Paniekaankopen drijven prijs onnodig omhoog bussen? Wilt u vliegen of liever Uitspraken Snijmais veelal te licht BESTE KAASKEURDER Landelijke vergaderagenda Agrinet Kandidaten gezocht voor Tuinbouw Ondernemersprijs Agrarische Studiereizen J.A. Reinderink uit Meppel, een medewerker van Coberco/NCZ, is winnaar geworden van het 32e Nederlands Nationaal Kaaskeurcon- cours NNKCHij was de beste van 615 kaaskeurders die tien monsters moesten beoordelen op soort, leeftijd en kwaliteit. Reinderink won met 229 punten de Gouden Kaasboor, die hem op vrijdag 4 oktober werd uitgereikt door drs. H. Schelhaas, voorzitter van het Produktschap voor Zuivel. Tweede werd W. Robberse (de Kaasspecialist) uit Soest (229) en derde was C. Daamen van het NI- ZO uit Ede (228). Begin juli stonden de opbrengstver wachtingen van snijmais nog op een laag pitje. Door veel te koude weersomstandigheden was er een groeiachterstand van ruim 1 meter. Nu tijdens het hakselen zijn de voor uitzichten in positieve zin bijgesteld. De familie Gerritsen uit Esbeek ging er aan het begin van de zomer nog vanuit dat er 40% minder in de kuil zou komen. Zoon Werner is nu, naar omstandigheden, dik tevreden. "De kilogramopbrengst valt mee", zo zegt hij. "Op de vochtige grond is de opbrengst goed, al is dit jaar de kolf minder lang. Op de verdroogde stukken hebben we te maken met geknikte mais. Hierdoor moeten we wat vroeger hakselen wat tot ge- Gebruikers van Agrinet (Vitak, Vee- net, Canon) hebben sinds kort de beschikking over een landelijke ver gaderagenda. Zij kunnen daarin op datum, regio en sector zoeken naar agrarische vergaderingen, de monstraties en beurzen. Voor niet- abonnees is de agenda toegankelijk via Videotex Nederland. De landelijke vergaderagenda is een logisch vervolg op de vergaderagen da die al langer in Vitak operationeel is. Deze werd afgelopen winter in een proef voor het eerst landelijk gepresenteerd. De agenda is een handig hulpmiddel om tijdens het vergaderseizoen continu op de hoogte te blijven van interessante bijeenkomsten. Ook kan men de agenda gebruiken bij het plannen van eigen activiteiten. Bij de samenstelling van de agenda wordt o.a. samengewerkt met de Gewestelijke Raden van het Land bouwschap. Organisaties, boeren en tuinders kunnen ook zelf activi teiten aanmelden. Voor meer inlich tingen kunt u contact opnemen met het secretariaat van Vitak, tel. 03200-26151. volg heeft dat de groene mais, die eigenlijk nog even moet staan, ook meegaat. De rijpheid van het pro- dukt valt daardoor wat tegen. Ik verwacht wel dat het gehalte aan droge stof en VEM-waarde aanzien lijk minder is". Over de prijs is Gerritsen dik tevre den. "Redelijk goede mais wordt verkocht voor f 4.000,—, kosten hakselen voor de koper. Minder goe de gaat zelfs nog weg voor meer dan f 3.000,—. Er is min of meer een paniekstemming ontstaan bij veehouders die denken te weinig te hebben". Minder opbrengst De heer C. Mulders van Mulders Maisbank te Oudenbosch verwacht een aanzienlijk mindere opbrengst. "Zo op het oog lijkt het mee te val len maar als je ermee over de weeg brug bent geweest valt het tegen. Normaal laden we op een vracht auto 35 ton. Nu 31 32 ton. De mais weegt beduidend lichter. Het gemiddelde zal dan volgens mij bij 35 ton ophouden, al zijn er percelen die de 50 ton halen. Het ondereind heeft moeite met 20 ton". Dat de prijs van snijmais danig is opgelopen ligt aan de veehouders zelf, licht Mulders toe. "Veelal wordt mais per hectare verkocht waarbij op het oog beoordeeld wordt. Wij zijn gestart met 30 cent per kg VEM, onafhankelijk van droge stof. Veel vraag was er in het begin niet. Nu is deze prijs inmiddels opgelopen tot 35 cent. De hectareprijs