Veiling St. Annaland is uit de as herrezen Vier kwekersvrouwen promoten glastuinbouw Plukmadesepolder Tuinbouw Excursiegids groot fruit PFW verschenen Nieuw complex feestelijk geopend Bezoekers uit binnen- en buitenland Radio-uitzending 19 De veiling Sint Annaland is uit de as herrezen. Vorige week vrijdag wer den de nieuwe hallen feestelijk ge opend in het bijzijn van een groot aantal telers en officiële genodig den. De heropening werd verricht door de voorzitter van het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen in Nederland, mr. A. Kroon. 'Zeven juli vorig jaar was een zwarte dag voor de veiling', zei voorzitter A.C. Wessels tijdens de bijeenkomst in het nieuw opgebouwde complex. Een felle brand verwoestte toen een groot deel van de veiling. Alleen het kantoor, de mijnzaal en een gedeelte van de fustloods bleven overeind. Veilingbestuur en direktie gingen niet bij de pakken neerzitten en lie ten plannen uitwerken voor een nieuwe en grotere veiling. Net voor de eerste aanvoer van nieuwe aard appelen was het complex klaar. Twee hallen Veiling St. Annaland heeft nu de be schikking over twee splinternieuwe veilinghallen van elk 67 x 22 meter wat een uitbreiding van 400 m2 be tekent. Door de nieuwe constructie kan men bovendien hoger stapelen dan voorheen het geval was. Ook de aan- en afvoermogelijkheden zijn verbeterd. De nieuwbouw heeft een kleine 1,7 miljoen gulden gekost. Vanwege de teruglopende belang stelling heeft men geen nieuwe dro gerij voor droogbloemen meer gebouwd. Wel zijn _er de nodige voorzieningen voor het drogen van bloemzaden en bloembollen aanwe zig. Vooral in de bloemzaadteelt ver wacht de veiling in de toekomst nog verdere uitbreiding op Tholen. Overigens blijven aardappelen het belangrijkste produkt voor de veiling St. Annaland. De eerste nieuwe aardappelen (Doré en Primeur) zijn inmiddels geveild en brachten goe de prijzen op. Mr. Kroon zei dat St. Annaland de grootste veiling is voor vroege aardappelen en de één na grootste voor late aardappelen in Nederland. Uiteraard is St. Anna land in het totale veilingwezen een van de kleinste (1 procent van de to tale veilingomzet in Nederland). Naast aardappelen zijn ook uien een Tijdens de brand op 7 juli vorig jaar is alleen het voorste gedeelte van de veiling blijven staan. Daarachter de nieuwe veilinghallen belangrijk produkt. Samen met de veiling Scherpenisse worden de ui en geveild via de ZHZ in Baren- drecht. Zelfstandig De veiling St. Annaland is nog de enig overgebleven zelfstandige vei ling in Zeeland. Er zijn 143 telers bij aangesloten. Voorzitter Wessels deelde tijdens de openingsbijeen komst mee dat de handel graag in St. Annaland koopt vanwege de goede kwaliteit van de Thoolse pro- dukten. Ter gelegenheid van de heropening werd de, opbrengst van de eerste kisten nieuwe aardappels beschik baar gesteld aan een tehuis voor ge handicapten op Tholen. Inclusief een bijdrage van de veiling bedroeg de schenking ruim 6.000 gulden. De aardappels werden binnengere den door Jos Brooymans met paard en wagen. Zaterdag hield de veiling open huis voor het publiek. In één van de hallen waren stands inge richt met produkten en informatie van diverse instellingen en be drijven. Deze vier dames vormen de PR. Tuinders Plukmade. V.l.n.r. Bertie Helderman, Els v.d. Wel, Coby van Winden en Adrie Quartel De excursiegids groot fruit van het Proefstation voor de Fruitteelt te Wilhelminadorp is wederom