonden. Daardoor zul len grote verschillen in voederwaar- de (VEMA/EVI) te zien zijn. Veehouders kunnen de snijmais ook op mineralen laten onderzoeken. Net als de graskuil kan de mais on derzocht worden op kalium, na trium, kalk, magnesium en fosfaat. Om het mineralenonderzoek te kun nen doen heeft het bedrijfslaborato rium haar capaciteit vergroot. Op dit moment kunnen dagelijks 300 maismonsters op mineralen onder zocht worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 17