trok de VEM prijs mee omhoog. Dit seizoen zullen de betere percelen bij 10 ton VEM per ha. blijven hangen". De heer Mulders is het opgevallen dat dit jaar veel percelen te kampen hebben met stengelrot. Zeeland In Zeeland zijn de opbrengstver- schillen in snijmais dit jaar erg groot. "Bij mij in de streek ligt het gewicht zo'n 20% lager", deelt rood- vleesproducent A. de Jonge uit Ovezande mee. "Drie maanden ge leden dacht ik nog dat de maisoogst dit jaar een catastrofe zou worden. Het gewas is vanaf half juli onvoor stelbaar hard gaan groeien. Waar de structuur van de grond goed was is nog van een redelijke oogst te spre ken. Op percelen waar het verkaveld is of waar de structuur door een on weersbui slecht was is de groei ver achter gebleven. Over het algemeen zijn de stengels in de percelen mais wat dunner en de kolven minder goed ontwikkeld. Ondanks het feit dat de maisopbrengst lager is ver wacht ik niet dat er in Zeeland veel ruwvoer bijgekocht hoeft te wor den", aldus de heer de Jonge. In Zuid-Nederland is op de meeste bedrijven voldoende ruwvoer aan wezig. In Oost Nederland ligt dat anders. Daar spreekt men plaatselijk van totaal mislukte percelen zodat ruwvoeraankopen op grote schaal voorkomen. Naar deze week bekend geworden is, is perspulp en aardap- pelpersvezel in de vrije handel uit verkocht. Door lage aardappelopbrengsten ziet het er naar uit dat bij aardappelpersvezel zelfs niet aan alle voorverkopen kan worden voldaan. Te vroeg Hoever de voederwaarde van snij mais in kwaliteit daadwerkelijk ach ter ligt op het gemiddelde is nog niet te zeggen. Een medewerker van het Bedrijfslaboratorium voor Grond en Gewasonderzoek te Oosterbeek bericht dat op zijn vroegst begin no vember de eerste onderzoeken be kend zijn. "Ook dan nog geven de uitslagen een vertekend beeld om dat het gaat om veelal verdroogde percelen". PHLO cursus 'ontwikkelen in de plantenbiotechnologie' Op 9, 10, 23, 24-januari 1992 zal in Wageningen de PHLO-cursus 'Ont wikkelingen in de plantenbiotechno logie' worden gehouden. Voor inl. tel. 08370-84093. Op 16 januari 1992 zal voor de zes de keer de Nederlandse Tuinbouw Ondernemersprijs worden uitge reikt. Net als in voorgaande jaren werden door de jury een aantal kan didaten voor de prijs genomineerd. De prijs wordt toegekend aan de on derneming, instelling of persoon, die toonaangevend heeft bijgedragen aan de ontwikkeling en vooruitgang van de Nederlandse tuinbouw. De minister van Landbouw, Natuurbe- Samen met Agrarische Studiereizen naar één van Europa's mooiste hoofdsteden. Parijs, 5-9 november, 5-daagse busreis. In prijs verlaagd!!! Parijs, Frankrijks' hoofdstad - ook wel lichtstad genoemd - bezit zowel een groot aantal historische als mo derne gebouwen. Als blauwe draad door Parijs loopt de Seine, waarover prachtige bruggen gebouwd zijn. Programmapunten o.a.: de Eifelto- ren; Are de Triomph; Notre Dame; Champs Elysees; Montmartre; Ver sailles; Museum Louvre; boottocht op de Seine. En als hoogtepunt: bij woning avondvoorstelling van de beroemde revue 'Folies Bergère'! Wenen, 29 november-3 december, 5-daagse vliegreis, 4 overnachtin gen in het elegante hotel Stefanie in Wenen. Wenen is de meest romanti sche stad van Oostenrijk, rijk aan historie. Wenen heeft een mooie na tuur, b.v. in het met eiken en beuken beboste Wienerwald. De blauwe draad door Wenen is de rivier de Donau, welke de stad in tweeën heer en Visserij zal op 16 januari de winnaar van de zesde Nederlandse Tuinbouw Ondernemersprijs be kendmaken. De Stichting is op zoek naar ge schikte kandidaten. Wie denkt in aanmerking te komen voor de prijs, of wie anderen wil voordragen, kan dit kenbaar maken aan het secreta