ver schenen. In deze gids staan de proeven met groot-fruitgewassen beschreven die op de proeftuin staan. In het kort worden de proe ven vermeld, met daarbij in vele ge vallen de resultaten van voorgaande jaren. Op de proeftuin vindt u o.a. de proe ven met: appelonderstammen, waarbij on derstammen worden vergeleken die in groeikracht zitten tussen M.9 en M.27. pereonderstammen. Nieuw is een onderzoek waarin nagegaan wordt of pererassen kunnen groeien op Gewone Lijsterbes als onderstam. Verder worden er nieuwe pereon derstammen beproefd, o.a. uit Frankrijk. pruimeonderstammen. Beproefd wordt o.a. een nieuwe Zweedse on derstam. plantsystemen. Onderzoek wordt gedaan naar het meest economisch plantsysteem en bij snoeren naar de optimale teelt bij zeer hoge plant- dichtheid. rassenondrzoek appel. O.a. zijn er dit jaar 21 herkomsten van Cox's O.P. geplant die worden vergeleken met betrekking tot vruchtkwaliteit, groei en produktiviteit. rassenonderzoek peer. Naast het lo pende onderzoek zijn 25 pererassen geplant die zullen worden getest op hun gebruikswaarde, zowel in binnen- als buitenland, geïntegreerde bestrijding, fertigatie. Er wordt o.a. onderzocht of fertigatie tijdens de vruchtrui hierop invloed heeft, plantmateriaal. Heeft inknippen van Jonagold in de boomkwekerij in vloed op de produktie? mjnder bekende vruchtsoorten. Be halve hazelaar en walnoot worden ook actinidia-soorten en kweepeer beproefd. wortelsnoei. Beproefd wordt of de vegetatieve groei zonder gebruik van chemische groeiregulatoren te beperken is. De prijs van deze gids bedraagt f 7,50. Begunstigers van het proefstation hebben de excursiegids inmiddels ontvangen. Door overma king van f 7,50 op postbanknum mer 49 50 17 van het Proefstation voor de Fruitteelt te Wilhelminadorp kunt u deze gids ook ontvangen. Vanzelfsprekend bent u van harte welkom op onze proeftuin. Voor een bezoek, dat alleen in groepsverband mogelijk is, dient u vooraf een af spraak te maken met de bedrijfslei der, de heer J.L. Baarends, telefoon 01100 - 42500. Zo'n vijf jaar geleden streken de eerste kwekers neer in het nieuwe tuinbouwgebied 'Plukmadesepolder', onder de rook van de Amer- centrale. Op dit ogenblik is de Plukmade 1 vol en is men begonnen met de ontwikkeling van Plukmade 2. En er is reeds sprake van een Plukmade 3. Plukmadesepolder is uniek vanwege z'n goedkope restwarmte van de Amercentrale en de kollektieve afname van zui vere Co2. De 25 bedrijven in de Plukmadese polder (200 ha) bieden natuurlijk veel werkgelegenheid. Mede om die werkgelegenheid te promoten heb ben vier telersvrouwen enige tijd ge leden de hoofden bij elkaar gestoken en is 'PR. Tuinders Pluk made' ontstaan. Doel van deze groep is samen met de kwekers van de Plukmadesepolder de plaatselijke bevolking en de wijde omgeving be kend maken met de glastuinbouw en het gebied onder aandacht van collega's elders in het land brengen. Aktiviteiten De dames Bertie Helderman, Coby van Winden, Adrie Quartel en Els van der Wel vormen samen P.R. Tuinders Plukmade. Ofschoon ze nog maar enkele maanden bestaan, zijn er toch al zo'n 200 bezoekers rondgeleid door de Plukmadesepol der. De kwekers verzorgen de uitleg op het eigen bedrijf. Per bedrijf wordt 1 uur uitgetrokken. Bezoe kers kunnen tevoren bij Coby v. Winden bekend maken welk bedrijf men wenst te bezoeken. Keuze is er volop: chrysantenteelt, chrysan- tenstekbedrijf, freesia, Chinese kool, komkommers en