De teloorgang van de Oostduitse landbouw 'Geen schijn van kans tegen konkurrentie uit westen' Geen schijn van kans "We hebben in feite geen schijn van kans", zegt Lehmann. "Geen enkel bedrijf hier in deze regio is in staat de konkurrentie met het westen aan te gaan. Daarvoor is de bodem te slecht. Ook vroeger waren er maar weinig boeren die een rendabel be drijf hadden. We zijn in feite altijd overeind gehouden met staatsmid delen. In het seizoen '83:84 bijvoor beeld kregen we 250.000 mark subsidie van de overheid. Dankzij die ondersteuning konden we de produktie van groenten, melk en vlees draaiende houden". De LPG Eggesin is een doorsnee kollektieve boerderij in een typisch agrarische streek. Het lichtglooien- de landschap van Vorpommern, niet ver van de Poolse grens, lijkt een aaneenschakeling van grazige wei den en akkerbouwgebieden. Zo dicht bij de monding van de Oder en Een oude boerderij in het Oostduitse Ueckermünde. Dr. Ingo Lehmann uit Ueckermünde: gebrek aan motivatie bij de boe ren heeft ons opgebroken. tuinbouw. Maar de produktiviteit per persoon is inderdaad bij ons nooit erg hoog geweest. Het ontbre ken van eigendom en het gebrek aan motivatie bij de aangesloten boeren heeft ons toch opgebroken". Wat hij er niet bij vertelt is, dat de échte boeren na hun werkdag van 8 tot 5 thuis ijverig verder boerden op het hun toebedeelde stukje grond van een kwart hektare. Daar teelden ze groenten, die ze zelf op de markt verkochten. Met één koe en wat jongvee konden ze in hun eigen melkproduktie en die van familie en vrienden voorzien. Dankzij dit eigen bedrijfje konden ze een redelijke le vensstandaard handhaven. Lehmann telt echter ook zijn zege ningen. De boeren in de LPG had den regelmatig werk en vaste vakantiedagen. Bovendien is in de loop der jaren de melkproduktie flink omhoog gegaan. De 60 ton kas- groenten waren voldoende om de eigen regio te voorzien. "De melk produktie ligt bij ons op 3500 liter per koe, met een vetpercentage van 4. Ik geef toe dat deze prestatie in het niet valt met die van Nederland of West-Duitsland. Maar vergeet niet, dat we hier niet voldoende graan kunnen verbouwen om aan krachtvoer te komen. De koeien moesten het tot voor kort met 0,8 kilo krachtvoer doen. Ook de maisproduktie is ontoereikend. Als we al iets meer krachtvoer hadden, ging dat naar de grote mestvarkens- bedrijven, de grote stierenmesterij Ferdinandshof hier vlak in de buurt en naar het buitenland". Datzelfde gebrek aan krachtvoer be paalt, aldus Lehmann, ook de kwali teit van de nakomelingen. "Wij hebben hier al K.l. sinds de jaren vijftig, maar onze dekstieren hebben simpelweg niet de kenmerken van de Nederlandse". Rente verdubbeld De investeringen van de laatste ja ren hebben de LPG van Eggesin aan de rand van de afgrond gebracht. In 1983 nog werd een koeienstal met 265 plaatsen gebouwd. Enkele ja ren later werd het glastuinbouwbe drijf voor 2 miljoen mark gerekonstrueerd. Tenslotte werd twee jaar geleden een moderne var kensstal gebouwd. Lehmann ver wacht dat hij binnen enkele maanden de rente en aflossing op zijn schulden niet meer kan op brengen. Op de enorme kredieten rustte aan vankelijk een rente van slechts 5%. Na de Wende zijn deze kredieten weliswaar gehalveerd, maar de ren te is zo ongeveer verdubbeld naar 10%! Dat is echter nog niet alles. Lehmann: "Voor de Wende bracht één liter melk nog 1,72 mark op. Nu krijgen we nog 50 pfennig. Varkens vlees bracht vroeger 10,50 mark op, tegen nu nog een