riaat. Daar is een brochure verkrijg baar met het reglement van deelneming en een aanmeldingsfor- deelt. Programmapunten o.a.: rond rit Wenen; bezichtiging Schloss Schönbrunn; toch door Nieder- Österreich en langs de Donau; be zoek agrarische bedrijven; operette voorstelling; bezichtiging Stephans- dom. Voor 1992 staan op het program ma: Brazilië 21 januari-8 februari, 19-daagse vliegreis/rondreis per bus. Voor deze prachtige reis zal het nuttig zijn een voorbespreking te houden op zaterdag 2 november 1991, 10.15-12.30 uur, in Postiljon Nulde-Putten, A28 Amersfoort- Zwolle, afslag Strand Nulde. Gaarne vooraf uw telefoontje als u komt: 085-512087. Brazilië heeft een schitterende natuur, met dichte bossen, palmen, talloze soorten bloemen en boeiende steden. Pro grammapunten o.a.: bezoek aan Hollandse kolonie, bezoek aan diver se agrarische bedrijven; bezoek aan de 275 watervallen in Foz do Igua- cu; bezichtiging van Rio de Janeiro. Onvergetelijke rondreis! muiier. De inschrijving van kandida ten voor de Nederlandse Tuinbouw Ondernemersprijs 1992 sluit op 1 december 1991. Adres: Stichting Nederlandse Tuin bouw Ondernemersprijs, secretaris: drs. G. Zandsteeg, Phoenixstraat 49, 2611 AL Delft, Postbus 375, 2600 AJ Delft, telefoon 015-143945 (telefoonnummer van de Kamer van Koophandel Delft). Graubünden, 26 jan-1 feb, 8-daagse busreis, overnachtingen: 1 onder weg in Duitsland, 6 in hotel in Chur. Programmapunten o.a.: excursie naar Via Mala; bezichtiging van Vorstendom Liechtenstein; met trein naar bergtop Arosa; wandeling door Chur; bezoek aan Davos; per bergtrein naar Weissfluh Joch. Indonesië, eind januari-begin fe bruari, 22-daagse vliegreis/rondreis per bus/overnachtingen: 1 aan boord van het vliegtuig, 1 in Singa pore, 3 in Parapat, 1 in Jakarta, 2 in Bandung, 1 in Baturaden, 2 in Yog- yakarta, 1 in Solo, 1 in Tretes, 2 in Kali Baru, 5 in Sanur, 1 aan boord van het vliegtuig. Maak het mee! Voor uw aanmelding, nadere infor matie of voor het aanvragen van de brochure 'Agrarische Studiereizen 1991' kunt u bellen naar het Secre tariaat van Agrarische Studiereizen, Kleine Oord 179, 6811 HZ Arnhem, tel. 085-512087. 'Wil men dat er boeren blijven bestaan of alles met dennebomen beplanten? Zien ze ons als de tuinmannen van het Franse landschap of a/s voedselpro ducenten? Ik geloof dat ze ons premies willen geven. Dat helpt natuurlijk, maar het is vernederend. Dat is niet een eerlijke prijs voor het werk dat je levert, maar een soort bijstand. Dat steekt'. Bernard Martin, veehouder in Saint-Agnan (De Volkskrant, 28 september 1991). 'We moeten niet de illusie hebben dat wij zo kunnen blijven opereren a/s wij nu doen. De samenleving en de politiek verwachten iets van ons'. J. Mares, voorzitter Landbouwschap (Oogst, 4 oktober 1991). "Brabanders gaan heel gemakkelijk naar de bank. Veluwenaren zijn veel voorzichtiger. Wij willen best investeren, maar wij moeten het geheel goed kunnen blijven overzien. Wij betalen liever een veel groter deel uit het eigen vermogen van ons bedrijf". H. Torsius, pluimveehouder in Putten (Financieel Dagblad, 4 oktober 1991). "De tijd van het kleine gezellige wereldje van de Nederlandse landbouw is voorbij. Alles wordt zakelijker. Daar moeten ook de coöperaties rekening mee houden. Bovendien hebben de coöperaties er zelf belang bij, want als de relatie met de boeren en tuinders helder en zakelijk is geregeld, zijn ze onverslaanbaar. Zij hebben dan immers de gronstoffenleveranciers aan zich gebonden". Prof. dr. ir. G. van Dijk, direkteur van de Nationale Coöperatie ve Raad voor land- en tuinbouw (Reformatorisch Dagblad, 3 oktober 1991).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 17