tomaten, papri ka's, vleestomaten en potplanten op hydrocultuur. Dus voor elk wat wils. Er is een polder in voorbereiding .met daarin een beschrijving van de aktiviteiten en bedrijven die bezocht kunnen worden. De folder zal wor den toegestuurd aan de scholen in de omgeving en ailerlei instanties en instellingen die voor de Plukmade sepolder van belang zijn. Daarnaast schrijven de dames elke maand een stukje in de plaatselijke krant. Zo blijven de mensen uit de omgeving op de hoogte. Aan dit artikel is elke maand een prijsvraag gekoppeld. De winnaar wordt beloond met een presentje uit eigen kwekerijen. Bezoekers De leden van de VVD afd. Breda waren de eerste gasten van P.R. Tuinders Plukmade. Ook vanuit het hoge noorden is men al op excursie geweest. En ook bezoek van over de grenzen weet de Plukmadesepolder te vinden. Een beetje ingesteld op buitenlandse gasten is men wel. Eén kweker spreekt Portugees en Bertie Helderman heeft twee jaar Spaanse les gevolgd. Om bezoekers uit de regio te bereiken staat men dit jaar op de Maderie, een publieks evenement van de middenstand van Made. Veel leren Om het 'vak' een beetje onder de knie te krijgen en goed voor de dag te komen, hebben de dames kon- takt gezocht met P.R. Westland. Ge zamenlijk zijn ze een dagje naar deze P.R.-organisatie geweest. Vol gens Els van der Wel moet je veel le ren om een goede gastvrouw te zijn. Je moet werkelijk van alle markten thuis zijn. Als je een groep ontvangt, stop maar van alles in je tas: busboekje, landkaart, telefoon nummers en adressen. Ook voor ba bysit spelen moet je niet vreemd vinden, aldus Els. Samenwerking Plukmadesepolder is natuurlijk geen eiland op zich. Daarom wil P.R. Tuin ders Plukmade in de toekomst zeker toenadering zoeken tot andere be drijven. Te denken valt aan de R.B.T. veiling in Breda en de proeftuin Bre da. Groepen die op excursie komen in de Plukmadesepolder zouden la ter de R.B.T. of proeftuin kunnen be zoeken en omgekeerd. Toekomst Coby v. Winden, Els van der Wel, Adrie Quartel en Bertie Helderman vinden het niet erg als het niet met een storm loopt. Op deze manier kunnen ze er een 'beetje inkomen'. Wat publiciteit betreft hebben ze niet te klagen. Maar meer publiciteit is altijd meegenomen. Op de vol gende N.T.V. willen ze graag zelf pa raat zijn om hun P.R. voor de Plukmadesepolder uit te dragen. Vanuit de N.T.S. werd gevraagd om bedrijven die eventueel de pers te woord kunnen en willen staan. Dit is een goede kans voor de dames uit de Plukmadesepolder. Gezamenlijk met de kwekers hopen ze te berei ken dat 'het publiek' een goed beeld krijgt van de huidige glastuinbouw. Dat fouten, die soms gemaakt wor den in de media kunnen worden voorkomen. Groepen (min. 8 perso nen) die de Plukmadesepolder wil len bezoeken kunnen kontakt opnemen met: Coby van Winden, Bloemenpad 2, 4921 AX Made, tel. 01626-86710. Els Schalk Op vrijdag 5 juli is er een 20 minu ten durende radio-uitzending over het verplaatsen van glastuinbouw bedrijven uit het Westland naar nieuwe projecten. Medewerking wordt verleend door o.m. een tuin der uit het Westland, wethouder Van Beek van de gemeente Made (vertegenwoordiger van het project Plukmadesepolder) en vertegen woordigers van de ministeries van Landbouw en VROM. De uitzending maakt onderdeel uit van het programma 'Postbus 51-radiomagazine' op Radio 5, en duurt van 17.35 tot 17.55 uur.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 19