Wanneer juiste moment om bedrijf over te nemen? Geld en goed ZON Eindhoven breidt opslagcapaciteit uit De noodzaak van een goed testament Accountantsunie ZLM Goed jaar voor paardenstamboek Sociaal onomisc Voorlichting GESLAAGDEN TAXATIECURSUS Ontwikkeling kosten baart Zeeuwse Rabobanken zorgen De meeste bedrijfsovernames wor den gerealiseerd via een maatschap tussen de vader/moeder en de op volger. Het aangaan van een maat schap is echter gemakkelijker dan het opheffen ervan. Er komt echter ook een tijd dat de maatschap weer moet worden opgeheven. Wat is dan het juiste tijdstip om de maat schap op te heffen. Beëindigen maatschap Vele faktoren zijn van invloed op de keuze om de maatschap op te hef fen. Het is moeilijk een juist en vastomlijnd advies te geven. In veel gevallen vindt vader het tijd om er mee te stoppen, hij wordt 65 jaar en wil genieten van zijn pensioen. Maar kan de zoon het bedrijf nu wel over nemen, kan hij de extra financiële last dragen. Komt hij in aanmerking voor starterspremie? Hoe zit het met de fiskale afreke ning? Als vader staakt op of na z'n 65ste is dat vaak voordeliger dan eerder, vooral bij lagere inkomens. Wat is de financiële positie van de ouders na staking? Hoe zit het met de waardering van gronden en gebouwen, is er een waardedaling of -stijging te ver wachten. Afhankelijk van de in breng, kan dit van invloed zijn op het moment van overname. Heeft de opvolger voldoende ver mogen opgebouwd. Is het niet beter om met de overname te wachten De stamboekorganisaties voor de paarden- en ponyfokkerij hebben over 1990 vrijwel allemaal een groei doorgemaakt. In totaal nam het le dental in een jaar toe van 41.332 tot 44.026. Hoewel het aantal goedge keurde hengsten ten opzichte van 1989 iets afnam, van 1153 naar 1132, werden er in 1990 ruim 6.000 merries meer gedekt dan in het jaar daarvoor. Ook het aantal gere gistreerde veulens groeide tot 22.047 (in 1989 waren dat er 19.375). Volgens het Landbouwschap is de grote vraag naar geregistreerde paarden en pony's een verklaring voor de stijgende produktieaantal- len. Het schap verwacht dat de stij gende tendens zich ook in 1991 zal voordoen. De export blijft ook de komende jaren belangrijk voor de paardenfokkerij; ongeveer driekwart van de in Nederland gefokte paar den en pony's verdwijnt vroeg of laat naar het buitenland. totdat de opvolger meer eigen ver mogen heeft opgebouwd? De finan ciële last wordt daardoor verminderd. Starterspremie Eén van de eisen is dat de opvolger bij overname jonger moet zijn dan 35 jaar. Een andere eis is dat een landbouwkundige opleiding moet zijn genoten op middelbaar niveau of een andere dan landbouwkundi ge opleiding met een vergelijkbaar niveau aangevuld met 150 lesuren op landbouwkundig gebied en 3 jaar praktijkervaring op een land bouwbedrijf. Het is misschien mo gelijk om nog voor de overname een kursus te volgen, zodat wel wordt voldaan aan de eisen van de star terspremie? Voorts is er een eis dat tenminste 50% van de vestigingsei sen moet zijn gefinancierd met an ders dan eigen vermogen. Hoever zit u? Op dit moment is de regeling voor starterspremie opgeschort. Het is te hopen dat deze volgend jaar weer van kracht wordt. De premie was tot voor kort maximaal f 37.500,—. Kontinuïteit van bedrijf Als je als maten samenwerkt, moet je met elkaar om kunnen gaan. Ver schil van inzicht mag, maar ruzie kan ten koste gaan van het bedrijf. Het komt voor dat de opvolger een tweede tak wil oppakken of een aanzienlijke investering wil doen, terwijl vader dat op zijn leeftijd niet ziet zitten. Wat dan? Men wil dat oplossen door de zoon de tweede tak voor eigen rekening te laten voe ren. Als dat de keuze wordt, bezie dan wel de gevolgen voor de mest- quotering, overdrachtsbelasting, starterspremie enz. enz. Voor deze konstruktie geldt daarom, bezint eer gij begint! Het gevolg is dat zulke problemen de overname kunnen vervroegen. Een andere oplossing is dit in maatschapsverband op te pakken. Konklusie Het tijdstip van overname moet van alle kanten worden belicht. Met een goede planning is geld te verdienen. De Rabobanken in Zeeland en op Goeree-Overflakkee, een combina tie van 44 plaatselijke Rabobanken, kijken terug op een jaar waarin hun bancaire activiteiten (opnieuw) zijn toegenomen. Dit blijkt uit informatie die de banken in het gebied geza menlijk naar buiten gebracht hebben. De balansomvang van deze banken groeide in 1990 met 10,1% en pas seerde de f 8 miljard. Door een aanmerkelijk forsere groei van de kosten en een achterblijvende groei van de baten, daalde het bedrijfsre sultaat ten opzichte van 1989 met 2,5%. Met name de ontwikkeling van de kosten baart daarbij de nodi ge zorgen. De kostentoename was vooral het gevolg van de stijging van de C.A.O.