Effectief besturen in de fruitteelt Milieuvriendelijk insektengaas Tuinbouwklanken Alle kleuren behalve mooi groen Een groot verschil tussen binnen en buiten Door vorstschade minder animo voor teelten onder plastic Cursus Volkshogeschool Meer ZHR-appels 11 Na een flinke zonnige periode is ook in de BARONIE de koude opnieuw neergedaald. En dit is te zien aan de stand van de gewassen. Enkele we ken geleden stond alles er prachtig bij, nu, na de vorst en koude, is er een en ander veranderd. De planten, die eerst onder folie hebben gezeten, staan er bij in alle kleuren behalve mooi groen. Door de nachtvorsten, de wind en de koude lijkt de groei wel verdwenen. Nu maar wachten op warmer weer. Het kan niet heel lang duren voor de eerste sla van de vollegrond wordt geoogst. Erg florissant staat deze er niet bij. Ook de bloemkool en ande re koolsoorten hebben erg van de vorst te lijden gehad. De bladeren zijn verkleurd en geknakt. Ook de vroege zomerprei onder plastic heeft veel schade opgelopen. Door de harde wind gaat de folie slaan, zodat de jonge plantjes geen kans krijgen om rechtop te komen. Tijdens de nachtvorst periode heb ben de telers van aardbeien hun werk gehad. Het was beregenen ge blazen. Gelukkig hebben velen een regeninstallatie die computer gestuurd is. Dat bespaart veel werk. Nu is het toch weer afwachten of er werkelijk veel schade is aangericht. De aspergetelers zullen ook wel sla- peloze nachten hebben gehad. Want als de stengels te dicht aan de oppervlakte zitten, kunnen deze ook bevriezen. Men kan wel merken dat de aanvoer drastisch terugloopt bij deze tempraturen. De prijs was de afgelopen week zeer goed te noemen. Met het witlof wil het nog steeds niet. De prijs blijft te laag. Op deze manier zullen nog veel telers in de problemen komen. In de kassen draait het over het al gemeen goed. De prijzen van de kasprodukten blijven aardig. Ik denk dat de meeste glastuinders niet kla gen tot nu toe. Bij de komkommers staan de tweede plantingen van dit jaar al weer voor de deur. Hopelijk net zo'n goede teelt als de eerste. Bij de tomaten heeft men nogal veel last van fusarium. Nu is men bij de zaadfirma's hard aan het werk om fusarium-resistente rassen op de markt te brengen. Nu maar wachten op mooi weer. Of dit altijd gunstig weer is, zal moeten blijken. De afgevroren aardappelprodukten herstellen zich maar moeizaam met het koude schrale weer. De vroegste percelen hier op THOLEN zullen vermoedelijk geen volwaardi ge opbrengst meer geven. Bij ande re gewassen lijkt de schade op een enkel perceel flox na mee te vallen. De opkomst is echter traag en wat boven staat ziet er niet erg floris sant uit. Wanneer de temperaturen gaan stij gen met eventueel wat regen dan zal de groei wel weer komen, als het dan maar boven staat. Ondanks dat het niet veel geregend heeft zal het meeste zaad toch wel voldoende vocht hebben gehad om te kiemen, omdat de grond nog steeds zeer vruchtbaar is. Als er maar voldoen de diep gezaaid is, want op de zwaardere grond moet ook bloem zaad wel in de grond zitten. Vooral de trage kiemers geven toch nogal eens problemen wanneer niet op de juiste diepte gezaaid is of de grond te diep is klaargemaakt. Over enkele weken kan men echter pas beoor delen hoe de opkomst is geweest. In tegenstelling tot buiten is het on der glas groeizaam door het vele zonlicht. De meeste gewassen staan er gezond bij en de tempera tuur is om deze tijd geen probleem, 's Nachts wordt er meestal gestookt en overdag kan men met luchten de gewenste temperatuur handhaven. Dit weertype is voor vrijwel alle ge wassen gunstig, vast weer met veel zon en geen te hoge temperaturen. Schimmelziekten zoals botrytis tre den dan vrijwel niet op en dat is on der andere in de bonenteelt, wanneer het weer tegenzit, nog steeds een moeilijk te bestrijden kwaal in de hetelucht of koude teelt. Uitgebloeide bloempjes blijven meestal aan de peultjes hangen en vormen een infectiebron daar hier zeer gemakkelijk botrytis opkomt en overgaat op de jonge peultjes. Zo kunnen in korte tijd veel rotte pun ten ontstaan. Er wordt dan ook op de meeste be drijven onderdoor water gegeven, waarbij het gewas droog blijft en de waterverdeling in een volgroeid ge was beter is. In