kwart van dat be drag. Tomaten hetzelfde verhaal: van 10 12 mark per kilo voor de eerste tomaten, nu 2 3 mark". Ingo Lehmann erkent dat de huidige prijzen de realiteit meer benaderen. Ze komen overeen met de werkelij ke produktiekosten, althans in het westen. Vroeger werden de prijzen kunstmatig hoog gehouden door subsidies van de overheid. "We merkten de konkurrentie uit het westen het eerst bij de groenten. Vroeger hadden we totaal geen pro bleem om die af te zetten. Door de konkurrentie uit de oude BRD en uit Nederland rendeert het niet meer om kasgroenten te verbouwen. De stookkosten krijgen we er nauwe lijks uit". 200 Eigenaren De voorzitter van de kwijnende kol lektieve boerderij verwacht dat het zeker vier vijf jaar duurt voordat de landbouw in Oost-Duitsland zich enigszins heeft hersteld. Hij ver wacht dat zijn veeteeltbedrijf kan overleven, als dit straks met zo'n zes man wordt voortgezet. Maar dan moet er meer landbouwtech niek voorhanden zijn dan nu het ge val is. Gebrek aan krachtvoer is er in ieder geval niet meer. Net als van de meeste andere produkten is er een konstante stroom uit het westen op gang gekomen. "Je moet het alleen kunnen betalen. Dat is het beslis sende probleem", voegt Lehmann er veelbetekenend aan toe. Het opheffen van de meeste of zelfs alle kollektieve boerderijen in Oost- Duitsland betekent zeker niet auto matisch de oplossing van alle pro blemen. De kleine 800 hektaren van de LPG Eggesin bijvoorbeeld is ver deeld over niet minder dan 200 ei genaren. Die hebben hun land inmiddels weer teruggekregen en verpachten het aan de LPG. Slechts één heeft besloten om als zelfstandig boer verder te gaan. Hij beschikt over 50 ha en heeft een melkquotum van 300 ton gekregen. Eigenlijk te weinig, oordeelt de LPG- voorzitter. Het merendeel van de landbouwgrond zal echter braak ko men te liggen, verwacht Lehmann. "Of ik treurig gestemd ben, dat ons bedrijf in snel tempo zijn faillisse ment tegemoet gaat? Zeker. Het spijt me ontzettend voor de vele medewerkers waar ik jaren mee ge werkt heb. Maar het is nu eenmaal niet anders. Ik denk dat er alleen LPG's op zeer vruchtbare grond kunnen overleven. Mits ze voldoen de omvang hebben en technisch bij de tijd zijn". Lehmann ziet ook wel iets in 'Grup- penlandwirtschaft': samenwerking van 8 10 boeren in één bedrijf, om sommige kosten te drukken. Maar voor welke oplossing ook wordt ge kozen: eerst zal er volgens hem een schuldensanering moeten komen. "Anders zal hier niet één boer overleven". Smakelijke verpakking Lehmann ziet met lede ogen zijn landgenoten de smakelijk en verlei delijk verpakte artikelen uit West- Duitsland en Nederland kopen. "Maar wat wil je: als je die schone en netjes verpakte tomaten uit Ne derland ziet, terwijl wij de onze een voudig in een kartonnen doos aanbieden. Ook onze melk in fles sen moet het afleggen tegen de westelijke produkten. Ik kan het de mensen eigenlijk niet kwalijk ne men, maar ik hoop dat ze nu toch spoedig weer de eigen produkten gaan kopen". Hoewel al sinds 1983 LPG- voorzitter en dus een 'grote jongen' in het Honecker-tijdperk, verwerpt Ingo Lehmann iedere suggestie dat hij met de oude SED geheuld zou hebben. "De LPG Eggesin kende al tijd vrije en geheime verkiezingen. Dat was uniek in deze regio. Op die manier ben ik gekozen. Ik ben trou wens nooit lid van de SED geweest. Wel van de Boerenpartij. Twee ande re bestuursleden die wel lid waren van de LPG, zijn vrij snel afgetreden. Zelf stem ik nu CDU". Over