-lonen en van een verdere groei van het personeelsbestand. Het afgelopen jaar werd in Zeeland door de Rabobank een bedrag van f 663 miljoen aan nieuwe financie- Het verdient daarom aanbeveling om er met uw SEV'(st)er eens bij stil te staan. J.L. Mieras De landbouwcoöperatie Zuid-Oost- Nederland (ZON) in Eindhoven heeft het voormalige silopand van de fail liete onderneming Kleinjan Holst aan de Beatrixkade in Eindhoven aangekocht. De silo ligt op steen worpafstand van de ZON- mengvoederfabriek. De opslagcapa citeit is ruim 3000 ton. De silo en de bijgebouwen worden ondergebracht in een nieuwe werk maatschappij, die Groozon BV gaat heten. Deze 100%-dochtermaatschappij van de ZON gaat veevoedergrondstoffen opslaan voor derden en voor de ei gen mengvoederfabriek. De silo wordt met een nieuw te bouwen volautomaitsche transportband ver bonden met de fabriek. De dagelijkse leiding van de Groozon-onderneming komt in han den van de heer A.T.A.J. Nijssen, die voorheen bedrijfsleider bij Kleinjan Holst was. De in september 1990 failliet verklaarde onderneming had 60 mensen in dienst, waarvan er drie in Eindhoven werkzaam waren. Het bedrijf had verder vestigingen in Barendrecht (kantoor) en Venlo (op en overslag). Voor de ZON betekent de overname een uitbreiding van de opslagcapaciteit, waarmee de coö peratie inspeelt op de ontwikkelin gen in de afzet van mengvoeders. Vorige week vrijdag heeft de voorzitter van de Gewestelijke Raad Zeeland de heer H.C. van der Maas aan de geslaagden van de taxatiecursus agrarische objecten.onroerend goed de getuigschriften uitgereikt. Deze cursus van de Gewestelijke Raad werd van september '89 tot dit voorjaar elke donderdag in het Landbouwhuis te Goes gegeven. Diverse deskundigen verleenden hun medewerking. Op de foto alle 19 geslaagden (foto Anton Dingemanse). ringen verstrekt. Van de totale fi nancieringen ging 14 procent naar de agrarische sector. De spaargel den namen toe met 10,5 procent (plus 419 miljoen gulden). Resultaat De rentemarge nam enigszins af. Dit kwam o.a. door een verschuiving in de aan de bank toevertrouwde gel den naar deposito's met hogere ren tevergoedingen. Compensatie voor de daling van deze rentemarge vond echter plaats door de groei van de bancaire aktiviteiten. Hierdoor steeg de rentewinst alsnog met 11,3% (in 1989: 6,6%). Minder positief ont wikkelde zich de groei van de provisie-opbrengsten. De toename hier, van 6,5% is duidelijk lager dan de in 1989 gerealiseerde groei van 13,2%. Mede onder invloed van de sterke kostenstijging daalde het be drijfsresultaat met 2,5% tot f 52 miljoen (in 1989: f 57 miljoen). Wat gebeurt er later met uw bezit tingen? Velen zullen dit met een testament al geregeld hebben. Toch kan het wenselijk zijn in het verle den gemaakte wilsbeschikkingen aan te passen aan gewijzigde si tuaties. Als er geen testament aanwezig is, zal de nalatenschap verdeeld moe ten worden volgens de wettelijke re gels van ons erfrecht. De wet verdeelt de erfgenamen in een aan tal -groepen, waarbij geldt dat een volgende groep pas aan bod komt als er in de voorgaande geen erfge namen meer zijn. Bij gehuwden er ven de echtgeno(o)t(e) en eventuele kinderen (voor overleden kinderen treden diens kinderen in de plaats). Bij ongehuwden zonder kinderen zal de nalatenschap worden verdeeld onder de ouders, broers en zusters of eventueel hun kinderen. Wanneer niemand van hun meer in leven is gaat de erfenis naar grootouders, of naar ooms en tantes, neven en nich ten. In geval die er ook niet zouden zijn, dient de staat zich als laatste gegadigde aan. Overigens is het van belang te be seffen dat kinderen ten allen tijden hun deel van de nalatenschap kun nen opeisen wat in veel situaties ongewenst is. Wanneer u een ande re regeling voor ogen staat zal dit notarieel vastgelegd moeten worden. Uitgaande van de situatie dat men gehuwd is en er kinderen zijn, zal veelal de verzorging van de overblij vende echtgeno(o)t(e) voorop staan. Omdat er kinderen zijn, dient u er rekening mee te houden dat niet over de volledige nalatenschap beschikt kan worden, omdat zij ten allen tijde aanspraak kunnen maken op hun legitieme portie. Deze legitie me portie bedraagt de helft van het wettelijk erfdeel wanneer er één kind is, tweederde deel als er twee en drievierde deel als er meerdere kinderen zijn. De verzorgingsplicht van de langst levende kan worden geregeld via vruchtgebruik of ouderlijke boedel verdeling. In het eerste geval wor den de inkomsten van de nalatenschap toegekend aan de overblijvende echtgenoot en het bloot eigendom aan de kinderen. Een nadeel van deze regeling kan zijn dat de ouder (mede-) afhankelijk wordt van de kinderen omdat voor bepaalde handelingen hun toestem ming nodig is. Bij de ouderlijke boedelverdeling worden de bezittingen toebedeeld aan de langstlevende ouder en ver krijgen de kinderen een vordering ter grootte van hun erfdeel. Deze vordering zal veelal pas opeisbaar zijn bij overlijden, faillissement of opname in bejaardentehuis van de ze ouder. Een voordeel van deze re geling kan zijn dat de langstlevende over de volle eigendom van de be zittingen kan beschikken. Bij de afweging van de verschillende mogelijkheden dient uiteraard ook rekening te worden gehouden met ter zijner tijd verschuldigde succes sierechten. Tijdig overleg met uw accountant, die op de hoogte is van uw persoonlijke situatie, zal in deze zeer nuttig zijn. Accountantsunie ZLM Middelburg

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 4