dat stadium is het erg belangrijk dat er voldoende wa ter gegeven wordt. Een bonenge was kan meestal met zeer weinig water opgroeien, maar wanneer er eenmaal een flinke hoeveelheid bo nen aanhangt, hebben ze in korte tijd behoorlijk wat water nodig om voldoende uit te kunnen groeien en zo min mogelijk jonge peultjes af te stoten. De oogst van snijbonen in ons ge bied is inmiddels begonnen en zal de komende weken verder toene men. Hoewel dé oogstperiode in ons gebied meestal naar 3 4 we ken bedraagt zullen door de gesprei de plantdatum er de komende 2 maanden volop kassnijbonen zijn uit Tholen. De strenge nachtvorst van vorige week heeft verschillende volle- grondsgroentetelers in WEST BRA BANT handenvol geld gekost. Het opnieuw in moeten zaaien van sper ziebonen kost al gauw f 1.200,— per ha. Een negatief effekt wat nu nog niet in geld is uit te drukken is het later leveren van sperziebonen op de veiling. De laatste jaren brachten de eerste bonen rond f 5,— per kg op. Van de vroege aardappelen die er onder het plastic prachtig bijstonden kan hetzelfde gezegd worden. Een latere aanvang van het rooiseizoen met als gevolg een hoge aanvoer op de veiling. In de voorbije jaren hebben fruitte lers in Zeeland zich steeds beter ge organiseerd. Het bestuurswerk wordt steeds effectiever. Door deze krachtenbundeling kunnen belan gen beter dan ooit behartigd wor den. Voorbeelden in deze zijn: een zoetwaterproject, sturing fruitteelt- onderzoek en afzetverbetering. Het huidige veiling- en NFO-bestuur namen in november j.l. het initiatief tot het organiseren van een cursus: Effectief besturen in de fruitteelt. Doel van deze cursus: jonge bestuurders voorbereiden op het bestuurswerk. De cursus werd ingediend bij het ka dervormingscentrum, het Instituut voor Land- en Tuinbouw Kadervor- Bloemenbureau aktief in Engeland Voor het derde opeenvolgende jaar organiseert Bloemenbureau Holland een aantal roadshows in het Vere nigd Koninkrijk. De trainingen wer den al bezocht door 2.000 Britse bloemisten, en de aanmeldingen voor de nieuwe serie stromen binnen. Een roadshow is een trainingssessie voor bloemisten met in de hoofdrol het Nederlandse produkt. De appelproduktie van Zuid-Afrika, Chili, Argentinië, Nieuw-Zeeland en Australië komt volgens een raming uit op 3,12 miljoen ton, twee pro cent meer dan vorig jaar. De toena me is kleiner dan vorig jaar, doordat de Braziliaanse oogst tegenvalt (min. 17 procént ten opzichte van 1990). De export van de vijf grote ZHR- producenten is op 1,03 miljoen ton geraamd, vier procent (40.000 ton) meer dan in 1990. ming (ILKV). Via het ILKV werd ge zocht naar een uitvoerder voor de cursus. De keuze viel op de Volks hogeschool Zeeland. Gespreid over een periode van 5 weken werd de 6-daagse cursus uitgevoerd. In fi nancieel opzicht werd de cursus volledig vergoed door de fruitteelt- organisaties en de drie Zeeuwse Landbouworganisaties. 'Kadervor ming mag geld kosten', zo oordeel den de besturen, immers 'kadervorming is de basis voor een gezonde sector in de toekomt'. In maart startte de cursus. Zo'n 20 cursisten kwamen naar het veiling complex in Kapelle, alwaar het grootste gedeelte van de cursus werd uitgevoerd. Opvallend en tege lijkertijd positief in de cursus was, dat actieve zittende bestuurders deel uitmaakten van de cursusgroep naast nieuwe, minder ervaren bestuurders. Alle cursisten stonden open om met en van elkaar te leren. Met name de oudere bestuursleden cursisten hadden een zeer stimule rende invloed binnen de cursus. Im mers zij bleken telkens weer bereid om cursusonderwerpen te illustre ren vanuit hun bestuurspraktijk. Te vens stelden deze bestuursleden zich regelmatig observerend op, om te voorkomen dat zij een te groot stempel drukten op de visievorming van jonge bestuursleden. De cursus bestond voor ongeveer de helft uit onderdelen gericht op vi sievorming t.a.v. fruitteeltontwikke lingen, denk daarbij aan afzetontwikkelingen, teelt en onder- zoeksontwikkelingen, zoetwater problemen, milieu-invloeden enz. Het andere deel van de cursus richt te zich op training in bestuursvaar- digheden. Deze trainingen waren alle zeer praktisch van aard. Alle cursisten hebben meerdere malen actief in een bepaalde bestuurstaak