de toenemende belangstelling van Nederlandse boeren om naar het oosten van Duitsland te komen, toont Lehmann zich niet verrast. Hij kent al voorbeelden van zijn nieuwe landgenoten uit het westen die met al hun kapitaal en kennis een nieu we toekomst in het oosten ruiken. "Ik vind dat niet erg. We kunnen nieuwe impulsen in de landbouw goed gebruiken". De nog jeugdige LPG-voorzitter is vastbesloten om tot het onvermijde lijke einde op het zinkende schip te blijven. Hij hoopt nog mee te kun nen werken aan een goede oplos sing voor de meesten van zijn mensen. "Wat ik daarna ga doen, weet ik nog niet". Harry de Bot "Over een paar maanden is het afgelopen". LPG-voorzitter dr. Ingo Lehmann (38) uit het Oostduitse Ueckermünde zegt het zonder een spoor van bitterheid. Na een voorzitterschap van bijna acht jaar over de 'Landproduktionsgemeinschaft Eggesin' weet hij dat het binnen kort over en uit is voor zijn LPG, de afkorting voor de Oostduitse kol lektieve boerderij naar Russisch voorbeeld. De oude dorpskern van Ueckermünde. Sinds kort staan er schotelan tennes op de daken. We zijn op bezoek in het noord oosten van de voormalige DDR, waar de 'Wende' de landbouw fi naal op zijn kop heeft gezet. De ge volgen zijn onthutsend. Van de 4500 land- en tuinbouwkoöperaties in de vroegere boeren- en arbei- dersstaat en de ruim 450 staatsbe drijven zullen de meeste niet overleven. De eigendomsrechten zijn aan de boeren teruggegeven en dat feit alleen al betekent een ingrij pende herverkaveling van de totale landbouwsektor. De LPG Eggesin (regio Ueckermün de, provincie Mecklenburg Vorpom mern) werd opgericht in 1954. Niet alle boeren traden direkt toe, maar de een na de ander werd ertoe ge dwongen door de steeds hogere be lasting in natura ('Abgabe') die zij moesten betalen. In 1961 was het definitief afgelopen met het indivi duele landbouwbedrijf; de resteren de zelfstandige boeren werden onteigend en in een LPG onderge bracht. Na dertig jaar valt nu defini tief het doek. Het ergst vindt Lehmann de onder gang van zijn LPG voor de mede werkers. Van de 95 mensen in tuinbouw, akkerbouw en veeteelt zijn er inmiddels 30 afgevloeid. An deren zijn in 'Kurzarbeit', weer ande ren worden omgeschoold. De rest zal binnenkort het voorbeeld volgen van de honderdduizenden Oostduit sers die in enkele maanden tijd hun baan hebben verloren. Zij kunnen in de WW 68% van hun vroegere loon tegemoet zien. de Oostzee blijkt de grond er, tegen de verwachting, niet vruchtbaar te zijn. Zand overheerst, kleigrond is uitzondering. Dr. Lehmann (landbouwkundig inge nieur) zwaait de scepter over 792 ha landbouwgrond, 320 melkkoei en, 730 mestvarkens en 1,2 ha tuin bouw onder glas en plastic. De 'Gartnerei' bracht gemiddeld 60 ton sla, komkommer en tomaten op. De vollegrondstuinbouw leverde 150 ton groenten en bloemen op. De koeien produceren ruim 1 miljoen li ter melk per jaar. Vorig jaar verkocht de LPG 250 kalveren. Twintig jaar geleden werd de akkerbouw-poot afgesplitst; men zag meer in specialisatie. Vorig jaar is die maatregel weer teruggebracht en zijn dierproduktie en akkerbouw weer in één bedrijf bij elkaar. 'Gebrek aan motivatie' De produktiecijfers zijn - in Neder landse ogen - bepaald niet indruk wekkend. De omvang van de veestapel en de oogstcijfers van de (glas) tuinbouw klinken zelfs lach wekkend in relatie tot het aantal van 95 werknemers in de LPG. Leh mann: "De meesten werken in de

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 17