getraind. "Leren door het te doen" stond voorop. Een opvallend onderdeel binnen de cursus was een informatie- en dis cussie item over gelegenheidsar- Aan/eg van de zoetwaterbuis ten behoeve van o.m. de fruitteelt op Zuid-Beveland. beid. Daarvoor was een directeur van de agrarische bedrijfsvereniging uitgenodigd. Een uiterst 'hot item' in de fruitteelt. Dit onderwerp werd door enige cursisten uiterst zorgvul dig voorbereid. Deze cursisten wisten, door weloverwogen wer ken, een dialoog te organiseren... een idee om uit de problemen met de gelegenheidsarbeid te geraken ontstond. Een idee dat wellicht ver der zal leven in de besturen. 'Zeer zinvol om zo uit een conflict te gera ken', zo oordeelden enige cursisten. In de nabespreking van de cursus bleek ieder tevreden over de cursus. Wel was het besef bij jong en oud aanwezig, dat kadervorming een continu proces is. Leren doe je in cursussen en leren doe je ook in de praktijk. Beide leervormen dienen continu afgewisseld te worden. 'Ka dervorming mag geen activiteit zijn voor uitsluitend jongeren' zo oor deelden de cursisten. Jacques Roumen Volkshogeschool Zeeland Vanuit de tuinbouw gaan al gelui den richting fabrikant om afdekma teriaal te ontwikkelen dat afdoende bestand is tegen nachtvorst. Voor namelijk de kontaktwerking van de gewassen met het plastic tijdens vorst heeft veel bevriezing gegeven. Ook in plastic tunnels en zelfs in on verwarmde kassen heeft de vorst toegeslagen. Een vorstbestendige folie zou een uitkomst bieden te meer daar het regelmatig voorkomt dat zeer vroege gewassen door vorst teniet gaan. Zo'n folie mag dan best wat meer kosten als het tenminste langer meegaat dan de normaal gebruikte plastic. Een teler met vroege sperziebonen zag zijn teelt verloren gaan ondanks 2 lagen plastic en 1 laag acryldoek. De tota le kosten van beschuttingsmateriaal in dit geval f 7.000,—. Vast staat nu wel dat voor verschillende telers van groenten onder plastic de lol er af is. Volgend jaar maar later uit zaaien. De Japanse uien zijn de strenge vorst van afgelopen winter goed doorgekomen, hoewel er toch wat uitdunning door de toen strenge vorst is ontstaan. Op de zware grond meer dan op de lichtere. Op kleigrond vriest de grond meer op waardoor er wortelbeschadiging op treedt. De sneeuw is voor alle per celen vroege uien op het juiste moment gekomen. Door de aanhou dende droge wind begonnen er uit drogingsverschijnselen aan het blad zichtbaar te worden. Sneeuw bracht zowel beschutting als vocht, de al te hoge verdamping werd tot stilstand gebracht. Er gaan geruch ten dat er in het belangrijkste teelt- gebied van de vroege uien, de Pfalz in Duitsland, een aanzienlijk areaal is uitgevroren omdat er tijdens de strenge vorst weinig sneeuw lag. Voor Nederland kan dit een gunstig gegeven zijn. Normaal gesproken kunnen de Nederlandse Japanse ui en de konkurrentieslag met de uien uit de Pfalz niet aan. Meestal bren gen ze hier wat minder op. Veel zal ook nog afhangen van de vroege plantuien. Zo op het oog staan de in februari geplante uien er goed bij. Royal Sluis heeft onlangs een insek- tenwerend PE-gaas op de markt ge bracht, speciaal voor hobbytuinders. Het gaas kan gemakkelijk over de zaai- of plantbedden worden aange bracht, waarbij de randen afgedekt kunnen worden met aarde of ste- nen. Het gewicht van het insekten gaas is licht genoeg om zelfs door jonge plantjes probleemloos gedra gen te worden. Het gaas is zeer lichtdoorlatend, maar biedt toch af doende bescherming voor vrijwel elk gewas tegen vrijwel elke vlie gende belager. Bovendien biedt het Royal Sluis insektengaas uitsteken de bescherming tegen slagregens of hagelbuien. Voor sproeien of begieten hoeft het gaas niet te worden verwijderd. Bij wieden kan het gaas eenvoudig worden teruggeslagen en weer aan gebracht. Het gaas kan ook uitste kend in tunnelvorm gespannen worden. Het insektengaas zal in twee maten verkrijgbaar zijn: 450 x 210 cm en 600 x 366 cm, bij de Royal Sluis Zaadspecialist en een aantal andere winkels in tuinbeno- digdheden. Het Royal Sluis insektengaas biedt afdoende bescherming voor vrijwel elk gewas tegen vrij wel elke vliegende belager

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1991 | | pagina 11